^idócSouAont ^Burgemeester als Leidse Wim Kan nieuwe jaar in IJskrabber wpnt STAD OMGEVING Leiden weer week lang in teken van de jazz andweer korte [d onbereikbaar Goekoop naar Japan Series conflicten splijten bestuur Dierenbescherming AMATEUR-CABARETIER GOEKOOP ZINGEND OP TONEEL SCHOUWBURG Verkeersproef Breestraat dupeert Key Town Festival Cëidóc Somo/nt 198 DINSDAG 6 JANUARI 1987 PAGINA 9 )EN De kazerne van de Leidse brand- aan de Gooimeerlaan is gisteren rond het laguur een korte tijd telefonisch onbereik- geweest. Oorzaak was een ploegende boer Tiet zijn machine een PTT-kabel raakte, enige in de buurt gelegen woningen wer- telefonisch van de buitenwereld afgesne- De brandweer reed na ontdekking van het 1 de verbindingscommandowagen naar de •centrale aan de Willem de Zwijgerlaan en rhield vervolgens via de mobilofoonlijnen lontact tussen telefooncentrale en kazerne, woordvoerder van de brandweer schatte nen in totaal een kwartier telefonisch on- ikbaar is geweest. De PTT is de hele mid- bezig geweest om de schade te herstellen, ns de storing stond de brandweer wel in te mobilofoonverbinding met de meldka- van de politie. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop vertrekt vrijdag voor een reis naar Japan. De reis heeft plaats op uitnodiging van het Rijksmuseum van Volkenkunde en de Japanse ambassade. In Tokio wordt in aanwezigheid van burgemeester Goekoop en museumdirecteur Van Gulik de Von Siebold-tentoonstelling ge opend. Het Leidse museum dankt een belangrijk deel van zijn collectie aan de Nederlander Von Siebold, die vorige eeuw in Japan ver toefde. Von Siebold legde in feite de basis voor de collectie van het museum, dat deze zomer het 150-jarig bestaan viert. Burgemeester Goekoop zal in Nagasaki ook een bezoek brengen aan de tentoonstelling waaraan het Stedelijk Museum De La kenhal een aanzienlijke bijdrage heeft geleverd. Enkele maan den geleden bracht wethouder F. Kuijers met enkele ambtena ren hier een bezoek. Tevens staat de plaats Osaka op het pro gramma. Burgemeester Goekoop hoopt tijdens zijn reis tevens contacten met het bedrijfsleven te leggen. De reis duurt tot 18 januari. Verkrachting verzonnen LEIDEN De 19-jarige Leidse die bij de poli tie aangifte heeft gedaan van een verkrachting op 1 januari op het Stationsplein, heeft dit ver haal verzonnen. Het meisje vertelde dat zij op nieuwjaarsdag rond kwart voor zes door een onbekende man werd gedwongen in zijn auto te stappen. Daarna zou hij haar onder bedrei ging van een mes hebben verkracht. Het meisje werd verscheidene malen door de politie ver hoord, en legde volgens een politiewoordvoer der dermate tegenstrijdige verklaringen af dat al gauw het vermoeden ontstond dat het ver haal was verzonnen. Het meisje heeft inmiddels toegegeven. Op 23 oktober van het vorig jaar deed ze aan gifte van aanranding en mishandeling op 22 oktober in het Van der Werfpark door twee jongemannen. Ook dit verhaal blijkt niet waar te zijn. De politie stelt een onderzoek in naar de beweegredenen van de vrouw. LEIDEN Een serie conflic ten binnen het bestuur van de afdeling Leiden van de Vereni ging tot Bescherming van Die ren heeft geleid tot opstappen van een deel van dat bestuur. Sommige bestuursleden zijn vrijwillig opgestapt maar voor zitter H. Frohwein is geroyeerd. Ook de Leidse Dierenarts F. Muurling werkt niet langer voor de dierenbescherming. De afdeling Leiden heeft inmiddels in mevrouw T. Minke een nieuw voorzitter gevonden. Ad vocaat W. Kalkman van vice- voorzitter en penningmeester L.C. Schouten heeft een juridi sche procedure in voorberei ding genomen om zich te ver weren tegen aantijgingen die zijn goede naam aantasten. Oorzaak van het conflict is vol gens dierenarts Muurling het functioneren van de vice-voor- zitter en penningmeester Schouten en zijn vrouw die se-, cretaris is van de afdeling Lei den. Een deel van het bestuur verdenkt Schouten ervan dat )8 18 REIDEN Als een Leidse variant op de ca Wim Kan stond "burgemeester Cees Goe- ,vpop gisteravond op het l0-:oneel van de Leidse Jchouwburg. Geen duffe jiieuwjaarsspeech, vol iOjliché's, holle frasen en jndere overbodige vol- innen, maar een verhaal ,Qiol stekeligheden, dat ooral het circuit rond iet Leidse stadhuis als lankbaar onderwerp id. Met een glas wijn in hand, zijn publiek dichterbij te ko- nen zat Goekoop bijna Irie kwartier zonder zijn imbtsketen op een soort •oon. Zeker geen optre- len dat een groot deel ran Leiden van het be- ;in tot het einde zou lebben bekoord daar- 'oor ging het tezeer in ip details als plaatselijke ilitieke conflicten maar voor de zaal geno digden was het een vera deming. Een burgemeester die zich niet langer door zijn functie en door lokale heilige huisjes liet weerhouden om te doen waar hij zelf zin in had. Niet helemaal verbazingwekkend, want in zijn studententijd stond Cees Goekoop al vaker op de planken. Zo kwam Goekoop gisteravond zelfs tot een heus lied waarvan de melodie weliswaar zoek was zijn ambtenaren hadden gistermiddag nog tevergeefs een poging gedaan de muziek waarop het lied ongeveer was gebaseerd op te sporen maar waarvan de door hem zelf geschreven tekst luid en duidelijk over kwam. De Leidse gifmengster Goeie Mie die naar schatting 90 gif- moorden op haar geweten heeft, was het -onderwerp van het „Goeie Mie-lied": „Goeie Mie.' Ach onvolprezen Mie met je potjes rattekruid. Je was je tijd ver vooruit. Ja, euthanasie heette toen nog moord. Ach Mie zo vol filan tropie. Van jou had men nooit iets slechts gehoord".' „Ik vond dat het maar eens anders moest", zou Goekoop na afloop van zijn unieke nieuwjaarspeech breed la chend uitleggen. Voor het zo ver was had hij wel, na nog maar een paar zinnen uitge sproken te hebben, de uitge tikte ondersteuning van zijn verhaal al uit zijn handen la ten vallen, maar dat wekte nauwelijks verbazing in de stampvolle schouwburg: een lichte neiging tot gestuntel is Goekoop nooit vreemd ge weest. Groot-kapitaal Eén voor één passeerden de Leidse wethouders de revue. Jos Fase diende minder met de taxi te gaan, Fred Kuijers ontwikkelde zich steeds meer tot een dikke kapitalist. Dick Tesselaar werd nog eens ge wezen op de sloop van het huis van Goeie Mie en Links Leiden-wethouder Hans de la Mar werd geconfronteerd met de komst van het groot kapitaal in Leiden: „C&A, Marca en Johan Maasbach". De blauwe marktkramen in de Hoogstraat, prees Goekoop de hemel in en hij oogstte een applaus met zijn opmer king over de actie om AO- W'ers en bijstandstrekkers gratis vervalste V&D-ca- deaubonnen te geven: „De meest misplaatste criminele grap. Je kan zeker weten dat de grap uitkomt en dat de mensen de dupe zijn. Het is eigenlijk net zoiets als tasjes roven van oude mensen". Wat ook niet kon uitblijven was een opmerking over het geknoei met het water door de LDM. De varkenspest on der het vee, die vorig jaar de Groenoordhallen trof, be- streedt de cabaretier Goe koop „,met een scheut LDM- water en geen bacterie die het overleeft". Tussen de regels door kon de artiest het toch niet laten om zijn publiek een paar nieuw tjes te presenteren. De crimi- naliteitcijfers stegen in 1986 tot ongekende hoogte „terwijl de politie de opening van het nieuwe bureau vierde. Als de kat van huis is dansen de muizen". Het aantal inwo ners van Leiden steeg tot het record van 106.750. Daaren tegen daalde de werkloosheid onder de 6.000 en haalde de schouwburg twee maal zo veel bezoekers als in andere jaren. Parodie Uiteindelijk toen de solo van Goekoop erop zat, het optre den van Maarten Biesheuvel nabij was en de zaal luid ap- plaudiserend constateerde, dat Cees Goekoop weliswaar niet kan zingen, maar wel voor een geslaagde nieuw jaarsstunt had gezorgd, bleek de burgemeester toch nog zo'n traditionele, volstrekt overbodige nieuwjaarsspeech in zijn achterzak te hebben. Hij deed er zijn ambtsketeh weer voor om en liet de ge bruikelijke nietszeggendheid van begin januari door de schouwburg rollen. Als een parodie op al zijn burgerva der-collega's en op zichzelf maar toch ook een beetje om dat het zo hoort: „Ik hoop dat Leiden en haar inwoners kunnen bijdragen aan een ■betere wereld. Ik ben ervan overtuigd, dat er in de stad een zo grote vitaliteit aanwe zig is, dat er vele goede zaken tot stand kunnen worden ge bracht. Ik hoop dat de dalen de tendens in de werkloos heid zich voort zal zetten". En uiteraard: „Dames en he ren, een goed, gelukkig, zalig nieuwjaar". MARCEL GELAUFF "ÏÏNIEUW JAZZMARATHON INDE WAAG EN KROEGENTOCHT IN BUSSEN 'en' je^DEN Jazzliefheb- 'ijte kunnen vanaf zondag ianuari hun hart weer plen in de Sleutelstad. 1 wordt de Leidse Jazz- k weer gehouden met jazzmarathon in de l waaraan talloze spelers mee zullen ken, de traditionele ïgentocht waaraan dit zo'n 50 Leidse kroe- deelnemen, het Key n Jazz Festival in de sgehoorzaal, een gos- oncert in de Pieters- c en een hele week edens van jazzbands café The Duke, Le iboo en sociëteit De :ht. Nieuw dit jaar is ook de programme- van de Leidse Duwburg in het teken de jazz zal staan. Zo t daar zondag bijvoor- el de officiële opening de jazzweek plaats. ns die officiële opening t in de Schouwburg de roep Antwood Affair uit Jrabantse Mierlo op. Deze 5 zangers en zangeressen en orkest van acht leden tónde groep speelt allerlei nde en minder bekende ummers. Nieuw dit jaar is er de uitgave van een spe- "p jazzweek-L.P. „Key vn Jazz" (vol.I). Op deze -ft, gesponsord door 42 café-houders, staat mu it van een groot aantal e jazzgroepen en -muzi- in. De L.P. is in Leiden is inomen en geproduceerd f zijn duizend stuks van lakt. De platen zijn voor ilden verkrijgbaar in ver lende Leidse café's, de de Schouwburg en tij- het Key-Town Jazz Fes- ll in de Stadsgehoorzaal. lid deze week zal in deze |(de etablissementen het ferammaboekje van (dse jazzweek te LEIDEN De proef met het verkeer, die op 17 januari in de Breestraat wordt gehouden, dupeert het Key Town Jazz Festival. Dat zegt A. de Jong, de directeur van de Stadsgehoorzaal. Zaterdag 17 januari wordt de Breestraat voor alle verkeer afgesloten. Alleen bussen zullen dan stapvoets door de Breestraat rijden. De Jong verwacht dat de afsluiting problemen zal geven voor het Key Town Jazz Festival dat 's avonds in de Stadsge hoorzaal wordt gehouden. De Jong wijst erop dat de Stadsgehoorzaal bereikbaar moet zijn om de levering van geluids- en lichtinstallaties mogelijk te maken. De Jong zegt boos te zijn over het feit dat hij de proef met het verkeer uit de krant moest vernemen. In de Schouwburg is donderdagavond het jazzballet van Djazzex te zien. zijn. Het boekje kost twee gul den en geeft een overzicht van alle activiteiten. Finale Gelijktijdig met het startsein voor de jazzweek wordt in de Leidse Schouwburg zondag ook het begin van de jazzma rathon aangekondigd. Deze jazzmarathon duurt tot vrijdag 16 januari en vindt onder aan voering van het Leids Studen ten Jazz Gezelschap dag en nacht in de Waag plaats. De marathon kent de hele week zogenaamde „Happy Hour's" tussen vijf uur 's middags en acht uur 's avonds en dan geldt een gereduceerd toegangsta rief. Elke avond zal er een speciale gast aan de marathon deelnemen. Maandag is dat Greetje Kauffeld, dinsdag Louis van Dijk, donderdag Pim Jacobs. Vrijdag is de fina le en moet er een jamsession plaats vinden. Zoals gewoonlijk zullen er woensdag tijdens de Kroegen tocht weer bussen door de bin nenstad rijden. Deze gratis borrelbussen rijden echter niet alleen tussen negen en twee uur 's nachts door de stad, maar bezorgen de wellicht aangeschoten jazzliefhebbers ook thuis. Om kwart over twee 's nachts staan daarvoor drie bussen in de Breestraat ter hoogte van het Stadhuis. Bus 1 gaat naar Leiden Zuid- West, de Stevenshof, Valken burg, Katwijk en Rijnsburg, bus 2 gaat naar Oegstgeest, Warmond, Sassenheim en Noord wijk en bus 3 voert via de Merenwijk naar Leiderdorp en Voorschoten. Donderdag treedt in de Leidse Schouwburg de dansgroep Djazzex op. Nadat vrijdaga vond in de Waag de finale van de jazzmarathon wordt uitge voerd, vindt daar de volgende morgen alweer een jazzrom- melmarkt plaats. Mensen met jazzplaten, boeken over jazz, bladmuziek of andere zaken die met jazz te maken hebben, kunnen gratis over een standje beschikken. Belangstellenden kunnen zich zaterdagmorgens vanaf tien uur in de Waag aanmelden. Key Town Zaterdagavond vindt het acht ste Key-Town Jazz Festival plaats in de Stadsgehoorzaal. Kaarten a 35 gulden zijn nog verkrijgbaar bij de VVV-be spreekbureau's. Ook dit jaar staat er weer een keur van be kende buiten- en binnenlandse artiesten op het programma, zoals Chris Barber en zijn Jazz en Blues Band, Mr. Acker Bilk en de Paramount Jazz Band, de Amerikaanse zangeres Dee Daniels, begeleid door het trio Bruno Castellucci. Uit Polen komt het Jazz Band Ball Or chestra en de Prowizorka Djez Bed. Uit Frankrijk komt Oli ver France Jazz Quintet en uit eigen land onder anderen Ber nard Berkhout Swingmates, de Ellen H. Band, Daniël Sahule- ka and Friends en de succes volle Branbantse groep .Lama- Het Jaffo Gate Quartet sluit de week zondag 18 januari af met een gospelconcert in de Pieterskerk. rotte. Als speciale service van de NZH verzorgt deze vervoers maatschappij de hele avond en nacht gedurende het Key Town Jazz Festival het ver voer van en naar de parkeer garages Digros aan de Lange- gracht en de Sandersgarage op de hoek Levendaal, Korevaar- straat. Bezoekers van het festi val kunnen hun auto gratis in de parkeergarages zetten en vervolgens met de bus naar de Stadsgehoorzaal gebracht wor den. De organisatie van Key- Town hoopt hiermee de par- keerproblematiek rond de Stadsgehoorzaal op te kunnen vangen. Tenslotte vormt zondagmor gen 18 januari het gospelcon cert in de Pieterskerk weer de traditionele afsluiting van de jazz-week. Dit keer wordt het gospelconcert gegeven door het befaamde Jaffo Gate Kwartet. Aanvang 11 uur en de toegang is gratis. Woningen doelwit inbrekers LEIDEN Drie woningen zijn gisteravond het doelwit geweest van inbrekers. Uit een woning aan de Cosijnstraat werden een versterker, een tuner, boxen, een trouwring en een bedrag van 400 gulden gestolen. De da ders kwamen het pand binnen door het keukenraam te force ren. Op dezelfde wijze kwamen inbrekers een woning binnen aan de Aalscholveroord. De be woners missen een video-recor der, een compact-disc en een portemonnee met vijftig gulden. Een draagbare televisie en een spaarbankboekje met een tegoed van vijftig gulden werden ont vreemd uit een woning aan de Smaragdlaan. hij zich goederen heeft toegeëi gend, die aan de vereniging be horen. De groep rond Schouten meent daarentegen dat juist Muurling en voorzitter Froh wein door een te intensieve sa menwerking voor een onhoud bare situatie hebben gezorgd. Het bestuur van van de afde ling is vervolgens uiteengeval len in twee delen: degenen, die achter Schouten staan en dege nen, die zijn beleid niet langer aanvaardbaar achten. „Het is een grote rotzooi tussen mensen en de dieren worden er weer de dupe van", vat de Muurling het conflict binnen het bestuur van de dierenbe scherming samen. Muurling was tot drie maanden geleden adviseur van de Leidse afde ling, maar hij stapte op uit on vrede met het functioneren van het bestuur. „Ik haak af, heb ik tegen ze gezegd". Het conflict speelt al een aantal maanden maar komt nu pas naar buiten door een advertentie die het be stuur van de Dierenbescher ming in onder meer de Leidse Courant plaatste. Daarin wordt aangekondigd dat alle banden met dierenarts Muurling zijn verbroken. „Die advertentie is een gevolg van een ruzie van vorige week", aldus de dieren arts. „Mijn zoons hadden een band van de auto van vice- voorzitter Schouten leeg laten lopen. Dat is een pesterij die ik in hoge mate betreur en waar ik mijn zoons ook krachtig over heb toegesproken. Ze werden daarbij door Schouten betrapt waarna over en weer een paar klappen vielen. Uit woede heeft Schouten die advertenties toen geplaatst". Zowel de zoons van Muuriing als Schouten zelf heb ben vervolgens bij de politie aangifte wegens mishandeling gedaan. Volgens Muurling heeft Schou ten zich onder meer ontfermd over een antiek bureau uit een erfenis. Verder zou Schouten namens de dierenbescherming een huisje te koop hebben aan geboden dat 25.000 gulden moest kosten en daarvan zou 5.000 gulden zwart moeten wor den betaald. Volgens Muurling was vice- voorzitter en penningmeester Schouten door dit soort zaken niet meer te vertrouwen. „En dat terwijl de Leidse afdeling jaarlijks over zes ton beschikt. In oktober is het in een be stuursvergadering allemaal uit gebreid aan de orde gekomen". Uiteindelijk leidde dat echter niet tot het vertrekt van Schou ten, maar kregen Frohwein en Muurling hun congé. De advocaat van vice-voorzitter Schouten, mr. W. Kalkman, wijst namens hem alle beschul digingen van Muurling van de hand. „De kascommissie heeft Daarbij zal de jurist een proce dure aanspannen tegen de he ren Muurling en Frohwein we gens aantasting van de goede naam van de heer Schouten. De onhoudbare situatie is vol gens de heer Schouten c.s. ont staan door het gedrag van de voormalig voorzitter Frohwein en dierenarts Muurling, waarbij het feit dat de heer Frohwein als assistent van de arts functio neerde van groot belang was. Door zijn functie als voorzitter van de dierenbescherming zou Frohwein de dierenarts immers hebben kunnen bevoordelen boven andere dierenartsen. Muurling stelt dat hij altijd te gen kostprijs heeft gewerkt voor de dierenbescherming. Deze met teddy met 'ingebouwde ijskrabber' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de ijskrabberwant naar: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Didse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). rW^lJNZi

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9