Ambassadeur moet in Paramaribo blijven Onderhandelaars treinstaking op dood spoor Rechter beslist over lot van „bsby M. Miljoenen- imokkel met Nederlandse joter MINISTER VAN DEN BROEK: Greenpeace onderzoek in Sovjet-Unie Britten vieren 100e verjaardag Sherlock Holmes CIA-directeur Casey na operatie verlamd Studenten China laten hervormingen niet los BUITENLAND DINSDAG 6 JANUARI 1987 PAGINA 5 Pnterview Sacharov ■tl Sovjet-krant MtQSKOU De dissidente Sovjet iseerde Andrei Sacharov heeft voor eerst een interview gegeven aan officieel Sovjet-blad. Daarbij eeft hij de garantie gekregen dat de ikst alleen met zijn toestemming ge- ubliceerd zal worden. Als het vraag- gsprek met de „Literatoernaja Gaze- inderdaad wordt gepubliceerd, Ju het de eerste keer zijn dat de dis- Idente geleerde de kans krijgt zijn enkbeelden voor de Sovjet-lezers te (ïtvouwen. Tot nog toe worden de jssidenten in de officiële pers altijd oodgezwegen. Sacharov mocht twee [eken geleden na bijna zeven jaar jerbanning uit de stad Gorki naar [oskou terugkeren. Defensiebudget VS: een biljoen gulden WASHINGTON De Amerikaan se regering heeft gisteren de defen siebegroting ingediend voor de ja ren 1988 en 1989. Het totaalbedrag voor de komende twee jaar beloopt bijna 644 miljard gulden en dat is ongeveer anderhalf duizend miljard gulden (1,4 biljoen). Voor het SDI- programma is 11,5 miljard dollar uitgetrokken. Verder vraagt de Amerikaanse regering bijna 4,5 mil jard dollar voor de ontwikkeling van de mobiele Midgetman-raket- ten. Minister Weinberger van de fensie omschreef de begroting als „zeer bescheiden" en waarschuwde het Congres, niet in zijn plannen te gaan snoeien. Bond-shop voor anti - terroristen MIAMI Een Amerikaanse deskundige op het terrein van de terrorismebestrijding heeft in Miami in Florida een winkel geopend, waarin hij alles verkoopt wat een James Bond maakt: van de kogelvrije koffer tot de spijkers die men uitstrooit om de banden van achtervolgende au to's te doen klappen. Toen de winkel, „Spy Shops International", openging, was er een der tigtal klanten, Amerikanen maar ook Israëliërs, Zuidamerikanen en Europeanen. De eigenaar van de winkel is de 40-jarige Canadees John Demeter, die veiligheidsopdrachten heeft uitge voerd in Saoedi-Arabië, Libanon, Panama en de Verenigde Staten. Demeter zal zijn waren overigens niet aan Jan en alleman verkopen. Van belangrijke klanten zal hij de anteceden ten natrekken en hij zal alleen „met bonafide regeringen in zee gaan". Diana populairste Brit in buitenland LONDEN Prinses Diana van Wales blijft de populairste Brit(se) in vijf landen overzee, maar in de Verenigde Staten is zij verdreven door premier Margaret Thatcher. De vrouw van prins Andrew, Sarah hertogin van York, staat overal bij de „Top Tien" van het blad Womans Own, maar zoals ze tweede is in Spanje en Australië, is ze negende in de Verenigde Staten. Koningin Elizabeth heeft het tegen haar twee schoondochters moeten afleggen: zij staat aanmerke lijk lager op de lijst. Artsen zijn tevreden over operatie Reagan WASHINGTON De Ameri- kaanse president Ronald Reagan heeft vandaag een laatste onder zoek ondergaan om vast te stel len of de darmtumor, die achttien maanden geleden verwijderd werd, definitief verdwenen is. Vier kleine gezwellen, die zondag bij hem werden weggenomen, zijn goedaardig gebleken, aldus de artsen van de president. Giste ren onderging Reagan een pros taatoperatie. Het Witte Huis en Reagans artsen spraken van een routine-ingreep, die werd uitge voerd onder plaatselijke verdo ving. De president deed later op de dag al weer enig werk, aldus woordvoerder Larry Speakes. (Van onze correspondent Gerard Kessels) [OME In samenwer- ing met de Nederlandse iouane hebben de Itali- anse autoriteiten een rootscheepse botersmok- Hel ontdekt. In de omge- jjng van Milaan is een Sartij Nederlandse boter ?r waarde van ruim 6,5 biljoen gulden in beslag fenomen. jeneinde forse exportpre- iies van Brussel in de wacht slepen, had de internatio- ile smokkelbende het doen jorkomen alsof de partij iar Turkije verkocht was. i werkelijkheid werd de bo- r aan een aantal Italiaanse vensmiddelenindustrieën ;rkocht. De bende had de irtij voorzien van docu menten die volgens de Itali- janse douane-autoriteiten 'perfect vervalst" waren. De «portpremie op de verkoop jan de partij aan Turkije, dat liet tot de EG behoort, zou ïigeveer vijf miljoen bedra- jen hebben. Hoewel ook en- fele Italianen deel van de lende uitmaken, komen de lazen uit andere Europese anden, aldus de Italiaanse «stitie. Uit welke landen is liet bekendgemaakt. tienjarige Charta roept Tsjechen op tot bewustwording fatAAG De Tsjechoslo- tyaakse mensenrechtenor- (anisatie Charta '77 heeft gisteren, ter gelegenheid pan de tiende verjaardag Jan haar oprichting, de bevolking in Tsjechoslo- vakije opgeroepen zich rewust te worden van laar eigen en in de [rondwet vastgelegde rechten. De oproep werd jisteren in westerse krin gen in Praag bekend. verluidt wordt in het zes tellende document op- een lans gebroken voor reeds bekende eisen van Charta '77 om de toepassing - 40?an de burgerrechten beter na g leven. pe Chartabeweging werd op 1 hnuari 1977 in Praag opge dicht door een aantal intellec- BLelen, onder wie de voormali minister van buitehlandse aken Jiri Hajek en de schrij- 17/8 /ers Pavel Kohout en Vaclav 7/8 Havel. Tegen de achtergrond 7/8 /an de Slotakte van Helsinki 1 |1975) werd een Manifest over 1/4 3e Burgerrechten opgesteld, 3/4 pat op 6 januari 1977 moest 1/4 worden overhandigd aan het J'* parlement. Maar in plaats 3/Jïaarvan leidde het initiatief 1/4 jot de arrestatie van de Char- 3/8 la-ondertekenaars. -SI DEN HAAG Neder land ziet geen aanleiding zijn ambassadeur uit Su riname terug te roepen. Dit blijkt uit een verkla ring die minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft uitge geven, als reactie op de recente Surinaamse nota waarin de vraag werd gesteld of het handhaven van de Nederlandse am bassadeur in Paramaribo nog zinvol is. Volgens Van den Broek is het handhaven van de be trekkingen met Suriname op het niveau van ambassadeur in het belang van beide lan den. Mocht de Surinaamse regering hier anders over denken, dan kan dit moeilijk anders worden uitgelegd dan dat beide landen verschillend denken over de wederzijdse dialoog, die is gericht op nor malisering van de betrekkin gen, aldus Van den Broek. In het antwoord wijst Van den Broek namens de Neder landse regering de beschuldi gingen in de Surinaamse nota als volstrekt ongegrond van de hand. Paramaribo be schuldigde Nederland onder andere van steun en mede plichtigheid aan terreurac ties. Daarbij doelde de Suri naamse regering op acties in Oost-Suriname van het jun- fle-commando van Ronnie runswijk. De Nederlandse regering wijst op de in Nederland be staande vrijheid van me ningsuiting, waarvan Surina- mers in Nederland gebruik maken om hun afkeer van het bewind van legerleider Bouterse te kennen te geven. Volgens minister Van den Broek mag naar algemeen aanvaarde beginselen het protesteren tegen ernstige schending van de mensen rechten in het geheel niet worden beschouwd als in menging in binnenlandse aangelegenheden (van Suri name). Verder stelt Van den Broek in zijn nota de vraag of het geweld in Suriname los kan worden gezien van het verlies aan vertrouwen in een spoedig herstel van de democratie. AMSTERDAM De milieu organisatie Greenpeace gaat een onderzoek doen naar de waterkwaliteit van Russische rivieren. Wordvoerder Guyt maakte gisteren bekend dat Greenpeace binnen enkele maanden toestemming ver wacht te krijgen voor het on derzoek. Ondanks de gebrek kige informatie verwacht Greenpeace dat de water kwaliteit in de Sovjet-Unie even slecht is als die in de Westerse wereld. Waar schijnlijk zal nog dit jaar het laboratoriumschip Beluga naar Rusland afvaren. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Londense Sherlock Holmes Society dineert vanavond op het Londense Paleis van Westminster, in wat ei genlijk de eetzaal van de parlementsleden is. Het diner is een wel heel bij zondere gelegenheid. De society viert de honderd ste verjaardagvan de grootste detective aller tij den, speurder Sherlock Holmes. Holmes speelde de hoofrol in vier romans en 56 korte ver halen, geschreven door zijn geestelijke vader Dr Arthur Conan Doyle, die er later voor werd geridderd. Een Londense uitgever accepteerde in 1887 Doyles eerste manuscript Heel In de Londense Sherlock Holmes pub hebben bewonderaars van de honderdjarige detective de kamer nagebouwd waarin de grote speurder al nadenkend misdaden oploste. wat afwijzingen waren eraan voorafgegaan. De oorspronke lijke titel van deze eerste Sherlock Holmes-story luidde „A Tangled Skein" (Een ver warde zaak). De bijval bleef niet lang uit. Sherlock Holmes kreeg zoveel bewonderaars, dat zelfs vandaag de dag zijn Londense soos nog 800 leden telt. Het herdenkingsdiner van vanavond is alleen voor hen bestemd. Als eregast is Labour-afge- vaardigde Merlyn Rees uitge nodigd, een gewezen minister van binnenlandse zaken en justitie, het departement dat toezicht houdt op alle politie zaken. Rees heeft ter voorbe reiding van zijn lezing niet al leen het hele Sherlock Holme- s-oeuvre doorgenomen, maar zich ook verdiept in de talrijke werken die over de grote de tective zijn geschreven. „Het verbaast mij niet dat zo veel mensen Sherlock Holmes een boeiende figuur vinden," zegt de socialistische ex-minis ter. „Er bestaan veel punten van overeenkomst tussen het Victoriaanse Engeland uit die tijd en dat van tegenwoordig. Er heerste toen drankzucht, de criminaliteit was zeer hoog en zelfs Holmes gebruikte drugs". Dame Jean Conan Doyle, de enige dochter van de schrijver die nog in leven is, zit van avond mee aan op het Paleis van Westminster. Zij is nu 73 jaar. Haar vader stierf in 1930, toen zij 17 was. EERSTE PROCES IN VS ROND DRAAGMOEDERS HACKENSACK In Hackensack in de Ameri kaanse staat New Jersey is gisteren het eerste proces begonnen, waarin een rechter zal moeten uitma ken wie het ouderschap krijgt over een baby die ter wereld is gebracht door een „draagmoeder". Het gaat om een meisje dat vo rig jaar op 27 maart werd ge boren. Het kind wacht nog steeds op haar officiële naam en wordt zolang „baby M." ge noemd. De uitkomst van het proces kan van grote invloed zijn op de snelle groei van het aantal draagmoeders in de VS. De afgelopen tien jaar hebben meer dan 500 vrouwen ermee ingestemd een kind op de we reld te zetten voor een ander echtpaar. De affaire van „baby M." heeft reeds verscheidene emo tionele en ontroerende tafere len opgeleverd, met als voorlo pige climax de vlucht van de biologische moeder en de baby naar Florida. Ze werden ech ter teruggevonden door een privé-detective die was inge huurd door de adoptie-ouders. „Er zijn dingen die niet met geld te koop zijn", zo verklaar de de advocaat van Mary Beth Whitehead, de 29-jarige draag moeder die zich heeft bedacht. Ze wil „baby M." houden na dat ze er aanvankelijk mee ak koord was gegaan de baby te zullen afstaan voor een bedrag van 25.000 gulden. De advocaat van de adoptie ouders antwoordde dat een „belofte om leven te schenken moet worden nagekomen". William Stern, een 40-jarige bio-chemicus, maakte tegen over de rechter ook duidelijk waarom hij zijn toevlucht had genomen tot een draagmoeder. Zijn vrouw lijdt aan multipele sclerose, een ziekte van het centrale zenuwstelsel. Door een zwangerschap zou zij ver lamd kunnen raken of zelfs overlijden, zo verklaarde een geëmotioneerde Stern op de openingsdag van het proces. In de zaak „Whitehead tegen Stern" zal rechter Harvey Sor- kon allereerst moeten vaststel len of het contract tussen de twee partijen rechtsgeldig is. In de VS bestaat geen wetge ving met betrekking tot het verschijnsel van de draagmoe ders. Mary Beth Whitehead, de natuurlijke moeder van „Baby M." bij aankomst bij de rechtszaal. NEW YORK De directeur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, William Casey, is na een operatie aan een hersentu mor weer bij zijn volle bewustzijn. Casey kan echter niet spre ken en lopen, en mist de beheersing van de rechter lichaams helft. De toestand van Casey maakt het zeer onwaarschijnlijk dat hij ooit nog op zijn post zal terugkeren. Dit is gemeld door de Amerikaanse televisiemaatschappij ABC. Casey is op 18 decem ber geopereerd aan een tumor in de hersenen, die kwaadaardig bleek te zijn. Sindsdien is het Witte Huis naarstig op zoek naar een opvolger Casey, aldus ABC. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Geen metro's, geen bussen en geen treinen. Van daag was het „zwarte dinsdag" in de Franse hoofdstad Parijs. De stakers eisen een hoger loon. Dé gas- en electriciteits- bedrijven hebben zich hierbij aangesloten. De nu al bijna drie weken durende spoor wegstaking is in een impasse geraakt. Zowel stakers als de SNCF-directie en de Franse regering staan op een dood spoor. Volgens de directie is er sprake van een voorzichtige werkhervatting, vooral in het oosten van Frankrijk. Maar dat wordt door het autonome stakingscomité en de bonden pertinent ontkend. Werkwilli ge treinbestuurders maken on verantwoord veel overuren in een poging de staking te bre ken, zo zeggen ze. Het op nieuw inzetten van de Franse oproerpolitie CRS om blokka des op stations te breken wordt door de stakende „ba sis" eveneens veroordeeld. Welke kant het opgaat kan dus moeilijk worden gezegd. Wel reed gisteren ongeveer veertig procent van de interci ty's en zelfs negentig procent van de TGV's. Een verdubbeling van de in flatie en ruim een half miljoen werklozen erbij. Dat zijn vol gens de Franse premier Chirac de risico's wanneer wordt af geweken van de huidige be- zuinigingspolitiek van zijn re gering. Tijdens de traditionele uitwisseling van Nieuwjaars wensen op het stadhuis van Parijs liet Chirac gisteren we ten derhalve niet van plan te zijn toe te geven aan de eisen van de stakende spoorwegbe ambten. Inmiddels is wel duidelijk ge worden dat de coördinatie van de staking allang niet meer in handen is van de erkende bonden CGT (communistisch), CFDT (socialistisch) of FO (neutraal). Het is de „basis" op de perrons die de dienst uit maakt. Volgens de Franse be- drijfssocioloog Henri Vacquin is het de eerste keer in de na- -oorlogse geschiedenis dat een dergelijke „coördinatie" ont staat op nationaal niveau. Een probleem voor de SNCF-direc tie, want veel van de nieuwe onderhandelaars zijn nagenoeg onbekend. MID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 12,11138) Het tovermiddel van Ouwe Sybil deed wer- old,kelijk wonderen, want in de volgende ronde ge- Desjlbeurden héél vreemde dingen. Eerst scheen Ka- eijnreltje in elkaar te krimpen tot een héél gewoon lOObang jongetje. En dat er iets met hem gebeur- inaóde, merkte Kareltje zelf ook wel, want plotseling ug besloop hem een knagende angst. In eens be sefte hij wie zijn tegenstander was en hij kreun- t 1de: „Goeie grutjes! wat is Bruine Joe vreselijk en groot en sterk! Armen als heipalen en vuisten mdjals mokers! Ai.nou komt-ie nog op me af GBóók!" Toen rende Kareltje er gillend vandoor, k ernaar omdat een boksring eigenlijk maar klein hels, bleef hem niets anders over dan in pijlsnelle jvelkringetjes in het rond te rennen. Eerst dachten de toeschouwers noa. dat hun qrote sportheld een spelletje speelde met Bruine Joe. Dictator Sjokolai Marsepynski zei dan ook tegen de Amerikaanse minister: „Zie je dat, Duster? Onze hespodek neemt die dikke nikker van jul lie mooi te grazen. Jullie kunnen wel inpakken met je Amerikaanse boksers." „Héé.zei Duster Folies nadenkend. „Ik begon juist het idèe te krijgen, dat het uit was met het zoge naamde Barreberische overwicht. Kijk 'es goed, Sjokolai. Ik lach me een aap!" en juist op dét moment kreeg Kareltje Knetter een enorme dreun te incasseren. Met een grote boog vloog hij uit de ring om bibberend van angst terecht te komen op de schoot van de verbouwereerde Duster Folies. DEN HAAG De stu denten in China demon steren voort. Nog wel, want eind van deze maand staan tentamens voor de deur en zal het grooste gedeelte van de ongeveer tienduizend vol houdende jongeren waar schijnlijk achter de studie boeken verdwijnen. Zak ken voor tentamens bete kent immers het einde van wat een mooie carriè re had kunnen worden. Hoewel de studenten waarschijnlijk eieren voor hun geld kiezen, betekent dat niet het definitieve verstommen van hun op roep tot hervormingen. Het is niet helemaal duidelijk waarom juist half december van het vorig jaar op massale wijze gehoor werd gegeven aan de oproep tot demonstra ties. Het is niet ondenkbaar dat de Chinese studenten zich van hun macht bewust werden op het moment dat zij via de satellietelevisie de rellen in Parijs zagen. Of hervormings gezinde partijleden (incognito) het lont in het kruitvat heb ben gestoken zal wel niet zo snel zijn te bewijzen. Overigens werden ook in in 1985 en begin 1986 door stu denten al vele protestacties ge voerd voor grotere vrijheden en meer democratie. De Chi nese studenten zijn boos en be paald niet stakingsschuw. In november 1985 vonden massa bijeenkomsten plaats ter her denking van de „9 december beweging" die in 1935 felle protestacties voerde tegen de invloed van Japan in China. Vorig jaar werd op grootse wijze de actie „Laat 100 bloe men bloeien" uit 1956 her dacht, een campagne voor gro tere vrijheden en meer demo cratie. Dat hervormingen moeten plaatsvinden is ook voor de partijtop sterke man Deng Xiaoping, premier Zhao Ziang en partijleider Hu Yaobang duidelijk. Sinds Deng's aantre den in december 1978 is de deur naar het Westen al op een kiertje gezet, maar de vraag is: Moet het een kier blijven of worden alle deuren opengegooid. Studenten zijn weliswaar leuzen roepend en kranten verbrandend de straat opgegaan, maar ook zij hebben nog geen duidelijk omschre ven blauwdruk van China's toekomst weten te formuleren. Dat geldt ook voor de commu-, nistische partij, waarvan het centraal comité het belangrijk ste beleidsbepalende orgaan is. Binnen de partij botsen al ja ren verschillende stromingen. Ruwweg zijn daar de conser vatieven, die op den duur wel hervormingen willen binnen het economisch en politiek stelsel/ maar slechts heel lang zaam doorgevoerd. Zij vrezen immers dat een „verwesterlij king" van het systeem vrije verkiezingen, een vrije pers, een open marktmechanisme ook de verdorvenheden van het Westen in huis haalt, zoals corruptie en wat heet „geeste lijke vervuiling": Chinezen vinden westerlingen nogal de cadent. Een tweede stroming houdt er een liberale zienswijze op na; Deng Xiaoping zou er daar één van zijn, hoewel hij als „sleutelfiguur" geacht wordt de balans in evenwicht te hou den. Op het moment dat de eerste reeks van demonstraties plaatsvond, vanaf half decem ber, ging het gerucht dat Deng zich wel in de handen zou wrijven. De studenten zouden met hun acties de druk tot hervormingen opvoeren en daarmee de liberale partijlei der in de kaart spelen. De boosheid van de studenten richt zich echter juist op de top van de communistische partij. De jongeren van nu zijn opge groeid na de Culturele Revolu tie (1966-1967); zij begrijpen daarom maar moeilijk waarom conservatieve partijleden zo bang zijn macht uit handen te geven. De jonge generatie in China is opgegroeid met belof tes tot hervormingen: in de landbouw, in de industrie, de persvrijheid, de buitengewoon ver doorgevoerde macht van de partij. Echter alleen in de landbouw is danig hervormd. De com munes zijn afgeschaft en de boeren hebben grotendeels ei gen land waarvan zij de op brengsten zelf op de markt kunnen gaan verkopen. Maar in andere bedrijfs- of maat- schappijtakken is er weinig tot niets veranderd. De studenten zullen hoe dan ook tot septem ber of oktober geduld moeten hebben, want dan kan de com munistische partij tijdens haar congres een historische beslis sing nemen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5