-ScicbcSoimmt Nieuwbouw AZL in 1992 voltooid „Als het om vier uur begint te sneeuwengaan we de mist in IJskrabber want STAD OMGEVING VAN850NAAR 1100 MAALTIJDEN PER DAG MAANDAG 5 JANUARI 1987 PAGINA 9 Js 'Marminstallatie aar be- onida^rgt voor overlast d aan- D Een alarminstal- n red-e van een kledingzaak aan !n Ca-'Haarlemmerstraat heeft in iel uiinacht van zaterdag op zon ar me{ voor zeer veel overlast ge oord egd. e drie waar-installatie begon om circa am d^e uur te loeien en kon pas 1 scha-streeks half zeven weer g staafden uitgezet. De politie ichter-ift vele telefoontjes moeten gen voordat iemand be- (ct kon worden, die de sleu- had van het apparaat. De itie werd overstelpt met chten van buurtbewoners. Voetganger breekt been LEIDEN Een 80-jarige man uit Leiden is zaterdag middag omstreeks drie uur gewond geraakt bij een on geluk op de hoek van de Dr. Lelylaan en de Mors- weg. De man wilde daar met zijn fiets aan de hand de Dr. Lelylaan oversteken. Een naderende automobilist kon de man echter niet meer ontwijken. De bejaar de man is met een gebro ken onderbeen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Man door honden gebeten uit Leiden is zaterdagochtend omstreeks half elf bij de Kok- kelbank in de Leidse Meren- wijk door twee honden gebe ten. Hij liep daarbij vleeswon den aan beide benen op. De man had een 42-jarige Leide- naar gezegd, dat hij zijn hon den aan de lijn moest doen. De eigenaar van de honden wei gerde dit en er onstond ruzie tussen de twee mannen. De 48- jarige man kreeg behalve de hondenbeten ook nog een stomp van de man in zijn ge zicht. De 42-jarige hondenbe zitter is aangehouden. Jongen van geld beroofd LEIDEN Een 19-jarige Leidse jongen is in de nacht van zaterdag op zondag om streeks kwart voor twee in de hal van het station door twee onbekende jongens van zijn geld beroofd. De jongen liep door de hal toen hij werd aangesproken door twee jongens. Ze wilden een vloeitje. De Leidenaar zei die niet te hebben, waar na hem onder bedreiging van een mes 20 gulden af handig werd gemaakt. Geen insteekhaven in Roomburg: Gijzenij weg uit Leiden LEIDEN Het metaalverwerkingsbe drijf Gijzenij vertrekt uit Leiden. Het be drijf is met de gemeente overeen gekomen dat de vestiging aan de Timorstraat per 1 januari 1988 wordt opgeheven. Verhuizing van het bedrijf naar het industrieterrein Roomburg is niet mogelijk nu de gemeen te, vanwege de hoge kosten die er mee ge moeid zijn, niet van plan is daar een in steekhaven aan te leggen. Gijzenij is van plan zich in de regio te vestigen en is daarover in onderhandeling met enkele regiogemeenten. Met het schrappen van de insteekhaven in Roomburg is ook de verhuizing van de Leidse Betonmortelcentrale (LBC) van de Zoeterwoudseweg naar dat industrieter rein van de baan. Evenals Gijzenij is ook de LBC gebonden aan een vestigingsplaats aan het water. Als alternatieve locatie voor de LBC is in middels het terrein van Wernink in De Mors genoemd. De gemeente is bereid de mogelijkheden van deze locatie te onder zoeken al dient daarvoor eerst duidelijk heid en instemming van de LBC te be staan over de financiële afwikkeling van deze verhuizing. Voorwaarde voor de ves tiging van de LBC op het Werninkterrein is dat de 40 woningen langs de Morsweg tussen het beoogde terrein en de Dr. Lely laan worden gesloopt. Hier is een bedrag van circa vier miljoen gulden mee ge moeid. Een onderzoek moet uitwijzen of de LBC in de Mors niet voor dezelfde overlast gaat zorgen als het bedrijf nu aan de Zoeterwoudseweg doet. Mocht het ter rein van Wernink voor de LBC niet ge schikt blijken, is het aannemelijk dat ook dit bedrijf uit Leiden vertekt Zowel Gijzenij als de LBC veroorzaken al jarenlang overlast voor omwonenden. Bei de bedrijven stonden daarom hoog op de lijst van de gemeente van bedrijven die verplaatst moesten worden. Er was steeds rekening mee gehouden dat het tweetal in- Roomburg ondergebracht zouden kunnen worden. Ook voor de komst van twee be drijven, bleek de aanleg van een insteek haven te duur. Daarbij vielen van omwo nenden van het industrieterrein in Room burg veel bezwaren tegen de komst van' het tweetal te verwachten. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De nieuw bouw van het Leidse Academisch Ziekenhuis zal in 1992 zijn voltooid nu minister W. Deetman van onderwijs toestem ming heeft gegeven voor de bouw van het tweede en laatste deel van het ziekenhuis. Met het laat ste deel van de nieuw- j bouw is een bedrag van i naar schatting 300 mil joen gulden gemoeid. Di- >tomp, recteur J.H. Peters van reffer het AZL maakte van- middag bekend in zijn Veel nieuw3aarstoesPraak dat n ooi het ziekenhuis verder t bord mag met de nieuwbouw, eerdei te uil Deetman heeft wel een voor- behoud gemaakt ten aanzien e hoetvan faciliteiten voor niet-pa- n vie-tiënt-gebonden research en ar ent kindergeneeskunde, afdelin- gen die in eerste instantie r Poe) wel in de plannen voor het weede tweede deel waren opgeno- aanvajmen. Het wel of niet door- izetteii gaan van dat deel van de oor d< plannen hangt af van de uit- itlandj komsten van de bezuini- rde iij gingsoperatie Selectieve Gerri< Krimp en Groei (SVK). i Helt Het eerste deel van de nieuwbouw van het AZL is ruim een jaar geleden geo pend, ongeveer de helft van de totale nieuwbouw. Ver moedelijk zal dit jaar nog worden begonnen met de bouw van het tweede deel. Daarvoor moet de bestaande bebouwing gedeeltelijk wor den afgebroken. Het gaat om het gebouw waarin de Bloed bank en Eurotransplant wa ren ondergebracht. Deze af delingen zijn verhuisd naar het eerste deel van de nieuw bouw. Ook een gedeelte van het gebouw waar de afdelin gen Dermatologie en Keel-, neus- en oorheelkunde zijn ondergebracht moet plaats maken voor nieuwbouw. De betrokken afdelingen zijn al verhuisd naar het nieuwe ge deelte. In het tweede gedeelte is op de tweede verdieping ook de definitieve hoofdingang van de nieuwbouw gepland. Via roltrappen en liften zullen patiënten en bezoekers „op getild" worden naar de hoofdingang. In het tweede deel komt ook één acute-op- nameafdeling voor het gehe le ziekenhuis. Momenteel worden met spoed binnenge brachte patiënten op ver schillende plaatsen in het zie kenhuis opgenomen. Volgens de oorspronkelijke plannen zou de nieuwbouw gerealiseerd worden in drie gedeelten. Om organisatori sche redenen en het feit dat de langere bouwtijd hogere kosten met zich mee zou brengen, besloot men om het tweede en derde deel van de nieuwbouw in één keer af te ronden. Zorgen Peters toonde zich in zijn toe spraak zeer verheugd over de toezegging van Deetman. „We zijn al vele jaren be zorgd over de voortgang van de nieuwbouw. Met name omdat het huidige paviljoen systeem een duidelijke sta-in- de-weg is om ruimte te bie den aan de nieuwste ontwik kelingen in de academische gezondheidszorg. Ook omdat dit systeem een sterke nega tieve invloed heeft op onze exploitatie. Bij de opening van het eerste gedeelte van de nieuwbouw mochten we stellen dat het ziekenhuis wederom was uitgebreid met een groot paviljoen en onze problemen daardoor niet minder groot waren gewor den. Aan die zorgen lijkt nu echt een einde te komen", al dus Peters. De AZL-directeur ging ook in op huidige en naderende bezuinigingsoperaties. „Iede re instelling voor zich zal haar bestaansrecht moeten bewijzen. Ook Leiden. Want te lang hebben we in het ver leden geleefd. Te lang heb ben we gedacht dat het AZL als eerbiedwaardig instituut onaantastbaar zou zijn. Het AZL hoefde zich als oudste niet zo erg te bewijzen. Die gedachte moeten we over boord zetten omdat het een gevaar is voor onze eigen toe komst. We zullen nu moeten nu beslissen in welke nieuwe zwaartepunten wij gaan in vesteren en welke taken wij willen afstoten. We moeten keihard leren, dat er ook bij ons onderdelen zijn die zwakker zijn dan bij ande ren. Concurrentie is binnen Academische Ziekenhuizen geen taboe meer". Peters liet verder weten dat het AZL in 1987 voor iedere afdeling nauwkeurige bud- gétten gaat vaststellen om de kosten binnen de perken te houden. Huisartsen Peters betreurde de actie van de huisartsen om geen pa tiënten meer door te verwij zen naar het AZL, omdat het gebeurt „in een tijd waarin het beleid van het AZL juist gericht is op een intensievere samenwerking met de eerste lijn. Wij zullen er alles aan doen om deze relatie zo spoe dig mogelijk te verbeteren". Ook pleitte hij voor een nau were samenwerking met uni-' versiteit en de medische fa culteit. „Bezuinigingen bij de één hebben directe gevolgen voor de ander. Wij zullen moeten zorgen dat die bezui nigingsmaatregelen op elkaar aansluiten en dat zij elkaar niet in negatieve zin verster ken", aldus Peters. haali overlDEN Een gegons stemmen doet denken een openlucht zwem- op een mooie zomer- Maar er is ook het id van lepels die over e^den schrapen. Veroor- eIg®jkt door honderden gl'^jnsen, allemaal gefasci- ;t veird door één ding: het hefd dat voor hen op tafel diaanat. Gevuld met menu urmq, twee of drie. De Bak, £elfde Universitaire Mensa, 'enoeP bedrijfsleider H. derufan het liever noemt, nmergvluchtsoord voor ve- tactii. Kwamen er een jaar 1 R°|eden nog gemiddeld 2nJ?p) eters per dag, nu wor- e bJ.^ji dagelijks elfhonderd daarjnsen begroet in het ge- loreeliw aan de Kaiserstraat. s mei velq het verleden had de 'ameinsa een slechte naam", voofet Spaan. „Varkensvoer, maaiwerd het eten van hier ioemd. Samen met de 2 2*s hebben we het stuur We zijn gaan S-MSWlen om de kwaliteit op te brengen. De grootste Herfandering is dat de koks AHC ienwoordig niet meer zul- ,"15- ontzettend grote porties ken. Bovendien hebben de blikken zo goed als af- jchaft; we gebruiken eds meer verse of even- |el diepvriesgroenten", ef-kok Jos Uitendaal, die langs zijn koperen jubile- I vierde bij de Mensa, int de nieuwe apparaten de koks hebben gekre- „Dit is een steamer", bt hij. „Je doet de aardap- len erin en na tien minu- I zijn ze heerlijk vers en ir. Er komt geen water bij pas, dus je onttrekt niets a de aardappelen, ze hou- h een puur natuurlijke ik. Vroeger", vertelt hij, irden de aardappelen ge kt in een grote ketel. Om vijf werd het aangezet, de mensen die om zeven kwamen, aten de aard- ilen die twee uur eerder ir waren. Nu hebben we tien minuten verse 85,7^dappelen". ie1" i^n ander nieuw apparaat is 1 convectomaat. „Een soort i-oven", verduidelijkt Uitendaal demon- rt: „Je legt het vlees op a off rekjes en het is zo gaar. 6 727aal voor kippepoten en gehakt en voor rol- eper?e en rosbief. Een jaar ge- werden kippepoten om negen uur ge- r. ikken. De hele dag lagen ze celijl de jus, en als je ze om vijf cordir pakte, viel de helft eraf". Tiïijn ?drijfsleider Spaan vertelt De koks van De Bak koken dagelijks voor 1100 mensen. dat hij het voor de vier koks aantrekkelijk wil maken om in de Mensa te werken: „Als ze alleen gehaktballen mp- gen draaien, gaat de aardig heid eraf. Een kok vindt het leuk om ook eens een biefs tukje of een varkenshaasje te maken. Een goede motivatie is belangrijk". En gemoti veerd zijn de koks, volgens Uitendaal. „We proberen het imago van gaarkeuken weg te halen". Hij zegt: „Dat ge beurt bijvoorbeeld ook door af en toe een fles wijn door het eten te gooien, roomboter te gebruiken in plaats van margarine. Gelukkig kan dat nu allemaal. Vroeger moes ten we elke cent omdraaien". Er staan nog meer verande ringen op stapel. Zo krijgt binnen een half jaar de grote eetzaal waarin zeshonderd stoelen bij grote tafels staan, een ander, gezelliger aan zien. „Er worden schermen geplaatst, zodat de grote ruimte wordt verdeeld in kleinere, aparte vakken", be duidt de bedrijfsleider. Hij heeft nog meer plannen: „Ik vind dat er een buffet moet komen, waar de bezoekers ook een glaasje wijn kunnen halen. Ik wil zien of dat loopt". Friet De bezoeker kan elke dag kiezen uit drie menu's. Be halve op vrijdag is daar altijd' een vegetarische schotel bij. Ongeveer twintig procent van de bezoekers eet vegeta risch. Er is een speciale kok die zich met de bereiding van vegetarische maaltijden bezighoudt. „We maken geen gewone maaltijden met een ei of omelet in plaats van vlees", zegt Uitendaal. „Ie mand die vegetarisch eet, moet voldoende eiwitten naar binnen krijgen. Dat kan door peulvruchten en granen te eten. Wij stellen de maal tijden zo samen, dat iemand die vier maal in de week ve getarisch eet, toch goed eet". Voorts is er altijd een maal tijd met gebakken aardappe len of patat. „Friet is heel populair", weet Spaan. „Dat is ook wel verklaarbaar. Want geen enkele student gaat voor zichzelf op zijn ka mer frituren". Gekookte aardappelen worden veel minder gegeten. Dertig pro cent van de mensen die niet vegetarisch eten, kiest voor de gekookte aardappelen. Ongeveer drie van de tien eters nemen een kom soep vooraf, en meer dan de helft van de bezoekers neemt een dessert. „Dat aantal is ook gestegen", zegt Spaan. „Een half jaar geleden nam veer tig procent een toetje. Je moet er wat van maken, hè. Eerst hadden we alleen maar een bakje vla, maar het oog wil ook wat. Door een toefje slagroom, of vruchtjes op de» pap te doen, ziet het er alle maal veel aantrekkelijker uit". Rustig Op vrijdag is het rustig in de Mensa aan de Kaiserstraat. Dan komen ongeveer 550 mensen eten. „Verklaar baar", vindt Spaan. „We hebben dan geen vegetarisch menu en veel studenten gaan 's middags al naar huis". Als het slecht weer is, dan mer ken de medewerkers van De Bak dat binnen ook. „Als het om vier uur begint te sneeu wen, dan gaan we de mist in", weet chef-kok Uiten daal. „Maar gewoonlijk gooi en we haast niets weg. Door de ervaring kunnen we aar dig inschatten wat we nodig hebben, ook al blijft het na tuurlijk altijd een beetje nat- te-vinger-werk. Gisteren hadden we bijvoorbeeld één pan zuurkool over. Dan zeg ik: We hebben goed ge pland". Er wordt nooit „nee" verkocht aan een klant. „We hebben altijd spullen in de diepvries", zegt Uitendaal. „Het gebeurt natuurlijk wel eens dat de groente van een menu op is, ja, dan moeten ze wat anders nemen". Duim Officieel is de Mensa uitslui tend toegankelijk voor stu denten en medewerkers van de universiteit. „Maar ik kan moeilijk bij de deur gaan staan controleren", merkt de bedrijfsleider op. En zo ge beurt het dat er elke avond tussen vijf en zeven ook al leenstaande moeders met kinderen eten bij De Bak. En ouden van dagen. Meneer Looyen uit Leiden bijvoor beeld. Elke dag eet hij in de Mensa. „Bijna tien jaar gele den is mijn vrouw overle den", vertelt hij tussen de happen bami door. „Hier eten is makkelijk, en over de kwaliteit ben ik erg tevre den". Elke dag komt een ou dere man uit Hazerswoude- Dorp tegenover hem zitten. „Ja, ja, ik eet hier elke dag", zegt hij. „Al tien jaar. 't Is hier prima, hoor. Veel beter dan in een hotel. Daar krijg je zoveel dat je het niet op- krijgt en het is veel duurder. Ja, ik kom elke dag even met de bus op en neer. 'k Heb een abonnement". Met zijn duim omhoog loopt hij met personen die zijn klein kinderen zouden kunnen zijn naar buiten. JANET VAN DIJK Man met mes gestoken LEIDEN Een 39-jarige man uit Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart over twee door een nog onbekende man met een mes in zijn zij gestoken. De Leidenaar had in het Plantsoen contact gezocht met een man. In de auto van de man reed het tweetal haar het Ir. Driessenplein, waar zij sexuele handelingen verricht ten. Toen de onbekende man daarna om geld vroeg, weiger de de Leidenaar. Daarna werd deze met een mes gestoken. Bloedend wist de man vervol gens het politiebureau te be reiken, waar hij in elkaar zak te. Hij is naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Het signalement van de verdachte luidt: onge veer 1 meter 80, slank postuur, ongeveer 25 jaar, kort donker blond haar met een heel dun snorretje. Hij droeg een spij kerbroek met trui en jack. Boeiend concert met Vera Beths Koffieconcert door Vere Bethe (viool) en Stanley Hoogland (piano). Gezien in Stadsgehoorzaal op 4 ja nuari. Het eerste K O-koffiecon cert in het nieuwe jaar werd gistermiddag gegeven door Vera Beths (viool) en Stanley Hoogland (piano). Onder overgrote publieke belang-' stelling speelden zij in de Salzburgfoyer van de Stads-, gehoorzaal sonates van Beet-; hoven, Mendelssohn en Ra- vel. De Sonate in A grote terts, opus 12 nr. 12 van Lud- wig van Beethoven (1770- 1827) is vrij licht van klank en staat nog met één been in de tijd van het klassicisme: geen zware romantische ak koorden, maar een helder heid en openheid in het klankbeeld, die we ook vin den bij componisten als Haydn en Mozart. Ook in de wijze van uitvoeren hielden Vera Beths en Stanley Hoog land deze sonate heel licht. Spééls klonken de vlugge de len, en bijzonder zangrijk het Andante. De speelstijl van Vera Beths is heel puur en zuiver; zij haalt een maxi mum aan klankrijkdom uit haar instrument, dat onder haar handen werkelijk tot zingen komt. Van Felix Mendelssohn-Bartholdy klonk de Sonate in F-groot. Dit werk is een stuk uitbun diger dan dat van Beetho ven, en veel meer uitgespro ken emotioneel. Vooral het Adagio was prachtig van klank. Heel geconcentreerd werkten Beths en Hoogland aan spanningsopbouw en toonkwaliteit. Het derde deel, assai veloce speelden zij bijzonder geraffineerd, voor al in de manier waarop zij de dansachtige motiefjes van el kaar overnamen. De pianist bereikte met zijn soepele tou ché een mooie, vol-ronde klank. Na de pauze werd de Sonate in G-groot van Mau rice Ravel (1875-1937) ge speeld. Het eerste deel, Alle gretto, kent een prachtige vioolmelodie, en een tinte lende helderheid in de pia nopartij. Het tweede deel, Blues, zit vol bijzondere ef- fekten. In het begin wordt de viool bespeeld alsof het een slaggitaar is; voorts wordt er op verschillende manieren getokkeld en gestreken. Rit misch, melodisch, en qua klankeffekt ontstaat er boei ende, blues-achtige muziek, door Beths en Hoogland met veel overtuiging en gevoel gebracht. Het derde deel is nogal heftig van karakter. Het is, zoals de naam al zegt, een Perpetuum Mobile van steeds herhaalde korte, vlug ge nootjes. Het publiek liet de mucisi niet vertrekken voordat zij een toegift hadden gegeven. ANNETTE JASPERSE Deze mei teddy gevoerde want met 'ingebouwde ijskrabber' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de ijskrabberwant naar: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 'va-AlNz CcidócScHwcuit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9