Ultramodern vliegtuig is steen om de nek van Israël1 Lekkerste brood je van Nederland is maar heel gewoon Baby, slachtoffer Oost-West relaties Optreden tegen Tai-Chi groep was niet behoorlijk PTT wil bezorging^ van post sneller maar vooral beter BINNENLAND/BUITENLAND QeidóaQowuwt DINSDAG 6 JANUARI 1987 PAGINA 0( Pijnlijk verslag Iran-affaire blijft geheim WASHINGTON Het ver slag van de Amerikaanse se naatscommissie over de Iran- affaire brengt de „regering in een pijnlijke situatie", met name president Reagan. Dat zei gisteren de Republikeinse voorzitter van de commissie, Durenberger. Het verslag is gebaseerd op getuigenissen van talrijke regeringsfunctio narissen, leden van de gehei me dienst en zakenlieden. De commissie heeft besloten het stuk niet openbaar te maken. OMBUDSMAN RANG: DEN HAAG De Natio nale Ombudsman, dr. J.F. Rang, vindt de manier waarop het openbaar mi nisterie, de raad voor de kinderbescherming en de Amsterdamse politie in dertijd tegen een Tai-Chi groep in Amsterdam zijn opgetreden op alle punten niet behoorlijk. Dat zegt Rang in een rapport dat is uitgebracht na een klacht van een advocaat namens de groep en een aantal le den. Op de avond van 7 oktober 1983 nam de Amsterdamse po litie 20 kinderen van leden van de Tai-Chi groep zon der dat hun ouders het wisten mee en bracht hen onder in een politiebureau. De actie was ondernomen nadat ex-le den en familie van de groep melding hadden gemaakt van lichamelijke en geestelijke verwaarlozing van de in de Tai-Chi groep verblijvende kinderen. Verder werden die avond 50 leden van de groep overgebracht naar het politie bureau Waddenweg waar ze enkele uren werden opgeslo ten in een politiecel. Rang vindt onder meer dat zo wel het openbaar ministerie als de raad voor de kinderbe scherming te weinig hebben onderzocht of de informatie over de groep wel klopte, voordat werd ingegrepen. Er is niet voldoende aangetoond of aannemelijk gemaakt dat deze manier van ingrijpen dringend noodzakelijk was, aldus Rang. Verder meent de ombudsman dat alle klachten over de ma nier waarop de groep is opge vangen, geheel aan de politie zijn te wijten. De handelwijze van de politie is in strijd met de zorgvuldigheid die volgens Rang gehanteerd moet worden in dit soort kwesties, waar toch diep wordt ingegrepen in het persoonlijk leven van bur gers, aldus Rang. Hij acht het verder niet juist dat de groeps leden geen advocaat mochten raadplegen. Tsjaad onderschept Libisch toestel N'DJAMENA Het Tsjadi- sche regeringsleger heeft giste ren een Libisch MiG-23 ge vechtsvliegtuig neergehaald in het noordoosten van Tsjaad. Volgens de verklaring van het leger wordt de burgerbevol king van Zouar in het noord westen van Tsjaad nog steeds gebombardeerd door Libische vliegtuigen. Gevechtsvliegtui gen bombardeerden in het weekeinde twee plaatsen ten zuiden van de demarcatiezone. De Franse regering beraadt zich nog over een „geschikt antwoord" op deze aanvallen. Volgens waarnemers bevinden zich zo'n achtduizend Libiërs in het noorden van Tsjaad. DELFTSE WINNARES LAAT JURY HORECAVA SMULLEN: 9? AMSTERDAM Het lekkerste broodje van Nederland is in een mi nuut of vijf bedacht door een Delftse huisvrouw. Het is een rond maan zaadbroodje met stukjes komkommer die zijn ge vuld met een overheer lijke zalmmousse. Sla, ra dijs en een gekookt ei behoren tot het beleg en als zeer speciaal extraatje ligt temidden van deze heerlijkheid een plukje van de nieuwe groente Alfalfa. „Iedereen had dit kunnen bedenken. Het is eigenlijk maar een heel gewoon broodje", vindt mevrouw Helma Kleyweg van haar crea tie, waarmee ze gisteren bij de opening van de Horecava in de RAI toch maar mooi de eerste prijs won in de horeca-verkie- zing van „Het lekkerste broodje". Denk nou niet dat voor het lekkerste broodje een kapi taal bedrag moet worden be taald, want de kostprijs van dit werkstukje is niet meer een gulden of twee. „Dat be wijst dat in Nederland voor weinig geld nog een heel lek ker broodje kan worden ge maakt", zo meldde een tevre den iury na afloop. Het win nende broodje is misschien een ideetje voor de groeiende schare ondernemers in de branche van de belegde bo terham: het werkstukje is im mers geheel vrij van copy right. De combinatie van eenvoud en originaliteit van de hap van mevrouw Kleyweg ble ken op de jury zo'n ontwape nende uitwerking te hebben, dat in de voorronden en in de finale van gisteren maar liefst vijftig broodjes als „lang niet zo lekker" terzijde werden geschoven. Daarmee veegde de momenteel in Maassluis woonachtige heuse Delftse de vloer aan met evenzovele professionele mannelijke tegenstanders, die haar de overwinningsbe ker (en duizend gulden) ech ter geenszins misgunden. Origineel was het winnende broodje onder meer vanwege het plukje Alfalfa. „Een soort groente die je gewoon bij de groenteman kunt kopen. Al falfa is familie van taugé en smaakt ongeveer hetzelfde als sterrekers. Eén plukje van dit spul heeft net zo veel vitamine C als zes sinaasap pels. En het is echt niet duur hoor", licht de winnares toe. Helemaal zonder professione le achtergrond is mevrouw Kleyweg niet, want haar va der was ooit banketbakker en haar familie runt inmid dels al bijna twintig jaar Kleywegs Stadskoffyhuis in Delft. Haar broer sleepte gis teren op het broodjesfestijn met zijn Westlands Gezond- creatie behalve de tweede prijs ook nog een niet gering aantal onderscheidingen in de wacht van onder meer het Nederlands Zuivelbureau en het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen. Eerdere suc cessen die de familie Kley weg bij wedstrijden als deze boekte, zorgden voor een flinke omzetstijging in het Koffyhuis, waar vanaf van daag de officiële lichtbak voor de ramen zal hangen Eén van de vele demonstratiestands op de Horecava in het RAI-gebouw te Amsterdam. die het meest recente succes zal onderstrepen. „Mijn zus heeft er gevoel voor", meent de winnaar van de tweede prijs. De titelhoud- ster van 1987 is er volgens ei gen zeggen eentje die graag experimenteert in de keu ken. Dat deed ze op een goe de dag dan ook. „Ik was zo maar wat aan het rommelen, draaide een buffetje in elkaar en nodigde wat vrienden en kennissen uit om als jury te fungeren. Daar kwamen drie, broodjes als lekkerste uit de bus en eigenlijk kon ik niet kiezen", aldus de Delftse. De juryleden, die gisteren van elk van de broodjes van de elf finalisten een hap na men, letten behalve op, smaak ook op het uiterlijk. „Ik heb niet voor niets een rond broodje genomen", meldt mevrouw Kleyweg. „De gesneden radijs is rond, de plakjes komkommer idem dito en zelfs in zekere zin ook de zalm. Die maakt in z'n leven ook een soort cirkel mee, want hij sterft op z'n geboorteplaats. Ook op de kleuren heb ik sterk gelet, zodat het een aardig fotoge nieke hap is geworden". Dat haar collega's geen prijs kregen wil niet zeggen dat zij hun vak niet zouden ver staan. Hier en daar werden zeer opwindende maaksels aan de jury voorgezet. „Exo tische kaascroissant", „Beach party", en „Broodje Crottin" waren ingewikkelde en bijna niet te behappen bouwwer ken, die de allerhoogste tre den in de eindstrijd evenwel niet haalden. Eervolle vermeldingen wa ren er voor vrijwel alle deel nemers, maar de jury had voor de hele Nederlandse ho reca ook een niet mis te ver stane waarschuwing. „Slechts •vier van de elf kandidaten bleken voor het begin van hun werk de handen te was sen", zo meldde de juryvoor zitter enigszins teleurgesteld. ARJEN VAN DER SAR Elite-school in problemen MARLBOROUGH Marlborough College, één van de meest exlusieve Britse kostscholen, gaat een psycholoog inschake len om het gedrag van de leerlingen te verbeteren. De jongens gaan zich in toene mende mate te buiten aan al coholgebruik, roken en vanda lisme, en waarschuwingen of, van school sturen lijken niet meer te helpen. Volgens het hoofd van de school, David Cope, is het grote aantal echt scheidingen onder de ouders van de leerlingen één van de redenen voor de bandeloos heid. Dit leidt volgens Cope tot een gevoel van ongelukkig heid, gebrek aan motivatie en wangedrag. Cope wil dat de psycholoog door gesprekken een beter inzicht verwerft in de problemen van de leerlin gen. De school, die in 1843 werd opgericht, telt momen teel 900 leerlingen. Een schooljaar kost 5.970 pond, ruim 19.000 gulden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Burgemeester Bram Peper mepte gisteren zijn frustraties weg op de nieuwjaarsreceptie van de Rotterdamse politie. Het korps had voor de receptie de Doelen afgehuurd en in de hal allerlei kraampjes opgesteld. Lubbers „erediender" bij derde aanhouding ROTTERDAM Premier Lubbers zal benoemd worden tot „erediender" van het Rot terdamse politiekorps als hij een derde autokraker pakt. Dat zei hoofdcommissaris J. A. Blaauw gisteren op de nieuw jaarsbijeenkomst van zijn korps. Op de vraag waarom de minister-president in een jaar tijd relatief meer autokrakers pakt dan het hele Maasstedelij- ke politiekorps antwoordde Blaauw: „Dat zal wel te maken 'hebben met het aantal auto's in de straat waar hij woont". Zoals bekend heeft premier Lubbers tweemaal een auto kraker betrapt en aangehou den die de autoradio van zijn vrouw wilde stelen. A 00 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Van de in het weekeinde geposte brieven komt gemiddeld maar 82 procent op maan dag bij de geadresseerde aan. Door de week glijdt gemiddeld 88 procent van de brieven op de dag na dat zij werden gepost bij de ontvanger in de bus. Een onderzoek, in opdracht van de PTT verricht door het bureau NSS, heeft dit uitgewe zen. De percentages liggen drie tot zes procent lager dat eigen PTT-metingen tot nu toe hadden uitgewezen. In de va kantie komt 93 procent van de kaarten aan op de dag nadat zij gepost werden. Voor pakjes geldt hetzelfde percentage. Volgens PTT-topman Wit ma ken de cijfers duidelijk dat de PTT meer moet doen om de post op tijd besteld te krijgen. Besloten is al om voortaan op zaterdag elf miljoen stuks post te gaan behandelen, 1,5 mil joen meer dan nu het geval is. Daardoor kan op maandag meer post worden bezorgd. Ook is een kwaliteitscampagne gestart: buslichtingen zullen nauwkeuriger worden uitge voerd en bij de bestelling wor den verbeteringen doorge voerd. Volgens het bureau Bakkenist wordt er bij de post te veel na druk gelegd op de doelstelling: vandaag gepost, morgen be zorgd. Die doelstelling dient niet altijd zo strikt nagestreefd te worden. Bij het verzenden van een grammofoonplaat is niet de snelheid van belang maar de toestand waarin de plaat bezorgd wordt. Bij finan ciële berichten spelen weer za ken als betrouwbaarheid en bescherming van privacy. Wit zei dat de PTT het beleid op PTT DRAAGT t MEER AF DEN HAAG Minister Ruding van financiën kan een meevaller van 82,1 miljoen gulden boeken. Deze is ontstaan door een hogere afdracht van de PTT over 1986 aan de Staat dan was begroot. Er was uitgegaan van een af dracht van 1662,9 miljoen gulden. Door betere resul taten raamt de PTT dat de afdracht 1745 miljoen zal bedragen. basis van deze overwegingei i zal „bijsturen". i De PTT-baas maakte bekenjl dat er bij een geringe stijging van loonkosten tot 1989 zeke geen tariefsverhoging bij d' post nodig zal zijn. Wel zullei mogelijk wijzigingen in de ta riefopbouw plaats vinden, me name in de telecommunicatie/ Diensten over korte afstandeifc worden duurder, andere goed koper. k. Telefoon Over het telefoonverkeer ze Wit dat de problemen in di randstad binnenkort zullei/ zijn opgelost. Hij erkende dA alle moeilijkheden mede dooi de PTT zelf zijn veroorzaakt- Het bedrijf heeft te snel willei investeren en te grote risico) genomen, aldus Wit. Wit zei met vertrouwen dl omvorming van de PTT tdpf een NV in 1989 tegemoet tjur zien. Hij wees op de goede ré sultaten in 1986 van de Posy bank, de gebundelde PTT01 gelddiensten, die op 1 januaSCH 1986 zelfstandig werd. )p« 135 Miljoen kerstkaarten verzonden lei DEN HAAG De PTT heeft in de afgelopen weken 135 mik joen kerst- en nieuwjaarskaarten verwerkt, vijf miljoen mea„( dan in 1985. Zelf verzond de PTT er zes miljoen aan relatief. Daarnaast werden door particuliere diensten nog eens 5,4 mif~' joen kaarten verwerkt, terwijl door de schrijvers ruim 9 miljoejng kaarten zelf werden bezorgd. ïrc Van de mogelijkheid om met reduktie meer dan 25 kaarten iprl het eigen postdistrict te verzenden maakten 100.000 afzendeijer gebruik. Dezen verzonden vier miljoen kaarten (drie procerj, van het totaal). Een deel van de reductie werd ten onrechte ont; vangen omdat men met lege enveloppen werkte of kaarten aap. zichzelf zond. ïr ooi JERUZALEM De Is raëlische straaljager voor de 21e eeuw heeft zijn luchtdoop achter de rug. De champagnekurken knalden onder het gejuich van duizenden werkne mers van de Israëlische vliegtuigindustrie (IAI), nadat testvlieger Mena- chem Shmul de blauw-wit gespoten Lavie op het vliegveld Ben Goerion aan de grond had gezet. „Zelfs als dit het einde van al les is, dan hebben we toch fan tastisch veel bereikt", was het commentaar van een topfunc tionaris in het bedrijf. Een mengeling van vreugde en twijfel. Want de werkelijke test voor de Lavie komt pas in de komende maanden, als zal worden beslist of het toestel ooit in de Israëlische lucht macht zal vliegen. „Het besluit hangt af van twee regerin gen", stelde de minister van defensie Rabin. Want Israël kan nog zo hevig naar een ei gen straaljager verlangen, het is Amerika dat de rekening zal moeten betalen. De ontwikkeling van de Lavie heeft tot nu toe al bijna 1,5 miljard Amerikaanse dollars gevergd. Voor er sprake kan zijn van de eerste operationele vlucht, zal er nog eens zo'n vier miljard moeten worden opgebracht. Daarna volgen nog de eigenlijke produktie- kosten. Geen wonder dat de Amerikanen zich afvragen of Israël financieel gezien niet te veel hooi op de vork heeft ge nomen. In het verleden heeft geen en kele Israëlische regering het aangedurf de Lavie uit de lucht te halen, ook niet toen duidelijk werd dat de kosten de aanvankelijke raming ruim zouden gaan overschrijden. Het gaat dan ook om het grootste industriële project dat ooit in Israël is ondernomen en waarbij duizenden werkne mers direct of via toeleve ringsbedrijven betrokken zijn. De Israëlische vliegtuigindus trie is met 22.000 arbeidsplaat sen Israëls grootste werkgever. En het gaat om hoogwaardige technologie. Toch is het Lavie-project van start gegaan als een betrekke lijk bescheiden onderneming. In het midden van de jaren ze ventig rolden de eerste Kfir- straaljagers van de produktie- band in de Israëlische vlieg tuigindustrie. De Kfir is een Israëlische versie van de Fran se Mirage III, voorzien van een Amerikaanse motor. Na de produktie van het benodig de aantal Kfirs zou de werkge legenheid voor ingenieurs en ander technisch personeel in gevaar komen en daarom gaf in 1978 de toenmalige minister van defensie en oud-lucht machtcommandant, Ezer Wei- zman, opdracht een nieuw eenvoudig vliegtuig te ontwerpen. De luchtmacht vond het ont werp echter te primitief en premier Begin ging ermee ak koord een geavanceerder toe stel in eigen land te ontwer pen. Vanaf dat moment ging het Lavie-project een eigen le ven leiden, gebaseerd op het idee dat Israël koste wat kost moet zorgen voor militaire on afhankelijkheid van de rest van de wereld. Maar het Lavie-project laat zien dat er voor een klein land als Israël eenvoudig geen mi gelijkheid bestaat zich on. hankelijk van grote mogend heden te handhaven. Zelfs als de produktie van dP Lavie zou doorgaan volgens d? nu bestaande plannen, dar 1 nog zou het vliegtuig voor 5L- procent bestaan uit in Ameri ka gefabriceerde onderdeler» Dat maakt export van het toel stel, een van de mogelijkhedel om het nog enigszins betaal» baar te maken, een uiterq moeilijke zaak. De Amerika! nen zullen immers toestem! ming moeten geven voor iedq re Lavie die Israël verlaat. I Over de vraag hoe duur hq| totale Lavie-projekt zal ui pakken, zijn Israël en de Ver«i nigde Staten het niet eens Voorlopig houdt de Israëlisch) vliegtuigindustrie het op lL miljard dollar, terwijl de AmeF0S rikanen uitgaan van ruim 2P^ miljard. Uitgaande van de pro[aa^ duktie van 300 toestellen zoP1/ de kostprijs (produktie pluPu ontwikkelingskosten) per La* 0 vie ongeveer 50 miljoen dollaP; bedragen, ofwel tweemaal dp°! prijs van een Amerikaanse Fr'1" 16. iel AD BLOEMENDAA#ke SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard UitgavarlJ. Antwerptn-Wee#p. MOSKOU Matvey Finkei uit Moskou kreeg per telefoon van zijn vrouw te horen dat hij vader was geworden. Het telefoontje moest een afstand overbruggen van ruim 11.000 kilometer, want zijn vrouw belde hem vanuit het zieken huis waar ze was bevallen, in de stad Spokane in het noord westen van de Verenigde Sta ten. „Emily Anna is op Nieuw jaarsdag geboren, ze weegt ruim zes pond, en mijn vrouw zegt dat het de mooiste baby ter wereld is, hoewel ze op mij schijnt te lijken", vertelde de trotse vader. Maar misschien zal hij haar zelf nooit kunnen zien. De Finkelbaby is het symbool geworden van de politieke verhoudingen tussen de super machten. Gorbatsjov ontving op de avond voor Kerst een persoonlijke brief van Reagan, waarin deze de partijleider verzocht om Matvey Finkei een uitreisvisum te verstrek ken als blijk van goede wil voor de kerstdagen. Matvey Finkei is 38 jaar en hij is jood. Nadat hij zijn militaire dienst vervuld had, begon hij aan een veelbelovende carriè re als metaalkundige. Hij' kreeg de leiding over een la boratorium, behorende bij een onderzoeksinstituut in Mos kou. Bovendien werd hij re dacteur van het instituutsblad. Hierin kwam zeven jaar gele den verandering toen hij be sloot met een Amerikaanse studente, Susan Graham, te trouwen. .Zij studeerde Russi sche letterkunde in Moskou. Matvey raakte hierdoor zijn baan kwijt en sindsdien kon hij alleen nog maar onge schoolde en ondergeschikte baantjes krijgen. Een week na hun huwelijk verliep Susan's vergunning om in Moskou te blijven. Ze kreeg geen verlenging, dus moest ze weer terug naar de Verenigde Staten. De week na haar ver trek denderden de Sovjet tanks Afghanistan binnen en de Oost-West verhoudingen kwamen nog meer op de tocht te staan. Uiteindelijk kreeg ze het voor elkaar om in de herfst van 1980 weer een paar maanden door te brengen in Moskou als studente, omdat er door de Afghaanse toestand heel weinig westerse studen ten waren overgebleven. In 1982 kreeg ze een toeristenvi sum voor twee weken. Ze diende direct een verzoek in voor een verblijfsvergun ning en dit werd tot grote vreugde var. het paar toege staan. Ze trouwden voor de Sovjet-wet en hadden krach tens de wet het recht om bij elkaar^ te wonen. Op hetzelfde moment dat westerse corres pondenten en diplomaten de jaarlijkse parade op het Rode Plein bijwoonden, viel de KGB de flat van Matvey's ou ders binnen waar het jonge stel tijdelijk inwoonde. Susan kreeg tien minuten om haar boeltje te pakken. Vervolgens werd ze in vliegende vaart naar het vliegveld gereden en op het eerste vliegtuig naar het westen gezet. Aangezien er% geen plaatsen meer waren in de toeristenklasse kocht de KGB voor haar een kaartje eerste klas. In 1984 lukte het haar weer om Moskou binnen te dringen. Ze kwam namelijk officieel in dienst als kindermeisje bij een vroegere studievriendin, die in Moskou werd aangesteld als correspondente van de Los Angeles Times. Begin dit jaar echter liep die aanstelling af en Susan werd weer gecon fronteerd met een uitwijzing. Inmiddels hadden zij en Mat- prot« vey besloten dat zij een kinlerd wilden. Hierdoor verdubbetaar den zij hun inspanningen oijrog Matvey de Sovjet-Unie uit tjalf krijgen. Ui, Eind december verliet Susajeur Moskou, om er in ieder gev^ter voor te zorgen dat de baby air m Amerikaans staatburger tde d wereld zou komen. Vlak vodtief haar vertrek zijn Matvey en zverc alle toeristenhotels in Moskoflet langsgegaan om handtekenimen. gen te verzamelen voor eefoer petitie om Matvey een uitreiathe visum toe te staan. Hierbkudi werden zij weer gearresteenpge door de KGB. Als laatste wanp hoopsdaad smeekten zij KGB Matvey mee te late gaan naar de Verenigde State! alleen om bij de geboorte f kunnen zijn, daarna zou h weer terugkomen. In dat geval zouden zij een jongetje Mikha^ Ronald noemen en Nancy T sa als het een meisje zou zijnfient MARTIN WALKES Copyright The Guardian tijk

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6