„Met die junk had ik de beste kerkdienst sinds tijden" CcicLeSotvtmif Rimpeltjes kerk en wereld LEGER-COMMANDANT REINDER SCHURINK: beroepingen Linkse directe ZEG ER EENS WAT VAN weer Koud I l GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidóQ.Qowuvnt I ZATERDAG 3 JANUARI 1987 PAGINA I Iemand wil een mooie foto van je maken. Tot zijn schrik ziet hij door zijn lens: rimpeltjes. Het weerhoudt hem om de foto te maken. Hij beveelt je „Pondi." aan. „Voorkomen die rimpel tjes." Een reclamespot na het nieuws. Het nieuws waar je soms rimpels van krijgt. Maar nee, rimpels horen niet. Rimpels moeten glad gestreken worden. Rimpels zijn een signaal van ver oudering. Dat staat in onze cultuur onge veer gelijk met uitgeteld raken, er niet meer bij horen. Veroude ring raakt aan wat het meest verdrongen wordt: dat wij eens voorbij zullen zijn. Niet meer. Dood. In een cultuuur die het hiernamaals geloof in de vuilnis emmer heeft gestopt, als een achterlijk en voorbij geloof, moet alles in het hier en nu be leefd worden, leder teken van teruggang, iedere herinnering aan tijdelijkheid, moet zo snel mogelijk worden weggedaan. Godsdienst is gevaarlijk, heeft onlangs een psychiater nog eens geschreven. Godsdienst leidt er toe dat mensen de problemen van deze tijd voor zich uitschui ven. Godsdienst leidt niet tot in zet voor een verbetering van de wereld. Dat is oud nieuws wat deze psychiater nog eens meent te moeten herhalen. Al tientallen jaren denken veel gelovigen se rieus na over deze kritiek op de godsdienst. Het besef is ge groeid dat geloven in slaap kan sussen. Het besef is ook ge groeid dat geloof wakker kan schudden. Geloven heeft ook heel wat mensen tot aan deze dag ertoe aangezet om zich in te zetten voor anderen. Ik hoef maar te denken aan Ds. Allan Boesak, Leonardo Boff, Marga Klompé. Mensen die ook dit jaar weer veel indruk op me maak ten. Ik hoef ook maar te denken aan de vele die als „engelen" waren en van hun beste krach ten hebben gegeven aan zieken, aan hulpbehoevende ouderen, aan demente bejaarden. Al die mensen die de „rimpeltjes" wel zagen en ze niet zomaar glad streken. Een cultuur-zonder-God, waar alles van de mens wordt ver wacht. dreigt zich tegen zichzelf te keren. Ze dreigt onmenselijk te worden, omdat ze ons dage lijks het beeld voorspiegelt van de rimpelloze, de zorgeloze, de geslaagde, de gelukkige mens. Krampachtig doet zij allerlei po gingen om die andere mens, de teleurgestelde, de angstige, de verdrietige, de teneergedrukte mens buiten beeld te houden. Die mens mag niet op de foto. Die mens moet gecamoufleerd worden door één van de hon derden poedertjes, zalfjes en parfums. En zo zit de spreekka- I mer van diezelfde psychiater vol met mensen die van zichzelf niets vinden, twijfelen aan hun eigen waarde, zichzelf naar be neden drukken, lijden aan ang sten en verlies aan zelfvertrou wen. „Waar is de zielzorg gebleven?" verzuchtte iemand aan het eind van een artikel over de officiële hulpverlening. Er was en is een zielzorg die slecht luistert, die mensen niet echt hoort, die sust en troost. Er is ook een nieuwe zielzorg aan het groeien die mensen teruggeeft aan zichzelf, die hen het gevoel en het ver trouwen doet vinden dat jij jij mag zijn op jouw manier. Je ;mag rimpeltjes hebben. Je hoeft niet alles te weten. Je hoeft „het" niet te maken. Die zielzorg heeft er een vermoeden van dat ieder gezicht heel mooi is, juist als de rimpeltjes mogen en het verdriet niet weggestreken hoeft te worden. Er is weer een jaar voorbij. De gezichten van heel veel mensen trekken aan mij voorbij. Ik heb meerdere malen mogen ervaren dat mensen op hun mooist zijn als ze hun werkelijke gezicht kunnen laten zien. Als de tranen „de opmaak" afbreken. Het „verregende gezicht" was vaak mooier dan het opgesmukte ge zicht. Wat zal ik U toewensen voor het nieuwe jaar? Dat U uw echte ge zicht kunt laten zien? Ik hoop het voor U vanuit het vertrouwen dat er Eén is die het echte ge zicht het meest bemint. MARINUS VAN DEN BERG Wereldraad wil nieuwe dialoog christenen marxisten DETROIT Het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken bespreekt later deze maand in Genève een voorstel om de dialoog tussen christenen en marxisten, waaraan in de jaren zestig een voorlopig einde kwam. nieuw leven in te blazen. Dat heeft ds. Wesley Ariarajah, van de Wereld raad meegedeeld. Volgens Ariarajah is er gezien de ontwikke lingen in Oost-Europa en verscheidene Afrikaanse, Aziatische en Latijnsameri- kaanse landen reden om de dialoog te her vatten. Hij verwees in het bijzonder naar de posi tievere houding van de autoriteiten in de DDR, Hongarije en Cuba tegenover de christelijke kerken. Voorts herinnerde hij aan de situatie van kerken in Zimbabwe en Nicaragua, waar de marxistisch georiën teerde regeringsleiders van christelijken huize zijn maar met sommige kerkleiders felle conflicten uitvechten. Door een idioot voor dwaas te worden gehouden is een verfijnd genot. Georges Courteline Ook tegenover een ge flipte junk durft de terri toriaal commandant van het Leger des Heils met Jezus aan te komen. Ko lonel Reinder Schurink (59) vertelt in zijn sobere Amsterdamse hoofdkwar tier aan de Damstraat, over zijn bezoek aan het (inmiddels door de politie gesloten) gedoogcentrum in de Bijlmer alwaar on der de verzamelde drugs verslaafden een bedrukte stemming heerste. „Een van die jongens, eigen lijk een kind van achttien, ne gentien jaar, hartverscheu rend om te zien, zegt tegen me: om vijf gram heroïne hebben ze net m'n vriend vermoord. En even later: wilt u nu voor me zingen „Beveel gerust uw wegen, al wat u het harte deert"? Dan zeg ik: kijk, daar is de maatschappelijke en geestelijke nood die bij el kaar komt. Die jongen heeft toch vroeger, misschien op zondagsschool weet ik veel, dat lied geleerd. Dan wordt dat lied gezongen, zo gebrek kig als dat gaat en wordt er een gebed uitgesproken. Dan zeg ik: Dat is de beste kerk dienst die ik sinds lange tijd heb meegemaakt. Ik bedoel: zo'n kerkdienst is nou wat Je zus ook zou doen: tegemoet komen in de nood van men sen." De kolonel beantwoordt de vraag of het bijna 100-jarige Leger des Heils (in mei is het eeuwfeest) in ons tijdsge wricht nog met een figuur als Jezus van Nazareth uit de voeten kan. Zonder aarzelen zegt hij: „Ik denk het wel. Ik denk dat ik geroepen ben om Jezus Christus te prediken. Jezus Christus, de gekruisig de. Niet het christendom. En daar bedoel ik mee dat ook christenen fouten gemaakt hebben. Ik wil het Leger en mezelf daarbij niet uitsluiten. Ik denk dat met name de lief de die Jezus belichaamt in maatschappelijke nood echt belangrijk is." Schurink is sinds een half jaar de hoogste baas in het Neder landse Leger. Hij heeft zich altijd geroepen gevoeld om vooral de vrede onder men sen te dienen, vertelt hij. Ge roepen? Hoe moet ik me dat voorstellen, een stem van bo ven? „Nee, een stem van boven heb ik daarbij niet gehoord. Je hebt tweeërlei roeping. De ene mens hoort een stem, dus de stem van God heei recht streeks en ik geloof dat dat bestaat. Voor mij was die stem Kolonel Schurink tijdens een toespraak, onder de adventskrans die het Leger in Deventer kreeg aangeboden, afgelopen december. Het was de grootste adventskrans ter wereld, naar verluidt. van God heel bewust, heel wezenlijk, in een stuk nood opgesloten die gelenigd moest worden." „Er zijn dingen met mij ge beurd die me sterk hebben aangespoord om m'n leven in houd te geven waardoor ik in dienst kon zijn van andere mensen en die vrede kon be werkstelligen. Mensen in hun nood kon opzoeken en kon helpen. Een van de ingrij pendste gebeurtenissen is ge weest de moord die ik als Zut- phense jongen gedwongen heb moeten meemaken. Het was in de oorlog. Ik kwam uit school en zag dat de beruchte WA-man Kees Heil een Ne derlandse politie-agent aan hield. We kenden die politie man wel als jongens. Hij kwam op de fiets aanrijden en had aardappelen en groente bij zich. Die WA-man hield hem staande en zei: mag je dat wel doen, je weet toch dat dat niet mag. En toen pakte hij z'n pistool en schoot hem dood. Pal voor m'n ogen. Ik weet nog dat ik met m'n vuis ten gebald in m'n zakken stond. Maar je deed niks, je was machteloos". Schurink pauzeert, het be roert hem opnieuw. Van huis uit kwam hij in het Leger terecht. „Mijn ouders hebben mij het verhaal van Jezus verteld. Ik ben heilsol daat geworden in Zutphen. Op m'n achttiende ben ik er vertrokken, naar de kweek school in Amstelveen, voor m'n opleiding als heilsoffi cier." Zijn loopbaan ging ge staag: commandant van ver schillende plaatselijke korp sen, gezagvoerder van het evangelisatiemotorschip De Phebe, leider nationaal tent team, divisie-officier, veldse- cretaris, chefsecretaris in Duitsland, chefsecretaris in Nederland en tenslotte com mandant van het Nederlandse Leger. In die hoedanigheid is hij manager van 1400 werk nemers in vaste dienst en be velvoerder over 400 fulltime officieren die een bescheiden toelage voor hun levenson derhoud ontvangen. Mensen in nood De hulp aan mensen in nood is altijd een sterk punt ge weest van het Leger. Aan al coholisten bijvoorbeeld. Om hen ging het honderd jaar ge leden al, toen de Engelse stichter William Booth het sein gaf voor „de aanval op Nederland". Het was een moeizaam offensief, aanvan kelijk. De eerste evangelisa tiebijeenkomsten in de Am sterdamse Pijp ontaarden in relletjes waaraan de politie te pas kwam. De grote ommekeer in de pu blieke opinie kwam in de winter van 1890, de strengste sinds mensenheugenis. Het Leger bood de allerarmsten onderdak en voedsel. In Am sterdam gingen 's avonds drie verwarmde lokalen open voor daklozen, die 's morgens met een gratis ontbijt verrast wer den. Terugkijkend valt zonder veel fantasie vast te stellen, dat het militair georganiseerde kerk genootschap („wij strijden om anderen voor Christus te win nen") de afgelopen jaren heeft opgepakt wat de kerken veel al lieten liggen. Dan hebben we het over daadwerkelijke hulp onder de vlag van net evangelie. Met hart en hand, zeggen ze bij het Leger zelf. Die handreiking geschiedt in middels sterk professioneeL Zo worden alcoholisten behal ve opgevangen sinds jaren ook van de drank afgeholpen, in het eigen ontwenningscen trum in Apeldoorn. „Het gebeurt incidenteel dat daar junks terecht komen, maar we zijn er niet op inge richt. De drugsverslaafden vormen een heel specifieke groep die in een wereld leeft waar je zomaar geen toegang hebt. Een alcoholist is 's mor gens weer nuchter en aan spreekbaar. Een heroïnever- slaafde veel moeilijker. Bo vendien heb je voor het afkic ken van deze groep ook medi sche deskundigheid nodig. We zitten wel te denken aan een eigen afkickcentrum voor deze mensen." Om een idee te geven van de huidige omvang van het Ne derlandse Leger en zijn insti tuten volgt hier een overzicht: 92 evangelisatieposten (korp sen), vaak uitgerust met nood- logies, zeven jeugdhuizen, elf gezinshuizen, twee trainings centra kamerbewoning voor jongeren, drie clubhuizen, vier bejaardencentra, twee verpleeghuizen, een vakantie huis, drie goodwillcentra, tien opvangcentra voor thuislozen, een alcoholontwenningscen trum, twintig reclasseringsbu reau^, een reclasseringsinsti- tuut, een modelboerdefij, een recreatie- en vormingscen trum en een kweekschool voor heilsofficieren. Die instituten zijn stuk voor stuk liefdeblijken aan nood druftige mensen, maar hoe staat het Leger tegenwoordig tegenover homofielen? Vol gens persberichten van enke le jaren geleden discrimineer de het kerkgenootschap deze groep. Kolonel Schurink vindt het duidelijk geen leuke vraag, maar is aan de andere kant blij dat ze gesteld is. Met enige verbetenheid zegt hij: „Die berichten waren on- i'uist. Wij discrimineren geen ïomofielen. Nooit gedaan ook bij mijn weten. Er is ook geen regel in het Leger des Heils te vinden waarin staat: als u ho mofiel bent wordt u niet aan genomen. Er is ook niet één bewoner in een van onze te huizen die op homofilie zou worden afgewezen. Ook heils soldaten niet. Ze worden ook niet uitgesloten bij carrière maken, behoudens uiteraard bij excessen, maar dat geldt ook voor heterofielen." Alhoewel niet voorop marc herend, loopt het Nederlandse Leger volgens Schurink aar dig in de pas in het maat schappelijk denken over ethi sche hangijzers als abortus en euthanasie. Maar hoe zit dat dan met de orders uit Lon den? Tenslotte zit daar de ge nerale staf, sinds vorig jaar onder commando van de eer ste vrouwelijke opperbevel hebber, generaal Eva Bur rows. Schurink: „Die orders uit Londen vertaal ik liever als richtlijnen. Richtlijnen om mensen te helpen de juiste pastorale zorg te geven. Ieder land vertaalt die richtlijnen naar zijn eigen cultuur." „Bij abortus geldt dat je wel heel zorgvuldig moet overwe gen dat je niet aan het leven moet komen. Het is toch een leven. En ik vraag mezelf al tijd af waarom niet meer ge daan wordt aan het nadenken over het adopteren van kin deren boven het doden van kinderen." Alhoewel men er „zeer voorzichtig" mee om gaat rekent het Leger abortus niet tot de absolute verboden. Euthanasie evenmin. „Passie ve euthanasie is toegestaan, mits zegt Londen dan, de ster vende patient zelf weigert zich verder curatief te laten behahdelen. En in gevallen van hersendood". De dempcratisering binnen het Nederlandse Leger is in opmars, durft Schurink wel te stellen. „Als je vroeger als plaatselijk korpscommandant benoemd werd had je maar te gaan. Binnen veertien dagen gaat u daar en daar naar toe. Nu gaat er een gesprek aan vooraf. Nee, weigeren is niet het uitgangspunt. Dan moeten er doorslaggevende argumen ten zijn." Naar aanleiding van het voor bije kerstfeest zegt hij: „Er is een ontzettende een zaamheid onder de mensen. Dat merk je vooral bij het feest van Christus' geboorte: een teken van hoop voor de donkere wereld. Maar het kerstfeest mag nooit een ex plosie van naastenliefde wor den. Dan lijkt het op wat een mevrouw me ooit schreef: 364 dagen geven jullie niet om mij, de 365-ste dag hoeft het dan ook niet. We moeten het hele jaar door het evangelie omzetten in woorden en da den". HOMME KROL Italië erkent Pinksterbeweging en Zevendedagsadventisten ROME De Italiaanse overheid heeft de Pinksterbeweging en de Zevendedagsadventisten de status van erkend kerkgenoot schap verleend. Eerder sloot de Italiaanse staat een nieuw con cordaat met de Rooms-Katholieke Kerk, die niet langer de staatskerk in Italië is. De kleine Waldenzenkerk was het twee de kerkgenootschap dat door de overheid werd erkend. Net als bij de Waldenzen zijn in het akkoord met de Pinksterbeweging en de Zevendedagsadventisten de grondwettelijke vrijheid van godsdienst en het verbod niet-rooms-katholieken te vervolgen, vastgelegd. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Streefkerk A.P. Voets te Kootwijk. Gereformeerde Kerken vrijge maakt: Bedankt voor Spakenburg-Z. H.J. Boiten te Enschede-Z. Mevrouw Poindexter tot priester gewijd WASHINGTON Mevrouw Linda Ann Poindexter, de echt genote van de voormalige vice-admiraal John M. Poindexter, kortgeleden door Reagan ontslagen als adviseur voor natiohale veiligheid heeft op 20 december de wijding tot priester in de Amerikaanse Episcopaalse (Anglicaase) Kerk. Mevrouw Poin dexter (48) studeerde theologie aan het Virginia Theological Seminary te Alexandria. Zij zat in het onderwijs voordat ze in de kerk begon te werken. In Gaithersburg zal ze part time werkzaamheden verrichten, zowel in het pastoraat als bij het leiden van kerkdiensten. Seth Gaaikema (1) Seth Gaaikema is een groot woordkunstenaar. Daar wil ik niets op afdingen. Toch kan ik niet enthousiast zijn over zijn oudejaarsconference. Toegege ven: die kende tal van hoog standjes. Bijvoorbeeld het niet één keer noemen van „kneus" De Korte, hetgeen voor deze minister nog onaangenamer moet zijn geweest dan wan neer hij wel onderwerp van spot zou zijn geweest. De show kende echter ook banaliteiten en wel zoveel dat mijn eind oordeel aan de negatieve kant is. Ik ben heus geen kuisheids ridder, maar met name de op seks gerichte grappen waren zo goedkoop dat er weinig ple zier aan te beleven viel. Seth hekelde zogenaamd de uit-de- broek-scènes die tegenwoordig zo veelvuldig de buis ontsie ren, maar deed er in feite even hard aan mee. Om toch in Seths stijl te blijven: dit (deze kritiek) moet toch kunnen? N. Koopman, k DEN HAAG Seth Gaaikema (2) Seth Gaaikema schreef in het verleden teksten voor onder andere Wim Kan. Die maakt er dankbaar gebruik van voor bijvoorbeeld zijn oudejaarscon ference, na eerst het kaf van het koren te hebben geschei den. Hij scheidde daarbij het kaf het koren. Een kunst die Gaaikema kennelijk nog niet beheerst, getuige de grove grappen, die hij presenteerde op Oudejaarsavond, de fami lieavond bij uitstek. Seth had ook een heleboel aardige grap pen, waar we in ons gezin har telijk om hebben moeten la chen, maar wat ons betreft hoeft er geen plaatopname te komen van deze conference. We zouden hem althans niet willen toevoegen aan onze schitterende Kan-selectie. A. Nieuwenhuizen, DEN HAAG Seth Gaaikema (3) Toon Hermans was Oudejaars avond slechts enkele minuten in beeld, in een STER-spot van de Hema. Van die paar minuten hebben we bij ons thuis per saldo meer genoten dan later op de avond van ruim een uur Seth Gaaikema. K. Janssen, DEN HAAG Simonis Het was té voorzien dat het ar tikel van kardinaal Simonis over de rol van de vrouw in de kerk niet enthousiast zou worden ontvangen. Maar het gaat alle perken te buiten hem belachelijk te maken en te be ledigen. De vrouw wordt in geen enkele godsdienst zo ge waardeerd als in de rooms-ka- tholieke kerk. Men zou alle vrouwen het karakter van Maria moeten toewensen. H. Rutges, DEN HAAG Domino Hierbij wil ik even terugko men op de televisierecensie van René de Cocq over de po ging het wereldrecord domi nostenen-leggen te verbeteren. Deze jongens die u zo misprij zend heeft gadegeslagen, wa ren in elk geval bezig met hun toekomstig vak. Dat zij in een hotel moesten logeren is een zaak van de sponsors. En het geld bleef in Nederland. Dat kan ik niet zeggen van de toer die Berdien Stenberg en con sorten naar Lapland maakten. Dit was gemeenschapsgeld en het programma was je reinste onzin. Daar schrijft u niets over. Mary Haager, DEN HAAG Godsdienst en opvoeding In een redactioneel commen taar enkele dagen voor Kerst mis werd gesteld dat het gezin en de geloofsopvoeding van grote invloed zijn op het feit of de kinderen van dat gezin wel of niet de kerk verlaten. Nu ben ik zelf katholiek opge voed. Het is niet zo dat we thuis streng katholiek waren, maar ik ging naar een rooms- katholieke lagere school en naar de kerk. Op die lagere school kregen we godsdienst les. Hoeveel ik daarvan op stak, blijkt wel uit het feit dat ik pas een jaar na mijn Eerste Heilige Communie wist wat dat eigenlijk inhield. Wij ba den voor het eten, maar toen ik een paar jaar geleden het Onze Vader eens uitschreef, was ik er verbaasd over wat ik twee keer per dag zei. Ik was het er niet helemaal mee eens ook. Niet met de inhoud en niet met het feit dat ik opge voed was om iets te doen, wat zo vanzelfsprekend was dat je er niet eens meer over na dacht. Ik snapte tot voor een paar jaar .ook niet waar de kerkdiensten nu eigenlijk om draaiden, tot ik er toen over na begon te denken; tot ik na begon te denken over wat ik nou eigenlijk zei en deed. Re centelijk begon ik er ook over te lezen. Het is toch wel ab surd dat je op die manier het wezen van het christendom te weten moet komen, na 18 jaar in de kerk te hebben gezeten. Een paar weken geleden heb ik de knoop doorgehakt en ge zegd dat ik niet meer naar de kerk wilde (mijn moeder was niet verbaasd). In mijn beslis sing speelden ook bepaalde standpunten van de kerk (ho mofilie, euthanasie) mee. Maar het voornaamste was het feit dat ik niet nodig had wat de kerk als instituut me kon bie den. Hierbij pleit ik niet voor een Strengere godsdienstige opvoe ding. Integendeel. Ik vind het namelijk niet goed dat de eni ge beslissing die ik ooit zélf over de kerk heb genomen het besluit was om die te verlaten. Dit alles houdt ook niet in dat ik nu denk dat er geen God bestaat. Naar mijn mening (en ik zal die aan niemand opdrin gen) is er wel „iets" boven ons, en of je dat Allah, God, Boedd ha of wat dan ook noemt, dat maakt mij niets uit. Sommigen zullen het wel laf vinden, zo in de trant van „hij durft God niet te ontmoeten". Maar gods dienst gaat naar mijn mening om jezelf, je eigen geluk. En dat neb ik nu meer dan wan neer ik in de kerk zou zitten en schijnheilig dingen zou zeg gen en doen waar ik niet in geloof. Ik heb dan ook totaal geen behoefte aan enige gods dienstige „bekering"; als ik dat wil kom ik zelf wel, en dan naar de godsdienst van mijn keuze en niet naar de gods dienst die mijn ouders toeval lig aanhingen. In die zin ben ik een tegenstander van de rol van het gezin in de geloofsop voeding. E. Lammers, LEIDSCHENDAM Het bezoek dat stakende spoorwegbeambten hebben g% bracht aan de socialistische president Francois Mitterrand lijkt op een plaagstootje aan het adres van de rechtse Frans^ premier Jacques Chirac. Het Franse staatshoofd mag immer' officieel niet ingrijpen in de staking, die het Franse spooi^ wegverkeer al meer dan veertien dagen grotendeels lamlegl( Maar de ontvangst van de stakers was veelzeggend. In wen kelijkheid heeft hun bezoek aan Mitterrand dan ook het e£ fect van een linkse directe. 1 De staking van het spoorwegpersoneel is voor premier Chf' rac de tweede crisis in nauwelijks een maand tijd. Begin d«j cember moest zijn regering al het hoofd buigen voor de mas saal demonstrerende studenten, die het niet eens waren m< de nieuwe onderwijswetten. Het intrekken van de omstrede' wetsvoorstellen en de concessies die de regering aan d spoorwegstakers heeft gedaan, hebben inmiddels belangrijk stutten weggeslagen onder het regeerprogramma waarma Chirac in maart zijn „samenwoning" met de socialistisch president begon. j MAAR meer nog dan het échec van het programma, geil- voor Chirac momenteel de schade die zijn persoon te lijde^ heeft. Het imago van de zelfverzekerd begonnen premier l, danig aangetast door zijn ongeduldige, opvliegende gedrag qe de grote beoordelingsfouten die hij en zijn medewerkers heb ben gemaakt. De politieke voorkeur van de Fransen ligt m(| menteel duidelijk bij een centrum-rechts kabinet, maar <jj populariteit van de premier holt achteruit. Tegelijkerti^ blijkt de linkse president op onverminderd grote sympathy onder het kiezersvolk te mogen rekenen. Een gecompliceetii de situatie, die Chirac waarschijnlijk slapeloze nachten bp zorgt. I HET decor voor de Franse politieke verwikkelingen van cj" moment zijn dan ook de presidentsverkiezingen van 198[( Mitterrand heeft weliswaar laten doorschemeren dat hij ge^'[ tweede ambtstermijn ambieert, maar waarschijnlijker is d|t hij tot het laatste moment zijn kansen wil kunnen blijvtfe wegen. Op zijn beurt is Chirac vastbesloten over twee jafr zijn intrek te nemen in het Elysée. Maar hij maakt het zicK zelf voortdurend wel érg moeilijk. Of hij het zich té moeilil heeft gemaakt en de linkse directe goed is voor een knoc|| out, zal de komende weken moeten blijken. Op veel steuj, vanuit zijn rechtse hoek hoeft Chirac voorlopig niet te rekic nen: daar staan politici, onder wie Chirac's uiterst gesiep* 1 voorganger Raymond Barre, te trappelen van ongeduld o!a de tweestrijd met Mitterrand over te nemen. Alcohol en verkeer dat kun je niet maken. Dat vindt bijna iedereen Toch zijn er nog van die mensen die vinden dat zij zelf wel zullen uitmaken of ze met een slok op gaan rijden En wie durft er iets van te zeggen? Niemand toch... daar bemoei je je toch niet mee. Maar door dat soort automobilisten worden er wel jaarlijks bijna 500 mensen doodgereden Daar moet wat aan veranderen ZEG ER EENS WAT VAN VOOR ZE INSTAPPEN want ALCOHOL EN VERKEER DAT KUN JE NIET MAKEN ÏÏM//Z E Veilig Verkeer Nederland ix W//// K F pi DE BILT (KNMI) Koude lucht vanuit zuid-Scandinavië stroomt vandaag over ons land uit. De weg van de luchtmas- sa's voert via de Noordzee. Omdat de zee deze lucht enigs zins opwarmt wordt het niet al te koud. Vanmiddag is de wind matig en waait uit het noordwesten. De temperatuur loopt daardoor op tot iets bo ven nul. De wolkenvelden zijn naar zuid-Europa weggedre ven en we krijgen de zon weer te zien. Het is in de middag wel mogelijk dat er plaatselijk een sneeuwbui valt. Vannacht is er weinig wind en met op klaringen zal het licht vriezen. Morgenavond dringt een sto ring vanaf de Oceaan Europa binnen en is er kans dat het bij ons zal gaan sneeuwen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: droog en nu en dan zon. In de nacht matige tot strenge, overdag lichte tót matige vorst. Denemarken: droog en af en toe zon. In de nacht matige, overdag lichte tot matige vorst. Britse eilanden: zondag veel bewolking en enige tijd regen, maandag enkele buien en nu en dan zon. Middagtempera- tuur 4 tot 8 graden. Benelux: morgen droog èn af en toe zon, maandag nu en dan regen of sneeuw. In de nacht lichte vorst. Temperatu ren overdag oplopend tot iets boven het vriespunt. Duitsland: zondag droog, maandag enkele sneeuwbuien, maar ook af en toe zon. In de nacht lichte tot matige voru Middagtemperatuur om hi vriespunt. Frankrijk: zondag droog en r- en toe zon, maandag af en t< regen of sneeuw. In de nacl lichte vorst. Middagtemperi tuur van 3 tot 8 graden in h noordoosten tot 10 graden ai de Middellandsezeekust j langs de Golf van Biscaje. L Alpengebied: in de noord-Zf pen af en toe sneeuw. In nacht matige tot strenge, ové dag overwegend lichte vorstL Portugal. Spanje: perioden nw zon. Middagtemperatuur vft 10 graden in het binnenlaf tot 15 graden aan de kust. J Italië, Joegoslavische kust: het zuiden buien mogelijk n$S onweer. Overigens wisseleL bewolkt. Middagtemperatii van 1 tot 5 graden in het nor den tot 8 a 13 graden in zuiden. I'D tt< i 2 januari Eindhoven Den Helder Rotterdam !X"w. SS». Wgrsch

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2