Politie moedeloos onder verharding criminaliteit PTT ruim 1 miljard Erbij Bon: ZUURKOOL EN ROOKWORST Staking Frankrijk lijkt op z'n retour Schaatswereld heeft weer echte sprinter 3$k £eidócSouAcmt CeicUc @omo/nt Maandag 5 januari 1987 78e jaargang no. 23697 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND U>tgave Westerpers, behorende tot Sijthoü Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45permm. Losse nummers f. 1.10. Wisselend bewolkt, enkele buien. Later op de dag ook met hagel en sneeuw. Mini mumtemperatuur ongeveer 2 graden, middagtemperatuur rond 5 graden. Wind draaiend van west naar noord, krachtig, aan de kust stormachtig. Zon op: o8.48; onder: 16.43; Scheveningen hoog water: 07.41 en 20.09; laag water: 03.25 en 15.48. MEISJES RANDEN [ONGEMANAAN }>EN HAAG Vier meisjes, één van 14, l^ee van 15 en één van 18 hebben vrijdaga vond op het Spui in Den Haag een jongen an 18 aangerand. De jongen, afkomstig uit -Gravenzande, stond tegen een uur of tien ij de bushalte te wachten toen de vier meis- ve qidfs °P ^em ^wamen- Zij begonnen hem on- Ldelijk te betasten en trokken zijn broek aar beneden. De jongen verzette zich en ierp, toen de meisjes aanstalten maakten om vertrekken, een rotje in hun richting, laarop begonnen de meisjes hem met vuisten bewerken en met een riem te slaan. Bo- endien bedreigden ze de jongen met een ïes. Pas toen een voorbijganger te hulp wam, vertrokken de meisjes. Zij werden ven verderop aangehouden door de politie. Nood verlichting Dit Amsterdamse café wordt ver licht door kaar sen. Niet voor de gezelligheid, maar uit nood zaak: vannacht' viel in grote de len van de hoofd stad de stroom uit. Honderden alarm-installaties sloegen aan en de vele cafés moesten zich tot sluitingstijd met kaarslicht behel pen. Gorbatsjov wil weer top met Reagan op neutraal terrein WASHINGTON Sovjet-leider Michaïl Gorbatsjov zal presi dent Ronald Reagan dit jaar voorstellen opnieuw een topont moeting te beleggen op neutraal terrein, als in de ontwapenings onderhandelingen in Genève geen vooruitgang wordt geboekt. Dit meldt het Amerikaanse weekblad „Newsweek". In zijn jong ste editie citeert het blad anonieme Sovjet-functionarissen, die zeggen dat Moskou er de voorkeur aan geeft dat Reagan als eer ste het voorstel tot een nieuwe top doet om te tonen dat „hij niet met lege handen naar de onderhandelingstafel komt". Maar als Reagan dat niet doet en als het Geneefse overleg geen vruchten afwerpt, zal Gorbatsjov het initiatief nemen. Hij zal dan voor stellen opnieuw een top te houden op neutraal terrein, net zoals vorig jaar in Reykjavik, aldus Newsweek. Volgens Newsweek willen de Sovjet-functionarissen een nieuwe top in 1987 omdat naar hun mening de kans klein is dat met vice-president George Bush een ontwapeningsakkoord kan worden gesloten, als hij er in zou slagen in 1988 de presidentsverkiezingen te winnen. mqsdjoston stuurt txichauffeurs •aar school OSTON Taxi- iauffeurs in Bos- i, die vorig jaar al opdracht kregen zich netjes te leden, worden nu oor de gemeente aar school ge- 'uurd. Daar krij- en ze een cursus oorgeschoteld, die. edoeld is om hen beleefdheid en ken- is over de stad bij brengen. „Onze txichauffeurs zijn e eerste ver tegen - 'oordigers van oston die bezoe- aan de stad te ien krijgen. Soms jn ze ook de laat- en", aldus Donald tevine van de poli- e-afdeling, die be st is met de regle menten voor taxi- drijvenDe naar hatting 1.600 ieuwe taxichauf- irs zijn verplicht cursus te volgen, e 5.400 chauffeurs al in de stad mndrijden, kunnen rijwillig meedoen. DEN HAAG Het ge bruik van vuurwapens door criminelen is meer gewoonte dan uitzonde ring geworden, vooral bij overvallen, bij de drugs handel en in de gokwe reld. Het afgelopen jaar werden mede daarom weer meer Nederlanders doodgeschoten (63) en vie len er ook meer gewon den bij schietpartijen dan in 1985. De politie wordt er moedeloos van. Volgens de Eindhovense hoofdcommissaris R. Hessing groeit de nog altijd toenemen de criminaliteit de politie in middels zelfs boven het hoofd. „Het is om moedeloos te wor den", zei hij, „de ene prioriteit wordt achterhaald door de an dere, waardoor het percentage opgeloste misdrijven afneemt". De woorden van Hessing wor den bevestigd door de cijfers van de CRI, die aantonen dat het in 1985 drastisch gestegen aantal overvallen vorig jaar niet is afgenomen, er aanzien lijk meer heroïne en cocaïne in beslag werd genomen, steeds minder gestolen auto's worden teruggevonden, al maar meer vals geld wordt ge drukt en het Nederlandse pas poort alsmede verblijfsvergun ningen steeds vaker worden vervalst. Deze gegevens maak te het hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI), J. van Straten, vanoch tend bekend in zijn nieuwjaar stoespraak. Van de ongeveer 1100 overval len in 1986 waren de meeste gericht op banken (115). Daar naast werden beroepsmatige geldtransporten bij criminelen steeds gewilder. Werden er in 1885 nog 63 overvallen, vorig jaar waren dat er al tien meer. Particuliere geldtransporten moesten het 108 keer ontgel den. Daarnaast werden er 81 overvallen genoteerd op PTT- kantoren of -agentschappen, 2244 op particuliere bedrijven, 153 op benzinestations, 132 op woningen en ook 132 op ande re objecten. Het hoofd van de CRI meldde vanochtend tevens dat er vo rig jaar in Nederland aanzien lijk meer drugs in beslag zijn §enomen; 565 kilo tegenover 31 in 1985. Vooral cocaïne kende een forse toename; daarvan werd 76 kilo meer on derschept dan vorig jaar. Van Straten concludeert uit deze cijfers dat ons land een be langrijk doorvoerland is ge worden voor een groot gedeel te van Europa, maar ook voor de VS en Canada. De Chinese criminele organisaties die de afgelopen jaren hun positie op de Nederlandse markt hebben heroverd, spelen daarbij nog altijd eenzelfde belangrijke rol. Van Straten constateerde evenwel dat ze hun wekter- rein beginnen te verleggen naar steden en dorpen buiten de Randstad. Pag. 3: Gestolen bromfiets blijft vrijwel altijd spoor loos Meevaller door opleving economie rus-1 (Van onze parlementaire redactie) |)EN HAAG De PTT heeft vorig jaar een winst van ge- (.102 miljoen gulden geboekt: 75 miljoen gulden meer het an in 1985. Het resultaat bij de afdeling telecommuni- g^atie steeg van 1.076 naar 1.119 miljoen gulden. Tege- tot jk daalde het verlies van de afdeling post van 49 mil- pen gulden in 1985 naar zeventien miljoen gulden in |et afgelopen jaar. PTT-topman ir. C. Wit heeft dit ,oe" anmiddag bekend gemaakt in zijn nieuwjaarsbericht. )e cijfers zijn veel beter dan 1 14 Ie resultaten zoals die in de van ïT-begroting 1987 waren op- [pnomen In deze op Prinsjes- Ig gepresenteerde stukken =rd voor de afdeling post in 86 een verlies van 65,1 mil- ;n gulden voorspeld terwijl •or de afdeling telecommuni- tie een winst van 1058 mil- en gulden werd voorzien. De edrijfswinst voor 1986 kwam uit op 992,9 miljoen gulden. TT-topman Wit schrijft de etere gang van zaken toe aan economisch groei, die voor op de zakelijke markt leidde )t meer vraag naar PTT-dien- en. Zo nam het postverkeer 1986 met drie procent toe, ooral door een toename in de nnenlandse partijenpost. Het intal lokethandelingen in Dstkantoren groeide met één rocent. In de sector telecom- lunicatie steeg het aantal te- foonaansluitingen met vijf rocent. De groei in het tele- xmverkeer neemt overigens In 1985 was de totale groei (innen- en buitenland) nog 14 rocent, in 1986 was dat 11 rocent. rolgens Wit zal de uitbreiding an het telefoonnet in de andstad in maart-april ge- Bed zijn. Vanaf dat moment loeten overbelaste lijnen tot et verleden behoren. Medio it jaar start de PTT boven- ien met een nieuwe service het postverkeer: de ont- angstkaart. De zender krijgt ia de kaart bericht dat zijn oststuk ter bestemder plaatse aangekomen. Verder begint e PTT met Telepost: berich- (n die via computers worden irzonden kunnen desgewenst Utrecht worden opgevan- in, geprint en via de normale it verstuurd, let bedrijfsresultaat noemde Tit „bevredigend". Voor dit ar voorziet hij een ten minste ïlijk resultaat en verdere om- •tgroei. Nieuw standaard telefoontoestel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT. heeft Ericsson opdracht gegeven een nieuw stan daard telefoontoestel te ontwikkelen. Het nieuwe toestel gaat hef sinds 1965 in gebruik zijnde T-65 toe stel van Ericsson vervan gen, zo is vanmiddag be kend gemaakt. Het nieuwe toestel zal evenals de T-65 verhuurd worden. Er wa ren vorig jaar naar schat ting zes miljoen standaard toestellen op het telefoon net aangesloten. ITT Nederland bouwt digitale centrales (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ITT Ne derland in Den Haag gaat in de jaren 1989-1991 digi tale telefooncentrales leve ren voor in totaal 240.000 aansluitingen. Dit heeft PTT-topman ir. C. Wit vanmiddag bekend ge maakt. De centrales van ITT kunnen overal in Ne derland geplaatst worden. De order aan ITT is een uitvloeisel van in 1985 ge maakte afspraken, waarbij de vernieuwing van PTT- centrales werd gegund aan ITT, Ericsson en Philips. Ericsson levert tot 1992 centrales voor 100.000 aan sluitingen per jaar, Philips levert volgens het contract tot 1992 centrales voor jaarlijks 180.000 aansluitin gen. Zeker twaalf doden bij treinramp VS In de buurt van de Amerikaanse stad Baltimore is een passagierstrein in gereden op drie locomotieven, die plotseling op het hoofdspoor ver schenen. Er vielen ten minste twaalf doden en 150 ge wonden, van wie een aantal in kri tieke toestand ver keert. Gevreesd wordt dat het do dental verder zal oplopen. Uren na het ongeluk, waar bij de drie voorste van de twaalf per- sonenwagons bo venop elkaar scho ven, waren de red dingsploegen nog niet doorgedron gen tot de onder ste wagon (foto). De passagiers- trein, die volgens een politiewoord voerder ongeveer 350 passagiers aan boord had, was afkomstig uit Washington en op weg naar Boston. Volgens een woordvoerder' van Amtrak hadden de drie diesel-loco motieven moeten wachten om de passagierstrein voorbij te laten gaan, maar zijn ze vermoedelijk door een rood sein het hoofdspoor opge reden. Ruzie tussen hoogleraren: scheiding AZL-afdelingen LEIDEN De afdeling verloskunde en de afdeling gynaecolo gie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden zullen voor zover dat mogelijk is zelfstandig gaan werken. Dat heeft een woord voerder van het Leidse ziekenhuis vandaag bekend gemaakt. De oorzaak van de „verdere scheiding" tussen deze twee afdelingen wordt veroorzaakt door een persoonlijk conflict tussen de hoog leraar prof. dr. E.V. van Hall (gynaecologie) en prof. dr. J. Ben- nebroek Gravenhorst (verloskunde), aldus de woordvoerder, die niet op de inhoud van het conflict wil ingaan. Volgens hem speelt het probleem tussen de twee hoogleraren al ongeveer an derhalf jaar. Ze hebben zelf hun conflict bij het ziekenhuisbe stuur gemeld. Na een onderzoek is door het bestuur van het zie kenhuis besloten een gedelegeerde aan te stellen die een verdere verzelfstandiging van beide afdelingen moet begeleiden", aldus de woordvoerder. lUon Avorloflpn Ziekenhuis Leiden aan zijn "VeritllCn verwondingen. De man pro beerde vrijdag in Voorschoten VOORSCHOTEN De 46-ja-, een trein te halen, maar raak- rige B.J. Steinman uit Baarn is te daarbij onder een andere in het afgelopen weekeinde trein op de spoorwegovergang overleden in het Academisch aan de Papelaan. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding tCt Zuurkool - naturel, pak 500 gram Verse rookworst O OQ 250 gram L..C-U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG De Neder landse schaatsgemeenschap is verrijkt met een echte sprinter. Ware specialisten in deze discipline blijken in Nederland zeldzaam, maar zaterdag flitste dan toch Bouke Jonkman langs de kernploegrijders Geert Kui per en Jan Ykema. Negen tien jaar jong, veroverde de tengere Fries in Den Haag het Nederlands kampioen schap op de 1000 meter. Zijn 1.18,26 was met de 500 metertijd van 39,09 (derde) ruim voldoende om en pas sant een startbewijs af te dwingen voor de wereldti telstrijd in Sainte Foy. Jonkman wordt in het Ca nadese plaatsje in elk geval vergezeld door Yvonne van Gennip, die haar sprintexa men met goed gevolg afleg de. De kilometertitel ging echter naar Petra Moolhui- zen (1.26,17), die zich even als Jonkman buiten .de kernploeg voorbereidt. Nieuwe kampioenschappen, nieuwe namen. De intro ductie van een nationale schaatstitelstrijd op afzon derlijke afstanden is ge paard gegaan met de op komst twee nieuwe kampi oenen. Op de openingsdag verraste Menno Boelsma al op de 500 meter, zaterdag nam Jonkman de alleszins redelijke omstandigheden te baat om het veld op 1,6 se conden te zeten. Van de ge vestigde orde bleef alleen Petra Moolhuizen werd za terdag in Den Haag Neder lands kampioene op de 1.000 meter. Kuiper staande. Letterlijk, want Ykema sloeg vijftig meter voor de streep tegen het ijs. Op dat moment wist de pupil van bondscoach Henk Gemser de rit tegen zijn provinciegenoot al ver loren. „Eindelijk een sprinter die mijn record kan pakken", voorspelt Uilkema voor Jonkman. Zes jaar geleden legde het wisselvallige ta lent in Davos de kilometer af in 1.15,35. Die prestatie (31 januari 1981) is het in middels het nationale senio renrecord. PARIJS De Franse regering overweegt het leger in te zetten voor het vervoer van personen in legerbussen en -trucks. Een besluit daarover valt in de loop van deze week, waarschijnlijk overmorgen wanneer het spoorwegpersoneel een grote manifes tatie op het Gare du Nord houdt. Het nationale coördinatiecomité van het stakende Franse spoor wegpersoneel heeft gisteren opgeroepen de akties voor te zetten. De communistische vakbond CGT was eveneens voor doorgaan van de staking, die vanmorgen werd uitgebreid naar de Parijse metro en het gas- en electriciteitsbedrijf. De voornaamste inzet is hier een hoger loon. Ondanks een verharding van de standpunten heeft een tiental autonome stakingscomité's bij de spoorwegen zich uitgesproken voor werkhervatting. De geplaagde Franse transportminister Douffiagues put hieruit de hoop dat „de rede langszaam terug keert". De spoorwegstaking in Frankrijk is vandaag haar negen tiende dag ingegaan. Pagina 5: „Zoek het maar uit" Minister stemt in met verdere nieuwbouw AZL LEIDEN Minister W. Deetman van onderwijs heeft toestem ming gegeven voor de bouw van het tweede en laatste deel van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Met het laatste deel van de nieuwbouw is een bedrag van naar schat ting 300 miljoen gulden gemoeid. Dat heeft directeur J. Peters van het AZL vanmiddag bekend gemaakt in zijn nieuwjaarstoe spraak. Het eerste deel van de nieuwbouw van het AZL is ruim een jaar geleden geopend, ongeveer de helft van de totale nieuwbouw. Vermoedelijk zal dit jaar nog worden begonnen met de bouw van het tweede deel. Daarvoor moet de bestaande bebouwing gedeeltelijk worden afgebroken. In het tweede ge deelte is op de tweede verdieping ook de definitieve hoofdin gang van het nieuwe gedeelte gepland. Pag 9: Nieuwbouw AZL in 1992 voltooid Wellicht hebt u al vernomen, dat de Chinese stu denten weer flink bezig zijn. Nu met het onder druk zetten van leider Deng om hun zin te krijgen. En dat in Zuid-Afrika een minister als kleurling het heeft „gewaagd" een blank strand te betreden en te gaan baden in een dito zee. Het staat van daag allemaal in de Leidse Courant. Ook, dat de Sovjets een „stille onderzeeër" bouwen tegen de Star-Warsplannen van Amerika, dat in Tokio een baby is geboren in een ziekenhuislift en dat een Zwitsers dorp is geëvacueerd, niet voor lawinege vaar of zoiets, maar wegens uitgebroken bosbran den. Het blijkt weer zonneklaar: hoe ver weg dit ook gebeurt, met de Leidse Courant blijft u (er)bij. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1