Veiling Aalsmeer doorbreekt grens van anderhalf miljard Duizenden kerstbomen massaal in vlammen op aan tafel ffiirni Bollenstreek succesvol Sponsorloop UDO voor gehandicapten -sport Rioolwater Rhynenburch voorlopig naar Oostvaart Politie Hazerswoude slaat dubbele slag Eerste paal sportzaal Hazerswoude LEIDEN OMGEVING £aidM<3owavnt WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 PAGINA Nieuwjaarsstamppot (snijbonen, witte bonen en aardappelen) met worst - fruit Nodig voor twee: 450 g snij- bonen uit het zout, diepvries of blik, potje witte bonen, 0,5 1 kg aardappelen, circa 250 g rookworst, 20 g margarine, zout; 2 stuks fruit (appels). Kook zoute snijbonen onder water in twintig minuten gaar, giet ze af en zet ze on der water weg. Ververs het water na een uur en herhaal dit tot de groente niet meer te zout is. Kook diepvries snijbonen gaar zoals u ge wend bent. Kook de aardappelen met daarop de rookworst gaar. Leg de worst uit de pan, giet het kooknat in een schaal en stamp de aardappelen fijn. Voeg snijbonen, witte bonen, margarine en eventueel kooknat en zout toe tot het een smakelijke, prettig eet bare stamppot is. Warm het mengsel al roe rende flink door. Appelbeignets (circa 20 stuks) De benodigdheden zijn: 100 g zelfrijzend bakmeel, iets zout, 1 ei, 1 dl melk, 4 appels, frituurolie of -vet, poedersui ker. Meng bakmeel, zout, ei en melk tot een dik beslag. Schil de appels, boor het klokhuis er uit en snijd ze in stevige schijven. Doop steeds een aan de steel van een houten lepel gestoken appel schijf in het beslag en laat hem vervolgens in de warme olie glijden. Bak de appel beignets goudbruin en laat ze op een vergiet uitlekken. Presenteer de appelbeignets vers met poedersuiker be strooid. Wat ook veel gedaan wordt, is het wegzetten van de ap pelschijven met suiker (en kaneel). Door de suiker wordt de appel echter nattig en pakt daardoor het beslag niet goed aan. Het is daarom beter om de appelbeignets na het bakken met genoeg poe dersuiker te bestrooien. Wie appelbeignets en oliebol len bakt kan het beste de ap pelbeignets het laatst bakken omdat deze nogal spatten. Menutip voor vrijdag: lek- kerbekje met bietjes, aardap pelen en peterseliesaus ci- troengriesm eel vla. JEANNE ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen. Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za., zo. en Nieuwjaarsdag dr. Van Leeuwen, tet. 218661.» Groep 2: Bergmeyer, Pieterse, Van Gent, Tay- telbaum. Van Luyk. Klaassen, Rus. Kruis en E. de Lange: za. dr. Van Gent, te). 122538, zo. dr. De Lange, tel. 212025, Nieuwjaarsdag dr. Van Luyk. tel. 122522. Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruijne, J. de Bruijne. Stolk. Jürgens, Fogel- berg en Muysenbergh: za. dr. Van de Muijsenbergh, tel. 132877, zo. dr. Stolk, tel. 125820, Nieuwjaarsdag dr. Jurgens, tel. 125820. Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaalj- er: za. dr. Van Wingerden, tel. 310047, zo. dr. Zaayer, tel. 316008, Nieuwjaarsdag dr. Bénit, tel. 720404. Groep 5: Schaefer, Jasperse. Crul, Kooyman. De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Potsinek. tel. 897577, zo. dr. Reinders. tel. 760947, Nieuwjaarsdag dr. Keyer, tel. 140124. Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Held. tel. 174955, Nieuwjaarsdag dr. Hugen- holtz, tel. 155666. Patiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag Abbenet - Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. dr. Du Ry van Beest Holle, tel. 891100, zo. dr. Van 't Woud, tel. 410070, Nieuwjaarsdag dr. Middendorp, tel. 695525. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorschoten: za. dr. Baars, tel. 2520, zo. dr. Pres- cott, tel. 2356, Oudejaarsdag dr. Tromp, tel. 762159, Nieuwjaarsdag dr. Van Dam, tel. 3960. Warmond Voorhout: dr. Hoornweg/Sleeboom, tel. 02522-11393, Oudejaarsdag dr. Walenkamp, tel. 01711-10030, Nieuw jaarsdag dr. Lempers, tel. 02522- 10140. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Ten Hove, tel. 13777, Nieuwjaarsdag dr. Meewisse, 12023. Katwijk Rijns burg - Valkenburg: dr. Rietbroek. tel. 21818, Nieuwjaarsdag dr. Priester, tel. 21024. Sassenheim: dr. Muller, tel. 11253, Nieuwjaar dr. Van Riet. t Alkemade - Rijnsaterwoude: dr. Beekhuis, tel. 01712-8202. Oud en Nieuw dr. Glansbeek, tel. 01713- 2511. Praktijk Saeys/van Mlerlo/Roe- len/Brock: za. en zo. en Oud en Nieuw, dr. Roelen/Brock, tel. 01713- 2329. Alphen: groep 1. za. dr. Smid. tel. 45371, zo. dr. Varkevisser, tel. 21767, Nieuwjaarsdag dr. Varke visser. tel. 21767, groep 2, za. dr. Hertzberger, tel. 73264, zo. dr. Klein Haneveld, tel. 72170, Nieuwjaarsdag dr. Eradus. tel. 72072. Hazerswou de - Koudekerk: dr. Sprangers. tel. 01714-3700, Oud en Nieuw dr. Van Buuren. tel. 01714-2020. Benthui zen Boskoop: dr. Buiter. tel. 079- 313737, Oud en Nieuw dr. Leeuwen- burgh, tel. 01727-5700. Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Van Dongen, tel. 01723-8101, Oud en Nieuw dr. Gorissen, tel. 01722- 2139. Nieuwkoop - Noorden: dr. Sluis, tel. 01725-9301, Nieuwjaarsdag dr. Essens, tel. 01724-8482. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest: dr. Nieboer. tel. 173096, Oud en Nieuw dr. Bremer, tel. 155176. spreekuur om 13.00 uur. Alkemade Leimuiden: eigen tand arts bellen voor 15.00 uur. Leid- schendam: Voor spoedgevallen tel. 974491 Bollenstreek: za. en zo. dr. Voet. tel. 02522-17037, Oudjaar dr. Winterlnk, tel. 02523-75973. Nieuw jaar dr. Versloot, tel. 02523-72417. BOLLENSTREEK Bloembollenkwekers uit de Leidse re gio zijn goed uit de bus gekomen tijdens de Kerstflora '86, de grootste binnen-expositie van bolbloemen in Nederland die werd gehouden in de RAI in Amsterdam. Een onbetwiste topper was bijvoorbeeld de Kwekerij Combinatie Amaril uit Lisse, die net als vorig jaar, de wisselbeker voor de mooiste stand van de tentoonstelling in de wacht sleepte. De wissel beker voor het mooiste handelssortiment ging naar de Kring Bloembollenstreek uit Hillegom (tevens eervolle vermel ding). De vereniging De Iris, uit dezelfde plaats, kwam met de mooiste vaas Irissen. Het Internationaal Bloembollen Centrum, ook al uit Hillegom, ontving de eerste prijs voor zijn educatieve inzending. De beste binder was Hillegommer H. Warmerdam (Hobaho) op de voet gevolgd door Dorien van der Berg uit Noordwijkerhout (De Amaril). Ook bij de diverse snijkeuringen vielen inzendingen uit de Bollenstreek met grote regelmaat „in de prijzen". Bouwplan Nieuwe Wetering aangepast NIEUWE WETERING De raadscommissie ruimtelijke ordening bespreekt volgende week een gewijzigd bouwplan voor het stuk grond tussen de Voorweg en de Achterweg in Nieuwe Wetering nabij het punt waar beide wegen samen komen en overgaan in de Noordveenweg. Oorspronkelijk zouden daar zeven huizen worden gebouwd. De leden van de raadscommissie openbare werken hadden hier onlangs ernstige bezwaren tegen geuit. Het nu gewijzigde bouwplan omvat in totaal vijf woningen, waarvan drie vrijstaande aan de Voorweg en twee-onder-één-kap aan de Achterweg. Alle woningen hebben eigen garages met opritten. Het nieuwe plan is volgens een begeleidend ambtelijk advies veiliger vanuit verkeersoogpunt en voldoet met drie openbare par keerplaatsen aan de geldende parkeernormen. Slechts één van de drie woningen aan de Voorweg wordt via die weg ontsloten. De andere huizen zullen alle worden ontsloten via de Achterweg. Langs diezelfde Achterweg zal ter plaatse van de nieuw te bouwen woningen een trottoir worden aan gelegd. OEGSTGEEST De voetbalvereniging UDO uit Oegstgeest houdt zaterdag 3 en zondag 4 januari een 24-uurs sponsor loop ten bate van de gehandicapten-sport. Een deel van de opbrengst is bestemd voor activiteiten voor de jeugdspeler- tjes van de geel-zwarten. Vanaf zaterdagmiddag twee uur lopen voetballers, trainers, leiders, bestuursleden en andere mensen die betrokken zijn bij de club maximaal gedurende een uur rondjes van zo'n 400 meter rond het hoofdveld op het sportpark De Voscuyl aan de Van Houdringelaan. De A- junioren doen dat onafgebroken in groepjes van vier lopers. De bedoeling is dat elk kwartier wordt gesponsord. Het is ook mogelijk om per ronde een bedrag beschikbaar te stel len. Diverse bedrijven uit Oegstgeest en directe omgeving hebben reeds meerdere van de in totaal 96 kwartieren „ge kocht". Rondom de loop worden tal van activiteiten gehou den, sportpark en kantine zijn onafgebroken open. Aantal hotelbedden in Noordwijk fors gestegen NOORDWIJK Het aantal bc den in hotels en pensions in Nooi wijk is het afgelopen jaar aanzie lijk gestegen: van 3.650 naar 4.2I Volgens het VW is deze uitbri ding te danken aan de vestigii van twee nieuwe hotels: het Oranj hotel aan de Koningin Wilhelm» Boulevard en het hotel Alexand aan de Oude Zeeweg. Deze hote worden in maart 1987 geopen Daarnaast zijn er in Noordwijk 2 appartementen, verdeeld over tic gebouwen. AALSMEER/ROELOFA- RENDSVEEN Voor het eerst in haar geschiedenis heeft de bloemenveiling Aalsmeer (VBA) een jaar omzet van meer dan an derhalf miljard gulden behaald. Deze mijlpaal werd gisterochtend om streeks zeven uur bereikt. Hoewel de groei in de hele sierteeltsector is ach tergebleven, heeft Aals meer toch een groeiper centage van vijf procent gerealiseerd en daarmee haar leidende wereldposi tie verder versterkt. Bij veiling EMM in Roelofa- rendsveen bleef de omzet van 33 miljoen gulden ge lijk aan die van vorig jaar. Niet alleen de totaalomzet van de veiling Aalsmeer leverde een record op, ook gerekend naar de beide" produktgroepen snijbloemen en planten wer den mijlpalen bereikt. De om zet in de sector snijbloemen brak voor het eerst door de één miljard gulden en in de plantensector werd, eveneens voor de eerste keer, het half miljard omzet gehaald. Uit de voorlopige jaarcijfers van de VBA blijkt dat de aan voer van snijbloemen met ruim vier procent, die van ka merplanten met ruim 14 pro cent en die van tuinplanten met meer dan 17 procent in volume is toegenomen. Gere kend naar de opbrengsten be droeg de stijging bij de snij bloemen twee procent, bij de kamerplanten 9 procent en bij de tuinplanten maar liefst 25 procent. Bij veiling EMM is de aanvoer van snijbloemen en planten licht gedaald, maar de prijzen waren iets beter. De export naar met name de niet- Europese landen bleef volgens de VBA achter bij de algeme ne verwachtingen in de sier teelt. Hoewel de groeimoge lijkheden voor de export aan wezig zijn, wordt er nu op ge rekend dat die groei minder snel zal gaan dan in het verle den het geval was. Het personeelsbestand van de bloemenveiling Aalsmeer nam in 1986 toe met 7,9 procent tot 1245 persoenen van wie 35 procent in deeltijd werkzaam is. Bij veiling EMM in Roelofa- rendsveen bleef het perso neelsbestand gelijk aan vorig jaar: 40 personen. Het totale complex in Aalsmeer werd in 1986 tot bijna 500.000 vierkan te mneter uitgebreid. EMM heeft plannen voor een uit breiding met 6000 vierkante meter. De bloemenveiling Flora in Rijnsburg heeft dit jaar een omzet van 365 miljoen gulden behaald. Vorig jaar was dit 333 miljoen. Verwacht wordt dat de omzet volgend jaar met 6 procent zal stijgen naar 387 miljoen gulden. Het bestuur van de Flora wil in 1987 ruim 8 miljoen gulden investeren. Ruim vier miljoen is bestemd voor de uitbreiding van de mijnzaal. LEIDEN Duizenden kerstbomen gaan de ko mende dagen weer in vlammen op. De meeste bmnen vinden hun einde op grote brandstapels, want in de meeste plaat sen in de regio worden ook dit jaar weer kerst boomverbrandingen ge houden. Met deze massale verbrandingen snijdt het mes aan twee kanten: de gemeente houdt het ver branden van bomen in ei gen hand en voorkomt zo veel overlast en kinderen krijgen voor een ingele verde boom een lot of tractatie. In Leidschendam wordt de kerstboomverbranding ko mende vrijdag gehouden. Op het terrein van Amstelwijk kunnen die dag vanaf twee uur bomen worden ingeleverd. Voor elke boom wordt een lot uitgereikt waarmee prijzen als sportpakketten, cassetteband jes, stripboeken, cadeaubonnen en enkele grotere prijzen kun nen worden gewonnen. Om half acht wordt de stapel bo men aangestoken. Parkeren is mogelijk bij het sportcentrum De Fluit. Lisse beleeft zaterdag de tra ditionele kerstboomverbran ding. Dit keer gaan de bomen op het nog niet bebouwde deel in De Blinkerd in vlammen op. De bomen kunnen tussen drie en vier uur worden inge leverd. Om vijf uur start dan onder toeziend oog van de Lis- ser brandweer de verbranding. Het wel of niet doorgaan van het vuurwerk is mede afhan kelijk van de weersomstandig heden. De Noord wij ltse brandweer houdt de kerstboomverbran ding ook op zaterdag. Dit ge beurt deze keer in het Vinke- veld, waar het vuur om vijf uur wordt aangestoken. Tus sen twaalf uur en half vijf kunnen bomen worden ingele verd op de volgende adressen: het parkeerterrein aan het Jan Kroonsplein, het parkeerter rein achter de Northgohal, op de Hoogwakersboschstraat na bij de Wakersduin, en de Dr. Hadriaan van Neslaan nabij de Boekerslootlaan. Bomen wor den dit jaar niet thuis opge haald. Kinderen krijgen voor elke boom een lot waarmee waardebonnen en ritjes met een brandweerwagen (op 10 januari) zijn te winnen. De jaarlijkse kerstbomenver branding van Noordwijker hout wordt gehouden op maandagavond 5 januari. Plaats van handeling is speel weide De Boekhorst, het vuur wordt om zeven uur aangesto ken. Vanaf kwart over zes kunnen bomen worden ingele verd. Voor elke boom krijgt men een bon. Deze bonnen kunnen weer worden geruild voor prijsjes. Voor de Katwijkse kerstbo men, die ook maandagavond in vlammen opgaan, zijn dit jaar twee brandplaatsen aan gewezen: bij de Cantineweg en in de buurt van de Melkweg tussen de Heinsiusstraat en Rijnsoever. Tussen tien en ze ven uur kunnen bij deze plaat sen de bomen worden ingele verd. Om zeven uur worden de bomen in brand gestoken. Elke boom levert een lot op. Er wordt geloot om waarde bonnen. De kerstboomverbranding van Valkenburg wordt maandag avond gehouden op de speel weide aan de Mar. Poststraat. Het vuur wordt om zeven uur aangestoken, de bomen wor den vanaf vijf uur door de brandweer ingenomen. Voor elke boom zalmen reep choco lade worden verstrekt. De jaarlijkse kerstboomver branding in Warmond vindt dinsdagavond 6 januari plaats. Plaats van handeling is de Ge meentehaven, waar het vuur om zeven uur wordt aangesto ken. Kinderen kunnen hun bomen vanaf een uur of zes brengen. Voor elke boom krijgt men een tractatie. Woensdagavond 7 januari is het veld naast het Sint Nico- laaspad in Voorschoten het decor voor een kerstboomver branding. De brandstapel wordt om zeven uur aangesto ken. Elke boom levert een lot op. Daarmee zijn prijzen als een platenspeler, een cassette deck en verschillende radio's te winnen. In Leiden begint de kerstbo- meninzamelactie op vrijdag ochtend 2 januari om tien uur op het Stadhuisplein. De ver branding vindt plaats op dins dag 6 januari om zeven uur op het terrein achter de Groe- noordhallen. Aan de inzame lingsactie is een loterij verbon den. HAZERSWOUDE Het rioolwater uit de Hazerswoudse wijk Rhynenburch wordt voorlopig via de Oostvaart geloosd in de Oude Rijn. De capaciteit van de installatie aan de Potgieterlaan, waar dit water nu wordt gezuiverd, is te klein. Tot de bouw van een nieuwe installatie, in de Alphense wijk Kerk en Zanen, is al besloten, maar de gemeente kan het water in de tussentijd ner gens kwijt. Bovendien wordt in de nabije toekomst de installatie extra belast omdat de riolering van de Hoge Rijndijk er ook op wordt aangesloten. Om het water naar de Oostvaart te transporteren wordt een aanvoerriool aangelegd vanaf de installatie aan de Potgieterlaan naar een persgemaal, dat het water via een persleiding naar de Oostvaart pompt. Zodra de nieuwe zuivering in Alphen klaar is, wordt de persleiding daar naartoe doorgetrokken. Volgens een woorvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijnland zal dat nog „geruime tijd" op zich laten wachten. Deze nieuwe zuive ring is bestemd voor Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn en een deel van Alphen aan den Rijri. De kosten van deze tijdelijke oplossing bedragen zo'n twee mil joen gulden. De gemeente Hazerswoude neemt hiervan ruim de helft voor haar rekening, het Hoogheemraadschap van Rijnland de rest. De sloop van de huidige installatie zal Hazerswoude nog eens 100.000 gulden kosten. De gemeente hoopt echter ruim de helft van dit bedrag terug te verdienen door de verkoop aan het hoogheemraadschap Rijnland van grond waarop het persgemaal wordt gebouwd. HAZERSWOUDE-DORP/RIJNDIJK De politie van Hazerswoude heeft een dubbele slag geslagen. Na on derzoek zijn vier minderjarige inwoners van Hazers- woude-Rijndijk aangehouden die ervan worden ver dacht tijdens de kerstdagen voor vele honderden gul dens vernielingen te hebben aangericht in de gemeen- teloods aan de Potgieterlaan. Het viertal is aangehou den. Verder is gisteren een 17-jarige inwoner van Hazerswoude-Dorp aangehouden, die er van wordt verdacht de fietsenstalling van de basisschool De Springplank in brand te hebben gestoken. De schade bedroeg 16.000 gulden. De jongeman zal worden voorge leid aan de kinderrechter. De politie onderzoekt in samenwer king met de technische recherche nog de toedracht van een tweede inbraak in de gemeenteloods in Hazérswoude-Rijndijk, in de nacht van maandag op dinsdag. Bij die inbraak werd een tractor in brand gestoken. Deze liep forse schade op. De eerste paal voor de nieuwe sportzaal aan de Sweelincklaan in Hazerswoude wordt woensdag 14 januari geslagen. De heer J.W.J. Rietveld is de eer te beurt gevallen dit officiële startsein te geven. Hij is voormalig raadslid van Hazerswoude en voormalig bestuurslid van de Sportstichting Hazerswoude. De gemeente heeft opdracht gegeven voor de bouw van het project. Noorlan- der Bouw B.V. zal het geheel uitvoeren.De sportzaal omvat één grote zaal van 22 bij 28 meter die door een vouwwand kan wor den verdeeld in twee kleinere aparte gymzalen. Verder komen er in het gebouw een toestellenberging, vier kleedkamers met dou ches, een gewoon toilet en één die toegankelijk is voor gehandi capten. Verder worden er twee kleedkamers voor leraren of scheidrechters gebouwd. Instuif In Dienstencentrum De Beukenhof in Lisse wordt zaterdag tussen twee en vijf uur een nieuwjaarsin- stuif gehouden. Lissenaren van zestig jaar en ouder kunnen bestuursleden, medewerkers, vrienden en bekenden het allerbeste komen toe wensen voor het nieuwe iaar. Daarnaast zal er een kleine expositie van houtsnijprodukten, schilderwerk, poppen en dergelijke worden gehou den. Postduiven Postduivenvereniging De Luchtsport uit Langeraar houdt zaterdag en zondag voor de veertiende maal een postduivententoonstel- ling in het parochiehuis aan de Langeraarseweg 39. De openingstijden zijn za terdagavond van acht tot elf uur en zondagmiddag van twaalf tot zes uur. Er draait ook een rad van avontuur en voor de kin deren is er een grabbelton. De toegang is gratis. Expositie De kunstenares Betty Gil- tay-Erkelens exposeert haar aquarellen, tekenin gen en etsen in de maand januari in De Nachtegaal van Lisse aan de Heere- weg 10. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 's ochtends negen tot 's avonds elf uur. Betty Gil- tay richt zich vooral op het schilderen van bloe men. Jazz Jazzclub De Wagenschuur opent het nieuwe jaar za terdagavond met een treden van het Irene lard Kwintet in De Hol- landsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24 in Leider dorp. Deze formatie heeft een repertoire met stuk ken uit de twintiger tot vijftiger jaren. Het concert begint om negen uur. De toegang bedraagt zes gul den. Powerplay De groep Powerplay is za terdagavond te gast in Het Kasteel aan de Concert- weg in Alphen aan den Rijn. Het optreden begint om negen uur. Leden heb- *ben gratis toegang. Niet leden moeten vijf gulden betalen. Nieuwjaarsbal Voor het eerst in haar 56- jarig bestaan houdt de Valkenburgse Oranjever eniging Wilhelmina een nieuwjaarsbal in De Terp. Dit wordt zaterdagavond gehouden en begint om half negen. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de band The Third Man.Leden van de Oranje vereniging hebben gratis toegang. Aristakis De soundmixer Aristakis is zondag te gast in Bat. Dancing Blues Brothers» aan het Henri Dunant-I plein 11 in HillegomI „Aristakis" wordt ook we vergeleken met Neil Dia mond en heeft een reper toire van zo'n driehonden nummers. Blues Brother, opent om negen uur 's i vonds. Nieu wjaarsconcert De Zoeterwoudse drum fanfare De Rijntamboers geeft zondag een nieuw jaarsconcert in De Een denkooi. De muzikale hap pening begint om h all drie. Tijdens het concert zal de showpresentatie plaatsvinden van de nieu we uniformen van het muziekgezelschap.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10