Regering-Reagan wist al in 1982 van wapentransacties Franse spoorstaking breidt zich verder uit IJskrabber want Iedereen zoent er tegenwoordig maar op los MISBRUIK DRUGS EN ALCOHOL WIJDVERBREID IN HOLLYWOOD BUITENLAND £eidóc@owont ZATERDAG 3 JANUARI 1987 PAGINA 5 JpVIinder joden weg iS:uit Sov iet-Unie 30, *2: NEW YORK Het aantal joden dat in 15|1986 uit de Sovjet-Unie heeft mogen vo!emigreren is met 20 procent gedaald tot 13:914. Dit staat in het jaarrrapport van de 30>Nationale conferentie over de joodse *°jgemeenschap in de Sovjet-Unie. Het 0#6antal geëmigreerde joden was in 1985 15,1.140 en in 1979 mochten tot dusver de OO.fneeste joden de Sovjet-Unie verlaten; ?5,51.320. „Gezien deze daling is het ge- 45#wettigd zich zorgen te maken over de 45|situatie van duizenden andere Russi- ai);sche joden die willen emigreren", aldus indde voorzitter van de organisatie. „Ken- QQ-helijk is het nieuwe open beleid van ^partijleider Gorbatsjov niet van toepas- zo!fcing op de joodse minderheid". Vliegtuig stort neer: 18 doden MADRID Bij een ongeluk met een Spaans militair vliegtuig boven zee ter hoogte van de kust van Equatoriaal Guinee zijn gisteren alle achttien inzittenden omge komen. Het toestel van de Spaanse lucht macht was net opgestegen vanaf het vlieg veld in Bata, de belangrijkste stad op het vasteland, toen het korte tijd later in zee stortte. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Elf van de slachtoffers waren Spanjaarden die vrijwilligerswerk deden in de voormalige Spaanse kolonie. Ook. de drie bemanningsleden waren Spanjaarden. De overige vier slachtoffers waren kinde ren van de Guinese minister van transport, Fortunato Nzambi Machinde. REAGANIN ZIEKENHUIS PALM SPRINGS President Reagan van de Verenigde Staten is gisteren na een weeklang verblijf in Californië naar Washington vertrok ken, waar hij morgen in een zieken huis wordt opgenomen. Hij zal een kolonoscopie, een medisch onderzoek van de dikke darm, ondergaan. Dit onderzoek moet regelmatig worden herhaald om tijdig te kunnen ingrij pen als zich daar een tumor zou heb ben gevormd, wat in juli 1985 het ge val bleek en destijds een operatie no dig maakte. Maandag wordt Reagan aan zijn prostaat geopereerd. Deze operatie, die hij 20 jaar geleden ook al eens onderging, is niet gevaarlijk. Winter, herfst en voorjaar tegelijk BOEDAPEST Inwoners van Pecs, in het zuiden van Hongarije, hebben een onge woon weerverschijnsel waar genomen toen zij op nieuw jaarsdag een wandeling in het bos maakten. Het is nu winter en er ligt sneeuw hoger in de bergen. Maar tegelijkertijd groeien er bloemen in het bos en op enkele plaatsen steken herfstpaddestoelen hun kopjes boven de grond. Deskundigen zijn van mening dat deze uit zonderlijke combinatie van herfst, winter en voorjaar in de buurt van Pees te danken is aan het warme weer. Zwarten vermoorden zwarten in Soweto JOHANNESBURG In de Zuidafrikaanse zwartenstad Soweto zijn op Nieuwjaars dag drie zwarten levend ver brand en in een vakantieoord stierf een Indische man tij dens een rassenrel. Het In formatiebureau van de rege ring deelde mee dat in de wijk Emdeni van Soweto donderdag een zwarte man en vrouw in brand werden gestoken door zwarte radica len. Een negentigtal zwarten verbrandde een vrouw in de wijk White City van Soweto. *®\ONDEN Een Britse !oo!toopvaardijkapitein heeft ®®ierklaard dat hij in 1982 ;45)en lading ontstekingsme- so.hanismen van Ameri kaanse makelij naar Iran LÉieeft vervoerd, zo is giste- J6g-en in de Britse pers be- LBendgemaakt. I8)ie Daily Telegraph citeerde 45l-e 43-jarige Tom Screech die n^erklaarde dat hij VA maand in een gevangenis in Dubai heeft gezeten nadat de leve rantie van de lading aan de Iraanse luchtmacht door aller lei misverstanden was misge lopen. Washington heeft gezegd dat in 1985 voor het eerst in het geheim wapens naar Iran zijn gestuurd. Deze zending werd drie jaar eerder verstuurd en betrof ontstekingsmechanis men die in een munitiefabriek van het Amerikaanse leger waren gefabriceerd, aldus de Telegraph. Screech verklaarde ook dat toen hij bij de Amerikaanse ambassade in Londen voor hulp aanklopte het personeel aldaar aanvankelijk veel inte resse toonde om een onder zoek in te stellen naar wat een schending van het Ameri kaanse wapenembargo leek te zijn. Screech kreeg van de ambas sade geld aangeboden om zo te proberen te voorkomen dat zijn schip met lading in beslag zou worden genomen. Verder zou het ambassadepersoneel hem als informant in dienst hebben willen nemen. Later werd hem duidelijk dat de ambassade van het ministe rie van buitenlandse zaken de opdracht had gekregen geen onderzoek naar de affaire in te stellen, aldus de Telegraph. Inmiddels zijn in de VS een aantal Congresonderzoeken lo pende naar aanleiding van de verklaringen van minister van justitie Meese die op 25 no vember 1986 onthulde dat in het geheim Amerikaanse wa pens aan Iran waren verkocht. Volgens Meese werd de om streeks 30 miljoen dollar winst die met deze transactie was ge moeid via een Zwitserse bank rekening doorgesluisd naar de tegen de regering van Nicara gua strijdende contra's. Volgens de Telegraph ver schafte Screech de krant docu menten waaruit blijkt dat hij op 12 juli 1982 12 kratten met in totaal 2.000 bomontstekin- gen en zes kratten met andere types ontstekingsmechanismen aan boord van zijn vracht schip, de Sarah James, laadde in de Portugese haven Setubal. ™Navo plaatste ^nn 1986 tachtig "^kruisraketten im- «JSRUSSEL Door het uitblij ven van een akkoord met de Sovjet-Unie over de kernwa- Éns voor de middellange af- ind heeft de Navo in 1986 :htig kruisraketten geplaatst, t blijkt uit cijfers van de esterse alliantie, •n Navo-woordvoerder zei derïat aan het einde van 1986 in totaal 316 Pershing-II en kruisraketten waren gestatio neerd in vier Westeuropese EA&nden. Een jaar eerder waren zodat er 236. De woordvoerder w<*af geen verdere bijzonderhe den en weigerde een statione- 00-ings-overzicht per land te rieuferstrekken. 3.30Maar aangezien het aantal van OL)08 in West-Duitsland gesta tioneerde Pershing-II-raketten vjpngewijzigd bleef, betekent a. iet nieuwe getal dat er tachtig iruisraketten zijn bijgeplaatst. Lissionanssen Ontvoerd LOGNA Drie Italiaanse missionarissen zijn in Mozam- ■JTftique ontvoerd door guerrilla- -^-ijders van het Mozambi- ans Nationaal Verzet (RE- AMO). De orde van de mis na rissen, de priesters van •t Heilig Hart, maakte giste- in bekend dat de drie op 13 «cember uit het missiehuis in ualama in het noorden van [ozambique werden ontvoerd. 1 Dodental d^iotelbrand •|iaar 93 kleSAN JUAN Bij de brand, ieelie op oudejaarsavond het virjuxe-hotel Dupont Plaza in beian Juan (Puerto Rico) in de erets legde zijn tot nu toe 93 lij- i eien geborgen, waarvan de s eheeste verkoold waren. Vanaf erlöet dak en de balkons werdén heer dan 100 mensen gered mdbet behulp van helikopters. jntussen heeft gouverneur fajlernandez Colon gezegd dat |,t -Ir aanwijzingen zijn dat de •ieikand is aangestoken. Hij zei Heat er mogelijk een verband ïstaat met een arbeidsgeschil issen de hoteldirectie en een derfakbond, waarbij de helft van letle 450 personeelsleden is aan- ttefesloten. De Franse politie verwijdert in Parijs een groep stakers om de spoorweg vrij te maken voor een supersnelle,TGV-trein. PARIJS Het Franse dere staatsbedrijven. De vakverbond CGT heeft regering van premier Jac- gisteren opgeroepen tot ques Chirac verklaarde een uitbreiding van de dat „extremisten" onder spoorwegstaking naar an- de stakers het beleid van Avondklok Santiago opgeheven SANTIAGO De militaire regering van Chili heeft gisteren het twee jaar geleden ingestelde nachtelijk uitgaansverbod voor de hoofdstad Santiago opgeheven. Twee dagen geleden zei dicta tor Pinochet dat de in september ingevoerde staat van beleg vol gende week wordt beëindigd en dat de meerderheid van de 3.500 politieke ballingen naar Chili mag terugkeren. In een com mentaar op de nieuwe ontwikkelingen verklaarden diplomaten dat de militaire regering kennelijk haar beeld in het buitenland wil verbeteren. Daar wordt Chili beschuldigd van grove schen dingen van de mensenrechten. Ook het eerste pauselijke bezoek, dat in april plaatsvindt, zou een rol spelen. ÏMIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 136) Voor Bruine Joe hadden alle toeschouwers letjes in hun handen geklapt, maar toen Karei- Je Knetter binnenkwam brak de hel los. De mensen gilden, krijsten, juichten, stampten, ^waaiden weer spontaan met rode vlaggetjes en iepen: „Sla die Yenk tot moes, Karell Dan ken- len we je weer!" En kleine Kareltje stond ge- letend midden in de ring. Hij liet de donderen- e ovatie van het publiek over zich heengaan en wam weer helemaal onder de betovering van e sportroem. „Nou.mooie vertoning," fnompelde smidje Verholen. „Ik zal nu nog maar fiiks tegen hem zeggen. Maar straks, als ik het Jnti-sportnat over hem heb heengespren- keldOlala! Dèn zal Kareltje wel even én- ners opkijken! En dan neem ik hem regelrecht mee naar Rijkhuyzen, desnoods achterop de bezem!" Toen kwam ook de scheidsrechter in de ring. Hij zei nog even wat wél en niet mocht, en sloeg op de gong. De eerste ronde was begonnen. Log en massief kwam Bruine Joe op Kareltje afschuifelen en hij fluisterde: „Wees maar niet bang, kleine man. Ik zal écht niet hard slaan." „Hard slaan is juist het fijne van de nobele bokssport," grinnikte Kareltje en waps! Daar gaf hij de grote Joe toch een peut op zijn kaak, dat de bruine reus er verbouwe reerd van achterover sloeg en waggelend tegen de grond ging. Joe stond op en meteen had hij alweer een optater te pakken. Als een wervel wind zo snel hipte Kareltje om de Amerikaan heen en daar werd Bruine Joe langzaam maar zeker erg boos over de regering willen onder mijnen. De directie van de Franse spoorwegen en plaatselijke au toriteiten hebben inmiddels honderden bussen ingezet om de verwachte stroom terugke rende en vertrekkende vakan tiegangers op te vangen, om dat ook gisteren het treinver keer grotendeels lam lag. Gevreesd wordt dat zich voor al op de route van de Alpen naar Parijs en op de bergwe gen enorme verkeersopstop pingen zullen voordoen. De CGT riep het personeel van de Parijse bus en metro op om maandag te staken; dins dag zouden de werknemers van de staats gas- en elektrici teitsbedrijven en de wapenfa brieken eveneens het werk moeten neerleggen. De gematigde Force Ouvrière, die een minderheid van het spoorwegpersoneel vertegen woordigt, liet weten dat men de controle over de staking dreigt te verliezen en riep op tot een geheime stemming over eventuele voortzetting van de acties onder de leden van alle betrokken bonden. Op 18 december begon het spoorwegpersoneel de staking om kracht bij te zetten aan de eis tot betere werkomstandig heden. Verder verzetten de stakers zich tegen een nieuwe wijze van salariëring die bin nenkort van kracht zou wor den. Autorijden taboe voor analfabeten ISLAMABAD Inwoners van Islamabad die niet kun nen lezen of schrijven worden uitgesloten van het besturen van een auto of reizen in het buitenland bedevaarten uit gesloten krachtens een wet die donderdag van kracht is geworden ter bestrijding van het analfabetisme. Analfabe ten in de hoofdstad en in an dere gebieden in het noord westen van Pakistan die door de regering worden bestuurd, zullen geen paspoort, geen rij bewijs en geen wapenvergun ning meer mogen aanvragen, aldus de regering. Drie op vier Pakistani zijn analfabeet. Meer drugs van Nederland naar West-Duitsland DÜSSELDORF De smok kel van verdovende middelen van Nederland naar West- Duitsland is in 1986 aanzien lijk toegenomen. Voor 1987 wordt rekening gehouden met een verdere stijging van de drugscriminaliteit. Dit is giste ren vernomen in Westduitse douane- en justitiële bronnen. Aan de westgrens van de Bondsrepubliek werden tussen Elmpt en Emmerich 4.900 ge vallen van drugssmokkel vast gesteld, tegen 4.000 in 1985. Dit gebied vertegenwoordigt 40 procent van de smokkel van verdovende middelen over de grenzen van de Bondsrepu bliek, daarbij inbegrepen de internationale vliegvelden, al dus de douane-autoriteiten in Düsseldorf. Volgens cijfers van het open baar ministerie in Kleef is het aantal processen wegens drugssmokkel vorig jaar met meer dan 10 procent toegeno men en zijn er 3.500 rechtsza ken aanhangig gemaakt. De tendens is volgens het OM in Kleef een stijging van de smokkel in hard-drugs - heroï ne, cocaïne in steeds grote re hoeveelheden. De Nederlandse autoriteiten hebben steeds geïrriteerd ge reageerd op beschuldigingen uit de Bondsrepubliek dat hier te laks wordt opgetreden tegen handelaren in verdovende middelen, in elk geval van hasj en marihuana. Volgens de Westduitse politie is het steeds makkelijker in Nederland aan drugs te komen en blijven de prijzen zakken. HOLLYWOOD Meer dan een op de drie mensen in de Amerikaanse film- en tv-in- dustrie is verslaafd aan drugs of alcohol, zo schat een hulp verlener. Tom Kenny staat aan het hoofd van Studio 12, de in stantie die door de film- en tv- bedrijven in het leven is ge roepen om verslaafden te hel pen van hun problemen af te komen. Hij zegt dat de zaak volledig uit de hand is gelo pen. Volgens Kenny's jaarverslag is 35 procent van de werknemers in de film- en tv-industrie ver slaafd. Vier jaar geleden lag het percentage op 25. „Ik spreek duizenden mensen in deze bedrijfstak, en de meesten noemen een hoger cij fer, vooral in de technische vakken. Bij de leidinggeven den daarentegen is het cijfer lager, tussen de 18 en 20 pro cent", aldus Kenny. De voor naamste boosdoener is cocaïne, maar alcohol heeft altijd al zijn rol gespeeld in Hollywood. Volgens Kenny gebruiken de meesten drugs of alcohol om stress te verlichten die door het werk wordt veroorzaakt. De werktijden zijn lang, de druk van de tijd is sterk en de psychische eisen zijn zwaar. „Er is veel afwijzing", zegt Kenny. „Dat hoort bij het be roep. Velen hebben hoge ver wachtingen en worden dik wijls teleurgesteld. Ook heb ben we hier te maken met een creatieve economie". De filmwereld is vol invloed rijke sociale klieken. Sommi gen zien daarin cocaïne als een sleutel naar roem of macht, zegt Kenny. „Hollywood is een stad van parties. Een boel mensen denken dat het altijd feest is. Mensen die parties be zoeken staan onder sterke druk om te gebruiken. „Er is ook een keerzijde: Als je iemand kunt brengen tot co caïnegebruik, kun je ook het leven van die persoon beheer sen. Er zijn veel mensen zon der veel scrupules die willen dat je verslaafd raakt". Een handvol grote sterren is in de openbaarheid getreden na drank of drugs vaarwel te hebben gezegd. Bekende na men zijn Elizabeth Taylor, Chevy Chase en Mary Tyler Moore. In Hollywood stromen honderden mensen uit de showbusiness toe naar afdelin gen van Alcoholics Anony mous en Cocaine Anonymous. „Er zijn in deze stad wekelijks 130 bijeenkomsten van de CA. Dat wil wat zeggen", aldus Kenny. „Maar er zijn er nog een hoop die gebruiken. Voor ieder die clean is, zijn er nog tien of twaalf die ook clean moeten worden". LONDEN Er is de af gelopen week weer heel wat afgezoend; de kerst dagen en het nieuwe jaar waren prachtige aanleidingen om ieder een eens ferm bij de schouders te vatten en er lustig op los te smak kenHet verschijnsel „sociaal zoenen" waaide uit de meer gepassio neerde zuidelijke landen over naar het westen en wordt hier in Nederland ook al op grote schaal beoefend. De Engelsen doen nog niet zo mee met dit nieuw-modi- sche verschijnsel, als je de Fransen mag geloven. „Weet je hoe een Engelsman aan zijn stijve bovenlip komt?", zei een Franse student. „Hij zoent niet genoeg". Tot voor kort beschouwden de meeste culturen alle an dere vormen van zoenen in het openbaar als een schaamteloze bezigheid, als een ondermijning van de sa menleving. Bepaalde vor men van zoenen werden echter altijd toegestaan; kin deren krijgen een zoentje op hun geschaafde knietjes als ze gevallen zijn; religieuze relikwieën mogen uit eer bied gezoend worden; en bij dobbelstenen zoen je het ge luk erin. Zoenen was uitsluitend een privé-aangelegenheid. En daar praatte je eigenlijk ook niet over. Vandaar dat er niet direct een algemeen geaccepteerde strategie" be stond wat betreft het intie me zoenen. Hugh Morris schreef in 1936 dat er over de meest uiteen lopende onderwerpen al ge schreven was, zoals: „Hoe leer ik schrijven „Hoe kom ik aan een baan" en zelfs „Hoe val ik af". Morris vul de daarom een gat in de markt met zijn boek „De kunst van het kussen Hier in geeft hij bruikbare advie zen omtrent de „vacuüm- kus" en in één hoofdstuk geeft hij een technische uit leg over het zoenen van ver schillende formaten van meisjesmonden. Het is uiteraard een bekend gegeven dat elke cultuur, elk land, zijn eigen gewoon tes en eigenaardigheden heeft. Iedereen weet ook wel zo langzamerhand dat Eski mo's hun affectie laten blij ken door hun neuzen tegen elkaar te wrijven. Aan de andere kant van de wereld wordt weer een agressievere manier van zoenengebe zigd: de mitakuku de na tionale zoen van de Polyne siërs, houdt in dat de gelief den eikaars wenkbrauwha ren uittrekken met hun tan den. Dichter bij huis; de Fransen, de Italianen, de Spanjaar den, de Portugezen, en te genwoordig ook de moderne Nederlanders staan erom be kend dat ze elke sociale ge legenheid aangrijpen om el kaar uitbundig op de wan gen te zoenen. Als twee mensen aan elkaar worden voorgesteld, wordt er gewoonlijk twee keer ge zoend. Als de personen el kaar al wat beter kennen èn ze mogen elkaar, zoenen ze toch al gauw drie keer. Dit wil nog wel eens tot de situ atie leiden waarbij één van de twee met getuite lippen in de lucht blijft hangen. Af spraken van tevoren over de hoeveelheid zoenen die toe gediend gaat worden, komt de spontaniteit van het ver schijnsel niet ten goede. Het „sociale zoenen" kan ook fungeren als een aspect van de lichaamstaal. Zij die slechts een lichte veegbewe- ging uitoefenen met de wang en die hun zoen in de lucht achterlaten, zijn, zo wordt gesteld, oppervlakki ge koele mensen, die op mi nimale wijze voldoen aan hun sociale verplichting. De anderen daarentegen, die een eerlijke, gulle smak vierkant op je wang planten, zijn beduidend sympathie ker. Het ontbreken van een soci ale zoen is net zo veelbete kenend als de zoen zelf Wanneer je iemand kust bij het begroeten en je doet het niet bij het afscheid nemen, wil dat zeggen dat je die per soon niet mag. In hogere kringen zoenen ze ook niet echt; de handen rusten losjes op eikaars schouder en de bovenlichamen buigen zich voorover op een afstand van zo'n twintig centimeter. Deze houding kenmerkt een sociale en financiële superio riteit. Zoals gezegd doen de Britten niet mee aan dit mode-ver schijnsel. Een Britse socio loog verklaart dit als volgt: Wij zijn er te praktisch voor. We hebben er gewoon geen tijd voor. Denk je eens in hoeveel tijd iemand be spaart door niet te zoenen. Anders moet je eerder weg van feestjes en vergaderin gen om iedereen behoorlijk te kunnen zoenen. Een handdruk kan net zoveel warmte en gevoel overbren gen. En dan heb ik het nog niet eens over besmettelijke ziektes die via het zoenen Koel en gereserveerd wor den ze genoemd, die Britten, maar wat dat zoenen betreft .hebben ze gelijk. Epidemolo- gen bevestigen dat iemand door een onschuldige zoen op de wang allerlei ziektes kan oplopen. Om er een paar te noemen: griep, ver koudheid, mazelen, water pokken, de bof, zelfs hersen vliesontsteking en geelzucht, maar geen aids. Toch zou dit wel eens een overweging kunnen zijn om het handenschudden maar weer eens in te voeren, het is niet zo modern en niet zo spontaan, maar wel veiliger. Bovendien, hoef je je dan niet weer te verontschuldi gen als je weer eens in de lucht blijft hangen. „Hier doen wij het drie keer, hoor"! „Oh, sorry". Deze mei teddy gevoerde want met 'ingebouwde ijskrabber' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de ijskrabberwant naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij), JNZ fieidóc Qowuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5