Laten we ons concentreren op de werkloosheid zelf' 'uiven brengen volksgezondheid in gevaar Ceidóe Commit OVERLAST TYPISCH PROBLEEM GROTE STAD CNV-BELEIDSMEDEWERKER PIET HAZENBOSCH: 11 Auteurs „De elite zwijgt" moeten openbaar rectificeren BINNENLAND WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 PAGINA 5 iEN HAAG/ROTTER- iAM/AMSTERDAM ,Het is natuurlijk hartver- armend om te zien: oude luwtjes die hun behoef - om wat te „bemoede- uitleven op duiven, e dag met brood naar ,et plein om die arme stjes te voeren. Maar ;eloof me, ze doen daar- meer kwaad dan ;oed". Ing. A. de Boer, oofd van de ontsmet- ingsdienst van de ge- teente Rotterdam, heeft zoals bekend met :ijn mensen de strijd aan- 'ebonden tegen een vogel lie doorgaans juist wordt ;ezien als symbool van de rede. Niet dat ze in Rot terdam ongevoelig zijn oor de gezelligheid die jen plein met duiven uit straalt, dat niet, maar dui ven horen wat de ge meentelijke ontsmetters ibetreft thuis in dezelfde categorie als de spreeu wen: te veel is niet goed. Volgens De Boer dreigen |de duiven op termijn een Iwerkelijk gevaar voor de Volksgezondheid te gaan vormen. Duivepoep is vies, maar zieke duiven feijn op den duur echt ge vaarlijk. Rotterdam heeft nu de hulp "■ingeroepen van een ex-jach- ^opziener (tevens duivenmel ker) om zieke en dode duiven met kooien en netten te van gen. Eerste aanleiding voor de structurele aanpak van het duivenprobleem waren de tal loze klachten van Rotterdam mers die in de buurt van ker- jken, schoolgebouwen en leeg staande panden wonen. Hun ;evels en straten zagen er /erkelijk niet uit nadat hele luivenfamilies hun behoefte Elke dag met brood naar het plein om die arme duifjes te voeren. Mensen doen daarmee meer kwaad dan goed. er hadden achtergelaten. De overlast van de duif vormt in feite een typisch probleem van de grote steden. Voor Rotter dam komen voorzichtige schattingen uit op een duiven- populatie van tegen de hon derdduizend, een cijfer dat in Amsterdam niet veel lager zal liggen. De Boer: „Dat zijn er voor ons tachtigduizend te veel. We hebben te maken met een zeer onnatuurlijke si tuatie, ontstaan doordat dui ven te pas en te onpas allerlei mensenvoedsel krijgen. Dan worden ze ziek". Het ziektebeeld onder de dui ven is in alle steden van enige omvang gelijk: ontstoken ogen, gele bulten en plekken onder het vrij doffe verenkleed, lui zen en vervormde poten. Vol gens duivenkenners zijn zulke verschijnselen bij uitstek het gevolg van zeer eenzijdig eten, reden voor de gemeente Rot terdam via een voorlichtings campagne mensen het voede ren van de dieren te ontraden. „Zo'n dier kan wel twintig jaar worden en legt zesmaal per jaar twee eitjes, waaruit ook weer zieke vogeltjes ko men. Geef je ze te eten, dan rijst de populatie van zieke Voeren is volgens hem alleen aan te raden als de dieren door- sneeuwval niet in staat zijn op normale wijze aan voedsel te komen. „Doe je het met goed weer, dan komen er ratten en ongedierte op af en kunnen wij weer komen opruimen". Het ongedierteprobleem wordt nog verhevigd doordat dui- venluizen de huizen intrekken nadat de duiven met hun jon gen het balkon of de dakrand hebben verlaten. Den Haag In Den Haag krijgt het be heersen van de duivenpopula- tie niet de allergrootste priori teit, zo blijkt uit de woorden van woordvoerder van Rooij- en van de Dienst Ongedierte- bestrijding. „In feite is van een gestructureerde aanpak geen sprake. Deze dienst beschouwt duiven niet als ongedierte, dus simpel gezegd: we doen er niks aan. Ik heb wel gehoord dat de plantsoenendienst op plaatsen waar overlast is wel eens dui ven oppakt en ze elders weer loslaat, maar daar houdt het wat deze stad betreft mee op". In Amsterdam is men al lang bezig met de aanpak van het duivenprobleem. „Wij duiken niet lukraak de stad in om wat duiven te vangen", zegt G. Ot- ten, chef Uitvoering bij de Dienst Ongediertebestrijding van de GGD in Amsterdam, waar men volgens schattingen per jaar 7000 duiven vangt. In Amsterdam werkt men mel dingen van de bevolking af. Waar overlast is wordt de dui- venpopulatie eerst gelokt met voedsel en dan uitgedund met schietnetten en vangkooien. De zieke vogels (Otten: „Dat zijn er heel wat, daar hoef ie geen dierenarts voor te ziin worden pijnloos gedood door koolzuurvergassing. „Éénmaal per maand varen we met een paar mensen in een bootje onder de bruggen door. Als de duiven daar dan op hun nest zitten, pak je ze zo weg". Otten en zijn mensen brengen op speciaal verzoek een vrij dure pasta aan op de dakranden en nissen van overheidsgebouwen. „Duiven hebben graag een harde on dergrond om op te zitten. Dat weringsmiddel is zo zacht dat duiven het voor gezien hou den. 't Werkt echt perfect". Gevangen duiven die een ring om de poten blijken te hebben, worden overeenkomstig de voorschriften van Faunabe heer twee weken vastgehou den. De ringnummers worden doorgegeven aan de Neder landse Postduiven Organisatie in Utrecht, die de rechtmatige eigenaar waarschuwt. De gemeentelijke ontsmet- tings- en ongediertebestrlj- dingsdiensten in ons land mo gen dan de naam hebben dat ze vrij grondig werk verrich ten, maar voor de duiven zal men in Rotterdam niet tot het uiterste gaan, zo verzekert ing. De Boer. „Uitdunnen zeg ik, niet uitmoorden. Die duiven horen in het stadsbeeld thuis, bovendien zijn ze het symbool van de vrede. Zulke beestjes roei je niet uit, dat is toch ner gens voor nodig?" ARJEN VAN DER SAR (Vervolg van de voorpagina) 'EN HAAG Het is te lopen dat met het publi eren van de werkloos- leidscijfers door het Cen- aal Bureau voor de Sta- ;istiek een einde komt aan et geharrewar rond het laadwerkelijk aantal werklozen. Jarenlang is er ■niet getwijfeld aan de cij- c ïers die maandelijks door 3het ministerie van sociale ezaken en werkgelegen- dheid worden verstrekt. ?<Maar plotseling werd de npiarkt overspoeld met tal ^Van onderzoeken, deels Jverricht in opdracht van v|ninister De Koning van cfiociale zaken, die vraagte kens zetten bij de juistheid iJVan de gegevens. Er zou ^sprake zijn van „bestands- vervuiling" bij de arbeids bureaus. Enkele weken ngeleden toonde een CBS- fenderzoek naar de werk loosheid in 1985 dat nog maals aan. Daaruit bleek jiat er in dat jaar ruim *50.000 werklozen minder iWaren dan Sociale Zaken Altijd had opgegeven. Re den voor het CBS vanaf jpe zomer van volgend jaar jelf met gegevens te ko men. Deze cijfers zullen ervolgens door het mi- listerie van economische iken worden gepubli- :eerd. 'irecteur Van Tuinen van de ifdeling sociale statistieken an het CBS had gelijk toen r iij begin deze week voorspel de dat de gegevens van Sociale t [Zaken in de naaste toekomst iverbodig zullen worden. Een voordvoerder van Economi- iche Zaken noemde het zelfs „voor de hand liggen" dat de ijfers van Sociale Zaken ko- ien te vervallen. Drs. Piet Hazenbosch van het CNV: „De discussie rond werklozen wordt veel te veel gefocust op het exacte aantal. Onze eerbiedwaardige minister-president heeft ooit eens geroepen „als er een miljoen werklozen komen dan ga ik weg" en sindsdien speelt dat getal zo'n grote rol". De werkgeversorganisaties èn de FNV steunen deze opvat ting. Het gaat tenslotte om de betrouwbaarheid, menen zij. Het CNV, dat evenals de ande re sociale partners van mening is dat de huidige cijfers voor verbetering vatbaar zijn, vindt echter dat het maandoverzicht van Sociale Zaken moet blij ven. Drs. Piet Hazenbosch, CNV-beleidsmedewerker en lid van de werkgroep van de Stichting van de Arbeid die zich over het probleem van de werkloosheidscijfers heeft ge bogen, zet zo zijn vraagtekens bij de CBS-gegevens. „Als het de bedoeling is dat de cijfers van Sociale Zaken ko men te vervallen, zou ik daar op tegen zijn. Het CBS verza melt zijn informatie op een an dere manier, namelijk door steekproeven te nemen. Socia le Zaken telt domweg bij el kaar op wat bij de arbeidsbu reaus staat ingeschreven. Die getallen bieden je een heel an der inzicht. Via een steekproef heb je weliswaar heel snel in zicht in de grootte van het aantal, maar voor een gede tailleerd werkgelegenheidsbe leid moet je bijvoorbeeld we ten hoeveel langdurig werklo zen er zijn en hoeveel vrou wen zich hebben ingeschre ven. Daarom blijft het noodza kelijk dat Sociale Zaken zelf cijfers blijft verzamelen via de arbeidsbureaus. Dat er het één en ander aan de betrouwbaar heid schort onderschrijf ik zonder meer, maar op het mi nisterie is men op dit moment heel intensief bezig dat te ver beteren". Leidt de cijferdiscussie niet te veel de aandacht af van het probleem op zich, namelijk de werkloosheid in het algemeen? f „Ja, die discussie wordt inder daad veel te veel gefocust op het exacte aantal. Onze eer biedwaardige minister-presi dent heeft ooit eens geroepen „als er een miljoen werklozen komen dan ga ik weg" en sindsdien speelt dat getal zo'n grote rol. Je hebt een groep mensen in Nederland die zegt „we moeten naar een miljoen toerekenen want dan ver dwijnt-ie" en een ander deel zegt juist „we moeten een an dere definitie van werkloos heid verzinnen, want anders verliezen we Lubbers". Waarom is het in tijden van computers en floppy-discs niet mogelijk een berekening te maken van het exacte aantal werklozen? „Dat komt omdat men op het ministerie van sociale zaken in de jaren zeventig grote compu tersystemen heeft aangeschaft die achteraf niet goed bleken te werken. De boel liep dus fout en de tachtig miljoen gul den die men geïnvesteerd had vormden gewoon weggegooid geld. Nu zijn ze met een nieuw automatiseringsproject op een veel kleinere schaal bezig. Via dat systeem lukt het straks uit stekend om cijfers te produce ren. Maar ach, wat zijn cijfers nou precies. Vervuiling van bestanden blijft toch altijd be staan, ook bij de CBS-uitkom- sten. Als ik iemand met een baan vandaag vraag „heb je werk?", dan zegt-ie „ja". Maar morgen kan zijn zaak wel slui ten en dan is dat nog niet in de statistieken opgenomen. Er is dus altijd een vertekening van de werkelijkheid. Laten we ons daarom maar concentre ren op de werkloosheid zelf. Die moet omlaag, daar gaat het om". MARGA RIJERSE SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN NVVL tevreden over luchtvracht in 1986 SCHIPHOL De Nederland- se luchtvrachtexpediteurs en - afhandelaars, verenigd in de Nederlandse Vereniging voor Luchttransport NVVL, hebben in 1986 opnieuw een sterke groei van de import-lucht vracht geconstateerd. Op basis van de eerste voorlopige gege vens over 1986 blijkt de groei bij de export-luchtvracht ver der af te vlakken als gevolg van de lagere dollarkoers. Over het geheel genomen zijn de NVVL-leden niet ontevre den over het bijna afgelopen jaar. Dit heeft NVVL-secreta- ris H. Knuvers gisteren mee gedeeld. De meeste van de bij de NVVL aangesloten bedrijven gaan optimistisch gestemd 1987 in. Ze rekenen dan echter wel op een aantrekken van de dollarkoers. In dat geval zal de exportvracht opnieuw ople- AMSTERDAM De journalisten Runderkamp en Sal- verda en uitgever Unieboek moeten een openbare rec tificatie plaatsen voor uitlatingen in hun boek „De elite zwijgt". Dit heeft president Asscher van de arrondise- mentsrechtbank in Amsterdam gisteren in kort geding bepaald. De auteurs moeten verklaren dat hun boek onjuistheden en on juiste suggesties bevat over de rol van Hollandia-Kloos in de bouw van een militair complex in Saoedi-Arabië. De auteurs moeten verklaren dat Hollandia-Kloos niet heeft meegewerkt aan de bouw van het complex, zoals zij in hun boek beweren, maar dat de onderneming uitsluitend in haar Nederlandse be drijf componenten heeft gemaakt voor de bouw door derden van een stad in Saoedi-Arabië. Bovendien, dat Hollandia geen deel uitmaakte van het opdrachtgevende Amerikaans-Nederlands consortium, dat Hollandia evenmin fabrieken heeft opgericht in de woestijn van het betrokken land, dat het geen personeel daarvoor heeft geworven en met de slechte werkomstandighe den van het personeel niets van doen heeft gehad. De genoemde componenten zijn in Nederland gebouwd en afgeleverd. De rec tificatie moet binnen acht dagen verschijnen in De Telegraaf, Het Financieele Dagblad en NRC Handelsblad op straffe van een dwangsom van 10.000 per dag met een maximum van 250.000. Een smetteloos jaar ligt voor de deur. Nog even blikken we terug op het oude. Want er is nogal wat gebeurd. Op deze laatste dag van 1986 uiten enkele bekende Nederlan ders uit de wereld van de politiek, de sport, de kunst en het bedrijfsleven hun teleurstellingen in het afgelopen jaar en hun wensen voor de toekomst. Paul van Vliet: vervuiling sluipmoordenaar Cabaretier Paul van Vliet blijft één van de bekendste theatermakers van ons land. Voor het tweede seizoen trekt hij nu met zijn one- -manshow Over Leven het land door. In september, ok tober en november speelde hij zijn Engelstalige show op de Nederlandse Antillen, in Bahrain, in Oman en in Londen. In februari en be gin maart staat hij vijf we ken lang in het Amsterdam se theater Carré op de plan ken. Wat was voor hem de grootste ergernis in fcet afge lopen iaar? Paul van Vliet: „Ik heb dat al vaker gezegd. Mijn grootste teleurstelling in 1986 was de ramp in Tsjernobyl en daaraan ge koppeld de vervuiling van de Rijn. Resumerend dus de hele milieuvervuiling. Dat is een ernstige sluipmoorde naar, veel erger dan wij met ons allen wel eens realise ren. En mijn wens voor 1987? Ik hoop oprecht dat de medische wereld erin slaagt een adequaat geneesmiddel tegen aids te vinden". Van Benthem wil geen Elfstedentocht Tweevoudig elfstedentocht winnaar Evert van Benthem moet even piekeren over de vraag wat voor hem de grootste ergernis van het afgelopen jaar was: „Daar moet ik even over denken, ik ben niet iemand die zich snel ergert. Maar ik zal het even aan mijn vrouw vra gen". Weldra heeft hij een antwoord klaar: „Ik heb me eraan geërgerd dat er zo veel over geschreven is dat mijn eerste tocht een toe valstreffer was en dat men sen zeiden dat ik op kunst ijs niets presteerde. Het ene moment schrijven ze je de lucht in en het volgende laten ze je keihard vallen. Toen ik de driedaagse van Ankeveen won is de kritiek wat afgenomen". Over zijn grootste wens voor 1987 zegt de boer uit Sint-Jans- klooster: „Een goed herstel van mijn been. Ik heb nu een behoorlijke blessure. Er moet dit winterseizoen maar geen Elfstedentocht komen, want dan ben ik misschien al wel op de been, maar zeker nog niet in goede conditie". Andrée van Es: weg met Botha PSP-Tweede-Kamerlid An drée van Es bracht haar ieugd door in Den Haag en belandde halverwege de ze ventiger jaren voor haar rechtenstudie in Amster dam. Sindsdien is zij de hoofdstad trouw gebleven. Ruim vijf jaar geleden werd zij voor de PSP in de Kamer gekozen. Aanvankelijk vormde ze met Fred van der Spek en Wilbert Willems de PSP-fractie, maar sinds de kamerverkiezingen van het afgelopen voorjaar vertegen woordigt ze haar partij in haar eentje in het parlement. Over 1986 zegt ze: „De ver kiezingen waren voor ons erg nadelig. Het kon natuur lijk slechter, maar de fractie werd meer dan gehalveerd en dat blijft moeilijk te ac cepteren". Over haar wen sen voor 1987 hoeft Van Es niet na te denken. ..Er staat voor mij maar één ding voorop: er moet binnen de kortste keren een einde ko men aan het apartheidsregi me in Zuid Afrika. Presi dent P.W. Botha en zijn vrienden mogen van mij al op 1 januari vertrekken". Deetman: teleurstelling basisonderwijs Minister W.L. Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft de ondankbare taak om bij iedere bezuinigings ronde een aanzienlijk aan deel te leveren. Zijn grootste teleurstelling het afgelopen jaar is dan ook verweven met de emotionele reacties die zijn maatregelen oprie pen. „Ik begrijp best dat de onderwijswereld mij voor de lagere budgetten politiek verantwoordelijk stelt. Maar dat het basisonderwijs zelfs weigerde om met mij te overleggen hoe we tot een oplossing kunnen komen, heeft mij wel het meest te leurgesteld. Bij het weten schappelijk onderwijs is dat wel gebeurd. Daar is men ook niet blij met mijn voor stellen, maar in ieder geval kwam men daar met alter natieven". Voor 1987 wenst minister Deetman: „dat veel jonge mensen hun opleiding met een diploma kunnen af sluiten en met tevredenheid op het gevolgde onderwijs kunnen terugzien. En dat ze in het verlengde daarvan al lemaal een goede baan zul len vinden". Van Eijkelenburg: minder langdurig werklozen Ook voorzitter S.J. van Eij kelenburg van het Neder lands Christelijk Werkge versverbond (NCW) heeft dit jaar niet stilgezeten. Be halve als NCW-voorzitter was hij onder meer actief als lid van de Sociaal Economi sche Raad, de Bankraad van de Nederlandsche Bank en de Stichting van de Arbeid. Ook in zijn terugblik op het oude en zijn vooruitblik op het nieuwe jaar toont Van Eijkelenburg met hart en ziel aan de bouwwereld ge bakken te zijn. „Dit jaar heeft een sterk verbeterde werkgelegenheid te zien ge geven. Maar het is teleur stellend dat ondanks grote werknemersorganisaties het aantal langdurig werklozen nog niet is verminderd, dat stelt nje erg teleur Daar staat tegenover dat bij de af ronding van de Deltawerken weer is bewezen, hoe een klein land groot kan zijn Wens en hoop voor 1987 zijn voor Van Eijkelenburg even kort als kernachtig: „minder langdurig werklozen en meer profijt trekken van onze technische capacitei ten".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5