VS verhogen invoerrechten in handelsconflict met EG Zweden willen geen wraakmaar dader Handig 'minibur< Studentenonrust in China duurt voort Werknemers Suraleo zonder loon en verplichte vakantie BUITENLAND QeidóaOowumt WOENSDAG 31 DECEMBER 1986PAG» „Gratisbegrafenis voor dronken automobilisten' SEMINOLE (OKLAHOMA) Een krant in de Ame rikaanse staat Oklahoma biedt lezers die tijdens de jaarwisseling beschonken achter het stuur gaan zitten en in het verkeer om het leven komen, een kosteloze begrafenis aan. De plaatselijke krant bevatte van de week een paginagrote advertentie geïllustreerd met een fles, schedel met dwarsbeenderen en het toneel van een ongeluk, en een bon die naar de krant terug gestuurd kon worden wanneer men meende voor de priis in aanmerking te komen. „Als u op oudejaarsavond van plan bent te drinken en te rijden, teken dan in voor uw gratis begrafenis", aldus de advertentie. „Het enige wat u moet doen om te winnen is op 1 januari 1987 in een verkeersongeluk om het leven komen". De uitgever van de krant zei dat men met de advertentie beoogde het dronken chaufferen op oudejaarsavond tegen te gaan. Bekrachtiging vonnissen oud-dictators BUENOS AIRES Het Ar- gentijnse Hooggerechtshof heeft gisteren in hoger beroep de vonnissen gehandhaafd van de ex-presidenten Jorge Vide- la en Roberto Viola, en van drie andere voormalige junta leden, wegens misdaden be gaan in de periode dat de mili tairen Argentinië regeerden. De vijf vroegere machthebbers werden een jaar geleden ge- vonnisd op aanklachten zoals ontvoerin en diefsta Seismologen voorspellen aardbevingen in China PEKING Chinese seismologen verwachten de ko mende jaren een toeneming van het aantal aardbe vingen op het vasteland van China en de straat van Taiwan. Dit heeft het officiële Chinese nieuwsagent schap Nieuw China gisteren gemeld. Welke kracht de verwachte aardbevingen zullen hebben en waar zij zich züllen voordoen is volgens de deskundigen niet te voorspellen. Volgens de geleerden is China dit jaar (tot 21 december) getroffen door 32 aardbevin gen met een kracht van meer dan 5 op de schaal van Richter. Dit is het grootste aantal sinds 1977 en 2,3 maal het gemiddelde aantal dat in deze eeuw werd geregistreerd. In 1976 werd de Chinese stad Tangs- han vrijwel volledig met de grond gelijk gemaakt door een aardbeving. Bij de aardbeving een van de zwaarste uit de geschiedenis werden volgens officiële gegevens 240.000 mensen gedood. Kim wil op hoog niveau praten met Zuid-Korea TOKIO De Noordkoreaanse president Kim II Sung heeft gisteren voorgesteld dat op hoog niveau wordt gepraat met Zuid-Korea, waarbij de hereniging van het schiereiland het uiteindelijk doel zou moeten zijn. Op de tweede en laatste dag van de eerste zitting van het nieuwe Noordkoreaanse parlement pleitte Kim voor „politieke en militaire besprekingen op hoog niveau tussen het Noorden en het Zuiden" om de nationale hereniging te bewerkstelligen, aldus het Noordkore aanse staatspersbureau. Kim en Zuidko- reaanse leiders hebben dergelijke voor stellen en tegenvoorstellen al vaker ge daan. Het Zuidkoreaanse semi-officiële persbureau Naewoe Press noemde Kims voorstel een woordspelletje. Kou voor drie in Siberië MOSKOU In de Siberi- sche stad Jakoetsk heerst al sinds een week Siberi sche kou. Het is er 57 gra den onder nul. Het persa gentschap Tass berichtte gisteren dat de levensmid delen in speciale vracht wagens naar de winkels gebracht moeten worden. De stadsbussen kunnen slechts stapvoets rijden, omdat het zicht door de opstijgende koudenevel maar vijf meter bedraagt. De scholen zijn tijdelijk gesloten. Reagan spreekt via radio tot Sovjetvolk WASHINGTON De Veremgdf ten betreuren het dat de Sovjet- niet meer wil meewerken aan eer wisseling via de televisie van nii jaarsboodschappen door presi Reagan en Sovjetleider Gorbatsio plaats hiervan zal de Amerik president zich nu via de radio to volk van de Sovjet-Unie richten, toespraak wordt vanavond uitg< den door de Voice of America. Sovjetministerie van buitenlands ken liet gisteren weten dat de leiders in tegenstelling tot vorig ditmaal geen nieuwjaarsboodscha zullen uitwisselen via de Ameril se en de Russische televisie. PALM SPRINGS De Amerikaanse president Reagan heeft besloten om met ingang van eind janu ari invoerrechten van 200 procent te leggen op een aantal landbouwproduk- ten uit de Europese Ge meenschap, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis gisteren be kendgemaakt in Palm Springs. De Verenigde Staten hebben tot deze maatregelen besloten omdat het niet gelukt is voor het einde van dit jaar met de EG een akkoord te bereiken over compensatie voor de ver mindering van de Amerikaan se graanexport naar Spanje als gevolg van de toetreding van dat land tot de EG op 1 januari van dit jaar. De gisteren uitgegeven verkla ring betekent in feite dat de Amerikanen alsnog de moge lijkheid openhouden om in de komende maand een akkoord te bereiken. De speciale han delsvertegenwoordiger van de Amerikaanse regering, Clay ton Yeutter, zei gisteren dat de verhoging van invoerrechten niet van kracht wordt als er vóór 30 januari een akkoord is. Het Amerikaanse besluit heeft betrekking op Europese pro- dukten waarvan de VS jaar lijks voor ongeveer 880 mil joen gulden importeren. Het gaat onder meer om bepaalde soorten kaas, ham in blik, olij ven, gin, cognac en goedkope soorten witte wijn. Voor de be treffende Europese produkten gelden nu invoerrechten tus sen de vijftien en twintig pro cent. Als de tarieven daadwer kelijk omhoog gaan naar 200 procent, zullen de Europese exporteurs volledig uit de Amerikaanse markt worden geprijsd. De EG heeft eerder al laten weten in dat geval vergeldingsmaaatregelen te zullen nemen. EG-commissaris De Clercq be vestigde gisteren dat er nog een maand tijd is „om het erg ste te verhinderen". Voor Nederland zijn vooral de Amerikaanse maatregelen te gen de import van kaas van belang. Edammer en Goudse kaas behoren namelijk tot de produkten die onder de verho ging van invoerrechten vallen. Op het ogenblik geldt hiervoor nog een invoertarief van vijf tien procent. De Nederlandse export van kaas naar de VS bedroeg in 1985 ongeveer vier miljoen kilogram. Indien de Amerikaanse maatregelen worden uitgevoerd, zullen Edammer en Goudse kaas in Amerika in prijs stijgen van 11,50 dollar zou komen op 30 dollar per kilo. Spoorwegstakers demonstreren PARIJS Enkele duizenden stakende werknemers van de Franse spoorwegen en sympa thisanten hebben gisteren in Parijs en andere grote steden f;edemonstreerd. Op de be- angrijkste spoorverbindingen reed overigens veertig procent van het normale aantal trei nen. In de voorgaande dagen reed maar één op de vier trei nen. De rustig verlopen demonstra ties leidden naar het hoofd kantoor van de SNCF vlakbij het station St. Lazare. Daar waren de onderhandelingen begonnen tussen de vakbon den en de directie in aanwe zigheid van de door de rege ring aangewezen bemiddelaar Francois Lavondès. De regering kwam afgelopen maandag tussenbeide in het arbeidsconflict bij de spoorwe gen met de bekendmaking dat het omstreden nieuwe salaris systeem waarbij meer na druk ligt op prestatie dan op dienstjaren opgeschort werd en dat een bemiddelaar was aangewezen. De CGT en de andere vakbonden blijven echter bij hun eis dat het nieu we salarissysteem geheel van de baan moet. Franse politie verwijdert sta kend spoorwegpersoneel van de rails op het station van Thi- onville in het oosten van het land. PEKING Studenten in Pe king hebben gisteren nieuwe muurkranten opgeplakt waar in zij meer vrijheid eisen en de regering beschuldigen van on derdrukking van democrati sche impulsen. In sommige bil jetten bij de Universiteit van Peking en de hoofdstedelijke Lerarenacademie werd kritiek geuit op een uitlating van vice-premier Wan Li, dat de mocratie van bovenaf opge legd moet worden. Op een persconferentie van het Chinese ministerie van on derwijs heeft een hoge functio naris gisteren gezegd dat zo'n veertigduizend studenten heb ben meegedaan aan de recente demonstraties voor democrati sering, maar dat geen van hen was gearresteerd. De eerste vice-voorzitter van de Chinese communistische partij He Dongchang zei, dat de meeste betogende studenten „patriotten zijn bereid om zich in te zetten voor de moderni sering van China", hoewel en kelen „blijk hebben gegeven van radicale sentimenten en gedrag". He bevestigde berich ten dat enkele arbeiders die tijdens demonstraties in Shanghai en Nanking auto's om hadden gegooid, waren ge arresteerd. „Van een ontwor steling van een grotere demo cratie aan de regering en de partij kan geen sprake zijn," zei He. „Zonder het leider schap van de partij stort het land in". Hij sloot verder niet uit dat ook in het vervolg nog gedemonstreerd zal worden. Leider van onderzoek naar moord Palme „Man van het Jaar'' De hoofdcommissaris van politiq van Stockholm en leider het team dat de moordaanslag op premier Olof Palme Zweden moet ophelderen, Hans Holmer, is door de journaal dactie van het Tweede Net van de Zweedse televisie gekoj tot Man van het Jaar. Naar de dinsdag gepubliceerde verantwoording werd Holr gekozen omdat hij „met onconventionele en omstreden mid len, maar met ongebroken optimisme het onderzoek leidt", hoofdcommissaris noemde de onderscheiding opmontere maar tegelijkertijd droefstemmend omdat hij door de moo aanslag op Palme in de openbaarheid moest komen. ONDERZOEK MOORDZAAK PALME: SPOOR WORDT ZICHTBAAi STOCKHOLM Een keuri ge dame van middelbare leeftijd veegt voorzichtig de sneeuw van het portret van Olof Palme. De foto ligt bo venop een enorme berg rode rozen en markeert de precie ze plaats op het trottoir waar Palme werd doodgeschoten. „We willen weten wie het gedaan heeft", zegt ze rustig. „We willen heus geen wraak nemen op de dader, maar we willen gewoon weten waar óm". sneeuw van twee kaartjes die aan de rozen bevestigd zijn. „Bedankt Olof, voor alles wat 1'e voor ons hebt gedaan", uidt de één. De ander maant de Zweden de strijd voor de vrijheid niet op te geven en de internationale betrokken heid niet de rug toe te keren. Iemand had vorige week de moeite genomen om twee kaarsen aan te steken bij de foto en de bloemen. Ook al hadden de inwoners van Stockholm enorme haast om hun laatste kerstinkopen te doen, geen van hen ging zo maar voorbij aan de gedenk plaats. Iedereen, jong en oud, bleef een moment staan op de hoek van Sveavagen en Tunnel Gaten, waar de pre mier op 28 februari ver moord werd. Een eindje verder is het kerkhof van de Adolf Fre- driks kerk, waar Palme ligt begraven. Het is een indruk wekkend graf met een mas sief rotsblok van zo'n 1.20 meter hoog, waarin zijn handtekening staat gegra veerd. De sokkel vermeldt zijn naam en datum, meer niet. Ook bij het graf liggen massa's rode rozen en het is er een drukte van belang. Toen hij nog leefde was hij bij de Zweden minder geliefd dan nu hij dood is. Een jonge vrouw zegt aan het graf: „Hij was een symbool voor heel Zweden". De Zweden hebben zich nog niet neergelegd bij de dood van hun beroemdste politicus en enige internatio nale staatsman. Evenwicht Al tientallen jaren lang fun geert Zweden als een soort veilige haven voor slachtof fers van onderdrukkingsre giems. Het resultaat is dan ook dat er duizenden buiten landers in Zweden wonen, die allemaal bezig zijn met acies voor veranderingen en verbeteringen aan het thuis front. Zweden heeft zich al tijd tolerant opgesteld tegen over deze campagnes en er is in het land dan ook betrek kelijk weinig te merken van raciale spanningen. Veel mensen hoopten dan ook dat Palme's moordenaar een Zweed zou zijn, omdat ze bang waren dat het even wicht anders verstoord zou worden. De moord op Olof Palme heeft ook het zelfvertrouwen van de Zweden geschaad. Ze zijn bijna geobsedeerd door het streven naar perfectie. In Zweden lukt gewoon alles. Behalve dan het vinden van de moordenaar van Olof Pal- me. Het mankeert de politie echter niet aan middelen en ze kunnen prat gaan op een uitstekend geordende samen leving. Het onderzoek naar de moord ging al vanaf het be gin de mist in. De plaats van misdrijf werd niet goed afge sloten voor het publiek en twee kogels, afkomstig van het wapen van de moorde naar, werden later gevonden door voorbijgangers. Boven dien zakte de zaak af tot een soort kat-en-muisspel binnen het politiekorps en tussen de politie en de openbare aan klager. De regering reageer de met de gebruikelijke on verstoorbaarheid en benoem de twee onderzoekscommis sies die de hele zaak tot in kleinste details moet uitzi ken. Hoofdlijn Het initiatief werd genom door het ministerie van jus tie. Op de volgende vrag wordt geprobeerd een ai woord te vinden: hoe k men in de Zweedse samen ving het terrorisme besti den zonder op den duur democratie aan te tasten; 1 moet de politie omgaan n misdrijven van deze omva: en wat ging er precies mis de zaak Palme. De resultal van het onderzoek word waarschijnlijk in maart presenteerd aan de regerii De zaak Palme is tot nog de grootste moordzaak in geschiedenis van Zweden, hebben nu ruim 300 polit mensen aan gewerkt en zijn zo'n 10.000 verhoren genomen, die samen met 15.000 reacties van het bliek meer dan 30.000 bew stukken hebben opgeleve Er is al vier miljoen gulc aan gespendeerd. Overigi verloopt het onderzoek r zonder interne problem onlangs stapten twaalf chercheurs uit het Pair team, vanwege meningsv schillen met het sectiehoc En hoofdcommissaris Holr werd ervan beschuldigd d gen op zijn eigen houtje hebben gedaan, waarschi lijk om een soort heldenro kunnen vervullen. De politie zegt dat zij inm dels een „hoofdlijn" heeft vonden in het onderzoek Holmer beweert dat hij v 95 procent zeker weet wie moord gepleegd heeft. M wanneer die zekerheid i eindelijk leidt tot de aanh ding van een dader is zeer onduidelijk. PETER MURTA Copyright The Guard WJC: Waldheim betrokken bij gevangenneming Britten NEW YORK Het Joods Wereldcongres (WJC) in de Verenigde Staten heeft giste ren verklaard over onlangs vrijgegeven documenten te be schikken die in tegenspraak zijn met Kurt Waldheims be wering dat hij in de Tweede Wereldoorlog niets van doen had met de gevangenneming van Britse commandotroepen. Waldheim gaf in opdracht van zijn commandant instructies aan de Luftwaffe om de ver-, antwoordelijkheid over te ne men voor een groep gevangen genomen Britse commando troepen, aldus het WJC. Wald heim had op 31 oktober dit jaar nog aan de Britse parle mentariër Robert Rhodes-Ja mes geschreven dat hij „nooit betrokken was bij de behande ling van gevangenen in het al gemeen en van gevangen com mandotroepen in het bijzon der", alcjus het WJC. Verder verklaarde het WJC over een geheim Duits dienstrooster voor 1 december 1943 te be schikken, waarop Waldheim vermeld staat als het plaats vervangend hoofd inlichtin gen, verantwoordelijk voor het verhoor van gevangenen voor Legergroep E. SMID JE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 134) „Wel sakkerloot, ik ga naar het stadion," zei smidje Verholen grimmig. „Ik zal wel eens even uitzoeken wat die kaart van die vreemde officier waard is.Nu, dat was héél wat, merkte de smid al gauw. Er waren meer men sen, die zo'n kaart hadden en die mochten mee met een speciale autobus. Ook smidje Verholen wist zich een plaatsje te veroveren en van het achterbalkon af had hij een mooi uitzicht op de naargeestige straten van de sombere stad Humbuksk. En ook bij het stadion bleek, dat de kaart van de luitenant Haverzak goud waard was. Bij een van de ingangen van het stadion stond namelijk een dikke suppoost en die zei: „Aha! Ik zie het al. U bent in bezit van een kaart, afgetekend door de luitenant Haverzak. Goed zo, kameraad. U bent dus zojuist be noemd tot ringveger der eerste klasse. Dat be wijst, dat er in u een goed partijman steekt. Veeg alle hinderlijke rommel maar stevig voor je voeten weg, dan blijft je eigen pad tenminste schoon, zeg ik altijd maar. Deze kant op, kame raad. Je ziet van zelf wel, waar je wezen moet„Nou, nou, dat gaat gesmeerd," dacht smidje Verholen, toen hij een lange, kale en tamelijk donkere gang inliep. Maar aan het eind van die gang was een open deur, waar ge roezemoes van stemmen doorheen klonk. „Hé.dacht de smid. „De bokswedstrijd vindt zeker plaats in een van de grote sportza len onder de tribunes van het stadion DEN HAAG/PARAMA RIBO De Suraleo, Suri- name's grootste bauxiet- onderneming, heeft giste ren besloten ingaande 22 januari 1987 geen loon meer te betalen aan de ongeveer 500 werknemers van het bedrijf in het bauxietstadje Moengo in het oosten van Suriname. Ook worden de secundai re voorzieningen gestaakt. De directie beroept zich op overmacht, omdat als gevolg van de vijandelijk heden in Oost-Suriname het bedrijf sinds 20 no vember is gesloten. De Moengo Mijnwerkersbond, waarin het merendeel van de werknemers is verenigd, heeft het directiestandpunt verwor pen. De Suraleo had op 28 no vember de vakbonden binnen haar bedrijf in kennis gesteld van de overmachtssituatie waarin zij is komen te verke ren in Moengo. Zij besloot toen. haar medewerkers van die af deling tot en met 31 december 1986 door te betalen. Per 1 ja nuari moeten zij een verplich te vakantieperiode van drie weken opnemen. De maatschappij was genood zaakt om op 20 november het bedrijf in Moengo te sluiten nadat de vijandelijkheden daar in hevigheid waren toegeno men en de wegen naar de mij nen waren geblokkeerd door het junglecommando van Brunswijk. De werknemers bleven nog enkele dagen ter plaatse, maar trokken daarna naar Paramaribo, waar ze zich nog bevinden. Nu het bedrijf in Moengo is gesloten, verliest de maat schappij dagelijks ruim 50.000 dollar. Het merendeel van dit geld wordt betaald aan lonen. Moengo is belangrijk voor de toelevering naar de aluinaar defabriek in Paranam. Alui naarde is het basisprodukt voor aluminium. Door de slui ting van Moengo dreigt de bauxietindustrie in Suriname in gevaar te komen. De pro- duktie van Paranam is al te ruggedraaid. Eén van de mo gelijkheden die de Suraleo be kijkt om Paranam in bedrijf te houden, is de import van bauxiet. De Surinaamse regering heeft gisteren het besluit bekendge maakt het bedrag in deviezen dat ingezetenen per jaar voor een buitenlandse reis mogen opnemen, te zullen halveren. Het bedrag was al enkele ma len verlaagd en komt nu neer op omgerekend ruim 400 gul den Nederlandse guldens. De directeur van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij heeft gezegd dat dit een ramp voor zijn maatschappij zal beteke nen. Hij verwacht een aan merkelijke d gersverkeer. Executie van drie joodse gijzelaars in Libanon gemeld BEIROET Een sji'ietische groep heeft gisteravond be kendgemaakt dat zij drie Liba nese joden die de afgelopen twee jaar in West-Beiroet wa ren ontvoerd, wegens ver meende spionage voor Israël, heeft geexecuteerd. De groep, de Organisatie voor de Onderdrukten op Aarde, identificeerde in een verkla ring de slachtoffers als Yous- sef Yahuda Benesti, Henri Menn en Elie Srour. De verklaring werd kort na middernacht in een witte en velop afgeleverd aan het onaf hankelijk dagblad An-Nahar 4 in Beirut, samen met een foto van de drie mannen. Op de foto waren de mannen nog in leven. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieu\ abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bev een schaar, een nietmacl met nietjes, een linaal(tji paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, t rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee v ook hartelijk onthaald: krijgt de krant de eerste weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnurn 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidaeSomo/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4