ïïer Aar neemt maatregelen om hieuw iaarsrellen te voorkomen aan tafel lenstverlemng n E Kret bezorgd over geringe bevolkingsgroei Sassenheim ÜÜJEIDEN/REGÏQ CcidAcSotuatit ZATERDAG 3 JANUARI 1987 PAGINA 11 Aspergesoep - vlot gebraden kip met groentesalade en patates frites - karnemelkvla Voor twee: half blikje asper ges, 0,5 liter aspergenat met water, 15 g boter, 15 g bloem. 1 bouillontablet, 1 le pel room; 1 kip, zout, peper, nootmus kaat, 1 plastic braadzak (o.a. te koop bij de beter gesor teerde warenhuizen); 100 g veldsla, 1 struikje wit lof, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 lepel olie, peterselie, 1 handpeer; 0,5 tob 1 kg (voorgebakken) aardappelen, frituurvet of -olie; 4 a 5 blaadjes gelatine, 0,5 dl water, 75 g suiker, 1 citroen, citroenessence, 2,5 dl karne melk, 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker, paar Franse vruchtjes. Snijd de asperges in stukken van drie centimeter. Smelt de boter, roer er de bloem door en verdun het mengsel met het vocht. Voeg het bouillontablet toe, laat de soep vijf minuten trekken en maak haar af met de stukken asperge en room. Wrijf de met koud water af gespoelde kip in met zout, peper en nootmuskaat (bin nen- en buitenkant). Pak de vogel in de braadzak. Prik met een vork twee keer in de bovenkant van de zak. Leg de kip op de braadslee of het rooster midden in een oven, die op 5 of 200 staat. Schud na een uur de gare en bruine kip uit de zak op een schotel. Meng een groentesalade van blaadjes veldsla, reepje wit lof, azijn, zout, peper, suiker, mosterd, olie. fijngeknipte peterselie en blokjes peer. Maak de pudding daags te voren. Los de geweekte ge latine en daarna de suiker op in het heet gemaakte wa ter. Voeg citroensap, iets ci troenessence en de karne melk toe. Laat de massa ge leiachtig worden en doe haar dan in een natgemaak te vorm. Laat de afgedekte pudding op een koele plaats opstijven, schud hem vlak voor u gaat eten uit de vorm en versier hem met stijfge- slagen room en stukjes Fran se vrucht. Menutip voor maandag: ge bakken boterham worst met gestoofde knolselderij en aardappelen - chocolade-ha- vermoutvla. JEANNE ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen, Verhage, Groene- veld en De Ruiter: za. dr. De Ruiter, tel. 125096 en zo. dr. Verhage tel. 218661 Groep 2: Bergmeyer. Pie- terse. Van Gent. Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen. Rus. Kruis en E. de Lange: za. dr. Bergmeyer, tel. 121701 en zo. dr. Vrijlandt. tel. 897577 Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen. Smit. W. de Bruijne, J. de Bruijne. Stolk. Jürgens. Fogel- berg en Muysenbergh: za. dr. Van Leeuwen, tel. 120412 en zo. dr. De Bruyne tel. 134345 Groep 4: Van Wingerden. Lahr, Van Rijn. Bénit. Nieuwenhuis. Roos. Boer. Van de Waardt, Arnou. J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Roos tel. 766123 en zo. dr. Van Wingerden tel. 310047 Groep 5: Schaefer. Jasperse. Crul. Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Kooyman tel. 122268 en zo. dr. Keyer tel. 140124 Oegatgeest: za. en zo. dr. J.W. de Haan, tel. 170605. Kaag Ab- benes Nieuw Vennep: tel. 02526- 72850 Leiderdorp: za. dr. Kern- me tel. 893139 en zo. dr. Lands meer tel. 413913. Spreekuur van 12.30 tot 13.00 (te. 891000). Voorschoten: za. dr. Prescott, tel. 01717-2356 en zo. dr. Koopmans. tel. 01717-6352 Warmond - Voorhout: za. en zo. dr. De Gijzel tel. 01711-10834 Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Kat wijk aan Zee/aan den Rijn: za. dr.Timmers tel. 01718-24004 en zo. dr Hueting. tel. 01718-12102 Katwijk Rijnaburg - Valkenburg: dr. Verhage. tel. 21818 Sassen- heim: za. en zo. dr. De Graaff, tel. 02522-12479 Alkemade Hoog- made: za. en zo. dr. Van Dongen, tel. 01713-4044. Praktijk Saeys- /van Mierlo/Roelen/Brock: dr. Saeys. tel. 01713-2217 Alphen: groep 1, za. dr. Varkevisser, tel. 21767 en zo. dr. Eyssink Smeets, tel. 32059, groep 2. za. dr. Eradus. tel. 72072 en zo. dr. Hertzberger, tel. 73264 Hazerawoude-Koude- kerk: za. en zo. dr. Harkes-Onder- water tel. 01728-8790 Benthui zen - Boskoop: do. dr. Harderwijk, tel. 01727-7540 Langeraar - Nieuwveen Ter Aar - Woubrug- ge: za. dr. Nooter, tel. 01729-8104 en zo. dr. Vreijling, tel. 01729-8104 TANDARTSEN Leiden Leider dorp - Oegatgeest: za. en zo. hr. Dickman, tel. 146004, spreekuur van 13.00-14.00 uur Alkemade - Leimuiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: Voor spoedgevallen tel. 974491 Bollenstreek: dr. Versloot, tel. 02523-72417. APOTHEKEN Regio Leiden: za en zo apotheek Zuid-West in Lei den. tel. 763134 en apotheek Lin naeus in Oegstgeest. tel. 173330 Alkemade: Apotheek Alkemade, open: zat 12-13. 17.30-18 u. zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk Katwijk: za. en zo. apotheek Sloothaak, tel. 01718- 20400 Noordwijkerhout: za geo pend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of dienst- bel. Sassenheim: 02522-10169 Leidschendam: Apotheek dr. Van der Schaaf, Herenstraat 28, Rijs wijk. open: dag en nacht. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout De Zilk Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum. tel. 02522-14147. Hillegom: Opgave via het antwoor dapparaat. tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaco- nessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). n remeente koopt wegen i tuinbouwgebied pCEMADE De gemeente Alkemade koopt van jterschap De Oude Veenen de Molenweg en de Irte Oostweg, beide in Nieuwe Wetering. De Mo- iweg met bermen en bermsloten, uitgezonderd de pfdwatergang langs de noordzijde, is gelegen tus- l de Nieuwe Weteringse Achterweg en de Korte 6tweg en ligt in het zogenoemde Derde tuinbouw- - He?'64*- koop van de Korte Oostweg zijn wel de jmele'men en bermsloten, maar niet de hoofdwatergang t koo(f>s de Oostzijde en de betonnen brug inbegrepen. kust. overdracht heeft plaats voor een bedrag van zeg- hoefteen schrijve één gulden. De gemeente verplicht n eed1 tot het onderhoud van de bermen, sloten en we- akkert met inbegrip van de betonnen brug aan het be- >p hef van Korte Oostweg. Het Waterschap op haar ?nbarrtrt verêoedt de gemeente achtendertigduizend rettes^en voor overname van het onderhoud, ke oj Kermis Lisse weer naar Schoolstraat LISSE De traditionele ker mis van Lisse verhuist vermoe delijk in het komende najaar weer naar de stek die men eni ge jaren geleden bezette. De Harddraverijvereniging Lisse en omstreken heeft vergunning aangevraagd voor het houden van de kermis op zowel het par keerterrein Hobahostraat/ Schoolstraat, als op de haven, Grachtweg en de Schoolstraat. Tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering zinspeelde voorzitter Nic. de Bruin al op het vertrek van de kermis van wege bouwplannen voor het terrein achter de Hobaho. Alkemade beveiligt dossiers ALKEMADE De gemeente Alkema de gaat haar dossiers voor ongeveer honderdduizend gulden beveiligen te gen brand en inbraak. Daartoe zullen vijfentwintig brandwerende kasten worden aangeschaft. Bovendien zullen alle bestanden op de afdeling Bevolking op microfilm worden gezet. Voor het electronisch beveiligen tegen inbraak en anderzins aanpassen van de kluizen met de dossiers van de afdelingen Bevolking en Openbare Werken en de computer ruimte trekt het gemeentebestuur een bedrag van rond de vijftienduizend gul den uit. De desbetreffende voorstellen worden volgende week besproken in de vergadering van de raadscommissie openbare werken. Wassenaar schaft gouden penning af WASSENAAR Burgemeester en wethouders van Wasse naar willen aan twee gemeentelijke onderscheidingen, de gouden „Burgemeester Staab Wisselprijs" en de zilveren ere penning, een andere bestemming geven. Bovendien wil het college de gouden erepenning afschaffen. Het college wil de gouden wisselprijs alleen nog toekennen aan instellingen en verenigingen uit Wassenaar en niet meer aan personen die zich verdienstelijk h'ebben gemaakt voor hun gemeente. De tweejaarlijkse wisselprijs wordt dit jaar voor de tweede maal uitgereikt. De eerste maal ging deze naar de Carnavalsvereni ging „De Deylknotsen". De zilveren erepenning zou voortaan alleen nog aan personen uitgereikt moeten worden. De eerste erepenning werd in 1965 toegekend. In totaal werden er 21 erepenningen uitgereikt, waarvan drie in goud. Sinds 1972 werden geen gouden erepenningen meer toegekend. Met het voorstel van B en W verdwijnt de gouden erepenning. Als de gemeenteraad het plan aanneemt, zal dit de gemeente geen besparing opleveren. De gouden erepenning is sinds 1972 niet meer toegekend. De- "j 1 en qj on Ilegst, ■72938Utomobilist Janny Opwond (War- IPHEN AAN DEN RIJN een aanrijding op de krui- g van de Oostkanaalweg en Dranje Nassausingel in Al- »n aan den Rijn is gister- fldag om tien voor vier een r jarige automobilist uit Aar- derveen gewond geraakt, man verleende geen voor- ig aan een vrachtwagen, die |ri bestuurd door een 33-ja- p inwoner van Zevenhoven, automobilist werd uit zijn p geslingerd en is met vier I (roken ribben en een her- L schudding naar het Rij- jrdziekenhuis gebracht. Een ittende van de personenau- ;en de vrachtwagenchauf- stich-G kwamen met schrik vrij. revel, ngenoncert in eren'lude Wetering gens, etho-JDE WETERING De ge- i vanjngde zangvereniging Vox hetgta uit Roelofarendsveen oege-eft morgenmiddag om drie n an-p een concert in de kerk nten.ji Jacobus de Meerdere aan n het Meerkreuk in Oude Wete- veeljg. Op het programma (van ït in-geveer één uur) staan wer- n dep uit de Messiah van Handel iatief het kerstoratorium van ider-jnt Saën. Het koor staat on- rersi-j- leiding van Jan van der dis-[er en wordt begeleid door r- en Amsterdamse organist Jo- esor-ji Akerboom. Na afloop plan-jrdt bij de uitgang een eol- ?son- te gehouden ter bestrijding oemtb de kosten. TER AAR „We zijn op deze manier allemaal ver liezers. Zo mag het de vol gende keer niet meer gaan". Dit zei burgemees ter P.J. Verhoef gister avond tijdens de nieuw jaarsreceptie van de ge meente Ter Aar naar aan leiding van de nieuwjaars- rellen in zijn gemeente. Hij deed een aantal voor stellen om het geweld volgend jaar te voorko men. In het gemeentehuis werden tevens de traditio nele prijzen uitgereikt. Het Comité Bloemencorso kreeg de wisselbeker, me vrouw J. Bardelmeijer-de Vos, voorzitter van de EHBO afdeling Aardam, werd uitgeroepen tot vrouw van het jaar 1986, zeiler Hans Duetz werd man van het jaar. De burgemeester noemde de ongeregeldheden die plaats vonden tijdens nieuwjaars nacht „Amsterdamse toestan den". Ruim 300 jongeren bele gerden het politiebureau van Ter Aar en bekogelden het met stenen en vuurwerk. Er werden charges uitgevoerd waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Politiehonden be ten twee jongens en één agent, de ruit van een politiewagen sneuvelde en twee agenten konden maar net een straatte gel ontwijken. Verhoef kondigde een aantal maatregelen aan die bij de vol gende jaarwisseling excessen moeten voorkomen. Zo dacht hij er aan om een centrale plaats aan te wijzen waar zon der schade een vreugdevuur gemaakt kan worden. Ook wil hij in de nieuwjaarsnacht een disco organiseren en in de da gen voor Oud en Nieuw de verkoop van vuurwerk beper ken. Voorts sloot hij ook een massale polonaise door het dorp niet uit. Het Comité Bloemencorso kreeg tijdens de receptie de wisselbeker. Deze beker gaat naar de persoon of organisatie die in het afgelopen jaar van bijzondere betekenis is ge weest voor de gemeente Ter Aar. De beker werd uitgereikt door burgemeester Verhoef en werd in ontvangst genomen door Jolanda van der Jagt, ar- chitecte van de praalwagen waarmee Ter Aar zo succesvol was op het bloemencorso van de bloemenveiling Aalsmeer. Deze wagen was in september van 1986 op alle fronten de beste van dit corso, dat jaar lijks van Aalsmeer via Amstel veen naar het centrum van Amsterdam trekt. De vakjury beloonde de wagen met de eerste prijs en het publiek vond de wagen van Ter Aar ook al de mooiste. Verhoef zette vervolgens me vrouw Bardelmeijer en Hans Duetz in de bloemetjes. Me vrouw Bardelmeijer heeft zich al jaren zeer verdienstelijk ge maakt voor de afdeling Aard am van de Koninklijke Neder landse Vereniging EHBO. Zij is ook al lange tijd voorzitter van deze afdeling. Wegens deze staat van dienst werd zij gisteravond uitgeroepen tot vrouw van het jaar. Man van het jaar Hans Duetz werd in 1986 Nederlands zeilkampioen in de klasse 470. Bij de Euro pese kampioenschappen werd hij tweede. Uit handen van burgemeester W.F. de Vreeze van Leidschendam kreeg mevrouw mr. dr. L.G. van den Berge (77) gisteravond de erepenning. SASSENHEIM LEID SCHENDAM Burge meester A.J. Kret van Sassenheim heeft gister avond tijdens de traditio nele nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis zijn be zorgdheid uitgesproken over de geringe bevol kingsgroei in zijn gemeen te. Cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) hebben uitgewezen dat de be volkingsgroei in Sassenheim geen gelijke tred houdt met de nationale ontwikkeling van de bevolking. Nederland bestaat momenteel uit circa 14,6 mil joen inwoners. Volgens Kret zou Sassenheim eens 1 promille van de Ne derlandse bevolking nu 14.600 inwoners zou moeten hebben. „Er is echter geen sprake van dat dit getal haal baar zou zijn. Ondanks de am bitieuze woningbouw die in Sassenheim plaats vindt, halen wij de 14.600 op geen stukken na". De prognose is dat bin nenkort de 14.000ste inwoner te verwachten is. Kret benadrukte bij deze gele genheid nog eens geen begrip op te kunnen brengen voor de door de overheid gepropageer de leuze „terug naar de stad", die prioriteit geeft aan sociale woningbouw in de grotere woongebieden. „Juist voor onze kinderen zullen wij een woning moeten bevechten, want zij behoren bij ons; zij zijn geen kinderen van de stad, maar van ons eigen dorp". Erepenning Uit handen van burgemeester W.F. de Vreeze van Leid schendam heeft mevrouw mr. dr. L.G. van den Berge (77) gisteravond in het raadhuis de gemeentelijke erepenning ge kregen. Mevrouw Van den Berge werkte gedurende vele jaren als secretaris van de di rectie bij de postcheque- en gi rodienst van de PTT. In het laatste jaar dat zij deze functie vervulde, kreeg zij van de PTT faciliteiten om in Leid schendam een juridisch spreekuur te houden. Dit kos teloze spreekuur begon zij op 21 maart 1973 in het stiltecen trum De Schakel in winkel centrum Leidsenhage. Na haar pensionering heeft zij dit spreekuur tot op de dag van vandaag voortgezet. Mevrouw Van den Berge is per 1 januari van dit jaar met het wekelijke spreekuur gestopt. Burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout zei gister avond tijdens de nieuwjaarsre ceptie in het gemeentehuis dat het bollendorp in 1987 belang rijke veranderingen staan te wachten. Hij doelde daarbij op de voltooiing van het nieuwe deel van de provinciale weg langs De Zilk en de herinrich ting van het centrum als de Victoriberg is doorgetrokken. Prins Atlas van de carnavals vereniging De Kaninefaaten verzocht het college om geen verkeersdrempels in het cen trum aan te leggen, omdat dat problemen voor de jaarlijkse carnavalsoptocht met zich mee zou brengen. De bevolking van Valkenburg steeg vorig jaar van 3.084 naar 3.177, een toename van drie procent. Die bevolkinsaanwas is sinds 1977 niet meer zo groot geweest, zo liet burgemeester C. Sinke gisteravond weten tij dens de druk bezochte nieuw jaarsreceptie in het gemeente huis. Ook het óantal huwelij ken was hoger dan ooit tevo ren: veertig. Het „record" was tot dusverre dertig. Voor 1987 stond er volgens Sinke weer veel te gebeuren, onder meer de uitvoering van enkele wo ningbouwprogramma's. Sinke liet verder weten dat de aan leg van de S4 door zijn ge meente in de tweede helft van 1987 van start zal gaan. Onder redactie van Ton Pieters. Een rubriek herboren. Het is een hele sprong die we ma ken in deze zaterdagse kolom- gezetfnen. Met het „Geïllustreerd hetZondagsblad" van zeventig litingjaar terug hebben we 1916 riodeachter moeten laten. Jaargan- eheelgen van 1917 of daarop vol- in ingende waren er niet voorhan- tuinrfen. Omdat ik van verschil- Stuklende zijden heb vernomen, 2.000dat voortzetting van deze ru- LBObriek niettemin op prijs zou steld.worden gesteld, moest ik mijn vijfjtoevlucht nemen tot jaargang kwe-,1925 van dit Zondagsblad. Een ïede-kprong van acht jaar vooruit. geza-En dat is te merken. Hoewel traksde sfeer van het blad nog de- illen-zelfde is van die in de jaren lin te 1912 tot en met 1916 is de kwaliteit van het gebodene in ide jaren '20 kennelijk vooruit lopifjgegaan. aNEr is sinds 1916 wel het een deel-ien ander gebeurd. De eerste :dragwereldoorlog is inmiddels be-achter de rug, de loopgraven voorwaren verdwenen en de Rus- tuin.sische revolutie was zich in veel 1925 aan het consolideren, voorHet wereldbeeld was veran- Diederd in die eerste tijd tussen s on-itwee wereldoorlogen, het in- vele terbellum. De vliegtuigen wa- erde-ren „echter" en over de wat ibile^ drukker wordende wegen re den „snelle two-seaters". Nog nemen van onvergetelijke Jo- han de Raadselredacteur, die z'n Beste Vriendjes en Vrien dinnetjes jarenlang tot last is geweest... Helaas scheen in '25 de jeugd in de vergeethoek te zijn teruggedrongen. De vol wassen abonnees van de Leid- sche Courant die gratis het Zondagsblad toegeschoven kregen, hadden een eigen hoek: „Het Damspel". Met problemen en oplossingen, en een verhaaltje plus foto aan gaande „bekende damspe lers". Zoals Herman de Jongh, „kampioen van Nederland". Een pienter door de pince- nez-glazen kijkende Amster damse „Meester"; opgewerkt speler van internationale sterkte. Dat was nog eens re clame voor de damsport. De verhalen en feuilletons van zestig jaar geleden (met opvallend veel Amerikaanse inbreng) ademden niet meer de drukkende stemming van het arme vrouwtje, de zieke lijke weduwe die zat te sappe len om haar onschuldige kind uit de klauwen van Satan te houden en in de armen van mijnheer pastoor te drukken. De nasleep der 19e eeuw was goeddeels ten einde gebracht. Verheugend ook is dat ik nu, meer dan tevoren, kan putten uit de moppentrommel on der het hoofdje „Scherts" van het Zondagsblad, dat steeds meer cartoons tussen de anecdotes plaatste. Ook fijn is, dat „mevrouw Van Soest" nog steeds om Coba kon roe pen. „Coba, de daghit met het traditioneele vlechtje, holde uit de keuken de huiskamer binnen en vroeg wat me vrouw bliefde". In dit geval was het „saucijsjes, voor 90 ets., met peentjes, waarbij een groote mooie bloemkool". En later, bij „het schoon was- schen van de vaat in de keu ken, zong Coba het hartver heffende lied: „We hadde no bananes maar saucijsjes ca deau!" „Toen zij gereed was, mocht ze naar huis". Enfin, er valt weer heel wat te beleven in deze rubriek, hoop ik. Ik probeer er nog één, onder het kopje „Ernst": „Wilt gij weten wat goed is, vraag het uw moeder; zij is de beste gids door 't leven". En het Zondagsblad liet ook dr.Jan Pieter Heije dichten (over het „Rekening maken"): „Hang het huikje naar den wind, Maar in 't goede, lieve vrind! Zet de tering naar de nering. Of uw nering krijgt de tering; En gij zelf er bij, mijn kind! Zuinigheid baart over vloed, Soberheid maakt zui ver bloed; Volle magen, leege kasten; Maanden smullen, ja ren vasten, Pronk van kleer- en, arm van goed. Daarom is: een cent bespaard, 't Winnen IN CONSTANTINOPEL (boven): „Bèèèhh. een typische straatfiguur in de Turksche hoofdstad is de meloenenkoopman". ADELLIJKE PROMOTIE (links): „De echtgenoote van den Russischen Grootvorst Cyril, die zich laatst tot Czaar aller Russen heeft uitgeroepen, maakt een propagandareis door Amerika". van een gulden waard! Wie zijn reek'ning goed kan slui ten Gaat het binnenshuis en buiten In den Hemel als op Aard!" GENEZING (links): „In Los Angeles worden de verkouden film actrices genezen door aan wending van chlorine- gas, zooals de foto aangeeft. Binnen 24 uur volgt genezing". UIT DE KINDER WERELD: „Net als opal" meer van onze lezers zullen herkenningspunten vinden in het Zondagsblad van 1925; het is allemaal iets grijpbaarder dan de stof van 1916. Goed rooms waren we nog steeds, zonder meer. Het r.k.verenigingsleven floreerde tot in de gloria. In Den Haag vierde „de jeugdafdeeling der R.K.Mandolineclub St.Martha onlangs haar eenjarig be staan' Wel betreur ik het, dat we nooit meer iets zullen ver-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11