Nylonkous fataal voor verkrachter ïeidócSoiwcwit STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ^eVEii Luistercijfers omroep Rijnland te optimistisch voorgesteld De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht Leiden niet van plan om hard-rockgroepen te weren Floriade verwacht 15 miljoen tekort WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 PAGINA 9 I» even maanden cel x>r automobilist EN HAAG/NOORDWIJK Een 22-jarige man uit Lei- n is door de rechtbank in en Haag tot zeven maanden vangen isstraf veroordeeld ndat hij op 16 maart van dit ar in Noordwijk een automo- list met een stuk ijzer een vare hersenschudding had slagen. Het tweetal had ru- gekregen over een bepaal- verkeerssituatie. De man ■eeg bovendien een boete n 2.000 gulden. De officier n justitie had 12 maanden vangenisstraf (waarvan vijf Kjrwaardelijk) geëist. Jaar gevangenis voor heroïnedealers LEIDEN/DEN HAAG Twee Leidse heroïnedealers zijn door de Haagse rechtbank tot gevangenis straffen van 12 maanden veroor deeld. Tegen een derde dealer die tegelijkertijd terecht stond, is nog geen uitspraak gedaan. Het drietal verhandelde heroïne vanuit een woning aan de Hoge Rijndijk en de 's Gravenzandestraat. Zij werden begin september door de politie op gepakt. De officier had om vijftien maanden gevangenisstraf ge vraagd. Bij de handel waren ook twee Rotterdammers betrokken. Eén van hen werd tot een gevange nisstraf van 8 maanden veroor deeld. LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden zijn niet van plan om in de toe komst hard-rockgroepen als Iron Maiden te weren uit de stad. Dat antwoordt het college op vragen van het PvdA- raadslid W. van der Pluijm. Deze had naar aanleiding van ongeregeldheden rond het op treden van Iron Maiden in de Groenoordhallen op 23 no vember voorgesteld om geen rockgroepen meer in Leiden op te laten treden, omdat fans voor overlast zouden zorgen. „In principe moeten allerlei groepen musici aan hun fans hun kwaliteiten in Leiden kunnen tonen. Besluiten om groepen te weren, moeten slechts als uiterste maatregel genomen worden. Dat was hier niet aan de orde", aldus burgemeester C. Goekoop na mens het college. Goekoop geeft toe dat de poli tiesterkte van 18 man tussen 18.30 en 20.00 uur onvoldoen de was om op alle plaatsen waar ongeregeldheden waren, op te kunnen treden. In die tijd werden zeven gevallen van vernieling en twee vecht partijen gemeld. Volgens Goe koop zijn er toen geen arresta ties verricht vanwege de sprei ding van de incidenten, het aantal en omdat de identiteit van de daders niet vastgesteld kon worden. Toen het concert om acht uur begon, keerde de rust weer en ook na afloop van het concert had de politie geen problemen met de ver trekkende groepen fans. Voorafgaande aan de verhuur van de Groenoordhallen voor het Iron Maiden-concert is geen overleg geweest tussen de directie van de Groenoordhal len en de politie. Toen het concert al was vastgesteld is er wel gesproken over de te ne men maatregelen. Goekoop vindt het niet nodig dat voor grootschalige evene menten als popconcerten en de Custom Car Show telkens overlegd wordt tussen politie, de directie van de Groenoord hallen, de directie Verkeer en de buurtbewoners omdat in het verleden al afspraken zijn gemaakt. Die worden volgens Goekoop nog steeds uitge voerd. Zo wordt er bijvoor beeld geen parkeergeld op het terrein van de Groenoordhal len geheven, omdat dit door gaans leidt tot parkeer- en verkeersoverlast in de wijk Groenoord. ZOETERMEER De organisatie van de Floriade. die in 1992 in Zoetermeer wordt gehouden, houdt er rekening mee dat de wereld tuinbouwtentoonstelling met een te kort zal kampen van zo'n 15 miljoen gulden. Dat tekort moet worden opgevangen door de gemeenten Den Haag en Zoetermeer, die daarvoor elk een bedrag van ruim 5,6 miljoen op tafel leggen. De Provincie Zuid-Holland helpt met vier miljoen mee het gat te dichten. De Floriade zal bijna 92 miljoen gulden kosten. Aan de aanleg van het park betalen Den Haag en Zoetermeer ieder de helft van 50,8 miljoen gulden. Daarin is een werkkapitaal van 20 miljoen begrepen, waarmee de stichting Floriade Den Haag-Zoetermeer de inrichting en de organisatie van het park zal betalen. Overigens is nog altijd niet bekend hoe veel het rijk aan de Floriade gaat meebetalen. VERDACHTE SLAAT DOOR NA CONFRONTATIE MET SLACHTOFFERS (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Een nylon kous in de zak van de 19- jarige Leidenaar die gis terochtend door de Leid se politie werd aange houden, leek eën belang rijke aanwijzing voor zijn betrokkenheid bij de verkrachtingen in de Leidse Hout. Bij die ver krachtingen droeg de da der namelijk een nylon kous over het hoofd. Ook bij de aanranding van een 16-jarige Rijnsburg- afgelopen zondag, droeg de dader een der gelijke kous over het hoofd. Voorts kwam het uiterlijk van de verdach te overeen met het signa lement dat van de ver krachter bekend was. Op grond van die aanwijzin gen confronteerde de Leidse politie gistermid dag de slachtoffers van de verkrachtingen in de Leidse Hout met de ver dachte. Zij herkenden hem allemaal als hun aanrander, waarop de man bekende. „We zijn vreselijk opgelucht dat de dader is gepakt", aldus politiewoordvoerder D. Gra- veland. „De verkrachter heeft voor heel veel onrust gezorgd en we hebben ons 18 maanden lang dan ook zeer intensief met het onderzoek bezig gehouden". Het onder zoek heeft in totaal 1500 uur in beslag genomen, waarbij ook in de bosjes bij de Leidse Hout gepost werd. Ook werd er uitvoerig buurtonderzoek gedaan. De naspeuringen lie pen op een gegeven moment echter helemaal vast. Met de aanhouding van de Leide naar op dinsdagochtend kreeg het onderzoek plotse ling een nieuwe wending. Fietspad De eerste verkrachting die door de man is bekend speel de zich af in de ochtend van 21 juni 1985. Een 33-jarige verpleegster reed 's ochtends om zes uur naar haar werk over de Johan de Kosterweg, een fietspad door de Leidse Hout. Zij werd vanachter aangereden door een man op een fiets, waardoor zij in een sloot naast het fietspad be landde. Nadat zij weer op het droge was geklommen werd ze door de man verkracht. De tweede verkrachting vond rüim een week later plaats, op zaterdag 29 juni. Öm tien voor half acht fietste een 21-jarige verpleegster naar haar werk door de Leidse Hout. Ze werd door een man die haar tegemoet fietste onder bedreiging van een mes de bosjes ingetrok ken waar hij zich aan haar vergreep. Op zaterdag 31 au gustus, opnieuw in de vroege ochtenduren, sloeg de man wederom toe in de omgeving van de Leidse Hout. Een 22- jarige vrouw op de fiets werd ten val gebracht door een man die haar eveneens op de fiets achtervolgde. De vrouw werd vervolgens op een speelweide naast het fietspad door de man verkracht. Zondag 27 oktober 1985 pro beerde de Leidenaar een 28- jarige vrouw uit Leiden te verkrachten op een fietspad in de Merenwijk, ter hoogte van de Broekweg. De fietsen de vrouw werd door de man vanachter beet gepakt, waar na beiden ten val kwamen. De Leidse schopte en sloeg om zich heen, waarna de man er vandoor ging. De ge alarmeerde politie zette di rect een klopjacht op de man in, maar de dader kon ont snappen. Ook de inzet van leden van een toevallig in de Leidse Hout oefenende hon denclub mocht niet baten. Afgelopen zondagochtend probeerde de man een 16-ja- rig meisje uit Rijnsburg te verkrachten. Hij wachtte haar om kwart over zes op in de fietsenstalling van het Di- aconessenhuis, waar het meisje werkte. Ze werd onze delijk betast en gedeeltelijk ontkleed. De Rijnsburgse verzette zich hevig en praatte op haar belager m, waarna deze haar los liet. Het meisje kon een goed signalement van de dader geven, ondanks het feit dat hij een nylonkous over het hoofd had getrok ken. Aan de hand van haar aanwijzingen werd een com positiefoto samengesteld. Autoradio Twee agenten van de Leidse politie surveilleerden maan dagochtend om kwart over zes in een gewone personen auto in de buurt van het Dia- conessenhuis. Zij zagen daar een man zich in de fietsen stalling van het ziekenhuis terugtrekken op het moment dat zij voorbij reden. Toen hij werd aangesproken bekende hij een autoradio gestolen te hebben van een in de buurt geparkeerde auto. De autora dio had hij bij zich. De man, die gelijkenis vertoonde met de compositiefoto, werd daar op door de agenten gefouil leerd. Hij bleek een nylon kous bij zich te hebben. De man werd daarna over ge bracht naar het bureau, waar hij vrij spoedig bekende het Rijnsburgse meisje aangerand te hebben. Ook bij de vorige verkrach tingen was er sprake geweest van een man met een nylon kous, een gegeven dat de po litie tot dusverre nooit in de openbaarheid heeft gebracht omwille van het onderzoek. Omdat de man een dergelijke kous bij zich had en boven dien voldeed aan het signale ment van de verkrachter, be sloot de politie tot een con frontatie met de in allerijl opgehaalde slachtoffers. Van achter een van één kant doorzichtige spiegelwand herkenden zij de man. Toen de Leidenaar met dat gege ven geconfronteerd werd gaf hij de verkrachtingen toe. De 19-jarige Leidenaar, werkman van beroep, is zwakbegaafd. Hij is al eens eerder in aanraking met de politie geweest wegens dief stallen. „We hielden bij ons onderzoek rekening met twee mogelijkheden: of de man was door slimheid uit onze handen gebleven of door stom toeval. Uiteindelijk blijkt het laatste het geval te zijn", aldus politiewoordvoer der D. Graveland. De Leidenaar wordt voorlo pig nog door rechercheurs van de jeugd- en zedenpolitie ondervraagd. Mogelijk dat hij nog meer misdrijven op zijn geweten heeft. Zo is de dader van een verkrachting op de Schipholweg op 20 mei 1985 nog altijd niet achterhaald. Zijn signalement wijkt echter af van dat van de nu aange houden Leidenaar. De man wordt vandaag voor geleid aan de officier van jus titie en zal daarna verder verhoord worden op het Leidse politiebureau. LVC (1) De inschrijving voor nieuwe cursussen bij het LVC aan de Breestraat 66a gaat maan dag 5 januari van start. De cursussen beginnen in febru- Inlichtingen via tel. 146449. Het cursusaanbod omvat: Acrobatiek voor beginners, in tweetallen wordt gewerkt aan samenwerking, even wicht en presentatie. Op woensdagavonden, kosten 80 gulden voor 15 lessen. Straattheater, rond het the- komedie wordt gewerkt aan de totstandkoming van een straatvoorstelling. Op donderdagavond, kosten 80 gulden voor 15 lessen. Tekenen en schilderen, voor beginners en gevorderden. Op dinsdagavond, kosten 90 'gulden voor 15 lessen, naar, over haarverzorging en wat daar bij komt kijken. Op woensdagavond, kosten 85 gulden voor 7 lessen. IVC (2) 'pok zijn er bij het L VC cur- ussen op het gebied van nuziek en dans. ■A.-techniek, over monitors •n mengtafels. Op dinsdag avond, kosten 42,50 voor 5 'essen. "Gitaar, gericht op populaire inuziek, voor beginners en gevorderden. Op dinsdag, woensdag of donderdag avond, kosten 75 gulden "Voor 15 lessen. Saxofoon, voor beginners en gevorderden, op dinsdag en woensdagavond. Kosten 90 gulden voor 15 lessen. Workshop geïmproviseerde muziek, voor mensen die in groepsverband muziek wil len maken. Op woensdaga vond, kosten 85 gulden voor 15 lessen. Volksdansen, voor beginners en gevorderden op woens dagavond. Kosten 55 gulden per 5 maanden. EHBO-cursus De Katholieke Nationale Bond voor EHBO, afdeling Leiden start dinsdag 6 janu ari een nieuwe cursus EHBO. De lessen wprden ge geven in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. Aan vang 20.00 uur. Inlichtingen mevrouw C.J. van Mil-Pel- tenburg, telefoon 071-121866 en bij mevrouw A.C. Te- bar ts-Fennes, telefoon 071- 144678. Geld De afdeling Leiden van de Jongerenbeweging FNV houdt dinsdag 6 januari een thema-avond. Onderwerp van gesprek is: Hoe kom ik rond met weinig geld. Er wordt ook een kwis met dat thema gehouden. Aanvang half negen, toegangsprijs een gulden. Podium Folkclub Horus houdt ko mende vrijdagavond open podium in Le Bambou op de hoek Herenstraat/Witte Sin gel. Iedereen die folkmuziek speelt, kan dat laten horen. Wie wil deelnemen, moet zich voraf opgeven: 01717- 2726. De toegang is gratis, aanvang negen uur. Irinkman neemt platen K G in ontvangst [DEN MinisterL. Brinkman van WVC zal zondag lljanu- de vijfde LP van de show- en marchingband K G, de 'eede single van Jong K G en de eerste single van de Sta- band K G in ontvangst nemen. Dat gebeurt in het clubge- >uw van tafeltennisvereniging Docos op de hoek van de Hoge orsweg en de Haagse Scnouwweg. De overhandiging heeft aats om 16.45 uur. Om twee uur is er een concert door X G. Deel politiebureau aan Zonneveldstraat heropend Een deel van het gerenoveerde oude politiebureau aan de Zonneveldstraat is deze week door de parkeerpolitie in gebruik genomen. Sinds de politie in april verhuisde naar de nieuwbouw aan de Langegracht heeft het oude bureau een flinke verandering ondergaan. Een deel werd gesloopt en de vrijkomende ruimte werd bestemd voor woningbouw. De rest van het gebouw wordt gereno veerd. Het deel dat al klaar is is afgelopen maandag in gebruik genomen. De officiële heropening van het gehele gebouw aan de Zonneveldstraat heeft waarschijnlijk plaats in mei 1987 waarbij dan tevens het 60-jarig bestaan van het gebouw wordt gevierd. Het gebouw van de parkeerpolitie wordt gebruikt voor onderbrenging van de beleidsafdeling, het afnemen van verhoren en voor het geven van informatie. ADVERTENTIE po«»lond Papoea's in Nood LUISTERDICHTHEID GEEN 12 MAAR 2,4 PROCENT LEIDEN De luistercij fers die door omroep Rijn- land-voorzitter J. Walen kamp vorige week op een persconferentie en enkele dagen later ook tijdens een regionale televisieuit zending bekend zijn ge maakt, blijken te optimis tisch voorgesteld. De luis terdichtheid van de lokale omroep blijkt aanmerke lijk lager dan uit de cijfers moest worden afgeleid. Zo blijkt het percentage men sen dat regelmatig naar omroep Rijnland luistert niet 12, maar slechts 2,4 procent te zijn. De door Walenkamp bekend gemaakte cijfers waren af komstig uit een afstudeeron derzoek van een HEAO-stu- dent. Deze hield een telefoni sche enquête onder 300 regio bewoners die omroep Rijnland via de kabel kunnen ontvan gen. Hieruit bleek dat 20 procent van de regiobewoners wel eens naar omroep Rijnland luistert. Vijfendertig procent luistert minder dan één maal per maand en 12 procent iede re dag, zei Walenkamp vorige week. De indruk werd gewekt dat de twee laatste percentages afgeleid waren van het totaal aantal ondervraagden. In wer kelijkheid ?ijn zij orAleend aan., het percentage Van .20 procfnt4 dat wel eens luistert. Dit bete kent, dat het aantal maande lijkse luisteraars circa 7 pro- cenf bedraagt en het aantal re gelmatige luisteraars 2,4 pro cent. Veel lager dus dan aan vankelijk werd gesuggereerd. Deze laatste cijfers komen zoek dat de NOS het afgelopen jaar onder de gesubsidieerde regionale omroepen heeft ge houden. Hieruit blijkt dat de luisterdichtheid van zenders als Radio Rijnmond en Radio Stad Amsterdam slechts 2 a 3 procent bedraagt. Radio Noord en Radio Brabant zijn het meest beluisterd met 11 pro cent. Hieraan moet toegevoegd worden dat alle onderzochte regionale omroepen ook via de ether uitzenden, terwijl om roep Rijnland slechts de kabel tot haar beschikking heeft. Het aantal huiskamers dat door Rijnland wordt bereikt, is daardoor relatief veel kleiner. Naar verluid werd er in het bestuur van omroep Rijnland getwijfeld aan de juistheid van het onderzoek en de daaruit resulterende cijfers. Het zou dan ook niet de bedoeling zijn geweest, dat deze cijfers open baar werden gemaakt. Dat Walenkamp dat toch deed, wordt beschouwd als een één- mansactie die hij overigens in aanwezigheid van penning meester W. Kruijshaar en ra dio-hoofdredacteur P. van der Burg ondernam. Walenkamp ontkent dat het bestuur niet op de hoogte was van zijn actie. Hij zegt aan het bestuur toe stemming gevraagd te hebben voor de openbaarmaking van de cijfers en daarvoor instem ming te hebben gekregen. Hij zegt het bovendien de taak van.het l^éstuur van om roep Rijnland te vinden over del betrouwbaarheid te iOor.de- len van een dergelijk onafhan kelijk onderzoek". Desgevraagd zei Walenkamp gisteravond aanvankelijk niet van plan te zijn geweest om de enquête op de persconferentie openbaar te maken. Het mis verstand over de juiste percen tages is volgens hem kunnen ontstaan doordat het achterlig gend onderzoek en het com plete rapport nog niet open baar zijn gemaakt. Over de uitkomsten ervan is Walen kamp overigens bijzonder te vreden. Maandagavond hebben de me dewerkers van Omroep Rijn land op een vergadering van de redactieraad hun verbazing uitgesproken dat de cijfers via de pers openbaar werden ge maakt, terwijl zij nog van niets wisten. Overigens heeft het bestuur van omroep Rijnland komende vrijdag een kennismakingsge sprek met het college van B en W. Verwacht wordt dat hierin ook mogelijke financiële steun van het Leidse gemeentebe stuur aan Rijnland aan de orde zal komen. GERT VISSER Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie» Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9