ÉeicUeSouAa/iit Bedrijven van de toekomst vestigen bij Leids station STAD OMGEVING Meer mensen reizen met NZH-bussen De Leidse Cburant krant met een duidelijke visie ALLER LEI(DS) Ga Zfceinig ongelukken Kamervragen over opheffen huisartsengeneeskunde Nieuwe voorlichter bij universiteit SMART STATION: NIEUW CENTRUM VOOR MEDISCHE I TECHNOLOGIE, BIOTECHNOLOGIE EN FARMACIE Investeringen in Rijnland nemen af Brugfunctie MISHANDELING DOOR RUZIE OVER GELD Mogelijk gedwongen ontslagen bij AZL ■WOENSDAG 7 JANUARI 1987 PAGINA 11 DA met °n "v,p,oor de gladheid EDEN De gladheid die gisteravond en van- •ht door de opvriezende sneeuw ontstond heeft Eck^ens P°litie tot we'n'ë ongelukken geleid, li 23-jarige Noordwijkse botste gistermiddag Jd half zes in de Sumatrastraat op een voor ir rijdende auto bestuurd door een 20-jarige idenaar. De man remde af om rechtaf te slaan fcrop de vrouw, die ook remde, begon te slippen jhem van achter aanreed. Op de Rijnsburger- g, ter hoogte van de Paulus Buysstraat, verloor T 23-jarige Leidenaar vannacht rond half drie r de gladheid de macht over het stuur. Hij bot- op een geparkeerd staande auto. Er ontstond ;hts blikschade. Tijdens de ochtendspits ont- iden er volgens de politie weinig aanrijdingen dat er heel voorzichtig werd gereden. LEIDEN CDA-Kamerlid Laning-Boersema heeft minister Deetman (onderwijs) schriftelijke vragen gesteld over het voorstel van de Rijks universiteit Leiden om te bezuinigen op de huisartsengeneeskunde. Volgens Laning-Boersema is dit voornemen in strijd met het regeerak koord, waarin een verschuiving wordt voorgestaan van klinische ge neeskunde naar de eerstelijnszorg. Het Kamerlid wil weten of de minister voldoende de consequenties overziet van het opheffen van de vakgroep huisartsengeneeskunde. Zij vraagt hoe in deze situatie het noodzakelijke onderwijs aan artsen en aanstaande specialisten voldoende wordt gewaarborgd. Ook vraagt zij naar waarborgen om de kwaliteit van de huisartsen in de Leidse regio te bevorderen. Laning-Boersema wil verder weten of Deetman overleg heeft gevoerd met minister Brinkman van volksgezondheid. Is het niet in overeenstemming met het regeerakkoord dat huisartsenge neeskunde juist een groeigebied dient te zijn, aldus Laning-Boersema. Man valt door gladheid LEIDEN Een 46-jarige Leide naar is vannacht rond half twee op het trottoir van de Lammen- schansweg ten ge volge van de gladheid gevallen. De man liep bij zijn val een flinke hoofdwond op en klaagde over pijn lijke ledematen. Hij is voor behan deling naar het Diaconessenhuis overgebracht. LEIDEN Het 46-jarige hoofd voorlichting van de provincie Drenthe de heer P. Biickmann wordt met ingang van 1 april hoofd voorlichting van de Rijks Universiteit Leiden. Hij volgt de inmiddels vertrokken L. Beets op. Bückmann is sinds mei 1986 aan de provincie Drenthe ver bonden. Hij was voor die tijd beleidsvoorlichter welzijn op het ministerie van WVC. De belang rijkste reden voor zijn snelle vertrek is volgens Bückmann het feit dat zijn gezin nog in Leider dorp woont. De gezondheid van zijn echtgenote maakte het minder wenselijk om naar Drenthe te verhuizen. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Het gebied rond het NS-station moet worden omgebouwd tot een centrum dat is gespe cialiseerd op het gebied van medische technolo gie, biotechnologie en farmacie. De naam daar voor kan „Smart Station Leiden: Telemedica Cen trum Leiden" luiden. Dat staat in het rapport „Nieuwe Sleutel tot Lei den" dat in opdracht van de Leidse Kamer van Koophandel door onder meer de Amsterdamse hoogleraar in de regiona le economie, prof. dr. J.G. Lambooy, is ge-: maakt. Het begrip Smart Station is een variatie op het Engelse Smart Buil ding. j Vanmiddag werden de resul- I taten van net onderzoek ge- presenteerd tijdens de nieuw jaarsvergadering van de Ka mer van Koophandel voor Rijnland. In de nota wordt onder meer uitgegaan van het feit dat het station, dat binnen enkele jaren wordt vernieuwd, in de directe na bijheid ligt van de universi teit en van het Academisch Ziekenhuis. „Dit biedt alle mogelijkheden op het gebied van onderzoek en ontwikke-, I ling", aldus het rapport. Het. -gaat daarbij om sectoren in I het bedrijfsleven die, volgens de samenstellers van de nota, in de toekomst, stuk voor LEIDEN Na de sterke groei van de investeringen in '85 zijn in het afgelopen jaar in de regio Rijnland de inves teringen met bijna 10 procent afgenomen. Dit meldde van middag voorzitter A. Ko ningsveld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken tijdens zijn jaarrede in het museum De Lakenhal. Uit zondering daarop vormde de Rijn- en Bollenstreek waar de investeringen met 4 pro cent afnamen. De werkgelegenheid ontwik kelde zich gunstig als gevolg van de goede economische ontwikkeling. Er werd in Rijnland een groei van het aantal arbeidsplaatsen van 4 procent gemeten, waarbij het accent ligt op de groothandel en de bouw. De verwachtingen van het bedrijfsleven zijn overigens voor dit jaar hooggespannen: nog maar 7 procent verwacht in de rode cijfers te belanden en verreweg de meeste ver wachten een omzetstijging. Twintig procent verwacht dit jaar te gaan exporteren. De heer Koningsveld constateer de vanmiddag, dat over het geheel genomen de onderne mers in Rijnland wat opti mistischer zijn dan hun colle ga's elders in het land. Regi ÏO S De gegevens van de bed rijf s- enquête zijn ook nog eens per regio onderverdeeld. De Ka mer noemt daarbij drie re gio's: Duin- en Bollenstreek, de Leidse agglomeratie en de Alphense regio. Ten aanzien van de Duin- en A. Koningsveld. Bollenstreek wordt opge merkt, dat het er minder po sitief gaat dan in de rest van de regio. De omzet stagneer de en bij de export werd een daling geregistreerd. Het aantal investeringen steeg en de werkgelegenheid nam toe. De Leidse agglomeratie maakte een goed jaar door met groeiende omzetten en winsten. De Alphense regio liep met de Leidse agglome ratie in de pas. Met de werk gelegenheid ging het in deze regio het best: een toename van 5 procent. In tegenstelling tot de posi tieve geluiden van voorzitter A-. Koningsveld van de Ka mer van Kophandel, menen de opstellers van de nota, dat het op dit moment overigens niet onverdeeld goed gaat met de bedrijvigheid in Lei den, zo blijkt uit de nota. Bo vendien moet het gebied rond het station in de regio worden gezien als een van de zwakste plekken, zowel in economisch als in stedebouw kundig opzicht. Hoewel het gebied volgens de samenstel lers van het rapport wel de gelijk mogelijkheden kent, komen die er „bepaald niet uit". Over het Schuttersveld wordt gezegd dat de stagnatie in de bouw van kantoren daar steeds duidelijker wordt. De gemeente Leiden heeft verder als probleem, dat veel bedrijven zich liever in de Bollenstreek en de Rijnstreek vestigen. In het onderzoek wordt ook ingegaan op de verkeerssitu atie op en rond het Stations plein. Volgens de onderzoe kers moeten de Stationsweg en de Steenstraat autovrij worden. Ook de bussen zou den niet langer volgens die route naar de binnenstad mo gen rijden. Dat is door onder meer de bouw van het nieu we station en de al door de gemeente geplande onder tunneling van het Stations plein de beste manier om de Stationsbuurt een stuk aan trekkelijker te maken, aldus het rapport „Nieuwe Sleutel tot Leiden". De onderzoekers wijzen erop dat door de twee bestaande busstations één naast de ingang van het station en één in de Steenstraat onnodig veel ruimte wordt gebruikt en dat terwijl er rond het sta tion toch al te weinig ruimte voor teveel verkeer is. Bo vendien zouden twee bussta tions verwarrend werken. Om de praktische problemen op te lossen die er na afslui ting van de Stationsweg en de Steenstraat met de bussen ontstaan, stelt de Kamer voor tussen de ingang van het sta tion en de Plesmanrotonde een extra tunnel onder de spoorbaan te bouwen. Die tunnel zou alleen voor bussen zijn bestemd. Veel bussen zouden daardoor over het terrein van het AZL kunnen rijden. De Kamer stelt dat in de plannen van de NS en de gemeente weliswaar al een dergelijke tunnel bestaat, maar die zou tegenover de Stationsweg moeten komen. Die tunnel zou de problemen op het Stationsplein echter alleen maar vergroten, meent de Kamer. Verder zouden de bussen via Molen de Valk naar de binnenstad moeten rijden. In het onderzoek wordt te vens gezegd dat er in de om geving van het station meer LEIDEN De Kamer van Koophandel vervult een brugfunctie tussen bedrijfs leven en overheid. Dat doet de Kamer op een actieve manier, aldus voorzitter Koningsveld. Daarbij stelde hij vast, dat het credo „poli tiek haalbaar" slechts een relatief begrip is. „De le venscyclus van politieke leuzen en keuzen blijkt meestal maar kort te zijn", aldus Koningsveld die als voorbeelden daarvan in deze regio noemde: het poli tieke beleid rond rijksweg 11, de Leimuiderbrug, de bestemmingen van het Schuttersveld en de Leeu wenhoek in Leiden en de opvattingen over parkeer garages in en rond de Leid se binnenstad. De voorzitter annonceerde di verse structu ur-on der zoe ken. Onder meer in Nieuw koop naar het functioneren van het winkelcentrum in de dorpskern rond het Reghthuysplein; in Alphen de ontwikkeling van de zo genaamde Castellum-as, het gebied tussen centrum en station; de economische re laties tussen Schiphol en het Rijnlandse bedrijfs leven. Bovendien gaat de Kamer binnenkort een be gin maken met een toeris tisch plan en wil men een onderzoek instellen naar de kans op een tweede brug over de Rijn bij Koudekerk. Tevens wordt de aanleg van een bedrijventerrein in de Oostvlietpolder bepleit in het belang van de econo mische ontwikkeling van de Leidse agglomeratie. winkels moeten komen. Vol gens de Kamer zouden dat er twintig a dertig kunnen zijn. Het onderzoek wil overigens niet meer zijn dan een ideeënschets. De Kamer heeft geen rekening gehou den met de mogelijke gevol gen van de uitvoering van de plannen. Zo wordt niet inge gaan op de financiële conse quenties van uitvoering van de voorstellen. Lunchconcert Het Engelse gitaristenduo John Fillmore en Tony Clinton verzorgt morgen een unchconcert in de Kapel zaal van K&O aan de Oude (est 45. Het optreden van de flamenco-gitaristen begint Jom 12.45 uur. Kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar bij K&O. Promotie (1) De heer A.IV. Broekmans, hoofd van de Stichting Trombosedienst afdeling Leiden en omstreken, is vandaag aan de Leidse uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunst op een proefschrift waarin de diagnostiek, de klinische manifestaties en behande- van trombose worden esproken. Uit het onder zoek blijkt dat personen die hiervoor aanleg hebben een verhoogd risico hebben?om trombose over te erven, het geen zich al vaak op jeugdi ge leeftijd uit. Bij de helft van de onderzochte patiën- - ten gebeurde dit al voor het dertigste levensjaar. Het on- staan van trombose kan ech ter voorkomen worden door medicijngebruik. Promotie (2) De heer R.L. Diercks, ortho pedisch chirurg in het Rooms-Katholieke zieken huis in Groningen, zal mor gen aan de Leidse universi teit promoveren tot doctor in de geneeskunde. Hij promo veert op een onderzoek naar het synoviosarcoom, een zeldzaam voorkomend kwaadaardig gezwel met een structuur die lijkt op die van een gewrichtskapsel. Het o verle vingspercen tage van patiënten die direct met een uitgebreide operatie zijn be handeld bleek 65 procent te zijn. De heer Diercks beveelt een centrale registratie aan voor deze zeldzaam voorko mende been tumor. Promotie (3) De heer R.F. Koning, kli nisch psycholoog bij het Psy chiatrisch Centrum St. Bavo in Noord wijkerhout, zal morgen aan de Leidse uni versiteit promoveren tot doctor in de geneeskunde. Koning deed onderzoek naar de intakeprocedures die doorslaggevend zijn voor op name in een psychothera peutische centrum. In zijn proefschrift Wikken en Wegen" doet Koning de aanbeveling om de intake - fase uit te breiden met een introductieperiode, waar door de besluitvorming flexibeler zou kunnen wor den. oorstelling Ensemble Ensemble afgelast EIDEN De voorstelling van de dansgroep Ensemble Ensem- e die voor morgenavond op het programma van de Leidse houwburg stond, is afgelast wegens ziekte van één van de spe- rs. Of de voorstelling alsnog op een andere datum naar Leiden »mt. is nog niet bekend. Brandstapel Zo'n 4500 kerst bomen gingen gisteravond op de brandstapel op het terrein achter de Groenoordhal- len. Vanwege de regen en sneeuw duurde het een tijdje voordat de bomen goed brandden, maar toen de stapel eenmaal goed heet was, vormde de neerslag geen probleem meer. De afgelopen da gen is al een hoe veelheid bomen verbrand in de vuilverbranding. In totaal zijn er dit jaar ruim 11.000 kerstbomen inge zameld. Volgens een „zeer tevre den" woordvoer der van de ge meentereiniging zijn dat er dui zend meer dan vorig jaar. Ook de politie is tevreden over de actie. „Er zijn dit jaar opval lend weinig kerst boombrandjes gesticht. Andere jaren bleef dat echt een week of twee in het nieu we jaar doorsud deren", aldus de politie. Garagebedrijf Garenmarkt blijft open LEIDEN De garage aan de Garenmarkt 25 blijft voorlopig open. De gemeente had het bedrijf bevolen de poorten te sluiten, omdat het niet aan een aantal voorschriften in de hinderwetver gunning voldoet. Zo zijn er geen brandslangen en voldoen ook de plafonds en de muren niet aan de voorschriften in de hinder wetvergunning. De gemeente had het bedrijf vorig jaar zomer al gevraagd maatregelen te nemen, maar daar werd niet op inge gaan. Het bedrijf heeft nu laten weten, dat uiterlijk volgende maand de noodzakelijke voorzieningen alsnog zullen zijn getrof fen. De gemeente zal daarom de sluiting voorlopig niet uitvoe- LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De man kreeg maandag in zijn woning aan de Diamantlaan ruzie met een andere Leide naar over geld. Bij het handgemeen dat ontstond liep het slacht offer een gebroken rechterpink en een diepe vleeswond aan de zelfde hand op. Het letsel is in het AZL behandeld. De dader zal door de politie gehoord worden. LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis in Leiden zal forse in grepen moeten doen om dit jaar 10 miljoen gulden te kunnen bezuinigen. Dat daarbij arbeidsplaatsen zullen vervallen, al dan niet door gedwongen ontslagen, wordt niet uitgesloten. Op wel ke wijze en waar de bezuinigingen binnen het ziekenhuis het hardst zullen aankomen, is nog niet bekend. Voorlopig wordt elke afdeling strak gebudgetteerd en zal men daar zelf prioritei ten moeten stellen en keuzes moeten maken voor de toekomst. „De tijd waarin het mogelijk was om bijna onzichtbaar te bezui nigen. is voorbij. De 10 miljoen gulden kan niet langer opge bracht worden door handiger in te kopen of strakker te letten op de uitgaven", aldus het AZL. De 10 miljoen, die het AZL dit jaar moet opbrengen is gedeeltelijk een gevolg van de door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen opgelegde bezuini gen, maar is ook ontstaan door een tekort dat het ziekenhuis in 1986 heeft opgelopen, voornamelijk door de ingebruikname van de nieuwbouw. JS verklaren Leiden kernwapenvrij LEIDEN De Jonge Socialisten verklaren zaterdag de ge meente Leiden kernwapenvrij. Dit gebeurt om 14.00 uur op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat. Alle Leidse politieke partijen zijn hierbij uitgenodigd. Bovendien staat de hele dag een bakfiets met informatie in de Haarlemmerstraat. De kernwapenvrij-verklaring heeft plaats als ondersteuning van de motie „Leiden Kernwapenvrij" waarover de Leidse gemeen teraad zich maandag uitspreekt. LEIDEN Het aantal mensen dat in 1986 gebruik maakte van de bussen van de NZH is in 1986 met vier procent gestegen in vergelijking met 1985. Ruim 59,5 miljoen mensen reisden vorig jaar met NZH-bussen. De busmaatschappij verwacht ongeveer 2 miljoen gulden winst te maken op de nevenactiviteiten. Dat betekent dat de toeracti- viteiten, de verkoop van reclameruimte en de exploitatie van twee salonboten door dochteronderneming Rederij Naco, twintig procent meer winst opleverden dan in 1985. Toch was het resul taat van de totale onderneming niet positief. Verlies werd wel gemaakt, maar zoals gebruikelijk door de rijksoverheid bijge past. Voor dit jaar gaat er echter iets veranderen en wordt wel concrete winst verwacht. In zijn nieuwjaarstoespraak noemde directeur drs. A. Testa 1987 het jaar van de waarheid. „De invoering van een nieuwe be drijfsmatige aanpak vormt een grote uitdaging. De laatste jaren zijn we bezig de NZH tot een actieve en alerte aannemer van personenvervoer te maken. In 1987 zal blijken of wij dat com mercieel waar kunnen maken". Testa ging ook in op de rol van de buschauffeur: „Het moet weer leuk en gezellig worden in de bus", zo stelde de directeur. „Dat moeten we niet alleen met re clame-advertenties zeggen, maar vooral doen. Het publiek zal de NZH leren kennen als een actieve vervoersonderneming met aardige, bekwame chauffeurs die prima werk afleveren". Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11