louw openbare basisschool n Oos ;thout wekt woede op Bestrijding zware misdaad levert veelproblemen op Enquête in Sassenheim over basisonderwijs Conradstraat mag verlengd Noodlokalen gesloopt mdere rijrichting Jp Lambrechtsveld Verdeeldheid over ilan Schoolstraat terinrichting Schuitengat Plastic zak bewoog en maakte zoemend geluid CcidócQowumt WOENSDAG 7 JANUARI 1987 PAGINA 13 Kolonel J. van den Ban: „So ciaal klimaat bij rijkspolitie verbeteren". JE Een aan zijn pfiets sleutelende en uit Lisse kreeg travond rond kwart acht de schrik van leven, toen de benzi- nk van zijn voertuig peling in brand g. Zijn werkplaats, tchuur van zijn ou- Jjke woning aan de jiozstraat, liep zware (schade op, maar I wel behouden door zijn toegesnelde va- de brand snel onder ole had. Inbraak in Voorschoten VOORSCHO TEN Een woning aan de Strawins- kilaan is gis teren tussen kwart voor negen 's och tends en half zes 's middags bezocht door inbrekers. Een ruit werd ingeslagen. Het is nog niet bekend wat er is ge stolen. WASSENAAR De twee noodlokalen van de Wethouder Hui- bregtseschool in Wassenaar worden gesloopt. Twee andere nood lokalen worden verkocht aan de Wassenaarse Vollybalvereni- ging waarbij de ondergrond dan haar wordt verhuurd. Voor de noodzakelijke opknapbeurt voor de twee lokalen van de volly- ballers zal de gemeente hen tegemoet komen met een subsidie van 3530 gulden, 30 procent van de totale opknapkosten. Dat be sloot de commissie welzijn gisteravond. Gemeenteraadslid Ir. A. de Vries (D66) vroeg zich af of het niet verstandiger zou zijn om de lokalen te laten staan en te gebrui ken als onderkomen voor Wassenaarse verenigingen die van waar ze nu gehuisvest zijn worden verdreven, door wat voor oorzaak dan ook. Wethouder Wensveen (CDA) verzekerde De Vries dat er echter voldoende mogelijkheden in Wassenaar zijn om onderdak zoekende verenigingen te helpen en daarvoor deze twee lokalen niet voor sloop behoed hoeven te worden. Auto glijdt in vijver LISSE Een auto mobilist uit Lisse verloor gisteravond de macht over het stuur op de spekglad de derde Poellaan. Stuurloos gleed hij daar van het wegdek af en belandde op zijn dak in een vij ver. De automobilist is met de schrik vrij gekomen. Zijn voer tuig is met onbeken de schade uit de vij ver getrokken. Slippartij op rijksweg SASSENHEIM Twee automobilisten uit Lisse zijn gister avond door de glad heid op elkaar ge botst. Het tweetal, kennissen van elkaar, reed op rijksweg A44 toen een van hen op het gladde wegdek slipte. Hij draaide een paar maal rond en kon niet meer worden ontweken door zijn plaatsgenoot. De om vang van de schade aan hun auto's is on bekend. men. Wethouder B. Joon rea geerde gisteren tamelijk laco niek op de brief: „Ik denk dat de kritiek voornamelijk is in gegeven door een grote teleur stelling. Feitelijk kan de raad niets verweten worden", zegt hij. Die teleurstelling vloeit vol gens de wethouder voort uit een afspraak tussen de ge meenteraad enerzijds en het katholieke, protestants-christe lijke en openbaar basisonder wijs anderzijds. De afspraak was dat de drie richtingen sa men een nieuwe school zouden krijgen in de nieuwbouwwijk Oosthout. De raad kwam daar in december echter op terug en besloot dat er voorlopig een school komt allèèn voor open baar onderwijs. Alleen het CDA stemde tegen. Dat besluit van de raad was ingegeven door twee zaken: ten eerste de mededeling van Gedeputeerde Staten dat een nieuwe openbare school in Oosthout al in 1987/1988 in aanmerking zou komen voor bekostiging, terwijl een school met alledrie de richtingen pas in 1988-1989 van start kan gaan. Maar ook het feit dat de huidige openbare school ruim te tekort heeft, terwijl de bij zondere scholen eerder een overschot hebben, heeft vol gens Joon aan dat besluit ten grondslag gelegen. Concurrentie De gemeenteraad baseerde zich daarbij op een enquête onder ruim 80 procent van de bewoners van Oosthout die werd gehouden door de Vere niging voor Openbaar Onder wijs. Daaruit bleek dat bijna 55 procent van de geënquêteer den een voorkeur had voor de komst van een openbare school, 17,5 procent voor een katholieke en 19,5 procent voor een protestant-christelij ke. Volgens de schrijvers van de brief is de enquête niet ob jectief, omdat de Vereniging belanghebbende partij is. De vertegenwoordigers van het bijzonder onderwijs beroepen zich daarentegen op het rap port van het (onafhankelijke) bureau Advisie, dat half janua ri zou worden besproken. Dat rapport zou in een andere richting wijzen. Voor mevrouw L. de Graaf- Wijsman, woordvoerster van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, was die kritiek geen verrassing. „Een progno se van ambtenaren vonden ze ook al niet objectief, dus welke is dat dan wel? Ze weten niet eens hoe wij de enquête heb ben gehouden, dat wil zeggen: huis aan huis". Bovendien wiist het rapport van Advisie volgens De Graaf in dezelfde pRHOUT De bestu- ■m van het katholieke en mjestants-christelijke Bis)onderwijs in Voor- zijn zeer boos over besluit van de ge- Énteraad om voorrang [even aan de bouw van openbare basisschool de wijk Oosthout. In I brief aan de gemeen- L iad uiten zij hun onge- gen op niet mis te ver- le wijze. „Dit is ons rkelijk een raadsel". jeze brief wordt de raad Ér meer verweten afspra- te hebben geschonden. De lijvers noemen de gang van (n „een schoolvoorbeeld handelen in strijd met be- 1 jlen van algemeen be- ee/7ir" waar zij „met ontstelte- kennis van hebben geno ten' -"^KENBURG Het eenrichtingsverkeer op het Lam- 7 zJhtsveld moet worden omgedraaid. Dat was gisteravond het leel van de commissie ruimtelijke ordening en verkeer in arfiwnburg. „gJhuidige situatie schept problemen. De gemeente heeft zich jgJceken met het instellen van eenrichtingsverkeer aan het neJibrechtsveld. Er mag aan beide zijden geparkeerd .worden eJeen in deze straat niet mogelijk is, vanwege de wegbreedte. n/Jparkeren aan één zijde zou derhalve verboden moeten wor- zit 1 Gezien het feit dat geen eenrichtingsverkeer voor fietsers ,aajt, mag links dan niet geparkeerd worden. De bewoners van De7sLambrechtsveld hebben echter problemen met rechts parke door de aanwezige bomen op het trottoir die het openen van ideuren bemoeilijkt. leden van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Ver- r waren eens luidend in hun oordeel, het eenrichtingsver- 'oof omt^raa'en dan kan er rechts geparkeerd worden en zijn e - problemen opgelost. A,P. Bremer (PvdA) zag graag dat het "^/jceercirculatieplan van het Rijndorp, maar eens ter tafel zou len om zulke moeilijkheden verder te voorkomen. J. van }^ejrhoven (CDA) wees op het feit dat het Frankenburg inder- j reeds parkeerproblemen geeft. aa<i_ i de, zyhPRDWIJK De commissie voor verkeerszaken kon het gis- tertvond niet eens worden over een plan van burgemeester en d&ïouders tot herinrichting van de Schoolstraat. Trouwens uit ji/bsummiere commentaar van wethouder V. Salman bleek, dat cteet college over deze zaak ook geen eenstemmigheid bestond. tig] jel-ids eerder had de gemeenteraad besloten voor de Schoolstraat ra^ïchtingverkeer vast te stellen, terwijl op drie plaatsen gele- /'anheid tot parkeren zou worden geboden. Voor het gedeelte dè de Schoolstraat, tussen de De Ruyterstraat en de Parallel- no-flevard bleef verkeer in beide richtingen toegestaan. Punt edè discussie was of voor dit gedeelte van de Schoolstraat een aalkeerverbod voor beide zijden van de-straat zou moeten gel- ood Smit (VVD) zei over dit voorstel niet staan te juichen. Het vedceerverbod zou harder rijden uitlokken, meende het raads- ow Ook vreesde hij een nadelig effect voor de daar gevestigde Dérijven, met name voor de slagerij van Van den Berg. Wet- o/éider Salman was het niet met Smit eens. Hij voorzag een d&melig straatbeeld en verzocht de raadscommissie zich te /bglden aan het al eerder genomen besluit van de gemeenteraad. ou-|lems, verkeersspecialist van het CDA, attendeerde in de dis- c/ffie op de parkeermogelijkheden in de directe omgeving van lagerij. Daarom zou het creeëren van parkeerplaatsen in het iffende Schoolstraat-gedeelte overbodig zijn. ,n.k)RDWIJK De commissie verkeerszaken in Noordwijk et.g gisteravond akkoord met een plan van B en W voor het Je^finrichting van het Schuitengat, een straatje tussen de Konin gen Wilhelmina Boulevard en de Parallelboulevard, waaraan fnenteel het hotel Oranje in aanbouw is. De achterliggende lachte van het plan is het bieden van service aan de toekom- (e gasten van het hotel. eerste aanleg ging het gemeentebestuur er van uit, dat de be- ikers vanaf de Parallelboulevard het hotel Oranje zouden be gieren. Bij de bouw en de adressering blijken bouwer en direc- *glte zijn uitgegaan van een situering aan de Koningin Wilhel- Boulevard, zodat verwacht kon worden, dat bezoekers zich Noordwijks voornaamste boulevard zouden aandienen. Van- r de wens om het eenrichtingsverkeer in het Schuitengat om ■graaien. Dit zou, volgens het voorstel, het rondrijden van be kkers via het Palaceplein en de Parallelleboulevard voorko- ?oq n de discussie bleek dat er overleg was geweest met de heren pers en Korbee als betrokkenen bij de hotelbouw. De hote- zou financiële medewerking verlenen aan de herinrichting de straat. Rekening werd gehouden met de aanleg van een .Rental parkeerplaatsen en een stopplaats voor touringcars. SASSENHEIM De bestrij ding van de zware, georgani seerde criminaliteit levert problemen op omdat de sa menwerking tussen de poli tiekorpsen, regionaal en lan delijk, te wensen overlaat. Die conclusie trok kolonel J. van den Ban, hoofd van de rijkspolitie in het district Den Haag vandaag bij het uitspre ken van zijn nieuwjaarstoe spraak in het Gemeenschaps huis in Sassenheim. De vor ming van een rechercheteam bleek een moeizame aangele genheid. De meeste energie ging zitten in het opstellen van de voorwaarden tot sa menwerking. Het rijk heeft inmiddels wel meer geld be schikbaar gesteld voor regio naal en landelijk politie-on- derzoek. Volgens Van den Ban is de rijkspolitie onvoldoende ge richt op de samenleving. „Het is van belang daar het komend jaar op alert te zijn". Het sociale klimaat bij de po litie, waar de laatste jaren veel mensen ontslag hebben genomen, moet worden ver beterd. „Binnen afzienbare tijd kan een meer professio nele aanpak van de perso neelszorg gestalte krijgen. De problematiek van de perso neelssterkte heeft ook een duideliike relatie met het so ciale klimaat. Hoe meer men zich in een organisatie thuis- voelt, hoe kleiner de uit stroom zal zijn", aldus kolo nel Van den Ban, die overi gens verwacht door selectie ve werving in de Randstad de uitstroom in het district een halt te kunnen toeroe pen. Door de minister van justitie is geld beschikbaar gesteld voor de personeels zorg. Zo is er bijvoorbeeld een bedrijfsmaatschappelijk werkster beschikbaar. Om de samenwerking tussen de ver schillende korpsen in het dis trict te verbeteren zal op kor te termijn een regio-coördi nator worden aangesteld. Computers zullen steeds meer een vertrouwd ver schijnsel worden in het dis trict. De landgroepen worden uitgerust met een personal computer. Bij de staf zullen recherche-onderdelen, de ad ministratie en personeelsza ken worden geautomatiseerd. Bij de herkenningdienst wa ren er problemen vanwege de overgang naar een andere computer, maar verwacht wordt dat met behulp van het grotere geheugen de dienstverlening straks opti maal zal kunnen zijn. Verder is er een nieuw mutatiesys teem ontwikkeld waardoor de rijkspolitiegroepen sneller kunnen werken. Het streven is om het district een infor matiecentrum ter beschik king te stellen dat dag en nacht, ook eventueel voor de regio, informatie kan ver strekken. Kolonel Van den Ban wees er aan het eind van zijn nieuwsjaarsrede nog wel op dat de rijkspolitie met alle veranderingen niet te hard van stapel mag lopen. ,;Ver- anderingen moeten kunnen worden bijgehouden om ze effectief te laten zijn. Je kan namelijk wel een paard tot het water brengen, maar drinken zal het zelf moeten doen", aldus het hoofd van de rijkspolitie. SASSENHEIM De ge meente Sassenheim zal binnenkort een beroep doen op ouders van kin deren in de leeftijdsgroep van 0 tot en met 12 jaar om mee te werken aan een enquête betreffende de behoefte aan kinderop vang en het gewenste type basisonderwijs. Er zijn op dit moment 7 basis scholen in de gemeente Sas senheim: 3 RK-basisscholen (Teylingen, Wasbeek en De Kooi), 3 Protestants-christelij ke basisscholen (Centrum, De Kooi en Postwijk) en 1 open bare basisschool aan de Park- laan. Over enkele maanden zal gestart worden met de bouw van een achtste basis school in Postwijk. Tijdens de raadsvergadering van 3 juni jongstleden toen de plannen voor deze vierde RK-basis- school ter tafel kwamen stuitten B en W op felle tegen stand van progressieve zijde. Zowel J. Henskens (PvdA) als C. Kuysten-Cool (D'66) acht ten het bij die gelegenheid raadzaam alvorens in te stemmen met de voorgestelde uitbreiding van het basison derwijs in Sassenheim een onderzoek in te stellen naar de onderwijsbehoefte in de ge meente. Na een felle woorden wisseling werd destijds door wethouder W. Maris-Dikker (onderwijs) de toezegging ge daan een enquête voor te be reiden die duidelijkheid zou moeten verschaffen inzake de onderwijskundige voorkeur van de belanghebbende ou ders. De leden van de commissie voor welzijnszaken en van on derwijs hielden zich gister avond bezig met de inhoudelij ke aspecten van de enquête. H. de Vries (CDA) bleek fel ge kant tegen de formulering en de opzet van de enquête: „De CDA fractie is van mening dat we ons met het uitvoeren van deze enquête begeven op het terrein van het bevoegd gezag van de bijzondere scholen." Hij verzocht W. Maris-Dikker dan ook „vriendelijk en be leefd" overleg te willen plegen met betreffende instanties. W. Maris-Dikker ging hier even wel niet mee akkoord en be nadrukte: „Het is de taak van de gemeente te zorgen voor voldoende onderwijsmogelijk heden voor leerlingen van het basisonderwijs. Eerste vereiste is daarom inzicht te verkrijgen in de onderwijsbehoefte bij de betrokken ouders. Alles wat wij beogen is te weten te ko men of er vraag is naar een basisschool gebaseerd op een pedagogische visie: een vrije school, Jenaplanschool, Mon tessorischool of wat voor 'n type onderwijs dan ook". Het voorstel van J. Karremans (CDA) contact op te nemen over de te houden enquête met de medewerkers van de peu terspeelzaal in Sassenheim omdat de uitslag van de onder zoekingen mogelijk verstrek kende gevolgen zouden kun nen hebben voor de groep vrijwilligers die daar werk zaam zijn werd door W. Maris-Dikker positief beoor deeld. (Vervolg van voorpagina) NOORDWIJK De Noordwijker vond de plastic zak rond twaalf uur op het trottoir in de Oranje Nassaustraat. Omdat er een zoemend geluid uitkwam, waarschuwde hij de politie. Toen de politie de zak nader onderzocht, bleek er ook nog beweging in te zitten. Ernstig genoeg om de EOD in Culemborg te waar schuwen, zo vond men. In afwachting van de komst van de EOD werden om de zak strobalen gelegd en een brandweerwagen en een ambulance naar de Oranje Nassaustraat gedirigeerd. Tevens werden in een straal van 100 meter bewoners gewaarschuwd en geadviseerd zoveel mogelijk achter in hun woning te blijven. Dit als voor zorg voor het geval dat de bom zou ontploften. De EOD arri veerde om half twee op de plek des onheils. Nadat de mannen van de EOD zich in speciale kleding hadden gehuld werd de zak met röntgenstralen onderzocht. Dit leverde geen resultaat op. Uiteindelijk maakte een van de EOD'ers met een scherp voorwerp een gaatje in de plastic zak. Daarbij ont dekte hij een aantal pornofoto's. De zak werd verder openge maakt en een oude handdoek en een schoen kwamen tevoor schijn. Onder de zak lag een andere plastic zak. Daarin zat een trillende en zoemende vibrator. De doos met slagroomsoezen zat helemaal bovenin de zak. Een woordvoerder van de politie zei - vanochtend dat fnen de de grap ondanks alle moeite wel kan waarderen. „Nog nooit hebben zoveel mensen tegelijk plezier gehad van èèn vibrator". ALPHEN De Conradstraat in Alphen kan verder worden verlengd naar de Hefbrug. De Kroon heeft de 44 bezwaarschrif ten tegen het bestemmingsplan uiteindelijk verworpen, waar door de weg, die al half is aangelegd, kan worden afgemaakt De bezwaren tegen de doortrekking van de Conradstraat heb ben dit project uiteindelijk tien jaar vertraagd. Met name de Stichting Van Hef- tot Havenbrug heeft zich hevig verzet tegen de nieuwe weg, die het verkeer van en naar het centrum van Alphen moet gaan verwerken. Daarmee wordt dan de overbe laste route via Hazeveld en Hendrikstraat ontlast. De gemeente verwacht overigens dat de Conradstraat straks geen doorgaand verkeer zal hoeven te verwerken. Dit in verband met de aanleg van rijksweg 11 in de polder Kerk en Zanen. De omwonenden vrezen echter dat de Conradstraat ondanks dat toch een sluip route zal worden voor doorgaand verkeer, met alle nadelige ge- volgens zoals geluidsoverlast en trillingen. De suggestie van de Stichting Hef- en Havenbrug om een extra omleidingsroute naast de rijksweg aan te leggen is door de gemeente van de hand gewezen. richting als de enquête. „Als je de tabellen goed bekijkt, zit J dat het openbaar onderwijs het meest dringend aan nieuwe ruimte toe is". Zowel De Graaf als Joon den ken dat de boze reactie van de bijzondere basisscholen niet al leen een principiële achter grond (de schending van af spraken) heeft, maar ook een praktische. Volgens De Graaf zijn deze scholen bang voor concurrentie. Ook de wethou der heeft dat vermoeden: „Als die openbare school er een maal staat, moet je maar af wachten hoeveel belangstel ling er overblijft voor de bij zondere scholen". Volgens Joon is het zeker de bedoeling dat die öök in Oosthout ko men. „In elk geval één", zo stelt hij. „Maar om te beginnen een openbare. Ik kan me de zorgen van de schrijvers wel voorstellen, maar we moeten naar de praktijk kijken". Midwinterflora van start in CNB-hallen Er zijn begin januari nogal wat bolbloemen in bloei te brengen en het bewijs daarvan levert de Midwinterflora, die dit jaar voor de tweede maal in de CNB-hallen in Lisse wordt gehouden. Ver wacht wordt dat tot en met zondag duizenden bloembollenkwekers- en handelaren en bolbloemen- broeiers komen kijken naar de bloemenshow, die gisterochtend werd geopend door de heer A.J. Verhage, oud-voorzitter van de hoofddirectie van RABO-bank Nederland (foto). De ruimte van de tentoonstelling is in vergelijking met vorig jaar met een vijfde uitgebreid. Hij werd ontworpen door Leo Strengers uit Noordwijkerhout.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13