Rtidba (Boma/ntn Ontwikkeling yan-economie on schema Bon: Autokraker Rellen ontsieren jaarwisseling DE KEER TOPAMBTENAAR RUTTEN: Bouterse kondigt maatregelen aan tegen Nederland Engels schip vier etmalen stuurloos £eidóeSou/ia/ni HET WEER m Vrijdag 2 januari 1987 H 78e jaargang no. 23695 ^É)|M Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 10X03. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. Q,64permm.kleint|esf. 0,45permm. Losse nummers t. 1.1U. nomie". Bouterse noemde als voor naamste zorgen van de rege ring het oplossen van de te korten waardoor lange rijen wachtenden ontstaan, het heropenen van gesloten be drijven en scholen, de terug keer naar hun woonplaatsen van evacuees en van vluch telingen die naar Frans-Guy- ana zijn uitgeweken. Bouterse herhaalde wat hij twee weken geleden had ge zegd over verkiezingen, die uiterlijk in maart 1988 zullen worden gehouden. „Ik moet u echter meedelen dat er nog ernstige meningsverschillen zijn tussen de vakbeweging en de politieke partijen over de wijze van samenstelling van de volksvertegenwoor- ding". Als voorzitter van het topbe- raad zei hij gesprekken te hebben gevoerd met de be trokken partijen. Daarbij is onderstreept „dat de hoogste macht moet liggen bij de volksvertegenwoordiging". Pag.5: Conflict in Surina me kan nog jaren duren. (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De druk van de loonbelasting en de sociale premies op de lonen moet met tien tot twin tig procent omlaag. Het kabinet moet deze doelstelling de komende vijf tot tien jaar topprioriteit geven in het beleid. Wat betreft de econo mie is er reden voor optimisme. Secretaris-generaal Rutten, de hoogste ambtenaar op het ministerie van economi sche zaken, zegt dit in zijn vandaag ver schenen traditionele nieuwjaarsartikel in het economenblad ESB. De doelstellingen uit het regeerakkoord zijn volgens Rutten haalbaar. De topamb tenaar doelt daarbij op het verminderen van de werkloosheid tot 500.000 in 1990 en het beperken van het financieringtekort bij de overheid tot 5,25 procent in dat jaar. „Tot op heden liggen wij goed op sche ma", aldus Rutten. In het blad geeft de topambtenaar een in dicatie over de financiële ruimte die de overheid in de toekomst zal krijgen voor lastenverlichting. Rutten schat dat op zes miljard gulden per jaar. Dat bedrag komt vrij als gevolg van een afnemende groei bij overheidsuitgaven en sociale verzeke ringen, minder subsidie voor woningbouw en andere zaken, een lagere groei van de rente en een sterke economisch groei. Die groei is nu al drie procent ondanks de te genvallende energiebaten. Rutten noemt het op grond van boven staande factoren „aannemelijk" dat bin nen afzienbare tijd de economische voor delen van een forse blijvende lastenverla ging kunnen worden gerealiseerd bij een sociaal aanvaardbare ontwikkeling. Hij wijst erop dat 40 procent van die lasten verlaging ten goede komt aan ambtenaren en uitkeringstrekkers. Belastingverlaging noemt Rutten speciaal van belang aange zien mensen zich in niet onbelangrijke mate laten leiden door netto beloningen en prijzen. Hoge belastingtarieven belem meren zonder enige twijfel de werking van de markteconomie, aldus de topamb tenaar. Pag. 3: Nieuwe zakelijkheid in econo misch beleid bepleit Half tot zwaar bewolkt en en kele sneeuwbuien. Minimum temperatuur rond 2 graden, middagtemperatuur enkele graden boven nul. Matige, aan de kust krachtige wind, draai end naar noordwest. In het weekeinde 's nachts vorst. Zon op: 08.49; onder: 16.40; Scheveningen hoog water: 05.20 en 17.26; laag water: 0.42 en 13.10. PREMIER LUBBERS HOUDT OPNIEUW A UTOKRAKER AAN IROTTERDAM Premier Lubbers heeft op oudejaarsavond ivoor de tweede keer binnen enkele maanden een autokraker aan de politie overhandigd. Buren van de minister-president za gen aan het begin van de avond dat een man en een vrouw de auto van mevrouw Lubbers openbraken en er met de autoradio -vandoor gingen. Zij alarmeerden Lubbers, die op dat moment naar buiten ging om met zijn zoon een wandeling te maken. Lubbers en zijn zoon zetten per auto de achtervolging in. Het stelende tweetal was inmiddels in een tram gestapt. Bij een halte op de Oudendijk stapten zij uit. De man werd door Lubbers en zijn zoon, geholpen door een controleur van de RET, yastgehou- jden in een wachthuisje. Inmiddels waarschuwden zij de politie 'die kort daarop de 32-jarige man arresteerde. Enige maanden geleden zorgde de premier er ook al voor dat een autokraker werd aangehouden. Na een inbraak in een van de auto's van de familie Lubbers hield hij de dief in de gaten, waarna de gewaar schuwde politie de man kon inrekenen. VS polsen mening ANC over machtsdeling WASHINGTON De Vere-' macost gezegd in een gesprek nigde Staten peilen de mening met de Washington Post. Het van de leiders van het Afri- plan voor de machtsdeling, ge- kaans Nationaal Congres naamd „voorstel Indaba", is (ANC) over een plan voor de eind november uitgewerkt op deling van de macht in Zuid- een bijeenkomst van vertegen- Afrika. Dit heeft de Ameri- woordigers van 36 groepen in kaanse onderminister van bui- de Zuidafrikaanse provincie tenlandse zaken Michael Ar- Natal. Het is een blauwdruk CHRISTINA DEUTEKOM SLUIT CARRIÈRE AF Chinese studenten demonstreren op historisch plein „Flodder slaa t alle bioscooprecords DEN HAAG De vermaarde operazange res Cristina Deutekom heeft besloten haar theater- en concertloopbaan met onmiddel lijke ingang te beëindigen. Aanvankelijk was de 58-jarige zangeres van plan haar vertrek op 10 januari aan te kondigen na afloop van een serie van zes concerten met Forum Filharmonisch. Na afloop van haar terugkeer uit Bilbao, waar zij de titelrol vertolkte in Gurridi's opera Amaya, advi seerden artsen haar echter om niet onmid dellijk de spanningen van een nieuw pro ject op zich te nemen. Zij besloot aan dit ad vies gevolg te geven, maar is vastbesloten in de muziekwereld actief te blijven als coach en jury-lid bij concoursen en dergelij ke. Pag. 6: „La Deutekom" ziet terug op in ternationale loopbaan. PEKING Zo'n 1.000 studenten hebben van nacht op het historische Tiananmen-plein in Peking betoogd voor meer democratie, pers vrijheid, verkiezingen en vrijheid. De politie greep niet in toen de betogers doordrongen tot op het plein, dat wordt geflankeerd door de voornaamste regeringsgebouwen. Functiona rissen van de universiteit haalden hen van morgen over hun protestactie te staken. Met bussen werden de betogers teruggebracht naar de campus. De 1.000 maakten deel uit van een grotere groep betogers die gisteren de vrijla ting had geëist van studenten die eerder op de dag bij een protestactie waren opgepakt. Na dat er 24 studenten waren vrijgelaten ging de helft van de betogers naar huis. De andere helft zette het protest voort en trok naar het Tiananmenplein. Pag. 5: China: Taiwan hitst studenten op. voor een multiraciaal bestuur in Natal, dat zou kunnen die nen als proeftuin voor machts deling op nationaal niveau. De Zuidafrikaanse regering heeft het al afgewezen, maar minis ter Shultz zal het plan op de agenda zetten van de ontmoe ting die hij deze maan heeft met de voorzitter van het ANC. Oliver Tambo. Deze villa aan de Wassenaars Rijksstraatweg ging in vlammen op. LEIDEN Rellen in Ter Aar, Roelofarendsveen, Alphen en Leiden hebben de jaarwisse ling in de Leidse regio ont sierd. Charges van de Mobiele Eenheid werden uitgevoerd en enkele arrestaties werden ver richt. Ip Ter Aar belegerden zo'n 300 jongeren het politie bureau aan de Aardamseweg. Een agent en enkele jongeren raakten gewond tijdens de bikkelharde confrontaties. Oorzaak van de onenigheid was het aansteken van een kerstboom bij de Aardamse brug. De politie wilde dit ver hinderen, maar de jeugd ver zette zich. Toen men een jon geman arresteerde en naar het bureau meenam, ontstond de belegering, waarbij het bureau met vuurwerk en straatstenen werd bekogeld. In Leiden concentreerden de ongeregeldheden zich opnieuw rond de Marnixstraat. Er wer den charges uitgevoerd en twee arrestaties verricht. Een vrouw raakte gewond toen relschoppers met stenen naar auto's op de Willem de Zwij gerlaan gooiden. Ook in Al phen kwam de Mobiele Een heid in actie. Hier werden zes arrestaties verricht. In Roelo farendsveen woedde bij de Noordhoek een ware veldslag tussen jongeren die met brand bommen gooiden. De brand weer wist hier te voorkomen dat aan de Langeweg een hou ten brug door brand werd ver woest. In Katwijk werden twee aanhoudingen verricht. Het tweetal wilde levensge vaarlijke bommen in een brandende auto gooien. In Wassenaar ging in de ochtend uren een voor sloop bestemde villa aan de Rijksstraatweg in vlammen op. In Den Haag was van minder geweld en plundering sprake dan in voorgaande jaren. Het aantal diefstallen bleef be perkt, maar nog nooit hebben er tijdens een jaarwisseling zo veel winkelruiten het moeten ontgelden. Vooral in de na nacht had de Haagse politie macht van 540 mannen en vrouwen handenvol werk. De brandweer had het drukker dan ooit. In totaal werden 36 Hagenaars aangehouden. Van de circa vijftig huisarrestan ten, de aangehouden geweld plegers van de vorige oude- jaarsviering, is er één op straat gesignaleerd. De politie heeft tegen hem proces-verbaal op gemaakt. In Zwolle raakte een vijftien jarige jongen ernstig gewond toen vanuit een groepje andere jongeren een eigengemaakte pijpbom naar hem werd ge gooid. In tal van steden richt ten grote branden voor miljoe nen guldens schade aan. Pag. 3: Ongeregeldheden nieuwjaarsnacht laat afgelo pen. Pag 11: Onrustig ver loop van jaarwisseling. AMSTERDAM Dick Maas' speel film „Flodder" is bezig alle records in de Nederlandse bioscopen te slaan. Er zijn inmiddels al 750.000 Nederlanders gaan kijken naar de lotgevallen van de a-sociale familie, meldt filmdistri buteur Concorde Film. De bioscopen van de Cannon Group, waar „Flod der" in de grote steden draait, konden op Oudejaarsdag al de doorbraak van een hele serie „huisrecords" melden. Terwijl er op dat moment nog een dag te gaan was voor een complete bios- coopweek, bleken de omzetcijfers al sterker dan de beste weken met top- films als „The spy who loved me" en Indiana Jones". Pag.6 Nederlandse filmkomedie verslaat Rambo en Bond. DEN HAAG/PARAMARIBO Na het krachtige pro test dat de Surinaamse regering bij Nederland heeft in gediend „tegen de voortdurende inmenging in binnen landse aangelegenheden", zullen in Paramaribo „zeer binnenkort" maatregelen worden bekendgemaakt. Dit heeft de Surinaamse lei- ter gelegenheid van het der Bouterse gisteren in nieuwe jaar verklaard, een radio- en televisierede £<en jaar geleden had hij ge- zegd dat 1986 het jaar van de waarheid zou zijn. „Het jaar van de waarheid heeft ons duidelijk laten zien wie onze vrienden en wie onze vijan den zijn. In dit jaar van de waarheid heeft Nederland duidelijker dan ooit zijn ware gezicht laten zien". Hij verwees naar de staats greep van 1980, de „brede politieke samenwerking met vakbonden, bedrijfsleven en politieke partijen", en wees op de noodzakelijke eenheid voor een natievorming. Deze eenheid is wreed verstoord door de acties van de groep- Brunswijk. „Acties die wor den uitgevoerd met steun van Nederlandse zijde en grote schade hebben aange richt aan de Surinaamse eco- FBI onderzoekt brandstichting in hotel Puerto Rico SAN JUAN De autoriteiten |op het eiland Puerto Rico vre zen dat misschien wel honderd mensen zijn omgekomen bij de brand, die op Oudejaarsavond het luxe-hotel Dupont Plaza in de hoofdstad San Juan in de as heeft gelegd. Tot dusver zijn zestig lijken geborgen. Het ho tel, dat 450 kamers telt en waar 800 mensen kunnen ver blijven, was volgeboekt. De politie is een onderzoek be gonnen naar de oorzaak van de brand, waarbij gedacht wordt aan brandstichting. De brand brak uit in het volle ca sino op een tussenverdieping of in het direct-onder het casi no gelegen ketelhuis. Een mogelijke verband tussen de brand en een arbeidsgeschil tussen de hoteldirectie en een vakbond is door de vakbond woedend van de hand gewe zen. De afgelopen dagen wa ren in het hotel meerdere klei ne brandjes uitgebroken. Som mige overlevenden van de grote brand van Oudejaarsa vond verklaarden dat er geen alarmsirene had geklonken en dat de sprinkler-installatie kennelijk niet was ingescha keld. Het samenstellen van een lijst met slachtoffers wordt be moeilijkt doordat de lijken on herkenbaar zijn en doordat bij de brand het gastenboek be schadigd is. Vanaf het dak en de balkons werden meer dan honderd mensen gered met behulp van helikopters. Een van de gewonden van de hotelbrand in San Juan wordt op een ligstoel weggedragen. IJMUIDEN De red dingboot „Johanna Loui sa" uit IJmuiden heeft gis teravond de Engelse vis- kotter „MN 26" de haven van IJmuiden binnen ge sleept, nadat deze vier da gen en nachten stuurloos had rondgedreven op de Noordzee. De vier Engelse opvarenden werden op Nieuwjaarsdag uit hun benarde positie verlost door de passerende Westduitse kustvaarder „Maris". De 57-ja- rige eigenaar was door het bange avontuur dermate over stuur geraakt dat hij aan boord enige tijd met geweld in be dwang moest worden gehou den. De drie andere opvaren den waren volledig uitgeput. De vier kochten het viskotter- tje zondag in Londen en zetten meteen koers naar hun woon plaats Kingslynn. Op circa ne gen kilometer uit de kust vie len de motor en de stroom voorziening echter uit waarna zware stormen het scheepje naar de Nederlands kust blie zen. De bemanning leefde de vier dagen op enkele rantsoe nen en aan dek opgevangen regenwater. Volgens de Rijks politie te Water waren eerder diverse schepen op noodfak- kels afgekomen, maar lieten de „Johanna Louisa" bij nader inzien aan zijn lot over. Hoe d het ook bekijkt, u bent het nieuwe jaar goed begonnen. Óf u bent al (jaren) abonnee op de Leid se Courant en weet welk produkt u thans ter hand neemt, óf u hebt onze krant vandaag - wat wij noemen - los gekocht en ziet nu - wellicht voor het eerst - wat u al die tijd hebt gemist. En dat dit iets heel anders is dan tal van andere kranten blijkt bijvoorbeeld uit het bericht over onze premier vandaag, die weer een autokraker heeft gepakt. De Leidse Courant zal nooit schrijven wat vandaag een ander blad wel deed: „Autokrakers kunnen hun werk beter niet meer aan de Lambertweg in Rotter dam verrichten...". Alsof dat ergens anders wel zou mogen. Wilt u zoiets beslist niet lezen, lees dan de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aartleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1