Sou/twitj Mission '87:8.000 jongeren vasten £eidóe Een bajesklant is niet slechter dan een ander mens" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Veel belangstelling voor gevangenis pastoraat beroepingen Amerikaanse kardinaal bruskeert Israël weer QeidóaQowuvnt woensdag 31 december 1986 pagina 1 Aalmoezenier Bours (PMK) overleden NIJMEGEN Aalmoezenier Th.M. Bours, van 1950 tot zijn dood op eerste kerstdag secretaris van het nationaal bestuur van de Pauselijke Missie Werken in Nederland, is gisteren te Blerick begraven. Hij is 69 jaar geworden. Bours, priester van het bisdom Rotterdam, heeft grote beteke nis gehad voor de missionaire wereld in Nederland. Hij vervul de in de commissie-Bours-De Ruyter een voortrekkersrol bij het streven naar grotere samenwerking tussen de verschillen de katholieke missionaire organisaties. Dit leidde in 1967 tot oprichting van de Nederlandse Missieraad. Hij was een groot pleitbezorger voor een krachtige samenwerking tussen missie en zending. Zo behoorde hij tot de oprichters van het oecume nisch tijdschrift „Wereld en Zending". Hervormde zending verwacht 11 miljoen gulden uit gemeenten OEGSTGEEST De raad voor de zending van de Nederland se Hervormde Kerk heeft op basis van de aanvragen van de partnerkerken berekend volgend jaar bijna 14 miljoen gulden nodig te hebben voor zijn werk. Daarvan verwacht de raad ten minste 11.350.000 gulden uit de Hervormde Gemeenten. Dat blijkt uit de december-editie van „dezer dagen in Oegstgeest", het maandelijkse bulletin van de Hervormde Zending. De raad geeft aarzelend inzicht in zijn begroting, zo meldt de nieuws brief. Reden daarvan is dat „geld maar ten dele iets zegt over ons geloof en onze levenshouding". Van de 14 miljoen gulden gaat 15 procent naar het toerustingswerk in Nederland, de bu reaukosten vergen 18 procent en voorlichting en geldwerving bijna 8 procent De dwazen dragen het hart op de tong, maar de wijzen dragen hun tong in hun hart. In de Bijlmerbajes werken in totaal zeven protestantse en rooms-katholieke pastors. Met vier van hen had één van onze verslaggevers een gesprek: ds. C.G. Groot (predikante in de Nederlandse Hervormde Kerk), ds. T.M. Middelkoop (aangesteld door de Gereformeerde Kerken in Nederland), priester G. W.M. de Wit en rooms-katholiek pastoraal werker W. Koek. Gedetineerden die geen beroep wensen te doen op een protestantse of katholieke pastor kunnen zich wenden tot een rabbijn of een humanistische raadsman. Opvallend is daarbij dat ruim twee derde van de gedetineerden kiest voor een christelijk-geestelijke verzorging, terwijl velen in het dagelijks leven niks van God moeten hebben Ds. G. W. M. de Wit zet aan het begin van het ge sprek meteen iets recht: „Veel Nederlanders", zegt hij met enige na druk, „denken dat een gevangenis een soort ho tel is: een gebouwwaar criminelen, zonder dat ze er iets voor hoeven te doen, op kosten van de staat kunnen eten en drinken, bijna de hele dag naar de televisie kun nen kijken en zorgeloos hun straf kunnen uitzit ten. Wie zo denkt heeft echter vermoedelijk nog nooit een gevangenis van binnen gezien....In be paalde opzichten laat het gevangenisleven zich be ter vergelijken met een hel dan met een hotel". Priester De Wit neemt een slok van zijn koffie' en gaat vervolgt: „Het is een misvatting dat de meeste gedetineerden in Nederland een zorgeloos leventje leiden. Dat de buitenwacht zo'n posi tief beeld heeft van het ge vangenisleven komt doordat veel leed en ellende voor de buitenwereld verborgen blijft. Als gevangenispastor wordt je echter bijna dagelijks gecon fronteerd met het wel en vooral het wee van gevange nen. Dominee Groot, de enige vrouw in het gezelschap, neem het gesprek over: „Het werk van de pastores in de Bijlmerbajes kan worden on derverdeeld in zes hoofdacti viteiten. In de eerste plaats kunnen gedetineerden, als zij in de problemen zitten, een privé-gesprek aanvragen met hun pastor. In de tweede plaats", aldus ds. Groot, „ge ven de pastores leiding aan gespreksgroepjes. Daarnaast onderhouden wij contacten met relaties van gedetineer den, bijvoorbeeld naaste fami lie en maatschappelijk wer kers. In de vierde plaats wor den er elk weekeinde drie protestantse en drie rooms- -katholieke kerkdiensten ge houden. En iedere gedetineer de mag per weekeinde één kerkdienst bijwonen". Invloed „Vooral de persoonlijke con tacten met gedetineerden hebben een belangrijke in vloed uitgeoefend op mijn persoonlijk geloofsleven', zegt de hervormde predikante. „Ik heb geleerd hoe gevaarlijk het is om bevooroordeeld te zijn, hoe gemakkelijk je in een be paalde situatie en door be paalde omstandigheden in de problemen terecht kunt ko men. Ik heb geleerd dat de ene mens in feite niet beter of slechter is dan de andere, dat je bevoorrecht bent als je ge lukkig bent. Ik kan hevig geëmotioneerd raken als ik met een vrouw zit te praten die zelf ook getrouwd is, zelf ook kinderen heeft, maar ze niet, zoals ik, elke dag kan zien. Ik voel me in dat soort situaties, waarin iemand ka pot gaat, vaak zo machteloos. Je wilt zo graag helpen, maar hoe?" Voor ds. Middelkoop geldt ei genlijk hetzelfde: „Ik ben de bijbel heel anders gaan lezen Ik ben bijvoorbeeld veel beter gaan begrijpen waarom Jezus zich inliet met hoeren en tol lenaars en hoe belangrijk het is dat deze mensen niet aan hun lot worden overgelaten. God wil niet dat mensen ver loren gaan. Hij hoopt dat alle mensen behouden worden. Daarom horen ook deze men sen erbij en mogen we ze niet links laten liggen". „Maar we moeten er natuur lijk wel voor oppassen dat we niet alles wat deze mensen ge daan hebben, goed gaan pra ten", voegt ds. Groot er aan toe. „Je mag mensen die dui delijk iets verkeerds gedaan hebben natuurlijk best zeggen waar het op staat". „Natuur lijk, maar je moet wel voor zichtig zijn met oordelen", vindt de gereformeerde predi kant, „als christen omdat God uiteindelijk alle mensen zal oordelen èn als gevan genispastor, omdat je niet op de stoel van de rechter mag zitten". Collega Koek: „Het gaat er in het gevangenispastoraat om dat we de gedetineerden hel pen bij het ontwikkelen van een gezond schuldgevoel. Je zus zei tegen die man die al vele jaren ziek was: Neem je bed op en wandel, je zonden zijn je vergeven. En tegen die overspelige vrouw uit het Jo- hannes-evangelie: Ook ik ver oordeel u niet. Ga heen en zondig niet meer... Ik zie het als een van mijn belangrijkste taken de mensen te wijzen op de mogelijkheid van verge ving'. Volgens Middelkoop is het voor gedetineerden heel erg moeilijk om in de gevangenis zichzelf te zijn. „De meeste gedetineerden voeren een rol lenspel op. Ze willen zich groot houden. Maar tijdens eep gesprek of in de kerk dienst wordt dat vaak door broken. Dan worden gedeti neerden ineens eerlijk tegen over zichzelf en sommigen durven zich zelfs uit te hui- Ds. Groot (links), ds. Middel koop, pastoraal werker W. Koek en priester G.W.M. de Wit poseren voor de preek stoel in de kerk van de Bijl merbajes. Dat veel gedetineerden in de Bijlmerbajes voor een christe lijk-geestelijke hulpverlening kiezen, heeft volgens ds. Mid delkoop twee redenen. „In de eerste plaats kunnen gevange nen, zoals ik al heb aangege ven. in privé-gesprekken, ge spreksgroepen en tijdens de kerkdiensten die door ons worden georganiseerd zichzelf zijn. Maar er is ook nog een tweede reden: De pastores zijn ook eerlijk tegenover hun ge detineerden. Dat dat heel erg gewaardeerd wordt bleek bij voorbeeld uit een opmerking die een gedetineerde een tijdje geleden maakte. Ds. Middel koop. „Die man zei tegen mij: Aan de ene kant zijn er men sen die je links laten liggen omdat je in de gevangenis zit of hebt gezeten. Maar er zijn ook mensen die alles wat je gedaan hebt zo goed begrij pen, die je nooit eens klootzak durven noemen". Middel koop: „Voor zover ik weet heb ik dat overigens nog nooit tegen jou gezegd, zei ik toen tegen die gevangene. „Maar", zei die man toen: „Ik zie je er wel voor aan dat je dat woord zult gebruiken als het er echt opaan komt". HANS LAMBRECHTS UTRECHT Ongeveer 8.000 deelnemers aan het zendings congres voor Europese jonge ren, Mission '87, hebben giste ren de lunch overgeslagen. Zij* brachten de middag van 12.00 tot 16.00 uur vastend en bid dend door. Eric Gay, generaal secretaris van de Europese Zendingsassociatie, had hen opgeroepen te bidden voor de crisis in Europa. David Wang, directeur van de zendingsorganisatie Asian Ou treach te Hongkong, keerde zich in een toespraak tegen het gebruik van zending voor andere doeleinden. Zending mag naar zijn mening nooit met cultuurimperialisme en kolonialisme worden verbon den. Christenen kunnen een we zenlijke bijdrage leveren aan een fundamentele verande ring van de situatie in Zuid- Afrika. Een oplossing van de apartheid is niet van de Zuid-' afrikaanse regering, maar van de christenen aan de basis te verwachten. Dat zei Festo Kivengere, bis schop van de Anglicaanse Kerk in Oeganda, tijdens het congres. De Zuidafrikaanse regering denkt dat ze christe lijk zijn. De ministers kennen de hele bijbel uit hun hoofd. Kivengere vergeleek de schending van de mensen rechten in Zuid-Afrika met een tijdbom. Een politiek die op geweld berust, roept tegen geweld op, zo zei hij. Een uit weg ziet hij overigens niet in economische sancties, maar is. daar waar christenen de hand naar medebvroeders uitstrek ken. Hij hekelde de houding van de Oegandese kerken tijdens de dictatuur van Obote. Zij hebben niet luid en duidelijk tegen de schendingen van de mensenrechten geprotesteerd omdat het regime-Obote zich vriendelijk tegenover hen op stelde. „In zulke tijden vallen de kerken vaak in slaap." George Verwer, oprichter van de zendingsorganisatie Opera tie Mobilisatie, presenteerde gisteren de Nederlandse ver taling van de zendingsency clopedie Operatie wereldvisie, die in samenwerking met Jeugd met een Opdracht en Holland Training Service is uitgegeven. Hierin is informatie opgeno men over de kerkelijke situa tie in alle landen ter wereld. Verder bevat het boek een ge bedskalender met een be schrijving van de bevolkings groepen die nog door het evangelie bereikt moeten worden. De Westduitse theoloog prof. Peter Beyerhaus uit Tübingen wees op de groei van het oc cultisme in West-Europa. Be halve astrologie, magie en oosterse mystiek heeft zelfs „onverhuld satanisme" ingang in de westerse cultuur gevon den. Dit occultisme bedient zich volgens Beyerhaus onder meer van de popmuziek. Nieuwe directeur protestants bibliotheekwezen VOORBURG Het be- stuur van de Protestantse Stichting tot Bevordering van het Bibliotheekwezen en de Lectuurvoorlichting in Nederland heeft tot di recteur benoemd F.G. Sza- bó (48), laatstelijk werk zaam bij het uitgeverscon cern Elsevier. De benoe ming gaat in per 1 maart 1987. De huidige directeur J.E. van der Boon zal we gens pensionering op 30 juni afscheid nemen. Gereformeerd* Kerken Beroepen te Dokkum, drs. P. Beinte- ma. missionair predikant van de kerk van Mijdrecht, wonende te Amers foort. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Nieuwegein, J.Holtland kandidaat te Kampen. Christelijke Gereformeerd* Kerken Bedankt voor Westzaan. C.Weste rink te Oen Helder. JERUZALEM/VATICAAN STAD De rooms-katholie- ke aartsbisschop van New York, kardinaal John O'Con nor, heeft de Israëlische rege ring voor het hoofd gestoten door na overleg met het Vati- caan alle officiële ontmoetin gen met Israëlische regerings leiders, die in Jeruzalem zou den plaats vinden, af te zeg-) gen. Het is nu de vraag of het bezoek, dat Nieuwjaarsdag zou beginnen, nog doorgaat. De woordvoerder van het Va- ticaan, Joaquin Navarro Vails, liet dinsdag weten dat het be sluit van kardinaal O'Connor tot stand is genomen na sa menspraak met het Vaticaan. „De richtlijnen voor een bis schop die Israël bezoekt, voor zien niet in ontmoetingen met regeringsleiders in Jeruza lem," aldus de woordvoerder. Kardinaal O'Connor is wel bereid hen privé en op een andere plaats te ontmoeten. Minister-president Jizchak Shamir en minister Shimon Peres willen hem echter hele maal niet meer zien. De Israë lische regering houdt vast aan ontmoetingen in Jeruzalem, waarvan de status als hoofd stad van Israël niet alleen door de Arabische landen, maar ook door het Vaticaan niet wordt erkend. Nadat de aartsbisschop van New York vorig jaar pro- Palestijnse uitlatingen had ge daan, had Peres in zijn hoeda nigheid van premier hem uit genodigd het Midden Oosten conflict eens van de Israëli sche zijde te aanschouwen. Bovendien hoopte Peres dat als gevolg van het bezoek meer Amerikaanse toeristen Israël zouden bezoeken. Vorig jaar wees mgr. O'Con nor een verzoek van joodse zijde af om bij paus Johannes Paulus 2 te pleiten voor er kenning door het Vaticaan van de staat Israël. De presi dent van het Joods Wereld congres, Edgar Bronfman, had mgr. O'Connor gevraagd het Vaticaan duidelijk te ma ken dat veel joden grote bete kenis hechten aan diplomatie ke betrekkingen van het Va ticaan met Israël. O'Connor hield de boot af door te zeg gen dat hij deze zaak volledig aan de beoordeling van het Vaticaan wilde overlaten. „Een interventie mijnerzijds zou niet opportuun zijn." Israël ontneemt kerkelijke vertegenwoordigers diplomatieke status JERUZALEM Israël heeft hoge kerkelijke vertegenwoordi gers hun diplomatieke status ontnomen. Voortaan worden aan de grens met Jordanië ook hun auto's doorzocht. Dit meldt de „Jerusalem Post" van dinsdag. De kerkelijke functionarissen hadden tot nu toe een wit nummerbord ten te ken van hun diplomatieke status. Het besluit is niet genomen „uit wantrouwen" tegenover de kerkelijke vertegenwoordigers, aldus veiligheidsfunctionaris sen in Jeruzalem, „maar om te voorkomen dat zij ongewild bij smokkel van onder meer wapens betrokken zouden worden". Aangenomen wordt dat het besluit mede is ingegeven door de recente arrestaties van de gouverneur van Jeruzalem, Rafi Levi, en de Armeense aartsbisschop Shahe Ajamin, die ervan worden verdacht goud naar Jordanië te hebben gesmokkeld. Oudste kardinaal overleden VATICAANSTAD De oudste kardinaal, de Italiaanse theo loog Pietro Parente (95), is in zijn woonplaats Rome overleden. Paus Johannes Paulus II zal op Nieuwjaarsdag zelf in de Sint Pieter het requiem celebreren. Parente behoorde tot de voor mannen van de zogenaamde „Romeinse theologie". Hij doceer de ruim dertig jaar dogmatiek aan twee van de belangrijkste pauselijke hogescholen in Rome, de Lateranen- en de Urbanus- universiteit. In 1955 werd hij aartsbisschop van Perugia, vier jaar later werd hij door paus Johannes XXIII benoemd tot se cretaris van de Congregatie voor de geloofsleer. In 1967 werd hij door paus Paulus VI tot kardinaal verheven. Het aantal kardinalen bedraagt nu 143. 35 van hen zijn de 80- jarige leeftijd gepasseerd en derhalve onverkiesbaar in paus verkiezingen. De oudste is Julians Vavoids, kardinaal van Riga. Hij is 91. Uitgeverij trekt zich terug uit zaak tegen Simonis BAARN Uitgeverij Ten Have te Baarn heeft zich te ruggetrokken uit de zaak te gen kardinaal Simonis. Het vrou wenad vokaten kollektief Nijmegen heeft namens het speciaal hiervoor opgerichte Landelijk Interdisciplinair Overleg Feminisme en Theo logie (LIO) en namens Ten Have de kardinaal met een kort geding gedreigd als hij zijn artikel over feministische theologie niet van correcte ci taten en bronvermelding wil voorzien. „De belangen van mijn au teurs, vooral van prof.dr. Ca- tharina J.M. Halkes, zijn er niet mee gediend als ik op dit pad verder ga", aldus direc teur Ton van der Worp van Ten Have. Dr. Halkes had zich van het kort geding ge distantieerd. Bij het LIO is geen enkele af gestudeerde feministische the ologe betrokken, zo deelde prof. Halkes desgevraagd mee. Het vrouwenadvokaten- kollektief en de woordvoer der van het LIO, de hoogle raar muziekwetenschappen te Nijmegen, mevrouw dr. E.M. Mulder, weigeren namen van de leden te noemen. -41 Bescherming en vertrouwen.r Als straks de laatste minuten van het jaar wegtikken, kritf gen veel mensen dat speciale oude-jaarsgevoel. Voor somra'1 gen overheerst verdriet, de herinnering aan pijn en lijdt komt op.zo'n avond bijna onvermijdelijk op. Anderen bedeir. ken hoe gelukkig het afgelopen jaar is geweest en zijn daaj, voor, speciaal op oudejaarsavond, dankbaar. Oudejaarsavorjtn is ook het ogenblik waarop wordt vooruit gekeken. Mens< »t nemen afscheid van het oude jaar en willen breken mn slechte gewoonten. Ze nemen zich voor het nieuwe jaar nieuwe, betere wijze te beginnen. in de toekomstverwachting op oudejaarsavond zit bij hef! veel mensen onzekerheid. Want op zo'n avond komt de trekkelijkheid van het bestaan op je af en de vraag wat nieuwe jaar zal brengen. Onze voorouders probeerden ml lawaai en vuur de kwade machten te verdrijven en als ons vuurwerk afsteken zit dat aspect er wellicht meer in di wij ons bewust zijn. De kerk heeft al nieuwjaar gevierd; de eerste adventszi dag is het begin van het kerkelijk jaar. Daarom is er niet zo| specifieke kerkelijke traditie voor de oudejaarsavond. M. natuurlijk hebben christenen de eeuwen door uitdrukkii gegeven aan de gevoelens van dankbaarheid, angst en onzt kerheid die met de jaarwisseling op hen afkomen. Dichti onder hen hebben er woorden voor gevonden. Zoals de li zeventiende eeuwse Londense predikant Isaac Watts in zij lied „O God. die droeg ons voorgeslacht". Hij zegt daarin oi der meer: „De tijd draagt alle mensen voort op zijn gestajT stroom; ze zijn als gras, door zon verdord, vervluchtigd een droom". Het lied is gebaseerd op psalm 90, waarin ook gaat over de betrekkelijkheid van het menselijk bestap' en over de bedreigingen voor het leven. De psalmdichter het Oude Testament, Isaac Watts en vele anderen, ook onze tijd, getuigen van de afhankelijkheid van mensen DAAROM mogen mensen die er vanavond moeite mee heÜr ben de drempel in de tijd te moeten overschrijden, zich vefr bonden weten met al die anderen die dezelfde moeite her ben. En ze mogen zich laten troosten door de ervaring d)€ zovelen voor hen hebben gehad. Zoals de dichter van psalF 91: „Wie bescherming zoekt bij de Allerhoogste, in de nabF heid van de Almachtige verblijft, hij kan zeggen: U bei2 mijn schuilplaats, mijn vesting. Mijn God, ik vertrouw op F Want Hij stuurt Zijn engelen, die zullen over je waken, waa je ook gaat". Zó mogen mensen de toekomst, dus ook hfc nieuwe jaar, tegemoet gaan. (ADVERTENTIE) Enkele opklaringen DE BILT Het slechtweerge- bied dat gisteren bij ons plaat selijk grote neerslaghoeveelhe den gaf is vannacht naar het oosten weggettrokken. De kans op buien blijft evenwel aanwezig, maar er zijn ook op klaringen te verwachten. Op Nieuwjaarsdag komt er weer een nieuwe storing vanuit het westen over en zo begint het nieuwe jaar wisselvallig en ta melijk zacht. Tegen het week einde gaan de temperaturen echter zakken en wordt er in de nacht lichte vorst verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: PELLEBOERS-WEERLIJN 106-91091091 Zuid-Scandinavië: Veel bewol- het zuiden, king en vooral in Zweden af en toe sneeuw. In het alge meen lichte tot matige vorst. het noorden rond 8 graden. I Alpengebied: Donderdag ei' kele opklaringen, vrijdag af toe sneeuw, beneden 1200 t regen. Nulgradengrens daleir van 2000 naar 1500 m, in f oost-Alpen 1700 meter. Mir dagtemperatuur in de dal^ van 9 graden in de west-Alpfc tot omstreeks 4 in de oost-J| pen. Spanje, Portugal: Overwegeif zonnig en droog. Middagteii jieratuur van 14 graden in hg noorden, 11 in het binnenlaijj tot 18 graden plaatselijk k zuiden. I Britse eilanden, Ierland: Wis selend bewolkt, ook perioden met regen of buien. Middag- temperatuur van 6 graden in het noorden tot 10 in het zui den. Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. In de nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, middagtemperatuur 1 tot 5 graden. Noord-Duitsland, Benelux: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 9 graden. Midden- en zuid-Duitsland: Veel bewolking en af en toe regen, slechts een enkele op klaring. Middagtemperatuur rond 8 graden. Frankrijk: In het noorden en midden wolkenvelden en plaatselijk regen. In het zuiden perioden met zon, hier en daar ook mist. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 12 in het zuiden, langs de Middellandse Zee 16 graden. Middagtemperatuur vrijdag in Italië, Joegoslavische ku£ Wolkenvelden en droog. In fi Povlakte plaatselijk mist en de nacht temperatuur om bh vriespunt. Middagtemperatu* in het noorden 5 tot 10, eldei 10 tot 16 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min R Amsterdam regen 9 8 1 De Bilt regen 10 9 1 Eelde regen 10 3 Eindhoven regen 11 9 1 Vlissingen regen Zd Limburg regen Athene onjiew motregen 12 Dublin Frankfort Helsinki Innsbruck zw.bew Klagenfurt l.bew. Kopenhagen onbew. xr1 «bew. 10 8

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2