ZeidteSounwritj? Verbreding rijksweg A4 naar acht rijstroken a Weduwnaars eisen gelijke rechten Sjaal met kranten STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) matste bezwaren tegen iouw C A afgewezen Oudejaarsdag isookvoorons w-.it anders dan anders. Dronken man met voet onder bus DINSDAG 30 DECEMBER 1986 PAGINA 9 eer geboortes in Leidse regio DADER VERKRACHTING IIDEN Het aantal geboortes in de idse regio neemt toe. Die conclusie ig getrokken worden nu het kraam- utrum Rijn en Vliet in Zoeterwoude ter méér verzorgingen heeft gehad n in voorgaande jaren. Naar ver- chting zal het aantal verzorgingen id de 2.300 schommelen, steren werd de 2.250e bereikt. De ou rs van Stephanie Duyverman Hen en Evelien Duyverman die wonen de Bufferkade te Leiden keken langs wel vreemd op toen zij werden rrast met allerlei kadootjes. Hun eer- kindje werd geboren op 19 december het Elisabeth ziekenhuis en mocht kele dagen later naar huis. Daar nam aam verzorgster Wil Zandbergen na ns „Rijn en Vliet" de verzorging AANGEHOUDEN LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is vanochtend rond kwart over zes in de fietsenstalling van het Diacones- senhuis aangehouden. Hij bekende even later tijdens het verhoor de da der te zijn van de aanranding eergis teren in de zelfde fietsenstalling. De politie, die sinds de poging tot ver krachting regelmatig bij de fietsen stalling surveilleerde, trof daar de Leidenaar aan met een radiocasette- recorder. De man werd aangesproken en gefouilleerd. Daarbij kwam een nylonkous te voorschijn, die ook bij de aanranding op zondagochtend was gebruikt. De man is daarop ingeslo ten. Echtgenoot verdacht van moord vrouw BODEGRAVEN De rijkspolitie van Bodegraven heeft een 63-jarige man uit die plaats aangehouden en ingesloten, omdat hij ervan wordt verdacht zijn 56- jarige vrouw om het leven te hebben gebracht. De man heeft niet bekend, hij kan zich niet herinneren wat er is ge beurd. De vrouw werd maandagochtend vroeg met diverse verwondingen dood in haar woning aan de Wilgenoord aangetrof fen. Een pathologisch onderzoek wees uit dat de dood door een schedelbreuk is veroorzaakt. Tevens bleek het lichaam onder de blauwe plekken te zitten. Een wapen is niet gevonden. Bij de 63-jarige man is een bloedproef afgenomen. De politie vermoedt dat hij onder invloed van drank en medicijnen was. Een verklaring voor het gebeurde kon de Bodegraver niet geven. De man, die volgens de politie een zeer verwarde in druk maakt, verklaarde dat hij zijn vrouw om half vier 's nachts had gevon den in de woning. De man wilde naar bed gaan. Hij belde daarop zelf de dok ter. Deze constateerde dat de vrouw dood was. Omdat het lichaam diverse „rare" verwondingen vertoonde heeft de arts de politie gewaarschuwd. De technische recherche van de rijkspo litie zet het onderzoek voort. De rijkspo litie Bodegraven krijgt bij het onderzoek hulp van rechercheurs van het district Den Haag. Er is een speciaal team ge vormd, dat gisteren onder meer een buurtonderzoek heeft gehouden. Het echtpaar leefde zeer geïsoleerd; beiden hadden een drankprobleem, zo zeggen buurtbewoners. LEIDEN De snelweg Rotterdam-Amsterdam zal vanaf het Prins Clausplein bij Leidschen- dam/Voorburg tot aan de brug over de Rijn in Leiderdorp geschikt ge maakt worden voor twee keer vier rijstroken. Mo menteel telt deze bijzon der druk bereden snel weg slechts twee rijstro ken per rijrichting. Het is de bedoeling in '89 de benodigde gronden te gaan aankopen opdat in '90 met de daadwerkelij ke verbreding kan wor den begonnen. De plannen van Rijkswater staat om de verbreding van de snelweg dusdanig uit te voeren, dat vier rijbanen zonder moeilijkheden kun nen worden verwezenlijkt, worden binnenkort met be langhebbenden (gemeenten en provincie) besproken. Volgens ir. Wegner, hoofdin genieur-directeur van Rijks waterstaat voor Zuid-Hol land, is de aanleg van de vier rijstroken niet direct noodza kelijk. „Het weglichaam moet ervoor geschikt ge maakt worden", aldus de heer Wegner, „zodanig dat de vierde rijstrook zonder weg dek in reserve wordt gehou den. Het grote voordeel hier van is dat de viaducten die voor de zes rijstroken moeten worden vernieuwd, kunnen worden aangepast aan de toe komstige situatie". Volgens ir. Wegner zou deze aanpas sing die naar zijn overtuiging in de toekomst toch noodza kelijk wordt, een besparing op termijn in de orde van grootte van 100 miljoen gul den betekenen. Volgens de heer Wegner heeft het verbreden van dit deel van snelweg de hoogste prioriteit. Daarbij speelt de onverwacht snelle groei van het verkeersaanbod rond Den Haag een belangrijke rol. De groei rond de residen tie wordt voor dit jaar al ge raamd op ongeveer tien pro cent. Het verkeer op de Vlietbrug in de snelweg bij Voorburg van en naar de Utrechtsebaan is zelfs geste gen binnen één jaar van 65.000 voertuigen tot 90.000 per etmaal, een toename van bijna 40 procent. Steun Kennelijk is de ontvangst van radio en televisie in de buurt van de Pieterskerk dusdanig slecht dat de PTT tot het plaatsen van enkele extra steunzenders is overgegaan. Althans, wie op het Gerecht loopt zal dat mogelijk denken. In werkelijkheid gaat het om steun aan de leilinden die daar het afgelopen voorjaar zijn geplant. De takken van jonge bomen worden door de stalen geraamten gedwongen in de lengterichting van het Gerecht te groeien, waardoor er een soort haag ontstaat. De geraamten worden na enkele jaren verwijderd, als de takken het duwtje in de juiste richting niet meer nodig hebben. INTERNATIONALE PRUS VOOR PROFESSOR TU DELFT DELFT De Stichting Fund for Science, Technology and Re search heeft een prijs van 30.000 dollar toegekend aan prof.dr.ir. A.T. de Hoop van de faculteit Elektrotechniek van de Techni sche Universiteit Delft De pro fessor krijgt de prijs als blijk van teiten. De Stichting Fund for erkenning voor zijn wetenschap- Science, Technology and Re- pelijk onderzoek op het gebied search is in 1985 opgericht in de van elektromagnetische veldthe- Verenigde Staten. Het doel van orie en toegepaste wiskunde. De de organisatie is steun te verle- prijs dient ter ondersteuning nen aan wetenschappelijke, op- van toekomstige research-activi- leidings- en liefdadige activiteiten. EIDEN De Raad van ate heeft de laatste be daren tegen de bouw in het nieuwe onderko en van C&A aan de aarlemmerstraat afge- ezen. De bouwer heeft definitief groen licht kregen, waardoor de edinggigant in maart de luren kan openen. buurtvereniging Maredorp d eind augustus bij de Raad Nieu wjaarsfeest De stichting Burcht houdt in de nacht van oud op nieuw vanaf 0.30 uur een nieuw jaarsfeest. Om 1.00 uur (Greenwich Mean Time 00.00 uur) barst een vuur werk- annex muziekspekta kel los. De muziek is ge schreven door Warner van Es en het vuurwerk is ont worpen door Lampie Wou- da. Op vrijdag 9 januari wordt in het Leidse Burcht- complex een nieuwjaarsre ceptie gehouden met een nieuwjaarsrede door burge meester C. Goekoop. Expositie Nancy en Onno Hoekstra exposeren de gehele maand januari in de Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, respectievelijk applicaties en grafiek-collages. De exposi tie wordt op vrijdag 2 janua ri door de Leidse wethouder van cultuur, F. Kuijers, offi cieel geopend. Openingstij den: maandag tot en met vrijdag 10 tot 17-jjur en za terdag van 10 tot 12 uur. van State een verzoek tot schorsing van de bouwvergun ning voor het achterste gedeel te aan de Vrouwenkerkkoor- steeg ingediend. Dat schor- singsverzoek werd toegewezen omdat de. Raad van State vond dat de gemeente bij de afgifte van die vergunning enkele procedurele fouten had ge maakt. De gemeente verleende in oktober een nieuwe vergun ning, waar de buurtvereniging opnieuw bezwaar tegen aante kende. Die bezwaren zijn nu echter afgewezen. CHULDEISER VERNIELT DEUR EIDERDORP Een Hagenaar heeft gisteravond rond 'tien ier negen in Leiderdorp bij een zakelijke onenigheid een deur an een huis aan de Peppelschans vernield. Daar woonde de an die hij geld betaald zou hebben voor de levering van twee ito's. Omdat de auto's nog niet geleverd waren, kwam de Ha- inaar verhaal halen. De politie van Leiderdorp bemiddelde bij ruzie, waardoor verdere vernielingen uitbleven. PRESSIEGROEP WIL OOK AWW- UITKERING VOOR MANNEN-MET-KLEINE-KINDEREN LEIDEN „Eigenlijk moeten we gewoon gekke dingen gaan doen. Ik heb het in de groep al voorge steld. Bij bepaalde instan ties de ruiten ingegooien of zo... Gewoon om nog meer de aandacht te trek ken en eindelijk eens te laten zien hoe we er pre cies over denken. Het gaat de anderen echter te ver". De 51-jarige Jo Nelemans uit Prinsenbeek windt er geen doekjes om. Hij vindt dat er na jarenlang oeverloos gepraat eens wat moet gebeuren aan de positie van weduwnaars, die na de dood van hun vrouw met kleine kinderen achter blijven. Het belangrijkste in dit verband is dat er een uit kering komt, net als de wedu wen krijgen in het kader van de aww, de algemene wedu wen- en wezenwet. Hierdoor worden ze in feite door de overheid financieel in staat ge steld zelf voor hun kinderen te zorgen. Ruim twintig jaar wordt er door onder meer de Stichting Welzijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars al voor gepleit, maar veel zoden heeft dat, politiek gezièn, nog niet aan de dijk gezet. Veel van de naar schatting 7000 we- duwnaars-met-kinderen in Nederland zijn het beu langer aan het lijntje gehouden te worden. In juni van dit jaar( werd dan ook de Pressiegroep Weduwnaars met Kinderen opgericht. Jo Nelemans meld de zich na jarenlang op allerlei instanties kapot gelopen te zijn heel snel als sympathisant en mede-organisator aan. De Brabander verloor in 1971 in één klap zijn toen 29-jarige Zielig vinden de leden van de pressiegroep zich allerminst. Waar het hen om gaat is gerechtigheid. .yv-— PTT Post en de Postbank laten u even het volgende weten: Morgen 31 december zijn de postkantoren open tot 15.00 uur, lokale wijzigin gen voorbehouden. Ook voor 0017, het algemene service-telefoonnummer van PTT Post, geldt dat u er morgen tot 15.00 uur gebruik van kunt maken. De afdelingen klanten service van de Postbank zijn tot 16.00 uur bereikbaar. Evenals 06-0400, dat u gratis kunt bellen voor het aanvra gen van folderinformatie. Namens al onze mensen wensen wij u pret tige Oudejaarsavond en Gelukkig Nieuwjaar. .ftnJ POSTBANK vrouw en vierjarig zoontje bij een auto-ongeluk. Hij bleef achter met zijn op dat moment anderhalf jaar oude dochtertje. „Toen begon de ellende dus. Eerst zit je met het verwerken van het verlies van vrouw en zoon en dan komen alle moei lijkheden er nog bij als alleen staande ouder. Eigenlijk heb ik nog veel geluk gehad, om dat mijn moeder, die ook al leen staat, mij direct terzijde stond, haar baan daarvoor zelfs opzegde. Zij verdiende dus geen cent meer, kon geen pensioen meer opbouwen, maar nam ontslag omdat ik geholpen moest worden. Die hulp is noodzakelijk, daar moet gewoon een voorziening voor komen. Het is natuurlijk te gek dat we afhankelijk zijn van de gunsten van familie of vrienden". Jo Nelemans ondervond on danks de hulp van zijn moeder dus problemen. Als bedrijfslei der van een houthandel in Breda werkte hij nog weieens over, maar dat was na de dood van zijn vrouw voor hem een kwelling. Hij wilde, net als alle sympathisanten van de pressiegroep, voor zijn kind zorgen en verwachtte dat hem die mogelijkheid ook geboden werd. „Begrip is er eerst wel van collega's en vrienden, maar dat neemt na enige tijd wel af. Je moet je steeds ver ontschuldigen, omdat er thuis ook nog het één en ander te doen is. Na verloop van tijd baalden de collega's daar een beetje van'. Volgens hem re sulteerden de problemen en de frustraties die hij daardoor op liep in twee periodes „ziekte wet'. Hij kon er niet meer te gen en het eind van het liedje is dat hij inmiddels als wao'er thuis zit. „Dat heb ik dan te danken aan de positie waarin weduwnaars gemanoeuvreerd worden: geen hulp van de overheid. Mijn dochter is nu een stuk ouder natuurlijk, die zorgt al uitstekend voor zich zelf, maar ik ga nü doorknok- ken. Al die tijd ben ik voor mijzelf bezig geweest en heb amper iets bereikt. Met die pressiegroep kunnen we ein delijk een vuist maken,en zor gen dat er daadwerkelijk iets gaat gebeuren. Je krijgt van iedereen gelijk, maar er komt gewoon niets uit Degenen die het nu overkomt gun ik niet wat mij is overkomen". Weggooi - kinderen De dood (in 1984) van zijn vrouw leidde voor de nu der tigjarige Ton Wijfje uit Leiden tot forse problemen. Hii bleef achter met twee kleine kinde ren, waarvan de oudste doch ter (nu zes jaar) geestelijk ge handicapt is. Kleine kinderen vragen veel aandacht, maar dat geldt nog veel meer voor kinderen die een handicap hebben. „Ik wilde voor mijn eigen kin deren blijven zorgen, dat is toch heel normaal? Van de re gering krijg ik dat recht echter niet. Voor ons geen uitkering, geen hulp om zonder proble men zowel te kunnen blijven werken als voor je kinderen te zorgen. Ik ben vrachtwagen chauffeur, dus vroeg op en 's avonds laat weer terug. Jakke ren, jakkeren, jakkeren om op tijd weer bij de kinderen te zijn en dat houd je niet lang vol. Drie maanden na de dood van mijn vrouw was het afge lopen: ik liep tegen een muur op. Ik werk nu gelukkig weer en heb met mijn baas een af spraak dat ik alleen in de re gio Leiden rijd, dus kan ik het rustig aan doen en hoef van het oponthoud door bijvoor beeld een lekke band niet echt meer wakker te liggen. Maar een oplossing is het natuurlijk niet. Je moet in staat gesteld worden, vooral financieel dus, om werken en opvoeding goed te combineren. Je hebt het als weduwnaar verschrikkelijk moeilijk. Je staat met je rug te gen de muur en dat vreet aan je. Als man heb je na de dood van je vrouw in de ogen van veel instanties weggooi-kinde- ren: doe ze maar in een crè che, zeggen ze dan heel ge makkelijk. Een weduwe heeft financieel wel alles leuk op een rij, ook nog met wezen pensioen, hetgeen mijn kinde ren bijvoorbeeld ook niet krij gen. Voor ons geldt dat dus niet en daar moet nu maar eens wat aan gebeuren. Kijk, zelf sta ik er nu gelukkig beter voor: mijn zus is gezinsver zorgster, in dienst van de plaatselijke stichting en werkt gewoon bij mij. Maar voor het zover was moest er heel wat gebeuren. Ik heb daarbij hulp gehad van een voortreffelijk maatschappelijk werkster. Maar de mensen die dat geluk niet hebben, wat moeten die...?' Actie Gelijke rechten voor man en vrouw, het is duidelijk, daar gaat het de pressiegroep om. De verzorgingsstaat waarin we leven kent óók alleenstaande mannen met kleine kinderen en na twintig jaar steeds weer wijzen op de financiële onge lijkheid tussen man en vrouw wordt er nu „harde' actie ge voerd. De pressiegroep hangt bij politiek en media aan de bel: het resulteerde al in op merkingen in politiek-Den Haag, petities, acties in het Eu ropees parlement en het ont moeten van begrip... heel veel begrip. Als het aan Jo Nele mans en Ton Wijfje ligt wordt dat begrip nti eindelijk eens vertaald in een nieuwe wet: de Algemene Weduwen-, Wezen- en Weduwnaarswet. Deze sjaal met,kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres:. Postcode/plaats: LEIDEN Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren op de Sta tionsweg na een val met zijn voet onder het wiel van een bus gekomen. De 50-jarige chauffeur van de bus reed bij de halte weg toen hij door om standers werd gealarmeerd werd. De 33-jarige man, die volgens getuigen onder in vloed verkeerde, hield aan het ongeval een op meerdere plaatsen gebroken voet over. Hij is naar het AZL overge bracht. Noordwijker aangehouden LEIDEN Een 22-jarige man uit Noordwijk is gisteren op de Langegracht op zijn motor aangehouden en ingesloten. De politie hield de man aan omdat zijn moter mankemen ten leek te vertonen. Buiten de mankementen bleek bij na vraag dat de man onverzekerd rondreed en dat hij nog een gevangenisstraf van 59 dagen moest uitzitten. De man is daarop door de politie ingeslo- Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voor Adres: /plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 'l rw^AiNz CeidóeSoivuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9