:binnenland/buitenland SaidóaQowuwt WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 PAGINA 6 Door terreur, door wreedheid, gewelddaden en bedreiging stelselmatig angst oproepen, al dan niet in de hoop politieke idealen te kunnen verwezenlijken. Dat is terrorisme. Het afgelopen jaar is het meer gebeurd dan ooit tevoren. Een aantal van die terroristische acties wordt weer gevolgd door vergeldingsacties. Van de meest geruchtmakende terreurdaden en vergeldingsacties van 1986 hierbij een overzicht. Op de kaarten is duidelijk te zien waar de brandhaarden liggen. 4 Explosie ir» centrum van Parijs, winkel galerij aan Champs Elysee. Acht gewon den. 6 Bomaanslag in Parijs, winkel in Forum des Halles. Zeven gewonden. 7 Geslaagde aanslag in Barcelona op le ven van de 61-jarige vice-admiraal Cristo bal Colon De Caravajal en zijn 54-jarige chauffeur. Derde inzittende in dienstauto zwaar gewond. 25 Autobom in Libanese hoofdstad Bei roet. Vijf doden, twaalf gewonden. 29 Moord op Zweedse premier Olaf Pal- me na bioscoopbezoek in centrum van Stockholm. 1 Brandstichting in hotel te Kedichem, waar rechtse centrum-democraten voor een „verzoeningsvergadering" bijeen zijn. Twee mensen gewond, waaronder secreta resse van Tweede Kamerlid Janmaat. Ho tel brand geheel uit. 72 Arrestaties. In Chileense hoofdstad ontploffen 21 bom men. Twintig gewonden bij gevechten tussen politie en betogers. 2 Bom ontploft in vliegtuig Boeing 727 van Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA. Vier mensen vinden de dood. ne gen raken gewond. Toestel was opgeste gen van vliegveld Rome voor een reis naar Athene en Kairo. Verantwoordelijk heid opgeëist door Arabische Revolutio naire Cellen. 6 Bomaanslag in discotheek West-Berlijn. Twee doden, onder wie Amerikaanse mi litair. 7 Luchtaanval Israël op Palestijnse vluch telingenkampen bij Zuidlibanese haven stad Sidon. Volgens radioverslagen twee mensen dood en 23 gewonden. Mogelijk vergeldingsactie voor poging guerilla- groep om op Israëlische bodem door te dringen. 8 Autobom in Beiroet Tien personen dood, 110 gewond. Belfast: Lid van het voornamelijk uit pro testanten bestaande Ulster Defense Regi ment omgekomen na bomexplosie onder zijn tractor. Werk van vermoedelijk ex tremistische protestanten, die zich verzet ten tegen het Brits-Ierse akkoord over Noord-Ierland. 10 Bom ontploft in Portugese hoofdstad Lissabon bij kantoor van Franse lucht vaartmaatschappij Air France. Verant woordelijk: Action Directe. Alleen grote materiële schade. 15 Bommen op Khadaffy. Amerikaanse bommenwerpers bestoken Libische ste den, waaronder hoofdstad Tripoli, als ver- telding voor de aanslag in Berlijn. Aantal oden onbekend, maar zeker is dat een van Khadaffy's kinderen is omgekomen en een VS-vliegtuig is zoekgeraakt. 17 Lijken van drie ontvoerde Britten in Beiroet gevonden. Vergelding voor Britse steun aanval op Libië. Opnieuw Brit in Beiroet ontvoerd. Ook hij zou zijn geëxe cuteerd. Eveneens in Beiroet aanval op Engelse ambassade. Vierhonderd passagiers en bemanningsle den van Israëlisch lijnvliegtuig ontsnap pen aan de dood, nadat kort voor het op stijgen van Heathrow in Londen een 27 kilo zware bom uit de bagage wordt ge vist. De explosieven zaten in de tas van een zeven maanden zwangere vrouw en was er door haar vriend ingestopt, zonder dat zij daarvan op de hoogte was. 25 In Madrid aanslag op bus van Guardia Civil, vijf agenten dood, vier collega's ge wond. Baskische afscheidingsbeweging ETA Militar verantwoordelijk. In het Franse Lyon Britse directeur van het Amerikaanse concern Black en Dec ker doodgeschoten. Arabische groepering stelt zich verantwoordelijk. Ter vergel ding VS aanvallen op Libië. 27 Brit Paul Appleby wordt in Oost-Jeru- zalem vermoord. Westduitser en Ameri kaan raken gewond. Aboe Nidal, de meest gezochte Palestijnse leider, stelt zich later verantwoordelijk. Man zou lid van Britse geheime dienst zijn en is terechtgesteld voor Britse betrokkenheid bij aanvallen op Libië. Bom onschadelijk gemaakt bij spoorlijn in Nedersaksen, waarover regelmatig kern afval wordt vervoerd. Verijdelde aanslag opgeëist door Gunther Sonnenberg Grup- 4 Op de luchthaven van Colombo (Sri Lanka) komen 22 mensen om en raken 23 gewond na een ontploffing in een vlieg tuig. Tamilstrijders stellen zich verant woordelijk. 7 Aanslag op centraal telegraafkantoor in Colombo. Zes doden en ruim vijftig ge wonden. 12 Sabotage bij vijf Shell-benzinestations (Amsterdam, Rotterdam en in Brabant) en zesde station in brand gestoken. Actie van „Nog meer nachtschade" tegen banden van concern met Zuid-Afrika. 13 Vernielingen bij Shell-station in buurt van Leiden. 14 Aanslagen op aantal Westerse ambas sades in Indonesische hoofdstad Jakarta. Vergelding van economische top in Tokio die een week eerder gehouden is. 27 Bom ontploft in hotel in Torremolinos. ETA wil toeristische belangen van Spanje treffen. 29 Bom ontploft in Spaanse badplaats Fuengirola. Zware schade, maar geen ge wonden. Opnieuw ETA. 2 Francorchamps: trio schiet op politie. Twee politiemannen gewond. Vermoe- deljk werk van de Bende van Nijvel. 4 Belgische ontwikkelingswerker gedood bij aanval van Contra's in Matagalpa, N oord - N ica ragua. Militante Sikhs gaan bewakers van Gou den Tempel in Amritsar te lijf. Eén dode. 15 Aanslagen op Shell-stations bij Am sterdam, maar ook in Friesland en Dren te. Pomp in hoofdstad brandt volledig uit, één arrestatie. 16 Lichte schade veroorzaken bommen in de twee Spaanse badplaatsen Marbella en Alicante. ETA. 17 Luitenant-kolonel, een majoor en hun chauffeur komen om in Madrid, nadat on bekenden plotseling het vuur openen op hun auto. Eén van de slachtoffers is van rechtse signatuur en heeft ooit terecht ge staan voor een komplot om de regering omver te werpen. 19 Hotelgast gewond na bomontploffing in het Spaanse Sevilla. 26 Aanslag op pand van stichting Atoom- vrijstaat in woensdrecht. Bom ontploft op vliegveld Barajas bij Ma drid: dertien gewonden bij balie van Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al, waar bagage werd gecontroleerd. 27 Rood Revolutionair Front plaatst bom voor het voorlichtingsbureau van de Eu ropese Gemeenchap in Den Haag. Explo sieven Opruimingsdienst maakt springstof onschadelijk. De Eurotop in Scheveningen ondervindt verder geen hinder. 6 Bomaanslagen op het Franse gasbedrijf Air Liquide en het elektronica-bedrijf Thomson bij Parijs, gepleegd door Action Directe wegens steun aan apartheidsbe wind Pretoria. Alleen materiële schade. 9 Aanslag van Action Directe op de Bri gade ter bestrijding van het Banditisme in Parijs. Inspecteur gedood. Moord op Karl-Heinz Beckurts in Mun- chen, kernfysicus bij Siemens die betrok ken zou zijn geweest bij Starwars-onder- zoek. Vermoedelijk werk van RAF. 12 Poging tot brandstichting bij Shell- -pomp in Schagen. 13 Kantoorgebouw van betoncentrale in Bergen op Zoom gaat in vlammen op en in directe nabijheid ontploft geïmprovi seerde bom. Volgens anoniem telefoontje is de reden de betrokkenheid van het be drijf bij de bouw in Woensdrecht. 14 Tien mensen omgekomen bij aanslag in Madrid op een bus van de Guardia Ci vil. ETA 21 Bomaanslag op gebouw van de Organi satie voor Economische Samenwerking (OESO) in Parijs. Aanslag van Action Di recte die alleen materiële schade veroor zaakt. Terreur in Madrid waar de ETA met anti- -tankgranaten het ministerie van defensie beschiet en een autobom laat ontploffen. Acht gewonden. Op Sri Lanka 31 doden wanneer bus op landmijn van Tamilguerillos rijdt. 23 Elf doden bij bomontploffing in cen trum van Vavuniya in het noorden van Sri Lanka. Zeven personen zwaar ge wond. Aanslag van Tamilstrijders. 24 Bomaanslag op onderzoekscentrum voor lasertechnologie in Aken. Werk van splinter RAF. 25 RAF verantwoordelijk voor autobo maanslag op vliegtuigfabriek Dornier in het Westduitse Ludwigshafen. Geen ge wonden. 26 Drie Noordierse politieagenten door le den van het Ierse Republikeinse Leger doodgeschoten in Newry ten zuiden van Belfast. 8 Bomaanslag in Beiroet door Syrische groepering. Twintig doden en tientallen gewonden. 11 Aanslag RAF op kazerne van West duitse grenspolitie bij Bonn. 19 Dode na bomontploffing bij Iraanse winkel in Londen, waar lektuur tegen het ayatollah-regime wordt verkocht. Vijf ge wonden. Autobom ontploft in centrum van Iraanse stad Teheran. Alleen grote schade. 21 Bomaanslagen in Amsterdam van „Re volutionaire Cellen" en „Kommando ins Blaue hinein". Flinke schade aan kantoor stichting Olympische Spelen en het tele- communicatiegebouw van de PTT. 25f Mislukte aanslag in Bolbao van Baski- scte vrijheidsstrijders op transport van springstoffen door Guardia Civil. 27 Para-militairen van Guardia Civil in Spaans Baskenland gewond bij bomaan slag op snelweg tussen Bilbao en Behobia. -rrriMitii! 5 Kaping op vliegveld van Karachi in Pa kistan wordt beëindigd door militairen die het Amerikaanse Panam-vliegtuig bestor men. Zeventien passagiers dood. De vier kapers gearresteerd. 6 Bloedige aanslag op synagoge in Istan- boel kost aan 21 joden en een arabisch zelfmoordcommando van twee man het leven. 7 Chileense president Augusto Pinochet ontsnapt aan aanslag op zijn leven. Vijf van zijn begeleiders doorstaan aanslag van de linkse guerrillagroepering „Patriottisch Front Manuel Rodriques" niet. Negen per sonen raken bij beschieting presidentiële stoet in de buurt van Santiago gewond. Bom ontploft bij gebouw van aannemers bedrijf Hollandse Beton Groep in Gouda. Schade aanzienlijk. Bedrijf zou betrokken zijn bij bouw in Woensdrecht voor kruis- rake' „en. 12 44 Gewonden bij een aanslag in een resljurant in de moderne Parijse wijk La Défense. Aanslag opgeëist door de arabi- sche groepering Partizanen voor Recht en Vrijheid. In Keulen ontplofte zware bom voor ge bouw van de Duitse geheime dienst. Pas sant raakt gewond. 14 Op de internationale luchthaven van Seoel doodt een exploderende bom vijf mensen en worden 26 mensen gewond. De kandidatuur van Barcelona voor de Olympische Spelen in 1992 is aanleiding voor een aanslag op een politiebus, waar bij vier mensen gewond raken. De vice-consul van Irak in de Pakistaanse stad Karachi komt om het leven als een bom in zijn auto ontploft. Een mede-inzit tende raakt ernstig gewond. In München ontploft een bom bij het Bei erse ministerie van milieuzaken, waarin ook een communicatiecentrum van de NAVO gevestigd is. Alleen glasschade. In Belfast wordt de leider van de prote stantse para-militaire beweging UVF ver moord. IRA stelt zich verantwoordelijk. 15 Een dode en meer dan vijftig gewon den bij een bomaanslag op het hoofdcom missariaat van de politie in Parijs. CSPPA stelt zich weer verantwoordelijk. Aanslag komt dag nadat premier Chirac ver scherpte veiligheidsmaatregelen aankon digde ter bestrijding van het terrorisme. 17 Aanslag in centrum van Parijs (Mont- parnasse), gepleegd door het „Solidari- teitscomité met politieke gevangenen uit de arabische wereld en het Midden-Oos ten" (CSPPA). Vijf mensen dood, vijftig gewond. Het terreurcomité eist vrijlating van de in Frankrijk gevangen zittende Georges Ibrahim Abdallah. In Beiroet wordt de miltaire attaché van de Franse ambassade vermoord. 21 Een groep gewapende mannen schiet op een terras in de Siciliaanse stad Porto Empedocle vijf mensen dood. Drie perso nen raken ernstig gewond. De aanslag wordt toegeschreven aan de maffia. 29 Voor het hoofdkwartier van een Vrij metselaarsgenootschap in Brussel ontploft een zware bom. Twee mensen lopen lichte verwondingen op. Indiase deelstaat Poenjab) en schieten 24 hindoe-passagiers dood. 3 Pakketbom ontploft in postkantoor Frankfort. Schade groot, geen gewonden. 7 Tegenstanders van kernenergie plegen met een brandbom een aanslag op het be drijf Nuklear Service GmbH in Hanau. Veel schade, geen gewonden. 11 RAF vermoordt Duitse topambtenaar Gerold von Braunmühl. Explosieven Op ruimingsdienst maakt bom onschadelijk in Brakke Grond in Amsterdam die daar ge plaatst is door de Strijdende Communisti sche Cellen. 20 Twee bomontploffingen in het Griekse Athene. In een buitenwijk van de Griekse hoofdstad komt de bestuurder van de auto om het leven, waarin de bom is verstopt. Enkele uren daarvoor ontploft een bom vlakbij een politiebureau in het centrum. Geen gewonden. 25 Twee leden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA gooien een bom in de auto van de militaire gouverneur van San Sebastian, Rafaël Gil, als hij stilstaat voor een stoplicht. De militair, zijn echtgenote en hun zestienjarige zoon komen om. Tien mensen raken gewond. In de Baskische hoofdstad Vitoria ontplof fen drie uur later twee bommen. Twee mensen raken gewond. Ook worden showrooms van Westduitse en Franse au tomerken met bommen bestookt. 27 IRA geeft geen gehoor aan de oproep van de Paus om voor één dag overal op de wereld een wapenstilstand in acht te ne men. Een bom laat een trein ontsporen tussen Belfast en Dublin. 29 Een bazar in de Pakistaanse stad Fai- salabad wordt getroffen door een bomaan slag. Zeker zes mensen dood. 10 In Belfast wordt de twaalfde politie man van dit jaar doodgeschoten. Vermoe delijk het werk van de IRA. 11 Action Direct stelt zich verantwoorde lijk voor drie aanslagen, die gezien moe ten worden als een veroordeling van de steun aan het Zuidafrikaanse apartheids bewind. De aanslagen zijn gericht tegen de autofabrikant Peugeot, oliemaatschap pij Total en de industriegroep Pechi- ney-Ugine-Kuhlman. De voornaamste joodse synagoge in Ant werpen wordt door een bomaanslag ge troffen. Alleen schade aan het gebouw. In het Zuidafrikaanse Newcastle ontplof fen twee bommen. Negentien zwarten ra ken gewond. 16 Aanslag op het onderzoekscentrum van computergigant IBM in Heidelberg. Geen gewonden, maar de schade wordt geschat op miljoenen. 17 Action Direct vermoordt Georges Bes- se, president-directeur van Renault. Aanslagen op twintig Shell-stations in Ko penhagen. Zes arrestaties. Vier doden en één zwaargewonde na bloedbad in de Italiaanse stad Vibo Valen- tia. Werk van de maffia. 20 Twee Unifillers en één burger komen om na het ontploffen van een autobom in de Zuidlibanese havenplaats Tyrus. Zeker drie gewonden. 29 Afghaans verzet schiet bij Kaboel transportvliegtuig neer. Zeker 25 Af ghaanse en Russische militairen dood. 30 Sikh-extremisten kapen een bus in Khoedda (100 km van Amritsar in de 2 Offensief sji'ietische AMAL-beweging in het Palestijnse vluchtelingenkamp Sja- tila in het zuiden van Beiroet. Een Pales tijn dood. 4 Twee uit Paramaribo gevluchte Surina- mers melden dat de afgelopen weken geen tientallen, maar honderden bosne gers zijn geëxecuteerd naar aanleiding van de strijd tussen het leger en de op standelingen van Ronnie Brunswijk. Twee Palestijnen gedood bij demonstratie op de bezette westelijke Jordaanoever, in de buurt van Nabloes. Bij de strijd rond Sidon en de Palestijnse kampen in Beiroet zeker twaalf doden en 45 gewonden. De strijd gaat tussen de AMAL-militie en Palestijnen. 6 Ierse Unifiller gedood in schietpartij met het door Israël gesteunde Zuidlibane se leger SLA. 8 Bangalore, deelstaat Karnataka (Zuid- -India), rellen tussen moslims en politie. Acht moslims gedood, 28 gewond. 9 Drie mensen gedood bij voedselrellen in Kitwe en Ndola in Zambia. Overheidsge bouwen in brand gestoken, winkels ge plunderd. 11 Libische troepen gebruiken bij lucht aanvallen in het noorden van Tsjaad na palm en gifgas. 15 Chauffeur van de voormalige minister van justitie in Frankrijk komt om het le ven als hij de auto van zijn baas start in de Franse stad Provins In Karachi stijgt het dodental bij rassen- rellen tot boven de honderd. In Barcelona worden twee bomaanslagen gepleegd bij Franse bedrijven door de ETA. 19 Mensen raken gewond. 17 In Amsterdam wordt brand gesticht in een politiebureau en brandt een politieau to uit. Flinke materiele schade. Drie Hagenaars worden aangehouden in verband met bomaanslagen in Rotterdam. 18 Brandstichting in Makro-vestigingen in Duiven en Duivendrecht bij Amster dam. De verantwoordelijkheid wordt op geëist door een groepering die de banden van Makro met Zuid-Afrika veroordeelt. 21 december: Bomaanslag van de RAF in het Westduitse Bad MUnstereifel nabij Bonn. 22 december: Twaalf winkels in Hamburg doelwit van brandstichting. 25 december: Libische diplomaat ver moord in Chtaura in Oost Libanon. Iraaks verkeersvliegtuig verongelukt na vuurgevecht in volle vlucht tussen kapers en Iraakse veiligheidsagenten. Minstens 62 doden. ETA pleegt bomaanslag op Frans hotel in Madrid. 26 december: In de Baskische plaats Oy- arzum vindt een lid van de Guardia Civil de dood bij bomaanslag door ETA. 27 december: Twee politiemensen dood-" geschoten bij ontsnapping van een lid van het Afrikaans Nationaal Congres in het noorden van Zuid-Afrika. 28 december: In Guecho (Spaans Basken- land) worden twee garages van Franse automerken slachtoffer van bomaansla gen. Een gewonde, veel materiele schade. 29 december: Bomaanslag op hotel in Spaanse wintersportplaats Baqueira-Beret De Spaanse koning verblijft ook in dat dorp. ETA eist verantwoordelijkheid op.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6