Chaos verwacht op Duitse wegen Drie-in-één K ohlaanvaardt excuses omroep „Reagan wil meer geld voor steun Contra's" Verslaafde bewerkt agent met vleesmes Hitier ontdook belasting voor honderden miljoenen Gouden Huwelijk HET WEER £eicUe Qo Zaterdag 3 januari 1987 78e jaargang no. 23696 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. Huis verhuisd Dit 186 jaar oude iuis, dat na een vaar- ;ocht aan land wordt gebracht, gaat een iweede leven tege- (noet als toeristische attractie. Het verhuis de per boot van Bel- dre in Ohio (VS) naar 3lennerhassett, een diland in de Ohio ri- rier. Het bejaarde sand werd door Shell Dhemie geschonken kan de commissie die Set eiland beheert. Het zal na de restau ratie naast het gere construeerde heren huis van Blennerhas- sett komen te staan. LEIDSCHENDAM Een agent van de Leidschendamse politie is gisteravond met een mes gestoken. Hij moest voor verwondin gen aan hals en hoofd behandeld worden in het ziekenhuis Sint Antoniushove. De politieman was samen met een vrouwelijke collega en een vrouwelijke arts naar een woning in de Duinmei erij gegaan. Daar \vas een 28-jarige heroïneverslaafde die eerder op de avond al om doktershulp had gevraagd. De arts durfde echter niet zonder politiebegeleiding naar het pand, omdat de verslaafde in een psychotische toestand verkeerde. In de huiska mer sprong de man plotseling met een groot vleesmes in de hand op de politieman af en haalde acht a negen keer uit. De politieman wist de steken echter zoveel mogelijk te ontlopen, waardoor zijn verwondingen beperkt bleven tot kras- en snij- wonden. Het lukte de politie uiteindelijk om de stekende man in de handboeien te slaan. Albert Mol geridderd LOCHEM Albert Mol is vanochtend op zijn zeventigse verjaardag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg die onderscheiding op het gemeentehuis van Lo- chem uit handen van de bur gemeester. Albert Mol heeft op vele artistieke terreinen zijn sporen verdiend: ballet, revue, cabaret, toneel. Grote bekend heid onder een breed publiek kreeg hij verder door zijn tele visieoptredens in programma's als „Wie van de drie" en door zijn boeken (Haar van boven, Wat zien ik). Een ereboog van Delfzijl tot Cadzand zou het moeten zijn die 7 januari hulde brengt aan het gouden paar. Want dan viert het meest geliefde paar van Nederland zijn vijftigjarige brui loft: prinses Juliana en prins Bernhard. Op de voorpagina van Finale een terugblik op die echtverbintenis van een halve eeuw. Bij een feest hoort een geschenk. Een nationaal geschenk in dit geval. Om een landelijke inzameling te houden is een co mité in het leven geroepen dat wordt aanbevolen door minis ter-president Lubbers, alle commissarissen der koningin en vele anderen die hoge functies bekleden in de Nederlandse po litiek en het bedrijfsleven. Wie een bijdrage wil leveren kan dat doen door een bedrag te storten op girorekening 3650 of het speciale rekeningnummer van de Nederlandse banken: 70.70.70.287. Het geschenk zal worden overhandigd op konin ginnedag, 30 april. VERDER IN FINALE Een van onze verslagge vers reisde met een boe- meltje door Java. Een belevenis. Vijfentwintig jaar gele den reden er bij Harme ien twee treinen op el kaar. Onze medewerker Fred Hoogezand die toen voorlichter was bij de NS kijkt terug op die af schuwelijke dag waarop zich de grootste trein ramp in Nederland vol trok. Athos, een monnikenrepubliek op het grondgebied van Griekenland, waar vrouwen nog steeds geweerd worden. In de serie over de maffia is het woord aan de burgemeester van Palermo: „Hier zijn de moorden, maar het geld gaat naar elders". André van der Louw en de strijd tegen het voetbalvandalis me. VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUR Opklaringen en later op de dag mogelijk een sneeuwbui. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Matige en aan de kust vrij krachtige noord westelijke wind. Zon op: 08.48; onder: 16.41; Scheveningen hoog water: 06.07 en 18.18; laag water: 01.32 en 14.01. Hondurese baby's verkocht roor organen EGUCIGALPA Tiental- In Hondurese baby's zijn door uitenlanders geadopteerd om iun organen te verkopen voor ransplantaties. Deze beschul- iging heeft een Hondurese unctionaris gisteren geuit in én dagblad. Leonardo Villeda ermudez, secretaris-generaal jan een Hondurese sociale en aedische organisatie, de Na- ionale commissie voor sociaal relzijn, zei dat veel van de ba y's waren geboren met licha- ielijk afwijkingen. „Men acht dat het nobele mensen aren die deze kinderen adop- ;erden uit menslievendheid, aar later werd ontdekt dat ze n wilden om de organen te rkopen", verklaarde Villeda igenover het dagblad La Tri- iuna. „Zo namen ze bijvoor- jeeld de ogen uit voor behoef je kinderen en die werden smokkeld...". jesmokl Olie Franse brandweermannen ma ken het strand bij Cherbourg lekt. De tanker was op nieuw- schoon nadat 40 ton gasolie jaarsdag aan de grond gelo- uit een Duitse tanker was ge- pen. lONN Bondskanselier Hel- ut Kohl heeft gisteren de rontschuldigingen van de -omroepen ARD en de NDR nvaard, nadat deze zijn euwjaarstoespraak van 1985/ 86 hadden uitgezonden. Het d Kohl vooral een genoegen daan dat niet alleen aan hem maar ook aan het kijkers publiek om excuses was ge vraagd. Regeringswoordvoer der Ost toonde zich blij met het onderzoek dat de NDR in stelt naar de toedracht en hij sprak de verwachting uit dat dat onderzoek niet zonder ge volgen zal zijn. Vanuit de uit- zendstudio van de NDR werd woensdag per vergissing Kohls nieuwjaarsrede van 1985/86 vertoond. De zendgemachtigde weet de verwisseling aan een onduidelijk opschrift op de be treffende band. De juiste nieuwjaarstoespraak van Kohl werd door meer kijkers gezien dan de verkeerde uitzending. Het verschil in kijkcijfers be draagt 430.000. De uitzending van ARD en ZDF op donder dagavond is door 7,29 miljoen Westduitsers gevolgd terwijl de verkeerde toespraak, die op oudejaarsavond werd ver toond, 6,96 miljoen kijkers trok. Succes voor leger Tsjaad tegen Libië N'DJAMENA Het Tsjadi- sche leger heeft gisteren de noordoostelijke oasestad Fada, die de laatste drie jaar werd bezet door troepen van Libië, veroverd. Dat heeft de Tsjadi- sche onderminister voor infor matie Moumine Hamidi be kendgemaakt. „De stad is nu helemaal in handen van de re geringstroepen", aldus Hamidi. Eerder op de dag berichtte ra- dio-Tsjaad dat de gevechten van een „ongehoorde geweld dadigheid" waren. Met de strijd om Fada lijkt een tweede front geopend in het offensief om het noorden van zijn land te heroveren op Libië en de door dit land gesteunde Tsjadi- sche rebellen. FRANKFURT Adolf Hitler zei wel dat hij niet materialistisch was, maar hij werd de rijkste man in nazi-Duitsland en ontdook een gigantische belasting aanslag, zo heeft het West- duitse tijdschrift Quick gisteren bericht. Hitier zou I zijn functionarissen ertoe j hebben aangezet zijn be- I lastingschulden uit de boe- j ken te schrijven, terwijl j hij een miljonair werd I door de betalingen van in- 1 dustriëlen en de inkom- sten uit de verkoop van I zijn boek „Mein Kampf". Het artikel van Quick is i gebaseerd op het boek i „Hitiers Geld" van Wulf Schwarzwaller. Een be- j langrijke bron van inkom- j sten voor Hitler was „Mein Kampf". Het was bijna verplicht dat ieder een in het Derde Rijk het boek las. Tegen 1934 ont ving Hitier tussen de 1,5 J en 2 miljoen mark per jaar aan royalties. Verder be- i taalde het ministerie van j posterijen van het Derde I Rijk in 1939 maar liefst 50 1 miljoen mark aan Hitier om zijn afbeelding op een postzegel te mogen gebrui ken. Bovendien kreeg Hit- Ier ieder jaar 100 miljoen mark voor privégebruik I van Duitse industriëlen, aldus Quick. Ondanks al deze rijkdom dwong Hitier I landeigenaren hun land voor een appel en een ei aan hem te 'verkopen. De Führer vergaarde ook een enorme kunstcollectie van zo'n 10.000 schilderijen, beeldhouwwerken en an- dere kustvoorwerpen. WASHINGTON On danks de Iran-Contra-af- faire zal president Reagan het Amerikaanse Congres vragen circa 100 miljoen dollar nieuwe hulp ter be schikking te stellen aan de anti-Sandinistische re bellen in Nicaragua. Dit heeft de directeur van de Amerikaanse federale be groting, James Miller, gis teren gezegd. „Wij zullen de Contra's niet in de steek laten", zei Miller op de televisie in antwoord op de vraag of de opstandelingen zullen worden verlamd door het schandaal rondom de ge heime Amerikaanse wapen verkopen aan Iran en het doorsluizen van de winsten daarop aan de contra's. Vorig jaar gaf het Congres toe stemming voor humanitaire en militaire steun ter grootte van 100 miljoen dollar. Volgens Miller zal de regering-Reagan dit jaar om een soortgelijk be drag vragen. Zowel het Huis van Afgevaar digden, als de Senaat, als een speciaal benoemde onafhanke lijke aanklager zijn onderzoe ken gestart in de „Irangate"- affaire. Reagan zal zijn begroting voor het jaar 1988, dat fiscaal gezien in oktober begint, maandag naar het Congres sturen. Dit vormt de eerste fase van de jaarlijkse onderhandelingen met het parlement over de overheidsuitgaven. De New York Times berichtte gisteren op basis van ver trouwelijke documenten dat de voorstellen van de rege ring-Reagan voorzien in een totale begroting van 1.024,3 miljard dollar, met een tekort van 107,8 miljard dollar. Dit betekent een geringe stijging ten opzichte van de begroting voor 1987 die 1.015,6 miljard dollar omvat. Het tekort voor 1987 beloopt circa 173,2 mil jard dollar. Als het aan de regering ligt wordt volgend jaar 312 miljard dollar voor defensie uitgetrok ken. Voor de komende vijf jaar is daarvoor in totaal 1800 miljard dollar voorzien. Pagina 5: Regering-Reagan wist al in '82 van wapenleve ranties Iran. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Seen krant ontvangen Bel ussen 18.00 en 19.00 uur, za- erdags tussen 14.00 en 15.00 lur, telefoonnr.071-122248 en |w krant wordt nog dezelfde pond nabezorgd. TERUGKEER WINTERSPORTERS BEMOEILIJKT DOOR SNEEUW EN OVERSTROMINGEN In Valkenburg is als gevolg van de hoge waterstand een kademuur langs de Geul en de Emmalaan over een paar me ter ingestort, maar van een ver ontrustende situa tie is geen sprake. Drie jaargetijden in één. Dat maak je maar zelden mee. Dus komt zoiets in de krant. In een bericht afkomstig van het Russische persbureau TASS, dat ook af en toe iets anders weet te melden dan boze woorden tegen het Westen. U leest het vandaag in de Leidse Courant. In Pecs, in het zuiden van Hongarije is het winter, herfst en voorjaar tegelijk. De mensen daar maken deze uitzonderlijke combi natie van jaargetijden thans mee. U leest dit na tuurlijk in een dagblad, dat al een (zij het een meer voor de hand liggende) combinatie is van nieuws, commentaar en achtergronden. Het uitzon derlijke is slechts gelegen in het feit, dat u daar mogelijk nog niet dagelijks kennis van neemt DEN HAAG/BONN Op het Duitse wegennet worden dit weekeinde chaotische toestanden verwacht. Oorzaak is enerzijds het oprukken de winterweer, ander zijds de terugkeer van het kerstleger winter sporters, onder wie vele tienduizenden Neder landers. Voor extra problemen zorgt, vooral in de deelstaten Ne- dersaksen en Noordrijn- -Westfalen, de hoge water stand. De noordelijke helft van Duitsland was gister middag al bedekt onder een dik sneeuwtapijt, waaronder op veel plaatsen een laagje bevroren regenwater lag. De verwachting is, dat in de loop van vandaag heel Duitsland in wintertooi ge huld zal zijn. In Nedersak- sen en delen van Noordrijn- -Westfalen waren gisteren tachtig wegen voor het ver keer afgesloten als gevolg van de hoge waterstand. Daaronder zijn ook door gaande rijkswegen en waar schijnlijk vanaf vandaag ook autosnelwegen. Rivieren zijn buiten hun oevers getreden, de stuwmeren dreigen te overstromen. Op nieuwjaarsdag zag het er naar uit dat de waterstanden hun hoogste punt haden be reikt. Maar gisteren trad plotseling weer een sterke stijging op, met op diverse plaatsen recordhoogten. Uit eindelijk komt het meeste De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): terecht. Verwacht wordt dat de waterstand daar nog sterk zal stijgen en dat in de omgeving van de rivier steeds meer wegen voor het verkeer moeten worden af gesloten en huizen moeten worden ontruimd. Limburg De hevige regenval van de afgelopen dagen heeft ook in het zuiden van Limburg voor veel wateroverlast ge zorgd. Op meerdere plaatsen in het Geuldal is het rivier tje de Geul buiten zijn oevers getreden en staan weilanden blank. In Valken burg is een kademuur langs de Geul en de Emmalaan door de hoge waterstand over een paar meter inge stort, maar van een veront rustende situatie is geen sprake. Rijkswaterstaat in Limburg liet weten dat de Maas en haar zijrivieren wel een hoge waterstand te zien geven, maar dat dit in de wintertijd niet abnormaal is. Ook het riviertje de Roer in midden-Limburg trad buiten zijn oevers. Praktisch alle veerdiensten in Limburg moesten uit de vaart worden genomen. Bij een wandeling langs de Maas is gisteren de 29-jarige H.S. uit Maastricht verdron ken. Hij liep met een vriend op de Maasboulevard in Maastricht, gleed uit en kwam in het water terecht. Door de hoge waterstand dreef het slachtoffer meteen af en werd later door de po litie levenloos uit de Maas CcidócSouAont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1