Overwerk voor ekenmeesters Vriesekoop tenonder tegen een dromedaris RT Sykanen gestraft Jachten voor finale zeilrace KLASSEMENTEN TOCH BELANGRIJK BIJ NK SCHAATSEN i Richard van Kempen behaalt zesde zege Vlieg met tweede keus naar Polen Gewonden bij botsing met Nederlanders in Parijs-Dakar CeidóG GouACWit MAANDAG 5 JANUARI 1987 PAGINA 7 ELSINKI De Finse skibond heeft schans- ringer Matti Nykanen opnieuw disciplinair ge- raft. De wereld- en olympisch kampioen mocht et verder meer deelnemen aan de 35e editie van vierschansentoernee en reisde gisteren vanuit nsbruck naar huis. Vorige week was de onlangs het huwelijk getreden Nykanen een dag on- l jidbaar. Hij stond er op dat zijn vrouw op kosten ]n de bond mee mocht reizen. Nykënen meldde |h - door tussenkomst van een sponsor - later ph bij zijn ploeggenoten in Oberstdorf, maar kon lor zijn late aankomst nauwelijks meer trainen, jj eindigde vervolgens als vijftiende. In Gar- >aafcch Partenkirchen werd Nykënen negende. pUj*n jaar geleden werd het enfant terrible tijdens bon toernee door Noord-Amerika wegens wange- hie'ag naar huis gestuurd. In de zomermaanden uinng Nykönen in een trainingskamp eens op de riijüist met enkele officials. Overwinnaar van Schapers beste in Adelaide ADELAIDE Wally Masur heeft het Grand Prix-tennistoernooi van Adelaide op zijn naam geschreven. De Australiër, die in de halve finales met Michiel Schapers afrekende dank zij vooral imponerend spel in de tweede set (6-4, 6-0), won de finale van het enkelspel in twee sets van de Amerikaan Bill Scanion: 6-4, 7-6. Met de Tsjechoslowaak Ivan Lendl, die zich in Adelaide tot het dubbelspel beperkte, zege vierde Scanion later in de finale in drie sets over de Australiërs Doohan en Warder. Hana Mandlikova schreef het toernooi in Brisbane op haar naam. In de finale won de als nummer één geplaatste Tsjechoslowaakse in drie sets van de Amerikaanse Pam Shriver: 4-6, 6-1, 6-4. Treinongeluk stoort dammen DORDRECHT De twintig kandidaten die af gelopen weekeinde in Dordrecht begonnen aan de halve finales om het Nederlands damkampi oenschap, zijn onder een weinig gelukkig ge sternte gestart. Bij de opening ontbraken drie spelers die ten gevolge van het treinongeluk bij Woerden bijna een uur te laat arriveerden. De tweede ronde moest een uur worden uitgesteld omdat in het Dordtse denksportcentrum precies op het moment dat de partijen zouden beginnen, het licht uitviel. Bondsdirecteur Wim Lekker- kerker wist niets beters te doen dan het een eta ge hoger gelegen dambondsbureau als speelzaal in te richten, zodat de spelers niet onverrichter zake huiswaarts hoefden te keren. De start van deze selectiestrijd, waaruit zeven deelnemers naar de finale promoveren, leverde bijna vijftig procent overwinningen op. Geen van de spelers zag kans dit eerste weekeinde zonder puntverlies af te sluiten. FREEMANTLE Het glasfiberjacht „The New Zealand" en de „Stars and Stripes" hebben de fi nale van de kwalificatiestrijd om de America's Cup bereikt. In de halve einstrijd boekten beide zeiljachten vier overwinningen op rij. De win naar van de eindronde strijdt begin februari te gen de winnaar van de kwalificatiereeks de „Australia", om de belangrijkste prijs in de zeii- wereld. De finale, die op 13 januari start en ze ven wedstrijden telt, is het slotstuk van een drie maanden durende zeilcompetitie. The New Zea land met schipper Chris Dickson, geldt als grote favoriet voor de overwinning. Het enige glasfi- beijacht in het dure deelnemersveld, de andere boten zijn van alluminium gebouwd, won tot nu toe 37 van 38 kwalificatiewedstrijden. COMPROMIS IN BILJARTWERELD BAD SECKINGEN Voor de internationale biljartwe reld lijken de kansen gekeerd. Na een jaar van conflic ten schijnt 1987 het jaar der compromissen te worden. Na een bijeenkomst in Bad Seckingen van vertegen woordigers van de wereldbondunie, de Europese bond en de prof-organisatie van de Westduitse zakenman Bayer, lijken de grootste geschillen eindelijk tot het verleden te behoren. In Zwitserland werd definitief een compromis bereikt over de deelneming van de door Bayer voor zijn wereldbeker-circuit gecontracteerde spelers aan Europese- en wereldkampioenschappen. De wedstrijdkalender van de CEB en de UMB voor 1987 zowel als die voor 1988, wordt gecombineerd met de reeks driebanden-toernooien. Nieuw is de opstelling van een Europese ranglijst voor driebanders aan het einde van het huidige kalenderjaar. Daarvoor gelden zowel de wereldbeker-toernooien van de BWA als de Grand Prix-toernooien van de CEB en UMB en het Eu ropees kampioenschap dat in Waalwijk wordt gehou den. 'RECHT - De reken- DEtesters maken tijdens de J itionale schaatskampi- ischappen per afstand eii^eruren. Niet de titels op '1CC| vijf onderdelen houden ïstej schaatsers, coaches en W(|geleiders bezig, wel de feens toch weer belang- |ke klassementen. Yvon- van Gennip, in de rgutsende regen op de istijsbaan in Utrecht inares op de 1500 me- concludeerde dan ook cht: „Volgend jaar niemand meer wie pioene op de schaats- was. Het afstands- pioenschap is zeker goed initiatief, maar is een selectiewed- ijd voor EK en WK ge- den". indaar dat iedereen zich lid het kunstovaal Vechtse- hen suf rekende hoe de na- jnale schaatskwartetten er [aks (EK heren in Trond- en EK dames in Gronin- )h) uit zullen gaan zien. In de eg van bondscoach Henk inser is regerend Europees- ISvereldkampioen Hein Ver- ir zeker van het kopman lap. Op de mijl diende Ver- rs plaatsgenoot Leo Visser i als tweede kandidaat aan. ;er won de 1500 meter (2.03.56), waardoor Gerard Kemkers (derde in 2.03.73) vandaag op de slotafstand (10.000 meter) een gat van zes seconden moet dichten om zich alvast voor het EK (24-25 januari) te kwalificeren. Daar waar Leo Visser en Ge rard Kemkers duelleren om een EK-ticket, moet Frits Schalij op de slotdag van het afstandskampioenschap vrezen dat hij zijn positie kwijt raakt. De „veteraan" uit de kern ploeg eindigde op de schaats- mijl als vijfde en moest Henri Kraayenbos voorrang verle nen. Bert Koopmans viel in het klassement terug (dertien de in 2.06.87), maar de 21-jari- ge Bleiswijker moet in staat worden geacht de 29-jarige Schalij beentje te lichten. Ook bij de dames draaide het over vier dagen uitgesmeerde schaatskampioenschap uit op een kwalificatiestrijd. Yvonne van Gennip pakte na de 3.000 meter haar tweede titel en is met Petra Moolhuizen en de ietwat teleurstellende Marieke Stam zeker van deelname aan het EK in Groningen (17-18 ja nuari). Omdat Thea Limbach op de 1500 meter niet verder reikte dan een zevende plaats (2.17.73) maken nog slechts twee rijdsters aanspraak op het ene nog vacante plekje in het keurkorps van coach Di- nus Vos: Grietje Mulder en Erna Uitham. De Friezin klas seerde zich gisteren als vijfde en boekte belangrijke terrein- Hersteld Twee weken voor het Europe se kampioenschap in Gronin gen toonde Yvonne van Gen nip aan dat ze hersteld is van haar griepje, hoewel de Haar lemse na de 1.000 meter dode lijk vermoeid was. „Ik kon niet eens de slaap vatten, zo moe was ik. Na de 1.500 meter voel ik me veel frisser. Je ziet toch dat een simpel griepje be hoorlijk aan je vermogen vreet Minder tevreden was „kroon prinses" Marieke Stam. De Eg- mondse belandde tot nu toe al leen op de 3.000 meter op het erepodium. In Utrecht bleven naast winnares Van Gennip oqk Petra Moolhuizen en In- grid Paul de 22-jarige Stam voor. „Het is me opgevallen dat Marieke na een lichte trai- ningsweek in prestaties terug valt", merkte Dinus Vos op. „Dat was eveneens het geval na een BSO-weekend en de IJssel Cup. Wat het precies is weet ik niet, zoiets zit binnen in. Dat zie je aan de buiten kant niet. Haar positie komt natuurlijk niet in het geding, maar desondanks presteerde ze onder haar niveau. Op de 1500 meter had Marieke zeker 2.15 moeten scoren". Over de waarde die aan het Van Kempen start op 10 kilometer UTRECHT Richard van Kempen verschijnt vanavond in Utrecht aan de start voor het Nederlands schaatskampi oenschap op tien kilometer. De onverbiddelijke heerser van het marathonpeloton kreeg dit weekeinde formeel toegang tot de titelstrijd. In een kwartet- start komt de rijder uit De Hoef uit tegen Cees Sluimer, Rob Vunderink en Jos Pronk. De landelijke technische com missie had in eerste instantie de inschrijving van Van Kem pen geweigerd. De 15.15,9, die de marathontroef op 18 de cember in Haarlem had gere den, was zijn derde poging Na de 1.000 meter heren werden winnaar Bouke Jonkman, Geert Kuiper en Jaco Mos (derde) gehuldigd. zich te kwalificeren. Volgens de LTC-regels hadden de rij ders het recht op ten hoogste twee kansen. Emiel Hopman keert deze nooien, maakt volgende week in Deventer zijn rentree. De marathonploeg van de geble- seerde Elfstedentochtwinnaar Evert van Benthem heeft bij- week terug in de gelederen zondere interesse getoond in van de marathonschaatsers. De allrounder uit de kern ploeg van Henk Gemser, die afgelopen weekeinde werd uit geschakeld voor de grote toer- lange Noordhollander. Vandaag maakt Hopman be kend voor welke sponsor hij de rest van het seizoen zal uit komen. afstandskampioenschap moet worden gehecht was iedereen het snel eens: leuk, maar niet meer dan dat. Dinus Vos: „De meisjes zijn het zich nauwe lijks bewust, het overkomt ze. Iedereen kijkt naar het klasse ment, dat eigenlijk van onder geschikt belang had moeten zijn. Deze titelstrijd was be dacht om te zien of er zich olympische kandidaten voor een specifieke afstand zouden melden. Dat is niet gebeurd. In feite ben je daarmee ook te laat. Wanneer je specialisatie wil moet dan eerder dan een enkel jaartje voor Olympische Winterspelen". Ook het enthousiasme van Hein Vergeer is niet bijster groot. „Deze titelstrijd zegt me niet zoveel, ik ben me aan het voorbereiden op de grote toer nooien. Ik ben blij dat Leo Visser de 1500 meter won, die titel komt ook terecht in Haas trecht. Daarmee zal de burge meester in z'n nopjes zijn". En Yvonne van Gennip: „De titels op de 3000 en 1500 meter zijn voor mij een bevestiging dat ik op de goede weg ben, niets meer". Toch wordt van avond in Utrecht reikhalzend uitgezien naar de 5.000 (da mes) en 10.000 meter (heren). Na die twee afstanden worden immers aan vier dames en twee heren EK-tickets uitge deeld. HENNIE LEMEIN HAARLEM Richard van Kempen is niet alleen de slimste, maar ook de sterkste van het peloton marathon-schaatsers. De rietdekker uit De Hoef onderstreepte dat zaterdag in Haarlem tijdens de dertiende marathon om de KNSB-beker. Hij behaalde zijn zesde zege en was bovendien de enige schaatser die op het schuurpapier-ijs van de Kennemerland-baan zes ronden uit de greep van het jagende peloton kon blijven. „De critici zeggen steeds dat ik gemakkelijk aan mijn overwin ningen kom doordat ik over de snelste eindsprint beschik. Van daag heb ik laten zien dat ik ook ver voor het einde durf aan te vallen. Ik zag al gauw in dat de vluchtpoging door de slechte conditie van het ijs weinig zin had, zodat ik me heb laten terug zakken". zo blikte Van Kempen terug op de race. Een korte hagelbui na vijftien van de honderd ronden bepaalde het verloop van de wedstrijd. De 5100 toeschouwers bekeken tot dat moment een levendige race. Nadat de neerslag de baan had omgevormd tot een stroef vlak, daalde het tempo zienderogen en had niemand de kracht weg te rijden. Van Kempen ontsnap te als eerste in de 58e ronde. Omdat het peloton nauwelijks rea^ geerde, zette de heerser in het marathonklassement extra aan. Het bleek slechts spel, want even later liet Van Kempen zich vrijwillig inlijven. Jan van Capelle leidde acht ronden voor het einde de ontkno ping in. De Hagenaar reed weg en werd direct gevolgd door Hil- bert van der Duim. De Fries, die vorige week na zijn zege op de Uithof verklaarde dat Van Kempen de strijd om de KNSB-be ker nog niet heeft beslist, haalde Van Capelle gemakkelijk in en handhaafde tot één ronde voor het einde een voorsprong van ,enkele tientallen meters. Provinciegenoot Yep Kramer voorkwam de tweede overwin ning van Van der Duim. De voormalige allrounder vocht zich naar voren en nam in zijn kielzog koploper Van Kempen, An- dries Kasper (tweede in het klassement) en Herbert Dijkstra mee. Toen de aansluiting eenmaal was bereikt, ging Van Kem pen er vandoor en won op de hem kenmerkende manier. Van der Duim maakte er na afloop geen geheim van niet geluk kig te zijn met de actie van Kramer. „Op die manier wint Van Kempen natuurlijk alles. Zijn voorsprong in het klassement is niet meer ongedaan te maken. Maar als de anderen eens wat snuggerder zouden rijden, zou Richard het moeilijker krijgen". Richard van Kempen gaat de hele meute vooruit en boekt zijn zesde triomf bij de marathonschaatsers. an Dilst jemiddelaar n afeltennis- ;onflict IAZEL Henk van )ilst, penningmeester van le Europese tafeltennisu- lie (ETTU), gaat een be- niddelingspoging wagen n het conflict tussen de HTB en vader Jan en lochter Mirjam Kloppen- lurg. Na een drie uur du- end gesprek in Bazel treeg de Rotterdammer aterdagnacht toestem- ning van NTTB-voorzitter Coopman en Piet Röm- jens, die in het bestuur de >ortefeuille technische za- ;en onder zijn beheer leeft. „De NTTB stelt zich >ositief op om uit de im- >asse te komen", oordeel- Ie Van Dilst. „Van Jan Uoppenburg had ik dat al lerder telefonisch verno nen. Deze week wil ik net hem gaan praten, klijn bedoeling is beide >artijen weer rond de tafel e krijgen voor open over- eg". Van Dilst heeft nog liet voor honderd procent nzicht in het conflict. Het is een opeenhoping 'an factoren. Inzicht van tot z heb ik niet. Maar vel zo veel dat ik een ijmpoging kan onderne- in nen. Het is duidelijk dat ar Ie twist draait rond Jan Cloppenburg en de NTTB. Hijn doel is een verzoe ting tot stand te brengen, ot lo mogelijk op zeer korte ermijn zodat Mirjam jventueel nog toegevoegd can worden aan de ploeg 'oor de wereldkampioen- oifcchappen". Bondscoach lerard Bakker toonde :ich een tegenstander van iet alsnog opnemen van n Mirjam Kloppenburg in de iOj electie voor de WK in Vew Delhi. „Ik heb er in principe bezwaar tegen dat ce eventueel nog aan de jroep van vier wordt toe- egevoegd. Dit alles was he ft lemaal niet nodig geweest, n Alle ellende is afkomstig *an de familie Kloppen burg, daar komen de pro- Ie blemen vandaan". Voor Bettine Vriesekoop wordt de wereldtitelstrijd tafeltennis van het groot ste belang. In New-Delhi kan de 25-jarige Hazers- woudse over zes weken haar fel begeerde deelne ming aan de Olympische Spelen van 1988 in Seoel veidig stellen. Een plaats bij de laatste acht in het enkelspel, in het uiterste geval bij de laatste zestien, is daarvoor toereikend. BAZEL Csilla Batorfi heeft gisteren het herstel van Bettine Vriesekoop afgeremd door voor de neus van de Nederlandse met de eindzege in de Top-Twaalf aan de haal te gaan. In de finale speelde de 17-jarige Europees kampioene uit Hongarije een tikkeltje uitgekookter. In drie games bracht ze Vriesekoop de derde ne derlaag toe (15-21 21-12 21-18). Door het verlies werd de acht jaar oudere Hazerwoudse nog gepas seerd door Batorfi's land genote Edit Urban en de Russin Flioera Boelatova, de winnares van de vorige editie. De vierde plaats liet Vriese koop op de eindstreep met een fikse kater achter. De derde eindoverwinning was binnen handbereik geweest. Vooral na de eerste royaal gewonnen game in de heuse finale tegen Batorfi (21-15). In die reeks leek Batorfi zo uit een wassen beeldenmuseum te zijn wegge slopen. Muurvast werd de lan ge Hongaarse met het bleke gelaat en het gebrekkige atle tisch vermogen aan haar plaats vastgenageld. Geen mo ment kon ze haar zo gevreesde opslag-afmaak spelletje in praktijk brengen. Na crisis-beraad in de Hongar- se hoek paste Batorfi in de tweede reeks haar tactiek aan. Op haar beurt stond Vriese koop voor raadsels en wist ze geen antwoord (12-21). In de derde en beslissende game was Batorfi echt in haar element. De opslagspecialiste uit Tolna, die 35 verschillende services in haar bagage heeft en dage BAZEL Bonds coach Jan Vlieg heeft noodgedwon gen voor de vierde wedstrijd uit de Su perliga, woensdag in en tegen Polen, een beroep moeten doen op de tweede keus. tv Het team, dat de miilil11 voorgaande drie wedstrijden kansloos verloor, zal nu be staan uit Ron van Spanje, Rob Turk en Gerdie Keen. Vlieg heeft niet de be schikking over de sterkste herenspelers, Henk van Spanje (knieblessure) en Paul Haldan die als ex-Roemeen niet naar het oostblok durft te reizen. Bii de dames ontbreken Bettine Vriesekoop (herstel van de Top Twaalf) en Mirjam Kloppenburg (con- Bettine Vriesekoop pakte het in de finale tactisch niet sterk aan en dat kostte haar de titel in de Top Twaalf, flict met de NTTB). lijks twee tot drie uur training uitsluitend aan dat onderdeel wijdt, had op 18-9 niets meer te vrezen. De aangeslagen Vriesekoop gooide er op 20-12 nog een slotoffensiefje tegen aan, maar met 21-18 viel voor haar het doek. „Ze had meer de geringe be weeglijkheid van Batorfi moe ten uitspelen", kritiseerde coach Gerard Bakker zijn pu pil na afloop. „Batorfi heeft de benen van een dromedaris. Backhand links, backhand rechts, en ze zit in de kreukels. Bettine heeft te weinig het hoofd gebruikt. Te veel op ge voel gespeeld. Jammer, zo'n anticlimax, na zo'n goed toer nooi". De eindstrijd werd een anti climax in een toernooi, waarin Vriesekoop op basis van haar ontembare werk- en vechtlust niet alleen de aansluiting met de top hervond, maar ook be merkte dat de concurrentie niet heeft stilgezeten. „Het ni veau lag hoog", oordeelde zij. „Het had nog hoger gekund als Hrachova, Badescu en Olah niet hadden afgeschreven". Wispelturig Vooral de progressie van Edit Urban, de grillige sportstuden- te uit Boedapest, was opval lend. Geen spoor meer van wispelturig gedrag, maar koe le, zakelijke benadering van de mogelijkheden met stabiel, evenwichtig spel. Het geheim van Urbans ont wikkeling ligt in haar heime lijke trainingsuitstapjes naar Zoltan Berczik, de Hongaarse wondercoach. Na zijn verblijf in Japan is Berczik als trainer van BVSC Boedapest weer in eigen land teruggekeerd. Kort daarna kreeg hij bezoek van Batorfi en Urban en sindsdien zijn de contacten verstevigd. „Zij was absoluut de beste in Bazel", vond Bakker achteraf. „De minst kwetsbare. Ze kan zowel tegen aanvallers als ver dedigers spelen". Het duel tussen Vriesekoop en Urban werd het meest gedenkwaardige van het ganse evenement met drie adembe nemende verlengingen. Daar voor had Vriesekoop zaterdag morgen haar tweede nederlaag geleden. Elena Kovtoen, de defensie-specialiste uit Char- kov, Oekraine, was te vast, waardoor Vriesekoop in de slotfases van beide games (18- 21 19-21) haar geduld en zelf discipline verloor. Hoewel het na die misstap weer opwaarts ging met afge tekende overwinningen op Po- pova, Batinic, Thiriet (inval ster voor Kloppenburg) en de bijzonder moeizaihe zege, gis termorgen op de verbeten vechtende Alboiu, strande de Nederlandse in het zicht van de haven. Op het toernooi in zijn totali teit keek Vriesekoop tevreden terug. „Ik heb redelijk ge speeld. Goed geknokt. Vee) beter dan in de laatste twee jaar het geval was. Ik wil on der geen voorwaarde mijr loopbaan krakkemikkig afslui ten. Als ik hard train en se rieus leef, hoor ik nog steedj bij de Europese top. Dat is dc les van deze Top Twaalf. Ik wil meer, dus zal ik nog har der moeten gaan trainen. Zc simpel ligt dat". Desmond Douglas bracht na vele vergeefse pogingen in de herfst van zijn carrière alsnog de Top Twaalf bij de heren op zijn naam. De 31-jarige links- hander uit Birmingham profi teerde van het slippertje van de Pool Grubba in de slotron- de. Tsjecho - Slowakije verrassende winst bij ijshockeyers CALGARY Het team van Tsjecho-Slowakije is verras send winnaar geworden van het internationale ijshockey- toernooi in Calgary. In de be slissende wedstrijden wonnen de Tsjechoslowaken met 3-2 van het favoriet geachte Sov jet-Unie. In de beginfase van het toernooi had Tsjecho-Slo wakije nog ruim verloren van dezelfde tegenstander. De pe riodestanden waren 2-0, 1-0, 0- 2. EL GOLEA Bij een botsing tussen de auto van de Neder landse deelnemers aan de rally Parijs-Dakar Bottelier en De Kleine zijn drie inzittenden van een Algerijnse personen auto gewond geraakt. Zaterdag reden de deelnemers door het Chiffa-gebergte, waar vorige week door zware sneeuwval nauwelijks verkeer mogelijk was. Ditmaal leverde de rit door smeltende sneeuw toch nog de nodige problemen op. Sommigen moesten zelfs de strijd staken. Gisteren stond de eerste snel- heidsrit op het programma. Na een verbindingsetappe van Ghardaia naar Ouargla over 169 kilometer was de rotsach tige klassementsproef over 256 kilometer, gevolgd door een verbindingsetappe van 30 kilo meter naar finishplaats El Go- lea, de eerste echte vuurproef voor de deelnemers. Bij de vrachtauto's zegevierde Jan de Rooy met zijn DAF-Turbot- win, terwijl zijn eeuwige ri vaal Georges Groine met zijn Mercedes-vrachtwagen op de zijkant belandde. Hij kon later zij het enige vertraging de wedstrijd vervolgen. Bert Moritz eindigde met de Daihatsu Rocky als 34e, waar door hij in het algemeen klas sement opkom naar de 33e plaats. Maarten Bottelier bracht de Toyota Landcruiser op de 88e plaats binnen, na zijn onfortuinlijk ongeval van zaterdag een goede prestatie. Bij de motorrijders staat Pierre Karsmakers elfde en broer Toon veertiende op resp. zes en zeven minuten. Arjen Brouwer is 83e op ruim vier uur.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7