il de ware waarzegger opstaan? DIENSTWIJZIGING. Sollicitatieplicht bij ambtenaren van 55 jaar vervalt Technische automatisering groeit sterk COORNHERT-LIGA VRAAGT HOF ONDERZOEK ZAAK HANS KOK Nieuw vignet op Reinigingsmiddel fis waarschuwing egen giftig gas *tx-SS'ers en NSB'ers bijeen in Wildervank -] ilNNENLAND* ICTIEPLAN TEGEN WERKLOOSHEID MINDERHEDEN SN HAAG Het kabinet wil in $7 een actieplan maken voor de j5trijding van de werkloosheid der etnische minderheden. De jrkloosheid bedraagt daar 40 tot procent, vier maal zo veel als Her de overige Nederlanders, b alle werklozen is twaalf pro fit afkomstig uit een ethnische pderheid. Minister De Koning jiciale Zaken) heeft de Sociaal Ibnomische Raad (SER) gisteren k advies gevraagd. Het kabinet tikt aan intensieve scholing en I scheppen van stage- en werker- jringsplaatsen. EcidócSouoant WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 PAGINA 3 Mammoettanker met zeven sleepboten losgetrokken ROTTERDAM De gisternacht bij de Maasvlakte vastgelopen mammoettanker Al Nisr Al Ara- bi is gisteren in het begin van de middag met behulp van zeven sleepboten van Smit Internatio nale weer losgetrokken. Met be hulp van een totaal motorvermo gen van 25.000 pk werd het schip losgetrokken van de wal waarte gen het was vastgelopen. Het schip, dat geladen was met ruwe olie, heeft door de manoeuvres geen olie verloren. Het schip heeft een beschadiging aan de voorplecht. Légion d'Honneur voor ATD-voorzitter DEN HAAG De voorzitter van de internationale solidari teitsbeweging A.T.D. Vierde Wereld, de Nederlandse A. de Vos van Steenwijk, heeft van de Franse regering het Légion d' Honneur gekregen voor haar werk onder de allerarm sten. Alwine de Vos van Steenwiik die in Frankrijk woont, houdt zich sinds 1960 bezig met hulpverlening aan de allerarmsten. Deze is niet gericht op het verlichten van hun materiële nood, maar beoogt hen het gevoel te geven dat zij volwaardige burgers zijn. Twaalf jongeren met de Kerst in politiecel DEN HAAG - Volgens staatssecre taris Korte-Van Hemel (justitie) verbleven er daags voor Kerst twaalf jongeren in cellen op politie bureaus. Hun leeftijd was gemid deld 16,1 jaar en de verblijfsduur gemiddeld 4,5 dag. De Rijksinrich tingen voor jeugdige delinquenten worden met 73 plaatsen uitgebreid. Door nieuwbouw en uitbreiding komen er tot 1989 plaatsen bij in Amsterdam (22), in Nijmegen, Bre da en Zeist (samen 40) en nog eens elf in de meisjesinrichting De Lin- denhorst te Zeist. Onderzoek naar gevaarlijke stof in groentekistjes ASSEN De keuringsdienst van waren in Assen start halverwege januari een om vangrijk onderzoek naar de aanwezigheid van pentachloorphenol (PCP) in houtsoor ten. Bij de fabricage van dit houtconserver ingsmiddel ontstaan kankerverwekkende stoffen als dioxines. PCP is in ons land nog tot 1989 toegestaan. De toepassing en ver werking zijn echter al verboden. De keu ringsdienst beschikt over gegevens dat PCP op grote schaal voorkomt in bijvoorbeeld groenten- en fruitkistjes, pallets en rook- hout (voor het roken van vis- en vleessoor ten) uit landen als Spanje, Portugal, Frankrijk en uit het Oostblok. Daardoor kunnen de gevaarlijke stoffen ook zitten in uit die landen geïmporteerde fruit en groenten. VOORSPELLINGEN OVER 1987 TEGENSTRIJDIG 'RECHT/RIJSWIJK De medewerkster van let Parapsychologisch istituut van de Univer- iteit van Utrecht had [et al voorspeld. „Het erendeel van die voor- llingen rond de jaar wisseling komt niet uit eHn de rest is zo vaag dat ,e{r altijd wel wat van eyaar is. Dan komen die djelderzienden met kre- jl^n als: „In Suriname zal bjet er bloedig aan toe slaan". Tja, dat weet ie- lereen". Vin inderdaad, sla het blad Paravisie" open en wat zegt e Amsterdamse paragnost ""het van Ingen? „Voor Suri- ame wordt 1987 een bloedig Jar". Dan durft de Emmer felderziende Theo Berends jeer; hij meldt dat er „ook tze winter weer een Elfste- fentocht komt". Maar zijn fllega Sarris Rorije uit volle gelooft daar niets van. Ik zie geen Elfstedentocht bdagen, want hoewel het |el even flink kan vriezen, ilt daarna de dooi in met rt natte sneeuw". Er kortom, slechts één voor- elling waterdicht: 't kan fiezen, 't kan dooien. De tst is oplichterij, zegt de be- fende parapsycholoog Cor ]eilijgers uit Deventer. werd op het Parapsy- hologisch instituut in [trecht, waar paranormale ërschijnselen wetenschappe- jk onder de loep worden ge- >-pmen, een „voorspellingen- Aank" opgericht. Het is geen tcces geworden. Er kwamen eerste jaren zo'n tweehon- erd voorspellingen binnen, ^faarvan er niet meer dan ijf zijn uitgekomen. Sinds- ien leidt de bank een kwij- end bestaan. Dat weerhoudt ragnosten er echter niet van ook voor 1987 weer van alles te voorspellen. De Haagse astroloog Gieles heeft daar wel een verkla ring voor. Volgens hem zijn zijn vakbroeders „voor ne gentig procent oplichters". „Al die onzin die ze één twee-drie uit hun mouw schudden over aardbevingen in 1988 en dergelijke, dat is toch allemaal flauwekul. Fantasten zijn het. Ik niet, mij kun je op de voet volgen. Maar ik doe dan ook geen uitspraken over de verre toe komst. Ik bereken exact wat er de komende dagen staat te gebeuren. Maar als u dat wilt weten moet u mijn blad maar lezen, dat kan ik nu niet zo maar even gaan vertellen". Leeg Hoewel Daan Akkerman, paragnost in Oost-Groningen, zeker weet dat Theo Berends het bij het verkeerde eind heeft als hij een Elfsteden tocht voorspelt, noemt hij zijn collega geen oplichter. „Die tocht komt er niet, dat weet ik. Ik denk dat Berends in zijn geest nog te veel bezig is met de tocht van dit jaar en dat hij er daardoor weer beelden över krijgt. Daar heb ik, geen last van. Ik krijg geen beelden die beïnvloed worden door mijn eigen be wustzijn, ik ben medium voor anderen. Ik maak mij leeg, waardoor krachten van buitenaf door mij spreken. En toevallig hebben ze (intel- ligentia van de tweede straal, een schandaal, waardoor ver schillende politici hun ge zicht zullen verliezen. Zij zul len van het toneel verdwij nen. Het is nog niet bekend om welke mensen het gaat. Wel is volgens Akkerman duidelijk dat aan het licht zal komen dat Nederland be trokken is geweest bij illegale wapenleverancies, onder meer aan Iran. „De voorspellingen van deze krachten zijn tot nu toe altijd uitgekomen", zegt Akker man, „hoewel het soms wel eens iets anders is gegaan dan was gezegd, maar dan ging het om details. Kijk, de ramp met de Titanic was ook voorspeld en die moest ge beuren, hoe dan ook. Zelfs al hadden ze het schip aan ket tingen vastgelegd in de ha ven, dan nog was het gezon ken. Dat was niet te voorko men. Zo is het ook met onze voorspellingen voor 1987". Ter geruststelling meldt Ak kerman nog dat er geen nieuwe wereldoorlog zal uit breken en dat de economie er niet slechter op wordt. aids ontdekt en meldt dat er nog geen medicijn voor ge vonden zal worden. „Deze ziektetoestand kan pas ver holpen worden als men wil inzien dat het, evenals ande re ziekten, zijn oorsprong vindt in de geest, de verdor ven geest die geleid wordt door bezit, jaloezie, egoïsme en drang naar macht en zelf verheerlijking". Nog een greep uit de krant van volgend jaar: Piet Vuyst meent dat Reagan af zal tre den, dat Egypte weer strijd gaat voeren met Israël en dat het vaderlandse kabinet zal vallen. Piet van Ingen voor spelt dat het jaar „in Zuid- Afrika evenmin probleem loos zal verlopen" en Edith Wachtels waarschuwt alvast, want „eind december krijgt Nederland te maken met een treinramp". Niet goed Uitgehold Paragnost Cor Heilijgers: „Jan Rap en zijn maat kunnen mor gen een bord in hun tuin zeten en gaan magnetiseren. Die zijn dan ook paragnost. van meester Koot Hoomi) net vorige week via mij verteld wat er het komende jaar zal gebeuren. Ik weet daar zelf niets van, want ik ben elders als ze door mij spreken, ik bevind me dan in een andere ruimte, niet van deze wereld. Maar andere paragnosten van de Kring van Verbonde nen hebben genoteerd wat er is doorgekomen, dus ik zal hen vragen wat er gezegd is". Akkerman kan het volgende melden: het terrorisme zal volgend jaar in Nederland toenemen en een politicus zal het slachtoffer worden van een gijzeling. De voorberei dingen daarvoor zijn al in volle gang. Bovendien zal er een kabinetscrisis uitbreken, Die laatste voorspelling wordt tegengesproken door de kaartlegger Joop Vlag. Hij beweert in Paravisie dat we „in 1987 niet noeven te reke nen op een stijging van de economie". „Integendeel, met moeite zal men een pas op de plaats kunnen constateren. De economen met kennis van zaken zullen zien dat de economie nog verder uitge hold of ondergraven zal wor den", aldus Vlag. De Belgische pendelaar Pa trick de Bruijn kondigt alvast het einde van de Filipijnse president Corazon Aquino aan. „Zij zal uit het zadel ge wipt worden". De Bruijn heeft ook de oorzaak van Cor Heilijgers (sinds het overlijden van Croiset en Tholen een van de belang rijkste paragnosten van Ne derland) wordt niet goed van al die voorspellingen. „Het aantal betrouwbare parag nosten in Nederland is op de vingers van één hand te tel len", zegt hij. „Jan Rap en zijn maat kunnen morgen een bord in hun tuin zetten en gaan magnetiseren. Die zijn dan ook paragnost. En dan maar voorspellen! Nou, er komt niets van uit. Ik er ger me dood aan dat gebazel. Ze gokken gewoon. Ze zien daar echt helemaal niets van. Een Elfstedentocht zien? Dat kan absoluut niet! Ze zitten er volkomen naast. Die men sen die de hele dag de hel derziende uithangen en daar mee adverteren zijn oplich ters. En dat geldt ook voor dat blad Paravisie. Oplichte rij is het, niets anders!" STEVO AKKERMAN DEN HAAG Het kabinet overweegt ambtenaren van 55 jaar en ouder, die hun baan willen opgeven in het kader van de afslankingsoperatie bij de rijksover heid, geen verplichting meer op te leggen te sollicite ren. Zij krijgen hun wachtgelduitkering gegarandeerd tot aan hun vut of pensioen. Tot nu toe ligt de leeftijds grens voor deze regeling op 57,5 jaar. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat verlaging van de leeftijdsgrens „wenselijk lijkt" om de uitstroom van ouder overheidspersoneel te bevorde ren. Het is een van de maatregelen waarmee het kabinet hoopt te stimuleren dat tot 1990 16.500 banen bij de rijksdienst ver dwijnen. Verder wil het kabinet de vut-regeling voor oudere ambtenaren versoepelen. Van Dijk voorziet dat een aantal ouderen niet be reid is vrijwillig met wachtgeld te gaan, omdat de hun in het vooruitzicht gestelde vut-uitkering hoger is. De minister stelt daarom voor dat ambtenaren van 55 jaar en ouder, die bereid zijn vrijwiliig ontslag te nemen, een vut-uitkering krijgen zodra zij de daarvoor geldende leeftijd bereiken. Tijdens de vut-perio- de kunnen gratificaties voor ambtsjubilea gedeeltelijk worden uitbetaald. Andere maatregelen waarmee het kabinet de afslanking denkt te bevorderen zijn een toelage voor verhuizing en een (tijdelijk) hogere reiskostenvergoeding. Voorts wordt de adviescommissie inzake ontslag en diciplinaire straffen opgeheven. Op die ma nier moet het mogelijk worden ambtenaren sneller te ontslaan wegens ongeschiktheid. Regelingen in het ambtenarenregele- ment inzake ontslaggronden en volgorde worden versoepeld. Er komt een plicht voor ambtenaren om mee te werken aan om-, her- en bijscholing. Van Dijk kondigt aan dat uiterlijk per 1 januari '88 een belo ningssysteem zal worden ingevoerd dat meer uitgaat van het in dividueel functioneren van ambtenaren dan tot dusver. Voor „schaars", hoger geschoold overheidspersoneel kunnen al in het begin van volgend jaar maatregelen worden getroffen, aldus de minister. In '87 is daarvoor tenminste 40 miljoen gulden be schikbaar. Het kabinet besloot anderhalve week geleden de komende drie jaar in totaal 28-duizend banen bij de rijksdienst af te stoten: ruim 16-duizend door daadwerkelijke inkrimping, de rest via privatisering. De operatie levert 1,2 miljard op. Van dat bedrag gaat 200 miljoen op aan sociaal beleid. DEN HAAG Het aantal bedrijven dat compute rondersteunde produk- tontwerpen (computer ai ded design, CAD) toepast zal eind dit jaar zijn ver drievoudigd ten opzichte van eind 1984. Het aantal ondernemingen dat computergestuurde produktie- apparatuur (computer aided manufacturing, CAM) ge bruikt zal in dezelfde periode met 50 procent toenemen, ter wijl de mate waarin compute rondersteunde produktieplan- ning (computer aided plan ning, CAP) wordt toegepast zal verdubbelen. Dat blijkt uit een enquête die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gehouden on der 12.000 bedrijven. Midden 1986 hebben de ondernemers hun verwachting voor de situ atie eind dit jaar uitgesproken. De enquête is volgens het CBS representatief voor 27.000 be drijven in de industrie, bouw, installatie-, computerservice-, software- en technische ad viessector. In de industrie zal in 1986 door 21 procent van de bedrijven CAM-apparatuur worden toe gepast. Twee jaar geleden was dat nog 14 procent. Het aantal industriële robots zal eind 1986 zijn opgelopen tot 800, terwijl dat aantal twee jaar geleden nog 450 bedroeg. ^N HAAG Op reini- igsmiddelen die ngen met andere mid delen een giftig gas kun- ontwikkelen, komt ft ingang van januari nieuw vignet dat de •ruiker hiervoor moet eiiarschuwen. Het nieuwe net wordt op initiatief fabrikanten van rei- ;ings- en bleekmidde- ingevoerd in overleg :t de Stichting Consu- int en Veiligheid en het isterie van WVC. Het nieuwe vignet (een onder broken driehoek met twee flessen waarvan één fles met de driehoek een kruis vormt) werd ontwikkeld naar aanlei ding van een ongeval met rei nigingsmiddelen in Gronin gen. Een bejaarde vrouw over leed nadat zij een toilet had gereinigd met twee verschil lende schoonmaakmiddelen die samen gevaarlijk gas vormden. Uit toen gehouden enquêtes door consumentenorganisaties bleek dat veel vaker mensen onwel worden als zij verschil lende middelen tegelijk ge bruiken. Het nieuwe vignet komt op de chloorbleekmidde- len, zure en sterk alkalische middelen. Als deze middelen bij elkaar worden gevoegd kunnen zij chloorgas ontwik kelen of een heftige chemische reactie tot gevolg hebben. Daarnaast bestaat voor sommi ge produkten in de huishou ding de verplichting van kin- derveilige sluitingen. Die geldt voor produkten die blijvende schade in het lichaam kunnen veroorzaken, zoals bij voor beeld gootsteenontstoppers en bepaalde aardolieprodukten. ^LDERVANK - Een groep twintig voornamelijk gB-SS'ers en oud-NSB'ers uit i6( hele land heeft op 20 de- ,®bber in het Groningse Wil- 28fvank het zogeheten 'joel- lofst' gevierd. De politie was ott op de hoogte van de bij- ohkomst evenmin als de eige- 6ar van het hotel waar de bij- ohkomst gehouden werd. Het joelfeest is een Germaans mid winter zonnewende-feest. „We hebben wat gedronken en sa men wat gegeten en daar bleef het bij. We hebben wel wat Duitse verzen opgezegd, maar die hadden te maken met het midwinterfeest", aldus een van de deelnemers. Joke Kniesmeijer van de ren. Anne Frank Stichting in Am sterdam reageert Lakoniek: „Het is een merkwaardige fol klore, maar zolang mensen in een besloten bijeenkomst het wenden van de zon willen vie ren, dan moeten ze dat maar doen". Jongeren ziin hiervoor volgens haar moeilijk te por- '?RIEMELS 'i 3 7LMT Mi) CSN/FJ 'T \J0C#S> UW OQfV, ïDNGETE CSUottvO. M..MgNSeN prr is t AMSTERDAM - De Coorn- hert-Liga, een vereniging voor strafrechthervorming, heeft het gerechtshof in Amsterdam verzocht alsnog te bekijken of er sprake is geweest van straf bare feiten rond de dood van kraker Hans Kok. Ook moet het hof volgens de Coornhert- Liga bekijken of er. mogelijk toch strafvervolging zal moe ten worden ingesteld tegen be trokkenen bij de dood van Hans Kok, die vorig jaar in Justitie en politie besloten on langs na een gerechtelijk voor onderzoek en een disciplinair onderzoek dat geen strafbare feiten werden gepleegd en dat niemand strafrechtelijk ver volgd zal worden. Ook zag men geen aanleiding in disci plinaire maatregelen. De Coornhert-Liga maakte met het doen van beklag over die beslissingen op het nipper tje gebruik van de mogelijk heid die de wet daartoe biedt. Vandaag zou aan de drie be waarders, tegen wie het ge rechtelijk vooronderzoek naar strafbare feiten zich in eerste instantie richtte, een kennisge ving van niet verdere vervol ging worden afgegeven. Die blijft nu achterwege. In het beklagschrift zegt de Coornhert-Liga er vooral ge belgd over te zijn dat binnen het hiërarchisch politiekorps geen verantwoordelijke ge zagsdragers kunnen worden aangewezen, die rechtstreeks kunnen worden aangesproken op de evidente fouten die zijn begaan. „Zelfs als die fouten bij de doodsoorzaak geen fac tor van betekenis zijn geweest, kan er toch gesproken worden van een risicodragende ver waarlozing ten opzichte van Hans Kok", aldus het beklag schrift. (ADVERTENTIE) Traditiegetrouw riiden er op Oudejaarsavond na ongeveer 20.00 uur geen treinen. Het nieuwe jaar beginnen we echter met een verrassing Vanaf 01.40 uur vannacht staat de Nachttrein voor u klaar. Waarmee u veilig naar huis kunt rijden. Het traject van de Nachttrein is: Utrecht CS. Hilversum. Naar- den-Bussum, Amsterdam CS. Amsterdam Lelylaan. Schiphol. Leiden. Den Haag HS, Delft. Schiedam-RW, Rotterdam CS en terug Wii wensen u een Gelukkig Nieuwjaar Rechter schetst impasse in cao-overleg Heineken AMSTERDAM Hoe het kort geding ook afloopt, het leidt altijd tot een mislukking. Zo schetste gisteren de Am sterdamse rechtbankpresident, mr. B.J. Asscher, al tiidens de behandeling van het kort ge ding de patstelling waarin vier bonden en bierbrouwer Heine ken gekomen zijn. De bonden, de Industriebon den van FNV en CNV, de Unie BLHP en de Diensten bond FNV, willen betrokken worden bij het overleg over een nieuwe cao voor het hoger personeel. Heineken heeft ovèr die cao echter al overeen stemming bereikt met de Ver eniging voor Middelbaar- en Hoger Personeel. Met het zet ten van de handtekeningen wacht men tot de uitspraak van de rechter. Heineken wil de vier bonden niet bij dit overleg betrekken omdat dit bedrijf een gediffe rentieerd loonbeleid wil blij ven volgen. Het hoger perso neel zal zich verzetten tegen de FNV-paraplu, aldus de stel ling van de bierbrouwerij. De bonden vinden dit ondemocra tisch. Bovendien zou Heineken jarenlang verwachtingen ge wekt hebben bij de vier bon den over het meedoen aan de onderhandelingen. De afgelo pen jaren waren de bonden wel partij in het overleg over allerlei regelingen die ook het hoger personeel betroffen, zo als een vut- en een overplaat singsregeling. Volgens de rechter is sprake van een vertrouwensbreuk tussen beide partijen. Gezien het overleg dat de bonden en Heineken nog moeten voeren over een cao voor de rest van het personeel (ruim 4000 men sen) probeerde Asscher de par tijen nog tot een schikking te brengen. Dit mislukte. Op 8 ja- ni^ari wordt vonnis geweze*.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3