'finale ah V^ll R CcidócSouAcmt1 Records ZATERDAG 3 JANUARI 1987 Voetballiefhebber Arie Andries (André) van der Louw vervult sinds mei 1983 de onbezoldigde functie van voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Formeel dient hij in 1987 af te treden, maar dat lijkt er niet van te komen. „Het einde is voor mij nog niet in zicht", zegt de 53-jarige in Den Haag geboren Van der Louw, die als maatschappelijke functie „voorzitter van de Omroepraad" opgeeft. Hij heeft twee commissariaten en is daarnaast onder meer voorzitter van de Stichting Sponsors voor Kunst, van een commissie voor de Rotterdamse haven, van het Salvador Allende Centrum in de Maasstad en bestuurslid van het Foster Parents Plan. De PvdA'er beweegt zich derhalve op een breed terrein, dat evenwel de politiek niet meer beslaat. Zijn „Haagse" loopbaan beperkt zich tot twee korte periodes in de Tweede Kamer (1971 en 1982-1983) en tot het ambt van minister van, zoals het toen heette, cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (1981-1982). Voor de ministerspost die hij zo kort bekleedde, gaf hij het burgemeesterschap van Rotterdam op, dat hij vanaf 1974 had vervuld. Het einde van het tweede kabinet-Van Agt betekende ook het (voorlopige) einde van Van der Louws politieke carrière. Ook pech had hij, toen hij als voorzitter tenonderging met het Openbaar Lichaam Rijnmond. Natuurlijk trok Van der Louws rol in de PvdA, waarvan hij van 1971 tot 1974 voorzitter was, veel aandacht. Hij behoorde in de jaren zestig tot de stroming „Nieuw Links". Hij was mede-auteur van „Tien over rood". Na de mulo, de middelbare handelsavondschool en een avondcursus maatschappelijk werk was hij in dienst bij de VARA, onder meer als redacteur van de tv-gids en als perschef. Zijn journalistieke behoefte vervulde hij ook als redacteur van het jongerenblad Twen/Taboe en van Hitweek/Aloha. De schrijfervaring helpt hem bij het samenstellen van de goed gedocumenteerde toespraken voor de algemene vergaderingen betaald voetbal, die altijd gevuld zijn met kunstig verpakte woordspelingen. ZEIST - André van der Louw nee.mt, na een competitiehelft waarin het voetbalvandalisme meer dan ooit in de belangstelling stond, eindelijk de tijd voor zijn verhaal. „Ik geef toe, dat mijn verwijzing naar de vijftien miljoen gulden be lasting die de overheid uit het be taald voetbal ontvangt, een tikkel tje ordinair was" en „In het eerste kwartaal van 1987 moet de rege ring eindelijk een besluit nemen over het doorberekenen van poli tiekosten aan clubs" zijn kenmer kende uitspraken voor de persoon lijkheid, die Van der Louw nu een maal is. De voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft, ook gezien zijn overi ge werkzaamheden, nauwelijks tijd om over het grootste probleem bin nen zijn bedrijfstak te praten. Als hij het uiteindelijk toch doet, spaart hij niemand, zichzelf niet uitgezonderd. De voormalige minister blikt terug op de afgelopen, hectisch verlopen maanden, en spreekt zijn verwachtingen uit over de nabije toekomst: met zijn sectiebestur vergadert hij dezer dagen over het door de KNVB-veiligheidscommissie opge stelde concept over de mogelijke invoe ring van een pasjesregeling bij stadion- bezoek. Begin deze maand, verwacht Van der Louw, kunnen de clubs in het betaald voetbal rekenen op een aantal voorstellen: ,,Ik weet nu al, dat er een flinke discussie zal losbarsten. En ik moet zeggen, dat de KNVB feitelijk al tot op de bodem is gegaan. De laatste stap was het wijzigen van het tuchtregle- ment, waardoor clubs eerder aansprake lijk kunnen worden gesteld voor ongere geldheden in de stadions. Toch gaan we verder. Ik hoop in januari of februari een informele bijeenkomst te kunnen be leggen met de veiligheidscoördinatoren van de clubs, zodat we overeenstem ming kunnen bereiken". Gezien de gevoelige materie is het vol gens Van der Louw onmogelijk te praten over „de" pasjesregeling. „Er zijn, nog afgezien van de technische problemen, zo veel nuances. Als ik zeg, dat ik er geen moreel bezwaar tegen heb, omdat mensen zich in veel andere gelegenhe den ook moeten identificeren, spreek ik niet automatisch mijn voorkeur uit. Moeten alle clubs de pasjes invoeren? Hoeft het alleen bij wedstrijden met ver hoogd risico? Of moet je ze alleen uitrei ken aan jongeren tot 18 of 21 jaar. Ster ker nog, moeten we niet afzien van pas jes en een actief ontmoedigingsbeleid ontwikkelen voor het bezoeken van uit wedstrijden? Dat zijn allemaal zaken, die de moeite van het bespreken waard zijn". Bovendien wijst Van der Louw op de enorme vindingrijkheid, die de vandalen aan de dag leggen. „Als je het probleem op het ene terrein hebt weggewerkt, duikt het elders weer op. Een tijdlang is er in de stadions en treinen niets van enige omvang voorgevallen. Dan krijg je de ellende met Excelsior-FC Den Haag. Wat er ook gebeurt: relschoppers gaan. zoals bij PSV-Feyenoord, al een dag voor de wedstrijd naar de stad van de tegenstander. Of ze gaan zelfs, zoals de Bossche aanhangers, ellende schoppen bij een duel waar hun club niet eens speelt. Voor mij trouwens eens te meer het bewijs, dat vandalisme niets te ma ken heeft met ruwe taferelen op het veld". De inventiviteit kan er zelfs toe leiden, dat supporters op de een of ande re manier een pasjesregeling ontduiken, beseft Van der Louw. Steun politie Daarom is volgens hem de steun van de politie hard nodig, waarmee hij meteen het volgende gevoelige punt aansnijdt: de kosten van de inzet van agenten. De ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken.) bena drukten half december nog eens het doorberekenen aan de clubs niet uit te sluiten. „Daarin staan zij alleen", vindt oud-politicus Van der Louw, die het KNVB-standpunt onlangs tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer heeft verdedigd. „Ik heb sterk de indruk, dat de bewinds lieden hun redevoeringen louter voor het politieke en publieke effect houden. Zij hebben geen idee van de werkelijk heid. De kamerleden hebben hen tot de orde geroepen". Maar dat deden zij pas nadat Van der Louw minister Korthals Altes tijdens de sectievergadering, eind november, ongekend fel had aangeval len. „Ik heb heel lang geaarzeld dat te doen", bekent Van der Louw. „Het leek immers op het wegschuiven van de pro blemen. Maar ik ergerde me buitenge woon aan de losse flodders die Korthals Altes in het rond schoot. Oppervlakkig heid was troef'. De sectievoorzitter wierp de liberale mi nister voor de voeten dat het betaald voetbal aan belastingen jaarlijks vijftien miljoen gulden oplevert. „Voor politie bescherming is dus ten minste een finan cieel argument", luidde Van der Louws redenering. „Eigenlijk wil ik niet meer over geld praten", zegt hij nu. „Het be- lastingverhaal zal ik voortaan alleen nog gebruiken tegen degenen die de discussie over vandalisme verengen tot de vraag hoe hoog de kosten zijn. Voor de techni sche kant van de beveiliging is inder daad geld nodig. We kunnen echter beter nu investeren, zodat de politiekosten in de toekomst kunnen dalen. Dat stadions ooit zonder politie kunnen, is een illusie. Steeds vaker moeten suppoosten toe schouwers fouilleren. Deze vrijwilligers hebben amper -sanctiemogelijkheden, maar dat mag je ze niet kwalijk nemen. Typische politietaken moeten niet wor den uitgevoerd door anderen". V erschuiven De vraag dringt zich op of Van der Louw het probleem inderdaad niet ver schuift van degenen die geweld plegen, naar de overheid die toch het nodige tracht te dqen. Er zijn momenteel tal van commissies bezig met onderzoek naar oplossingen: het actieplan Samenle ving en Discriminatie, dat bestuurlijke maatregelen van justitie en binnenlandse zaken moet opleveren, de interdeparte mentale werkgroep contra vandalisme, die zoekt naar landelijke veiligheidsnor men voor stadions, het supportersplan van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) en het Lan delijk Overleg Voetbalvandalisme (LOV), waarin de KNVB met alle (over- hcids)partners overleg pleegt. Toch geen verontachtzaming van het supportersge- weld, dat naar kosten berekend „slechts" vijf procent uitmaakt van de landelijke hoeveelheid vandalisme. „Dat is zo", zegt Van der Louw. „Maar ik hoop wH dat alle draden in het LOV samenko men. Het LOV moet immers in de zo mer met de eindrapportage komen". „Het relatief lage percentage is zeker geen reden niets te doen. Vooral de ver jonging van de relschoppers baart mij zorgen. Je ziet jongens van dertien, veer tien jaar zich al misdragen. Het vanda lisme is schadelijk voor het voetbal en de gehele maatschappij. Sterker nog: ik meen dat er keihard moet worden opge treden tegen de ernstigste oproerkraaiers in het voetbal. Niet alleen in de vorm van alternatieve straffen, maar ook door de bekende justitiële sancties. De rech terlijke macht is onafhankelijk, maar ik hoop dat er gebruik zal worden gemaakt van een breed scala van strafmaatrege len. Tegen vandalen moetje niet vergoe lijkend optreden. Bij de eerste overtre ding kun je misschien volstaan met een alternatieve straf in de sfeer van de ma nier waarop schade is toegebracht, zoals de meldingsplicht wanneer de favoriet club speelt. De KNVB heeft al de moge lijkheid de betrapte vandalen uit te slui ten van stadionbezoek". acisme Van der Louw stelt zich helemaal hard op. als het om de racistische uitingen gaat, die er dit seizoen bijna toe leidden dat FC Den Haag voorgoed uit Amster dam werd geweerd. „Racisme is. in woord en geschrift, een duidelijke vorm van voetbalvandalisme en dient over eenkomstig te worden aangepakt. Ik word des duivels als ik iets van racisme zie of hoor. Tegen discriminatie kun je niet hard genoeg zijn. Dan geldt niet meer het verhaal dat die kinderen niet weten wat ze roepen. Ze willen bewust kwetsen, al zullen zij nooit begrijpen hoe grievend ze zijn". Na deze heftige uitval laat de sociaal-de mocraat in Van der Louw zich toch weer gelden. Hij plaatst het voetbalvandalis me in de context van de maatschappelij ke onrust. „Als burgemeester merkte ik al de ellende van het vandalisme op vele terreinen. Ik ben ervan overtuigd dat de maatschappij meer moet doen. Maak de jeugd bewust van de morele en financië le aspecten van vernielzucht. Geef voor lichting in plaatsen waar jongeren elkaar ontmoeten. De voetballerij heeft zelf de actie „Het is weer fijn langs de lijn", die toch van verbroedering uitgaat".. Hoe fijn het langs de lijn is. kan mede te maken hebben met het al dan niet nutti gen van alcoholhoudende dranken. Naast de uitlatingen van ministers over de politiekosten ergert Van der Louw zich aan de voortdurende onduidelijk heid over een landelijk alcoholverbod in stadions. Wvc denkt mee „Het ministerie van WVC denkt de laat ste tijd goed met ons mee. Toch begint staatssecretaris Dees ineens over een mogelijk nationaal alcoholverbod. En dat in de wetenschap dat ik hem half no vember, op de avond na Nederland - Polen, nog heb gesproken. Ik zei hem. dat het voetbal natuurlijk niet mag wor den uitgezonderd in een ontmoedigings beleid dat moet leiden tot vermindering van consumptie van alcoholhoudende André van der Louw: „Ik zal van de vijftien miljoen die het betaalde voetbal de overheid oplevert niet al te vaak meer melding maken". dranken. Maar als hel om veiligheid gaat, kun je niet spreken van een verbod dat altijd moet gelden. Ik zal blijven pleiten voor een selectieve aanpak bij ri sicodragende wedstrijden. Dees heeft nu, wonderlijk genoeg, alles door elkaar ge klutst. Ook hier zie je dus een te sterke overheidsbemoeienis. De staat mag geen albedil zijn". Anderzijds kunnen de vertakkingen van de sectie betaald voetbal jaarlijks reke nen op een vaste WVC-bijdrage van rond de 1,2 miljoen gulden, waarvan het merendeel is bestemd voor de clubs. De sport heeft het ten opzichte van de be zuinigingen in andere WVC-sectoren toch al niet slecht getroffen. Van der Louw: „Natuurlijk ben ik blij met de WVC-gclden. Die hang naar een hoge mate van bemoeizucht moet echter ver dwijnen. Het betaald voetbal mag niet meer te veel leunen op subsidies, al mag je de gemeentelijke bijdragen niet uit vlakken. Nee. de eigen inkomstenbron nen moeten diep worden aangeboord. Daarom is het essentieel meer veiligheid te garanderen, zodat de toeschouwers aantallen eens een keer gaan stijgen. Ook het zoeken naar sponsors staat hoog ge noteerd. Gelukkig participeert het voet bal daarin al bovenproportioneel". Voorgrond Van der Louw zal ook bij hei zoeken naar meer geld een rol op de voorgrond niet schuwen. Als sectievoorzitter heeft hij een Toerige tijd meegemaakt, waarin het betaald voetbal aan tal van proble men bloot stond: de sponsoraffaire Sony-Philips, het mediabeleid rond de mislukte overeenkomst met FilmNet en het „inkrimpen" van de eredivisie van achttien naar zestien clubs. „Al moet je mijn invloed niet overdrij ven", waarschuwt hij, om er onmiddel lijk aan toe te voegen: „Wel is het zo, dat ik tijdens ledenvergaderingen vooral bij belangrijke momenten een charisma tische aanpak hanteer waarin ik een be roep doe op het gezond verstand van de afgevaardigden. Dat is evenwel geen blanco cheque voor de toekomst. Nu heeft iedereen het van mij geaccepteerd. De voetballerij is een opportunistische, grillige wereld - dat bedoel ik niet le lijk - waarin succes en het ontbreken- daarvan hand in hand gaan met emoties. Daarom heb ik geen enkele garantie dat de vergadering mij blijft accepteren. Vandaar dat ik in het vervolg niet altijd te ver moet gaan met mijn redevoerin gen". ROB SEBES Je zult toch worden gedwongen om zes weken met dominostenen te spelen. Dat wens je je ergste vijand nog niet toe. In China en Japan schijnen ze er dol op te zijn met dit soort speeltuig urenlang in de weer te zijn. Maar dat als redelijk in telligent te boek staande jongelui zich lot een dergelijke, tijdrovende onbenullig heid zouden laten verleiden ging mijn voorstellingsvermogen te boven. Je zou toch zeggen dat studenten of wie daar voor willen doorgaan belangrijker zaken omhanden hebben dan met dominoste nen spelen. Studeren bijvoorbeeld. Of protesteren tegen de bezuinigingen op het onderwijs. Of beide. Maar niets van dit al. Zes weken lang steentjes op een rij zetten. Het zou tot lachlust aanleiding geien als het niet zo triest was. En dan nog worden gespon sord door onze Nationale Luchtvaart- trots. de NLT. Te gek voor woorden. Eerst probeert die NLT een hotelketen in de wacht te slepen om daar handel in te gaan drijven. En als dat niet lukt wordt een dominoketen van Madurodam-for- maat geadopteerd. Waar een nationale trots al niet klein in kan zijn. Holland-promotie heette het bij de NLT. Nou. als je je op deze manier in het bui tenland moet verkopen kun je er maar beter meteen een eind aan maken. Want de wereldrecordpoging die geen wereldre cordpoging was omdat er nog nooit eer der een wereldrecordpoging was onderno men was in knulligheid niet te overtref fen. Holland-promotie op zijn smalst zo gezegd. In den vreemde staan we na de afgang van Lausanne, waar Amsterdam zoals bekend met een luttel aantal punten al in de voorronde afviel als olympische kandi daat, al weer te boek als een klein land. Een vlek op de wereldkaart. Maar als ie mand gaat proberen die wereldrecordpo ging die geen wereldrecordpoging wa$ over de grenzen te slijten loopt hij het ri sico voor eeuwig te worden nagewezen als degene die Inet molentjes loopt. En zou zich via een moderne zij het omge keerde variant van de salami-tactiek zijn eigen domino-complex hebben aangeme ten. De domino-studenten zullen er niet mee zitten. Die liggen op dit moment lekker ergens in de zon, want ze kregen voor hun inspanningen een gratis ticket van de NLT. Maar als ze hadden geweten dat hun moeite zo belabberd in beeld zou worden gebracht door de omroep die niet nalaat te zeggen er voor u te zijn hadden ze zich misschien wel een keer bedacht. Het vtas natuurlijk ook wel vragen om moeilijkheden om met twee nationale trotsen, die van de luchtvaart en (zoals ze dat daar zelf vinden) die van omroep land. in zee ie gaan. Inmiddels zijn er al weer (zichzelf vindingrijk vindende lie den bezig met het bedenken van nieuwe ideeën om het Guinness-boek te halen. En om deze lieden na het paalzUten, kla verjassen en dominoën wat ideeën te ge ven hierbij enige tips. Daar gaat-ie: lucifers doorzagen, oliebol len bakken, klompzeilbootjes maken, tul penbollen pletten, kuilen graven, met mo lentjes lopen, plakjes kaas afsnijden, scheve schaatsen rijden, hut spot ten ko ken. Kortom, voorlopig kunnen de stu denten van technische en huishoudscho len en aanverwante opleidingen uit de voeten. Waarbij ze zelfs nog kunnen den ken aan het pingpongrellen creëren. Hoe wel voor wat betreft dat laatste waar schijnlijk beter een beroep kan worden gedaan op Gerard Bakker. Diens pupil Vriesekoop heeft nog niet bekendge maakt het na haar tiende titel nationaal voor gezien te houden of hij heeft de weg geëffend voor zijn dochter om Vriesekoop op te volgen als Nederlands kampioene. Zoveel verstand van pingpong heeft die Bakker we! dat-ie weel dat zijn dochter te weinig talent heeft om het ook buitens lands een beetje te maken. Dan maar in eigen land, moet Bakker hebben gedacht. Alleen was er een sta-in-de-weg: Mirjam Kloppenburg. Die kan er ook wel een houtje van, speelt bij Bakkers Avanti met Vriesekoop en zou volgend jaar zeker haar eerste nationale titel hebben vero verd. Daar heeft Bakker een heel slim stokje voor gestoken onder het motto geestelij ke beschadiging pingpongster" en „wie niet sterk is moet slim zijn". Kloppen burg, op afstand na Vriesekoop Neer- la nds beste pingpongster, werd gepas seerd voor het WK. Als het niet via het batje van je dochter lukt dan maar met een mattenklopper, moet Bakker hebben gedacht. Met in het achterhoofd de hoop dat die arme Mirjam er nu ineens zo ge noeg van krijgt dal ze het biiltje er ook bij neergooit. En daarmee de weg vrij maakt voor een nieuwe kampioene uit de Bakker-stal. Van dit soort onverkwikkelijk geiojo slaan ze elkaar in het buitenland gillend van de lach op de schouder. Over Hol land-promotie gesproken. Je kunt je hier niet een beetje afwijkend gedragen of je kunt het vergeten. Ooit diende Bakker een opponent een kopstoot toe. Maar ook heetgebakerde Bakkers worden een dagje ouder en kennelijk sluwer. Geen kopstoot voor Kloppenburg maar een geestelijke nekslag. De vraag is slechts wat harder aankomt. Ooit leerde Bakker Vriesekoop niet al leen zeer goed tafeltennissen, maar - toen dat alleen niet tot hel gewenste doel leidde - ook allerlei merkwaardige fratsen aan. Onder het motto: het doel heiligt de middelen. Vriesekoop werd achter een tafel een onuitstaanbaar crea tuur. dat alleen nog maar Chinezen mocht opvreten. Dan kun je toch nog be ter gaan dominoën. Met of zonder we- reldrecordpogi ng. BUYS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19