Niets is zeker in Paramaribo erugkeer Sacharov is eesterzet van Gorbats jov MacMillan was gewiekst politicus Chirac in 't nauw door spoorstaking Russische spijtoptanten terug in Sovjet-Unie BUITENLAND £cidóc Souoant DINSDAG 30 DECEMBER 1986 PAGINA 5 «zonken schip ad defecte radar :YKJAVIK De Britse iker Syneta, die vrijdag or de IJslandse kust op een s liep en zonk, had een de- t radarsysteem en een op- tasbare reddingsboot die tar zes mensen kon herber- n. De twaalfkoppige beman- ig van het schip kwam om leven. Dat is gebleken bij onderzoek naar de teepsramp. De leden van de derzoekscommissie moeten ststellen waarom de Syneta helder weer op de met een htbaken beveiligde rots Newyorkse daklozen uit VN-film geschrapt NEW YORK De Verenigde Staten hebben de Verenigde Naties in stilte overgehaald om Amerikaanse beelden te schrappen uit een film over daklozen in de hele wereld. Het jaar 1987 is uitgeroe pen tot Jaar van hulp aan de Daklozen en de film is in verband daarmee ge maakt, in opdracht van de VN. In de oor spronkelijke versie kwamen twee hulp projecten voor armen en daklozen in New York voor. De Amerikaanse „bij dragen" werden echter geschrapt, nadat een Amerikaanse afvaardiging de VN had gewaarschuwd dat sommige leden van het Congres zich wellicht tegen de film zouden verzetten. De organisaties achter de Newyorkse hulpprojecten heb ben zich tegen de ingreep gekeerd. ZUID-AFRIKA ONTKENTPLAN KERNPROEVEN PRETORIA Zuid-Afrika heeft gisteren bevestigd dat het een landingsbaan wil aan leggen op een eiland in het Antarctisch gebied. Maar Pre toria sprak beschuldigingen te gen als zouden deze plannen te maken hebben met het be proeven van kernwapens. Het Britse weekblad „The Obser ver" schreef zondag dat het eiland Marion misschien dienst doet als terrein voor proeven met kernwapens, die met Israëlische hulp zijn ver vaardigd. Bestand strijd Zuid-Libanon DAMASCUS De leider van de Sji'itische moslem-militie, Nabih Berri, heeft een totaal en onmid dellijk staakt het vuren gelast in de Palestijnse vluchtelingenkampen in Libanon. Hij zei gisteren dat het een teken van goede wil ter gele genheid van het nieuwe jaar betrof. De Amal-milities hebben tevens bevel gekregen voedsel en medica menten door te laten voor de 22.000 bewoners van het al drie maanden belegerde vluchtelingenkamp Ras- hidiyeh, bij Tyrus in Zuid-Libanon. Bij de strijd tussen Sji'iten en Pales- tijnen, zijn tot dusver 700 doden ge vallen. Elfjarig meisje slachtoffer maffia-oorlog (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De concurrentiestrijd tussen twee smokkel bendes van Amerikaanse sigaretten in de noordelijke Spaanse gewesten Galicië en Asturias heeft het leven gekost aan een 11-jarig meisje, dat zestien dagen geleden werd ontvoerd. Het meisje is de dochter van een Spaanse maffiabaas die 28 jaar gevangenisstraf uitzit omdat hij vorig jaar een collega sigaret- tensmokkelaar met pistoolschoten in zijn auto heeft vermoord en vervolgens een half miljoen gulden van hem gestolen heeft. Het geld is nooit teruggevonden. De politie vermoedt dat het 11-jarig meisje door een concurrerende bende was ontvoerd om wraak te nemen De smokkel van Amerikaanse sigaretten is in Noord-Spanje al jarenlang een zeer winstgevend bedrijf. Volgens schattingen van de Spaanse autoriteiten zijn er de afgelopen jaren maar liefst 600 miljoen pakjes sigaretten illegaal het land ingevoerd. Alleen al tussen 1983 en 1986 heeft de Spaanse belastingdienst daardoor een verlies geleden aan niet-geinde accijnzen van ruim een mil jard gulden. ETA achter aanslag bij koninklijk winterverblijf BAQUEIRA-BERET Leden van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA hebben in de noordoostelijke provincie Lérida een bom aanslag gepleegd op een hotel dat in de buurt ligt van het winterverblijf van de Spaanse koninklijke familie. De bom explodeerde in het Montarto-hotel, op 200 meter van de plaats waar Juan Carlos, koningin Sofia, prins Felipe en de prinsessen Cristina en Ele na hun wintersportvakantie doorbrengen. De plaatselijke brandweer en het ziekenhuis wa ren bijna drie kwartier van tevoren telefo nisch gewaarschuwd, zodat een deel van het hotel kon worden geëvacueerd. •MERKWAARDIGE TAFERELEN IN SURINAME DEN HAAG Suriname a— en Nederland zijn Ie afgelopen maanden ipgeschud door schok- tende berichten. Massa- loorden, executies, ge- ïeimzinnige graven in 'aramaribo, tijgerkooien,- iet is maar een greep, foals in elk land, dat fei- s elijk in een staat van 9 >orlog verkeert, is het irobleem dat zulke be lichten moeilijk contro leerbaar zijn. 5 Vis de ene partij belang heeft (>ij het openbaar maken van 4 jepaalde feiten, heeft de an- 5 lere partij meestal belang bij Jiet verdoezelen ervan. Onaf hankelijke, betrouwbare (jronnen zijn niet, of nauwe lijks, te vinden. 'j )aarbij komt dat de huidige •j lurinaamse machthebbers, ,7»ewild of ongewild, een soort wlitiek volgen van verlate li eactie. Pas vele dagen nadat Nederlandse media melding ,2 loen van gebeurtenissen, Jfceeft Paramaribo een weer- 3 voord. Opmerkelijk aan zo'n t veerwoord is bovendien dat iet meestal niet of nauwelijks jngaat op de gemelde feiten. 10 >at doet de kwaliteit van de isjeactie niet goed. Cen voorbeeld: toen drie Ne- lerlandse journalisten ander- ïalve week geleden ergens in 'aramaribo vele tientallen inonieme graven vonden waarvan een aantal vers ge- lolven), ontstond bij de Suri- laamse autoriteiten een zeke- e mate van paniek. Zij wei gerden bijna een week lang 1 erieus op de zaak in te gaan. Toen klonk het ineens: „Op 2$lie plaats worden al vele ja ren arme mensen en zieken- iuis-restanten begraven", laar nog steeds is geen ver jaring gegeven voor het feit lat dit vroeger kennelijk niet teer dan enkele begrafenis- per jaar betrof, terwijl het Ie laatste maanden zeker dat geen enkele jungle-com mando in de buurt was toen het leger zijn actie begon. Enkele weken geleden meld den deze krant en het week blad De Tijd dat twee uit Pa ramaribo afkomstige getuigen spraken over honderden bos negers die de afgelopen tijd om het leven zouden zijn ge bracht. De twee zeiden ook dat tientallen andere bosne gers op mensonterende wijze werden opgesloten in speciaal gebouwde kooien, boven el kaar. Verder vertelden zij dat in Paramaribo soms bosnegers op klaarlichte dag op straat werden doodgeschoten. De getuigen kwamen betrouw baar over, ook al omdat zij in Paramaribo functies bekleed den uit hoofde waarvan zij van een en ander op de hoog te konden zijn. „Op de vlucht" Piloten vlogen „onder dwang" voor Brunswijk PARAMARIBO Twee piloten van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij, Guno Illes en Johan Adel, hebben op een persconferentie in Paramaribo gezegd dat zij onder dwang vijf vluchten hebben gemaakt voor het Jungle Commando van Ronny Brunswijk. Illes en Adel spraken nadat zij vijf dagen waren ver hoord over hun gevangenneming twee maan den geleden door het Jungle Commando en hun terugkeer vlak voor Kerstmis via het buurland Frans Guyana. Een derde piloot, Or lando van Amson jr., de zoon van de Suri naamse minister voor sport- en jeugdzaken, wordt nog door de militairen vastgehouden. Il les en Adel verklaarden dat zij na hun gevan genneming vijf vluchten voor de rebellen had den gemaakt, voornamelijk om gewonden te vervoeren. Adel en Illes verklaarden verder dat zij door de groep Brunswijk goed waren behandeld. Vooral over Ronnie Brunswijk wa ren de piloten erg goed te spreken. meer dan honderd zijn ge weest. Oost-Suriname Een tweede voorbeeld: het op treden van het leger in Oost- -Suriname had drie weken geleden de dood van een groot aantal burgers tot ge volg. Na enkele dagen riep Paramaribo dat het leger een aantal jungle-commando's van Brunswijk te pakken had ge kregen. Pas toen videobeelden en ge tuigenverklaringen overdui delijk aantoonden dat voorna melijk vrouwen en kinderen het slachtoffer waren gewor den, paste Paramaribo haar lezing aan. Toen heette het dat de jungle-commando's zich tussen de dorpelingen verborgen hadden gehouden. Maar in dit geval was er wel een verklaring van een onaf hankelijke derde, de Franse arts Michel Bonnot. Deze zegt de reactie in Paramaribo, drie weken later nadat een lijst met namen was uitge lekt erkent de militaire politie dat in Paramaribo op klaarlichte dag „criminele bosnegers op de vlucht zijn doodgeschoten." In de tussentijd gebeurt meer. Nederlandse journalisten ma ken in Paramaribo hoogst merkwaardige taferelen mee. Een hoge ambtenaar, die hen berispt over hun „subjectieve berichtgeving", fluistert de verslaggevers bij het weggaan toe dat zij maar eens in de Van Sypesteynlaan moeten gaan kijken. Daar vinden de journalisten dus die meer dan honderd anonieme graven. Zo'n opmerkelijke tip staat niet op zichzelf. Een andere ambtenaar, die elke mishan deling van bosnegers met na druk ontkent, geeft een ver slaggever een lift. Onderweg stopt hij, stelt de journalist haastig voor aan een onbe kende voetganger en rijdt snel weg. De passant blijkt een geestelijke, die prompt een verhaal over moorden op bosnegers vertelt, dat com pleet tegengesteld is aan dat van de ambtenaar. Gevangeniscellen En dan is er de gevangenisdi recteur die vertelt dat er in Suriname ongeveer vierhon derd gevangeniscellen zijn. Hij steekt er zijn hand voor in het vuur dat in zijn cellen de mensenrechten worden geëer biedigd. Bij een bezoek aan de gevangenis lijkt dit inderdaad het geval. Maar de man zegt daarna in eens dat zijn land nog eens circa vierhonderd politiecel len telt, waarvoor hij niet ver antwoordelijk is en dat ook per se niet wil zijn. Cellen die, naar hij meent, overvol zitten. Bijna elke Surinamer weet dat een aantal van die cellen zich bevindt in Fort Zeelandia en in de Memre Boekoe-ka zerne. "Reactie van de overheid: er zitten geen grote aantallen bosnegers gevangen in Fort Zeelandia of in de Memre Boekoe, hooguit een enkele arrestant. Nog geen week la ter geeft de militaire politie toe dat in Fort Zeelandia 110 bosnegers „gekazerneerd" zijn (van wie er inmiddels met Kerstmis zestig zijn vrijgela ten). Maar in de Memre Boe koe zou nog steeds niets aan de hand zijn. Verslaggevers worden er niet binnengelaten. Wie het binnenland van Suri name bereist komt al snel tot de ontdekking dat het zeer goed mogelijk is dat honder den mensen zijn verdwenen. Als gevolg van het uitroepen van de noodtoestand zijn de kuststrook en de rest van het land van elkaar gescheiden. Communicatie is heel moei lijk. Families zijn uit elkaar gerukt. Velen weten niet wat er met hun verwanten is ge beurd. Vechten zij bij Bruns wijk, zijn zij in Paramaribo opgepakt, zijn zij gevangenge nomen, zijn zij dood? ROB RUGGENBERG 5KOU De ambassa- van de Verenigde aten in Moskou, Arthur tman, is gisteravond het echtpaar Sacharov bezoek geweest. Hart- was in gezelschap zijn echtgenote. De alomaat wilde afscheid fmen van Andrei Sacha- omdat hij binnenkort r de Verenigde Staten ïgkeert. Sacharov en vrouw wonen sinds week weer in Moskou zeven jaar binnenland- I ballingschap in Gorki, lankmoedigheid waarmee Moskou Sovjetdissident Andrei Sacharov de laatste tijd tege moet treedt, heeft alom de vraag doen rijzen of er in de Sovjet-Unie onder leiding van Michail Gorbatsjov nu echt sprake is van een ideologische ommekeer. SovjetdissiJent en historicus Roy Medvedev be schouwt de terugkeer van Sa charov als een teken dat er be weging zit in de Russische bin nenlandse politiek en ideolo gie. In een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Der Spiegel sprak hij van een „ideologische ommekeer", die zich nu in de Sovjetunie aan het voltrekken zou zijn. De 61- jarige in Moskou wonende dis sident wees erop dat het stali nisme en de leiding van wijlen partijleider Leonid Brezjnev vandaag de dag in de Sovjet- Unie openlijk worden gekriti seerd. Een blijk van vooruit gang is volgens hem ook de jongste Sovjetberichtgeving over de nationalistische rellen in Kazachstan. Deze waren weliswaar erger dan officieel werd meegedeeld, maar alleen al het feit op zich dat de Sov jetpers erover berichtte is op zienbarend, aldus Medvedev. Andere commentatoren daar entegen zien in de jongste be handeling van Sacharov veel eer een logische voortzetting van Gorbatsiovs pragmatische politiek. Ook de broer van - MIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL c3) Bruine Joe kon dus nauwelijks geloven, dat tegen de kleine Kareltje Knetter moest bok- 1. Maar ja, de sterke kerel kon natuurlijk niet Jten. dat Kareltje over zulke bijzondere krach- beschikte. De bokswedstrijd zou dus tóch .jjorgaan en in de stad Humbuksk werd er ge- 5)eg tamtam over gemaakt. Overal waren ster luidsprekers bevestigd en daaruit schalden hele dag de volksliederen van Amerika en onoverwinnelijke Barreberië. En daar tus- lv|idoor zei de omroeper dan plechtig, dat een nkswedstrijd tussen de twee sterkste landen wereld veel kon bijdragen tot het behoud de vrede. En toen dan tenslotte het gjr van de grote knokpartij was aangebroken, wond zich een duizendkoppige menigte op it. De mensen liepen allemaal spontaan te tien met rode vlaggetjes, die spontaan wa ren uitgedeeld door de staatsafdeling voor ge heime relletjes. Bovendien hieven de mensen spontane spreekkoortjes aan, zodat men tel kens duidelijk kon horen roepen: „Het onover winnelijke Barreberië verplettert Amerika!" Het toppunt van genot voor de Barreberiërs brak echter aan. toen een oud statierijtuig van de weggejaagde Keizer door de straten van Humbuksk trok. In dat rijtuig zaten Kareltje Knetter en Bruine Joe en ze wuifden keizerlijk met hun hand, en wie zou durven beweren, dat DAT niet democratisch was.En tussen de mensenmenigte langs de kant stond natuur lijk ook straatveger smidje Verholen. Een brok schoot hem in de keel, toen hij zag dat ze Karel tje Knetter in een mal uniformpje gestoken had den Roy, de in Londen in balling schap levende biochemicus Zjores Medvedev, legt de na druk op de pragmatische aan pak van Gorbatsjov. Westerse waarnemers nemen de terug keer van Sacharov „een mees terzet van Gorbatsjov". De Sovjetleider zou hiermee de Westerse kritiek op de schen ding van de mensenrechten willen pareren. Dat de dissi dent de Westerse media te woord mocht staan en daaren boven scherpe kritiek kon ge ven op de Sovjet-Unie inzake de behandeling van dissiden ten en de aanwezigheid in Af ghanistan wekte zelfs be vreemding; die openheid is het Westen niet gewend. Pretoria wil optreden tegen schoolboycot JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren het ministerie voor onderwijs aan zwarten gemachtigd op te treden te gen boycots, ordeverstorin gen en cursussen die afwij ken van de officiële leergan gen. President Botha ver strekte de machtiging op grond van de zes maanden oude noodtoestand. Op over tredingen staat een maxi mumstraf van twee jaar ge vangenis of 4000 rand (onge veer 4000 gulden) boete. In tussen hebben twee anti- apartheidsgroepen in Soweto leerlingen opgeroepen in het nieuwe jaar weer naar school te gaan. in plaats van de on- derwijs-boycots voort te zet- Een uit 1958 daterende foto van MacMillan (links) en een van zijn voorgangers, Winston Churchill. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De gisteren overleden Britse ex-premier Ha rold MacMillan was een gewiekst politicus, met een gave voor gevleugelde uitspraken. Tijdens een bezoek aan Zuid- Afrika sprak hij van „een wind van verandering" die door Afrika waaide. Die woorden sloegen aan over de hele we reld en heeft hij nog vaak moeten horen. „Supermac" was een van de bijnamen die hij tijdens zijn loopbaan kreeg. Anderen voegden hem het minder vleiende „Mac the kni fe" toe, toen nij in 1962 zeven leden van zijn kabinet ont sloeg. Als premier streefde MacMillan in de eerste plaats naar ontspanning in de betrekkingen tussen Oost en West, aan sluiting van Groot-Brittannië bij de Europese Gemeen schap welk plan stuitte op een Frans veto en de op lossing van de vele problemen die voortvloeiden uit het groeiende nationalisme in Afrika. Onder zijn premierschap verleende Groot-Brittannië onafhankelijkheid aan een tiental kolonies, waaronder Kenia, Nigeria en Oeganda. In oktober (1963) besloot hij af te treden nadat hij van zijn arts had gehoord dat hij een galblaasoperatie moest onder gaan. Vanaf zijn ziekbed regelde hij zijn opvolging. Op zijn negentigste verjaardag aanvaarde MacMillan de titel Earl of Stockton, hoewel hij tot dan toe altijd een titel had ge weigerd. MOSKOU Omdat het leven in de Verenigde Staten hun is tegengevallen, zijn 55 uit de Sovjet-Unie naar de VS geëmigreer de mensen weer naar hun vaderland teruggekeerd. Van hen waren twintig reeds tot Amerikaans staatsburger genaturali seerd. De meesten van de spijtoptanten, van wie circa 80 procent joods, hebben tussen vijf en acht jaar in de Verenigde Staten ge woond. Bij aankomst in Moksou beklaagden enkelen zich over de slechte arbeidsmogelijkheden, terwijl apderen zeiden heim wee naar familie en vrienden in de Sovjet-Unie te hebben. Ra dio Moskou opende het avondnieuws met het bericht over de terugkeer van de emigranten en verklaarde dat zij in de VS tot de ontdekking waren gekomen dat ze niet waren opgewassen tegen de „meedogenloze concurrentie, de jacht naar geld, de misdaad en de drugsverslaving". Volgens Radio Moskou mogen de spijtoptanten, als ze toch weer terug zouden willen naar de VS, ongehinderd het land weer verlaten. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS De Franse pre mier Jacques Chirac, die nog maar drie weken ge leden door studenten en scholieren gedwongen werd een voorstel voor een nieuwe onderwijswet in te trekken, moet op nieuw het hoofd bieden aan een sociaal conflict een landelijke spoorweg staking die maandag de twaalfde dag is ingegaan. Tot dusver heeft Chirac zich weinig uitgelaten over de sta king en het publiekelijke com mentaar overgelaten aan een paar ministers en de directie van de staatsspoorwegen. Maar de premier heeft wel zijn va kantie afgezegd om in Parijs te blijven, uit vrees dat de sta king bij de spoorwegen zich zal uitbreiden tot andere secto ren. De spoorstaking is het eerste belangrijke arbeidsconflict sinds de regering-Chirac in maart is aangetreden en nadat het onder de voorgaande soci alistische regering lange tijd betrekkelijk rustig was ge weest. Nu de inflatie is ge daald tot 2,1 procent, wil Chi rac de loonsverhogingen be perkt houden om zijn strategie niet in gevaar te brengen die de Franse economie nieuw le ven moet inblazen en de werkgelegenheid vergroten. Maar als de werknemers bij de spoorwegen een belangrijke loonsverhoging krijgen, kan dat voor andere werknemers het sein ziin -om ook meer loon te eisen. De regering heeft in middels in de concessie gedaan dat de invoering van een nieuw salarissyteem is uitge steld. Het gevaar voor de rege ring Chirac is niet denkbeeldig dat werknemers in andere sec toren nu hun kans schoon zien en eveneens naar het stakings middel grijpen. Zwarte plaatselijk leiders reageren woedend op het niet vervol gen van de blanke jongens. Raciale rellen in New York NEW YORK De politie van New York heeft vandaag uit vrees voor verdere gewelddadige uitingen van racisme extra mankracht ingezet in de vrijwel uitsluitend door blanken be woonde wijk Howard Beach. Gisteren verwierp de rechter de aanklachten van moord en doodslag tegen drie blanke jongeren die drie zwarte piannen in elkaar hadden geslagen. Een van de zwarten was onder een auto gedood toen nij aan zijn belagers probeerde te ontsnappen De zaak heeft inmiddels geleid tot twee wraakacties en rellen in de straten I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5