Russisch-orthodoxen vieren kerstfeest kerk wereld Paus maakt dit jaar vier buitenlandse reizen brieven /lezers weer Meer niet- Europese theologen nodig in Vaticaan Kerk in Polen onwaarachtigheid verweten beroepingen Verkapt stemadvies Duitse bisschoppen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSouiant WOENSDAG 7 JANUARI 1987 PAGINA Voetbalwedstrijd voor bedevaartplaats KAMPALA Een voetbalwedstrijd tussen geestelijken en diplomaten heeft de financiën voor de uitbreiding van de bedevaartplaats Namungogo in Uganda bijeen gebracht. Namungogo zal worden uitgebreid met een medisch cen trum. een school, een onderkomen voor priesters en pel grims en een plaats voor de eredienst. De ongewone voetbalwedstrijd in het stadium Nakivubo in Kampala trok veel toeschouwers. De secretaris van de nun tiatuur. Eliseo Ariotti, was scheidsrechter. De priesters ver loren met 2-0. Russen doen mee aan vredesonderzoek McDonald's NEW YORK De Sovjetunie is bereid mee te doen aan een studieprojekt van het instituut voor internationaal vredeson derzoek van de rooms-katholieke Notre Dame-universiteit in South Bend, Indiana, V.S. Het instituut werd vorig jaar opge richt dankzij een gift van 5 miljoen dollar (ruim 10 miljoen gul den) van mevrouw Joan B. Kroc, weduwe van Ray A. Kroc, de oprichter van de McDonald's restaurants. Het Sovjetministerie voor hoger onderwijs en de Russische Academie voor Weten schappen hebben toestemming gegeven dat drie ouderejaars studenten deelnemen aan het onderzoek, dat in juni begint en een jaar zal duren. Verder komen er studenten uit de Chinese Volksrepubliek, Engeland, Japan, Frankrijk en enkele Aziati sche en Afrikaanse landen. Wie bang is voor een mus, zal nooit gerst zaaien Russisch spreekwoord DEN HAAG In de Rus- sisch-orthodoxe kerk aan de "Obrechtstraat in Den Haag werd gisteravond op traditio nele wijze het Russische kerstfeest gevierd. Dit jaar had die een speciaal cachet omdat de Russisch-orthodoxe kerk in Den Haag binnenkort haar jubileum viert. De uit Parijs afkomstige priester N. Yakimov leidde, begeleid door acolieten en diakens, de bijna vier uur durende dienst. De Russisch-orthodoxen laten zich nog altijd door de Julli- aanse kalender leiden en niet door de Gregoriaanse tijdre kening. Dat betekent dat Kerstmis bij hen dit jaar sa menviel met het feest van Driekoningen. Dat de Juli aanse kalender in de Russi- sche-orthodoxe kerk nog steeds in ere wordt gehouden, zegt tegelijkertijd iets over hun liturgie. Die heeft dezelf de ouderdom en wordt zorg vuldig in ere gehouden. De priester is de bedienaar van het heilige en bij de con secratie van brood en wijn trekt deze zich terug in een speciale altaarruimte die afge scheiden wordt door met iko- nen behangen deuren en gor dijn. Ikonen zijn trouwens een heel belangrijk onderdeel. Bij het binnenkomen en na de lezing van het evangelie wordt een ikoon, de geboorte van Christus voorstellend, eerbiedig gekust door priester en gelovigen. Niettemin zijn de overeenkomsten met de rooms-katholieke mis heel sterk. Er is dezelfde opbouw en men maakt gebruik van dezelfde geloofsbelijdenis. De taal is het kerkslavisch en dat is ook voor de Russen niet zo gemakkelijk meer te vol gen. Aangezien de helft van de aanwezigen helemaal geen Russische achtergrond heeft zij die deze wel hebben zijn meestal emigranten en hun kinderen die na de laatste we reldoorlog naar Nederland zijn gekomen worden be paalde gebeden en de evange lieteksten door koorleden op reciteertoon in het Neder lands voorgedragen. Het heilige karakter van de liturgie betekent dat niet ie dereen zo maar ter communie in twee gedaanten kan gaan. Dat is slechts voorbe houden aan hen die ook biechten. Dat gebeurt zij het zeer summier vlak voor de communieuitreiking. Dat is dan een van de verkla ringen voor de lange duur van de dienst, die door het merendeel van de aanwezigen staande wordt bijgewoond. Voordat de eigenlijke heiige liturgie begint, zijn dan al de vespers en de metten gezon gen. Dat gebeurt steeds op po lyfone wijze, hetgeen een bij zondere sfeer van intimiteit oproept. Van een begelei dingsinstrument wordt geen gebruik gemaakt. In Rusland zelf duren de diensten op Kerstmis en Pa sen nog veel langer. Nu wa ren er bepaalde onderdelen geschrapt. Tot besluit wordt een Rus sisch Lang zullen ze leven toegezongen aan bepaalde au toriteiten en verder aan ieder die zich voor de liturgie ver dienstelijk heeft gemaakt. Daarna werd er op beschei den wijze getafeld. PAUL VAN VELTHOVEN De viering van het kerstfeest in de Russisch- orthodoxe kerk van de Heilige Maria Magdalena in Den Haag. Wierook, kaarsen en stemmige zang zijn onlosmakelijk verbonden met de viering van de H. Liturgie in de Russisch- orthodoxe kerk. Hier wordt het kerstevangelie gelezen. Kardinaal Arns: LONDEN Het Vaticaan moet naar de mening van de Braziliaanse kardinaal Arns meer niet-Europese theolo gen in dienst nemen. „Ik zou het niet in mijn hoofd halen een oordeel te geven over het werk van een En gelse theoloog omdat ik de Engelse maatschappij slechts heel oppervlakking ken." Dit zei mgr. Arns, aartsbis schop van Sao Paulo, op een persconferentie in Londen, waar hij vragen over de be vrijdingstheologie beant woordde. De tijd is voorbij dat het Vati caan opvattingen van bevrij dingstheologen veroordeelt, aldus Arns. Paus Johannes Paulus 2 heeft niet zozeer zijn mening herzien, maar wel meer begrip voor de bevrij dingstheologie gekregen. „Het verzet ertegen komt van mensen die nog nooit een boek van een bevrijdingstheo loog hebben gelezen. Daarom pleiten wij in de Derde We reld er steeds voor dat er in het Vaticaan meer theologen uit Afrika, Azië en Latijns- Amerika komen werken." Over tien of vijftien jaar zal het Vaticaan blij zijn dat het de bevrijdingstheologie niet op dezelfde wijze heeft ver oordeeld als in de jaren '40 en '50 de „nouvelle théologie" (moderne theologische opvat tingen), zo sprak kardinaal Arns als zijn verwachting uit. GLEMP: SLECHT KLIMAAT VOOR PAUSBEZOEK WARSCHAU Een woord voerder van de Poolse rege ring heeft de Rooms-Katho- lieke Kerk in Polen onwaar achtigheid verweten. De woordvoerder. Urban, hekel de de kerk, die aan de ene kant aandacht vraagt voor het harde lot dat de Poolse sa menleving treft. Anderzijds echter leven priesters in luxe en verdienen zij forse salaris sen die zij bij elkaar collecte ren aan het eind van de ere dienst. „De rooms-katholieke kerk heeft geen financiële proble men", aldus Urban. In het zelfde vlak ligt een kritisch artikel in „Polityka", een weekblad van de communisti sche partij. Volgens het arti kel komen priesters in grote parochies aan maandsalaris sen tussen 8.000 en 18.000 gul den. „Men kan zich afvragen waarom een voorganger te genwoordig 0,5 procent in komstenbelasting betaalt ter wijl dat in het vooroorlogse Polen 10 procent was", aldus het artikel. Regeringswoordvoerder Ur ban verwees naar priester Henryk Jankowski een ge liefd doelwit van de autoritei ten vanwege zijn geregelde oproepen dat die het verbod op Solidariteit opheffen met de opmerking dat hij „in een appartement woont dat volgestouwd is met antiek em dat hij zich laat rijden in een Mercedes". De primaat van de katholieke kerk in Polen, kardinaal Jo zef Glemp, heeft in een reac tie gezegd dat de regering het scheppen van een „gunstig klimaat" voor een bezoek van de paus, dit jaar, tegenwerkt. „Als we de betrekkingen (tus sen staat en kerk) moeten af meten aan sommige brieven van het ministerie van gods dienstzaken aan de kerkelijke autoriteiten... moeten we con cluderen dat de betrekkingen zeer slecht zijn," zei Glemp. De kardinaal had ook scherpe kritiek op een artikel dat in het weekeinde in de meeste kranten verscheen over de fi nanciën van de kerk. Hij zei dat het artikel geen gunstig klimaat schept onder de gelo vigen voor het bezoek van de paus. Glemp zei dat in het artikel geen rekening, was gehouden met de onkosten yoor het per soneel in een parochie, voor het onderhoud van de kerk en dergelijke. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II maakt dit jaar vier reizen naar het bui tenland. In het voorjaar gaat hij naar drie landen in Zuid- Amerjka en naar de Duitse Bondsrepubliek. Enkele (on derdelen van) geplande reizen worden met spanning en zorg tegemoet gezien. In juni bezoekt de paus voor de derde keer sinds zijn ver kiezing in 1978 zijn geboorte land Polen. Tenslotte gaat het hoofd van de R.-K. Kerk in september voor de tweede keer naar de Verenigde Sta ten. Latijns-Amerika heeft de bij zondere belangstelling van de paus. Tijdens zijn achtste reis naar dat gebied brengt hij een bezoek aan Uruguay, Chili en Argentinië. Tijdens zijn be zoek aan Chili, dat op 1 april begint, gaat de paus o.a. naar de hoofdstad Santiago. Bij ve len in de Chileense Kerk "leeft de vrees dat de Chileense dic tator Pinochet het bezoek zal misbruiken om propaganda voor zijn regime te maken. President Pinochet heeft vori ge week aangekondigd dat de staat van beleg, die werd uit geroepen na de aanslag op zijn leven in september vorig jaar, deze maand zal worden opgeheven. Waarnemers za gen daarin een poging van de Chileense dictator tot toena dering tot de Kerk. Diverse medewerkers van de R.-K. Kerk hebben de afgelopen maanden te lijden gehad on der de onderdrukking als ge volg van de staat van beleg. De Chileense bisschoppen leg gen er de nadruk op dat het bezoek van de paus een pasto raal karakter heeft. Volgens het programma zal de paus Pinochet alleen ontmoeten bij zijn aankomst en bij zijn ver trek. Op 6 april gaat de paus naar Argentinië. De relatie tussen kerk en staat in dat land is gespannen door het wetsvoor stel van de Argentijnse rege ring tot legalisering van de echtscheiding. De Argentijnse bisschoppen, die bijna allen ten tijde van de militaire dic tatuur in Argentinië hebben gezwegen over de martèl- praktijken van het regime, hebben besloten dat parle mentsleden die voor legalise ring van echtscheiding zijn, niet langer tot de communie mogen worden toegelaten. In mei gaat de paus naar de Duitse Bondsrepubliek, naar het Mariabedevaartsoord Ke- velaer. Verder zal hij Edith Stein, de R.-K. religieuze van joodse afkomst die in het con centratiekamp Auschwitz om het leven werd gebracht, zalig verklaren. Tenslotte zal de paus, zoals bekend, een be zoek aan Polen brengen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Godsdienst, opvoeding (2) Een briefschrijver verklaart zich tegen de rol van het gezin in de geloofsopvoeding. Hij is zo blijkt uit zijn ingezonden stuk grootgebracht in een liberaal-katholiek gezin, d.w.z. hij heeft niet van jongs af aan geleerd op geregelde tijden te bidden Hij heeft pas een jaar niet opgelet bij de godsdienst les. Hij heeft later de inhoud van het Onze Vader overdacht en was bij overdenking verbaasd over de inhoud. Al leen verbaasd? Maar hij moet toch weten dat Jezus ons dat gebedheeft geleerd? Ik ver moed dat hij ook niet de in houd kent van de tien geboden en ook niet weet hoe we daar aan komen (noch dat in Euro pa na de komst van het chris tendom de rechtspraak op christelijke opvattingen werd gebaseerd). Een mens wordt niet gelukkig door maar wat aan te rommelen, integendeel! De lezer heeft 18 jaar tot de kerk behoord, ik veronderstel dus dat hij 18 jaar is. Of indien gerekend vanaf zijn eerste H. Communie, even in de twintig. Ik raad hem aan eens contact op te nemen met de paters van Una Sancta, Nassauplein 28, Den Haag. Tel. 60.08.30. Daar is (ik meen een maal per maand) een bijeenkomst waar iedereen welkom is die wat te vertellen heeft. Er komen jon gelui uit de hele stad, ongeacht geloofsopvatting, om te praten. Er is veel belangstelling en het Flodder f2) schijnt heel gezellig te zijn. Ik denk dat het zijn blik zal ver ruimen en er gaan nieuwe ho rizonten open. A. van Berckel, DEN HAAG. lings tot de ontdekking kwam dat de tekst hem niet aan stond. Wellicht is hij een „laat bloeier". J. E. Frequin, VOORBURG. Godsdienst, opvoeding (3) De hartverscheurende brief waarin een lezer vertelt dat hij na 18 jaar de Kerk verlaat, heeft mij diep getroffen. Voor al als hij schrijft dat hij pas een jaar na zijn eerste commu nie begreep wat dit betekende. En dat hij. na al jaren twee maal per dag het Onze Vader te hebben gebeden, pas korte- Het is inderdaad onvoorstel baar, zoals een lezer uit Voor schoten schrijft, dat een man als Simon van Collem zo onge- neerd reclame maakt voor een film waar hij zelf een rolletje in speelt. Zeker zo onvoorstel baar is dat hij dat ook kan doen, in nota bene zijn eigen rubriek. Voor die zendtijd hoeft hij geen stuiver reclame geld neer te tellen. De Belgi sche televisie laat al jaren zien hoe het ook kan. Een meneer vertelt daar in een filmpro gramma iets over een nieuwe film en laat er dan een frag ment van zien. Zonder poes- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Werkhoven, toezeg ging, A.Prins, kandidaat te Drie- bruggen; te Hoogezand-Sappe- meer-Kropswolde, J.P.G.Dijk, kan didaat te Groningen; te Nieuw Stadskanaal, toezegging. G.J.van Steeg te Vriezenveen; te Berlikum, toezegging, A.Groeneveld, kandi daat te Kerkenveld; te Leeuwarden- Huizum, J.H.Hamoen te Garijp; te Mijnsheerenland, drs.P.W.de Nooy, kandidaat te Groningen; te Meppel, D.C.de Breu te Assen; te Streef kerk, A.P.Voets te Kootwijk. Benoemd tot universitair docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht (parttime). B.E.J.H.Becking te Zeist, die deze benoeming heeft aangeno men. hij blijft parttime predikant te Zeist. Beroepen te Nieuwendijk (toezeg ging), L.H.Voschezang kandidaat te Aangenomen naar Katwijk aan Zee, A.Christ te Eek en Wiel. Bedankt voor Lunteren, A.W.van der Plas te Bergambacht. Beroepbaar: G.J.van Herk, Wenge- weer 10. 9883 PR Oldehove. Beroepen: te Rotterdam-Zuid (part time) (geestelijk verzorger dr. Den Hoed-kliniek) P. Kikstra te Utrecht; te Zwaagwesteinde A.M. Langhout te Putten, deelgemeente Andreaskerk; te Groningen (geestelijk verzorgster Diaconessenhuis) mevr. G. Nikkels, kandidate te Groningen, die dit be roep heeft aangenomen. Beroepbaar ds. M. Monster. Oudkerkseweg 16, 3381 KR Giessenburg. BONN De Duitse bis schoppen hebben voor ko mende verkiezingen voor de Bondsdag op 25 januari, een verkapt stemadvies gegeven. In een verklaring, waarin de Duitsers worden opgeroe pen naar de stembus te gaan, roemen de bisschop pen het huidige regeringsbe leid dat de positie van het gezin via belastingmaatrege len heeft versterkt. „Deze weg moet vastbesloten wor den voortgezet", aldus de verklaring. De bisschoppen noemen voorts een aantal criteria voor een goede keuze. Zo moet erop gelet worden, wat de po litieke partijen tot nu toe voor de vrede en gerechtigheid en voor de bescherming van de mensenrechten hebben ge daan. Voorts roepen de bis schoppen de gelovigen op na te gaan in hoeverre de politici en de politieke partijen in stemmen met de fundamente le waarden die in de grond wet van de Bondsrepubliek zijn verankerd en in hoeverre zij zich in hun politiek hande len op die waarden baseren. De bisschoppen wijzen er voorts op dat „het respect voor de mens vereist dat er niet wordt gemanipuleerd met zijn erfelijk materiaal, dat hij niet in de moederschoot wordt gedood en dat niet door middel van euthanasie eigen machtig een einde aan zijn le ven wordt gemaakt". Daarom moeten de gelovigen zich de vraag stellen welke partijen de bereidheid tonen op deze bedreigingen van het leven te antwoorden met een politiek concept dat de mens be schermt. pas, zonder verstrengeling van nog altijd niet volwassen ge- belangen. Maar daar is ons noeg voor. omroepbestel, waar het woord D. van Vliet, „gêne" niet is uitgevonden, LEIDEN. Controle en efficiency De kans op fraude door degenen die afhankelijk zijn v^n een sociale uitkering neemt toe. Het nieuwe stelsel is zo ingfêj wikkeld geworden dat het niet meer is uit te leggen aan <r verzekerden, zo luidt de nieuwjaarsboodschap van een vij, de GAK-directeuren. Het geluid is eerder gehoord, bij d h parlementaire behandeling van het nieuwe stelsel, maar rjc. komt het uit de praktijk. *n f Omdat aan de bestrijding van de fraude zowel ten aajiei zien van de belastingen als van de sociale uitkeringen -ik prioriteit wordt gegeven, heeft het kabinet in zijn laatste veL. gadering van 1986 een aanzienlijke uitbreiding van het aaf- tal sociale rechercheurs voorgesteld. Ieder van hen zou ong( veer duizend uitkeringsgerechtigden te controleren krijge"' Met een investering van 55 miljoen hoopt het kabinet ovi enkele jaren een bezuiniging van ongeveer een miljard te b reiken. Het is vanzelfsprekend dat het kabinet probeert te voorkj men dat uitkeringen terechtkomen bij mensen die daan geen recht hebben. In een tijd waarin het noodzakelijk is o overheidslasten terug te dringen ten koste van gezondheid zorg, onderwijs, bejaarden, sociaal-cultureel werk en ten kq"| te van het gemiddeld niveau van de uitkeringen, is een b< I hoorlijke controle op de uitkeringen van groot belang. vraag is alleen of de uitbreiding van het aantal sociale rj chercheurs hiertoe de aangewezen weg is, ook al heeft oi derzoek aangetoond dat zo'n rechercheur tweemaal zijn salM ris opbrengt. Directeur Terhorst van de gemeentelijke sociaB dienst in Den Haag heeft althans zijn bedenkingen. P ZONDER deugdelijk onderzoek naar de omvang van fraude acht hij de effectiviteit van een dergelijke maatreg op zijn minst twijfelachtig. Wij zijn geneigd hem daarin lijk te geven. Zelfs als men rekening houdt met de preventi ve werking die mogelijk uitgaat van de aanstelling van vi meer sociale rechercheurs, kan men zich afvragen of fraui zo eenvoudig aantoonbaar is dat de geschatte opbreng wordt gehaald. )I EEN betere behandeling van de beschikbare administratie ve gegevens zou meer prioriteit verdienen dan het op p£f sturen van zevenhonderd geheim agenten. Uitgerust met lerlei controlemogelijkheden en -bevoegdheden zullen »ri wellicht diep binnendringen in de privacy van mensen d£ï toch al veel meer dan anderen te maken hebben met vrag$e over hun dagelijks bestaan. Een terugtredende overheid zdP bij de controle op de juistheid van de sociale uitgaven mel^' de nadruk moeten leggen op een verbetering van het eig$' systeem. Het zou de kosten vermoedelijk aanzienlijk terup brenge/i. F Over de wijze waarop de door het kabinet voorgestel! controle in de praktijk zal worden toegepast zal in de kome de weken nog uitvoerig met de volksvertegenwoordigii overleg worden gepleegd. Daarbij zal een vereenvoudigii van de fiscale wetgeving ongetwijfeld ook ter sprake kome In elk geval zal moeten worden voorkomen, dat mensen m een sociale uitkering het gevoel krijgen dat zij al bij voorbai in de verdachtenbank worden geplaatst. Bij de bestrijdii»0 van de fiscale fraude zal voorts het gelijkheidsbeginsel mo e ten blijven gelden. Het is onaanvaardbaar banken te ve e plichten wèl de rente van kleine spaartegoeden aan de fisc e op te geven en tegelijkertijd de grotere tegoeden buiten sch 1 te laten, uit vrees voor het weglopen van investeerders. D daarover binnen de regeringscoalitie verschil van meniiU bestaat is onbegrijpelijk en in feite ongepast. vo Mogelijk sneeuw DE BILT (KNMI) Ons land bevindt zich in de koude lucht afkomstig uit Scandinavië. Met een noordelijke stroming in de bovenlucht bereiken ons via de noordzee storingen die af en toe sneeuw kunnen brengen. Ons land krijgt ech ter slechts te maken met rand gebieden van deze storingen, want de kernen van deze ge bieden trekken over Dene marken naar Oost-Duitsland. Hoeveel sneeuw er zal vallen is daarom onzeker. In de nacht vriest het licht, in het oosten plaatselijk matig. Overdag stij gen de temperaturen tot even boven het vriespunt. De wind is op de nadering van de sto ringen westelijk en matig, aan de kust af en toe krachtig. Nachtelijke opklaringen en de windsnelheid, matig tot hier en daar strenge vorst het meest waarschijnlijk. Overdag zal het licht blijven vriezen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: morgen enige sneeuw, vrijdag opkla ringen. Aanhoudende vorst, in Zuidwest-Noorwegen en Zuid west-Zweden licht tot matig, elders streng. Denemarken, Noord-Duits- land: tijdelijk sneeuw en in het westen enige tijd lichte dooi, vrijdag opklaringen en matige vorst. Benelux: mogelijk wat regen of sneeuw, vrijdag af en toe zon. In de nacht lichte vorst, overdag iets boven nul. Noordoost-Frankrijk, Midden- en Zuid-Duitsland: perioden met zon. Overdag lichte, 's nachts matige tot strenge vorst. Britse Eilanden: af ën toe zön, vrijdag vanuit het westen eni ge regen, plaatselijk ook sneeuw. Middagtemperatuur van 8 graden in het westen tot 3 graden in Oost-Engeland. In het zuidoosten 's nachts lichte vorst. Alpengebied: in het noordoos ten mogelijk sneeuw, overi gens zonnig. In de zuidelijke dalen 's middags rond nul, overal vriezeiï Midden- en Zuid-Frankrijb n zonnig. In West-Frankrij?v vrijdag bewolking met mogfle lijk regen. MiddagtemperatuJir van 8 graden in het zuiden tlei om het vriespunt meer najer het noorden. LandinwaarJoi Spanje, Portugal: in hh" Noordwesten- en Noord-Pot- tugal bewolking en op vrijdij mogelijk wat regen, eldef zonnig. Middagtemperatu|r van 10 graden in het noord< en in het binnenland tot graden in het zuiden. Noord-Italië, Joegoslavisc kust: overwegend zonnig mal koud. Middagtemperatuf rond nul, 's nachts 3 tot 8 gift den onder nul, op vrijdag i^ minder koud. Midden- en Zuid-Italië: ven. derlijk bewolkt, voornameli meer naar het zuiden plaats lijk een bui. Middagtempei tuur 7 tot 12 graden landirj waarts 's nachts plaatselL vorst. j| WEERRAPPORT HEDENMORGEN I Weer Max Min Rd^ Amsterdam zw bew. 5 -2 Ij De Bilt zw.bew. 5 -2 1 Eelde sneeuw 0 -3 <t_ Eindhoven h.bew. 5 -3 c" Den Helder zw.bew. 5 -1 ®5 Rotterdam zw.bew Twer iv.bew. Aberdeen sn.bui Athene zw.be* Barcelona h.bew regenbui 4 -2 onbew. 6 -3 Dublin Frankfor Genève zw.bew. 6 0 Helsinki l.bew. -26 -27 Malta l.bew. 15 12 Moskou onbew. -22 -31 München sneeuw 2 -5

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2