Jaap Teske hangt hengel aan de wilgen Alphense sportstichting leert peuters zwemmen Tuinbouwschool Lisse viert 75-jarig bestaan (I CeidacQotncwl PEETVADER VOORSCHOTENSE HENGELSPORT Cameleon e zoekt koorleden Vier pechvogels hopen op beter lot LEIDEN OMGEVING I ZATERDAG 3IANUARI1987 PAGINA Ipj BURGERLIJKE /STAND VOORSCHOTEN Jaap Teske (59), de „peet vader" van de Voorscho- tense hengelsport, heeft aangekondigd dat hij tij dens de eerstkomende jaarvergadering van de V.V.B. (Voorschotense Visserij Belangen) de hengelsportvereniging zal verlaten. Al bij de oprich ting, vijf jaar geleden van de V.V.B., deelde hij mee wel te willen werken voor de oprichting van een Voorschotense hen gelsportvereniging, maar dat hij zich zou terugtrek ken zodra de hele zaak goed liep. Hij wilde niet dat de V.V.B. op dezelfde wijze ten onder zou gaan als de vroegere hengel sportvereniging „Onze Hobby". Die ging ten on der omdat het bestuur te oud werd en geen vat meer kreeg op de leden. Jaap Teske is een bijzondere dorpsfiguur. Van zijn vader erfde hij een kapsalon en breidde die uit met een barge- beuren. In opzet gewoon om het wachten gezelliger te ma ken, maar in de praktijk bleek de bar van kapper Tes ke een grote aantrekkings kracht te krijgen zodat het menigmaal voorviel dat man nen naar de kapper gestuurd werden en vrolijk thuis kwa men zonder dat de haren ge knipt waren. Tien jaar geleden droeg Jaap Teske beide zaken over aan zijn zonen en thans zijn kap salon en horecagebeuren twee aparte zaken te weten kapsa lon Teske en restaurant „De Blauwe Tram". Jaap Teske voelt zich te jong om helemaal niets meer te doen en hij werd melkcontro- leur. Voor dag en dauw en ook aan het eind van de mid dag gaat hij vijf dagen per week met zijn monsterflesjes naar een boerderij en tapt van iedere koe wat melk af be stemd voor het onderzoeksta- tion. Het resultaat van zijn monsters is steeds de weten schap aan de boer of die of die koe goede melk aflevert. De vrije tijd stak Jaap Teske in zijn hengelsport. Hij bleek een bijzondere verschalker van visjes. Hij ontdeke dat tal van vissooren met uitsterven bedreigd wrden door vuil wa ter en ook dat sloten en vaar ten dichtgroeiden met algen endergelijke door verontrei nigd water. De nieuwe door hem opgerichte vereniging V.V.B. richte zich meer op het instand houden van schoon en goed viswater, dan op het ei genlijke hengelen. leden een groot net door de visvijvers van Rodenburgh en constateerde een „afbraak" in het visbestand. Nieuwe vissen werden uitgezet. In de jeugd van Jaap Teske waren de vij vers in het Berkhoutpark rij kelijk voorzien van karpers, die zich lieten voeren met brood en hun kop graag bo ven het water uitstaken. Tij dens de oorlog wist menig LEIDEN Ondertrouwd: N. Heufke Kantelaar en M. Verhoorn. A. Glasber gen en S. S. C. Wassing. J. van der Bent en N. N. A. Jong. A. T. M. Arts en M. R. Smit. M. Janssen en G. W. H. Frans. S. de Vries en W. J. S. van der Scheer. F. J. van de Klundert en M. Aben. F. L. Selier en Y. M. A. Dekker. J. J. M. van den Berg en A. C. Steke lenburg. E. P. Maas en M. Matthijsse. R. Jansen en M. L. Lepoeter. Geboren: Amanda Diana. d.v. K. Csor- ba en D. A. van Houten. Tim Peter, z.v. J. J. Kelder en A. W. van der Stel. Ivo Michiel Jules. z.v. J. M. Bouts en G. J. van der Meer Maria. d.v. J. Ver hoog en A. M. Berkheij. Christiane. d.v. J. Toorenaar en M. M. Seidenla- den. Kabita. d.v. D. Mahadew en O. Samlal. Niels. tv. P. F. Amperse en E Meijers. Andries Johannes Gerardus. z.v. A. J. Voordouw en C. van der Kaaij. Maria Paulina Francisca. d.v. J. J. Heemskerk en P. M. van der Slot. Asha, d.v. J. J. M. van Leeuwen. Ro nald Dennis. z.v. D. E Vanterpool. Freek. z.v. F. Zandbergen en M. A. Oostergo. Petrus Maria Jozel. z.v. G. J. P. de Vries en M. E. C. A. Cop- pes. Nicole Maria. d.v. A. S. Zandber gen en G. C. de Mooij. Albertine Christine Wilhelmina. d.v. P. J. Kem- peneers en P. A.C. Heere. Comelis, z.v. J. A. Kuijt en C. J. van Duijn. Eli sabeth Louise, d.v. R.C. P. van den Nieuwendijk en L. L M. Straver. Jim my Boy, z.v. B. A. Lohman Gerson en J. W. A. van Dort. Christina Juliana, d.v. E. Meijer en C. de Fretes. Antoi nette Helène, d.v. J. W. Drexhage en L. Baldivia. Bas Cornelis. z.v. J. H. J. M. van Krieken en C. H. M. van den Ende. Gertjan, z.v. J. Noorlander en C. J. Sluis. Naomi. d.v. A. J. Peelen en M. de Mooij. Denise Maria Klazina Catharina. d.v. A. G. Hoogduin en M. Zwetsloot. Jessy Alicia Victory, d.v. R. T. C. Perret Centil en J. M. van Spelde Cornelis Pieter, z.v. C. Schaap en J. Schellingerhout. Stelan. z.v. M. Larguet en I. Bossers. Daniel, z.v. M. Larguet en I. Bossers. Fabian Franpois Cornelis, z.v. A. M. de Haan. Roy, z.v. M. E. Duijverraan. Edwin Adriaan, z.v. M. de Jong en M. J. Rusman. Sebastl- aan Bernardus Adrianus, z.v. B. C. J. Schalks en C. C. van der Wiel. Rens Jan. z.v. G. L. M. van Hoek en J. H. Meijer. Nicolaas Olivier. tv. N. B. G. de Bont en M. A. G. B. Kleiberg. Adri- ana Wilhelmina. d.v. R. Kipp en W. A. Helmus. Jansje Martha, d.v. P. C. de Kraker en E. R. Wiskerke. Renë Jo hannes Gerardus. z.v. 0. van der Born. Jacqueline, d.v. D. B. de Jong en A. M. C de Ruijter. Emiel Jeroen, z.v. J. W. M Verhallen en I. Vlietstra. Dirk Leendert. z.v. C. van Duijn en G. van der Marei. Overleden: A. van den Oever. geb. 2- 2-1918 man. S. E. M. Crama, geb. 15- 2-1905 vrt.. echtg. van A. Lepelaar. J. van Loenen. geb. 10-12-1895 vrl., geh. gew. met B Hensen. N. de Roode. geb. 5-1-1900 vrt.. geh. gew. met J. W. Benning. H. M. Scheepers, geb. 8-10- 1949 vrl. A. J. van de Water. geb. 6-8- 1986 vrl, C. J. H. Smit. geb. 6-4-1949 vrt., echtg. van J. Bakker. B. J. Franse, geb. 14-9-1907 man. E Idelenburg, geb. 23-7-1903 man. J. B. Wering, geb. 16-4-1897 vrl., geh. gew. met J. R. Baart. L. M. G. A. Houben. geb. 7-4-1938.vrl. E. C. Kleljweg. geb. 4-8- 1904 vrl., echtg. van J. H. Schaare- man. L. Blok. geb. 25-6-1913 man. C. J. van Leeuwen, geb. 14-4-1898 vrl.. geh. gew met J. L Moers. C. van Roon, geb. 23-1-1906 man. A.C.W. van der Ham, geb. 20-5-1943 man. J. van Beveren. geb. 9-3-1901 vrt, J. Bouwman, geb. 22-1-1898 man. L van Tilburg, geb. 9-4-1920 man. I. van den Oever, geb. 24-2-1898 vrl., geh. gew. met J. van der Plas. H. Ziegeler, geb. 1-11-1917 man. H.A. van den Vlek- kert, geb. 27-9-1897 vrl., geh. gew. met H. de Jong. J. P Maré, geb. 11-1- 1936 vrl. W. A. Entzinger. geb. 20-3- 1926 man. C'. W. de Zwart. geb. 22-6- 1918 man. P. E. M. van Dijk, geb. 19- 10-1919 vrl. J. C. Bonnet, geb. 18-6- 1901 vrt. echtg. van A. Wetselaar. J. E. M. Jansen, geb. 4-12-1893 vrt., geh. gew. met I. Pardon. J. Bos. geb. 31-8-1897 man. J. van Zeijst. geb. 4- 1-1919 man. ALPHEN AAN DEN RIJN Kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar hebben de grootste kans op verdrinking. Dat ge beurt dan meestal in slo ten en plantsoenvijvers. Dat heeft een onderzoek uitgewezen. De Alphense sportstichting heeft daar om besloten hier iets aan te doen. „Er moet hard aan getrokken worden om ervoor te zorgen dat kinderen zichzelf in het water kunnen redden", aldus de stichting. Zwemlessen voor kinde ren worden meestal pas vanaf een jaar of vier ge geven. De Alphense sportstichting is daarom nu als eerste in Neder land gestart met cursus'- sen zelfredzaamheid voor peuters van 21/2 tot 3 jaar en van 3 tot 4 jaar. In deze vijf maanden duren de cursussen die in januari starten, leren de peuters zich zelf te redden in het geval ze in het water terecht komen. „Dat gebeurt niet door het kind de „Schoolslag" bij te brengen, want dat is een aan geleerd kunstje waar het kind in feite niet aan toe is", aldus de organisatoren. „We laent het kind eerst kennis maken met het water. De ou ders gaan daarbij ook mee het water in. Zij zijn zeer nauw betrokken bij deze cur sussen. Via plezier in het wa ter wordt getracht het kind het verschil tusen diep en on diep water bij te brengen. Daarom krijgt het kind de lessen ook in de verschillen de zwembaden van Alphen en mischien ooit zelfs in de Zegerplas". Verder wordt het kind begrip, ervaring en koelbloedigheid bijgebracht, zodat het in positieve zin op water kan reageren. Heel be langrijk is ook het bijbrengen van de drijf- en voortbewe gingsmogelijkheden. Er wordt bijvoorbeeld geleerd dat als het kind in het water valt het meteen horizontaal op rug of buik moet draaien. Door verticaal te blijven heeft het de neiging te gaan schreeuwen en zwaaien waardoor het drijfvermogen verminderd wordt. Horizon taal kan het dan naar de kant spartelen. Hierbij kan bijvoorbeeld lucht onder de kleding als drijfmiddel hulp bieden. Rugcrawlen In tegenstelling tot de tradi tionele zwemlessen wordt bij de methode van de Alphense sportstichting uitgegaan van het individu. „Elk kind zal een voorkeur voor een be paalde houding en beweging hebben en het is de taak van de instructeur om daarop voort te borduren in plaats van iedereen te laten rug- crawlen. Het ene kind werkt liever met kracht uit de ar men. Het ander heeft dat in de benen zitten", vindt de stichting, die om die reden ook bezwaar heeft tegen de traditionele zwemlessen. „Een kind moet daar ver plichte kunstjes zoals 100 me ter school- en rugslag aanle ren terwijl het misschien be ter en met meer plezier zou kunnen borstcrawlen. Wat dat betreft zijn de vernieu wingen in het zwemonder wijs, die al in de jaren zestig wenselijk geacht werden, nog steeds niet doorgevoerd", en stelt de Alphense sportstich-^ ting met een lichte wrevel! vast. Om die reden is de sport stichting zelf vernieuwingen01 op alle gebieden van het zwe-. monderwijs gaan doorvoeren.fill Met veel succes overigens,; want de Alphense leermetho-JDl de die ook bij leerlingen vantagi het basisonderwijs bij heteta schoolzwemmen wordt toege-lft past, vinden navolging in an-r e dere Nederlandse gemeenten, ji J Over het experiment van het M< zwemmen met peuters is veelig. nagedacht en gepraat met in-gev structeurs en ouders van dep u kinderen. Het initiatief! h wordt begeleid en onder-int steund door de Rijksuniversi-r li teit van Utrecht, door de dis-jer trictsarts van de Moeder- enf A Kindzorg en het adviesor-(n gaan de Stichting leerplan-[rdl ontwikkeling. „Bewegingson-[te derwijs in het water" noemt n c men deze methode in Al- phen. Bewegingsonderwijs in| deze vorm moet, meent meni in Alphen, en daarom gaan IÉ- hier ook alle basisleerlingen uit de derde groepen tweel keer per week zwemmen. „Dat zou eigenlijk wettelijk geregeld moeten worden", vindt men bij de Sportstich-1 ting. LISSE De Rijksmid delbare Tuinbouwschool (RMTuS) in Lisse bestaat 75 jaar. Een gebeurtenis die met diverse feestelij ke activiteiten wordt ge vierd. Hoogtepunt is de officiële viering van het lustrum op 8 mei 1987. Volgens directeur J.A. Rink is het de vraag hoe lang de tuinbouwschool nog zal be staan in de huidige vorm. Dat de toekomst van het on derwijs in het algemeen en dat op de Rijksmiddelbare Tuinbouwschool in het bij zonder echter op een andere leest wordt geschoeid, staat vast. Al was het maar door het introduceren van nieuwe (ook technische) ontwikke lingen en inzichten. De intro ductie van de computer is daar een sprekend voorbeeld van. i Rond het 75-jarige bestaan is een uitgebreid programma van activiteiten in elkaar ge zet door een jubileumcom missie, ondersteund door een commissie van aanbeveling. Daarin hebben 15 personen zitting die direct of indirect bij de bloembollensector zijn betrokken. Zij hebben diver se activiteiten ontwikkeld, zoals het ontwerpen en be planten van de Amerikaanse tuin in de Keukenhof door de klassen IB en 2B onder leiding van de heer H.N.T. Koster van de Keukenhof en de heer W. Grimme. Ook tijdens de Mechanisatie- tentoonstelling, van 5 tot 9 ja nuari in de Hobahohallen in Lisse, is de jubilerende school vertegenwoordigd, terwijl men ook het plan heeft opge vat om deel te nemen aan de Midwinterflora in de hallen van de bloembollenveiling CNB. De Kerstflora staat dit keer niet op de agenda: „We hebben er enige jaren aan meegedaan", aldus directeur Rink, „maar hij valt midden in de vakantie. Er zijn dan te weinig mensen beschikbaar. Bovendien is die Kerstflora, nu deze in Amsterdam wordt gehouden, verder van ons ge bied af, terwijl we toch juist graag temidden van het vak de manifestaties willen hou den". De school houdt 7 februari een open dag en op 9 februa ri een open avond. Verder wordt in de periode van 20 tot en met 23 februari onder het motto „Met een bol op je knie" acte de présence gege ven op de huisbroeitentoon- stelling Lenteflora in Lisse. Op die tentoonstelling zullen ook de resultaten te zien zijn van school wedstrijden. Vijf tien scholen hebben hun deelname al toegezegd. Showtuin Aansluitend wordt in de pe riode van 23 tot en met 27 fe bruari een schoolfeestweek gehouden, met diverse activi teiten voor en door de leer lingen en een reünie op 27 februari. Ook staat een mo gelijke deelname aan het Bloemencorso van zaterdag 25 april op het programma. De officiële viering van het 75-jarige bestaan is op 8 mei. Hiervoor wordt een bijzonde re bijeenkomst op poten gezette in de grote schuur van het£or LBO te Lisse. Ter afsluitingjaai van de feestelijke topperiodebch wordt op 21 mei een geheeljger nieuwe vaste plantentuin inger gebruik genomen. Deze tuinder wordt aangelegd op een stukjen grond van ongeveer 2.000dat vierkante meter die het LBObrii ter beschikking heeft gesteld.wo Bovendien verlenen de vijftoe grootste vaste plantenkwe-192 kers uit de regio hun mede-spr werking. Zij dragen er geza-;En menlijk zorg voor dat strakst maar liefst 1200 verschillen-jzel: de vaste planten in de tuin t bewonderen zijn. de „Een initiatief dat voorlopiggeg voor vijf jaar is opgezet", al-Er dus Rink die tevens meedeel-jen de dat het rijk een bedrag we van 40.000 gulden ter be-acl schikking heeft gesteld voorjwa de bestrating rond de tuinjsisc „Ik weet zeker dat er veel192 belangstelling zal zijn voor He deze nieuwe showtuin". Die-dei belangstelling is er straks on-! twi getwijfeld ook voor de vele ter andere programma-onderde- rer len rond het 75-jarige jubilea dn um. dei Voorschotenaazr een vette karper te bemachtigen om zo even de honger te stillen. Na de oorlog dacht niemand meer aan de karpers, de vij vers in het Berkhoutpark werden ondiep en volkomen ongeschikt voor grote vissen. Een persoonlijke aktie van Jaap Teske zorgde er twee jaar geleden voor dat de ge meente een vijver ging uitdie pen en samen met zijn mede bestuursleden van de V.V.B. ging hij naar Arnhem en mocht een dertigtal karpers uit de vijver aldaar vissen. Die karpers werden uitgezet in de Berkhoutvijver en thans bezit deze vijver weer kar pers, die zich graag laten voe ren. De laatste grote daad van de V.V.B. was het uitzetten van Chinese graskarpers. Die vis sen zorgen voor het opruimen van overtollig groen, waar door de sloten en vaarten weer kunnen „kabbelen in de wind" zoals Jaap Teske het toen uitdrukte. In een afgeslo ten deel van de Voorschoten se watereren zwemmen thans Chinese karpers rond, zij vre ten groen weg, kunnen zich niet voortplanten bij gebrek aan de juiste temperatuur en helaas sterven zij thans lang zaam uit, want zij zijn ook een prooi van de hengelaars. Jaap Teske is een bijzondere dorpeling. Iedereen mag hem graag, hoewel sommige men sen niet begrijpen hoe hij een vis aan een hengel kan slaan, want over de hengelsport zijn de meningen verdeeld. Niet ten onrechte waarschijnlijk. Voorschoten heeft mede door de hulp van de door Jaap Tes ke opgerichte Voorschotense Visserij Belangen weer enige vijvers en wateren, waarin getracht wordt de vervuiling tegen te gaan. Het bestuur van de V.V.B. noemt Jaap Teske niet ten on rechte de „peetvader" van de Voorschotense hengelsport. JOOP PETERS [KI t d< 6tw LEIDEN/REGIO Hef* nieuwe zangkoor Camele',rne on zoekt leden. Het kootf>s oriënteert zich op de kust-ov streek, waar behoeftcen bleek te bestaan aan eeir tc koor. Het nieuwbakken1 koor legt zich toe op hel V£ zingen van herkenbare1^ melodieën uit operettesj^ei musicals en dergelijke oc een voor amateurs zo hoog mogelijk niveau. Inmiddels heeft zich een behoorijk aantal leden aangemeld. Dirigent wordt Wim Kotteman uit Oegst! r geest. Er wordt gerepe teerd in de Kastanjehof aan de Sint Antoniuslaan 24a in Sassenheim, op woensdagavonden acht tot tien uur. De eerstel repetitie wordt op 7 janua-J ri 1987 gehouden. De men sen achter het koor heb ben de naam Cameleon gekozen omdat het koor flexibel moet worden. HeL moet zich aanpassen aanf de zangers en zangeressen! ook als die bijvoorbeeld geen noten kunnen lezen en verder moet Cameleon optreden voor breed mogelijk publiek met een gevarieerd pro-I gramma. Voor informatie kan menf terecht bij Wilma van Duyvenbode, Spaargaren-: straat 1/3, 2341 JV Oegst-*"-" geest, tel. 071-175860, Piet Bakker, tel. 02523-72938|j (Noordwijkerhout), Janny Potjes, tel. 071-215173 (Lei-a, den) en Cor van Winseny tel. 01711-10542 (War mond). .PB eba ro-T en% De pechvogels Oscar en Mardi hopen op meer geluk in 1987. Sommige honden uit het dierenasiel veranderen van pechvogels in geluksvogels: bij de eerste baas waar ze te recht komen, voelen ze zich direct helemaal thuis. Maar die mazzel is niet voor iede re viervoeter weggelegd. Sommigen worden om di verse redenen na korte of langere tijd weer naar het asiel teruggebracht. Vier van die pechvogels doen bij aan vang van het nieuwe jaar een welgemoede poging om opnieuw onder de pannen te komen. De 8-jarige zwarte reu Oscar zit al sinds september in het asiel aan de Besjeslaan. Be heerder Gottschal van het asiel vertelt: „We hebben Oscar een aantal keren kun nen plaatsen, maar hij was daarbij tot nu toe nog niet zo gelukkig". Hij is erg lief, maar toonde zich in het ver leden een waar verdediger. Zo „beschermde" hij zijn nieuwe bazin zelfs tegen zijn nieuwe baas. Bij een andere baas liet hij niemand aan zijn botten komen. „Oscar zou zich thuis voelen bij ie mand die alleen woont en hem zijn gang laat gaan. Hij zal zich gauw hechten aan die nieuwe baas". De tweede pechvogel is de kruisingherder Wodan. Deze zwart- gele reu van 2,5 jaar oud is sinds mei 1986 al eni ge malen bij een nieuwe baas geplaatst. Beheerder Gottschal: „Hoewel Wodan een heel aardig dier is lever de hij bij de nieuwe baasjes problemen op en werd dan teruggebracht. De moeilijk heid met Wodan is dat hij zich heel erg hecht aan één persoon. Alleen die persoon accepteert hij als baasje en voor die baas gaat Wodan door het vuur". Ook voor Wodan is het waarschijnlijk het beste om in een klein ge zin terecht te komen of bij iemand die alleen woont „De derde pechvogel is de Franse spaniel Mardi", ver telt Gottschal. Mardi figu reerde al eerder in deze ko lommen. „In de weken na dat hij in de krant had ge staan is er een aantal men sen geweest voor Mardi. Twee weken geleden dach ten we hem te kunnen plaat sen in Leiden, maar dat is toch niet doorgegaan". Mar di is een heel lieve zelfstan dige hond met een bruinwit- te vacht. „Mardi kan heel goed geplaatst worden, want hij kan goed opschieten met kinderen en andere hon den". Mardi heeft echter één probleem: hij kan absoluut niet tegen alleen zijn. Dat hoeft volgens Gottschal geen groot probleem te zijn voor iemand met een auto: „Mar di kan goed tegen autorijden en gaat graag mee in de auto". Het kwartet pechvogels van 1986 wordt volgemaakt door Tootsie. Ook Tootsie, een 2,5 jaar oude gecastreerde reu, is al een aantal malen geplaatst geweest en weer teruggeko men. „De nieuwe baasjes bleken met deze hond steeds een ander probleem te heb ben. Hij zou te dominant zijn met andere honden of niet tegen kinderen kunnen", al dus Gottschal. „Als we hem hier uitlaten met andere honden hebben we echter niet de minste moeite met hem". Het beste voor Tootsie zou zijn als hij alleen in een gezin zou komen en waar hij, na een gewenningperio- de, ook best eens alleen gela ten zou kunnen worden. Geluksvogel Mark De Duitse staander Mark die vorige week werd voorge steld is, ondanks de drukte rond de feestdagen, opgeno men door een familie in Wassenaar. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel verblijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevonden, óf door honden bezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijke, maar soms ook vol slagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van 95 gulden (inclusief die- renpaspoort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goéde aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di-vr 10-12, 14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10