Recordverkoop zomervakanties m Post verliest 1300 banen Bon: Invloed Jachtbouwer spoorloos verdwenen VRAAG OVERTREFT VERWACHTINGEN TOUROPERATORS Kohl neemt uitspraak over concentratiekampen in DDR niet terug Astronomen zien melkweg ontstaan „Nog vele jaren Albert." „Bedankt Dreft." 6orna/nt Dinsdag 6 januari 1987 78e jaargang no. 23698 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredadeur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uurtel.071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. HET UUEER Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur van min 2 graden in het Wadden gebied tot min 10 graden in het oosten van het land. Mid- dagtemperatuur iets onder nul. Tot matige of zwakke afne mende wind uit noordoost tot noord. Zon op: 08.47; onder: 16.44; Scheveningen hoog wa ter: 08.32 en 21.06; laag water: 04.28 en 16.42. Verste aardbei ioor 41 gulden ]eLDERMALSEN Op de vei- ff van Geldermalsen zijn giste- i de eerste aardbeien van dit verhandeld. De zomerko- „Kjes brachten 250 gulden per osje van 150 gram (ongeveer s stuks) op; dat is ruim 41 gul- n per stuk. i totaal zijn zestien doosjes ver- icht. zodat leverancier Roberti Tuil 4000 gulden opstreek. berti levert elk jaar de eerste dbeien, maar nog nooit was vroeg als nu. Verleden jaar n hij op drie maart met zijn Vimeur op de proppen. HOOGEZAND - Jachtbouwer Derk Klein uit Hoogezand is met zijn vrouw en kinderen van ander half en vier jaar spoorloos verdwe nen. Zijn achttien werknemers stonden gis teren woedend voor de gesloten deu ren van de scheepswerf. De enige boodschap die Klein via zijn vrouw zondagavond telefonisch aan de be drijfsleider van de werf had doorgege ven, was: „We zijn weg en we blijven weg". Klein heeft voor enige tienduizenden gulden aan klein handgereedschap en kantoorapparatuur meegenomen. Gro te en zeer kostbare machines en een aantal in aanbouw zijnde jachten zijn in een grote werfloods blijven staan. Het is de meeste betrokkenen een raadsel waarom Klein weg is en waar hij op dit moment is. De orderportefe uille was zeker tot de zomer goed ge vuld. Gistermorgen wilde een Belg zelfs nog een order plaatsen voor een tonnen kostend jacht. De salarissen en kerstgratificaties werden vorige maand keurig uitbetaald. Een Goudse aardewerkfabriek kende niet zo lang geleden een soortgelijk drama, toen de directeur met z'n hele gezin én met de bedrijfsvoorraad naar Canada verdween. Koersexplosie op effectenbeurzen NEW YORK/TOKIO Op de effectenbeurzen van New York en Tokio zijn gisteren en van morgen de koersen tot nieuwe recordhoogten gestegen. De Newyorkse Dow Jones-in- dex schoot van 1.930 naar 1.971 punten; de grootste stijging die ooit in één dag werd behaald. In Tokio werd vanmorgen eveneens een record gevestigd, toen de maatgevende Nikkei index ruim 116 punten omhoog sprong tot 18.936,7 punten. Dat is tweetiende punt meer dan het vorige record. MINDER ZOUT IN DE RIJN MULHOUSE De Franse ka- limijnen in de Elzas zijn giste ren begonnen minder zout te storten in de Rijn. In plaats van 130 kilo per se conde wordt voortaan nog „maar" 110 kilo per seconde ge loosd. Uiteindelijk moet het aantal kilo's worden terugge bracht tot zestig. Het zoutafval dat niet langer in de Rijn mag worden gestort wordt boven gronds opgeslagen. De vermin dering van de lozingen is be langrijk voor de waterleiding bedrijven langs de Rijn en de tuinders in het Westland. Super en diesel duurder ROTTERDAM De prij- zen van superbenzine en diesel gaan morgen weer omhoog. Een liter super wordt 2 cent duurder en diesel stijgt 2,4 cent in prijs. De prijzen van nor male benzine en lpg (auto- gas) blijven vooralsnog on veranderd. De prijsverho gingenondanks een da lende dollar zijn een ge volg van de oplopende produktnoteringen na het Opec-akkoord van decem ber waarbij afspraken over productieverminde ring werden gemaakt. Helikopter VS in Perzische Golf beschoten WASHINGTON Een koopvaar- dijschip heeft in het zuidelijk deel van de Perzische Golf een raket afgevuurd op een helikopter van de Amerikaanse marine. Het pro jectiel miste het toestel op 150 me ter na. Militaire functionarissen zeiden niet te weten welk schip de luchtdoelraket had afgeschoten. De helikopter was afkomstig van de torpedojager O'Bannon, een van de vijf Amerikaanse oorlogs schepen die in het zuiden van de Perzische Golf opereren ter be scherming van de Amerikaanse belangen. Lr. Lier lekent Loord >p vrouw OEKEL De 68-jarige mr. W. Lier uit Boekei heeft Bteren tegenover de politie in Vught bekend dat hij en- ;\e dagen voor Kerstmis zijn bjarige vrouw met een pis- iolschot om het leven heeft 'bracht. Het stoffelijk over- hot van de vrouw is in de ming van het echtpaar aan troffen. verdachte kwam enkele ja- :n geleden in de publiciteit ir zich te annonceren als litenechtelijk kind van prins :ndrik. Hij is enige jaren ge in lid en vervolgens voor- :r geweest van het dage- bestuur van de Centrum- irtij. Het motief voor de daad nog niet duidelijk. De ver- ichte is erg verward. De man eldde zich gisteren zelf bij de ilitie. Hij had het wapen bij :h. Mr. Lier heeft de afwe zigheid van zijn vrouw tegen- ™er familieleden verklaard >r te zeggen dat ze bij ken- n in Frankrijk logeerde. DEN HAAG De reisagenten in ons land hebben te maken met een ware run op de zomervakanties. De grote touroperators melden een op merkelijke stijging van het aantal boekingen, vooral van vliegvakan ties naar zonbestemmingen. Voor sommige reizen ligt het aantal boe kingen al „fors voor" op het niveau van andere jaren. Vakantiegangers boeken momenteel voor al op zonbestemmingen als Spanje, Portu gal, Tunesië en Griekenland, maar ook de Oosteuropese bestemmingen doen het, on danks de ramp in Tsjernobyl, beter dan verwacht. Deze winter zijn bij sommige organisaties al meer ski-vakanties in Oost- Europa geboekt dan voorheen en ook voor de zomer is het Oostblok populair, zo blijkt uit de eerste boekingscijfers. De gunstige dollarkoers van dit moment, de lage vliegtarieven en een speciale KLM-campagne hebben ervoor gezorgd dat er veel meer reizen naar Amerika worden geboekt dan vorig jaar. Ook be stemmingen als Japan en Indonesië profi teren volgens de touroperators van de goedkope dollar. Een ronde langs de reisorganisaties levert een stroom aan optimistische geluiden op. Bij Hotelplan in Rijswijk moesten technici van de PTT zorgen voor een tijdelijke ca paciteitsvergroting van de telefooncentra le, volgens directeur Frans van Steenis omdat „reisagenten de boel plat belden". Bij Hotelplan zijn op dit moment al 35 procent meer zomervakanties geboekt dan anders. „We kunnen de vraag nauwelijks aan. We zijn pas drie weken bezig met verkopen, maar het overtreft nu al onze verwachtingen. Ik ben niet bang voor een terugval, want ook de wintersport liep gi gantisch. Het heeft te maken met het her stel van de economie. Vorig jaar profiteer den de branches van de auto's en de ste- reo-apparatuur van de opleving, dit jaar is het de reisbranche", aldus de Hotelplan- directeur, die daarvoor verwijst naar prognoses van het Centraal Plan Bureau. Hoewel alle touroperators in dit stadium van de verkoop erg voorzichtig zijn met het noemen van cijfers, bevestigen zij de door Hotelplan gemelde opgaande lijn. Een woordvoerder van NRV Holiday spreekt van „een gigantische vooruit gang". Bij Arke in Enschede heerst het begin van een juichstemming. „Ook vorig jaar werd al vroeg in het seizoen geboekt, maar nu loopt het nóg harder". Ook Hol land International en Neckermann mel den recordverkopen, maar waarschuwen tegen voorbarige conclusies. „Het seizoen is pas drie weken bezig en er zitten er 52 in een jaar. Het gaat goed, maar meer zin nigs is er nog niet te zeggen". BONN De Duitse bonds kanselier Helmut Kohl blijft bij zijn uitspraak, dat de DDR concentratiekampen kent waar ongeveer 2.000 politieke gevangenen worden vastge houden. De opmerking van Kohl, gemaakt op een verkie zingsbijeenkomst in Dort mund, heeft in Duitsland een storm van protest doen ont staan. Het Oostduitse ministe rie van buitenlandse zaken sprak de bewering van Kohl tegen en betwistte de West- duitse kanselier het recht in woners van de DDR aan te merken als „landgenoten". Kohl zei op de verkiezings bijeenkomst naar goede be trekkingen met de DDR te streven, maar dat in de socia listische Duitse staat een poli tiek bewind bestaat dat „meer dan 2.000 landgenoten als poli tieke gevangenen vasthoudt in gevangenissen en concentra tiekampen". Ter verdediging van de bonds kanselier wees regerings woordvoerder Ost er gisteren op, dat in de DDR voormalige concentratiekampen als Bu- chenwald tot 1950 als gevan genkamp in gebruik zijn ge bleven. Bovendien spreken politieke gevangenen in de DDR van concentratiekampen om de willekeur en dwang aan te geven, die in strafinstellin- gen in de DDR bestaan. Vol gens de internationale liga voor mensenrechten (IGfM) in Frankfort zijn er zeker acht plaatsen in de DDR, waar ook politieke gevangenen dwan garbeid verrichten. De SPD-oppositie en de Groe nen hebben heftig geprotes teerd tegen het gebruik van het woord concentratiekamp door de Bondskanselier. Maar ook'Kohl's coalitiepartner, de FDP, is er ongelukkig mee. „Wij nemen dergelijke woor den niet in de mond", aldus een woordvoerder. jijevardnadze ip bezoek in Afghanistan LI t OSKOU De Sovjetminis- t van buitenlandse zaken, loeard Sjevardnadze, is giste- n voor een werkbezoek in i Afghaanse hoofdstad Ka- •el aangekomen. Dit meldde ■t officiële Sovjetpersbureau ASS. Sjevardnadze wordt Tgezeld van Dobrynin, die cretaris is van het centraal •mité van de communistische irtij belast met buitenlandse «gelegenheden. Volgens ASS vloeit het bezoek voort t een uitnodiging van de van Pt centrale comité van de Af- «aanse communistische partij de Afghaanse regering. Bankbiljet van vlaggen op vliegveld Zürich KLOTEN De komende we ken worden passagiers die aankomen op het Zwitserse vliegveld Kloten bij Zürich be groet door een enorm bankbil jet van 1000 frank. Het bank biljet is een land-art project dat bestaat uit ongeveer 6.000 bruine, rode en gele vlaggetjes. Het bankbiljet meet 78 bij 175 meter en draagt de beeltenis van de in 1931 overleden bio loog Aguste Forel. Het werd ontworpen door de Luzerner kunstenaar Silvan Baer. Het project is „een monument voor het geld als belangrijkste drijf veer voor denken en handelen in de tegenwoordige maat schappij," aldus de kunstenaar. Het bankbiljet zal vier tot acht weken op het vliegveld blijven staan. PASADENA Amerikaanse astronomen denken dat zij het ontstaan van een enorme mel kweg hebben waargenomen op 114 miljard biljoen kilome ter van de Aarde. De geleer den beschikken over aanwij zingen dat misschien wel een miljard zonnen zijn ontbrand in een gigantische gaswolk. Het object is te ver weg om ge heel zeker van hun zaak te zijn, maar toch denken de ge leerden dat ze de eerste bewij zen hebben „voor een giganti sche melkweg in de ontstaan speriode heel lang geleden en heel ver weg," zei Hyron Spin rad, hoogleraar in de astrono mie aan de universiteit van Californië in Berkeley. De bron van de radiogolven be vindt zich op twaalf miljard lichtjaren van de Aarde en de astronomen denken dan ook dat de melkweg twaalf miljard jaar geleden is ontstaan, aan het begin van het universum. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de PTT-post zullen duizend tot 1300 arbeidsplaatsen verdwijnen als gevolg van een reorganisatie die de komende drie tot vier jaar zijn beslag moet krijgen. De reorganisatie is nood zakelijk door de hoge kos ten en door de concurren tie: steeds meer poststuk ken worden door de af- achthonderd tot duizend staf functies overbodig. Bij de Cen trale Directie gaan nog eens twee- tot driehonderd banen weg. Volgens PTT-topman ir. C. Wit is het beleid erop gericht gedwongen ontslagen te voor komen. Dit zal mogelijk zijn als PTT'ers bereid zijn mee te werken aan herscholing, over plaatsing of een baan willen aanvaarden op grotere afstand van de woonplaats. De vak bonden hebben op de aankon diging gereageerd met de eis dat er geen gedwongen ontsla gen vallen, dat de operatie be- zenders zelf bezorgd of gerv vaUén dat de operatie be- i ,i geleid wordt door een sociaal door de particuliere post- plan en dat getroffen PTT'ers diensten. De huidige twaalf postdistric- ten zullen worden gebundeld in vijf regio's. Dat zijn noord oost (districten Groningen, Leeuwarden, Zwolle), noord west (Amsterdam, Haarlem), centrum (Utrecht, Den Haag), zuid-west (Rotterdam, Middel burg) en zuid-oost (Arnhem, Den Bosch, Maastricht). Door deze concentratie worden vrijwillig vervroegd kunnen uittreden. Ir. Wit herhaalde dat door re organisatie bij de afdeling tele communicatie - als gevolg van technische ontwikkelingen en een verzadigde telefoonmarkt - er tot 1990 jaarlijks duizend banen wegvallen. Pag. 3: PTT wil bezorging van post sneller maar voor al beter (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEftS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-394040 Rechter ontsnapt aan aanslag PARIJS De Franse rechter die belast is met het onderzoek naar de terreurgroep Action Directe is gisteravond ontsnapt aan een aanslag. Naast zijn ap partement werd een op scherp gestelde granaat gevonden die met een nylondraad was vast gebonden aan de deur van de flat van de rechter. Bij het openen van de deur zou de granaat zijn afgegaan. De poli tie denkt dat Action Directe verantwoordelijk is voor de poging. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dreigbrief per postduif BUENOS AIRES Een Argentijnse man heeft er bij de po litie aangifte van gedaan, dat hij per van hem gestolen post duif is bedreigd met de dood. Volgens de 34-jarige José Igle- 'sias werd onlangs ingebroken in zijn huis, waarbij onder meer negentig postduiven werden gestolen. Twee dagen la ter kwam een van de duiven op honk terug met een bood schap die luidde: „Vriend, ik kan je op elk ogenblik ver moorden. Pas op jezelf". Terwijl de politie de dieven pro beert op te sporen, wordt Iglesias beschermd. (ADVERTENTIE) Als u, als klant van Albert Heijn, een fles vloei bare Dreft koopt en een wedstrijdformulier invult, kunt u een gratis en fantastisch verzorgd weekend in het Ostara Bungalowpark 'tWolfsven winnen. Er zijn maar liefst 100 prijzen. Dus koop zo'n fles. Bedankt Dreft, voor dit mooie verjaarscadeau. Dreft afwasmiddel, normaal of citroen, Q O Q fles 500 mis©ZL.sDZt 100ÜAAR* Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Dat bleek gister avond weer duidelijk bij Sonja Barend, waar kij kers en tv-programmamakers van diverse pluimage voor de camera's over de kwaliteit van de program ma's discussieerden. De STER-reclames moesten het helemaal ontgelden. „Er wordt nergens zoveel gelogen als daar", werd zelfs beweerd. Er werd ook gepraat over het invloed uitoefenen van de kijkers op de programma's. Ook de kranten kwamen ter sprake. „Daar heb je toch ook geen invloed op", werd er gezegd. Maar dan hebben ze daar nog nooit gehoord van de „Brieven van. lezers" in de Leidse Courant. En als u dat ook nog niet heeft, dan kunt u daar nu meteen iets aan doen. Door eerst de bon in te vullen. En dan nog gauw even uw invloed uit te oefenen met een ongezouten brief aan de redactie. Desnoods over Sonja Barend. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd Ccidoe Sou/iant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1