jBrazilië ontkent Ivapenleveranties *roep Brunswijk Chinese studenten stellen Deng Xiaoping ultimatum Kleurlingenleider in zee vanaf „blank" strand Onorthodoxe prinses aan het Britse hof 'Yankrijk liet over de treep oorlog Tsjaad Treinstaking Frankrijk: „Zoek het maar uit'" BUITENLAND £eidóe@oma/nt MAANDAG 5 JANUARI 1987 PAGINA 5 oodse dissident 31751 T <Hag naar Israel ÖNRTEAL De auto riten in de Soviet-Unie Hjben de joodse dissident 3^ri Tarnopolsky toe- aimming gegeven met ^ouw en dochter naar Is- '%1 te emigreren. De 50- |Tige Tarnopolsky heeft 11e jaar doorgebracht in ap werkkamp in Siberië ;i beschuldiging van anti- Syjetpropaganda. Tarn- 3ÜsKy, professor in de aneikunae en dichter, tó in 1979 een uitreisvi- 4n aangevraagd. Daarna jikte hij zijn baan kwijt Wintersporters vertraagd terug DEN HAAG Met soms zeer langdurige vertragingen, als gevolg van de grote drukte op de Duitse autowegen, zijn het afgelopen weekeinde duizen den wintersporters uit de Al pen naar de Lage Landen te ruggekeerd. Vooral toen het zaterdagmiddag in Zuid-Duits- land en Oostenrijk ook nog be gon te sneeuwen, kwam het verkeer in de problemen, al was er geen sprake van de chaotische taferen die de Kerst-uittocht naar de Alpen, veertien dagen geleden, te zien heeft gegeven. Sovjets bouwen „stille onderzeeër" tegen SDI LONDEN De Sovjet-Unie bouwt een nieuw type moeilijk op te sporen on derzeeër, dat ontworpen is om een eventueel Amerikaans raketafweersys teem in de ruimte te omzeilen. De on derzeeboten kunnen SS-NX-24 kruisra ketten afvuren die laag over het zeeop pervlak scheren en gericht kunnen worden op ieder willekeurig doel in de Verenigde Staten. Dat meldde gisteren het Britse weekblad Sunday Telegraph. Voor Sovjet-militairen zijn de door on derzeeërs te lanceren kruisraketten aantrekkelijk, aldus de Sunday Tele graph, omdat het vrijwel onmogelijk is ze accuraat te rangschikken in de re- kenspelletjes van de wapenonderhan delaars. Baby geboren in ziekenhuislift TOKIO Een 35-jarige vrouw uit Tokio heeft in een ziekenhuislift het leven geschonken aan een ge zonde dochter. De vrouw en een verpleegster waren vast komen zitten in de lift naar de derde ver dieping, waar de verloskamers zich bevinden. Een arts riep de verpleegster instructies toe van buiten de lift. De verpleegster wikkelde het kind in haar jurk en verzorgde de moeder zo goed en kwaad als dat ging op de vloer van de lift. Ongeveer een half uur na de bevalling wisten te hulp geroe pen politieagenten en brandweer lieden de weigerende liftdeur te forceren. Libië, Syrië en Iran achter aanslag synagoge NEW YORK De aanslag die in septem ber werd gepleegd op een synagoge in Is- tanboel en waarbij 22 mensen de dood vonden, is mogelijk een gezamenlijke ac tie geweest van Iran, Libië en Syrië. Dat heeft de New York Times bericht. Hoewel de aanslag leek te zijn uitgevoerd door de groep van Abu Nidal, is volgens de New York Times uit onderzoek gebleken dat het bloedbad wellicht is aangericht door verschillende groeperingen met steun van verschillende regeringen, bedoeld als voorbeeld voor de samenwerking tussen verschillende terreurorganisaties. De ter roristen die de aanslag uitvoerden hebben zichzelf daarbij opgeblazen, in een kenne lijke poging aanwijzingen over hun identi teit uit te wissen. Hotelbrand Puerto Rico aangestoken SAN JU AN De grote brand op Nieuwjaarsdag in het Dupont Plaza ho tel in San Juan in Puer to Rico, waarbij 96 men sen om het leven kwa men en meer dan 100 werden gewond, is aan gestoken. Dit blijkt uit het onderzoek dat is in gesteld naar de oorzaak van de brand. Wie voor de ramp verantwoorde lijk is, is nog niet duide lijk. Nieuwe begroting VS bevat eerder afgewezen uitgaven WASHINGTON De nieuwe Amerikaanse begroting, die president Ronald Reagan van daag officieel aan het Congres heeft voorge legd, bevat vele onderdelen die al eerder door de parlementariërs zijn afgewezen. In de loop van vanavond zullen de details van de begroting openbaar worden, maar be kend is inmiddels dat Reagan opnieuw geen belastingverhogingen zal voorstellen. Ver der is er een toename van de post defensie en aanzienlijke bezuingingen op ander on derdelen zoals huisvesting, onderwijs en openbaar vervoer. De Democraten, die een meerderheid hebben in zowel Senaat als Huis van Afgevaardigden, hebben al laten weten dat de begroting bij hen geen schijn van kans maakt. iraci 4 •ar 12.3| Divj DE JANEIRO De eon gering van Brazilië 45 jeft ontkend betrokken zijn bij het leveren van ipens aan de Surinaam- opstandelingen. Het in de Janeiro verschij- inde blad „Jornal do ;il" had dat zaterdag |meld. „Brazilië steunt enkele rebellenbe- iging en het mengt zich t in de interne zaken andere landen", zo rklaarde een woord- rder van het ministerie buitenlandse zaken. Jornal do Brasil baseerde zich op uitlatingen van Jair Krischke, een woordvoerder van de Braziliaanse Bewe ging voor Recht en Mensen rechten. In het artikel van Jornal do Brazil, een van de invloedrijkste kranten van Brazilië, stond dat Nederland en Frankrijk wapens leveren aan de Surinaamse opstande lingen van Ronnie Bruns wijk via de aan de Amazone gelegen havens Manaus en Belem. Krischke had tegen over het blad verklaard dat de voorwaarden voor het doorvoeren van de wapens een maand geleden waren overeengekomen op een bij eenkomst in Rio ae Janeiro tussen Ronnie Brunswijk, de Surinaamse ex-president Henk Chin A Sen en een functionaris van de Brazili aanse geheime dienst SNI, een zekere kolonel Santos. De reizend ambassadeur van Suriname, Heidweiler vindt dat de dipomatieke betrek kingen tussen zijn land en Nederland niet veranderd hoeven te worden. Heidwei ler suste daarmee de scherpe bewoordingen waarin de mnister van buitenlandse za ken Herrenberg vorig week het tegendeel beweerde. ..DJAMENA/PARIJS De (Tijd in Tsjaad lijkt te escale- i. De Tsjadische en Franse .oriteiten beschuldigden Li- i gisteren van het bombar- Iren van twee steden ten zui- }n van de „rode lijn" die het 'lid in tweeën verdeelt. Libi- jhe vliegtuigen zouden twee den hebben aangevallen jarbij een dode en vijf ge- 4>nden vielen. luchtaanvallen waren de ite ten zuiden van de 16e ?dtegraad sinds Parijs Libië ig jaar februari beschuldig- van een aanval op de lucht- iven van de Tsjadische 410 pofdstad N'Djamena. De 16e iedtegraad verdeelt Tsjaad een door Libië en Tsjadi- e rebellen gecontroleerd •rdelijk deel en een door de jgering van president Hisse- 0 Habré beheerst zuidelijk 'tu. «ijs heeft meermalen laten "•("ken dat zijn strijdkrachten imaginaire lijn niet zullen n Mersch rijden. Frankrijk 1 P^eest anders haar relaties met nenidere Arabische landen in )r Jvaar te brengen. Overigens av()tkende het Libische persbu- n> Jau JANA dat de Libische s kjchtmacht aanvallen uitvoert. tenlbië heeft steeds volgehouden r it het geen troepen heeft in a 2Jjaad. PRESIDENT REAGAN AAN PROSTAAT GEOPEREERD WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft in het Bethesda Naval Medical Centre bij Was hington een prostaat-operatie ondergaan. Hij zal naar ver wachting een dag of vier in het ziekenhuis moeten blijven. Reagan was zo zeker van een goed verloop van de operatie, Jat hij er van heeft afgezien zijn presidentiële bevoegdhe den tijdelijk over te dragen aan vice-president George Bush, zoals hij wel deed voor zijn operatie in juli 1985, toen een gezwel aan zijn dikke darm werd verwijderd. Reagans arts, dr. John Hutton, verklaarde dat bij het halfjaarlijks darmon- derzoek van Reagan vier zeer kleine goedaardig lijkende ge zwellen uit de dikke darm van de president zijn verwijderd. Hutton zei dat de poliepen lijken op de gezwellen die bij vo rige onderzoeken waren gevonden en dat er geen aanwijzin gen zijn dat de darmkanker weer de kop heeft opgestoken. Alan Hendrickse loopt de oceaan in vanaf het „blanke" strand nabil Port Elizabeth. PORT ELIZABETH Allan Hendrickse, leider van de Arbeiderspartij van kleurlingen en lid van het Zuidafrikaanse parlement voor kleurlin gen, heeft gisteren met honderd aanhangers een duik in zee genomen bij een strand dat gereser veerd is voor blanken. Er deden zich geen inciden ten voor. De extreem-rechtse blanke Herstigte Nasionale Party had aangekondigd dat de politie verzocht zou worden om een ieder te arresteren die de wet op de apartheid overtrad. Maar hoewel leden van de partij en politiemannen in burger toekeken, kwamen zij niet tussenbeide. Er waren geen blanke strandgangers toen Hendrickse en zijn mede standers in zee doken. Hen drickse zei hij met zijn partij uit het parlement zou stappen, als de wet op aparte gebieden, de belangrijkste pijler van de apartheid, niet wordt gewij zigd. Krachtens de wet wordt het land verdeeld naar ras. waarbij ruim tachtig procent is toebedeeld aan blanken. Naar aanleiding van het dreigement van Hendrickse, verklaarde de Zuidafrikaanse president, Pie- ter W. Botha, dat gescheiden woongebieden voor verschil lende rassen blijven. In Tembisa, een zwart woon oord bij Pretoria, werd een 18- jarige zwarte jongen door twintig zwarten uit zijn wo ning gesleept, overgoten met benzine en in brand gestoken. De jongen overleed aan zijn verwondingen. Het Informa tiebureau van de regering meldde dat in het woonoord Bothshabelo bij Bloemfontein tweehonderd zwarten leden van de veiligheidstroepen met stenen bekogelden. Politiemannen voorkomen dat Franse stakers de spoorbanen bezetten. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS Het in Frankrijk beproefde „Systeem D" van „dé- merde-toi" of zoek-het-zelf-maar-uit kon dit weekeinde niet voorkomen dat het op de wegen tot lange files kwam. Maar de terugkerende wintersportgangers zorgde toch voor minder chaos dan aanvankelijk was gevreesd omdat velen hun verblijf in de sneeuw hadden bekort. Alternatief busvervoer bleek redelijk goed geregeld. Voor Beaune werd zaterdag een recordfile gemeten van veertig kilometer. De toevoerwegen naar Parijs waren tot gisteravond verstopt. Doordat de Franse oproerpolitie CRS stakende spoor- weglieden belette de rails te bezetten, kon ongeveer de helft van de snelle TG V-treinen toch vertrekken. Bij Valence kwam het tot een botsing tussen spoorbezetters en de politie, waarbij een gewonde viel. Elders in Frankrijk werd zonder incidenten vrij baan gegeven aan werkwilligen. Alles bij elkaar is het heel on duidelijk of het einde van „de grootste spoorstaking sinds 1968" nu in zicht is. De SNCF heeft haar verlies als gevolg van de staking becijferd op dertig miljoen gulden per dag. De winter sportcentra zeggen dit jaar tien procent minder omzet te hebben gemaakt. Na bijna vier weken is het einde van de staking van Franse zee lieden in zicht: vandaag wordt gestemd over het akkoord waar van geen nadere details bekend zijn. De zeelieden gingen op 8 december in staking uit protest tegen de saneringsplannen van de regering voor de Franse handelssvloot. LONDEN In Londen circuleert de grap dat het eerstvolgende ko ninklijke hoofd dat zal vallen in de Tower, dat van prinses Michael van Kent zal zijn. De prinses heeft in het afgelopen jaar veel Britten tegen zich ingenomen, konin gin Elizabeth incluis, door haar scherpe tong en niet erg vleiend oor deel over andere leden van de koninklijke fa milie. Prinses Michael is de in Oostenrijk geboren barones se Marie-Christine von Reibnitz. Zij trouwde in 1978 in de Britse koninklii- ke familie in, toen ze de echtgenote werd van de neef van de koningin, prins Michael van Kent. Zoals de koninklijke zede het wil, werd zij „Prinses Michael van Kent". De 41-jarige, lange en gra cieuze prinses neeft het sindsdien gewaagd de En gelsen te hekelen voor het aanbidden van mislukking en het ontberen van eer zucht; zich te beklagen over de verveling van koninklij ke verplichtingen; zich te vergelijken met de erotische tsarina Catherina de Grote van Rusland; er op te wij zen dat zij van betere komaf is dan veel anderen die in de familie Windsor in- trouwden. Boze reacties bleven niet uit. Prinses Michael is beschul digd van plagiaat naar aan leiding van haar recente boek „Crowned in a far country"; een verhaal over acht vrouwen die in de achttiende en negentiende eeuw introuwden in buiten landse koninklijke families. De prinses wilde in haar boek facetten belichtten die geschiedenisboeken wegla- Prinses Michael van Kent ten, zei ze. zoals het feit dat Catherina de Grote kandi daten voor haar bed liet uit proberen door hofdames en onderzoeken op gezondheid en anderszins. Een vroegere vriendin van de prinses zegt dat Marie- Christine altijd op zoek is naar geld; als adviseuse van musea; een plaatsje in een directie voor haar man en het schrijven van boeken. De prinses van Kent heeft ook haar verdedigers. De Amerikaanse schrijfster Marie Jemison vindt het verfrissend dat de Britse koninklijke familie er een lid bij heeft dat niet alleen maar glimlachen aan- en uitdraait alsof het licht knoppen zijn. De prinses verzorgt haar public relations in elk geval goed: Paris-Match schonk onder de titel „Prinses van het schandaal" aandacht aan haar, en ze haalde LIFE en het Amerikaanse televisienet. Of het daarbij ging over het uitlekken van net nieuws dat haar vader passief lid van de SS was geweest en zij als getroudw vrouw zou hebben geflirt met een oliebaron uit Texas, doet niet terzake. Overleving vliegramp is „wonder" ABIDJAN Een Franse reddingswerker die zaterdag betrok ken was bij het bergen van slachtoffers en overlevenden na het neerstorten van een Boeing 707 in Ivoorkust, noemt het „een wonder" dat twee passagiers de ramp overleefd hebben. De Boeing kwam op zijn kop in een oerwoud neer, viel uiteen en brandde volledig uit. De twee overlevenden werden leunend te gen een boom aangetroffen. Zij vertoonden ernstige brandwon den, maar waren nog wel bij bewustzijn. Twaalf bemanningsle den en 37 passagiers vonden de dood. Sacharov wil onderzoek nucleaire veiligheid HAMBURG De Russische dissident Andrei Sacharov heeft in een interview met het Westduitse blad Der Spiegel gezegd, dat hij een tegenstander is van de sluiting van kerncentrales, de ramp in Tsjernobyl ten spijt. Sacharov zei dat alle kolen-centra les bij elkaar veel meer schade aanrichten aan mens en milieu dan Tsjernobyl. „Maar er moeten honderd procent veilige kern- MID JE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL i de ereloge zat de grote dictator Sjokolal epynski met de Amerikaanse minister Dus- olles. Laatstgenoemde kauwde verbeten op i sigaar en zei: „Nou ja.het is de eerste Jnde pas." „Jammer voor je, Duster," lach- 1 Sjokolai. „Joe kan niet op tegen Hespodek Tietter!" En daar leek Sjokolal gelijk in te pbben, want de bruine geweldenaar was geen £rtij voor Kareltje Knetter. Met woedende piepers van zijn machtige armen trachtte hij preitje buiten gevecht te stellen, maar hij kon r onmogelijk in slagen het aalgladde ventje te en.En zo verliepen er verscheidene den tot groot vermaak van het publiek, dat talend gilde: „Yen-kiel Ha-ha-hal" Andere mensen begonnen zelfs te brullen: „Sla hem tot moes! We willen Amerikaans bloed zien!" En dót was voor de vermomde smldje Verhalen aanleiding om te denken: „Zo.nu is het wel genoeg geweest. We gaan een eind aan Karel- tje's comedie maken. Hoeplaa!" Er was juist weer een ronde afgelopen, waarin Bruine Joe enkele fikse tikken op zijn gezicht had moeten incasseren, en Kareltje ging nu even zitten uit rusten in zijn hoek. Toen keerde de smid de in houd van Sybila's kolf om op Kareltje's zwart harige ragebol. „Hèhè. lekker fris! Wel be dankt. kameraad," zei het argeloze ventje nog Autonomie voor moslim eilanden Filipijnen JEDDAH De Filipijnse re gering heeft dit weekeinde ingestemd met verlening van „volledige autonomie" aan Mindanao en vier eilanden in het zuiden van de Filipij nen. Moslems vormen in Mindanao en de vier naburi ge eilanden Basilan, Sulu, Tawi-Tawi en Palawan met rond vijf miljoen zielen ver reweg de meerderheid van de bevolking. Autonomie kan een einde maken aan veertien jaar guerrillastrijd voor onafhankelijkheid door moslems in het gebied, tij dens welke 50.000 doden vie len. De twee onderhande lingsdelegaties ontmoetten elkaar in Jeddah, Saoedie Arabië. PEKING Honderden studenten van de univer siteit van Peking hebben vanmorgen in het open baar exemplaren ver brand van het officiële „Dagblad van Peking". Zij menen dat de krant de waarheid over de recente studentendemonstraties heeft verdraaid. Ook zou de krant verdeeldheid willen zaaien tussen de studenten en de bevol king. Tot de verbranding was opge roepen in illegale muurkran ten, die sinds kort weer ver schijnen op de universiteit van Peking. In een van die kran ten hebben studenten de Chi nese leider Deng Xiaoping een ultimatum van tien dagen ge steld om te antwoorden op hun democratiseringseisen. Later zouden de muurkranten door functionarissen van de muur zijr. gescheurd. De studenten hebben de offi ciële media steeds verweten dat zij een verkeerd beeld ge ven van hun demonstraties, hun motieven niet weergeven en hen afschilderen als onvol wassen demonstranten, die zich laten misleiden door een handjevol onruststokers. Het vanmorgen in brand ge stoken Dagblad van Peking bevatte een artikel waarin een rede uit 1980 werd aangehaald van China's sterke man Deng- Xiaoping. De rede geeft steun aan beschuldigingen dat de de monstrerende studenten anar chie prediken. Het was voor het eerst sinds begin vorige maand de studentenonlusten de kop opstaken, dat Deng werd aangehaald om de kri tiek op de studenten te onder steunen. De officiële Amerikaanse ra diozender „Voice of America" (VOA) heeft ontkend dat hij met zijn uitzendingen de Chi- .nese studenten heeft willen aanzetten tot demonstraties. Vorige week had het Chinese persbureau Nieuw-China VOA impliciet bekritiseerd om zijn „vlammende" commentaren op de recente studentende monstraties in verscheidene Chinese steden. De VOA, die een samenwerkingsovereen komst heeft gesloten met de Chinese regering, zendt naar China programma's uit in het Engels en in het Cinees. De uitzendingen worden sinds 1979 niet meer gestoord.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5