Veel belangstelling voor nationale inzamelingsactie „Daling van gaspri js niet voor iedereen merkbaar" TBC-explosie in Groningen IEUWO Gevangene ontsnapt TNO wil grotere spreiding van pensioenleeftijd 3 ELANGSTELLING VOOR MIGRATIE NEEMT AF Waarschuwing voor onverzekerde automobilisten Jaarwisseling van de wacht bij ANWB NA«« -H] NNENLAND CeicUcSotvuMit WOENSDAG 7 JANUARI 1987 PAGINA 3 liloeder met vijf nderen op straat ,BURG Een Tilburgse moeder met jonge kinderen heeft gisteren op last de rechter haar van de gemeente Til- g gehuurde woning moeten verlaten, der dat haar door de gemeente vervan- ide huisvesting wordt aangeboden. Het i vin kan volgens de gemeente in een op- ingighuis voor daklozen terecht, een alter- ~Sef dat de moeder weigert te accepteren. in vrouw Krijnen-Stuiver (33) moest de v*ning uit omdat ze die destijds in strijd >ij q het huurcontract als onderhuurster be ar n. Volgens een woordvoerder van de ge ënte heeft de vrouw de gang van zaken |r een groot deel aan zichzelf te wijten, huurt al een aantal jaren huizen van de aaieente. Vaak betaalde zij de huur niet frie van „haar" huizen zijn afgebrand. OUD-WETHOUDER VEROORDEELD MAASTRICHT De recht- bank in Maastricht heeft gis teren de 68-jarige oud-wet houder en thans voorzitter van de CDA-fractie in de raad van Stein (Limburg), H. van M., tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar plus een geldboete van 2000 gulden veroor deeld. De rechtbank acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd dat Van M. bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1986 gebruik heeft gemaakt van een vervalst volmachtformulier. Tegen het vonnis is hoger beroep aangetekend. UITHUIZERMEEDEN In het Noordgroningse Uit- huizermeeden en omgeving zijn 24 gevallen van tuber- culosebesmetting geconstateerd. Dat heeft de districts tuberculose-arts te Groningen, J. Veen, vanmorgen meegedeeld. Enkele weken geleden werd bij een 23-ja- rige man uit dat dorp een geval van open tuberculose ontdekt. Daarop werd een bevolkingsonderzoek inge steld waarbij 190 mensen werden onderzocht. Dat on-» derzoek heeft uitgewezen dat nog twee mensen een ernstige besmetting hebben opgelopen. Bij zeven andere mensen is een beginnende tuberculose vastgesteld, ter wijl ook nog veertien besmettingen konden worden ge constateerd. Tot en met oktober vorig jaar zijn in Ne derland 1.084 gevallen van tuberculose gemeld bij de inspectie, een jaar eerder waren er in dezelfde periode 1.165 aanmeldingen. WEERMINDER VISAKTEN DEN HAAG Steeds minder mensen halen op het postkantoor een visakte. Uit cijfers van het mi nisterie van landbouw en visserij blijkt dat vorig jaar 600.000 visak- ten werden verstrekt. In 1985 wa ren dat er nog 716.000. De cijfers bevestigen een al jaren bekende trend; in 1980 waren nog een mil joen sportvissers in het bezit van het vereiste document. Uit een en quête die het ministerie door het NIPO liet verrichten, blijkt dat de jeugd de voorkeur geeft aan actie vere hobbies, die bovendien min der tijd in beslag nemen. Volgens het ministerie zou het percentage zwartvissers zijn toegenomen tot tien procent. Reageerbuis-tweeling in AZ Maastricht MAASTRICHT In het Academisch Zie kenhuis van Maastricht is dezer dagen een reageerbuis-tweeling geboren. Het is de eerste reageerbuis-geboorte in dit zie kenhuis, althans van „eigen kweek", zo deelde een woordvoerder van het zieken huis vanmorgen mee. Volgens hem willen de ouders van de tweeling niet dat er na dere mededelingen worden gedaan. Wel kon hij laten weten dat de baby's in bla kende gezondheid verkeren, zes en vier pond wegen, en dat hun ouders Limbur gers zijn. De geboorte van een meerling via de methode van in vitro fertilisatie (IVF) is overigens niet nieuw voor Neder land. Vorig jaar juli werd in het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam een reageerbuis drieling geboren. Kraker uit Utrecht anoniem gedagvaard UTRECHT Een kraker uit Utrecht is gisteren anoniem gedagvaard om het door hem bewoonde pand ont ruimd te krijgen. Het is de eerste keer dat een huiseigenaar gebruik maakt van deze op 1 januari in wer king getreden bepaling in de Leeg- standswet. Een dagvaarding moet ge woonlijk aan iemand persoonlijk worden uitgebracht. De dagvaarding is in een krant gepubliceerd en bij het kraakpand bezorgd. De krakers hebben aangekondigd zich „met alle middelen" tegen een eventuele ont ruiming te zullen verzetten. De huis eigenaar wil het pand ontruimd heb ben vanwege een renovatie waaraan de gemeente Utrecht financieel bij draagt. teidi N VANDAAG C\ IN HET VJ t)EN HAAG De van- jaag gestarte nationale ratjpzamelingsactie ter ge- p pfgenheid van het gou- et Jen huwelijksfeest van >n |rins Bernhard en prin- n d£s Juliana moet min- rag^ens één miljoen gulden d opbrengen. De Confede- mejatie van Oranjevereni- eigingen in Nederland, ini- ;eruiatiefneemster van de feestelijkheden rond het [ouden huwelijk, gaat .yeliswaar uit van dit be stek j, rag, maar houdt er re- l™61 ening mee dat de wer- elijke opbrengst wel 'jLens veel groter zal kun- n m en uitvallen. >rba! yJ'Volgens voorzitter mr. G.J. Graaf van de confederatie vens vice-voorzitter van Stichting Gouden Huwe- Prinselijk Paar) is de be- igstelling om bij te dragen het nationale geschenk groot. „Dat is ook geen Vonder, een gouden huwelijk t nog altijd zeer bijzonder, (eker wanneer het een prin- "ijk paar betreft. We be- iouwen het als een moge- ;heid voor het volk om de irbondenheid met het paar tonen. Om die reden heb- n we alle 1700 Oranjevere ringen en -comités in ons krijïind gevraagd een bijdrage te ïkriyveren aan het feest", mogöe actie krijgt haar ontkno- atuuing op 30 april. Dan zal tij- n tlens een manifestatie van nafen uur in de tuin van Paleis istdijk de opbrengst wor- n aangeboden. Het is al de le grote inzamelingsactie in de geschiedenis van het Oranjehuis. De hoogste op brengst tot nu toe, ter gele genheid van de 75e verjaar dag van prins Bernhard, be droeg zeven miljoen gulden. „De prins en prinses zijn er zogezegd als de kippen bijge- weest om een geschikt doel te vinden voor de opbrengst van het geld. De prinses heeft besloten haar deel van het cadeau te besteden aan één of meer aangepaste bus sen voor de Federatie Sport en Gehandicapte. Deze bus sen zullen worden gebruikt voor het vervoer van gehan dicapten naar sportevene menten of naar plaatsen waar zij zelf actief kunnen zijn. Tevens gaat er geld naar het Instituut Handicap en Studie, een instantie die ad viezen geeft aan gehandicap ten en hun ouders. Prins Bernhard zal zijn deel zoals verwacht besteden aan een project van de Nederlandse afdeling van het Wereld Na tuur Fonds", aldus De Graaf. Het geld zal vrijwel zeker worden uitgegeven aan een tweede educatieve bus. De eerste, betaald met de op brengst van het vorige natio naal cadeau, bezoekt al met zeer veel succes de scholen in ons land. Gedenkpenningen De inzamelingsactie voor het prinselijk paar. zal gepaard gaan met de verkoop van speciale gedenkpenningen van de hand van kunstenaar Willem Vis. Op de penning is onder meer een tekst te lezen van dichter Joost van de Vondel: „Men hoeft geen prent van u te snijden naer het leven, gy staet in 't hart des volcks gedreven". De penning is in brons, zilver en goud verkrijgbaar en va rieert in prijs van 28,- tot 2500,-. De Postbank en de gezamenlijke banken zullen binnenkort hun rekening houders op de hoogte stellen van de wijze waarop men in het bezit van deze munten kan komen. Prinses Juliana bestudeert door een loep de speciale postzegel die ter gelegenheid van het gouden huwelijk is uitgegeven. De eerste zegels werden haar en prins Bernhard gisteren op Soestdijk aangeboden door minister Smit-Kroes en door ontwerper Piet Brattinga. Een filate list in Apeldoorn heeft aan de nieuwe zegel een kostbare verrassing overgehouden. Door een fout op een hulppostkantoor, die hem daags voor kerst een vel van die zegels had verkocht, is hij nu in het bezit van zegels die een dag te vroeg zijn afgestempeld. De filatelist had de zegels op aan hemzelf gerichte enveloppen geplakt en vervolgens verzonden. Pag. (rtv): PTT eert gouden bruidspaar met jubileumzegel De „aubade met manifesta tie", zoals het in Oranjetaai heet, zal om half twaalf 's morgens beginnen. „Een half uur eerder zal koningin Beatrix haar koninginnedag- bezoek aan de gemeente Breukelen afsluiten, waarna zij op tijd op Soestdijk zal kunnen zijn", meldt De Graaf. In verband met de viering van het gouden hu welijk van haar ouders wordt afgeweken van de traditie dat op Koninginnedag twee gemeenten worden bezocht. Het feest op Soestdijk is op 30 april slechts voor 1400 men sen toegankelijk. Dat heeft te maken met het verzoek van het paar om de feestelijkhe den wat bescheiden te hou den. De organisatoren heb ben de provincies en over zeese gebiedsdelen laten we ten dat ze elk honderd gasten kunnen afvaardigen, naar ei gen keus. De Graaf: „Wie deel zal mogen uitmaken van die groepen is nog niet be kend. Op de manifestaties zal elke groep een bijdrage leve ren aan een soort levensloop van het paar, elke provincie brengt een gebeurtenis in beeld die zich binnen de ge- biedsgrenzen heeft afge speeld". Overigens zullen er in ver band met de te verwachten schare belangstellenden bui ten de hekken van paleis Soestdijk vrijwel zeker grote beeldschermen en luidspre kers worden opgesteld, zodat de feestelijkheden ook daar kunnen worden gevolgd. Ook zal het gebeuren inte graal op televisie worden uit gezonden. Na de feestelijkhe den stapt het gouden paar in de auto voor een rijtoer van tien minuten. -Poe- puanier verdacht ■in drugs-smokkel TERDAM Een recher- lur van de douane in Rot- jdam wordt ervan verdacht {rokken te zijn geweest bij invoeren van 1000 kilo |j. Hij zou tegen betaling in- ptingen hebben verschaft i de organisatoren van het Insport. De politie vermoedt i de 44-jarige man bij meer ^igszaken betrokken is ge- Dr. Van Kemenade voorzitter Wiardi Beckmanstichting AMSTERDAM Het curato rium van de Wiardi Beckman stichting in Amsterdam heeft dr. J.A. van Kemenade geko zen tot zijn nieuwe voorzitter. Van Kemenade zal per 1 fe bruari de plaats innemen van ir. A P. Oele, commissaris van de koningin in de provincie Drenthe, zo is gisteren be kendgemaakt door de stich ting. Het curatorium vormt het bestuur van het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. Van Ke menade is tevens voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit van Am sterdam. MIDDELBURG Uit het huis van bewaring in Middel burg is het afgelopen weekein de een 30-jarige man ontsnapt. Volgens waarnemend direc teur J. Bos is hij met behulp van de aan elkaar geknoopte elektriciteitssnoeren van zijn radio, tv en schemerlamp over de zes meter hoge gevangenis muur geklommen. Daarvoor had hij de spijlen van zijn cel raam doorgezaagd. Deze ont snapping is de eerste uit het Middelburgse huis van bewa ring sinds het gebouw in 1983 in gebruik wérd genomen. De man, die vlak voor Kerstmis wegens een gewapende roofo verval op een bank in Zaam- slag tot vier en een half jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, is nog steeds voort vluchtig. DEN HAAG - De toene mende vergrijzing van de bevolking en de schaarste aan hooggeschoold perso neel in sommige beroeps categorieën maakt een grotere flexibiliteit bij de pensionering wenselijk. Dit heeft ir. W. de Jong, voorzitter van de Raad van Bestuur van TNO, in zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel ver klaard. De gemiddelde verblijftijd van het TNO-personeel in een aan tal belangrijke groeigebieden begint kort te worden, welk probleem volgens de voorzitter bestreden kan worden door verbetering van de arbeids voorwaarden. Daarom is het aantal roostervrije dagen met ingang van dit jaar terugge bracht. Daartegenover staat een salarisverhoging met 1,1 procent, die volgend jaar her haald wordt. Voorts is de vut- leeftijd voor het TNO-perso neel verlaagd tot 60 jaar. Mr. B. Boertien, algemeen di recteur van het pensioenfonds PGGM, heeft in zijn nieuw jaarstoespraak een lans gebro ken voor de collectieve pensi oenregeling. Tegenover de wens om meer keuzevrijheid - o.a. een pensioenpakket naar eigen keuze - benadrukte hij de vooraelen van een collec tief pakket: het grote draag vlak, de efficiency, de afwe zigheid van risico's en het gro te goed van de solidariteit. Het PGGM heeft trouwens nog weinig gemerkt van aandrang tot individualisering. laat? '■#N HAAG De belangstelling van Nederlanders i te emigreren neemt af. Vorig jaar besloten 2042 1 nsen zich elders in de wereld te gaan vestigen. In j 13 waren het er nog drieduizend. blijkt uit cijfers van het ministerie van sociale zaken en 'rkgelegenheid. Als belangrijkste reden voor deze terugloop rdt genoemd dat mensen weer meer vertrouwen hebben ge- gen in de nationale economie. Bovendien besloten landen als stralië en Canada vier jaar geleden om, vanwege de verslech- :nde economische situatie in beide landen, de grenzen voor i nigranten te sluiten. De toelating is immidels iets versoepeld, nam het aantal mensen dat naar Canada vertrok vorig jaar van 495 in 1985 naar 655. In 1952 had het ministerie nog te ken met 49.000 emigranten. CHRISTINE GROENEWEGEN VAN NIBUD: DEN HAAG Het gas wordt dit jaar goedkoop. Volgens de Veging (Vere niging van gasbedrijven) zal de gasrekening in een gemiddeld gezin in 1987 maar liefst met 500 gul den dalen. Voorlichtster Christine Groenewegen van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlich ting (Nibud) is echter een stuk voorzichtiger. Zij is bang voor teleurstellin gen. Volgens Christine Groenewe gen hangt een eventueel voor deel helemaal af van de ma nier waarop mensen leven: „De samenstelling van je ge zin, het huis waar je woont, noem maar op. Voor sommi gen zal de prijsdaling kleiner zijn dan ze verwacht hadden. Anderen zullen zelfs moeten bijbetalen. Bovendien komen er dit jaar maatregelen die het effect van de prijsdaling voor een deel teniet doen". Op de vraag wie er nu precies op vooruit zullen gaan zegt ze: Je hebt pas echt voordeel van een prijsverlaging als je veel gas gebruikt. Hoe zuiniger je bent. hoe minder het scheelt. Nu hebben mensen met lage inkomens in de afgelopen ja ren hun gasverbruik getem- fterd, want gas is een behoor- ijke post op de gezinsbegro ting. Ze wonen in het alge meen kleiner dan mensen met hogere inkomens, maar hun huizen zijn vaak in slechtere staat en minder goed geïso leerd. Al met al zullen zij dus minder profijt hebben van de prijsverlaging". „Verder moet je ook kijken naar de andere maatregelen die dit jaar van kracht wor den. Want soms heffen maat regelen elkaar op. In juli vorig jaar ging bijvoorbeeld de gas- prijs omlaag. Dat scheelde een gemiddeld gezin 20 tot 25 gul den per maand. Maar in sep tember werd de btw verhoogd, wat voor dat gezin neer kwam op een extra uitgave van 20 gulden per maand. Zo viel het voordeel praktisch weg. Als we kijken wat er tegenover de gasprijsverlaging van 1 januari staat, zien we dat de fietsen in Nederland van wielreflectoren moeten worden voorzien, op 1 april het openbaar vervoer duurder wordt, de eigen bij- Christine Groenewegen: „Hoe veel je erop vooruit gaat, hangt helemaal af van de manier waarop je leeft". drage in het ziekenfonds ver hoogd wordt, mensen die par ticulier verzekerd zijn een ex tra maandelijkse heffing krij gen en studerende kinderen meer gaan kosten door het nieuwe stelsel van studiefi nanciering. En nu noem ik nog maar een paar van de maatregelen. Dag gasvoor- deel!" „De ellende met de gasprijzen is bovendien dat je niet met een resultaat ziet als ze veran deren. Als de benzine goedko per wordt, merk je dat meteen als je tankt. Bij de gasprijzen ligt dat anders: in de meeste gemeenten wordt een daling niet meteen in de maandelijk se nota's verwerkt. De mensen merken daar pas aan het eind van de periode waarover ze betaald hebben, bij de eindaf rekening, of ze erop vooruit zijn gegaan. En als de komen de maanden extreem koud worden, zullen ze waarschijn lijk weinig van de korting merken". Volgens Groenewegen zullen vooral de grotere gezinnen met studerende kinderen, zo wel in de lagere als de hogere inkomens, er in totaliteit op achteruit gaan. „De regering zegt dat de koopkracht stijgt, maar daarbij gaat het om een gemiddelde. Eigenlijk moet je ieder geval apart bekijken. Er zijn zoveel maatregelen die el kaar opheffen, waardoor ik me afvraag of er aan het einde van 1987 überhaupt een koop krachtstijging geweest zal zijn, ondanks de gasprijsdaling. PETRA DE VRIES Zoekacties naar vissers gestaakt VLISSINGEN De zoekae- ties naar de drie vermiste Bel gische sportvissers op de Noordzee voor de Zeeuwse en Noordhollandse kust is gister middag rond drie uur gestaakt. Op dat tijdstip keerde het vliegtuig van de marinelucht vaartdienst dat gisteren de hele Noordzeekust vanaf Cal- lantsoog heeft afgezocht, terug op de luchtmachtbasis Valken burg. Al eerder waren drie Zuidhollandse en Zeeuwse reddingsboten onverrichterza- ke naar hun havens terugge keerd. De drie Belgische sport vissers uit Oostende worden sinds zondagavond vermist. KNOLLEN VEENDAM Duizenden Nederlanders worden deze en volgende week door de Rijksdienst voor het Weg verkeer in Veendam via een brief op de vingers getikt wegens het rijden in een onverzekerde auto. De nor male boete van enige honderden guldens voor onver zekerd rijden hoeven deze weggebruikers niet te beta len. „De namen gaan niet naar justitie toe", vertelt A.R.W. Postma van de rijksdienst. Het gaat om een proef om te controleren of de nieuwste compu tergegevens van de rijksdienst kloppen. Volgens Postma kan met hulp van het computerbestand van de dienst het ministerie van justitie binnen vijf jaar het onverzekerd autorijden fors be perken. De rijksdienst weet volgende week al hoeveel weggebruikers zonder verplichte wa-autoverzekering rijden. Sinds oktober heeft de rijkdienst de beschikking over zowel het bestand van de autoverzekeringsmaatschappijen als de kentekenregistratie. Beide systemen worden op dit moment vergeleken, waarna de lijst van onverzekerden eruit rolt. Volgens schattingen van de politie zijn er zo'n half miljoen weg gebruikers die zonder wa-verzekering rijden. Ze veroorzaken voor enkele tientallen miljoenen guldens schade bij ongevallen. Meestal is de gedupeerde partij aangewezen op schadevergoe ding uit het Waarborgfonds Motorverkeer in Rijswijk. Grof ge schat lopen de verzekeringsmaatschappijen 150 miljoen gulden r>on nrorn'pc rr»ï<; vr*nwp«p Hp vpIp onvpr7Pkprdp automobilisten Mr. P.A. Nouwen (links), de nieuwe hoofddirecteur van de ANWB. neemt de succeswensen van zijn voorganger B. IJntema in ontvangst. Foto: CEES VERKERK DEN HAAG De heren mr. P.A. Nouwen en B. IJntema vormden gisteren met hun echtgenotes het middelpunt van een zeer druk bezochte nieuwjaarsreceptie in het hoofdkantoor van de ANWB te Den Haag. Zo'n vierhon derd externe relaties van de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond overlaadden de scheidendende hoofddirecteur IJntema urenlang met cadeaus en fraaie woorden en wensten diens opvolger Nouwen veel succes toe. Een dae eerder had het personeel van de 2,6 mil joen leden tellende ANWB de wisseling van de wacht in n'ieuwjaarssfeer gevierd. Toén had mr. Nouwen nog tijd voor een kort praatje, waarin hij ANWB uitlegde als Alle Ne derlanders Waren Blij. Giste ren vermochten de externe re laties geen speech te horen. Maar zij weten dat Nouwen, die bij de Nationale Nederlan den Levensverzekering een reputatie opbouwde als bijzon der actieve organisator en woordvoerder, na al dit pefeest geen seconde tijd meer zal wil len verliezen om aan de slag te kunnen gaan. De grote fi nanciële verliesdagen van de ANWB reden voor Nou- regeling lijken na de vorig jaar al ingezette reorganisatie voorbij. De ANWB kon in 1986 tienduizenden nieuwe leden bijschrijven, doordat men zijn goede service extra kon bewij zen dank zij de extra autover koop en de toename van pech nndprwpp

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3