-Jcidóc Qowumt Buurthuis uit jaloezie vernield STAD OMGEVING De Leidse Courant is een bijzondere plaatselijke krant VOORBEREIDING VOOR BOUW MARCA-GARAGE VAN START Rabodam veilige maar ook omstreden route WEEK EINDE 'PROBLEMEN DOOR GEBREK AAN OPVANG VOOR JONGEREN IN MERENWIJK ZATERDAG 3 JANUARI 1987 PAGINA 9 V an gegrepen or trein 3RSCHOTEN Een 46- 5 en |e inwoner van Baarn is otste ?ravond in kritieke toe- 'ar)d- d overgebracht naar het Vote demisch Ziekenhuis in lede jen nadat hij op de irwegovergang op de Pa- eerd ian in Voorschoten werd dam repen door de trein tus- oorn Leiden en Den Haag. De I probeerde rond kwart _r acht hollend de trein te halen en liep onder ïiten spoorwegbomen door. n hij de rails overstak ikelde hij en kwam on- de trein terecht. PTT-kantoor aan Diamantplein LEIDEN Het posta- gentschap Diamantplein wordt met ingang van donderdag 15 januari op geheven. Een dag later wordt in hetzelfde win kelcentrum een PTT-bij- kantoor geopend. Dit nieuwe kantoor is van maandag tot en met vrij dag van 08.30 tot 17.00 uur geopend. Om eenie der met de nieuwe vesti ging kennis te kunnen laten maken, houdt de PTT donderdagavond 15 januari van zeven tot ne gen open huis. LEIDEN De voorbereiden de werkzaamheden voor de bouw van de Marca-kleding- vestiging en -parkeergarage op het Ir. Driessenplein gaan maandag van start. De bestra ting en de eventueel aanwezi ge oude funderingen daaron der zullen verwijderd worden. Het is niet precies bekend wat er nog onder het huidige par keerterrein ligt, zodat ook on duidelijk is hoelang de werk zaamheden in beslag zullen nemen. Het gedeelte dat inge klemd ligt tussen de Oude Rijn en de Middelstegracht wordt voorlopig niet onder handen genomen en zal voor parkeren bestemd blijven. Er zal een centrale parkeermeter ge plaatst worden. Al met al zal toch het grootste deel van de parkeerplaatsen tijdelijk ver dwijnen. De bewoners van de Andries Schotkade zien de komende weken het beeld van hun straat grondig veranderen. Maandag wordt begonnen met de vernieuwing van de riole ring en zullen aan de beschoei- Als de rioleringswerkzaamhe den afgerond zijn, zal de straat een face-lift ondergaan en wordt ook het openbaar groen aangepast. Er komen kastanjes te staan op plaatsen waar eer der populieren gerooid zijn en een strook groen langs het wa ter zal worden verbreed en op geknapt. De werkzaamheden zullen afhankelijk van het weer ongeveer vijf weken gaan duren. WARMOND De Rabodam, een verbinding tussen Herenweg en Dorpsstraat bij de Rabobank aan de Herenweg 83 is een veili ge route die niet altijd gebruikt kan worden. Dit omdat er on duidelijkheid bestaat over het openbare karakter ervan. Het CDA-raadslid mevrouw C. den Ouden zou graag zien dat rol stoelgebruikers en mensen met kinderwagens altijd gebruik kunnen maken van deze route. Dan kan lang niet altijd door de aanwezigheid van geparkeerde auto's. Die auto's staan weliswaar op ei gen grond, maar er is een in 1863 verleend recht van overpad voor de eigenaar van de achter liggende grond, nu de Rabobank. In het verleden zijn er grote pro blemen gerezen tussen het be stuur van de Rabobank en de ei genaren van het laatste deel van de dam: Van Stein en De Wit. Het al dan niet parkeren op el- kaars grond, het doorrijdende verkeer vanaf de Herenweg naar de Dorpsstraat en overlast die ontstond als bezoekers van de bank de uitgang blokkeerden, leidden tot het plaatsen van een groot aantal rood/witte paaltjes op de erfafscheidingen. Redelijk overleg tussen de partijen over het vrijhouden van een voetpad is niet meer mogelijk. Mevrouw Den Ouden wil dat de burge meester bemiddelt zodat rol stoelgebruikers in ieder geval de veilige route langs de Rabodam kunnen kiezen naar de winkels en het postkantoor in de Dorps straat. Die route is heel belang rijk voor de bewoners van de verzorgings- en verpleeghuizen Mariengaerde, Marienweide en Marienhaven omdat de dammen naast de Rabodam eveneens af gesloten worden door geparkeer de auto's of slecht bereikbaar zijn. let bijdragen van Paul van jr Bijl, Willem Buijteweg, erard van der Hoeven en >rt Visser. Foto's 'Stads- erk' en Tejo Ringers. 'later (1) it ging er nu eigenlijk alle- al fout. Of beter, wat ging goed. Die vraag welde ver- edelijk vorige week zater- bij heel wat mensen op, n ze keken naar de met >1 élan aangekondigde po- ig het wereldrecord domi- itenen vallen te vestigen in Stassenhal in Lisse. dan hebben we het niet ïr de briljante cameraregie er toch maar in slaagde ortdurend studenten in ;ld te brengen als er ook adwerkelijk steentjes om- len. Of zoiets als de door fzuigers en piepschuimen letjes gesimuleerde bran- ïg wist voor te blijven, zo- l kijkend Nederland net it die „enorme" vondst kon die door een hijgende nmentator Tom Blom was igekondigd. e, over de voortreffelijke raliteit van de cameralieden iet spektakel wordt door gen camera's verslagen, ets kan ons ontgaan") zul- we het maar niet meer bben. De vraag blijft waar- i die stenen niet vielen. Bij TH Twente stokte voor het rst de zogenaamde aorta, de rensader van het stenenfes- al. Het zat 'm in een klap- lotje dat vermoedelijk door tocht verkeerd was komen staan. Dat meldden althans deskundigen, wetenschap- rs in spé van de TH Twen- De tweede breuk ontstond ordat een steentje van een lorescerende trap omlaag el, pal in de levensader en armee een onoverbrugbaar deed ontstaan. later (2) aar dat was heus niet alles, aar eenieder na afloop als- g beweerde dat het record as gebroken en dat er twee utjes waren geweest, bleek t nog heel wat stenen van rschillende projecten over- nd waren gebleven. En pro- Dat vindt Ton Pieters (van de Stadsredactie) van 'zijn' krant. Elke dag werkt hij met veel plezier aan het nieuws uit uw directe omgeving, dat zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt van de Leidse Courant. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. n LEIDEN Het pro bleem rond het gebrek Ban opvang van jongeren (n de Merenwijk heeft er de afgelopen dagen toe geleid dat het buurthuis van de stichting Zijlwijk aan het Regenboogpad geheel is vernield. Het voormalige onderkomen van de peuterspeelzaal Harlekijn was deze week bezet door een groep jon geren. De groep, die eer der een inmiddels weer yerdwenen nissenhut ter beschikking kreeg van de gemeente, had het ge bouw ingericht als club huis. Het gebouw is deze week echter twee keer doelwit geweest van een andere groep jongeren uit de Merenwijk, die uit jaloezie zware vernielin gen heeft aangericht. Vier vandalen zijn don derdagnacht door de po litie gearresteerd. Het gebouwtje In de Bocht is zo'n tien jaar geleden op ini tiatief van de stichting Zijl- wijk neergezet naast het scholencomplex aan het Re genboogpad. De peuterspeel zaal Harlekijn heeft jaren lang in het buurthuis geze ten, maar is onlangs verhuisd naar een schoollokaal aan het Broekplein. In de Bocht werd 's avonds af en toe nog wel gebruikt door clubs. De onge veer dertig jongeren die doorgaans rondhangen bij de Spar-vestiging aan de over kant van de Zwartemeerlaan, hadden afgelopen week bezit genomen van het gebouw. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland was die tijdelij ke oplossing hard nodig. „De groep is overdag erg vaak in winkelcentrum te vinden en de winkelende mensen voe len zich niet 'happy'. Winke liers klagen over daling van het aantal klanten". Boven dien verscheen er een tweede groep jongeren, die de andere groep duidelijk niet welge zind was. Grieven Voor de Kerstdagen kwamen de jongeren met de winke liers naar het bureau. De grieven kwamen op tafel en er werd overeen gekomen dat de groep tot nieuwjaar niet meer bij de winkels zou den rondhangen. Met behulp vari de politie gingen de jon geren op zoek naar een on derkomen, omdat clubhuis Op Eigen Wieken geen oplos sing bood. „Daar kan je maar een paar avonden per week terecht, dus dan blijft er nog een hoop tijd over waarin we nergens terecht kunnen", al dus de 18-jarige Michel Ta- lens, één van de jongeren. In de dagen tussen kerst en Oud en Nieuw betrok de groep na overleg met voorzit ter H. Tuinhof van de stich ting Zijlwijk de leegstaande peuterspeelzaal aan het Re genboogpad bij de Zwarte meerlaan. „We hebben toen afspraken met ze gemaakt. De jongeren zouden het pand beheren tot en met nieuw jaarsdag. We wilden dat graag in verband met moge lijke brandstichting in derge lijke leegstaande panden", al dus Graveland. „Het gebouw is wat bouwvallig. We heb ben de meterstanden opgeno men en een paar jongeren hebben namens de groep ge tekend voor het beheer. We spraken af dat er geen over last van muziek en brommers mocht zijn. De jongeren heb ben daarna het gebouw schoon gemaakt en gezellig ingericht". In de nacht van Oud op Nieuw werden echter de rui ten van het gebouwtje inge gooid en ook aan het naastge legen schoolgebouw werden vernielingen aangericht De jongeren spijkerden op nieuwjaarsdag het gebouwtje weer dicht. Donderdagnacht Het gehaven de buurthuis In de Bocht met enkele jongeren die het clubhuis in gebruik heb ben genomen. Een andere groep sloeg donderdag nacht alles kort en klein in het gebouwtje. was het buurthuis echter op nieuw doelwit van vandalen. Gebouwtje en interieur wer den kort en klein geslagen en er was niet veel meer over dan een ruïne. De politie be trapte twee Leidgnaars van 17 en 20 op heterdaad. Twee andere vandalen, allebei 19 jaar, werden later in de nacht van hun bed gelicht. Volgens Graveland maken de vier deel uit van een andere groep jongeren uit de Meren wijk en hebben ze uit jaloezie het gebouwtje grondig ver nield. „Het zijn vernielzuch tige mannetjes. Ze kunnen niet hebben dat wij hier zit ten en dan gaan ze de boel slopen", beaamt Michel Ta- lens. De jongeren hebben gis termiddag het gebouw voor de tweede maal dichtgespij kerd. Het is nog onduidelijk wat er nu met het gebouw en de groep gaat gebeuren. Problemen Er spelen zich al geruime tijd problemen af met groepen jongeren in de Merenwijk. Toen de wijk in de jaren ze ventig werd volgebouwd ves tigden zich er veel jonge ge zinnen. Voor de talrijke kleu ters en peuters werden diver se speelzalen ingericht. De kleuters van toen zijn inmid dels tieners geworden, waar voor in de Merenwijk nau welijks enige opvang is. Een kwart van de Leidse jonge ren tussen tien en twintig jaar woont in de Merenwijk, maar tot dusverre bood al leen het buurthuis Op Eigen Wieken enige beperkte mo gelijkheden tot opvang. Plaatsvervangend hoofd R. Roos van de directie welzijn van de gemeente Leiden beaamt de problemen met jongerenopvang in de Meren wijk. „Toen die wijk aange legd werd was er wel kinder opvang, maar we zijn nu op een keerpunt. Aanpassen valt niet mee. Recreatieve activi teiten voor tieners hebben zo hun grenzen. In het buurt huis Op Eigen Wieken zit al een groep en met meerdere groepen in een buurthuis krijg je snel problemen", al dus Roos. De groep jongeren die nu In de Bocht heeft bezet, meldde zich afgelopen zomer al bij de gemeente met het verzoek om een eigen onderkomen. De gemeente plaatste vervol gens een ijzeren bouwkeet, een zogenaamde nissenhut, bij de bushalte tegenover de Vossebes. Omwonenden maakten echter bezwaar te gen de locatie en vandalen braken de voor- en achter kant open. Het college be sloot daarop om de hut weer te verwijderen. Volgens Roos zoekt de ge meente naar een oplossing voor het gebrek aan opvang voor jongeren in de Meren wijk. „Maar die is er natuur lijk niet zo maar. Er zijn maar beperkte middelen. Leiden is armlastig en voor sociaal-cultureel werk wordt weinig geld uitgetrokken. We gaan deze maand overleggen met de betrokken wijkagent, de jongeren, het buurthuis en de stichting Surinamers Lei den, die ook een onderkomen in de Merenwijk heeft". PAUL VAN DER BIJL ERIK HUISMAN jecten zelf die mislukten. Zo als een „Bartje" die onzicht baar bleef, een bulldozer die geen koers wist te houden, ba- lonnetjes die niet opstegen. Bij de Deltawerken ging ook wat fout. En ga zo maar door. Het werd opeens zonneklaar, dat studerenden aan Techni sche Universiteiten eigenlijk kinderen zijn die nog een hoop hebben te leren. Een van die jongelieden merkte na afloop op, dat hij het alle maal wel aardig had gevon den, maar dat vakantiewerk beter betaalde. En toch kreeg de stenen-opzetter voor zijn activiteiten een beloning van duizend gulden en een retour vliegticket naar New York. Toch een aardige honorering voor een paar weken onge schoold klussen. Nu is het wel erg gemakkelijk om de gehele record-poging af te kraken met de vaststelling dat het evenement net zoveel diepgang had als een domi nosteen lang, breed en dik is. Als alles goed was gelopen, dan was er inderdaad sprake geweest van een leuke Hol land Promotion. Dat het nu, ondanks het gebroken record, een flater is geworden, leidt tot de conclusie dat het onder wijs van nu niet meer is zoals vroeger. Oud en nieuw (1) De restauratie van de kelders tussen de Visbrug en de Hoogstraat nadert zijn vol tooiing. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan dit restauratieproject dat meer dan anderhalf jaar en 4,5 mil joen gulden heeft gekost. Maar het ziet er dan ook uit om trots op te zijn, echt een projectje waarmee Leiden bij Dat kan een interessante en bovendien uiterst welkome beleidslijn worden voor de ge meente Zoeterwoude in de komende jaren. Niet meer overleggen met de betrokken bewoners, dat is verspilde tijd want het verandert toch niets aan de gang van zaken. Weg met alle tijdrovende inspraak procedures, terug naar die goede oude tijd toen de regen ten uitmaakten wat er moest gebeuren. En daar ook open lijk voor uitkwamen. Haagse bewindslieden en bui tenlandse gasten weer eens lekker voor de dag kan ko- Vooruitlopend op de definitie ve oplevering van het project (en een officiële opening door het halve college van B en W natuurlijk) hebben de markt kooplui die vroeger bovenop de kelders huisden, hun oude stekkie weer ingenomen. Ge durende de restauratie heb ben zij zich moeten behelpen met een plaatsje langs Vis markt. Sinds de Kerst staan zij er weer, niet meer in hun eigen stalletje maar eensge zind ondergebracht in een speciaal voor dit doel ontwor pen marktverzamelkraam. Wie zich de oude situatie even voor ogen haalt, kan er niet om heen dat deze marktver zamelkraam een lichte verbe tering is. De chaos van versle ten caravans en verkleurde dekzeilen die de Nieuwe Rijn geheel aan het oog onttrok ken, is vervangen door mo derne eenvormigheid die het op zich niet slecht doet in dit stukje Leidse stadsvernieu wing. Oud en nieuw (2) Voor wie het zich nog herin nert, aan de komst van deze marktverzamelkraam zijn uit gebreide discussies in de ge meenteraad voorafgegaan. Een aantal mensen wilde in het geheel niet dat de markt op deze plaats terugkwam, anderen vonden dat een markt thuis hoort in houten barakken en kleurige stalle tjes en niet in een strak gesti leerde behuizing. De markt verzamelkraam was het com promis in deze twee tegenstel lingen. Nylonkous Misschien nog niet eens het slechtste compromis. Zij het dat deze kraam de vraag op roept waarom het gemeente bestuur in dit miljoenenpro ject niet iets meer geld heeft uitgegeven om het ding ook werkelijk een fraai uiterlijk te geven. In glanzend blauw me tallic uitgevoerd heeft de kraam meer weg van een mo dern tramhuisje dan van een knusse overkapping voor de plaatselijke bloemenhande laar. Je kan je afvragen of de kleur die het geval heeft meegekre gen nu wel zo prachtig vol doet in deze monumentale omgeving. Maar goed, ook zonder gemeentelijke inbreng zal daar binnenkort de spuit bus wel overheen gaan. En waarom werd het ding uit ij zer en bijvoorbeeld niet uit hout vervaardigd dat toch een aanzienlijk historischer aan blik geeft Een compromis dus, helaas één van het soort waar de his torische aanblik van Leiden niet mee gediend is. De hoog geplaatste gasten die dit staal tje van stadsvernieuwing bin nenkort komen bezichtigen, kan wethouder Peters dan ook maar beter beneden over het plankier dan boven langs de marktverzamelkraam lei den. Verkwanseld (1) De al bijna vergeten inwoners van Zoeterwoude aan de Sloot- en de Vlietweg kunnen straks door het gemeentebe stuur geheel over het hoofd worden gezien wanneer de gemeentelijke herindeling deze buitengebiedjes aan Benthuizen en Leiden toe voegt. Een soort van gemeen telijke ruilverkaveling waar Zoeterwoude niet van wakker ligt. De gemeente wordt immers als tegenprestatie uitgebreid met het ruim bemeten dorp Stompwijk, dat tot verdubbe ling van de oppervlakte van Zoeterwoude leidt. En daar wil je als gemeentebestuur wel een handjevol woningen voor afstaan. Ondertussen voelen de bewo ners aan de Vliet- en Sloot weg zich nogal in de steek ge laten door het gemeentebe stuur. Als het op belasting be talen aankwam, wist de ge meentesecretarie de uithoek jes feilloos te vinden, maar verder liet men zich er niets aan gelegen liggen. Dat werd op pijnlijke wijze duidelijk, toen bleek dat de bewoners achteloos waren verkwanseld aan de buurgemeenten zonder ze zelf op de hoogte te stellen. Verkwanseld (2) Burgemeester Houdijk werd onlangs in de raad op deze laakbare handelwijze aange sproken. De burgemeester be streed de beschuldigingen echter op orginele wijze. „Kun je nagaan hoe lang de discussies rond de gemeente lijke herindeling al duren. De mensen aan de Vlietweg kun nen zich zelfs niet meer her inneren dat wij met hen ge sproken hebben. Met de be woners van de Slootweg heb ben wij inderdaad niet ge sproken. Maar als we dat wel hadden gedaan, was er toch niets anders uit de bus geko men dan thans het geval is", zo maakte Houdijk zich er van af. De verkrachter van de Leidse Hout is gegrepen. Dit belicht in de laatste editie van het vo rige jaar zal velen, zeer velen een gevoel van opluchting hebben gegeven. Zelden ook zal een jaar zo goed zijn afge sloten als dit keer. Het zoeken naar de levensgevaarlijke speld in een hooiberg werd toch nog tot een goed einde gebracht. Belangrijke aanwijzing in het onderzoek bleek een nylon kous te zijn die de dader, een 19-jarige Leidenaar, bij zijn aanhouding in zijn zak bleek te hebben. Bij de verkrachtin gen in en rond de Leidse Hout had de dader een derge lijke kous over het hoofd ge trokken, een gegeven dat de Leidse politie nooit openbaar heeft willen maken. Al te sterke nadruk op die aanwij zing zou tot gevolg kunnen hebben dat de dader zijn tac tiek zou wijzigen. Van de ny lonkous waaraan hij bij aan houding te herkennen zou zijn, zou hij zich vermoedelijk zo snel mogelijk ontdoen. Een gedachtengang die afge lopen week terecht bleek. De nylonkous die de aangehou den Leidenaar bij zich had, laadde direct de verdenking op hem dat hij de verkrachter van de Leidse Hout was. Na enige uren verhoor bekende hij. Een succes voor de Leidse po litie die talloze uren in het onderzoek heeft gestoken. Een rechtvaardiging ook van het besluit om een belangrijke aanwijzing geheim te houden. Vaak stuit summiere bericht geving van de zijde van de politie over misdaden op irri tatie bij de pers. Begrijpelijk, want men wil het publiek nu eenmaal zo uitgebreid moge lijk informeren. Het nut van het achterhouden van sommi ge gegevens is ook niet altijd duidelijk. In dit geval blijkt de Leidse politie echter de juiste weg gekozen te hebben. Een betere afsluiting van '86 had de Leidse sterke arm zich niet kunnen wensen. i

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9