Fides Pacta herovert kop Guyt blij met brons achter superieure Martin Hendriks Ook SEW te sterk voor Foreholte Speerwerpers verliezen 6,5 meter Bas Menken vierde Derde plaats Van Voorden Nieuwbouw Alkmania nadert voltooiing OUDE WETERING De nieuwbouw van Alkmania wordt 31 januari met de nodige activiteiten door de vereniging in gebruik ge nomen. De bouw, die op 25 maart officieel van start ging, heeft iets meer dan tien maanden geduurd. Drie jaar geleden instal leerde het bestuur van Alkmania een bouwcom missie die moest onderzoe ken in hoeverre het moge lijk zou zijn de toenmalige accommodatie te renove ren dan wel nieuwbouw te plegen op het oude com plex of eventueel op een nieuw complex. Het is uit eindelijk nieuwbouw op het oude complex gewor den. Op 17 januari 1986 kreeg het bestuur van de leden vergadering van Alkma nia groen licht voor het aangaan van een hypothe caire lening ten behoeve van de nieuwe clubaccom modatie. De financiering van het complex kwam overigens niet geheel uit deze lening. Via de Neder landse Sportfederatie werd verzocht om een bij drage uit de toto- en lotto- gelden. die werd toege kend. Tevens werden er, om de kosten te drukken, verschillende acties op touw gezet. Er konden symbolisch stenen gekocht worden, er werd een spon sorloop gehouden en de le den werkten mee bij de bouw. MAANDAG 5 JANUARI 1987 PAGINA 8 f LMHC AAN LEIDING ONDANKS GELUKSPEL LEIDEN De herenhockyers van LMHC staan na drie wedstrij den aan kop in de overgangsklas se. Zelf speelden de Leidenaars met 10-10 gelijk tegen Alliance, terwijl concurrent Victoria de punten bij Kieviten liet. Wie had gehoopt op een grandioze eerste thuiswedstrijd van LMHC kwam bedrogen uit. Leiden was bepaald niet in vorm en had in de gasten uit Heemstede een ruw spe lende opponent. Doordat het arbi trale duo niet tegen het harde spel optrad werd het in de 3 oktoberhal een rommelige wedstrijd. Leiden startte tegen Alliance zeer voorzichtig en nam weinig initia tief. De gastheren verhoogden na dit aarzelende begin het baltempo en liepen uit naar een 4-0 voor sprong. De gasten uit Heemstede konden echter voor rust nog tot 4- 3 terugkomen doordat Leiden veel persoonlijke fouten maakte. Direct na rust kwam Alliance langzij en zette de gastheren, die slecht com bineerden, zelfs op een 4-5 achter stand. Een halve minuut voor het eind signaal leidden de Leidenaren weer met 10-9. De thuisploeg liet zich echter teveel door de scheids rechterlijke beslissingen afleiden waardoor Alliance toch nog de ge lijkmaker wist te maken en het eerste puntverlies een feit was. De enige troost was dat concurrent Victoria verloren had van Kievi ten waardoor Leiden op kop kwam in de overgangsklasse. Roomburg acteerde een stuk beter en won zowel tegen Leonidas (5-41g als Capelle (9-5). In een zwaar be laden duel werd tegen Leonidaqjj steeds tegen een achterstand aan- gekeken, maar de corner van rien van Aken en de tip ins van*^ Lucas van Schaik brachten red-P ding voor Roomburg. Tegen Ca-H; pelle liep Roomburg al snel uiPa naar een 7-3 voorsprong, waar me{ v name Kees Wendt verantwoordend lijk voor was. Hij scoorde drie strafballen en twee corners waar- ir door zijn moegestreden team d$e laatste helft zonder al teveel scha-jtr de uit kon spelen. Roomburg staa^di nu tweede met een punt achterst stand op het Delftse Hudito. ge LEIDEN Ook de derde wedstrijd in de eredivisie heeft Datateam Foreholtes niet het beoogde resultaat opgeleverd. Twee tussen- sprints van 5-5 naar 10-5 en van 12-9 naar 18-9 wa ren voor SEW voldoende om een 24-13 winst in de wacht te slepen. De dames van HVS speelden een blamerende partij tegen VELO. Geen moment stuitte de koploper op weerstand: 6-15. Saturnus begon het nieuwe jaar wel goed. Beide selectieteams behaalden een overwin ning, de dames met 10-7 op Hollandiaan, de heren met 17-9 op DWS. OASE kwam tegen VELO pas in de tweede helft op gang. Het boog een 4-1 achter stand om naar een 6-8 zege. Tot 5-5 was er van krachtsver schil tussen SEW en Forehol te geen sprake. De ondergang begon voor de Voorhoutsen toen Diane van Dam een schot via lat en achterhoofd tot doel punt promoveerde. Direct daarop scoorde SEW uit een strafworp. De Noord-Hollan ders schakelden toen over op een hoger tempo. Als collectief waren zij beter, doelpunten werden vanaf alle posities ge maakt. Foreholte kon daar tot 10-5 weinig tegenover stellen, maar voor rust krabbelde het weer redelijk op: 12-8. Ook in de tweede helft had SEW aan een korte periode van produk- tiviteit voldoende om Forehol te, dit maal definitief, op ach terstand te zetten. Tot 18-9 zochten de pupillen van Geer- lings hun wapens in indivi duele acties, maar daarmee hadden geroutineerde tegen- -standers weinig moeite. Ellie Spreeuw, met vier doelpunten topscoorster, brak de ban, maar voor een overwinning was het te laat. SEW liet Fore holte met 24-13 puntloos. HVS maakte tegen geen VELO geen moment de in druk dat het echt in de kansen tegen de koploper geloofde. In de eerste helft produceerden de futloos spelende Stomp r wijksen slechts een treffer, h terwijl de vele slordigheden r VELO aan een aantal makke- r lijke doelpunten hielp. Vee, toeschouwers zagen dan ook r de 6-15 niet meer op het bonj r verschijnen. Zij waren eerde) vertrokken. OASE kwam te gen Westlandia moeizaam uilE de startblokken. De verdedi b ging zat, afgezien van de hoev ken waar de doelpunten viejti len, goed in elkaar, maar enlk kei een doeltreffend afstand-g schot van Lydia van der Poei v, was te weinig. In de tweed* t' helft werd er in de aanva' n meer gelopen. De inzetten g vanaf de hoek zorgden voor d« p nodige onrust in de Westland k se defensie. Het resulteerde in g drie doelpuntren van Gerri(l Hoogeboom en twee van Hel- F ma van der Geest. De zeg* werd er ook mee behaald: 6-8 In dezelfde derde divisie haal»— de Saturnus de tweede overll winning. De defensies zaten zk dicht dat met name Satumul regelmatig wegens tijdspa teruggefloten werd. Hal ver we? ge was het pas 3-3. In zo'e- wedstrijd vallen de beslissinjui gen vaak door break-outs, ejd dat was ook precies wat er g< beurde. Connie van der Wei rondde er drie succesvol af ei tekende daarmee voor het schil tussen de Leidsen en hefd fysiek sterkere Hollandiaanpt 10-7. De heren van Saturm kwamen in de tweede hel: pas los van het onderaan bui gelende DWS. Vreemd genoei gebeurde dat vanuit onderl situaties. De Schiedammeifv wisten geen raad met de tacti). sche vondst van coach Roje( van Gurp om juist dan een opj t bouwspeler vast te zetten. Nice Mooren peuterde er twee bre^ ak-outs uit een knakte daarp mee het Schiedamse moreeliv Dat de Leidenaren zelfs me| maar vier man in het veld twee maal tot scoren kwamei^s maakte de 17-9 nederlaag voofet de Schiedammers alleen maaiw zuurder. 1^ Uitslagen. Dames: MMO-Hermes 2 2^ 15. EDH 2-Fairplay 8-14, Rijnsoeverge Quintus 5 12-13, Westlandia 3-MSjjt, 9-10; Heren: Quintus 3-Northa 13-lï DSO-Olympia 14-20, Foreholtef VELO 17-15, HVS-AHC 16-14, Hen'ai mes 3-MSV 15-19, Rijnsoever-AHC fer 17-17,GDS/Athene-Fairplay 14-15. Q te DEN HAAG De nieuwe speer, die de Internationale Amateujer Atletiek Federatie (IAAF) op 1 april invoerde, is de speerwerU pers in 1986 op een aanzienlijk verlies komen te staan. Een verb gelijking van de top twintig van de wereldranglijsten van 198Tj en 1986 leert dat de speerwerpers gemiddeld zesëneenhalve met ter minder ver werpen met de speer met het verlegde zwaarte^ punt. De IAAF besloot tot de invoering van de nieuwe speer6 omdat de situatie in stadions gevaarlijk dreigde te worden me?r worpen van 100 meter en meer. Als wereldrecord met de nieuwe speer heeft de IAAF de 85,7fd meter, die de Westduitser Klaus Tafelmeier op 21 september iiin Como wierp, erkend. Tafelmeier, die in 1985 te boek stond meTc 91,44 meter verloor dus 5,70 meter. Die afstand is evenwel nietftj, vergeleken bij de 104,80 meter van de Oostduitser Uwe Hohn, d(ga wereldrecordhouder met de oude speer en het nieuwe recor£e van Tafelmeier. j Tot de grote verliezers behoren de Amerikaan Tom PetranofL (99,72 - 85,38 14,34 m) en de Oostduitser Detlef Michel (96,72 P 83,52 13,20 m). De Zweed Peter Borglund en de Joegoslaaf Sead Krdzalic wisten het verlies met de nieuwe speer te beperce ken. Borglund, die met de oude speer 82,26 meter wierp, kwairei met de nieuwe tot 80,74 m, een verlies van 1,52 meter. Krdzaligt hield het verlies beperkt tot 1,82 meter: 85,10 - 83,28 meter. Het Nederlandse record speerwerpen ging ook aan merkelijl d' naar beneden. Marcel Bunck (AAC) is met de oude speer recordf houder met 82,70 meter. De beste prestatie met de nieuwe speetr. staat op naam van Jeroen van der Meer (VLTC), die op 15 auj'J gustus in Leiden tot 74,54 meter kwam. »di -SPORT EaidwOowuvnt BREDA Bas Menken behaalde giste ren een fraaie vierde plaats bij het bow- lingtoernooi om de grote prijs van Bre da. De Leidenaar, lid van de oranjese lectie, deed met name in de voorrron- den van zich spreken. Hij wierp daarin met 289 pins de hoogste game van het toernooi en bereikte met de score van 1275 pins in zes games als vierde de fi nale. In de afvalfinale trof de speler van Formule Leiden de latere winnaar van de grote prijs, Erwin Groen. Hij dolf te gen Groen met 167 - 157 het onderspit, waardoor hij het toernooi met een vier de plaats afsloot. Landskampioen WAC wint bridgetoernooi SASSENHEIM Landskampioen WAC uit Tilburg heeft zaterdag in motel Sassenheim het door Bridge Ac tiviteiten Sassenheim (BAS) gehouden bridgetoernooi gewonnen. Aan het evenement nam de gehele Nederland se bridgetop deel. Het kampioensteam, bestaande uit Van de Sou, Lucassen, Bertens en Kolen, liet tijdens dit voor de derde maal gehouden toernooi de teams van Hermans uit Den Haag (tweede) en Laan uit Heemstede (der de) achter zich. Er namen in totaal 84 teams van vier personen deel. De eerste prijs voor teams van de eer ste klasse en lager ging naar het team van Swift uit Haarlem. GOES Leon van der Velden heeft zaterdag de Wallenloop in Goes gewonnen. De atleet van AV '56 had na de 7800 meter ruim een halve minuut voorsprong op Frank Kooman van Di- namo uit Middelburg. Bataaf Hans van Voorden eindigde als derde. In Giessen won Jan Koorevaar een stratenloop over acht kilometer. Goes: heren (7800 meter): 1. Leon van der Velden (AV '56 Goes) 22 minuten en 51 seconden, 2. Frank Kooman (Dinamo Middelburg) 23.25, 3. Hans van Voorden (Bataven Lei den) 23.26, 4. Ad Tirie (Dinamo Middelburg) 23.27, 5. Johan de Vlieger (Marathon Vlissingen) 23.32, 6. San Polderman (Mara thon Vlissingen) 23.40; dames (2600 meter): 1. Eliane van Roose velt (Marathon) 9 minuten en 5 seconden, 2. Leanne van de Dries (Bel) 9.16. Giessen: heren (8000 meter): 1. Jan Koorevaar (Sliedrechtsport) 27 minuten en 25 seconden, 2. Hans van Dorth (Typhoon) 27.42, 3. Wim van Heeswijk (DAK) 28.12, 4. Tom van Eeten (Typhoon) 28.15, 5. Henk Westerlaken (Typhoon) 28.35; dames (4000 meter): 1. Gini Stutterheim (Scorpio Óisterwijk) 16 minuten en 24 seconden, 2. Wilma Koorevaar (Sliedrechtsport) 17.37. LEIDEN Fides Pacta heeft door de zwaar be vochten zege op Trekvo gels (14-11) de leiding in haar afdeling heroverd. Pernix moest echter de eerste plaats afstaan, na dat er bij HKC (Ha) verlo ren werd (15-12). TOP versloeg Luto (13-10) en nadere lijstaanvoerder en komende tegenstander Deto tot op één punt. Gebrek aan schot hield Per nix bij HKC (Ha) op 1-2 na reeds op een achterstand, die net voor rust van 7-6 tot 10-7 opliep. Kees Brokaar, Kees Hortensius (beiden tweemaal) en Carla Kuipers verkleinden het verschil wel tot 11-10, 12- 11 en 13-12, maar typisch ge noeg waren er drie strafwor- pen onder hun treffers. Daar door bleef de gelijkmaker ach terwege en moest met 15-12 de eerste nederlaag weggeslikt worden. Ondanks een 4-0 voorsprong kon TOP niet op gang komen tegen Luto, want na het goede eerste kwartier vloeiden de agressie en organisatie weg uit haar aanvallen. Karin Wester beek, Frank Nijenhuis, Ron van der Willik en Anne van der Zaag konden eerst in de tweede helft na 4-4 hun club over het dode punt tillen naar 8-4. Daarna was er op 10-9 nog wel enige dreiging, maar goed rondspelen, resulterend in een laatste treffer van Jacqueline Winter, bezegelde de uitslag in een glansloze 13-10 winst. Vlak voor rust kwam Fides Pacta voor het eerst en naar bleek beslissend, los van Trek vogels, dat tot dan met intimi datie-korfbal het scoreverloop had bepaald. Robin Somme- ling, goed voor liefst acht goals, was verantwoordelijk voor 9-7, waarna Jeanet Smit en Ronald van der Velden in het derde kwartier de marge tot 12-8 vergrootten. Dit was voldoende om met 14-11 te winnen. Slordig plaatsen en verdedigen braken Fiks in de slotfase zuur op, omdat Kinderdijk dit uitbuitte door van 10-9 naar 13-9 te komen. Theo Vreeken, topscorer met vijf treffers, Ro bert van der kraan en Nico van Weizen hadden eenmaal voor een voordeliger marge (7- 8) gezorgd, maar door genoem de feiten werd nu een 13-10 verlies geleden. Even stagneerde De Danaï den in het begin van de twee de helft bij Hoogvliet, maar Leon Brouwers kon in z'n een tje de 8-6 achterstand onge daan maken. Hij bracht met zes treffers samen met Heiko Locher (ook zesmaal) en Hen- nie van der Top ook de door- OLDENZAAL Martin Hendriks keek op de thermometer, zag dat het lichtjes vroor en was ge rust. Wie tijdens de natio nale kampioenschappen veldrijden voor amateurs door moesten gaan voor zijn concurrenten zagen zijn achterwiel vervolgens slechts van dichtbij in de eerste honderden meters. Op een snel en bevroren parcours, waar de ver schillen klein zouden moeten blijven, demon streerde de coureur uit Assen de amateurtop in eigen land duidelijk ont groeid te zijn. Met indrukwekkend machts vertoon verzekerde hij zich van zijn tweede titel. Ver ach ter hem stuurde het verrassen de duo Noël van der Ley en Ren'e Guyt naar de volgende ereplaatsen. De Katwijker was ook met brons terecht uiter mate tevreden. „Ik heb con stant mijn eigen koers gereden en me geen moment gek laten maken door tempoversnellin gen van anderen. Zeker niet door Martin Hendriks, want die was toch niet te volgen. En derde worden is veel meer dan waarop ik vooraf had durven hopen". Casper van der Meer, de ande re Swift-crosser, eindigde als 25e. Met Van der Leij en Guyt konden in Oldenzaal wel de gelijk verrassingen worden ge noteerd, maar ze gingen volle dig voorbij aan Martin Hen driks. Op hem stond eens te meer geen maat. De Drent wilde in het verleden voor be langrijke wedstrijden nog wel eens knap nerveus zijn, maar daarvan viel zaterdag niets te bespeuren. Zijn bezoekjes aan sportpsycholoog Ferdi Oyen hebben effect gesorteerd. Oyen sprak een bandje in, dat Hendriks kort voor een wed strijd uiterst kalm maakt. De Assenaar wist bovendien dat de omstandigheden in zijn voordeel waren en dat de vorm goed was. „En dat maakt het voor je tegenstanders al moeilijk om je te kloppen". braak van 9-8 naar 9-13 tot stand, wat de basis bleek voor de onbetwiste 11-15 overwin ning. Met een omgegooide opstelling (Aldo Spadon ontbrak door een polsblessure) kon Zuider kwartier zo weinig kansen creëren tegen Olympiaan, dat de 10-8 nederlaag nauwelijks te vermijden viel. Wim Steen beek (4), Carla Akse (2) en Theo van Leeuwen hielden hun team tot 8-7 in de race, maar in het slotkwartier kon enkel de laatstgenoemde de misère in de Leidse aanval eenmaal doorbreken. Tijdens de eerste helft liet Ve- 1 oei tas de kans liggen om Tempo op ruime afstand te zetten, want op 1-4 via Marti- ne vand er Water (2), Bert van Osnabruggen en Rien van Poelgeest werden diverse kan sen gemist, waaronder een strafworp. Coach Janko Breed veld hield daardoor in de rust een donderpreek, die de Alphenaren tot het gewen ste snellere en effectievere spel motiveerde. Daardoor konden Eric Pons (2), Truus Leideman, Ronald Drieduite en Arjan Kolkman in het der de kwartier voor een verras sende ommekeer zorgen: 7-6. Op 8-7 miste De Algemene bij DKV éen strafworp en toen de thuisclub hierna wel scoorde, brak de weerstand van de Martin Hendriks superieur bij de amateurs. nuut en twintig seconden op de meet sprak boekdelen. „Toch heb ik er wel degelijk voor moeten rijden", meende Hendriks, die met de handjes op het stuur rondtoerde alsof het een training betrof. „Zeker in de eerste paar ronden ben ik voluit gegaan. Toen heb ik bij de afdalingen ook bewust wat risico's genomen, omdat ik wist dat een boel jongens daar moeite mee hadden. Maar als i'e dan een minuut voor ligt crijg je natuurlijk vleugels en voel ie de benen niet meer". Hendriks heeft desondanks niet de indruk zijn topvorm al bereikt te hebben. „Die heb je als je het gevoel hebt dat het helemaal geen moeite kost en ik heb het idee dat het nog wel wat beter kan. Daar heb ik ook bewust naar toegewerkt. Vorig jaar was de vorm bij het WK al weer wat dalende, dit seizoen is die alleen nog maar omhoog gegaan. De komende drie weken moet het gebeu ren". In Mlada Boleslav, waar een omloop is uitgezet die hem veel beter zal liggen dan die van vorig jaar in Lembeek, is Hendriks een van de weinigen die het de favoriete Tsjechen echt moeilijk zal kunnen ma ken en een serieuze kandidaat voor de regenboogtrui. De As senaar, tot eind april dienst plichtig militair in Hooghalen, kan in Tsjechoslowakije zijn amateurloopbaan met een schitterend resultaat afsluiten. „Dat ik na het crossseizoen prof word is zeker, ik weet al leen nog niet wie mijn baas wordt. Die keus maak ik pas na het WK. Dat zou een pri- v'e-sponsor kunnen zijn (naar verluidt is onder meer de werkgever van Roland Libo- ton voor hem in de markt, red.) maar de kans dat het een ploeg wordt is toch groter. Omdat ik, zij het niet inten sief, ook op de weg ga rijden, is de aanwezigheid van weg- coureurs in de buurt alleen maar meegenomen". De nuchtere Drent verkoos vorig jaar nog even amateur te blijven, onzeker als hij was vooral geestelijk de overstap aan te kunnen. „En dan zou het toch op niets zijn uitge draaid. Maar het is natuurlijk duidelijk dat het ook een slechte zaak is als je zo weinig tegenstand heb als ik momen teel bij de amateurs. Ik reali seer me echter donders goed dat ik bij de profs weer hele maal opnieuw zal moeten be ginnen en zeker twee jaar no dig zal hebben om me aan te passen". De profs mogen er echter verzekerd van zijn dat ze er al volgend jaar een ge duchte concurrent bij hebben. Casper van der Meer was deze week ook nog in andere wed strijden actief en finishte als 7e in het Duitse Herford, waarna de Swift-renner een dag later in Pettange zich met de 8e plaats tevreden moest stellen. blauw-witters. Jeroen de Boer, die met Ruud Swaak (2) aan vallend nog het beste op dreef was, kon met zijn hattrick de nederlaag enkel tot 9-8 beper ken. Direct na rust nam Crescendo voor de eerste keer ruimer af stand van ALO, omdat Wij nand Alberts, Peter Baak en John Huigsloot de 6-6 in 9-6 omzetten. De tweede schutter sloeg samen met invalster Joke Geyer het laatste offen sief van de staartclub uit de residentie af op 10-9, zodat de weg vrij kwam naar een 12-9 zegepraal. Trainerswisselingen Jasper Engel wordt volgend korfbalseizoen de nieuwe trai ner van TOP. De huidige oe- fenmeester van Pernix, waar hij aan zijn vijfde jaar bezig is, volgt in Sassenheim Hans Oele op. Deze wilde zijn contract wel verlengen, wanneer een plaats in de hoofdklasse werd veroverd, maar daar wilde het bestuur van TOP niet op wachten. Inmiddels heeft Per nix in de vakature in de tech nische staf voorzien door Rob van Dort aan te trekken. Van Dort is momenteel nog werk zaam bij Dalto uit Driebergen en zal bij zijn nieuwe vereni ging zich uitsluitend wijden aan het begeleiden van de se lectie. Robin Sommeling (links) was opvallend productief tegen Trekvo gels. Mede door zijn acht treffers werd de 14-11 zeqe van Fides Pacta een feit. L

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8