Beurs jaar '86: levendig met nieuwe omzetrecords Helderziendenvoorspellen turbulent 1987 Beurs uan Amsterdam MARKTEN ECONOMIE CeidócQowuvnt DINSDAG 30 DECEMBER 1986 PAGINÜj Nippon Steel wil 20.000 banen kwijt TOKIO De Japanse Nippon Steel Corporation, de grootste staal fabrikant ter wereld, wil in een pe riode van vier jaar zijn personeels sterkte verminderen van 65.000 tot 45.000. Er zullen vier hoogovens worden gedoofd, zo heeft het con cern laten weten. Het gaat de staalsector in Japan slecht. Naar schatting zal er 29,9 miljoen ton staal worden geëxpor teerd, 3,4 miljoen ton minder dan vorig jaar. De vermindering van de export naar de Verenigde Staten en het Midden-Oosten wordt toege schreven aan de koersstijging van de yen en naar China als gevolg van het gebrek aan deviezen in dit land. Bedrijven wachten soms twee jaar op Instir DEN HAAG Ambtenaren van Economische Zaken laten bedrijven soms meer dan twee jaar wachten op de subisidie Instir. Deze subsidie wordt gegeven op personeelskosten die zijn be steed aan onderzoek naar en ontwikkeling van nieuwe produkten voor kleinere bedrijven. De subsidie behoort binnen een jaar gegeven te wor den. De vertraging in uitbetaling van de subsidie blijkt uit antwoorden van minister De Korte (Economische Zaken) op vragen vanuit de Ka mer. Volgens De Korte dienen bedrijven aanvragen voor subsidie laat in en is de in Zwolle gevestigde dienst die gaat over de beoordeling ervan, is on derbezet. Aan dit laatste euvel wordt gewerkt, al dus De Korte. Sinds de instelling van de Instir eind 1984, zijn er tot april van dit jaar 5560 aan vragen binnengekomen. Daarvan zijn er circa 220 afgewezen. Akkoord overcompleet stukgoed blijft uit ROTTERDAM Alle hoop op een ak koord tussen werkgevers en werkne mers in de Rotterdamse haven over een oplossing voor het teveel aan stukgoed- werkers is vervlogen. De voormalige topambtenaar R. de Boer heeft tijdens de kerstdagen nogmaals gepoogd de partijen weer rond te tafel te krijgen op ver zoek van minister De Koning van sociale zaken maar dat is zonder succes ge bleven. De havenconcerns Pakhoed, In- ternatio Muller en Furness willen hun noodlijdende stukgoedbedrijven in janu ari fuseren, mits voor die tijd uitzicht be staat op een oplossing voor het overcom pleet aan havenwerkers. De kans dat dat gebeurt, is nu echter zo goed als verke ken. Texas Air grootste luchtvaartmaatschappij NEWARK Texas Air is de grootste luchtvaartmaatschap pij van de VS geworden nu de aandeelhouders van de goed kope luchtvaartmaatschappij People Express, die in finan ciële moeilijkheden verkeert, hebben ingestemd met een overname door Texas Air. De beslissing van de aandeelhou ders, van wie een derde uit werknemers bestaat, was het laatste obstakel in de poging van Texas Air om een meer derheidsbelang in People Ex press te verwerven. Met de overname is 115 miljoen dollar gemoeid. Meer geld voor windenergie DEN HAAG Minister De Korte (Economische Zaken) heeft besloten de steun aan de industrie voor de ontwikkeling van turbines voor de opwekking van windenergie te verhogen. Het beschikbare bedrag voor *""1, tien miljoen gulden, wordt besloten de subsidie per kilowatt opgewekte energie in 1987 te verhogen van 550 naar 650 gul den. Met de extra gelden wil De Korte de ontwikkeling van de windenergie extra stimuleren. De besluiten maken onderdeel uit van het dit jaar gestarte Inte graal programma windenergie 1986 1990 Olieprijzen weer hoger NEW YORK De prijzen op de wereldoliemarkt zijn vrij sterk gestegen doordat Saoedi- Arabië, Koeweit en Nigeria hun afnemers hebben laten weten vanaf 1 februari vol gend jaar weer een vaste olie prijs te berekenen, zoals is vastgelegd in het jongste ak koord van de OPEC (Organi satie van Olie Exporterende Landen). Olie uit het Noord- zee-veld Brent steeg gisteren in prijs met 45 dollarcent tot 17,75 dollar per vat (159 liter), hetgeen dicht in de buurt is van een olieprijs van achttien dollar waar de OPEC naar streeft. West Texas Intermediate, de richtkwaliteit van de Ameri kaanse oliesoorten, werd in New York 38 dollarcent duur der en kwam uit op 17,65 dol lar per vat. Resultaat Wessanen op recordniveau AMSTELVEEN Koninklij- ke Wessanen zal dit jaar een resultaat na belastingen beha len van meer dan 70 miljoen gulden tegen 62,3 miljoen vo rig jaar. Dit jaar wordt inves teringen 230 miljoen geïnves teerd. Zowel resultaat als in vesteringen bereiken een re cordniveau, aldus bestuurs voorzitter G.H. van Driel van morgen in een oudejaarstoe- spraak voor de medewerkers van het concern. Ook in 1987 zal het beleid ge richt zijn op expansie en ver dere versterking van het con cern. Voor het komende boek jaar is het bestuur positief ge stemd. EIERVEIUNG EIVEBA BV BARNE- VELD - Aanvoer 2.122.020 stuks, stemming kalm. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 9,24. 55-56 gram 10,25-10,79, 60-61 gram 10.62. 65-66 gram 11,21-12,45. LEIDEN Groente- en fruitveiling, 29 december "86: andijvie: 169-240; boerenkool: 75-101; spitskool: 73-80; prei: 80-100; spruiten al: 48-60; all: 35-41; b I: 35-37; d: 120-300; uien: 19-57; winterpeen: 13-17; witlof: 120- 195; knolselderij: 63-74; sla: 42-73; peterselie: ;68-144 raapstelen: 27; ra dijs: 39-72; paksoi: 69. Benzineverkoop in grensstreek flink gedaald ROTTERDAM De benzine verkoop in de grensstreken is flink gedaald na de accijnsver hoging met 11 cent per liter op 1 november. Shell heeft aan de oostgrens een omzetverlies yan ongeveer 20 procent gele den, terwijl Esso eén omzet verlies meldt van naar schat ting tussen de 10 en 15 pro cent. Dit laatste cijfer geldt overigens voor de oost- en zuidgrens gezamenlijk. Door de accijnsverhoging met 11 cent is vanaf 1 november een liter benzine in ons land onge veer 40 cent duurder dan in West-Duitsland, terwijl het verschil met België bijna een kwartje bedraagt. Bij de organisatie van vrije oliehandelaren Novok bestaat de indruk dat de grote verlie zen vooral geleden worden bij de stations aan de doorgaande wegen, die veel minder bin ding hebben met hun afne mers. Voor zover nu bekend heeft de daling van de benzi neverkoop in de grensstreken niet tot noemenswaardig ont slag van pomppersoneel geleid. Behalve veel particulieren vonden ook vele bedrijven dit jaar de weg naar de beurs. AMSTERDAM Voor de Amsterdamse effecten beurs is 1986 een levendig jaar geworden, waarbij de totale omzet op een nieuw record van zeker 235 mil jard gulden afstevende. Ook de belangstelling voor de aandelen nam verder toe. Er was met name in de eerste helft van het jaar groot optimisme over de ontwikkeling van de Nederlandse economie. Het begin van het jaar stond in het teken van ineenstor tende olieprijzen, de rente zakte bijna constant en steeds meer bedrijven vonden de weg naar een goed geluimde beurs. Hoewel er ook fondsen uit de note ring verdwenen, kwamen er per saldo toch enkele tientallen bij. De algemene ANP-CBS-in- dex kon nagenoeg maanden achtereen stijgen en bereikte op 5 september een hoogste punt van 301 (1970 100). Met name de laatste maan den ontstond er een terug houdende stemming en op 24 december stond de index op 280,3, wat toch nog een stij ging met 7,6 procent bete kende. Opvallend was dat ook het grote publiek de weg naar de beurs terugvond. Daarvan getuigde ook het grote succes van beleggerscusussen onder auspiciën van de effecten beurs en de optiebeurs. Op deze hernieuwde publieke belangstelling speelden ook financiële instellingen in met het naar de beurs brengen van een hele reeks nieuwe beleggingsfondsen. In deze sector verdween wel een oud-gediende, het Binnen lands Beleggingsfonds Vast goed BBVG, die na een eer dere mislukte poging defini tief werd overgenomen door Wereldhave. In het onroerend goed bleef het overigens nog sukkelen. De situatie in deze sector dreigde nieuwe slachtoffers te maken. Zo moest om die reden FGH opnieuw worden gered door Aegon via een bod en was Breevast gedwon gen uitstel van betaling aan te vragen, grootaandeelhou der Bredero daarmee ook in, zij het nog oplosbare, proble men brengend. Het Utrechtse bouwconcern was niet de enige aannemer die het moeilijk had. Ook bedrijven als HBG in Rijswijk en Bal- last-Nedam ondervonden de weerslag van het nog niet veel verbeterde aannemings klimaat, wat volgens HBG- topman Endtz onder meer vooral te wijten is aan het feit, dat de bouw altijd ach terop loopt bij de economi sche ontwikkelingen. Daar naast blijft er in de „natte bouw", de baggersector, spra ke van een grote overcapaci teit in de wereld. Parallelmarkt Van de hoofdfondsen ver dween Westland/Utrecht, die collega-hypotheekbank FGH voorging, en werd overgeno men door het verzekerings concern Nationale-Nederlan- den. Veel nieuwe namen versche nen er ook op de parallel- markt, en ook nieuwe be drijfssectoren, zoals Content Beheer (onder meer uitzend bureaus), Groenendijk (ver huur van verplaatsbare ac commodaties) en Interview (marktonderzoek). Nieuw bloed voor de de afgelopen jaren verarmde papiersector kwam binnen met Berghui- zer Papier en de Gelderse Papiergroep, beide oorspron kelijk onderdeel van de jaren geleden ter ziele gegane Van Gelder Papier. De sinds 1982 onstuimig gegroéide parallel- markt bewees ook haar suc ces als voorportaal voor de officiële markt. Diverse nieu we namen op die officiële markt kwamen eerder op de parallelmarkt markt voor, zoals Enraf-Nonius, Geveke Electronics, de effectenbank Kempen en Datex. Maar ook oude bekenden uit de jaren zeventig kwamen weer terug op de lokale markt zoals Vre- destein en Kas-Associatie. Unilever nam echter „smaakmaker" Naarden Deli raakte in Ameri- ïrwij] bod bracht op Rommenhöller. Bedrijven die eerder in de problemen raakten profiteer den van de betere economie. Zo zei KBB langzaam weer te gaan denken aan uitbreiding en kon aannemer NBM weer dividend uitkeren. Heidemij zei te zijner tijd een gang naar de beurs niet uit te slui ten. Valreep Veel gebeurde er ook rond beursfondsen waarbij in de cember wel een eindsprint leek te worden ingezet. Zo was er het afstoten van kaanse handen, terwijl de Zweedse Aga een boa uit- staatsbelangen in Hoogovens en Vredestein, het verrassen de en plotselinge bod van de Amerikaanse Continental Can op de nog maar kort op het Damrak teruggekeerde Thomassen en Drijver, de surséance van Scheepjeswol, het opengaan van de Natio nale Investeringsbank en de koop door KNP van een groot Duits kartonbedrijf. Unilever was erg actief en behalve met de overneming van Naarden kwam het con cern onder meer met de aan- brough-Pond. Sterk tot de verbeelding sprak op de val reep ook de overneming van de internationale keten van Hilton-hotels door de KLM. Deze overneming sprong af op een evenals de aankondi ging, onverwachte weigering van de commissarissen van de KLM, om hun goedkeu ring aan de transactie te ge ven. De rente ging dit jaar flink omlaag. Dit leidde tot ver vroegde aflossingen van le ningen door belangrijke par tijen op de kapitaalmarkt als de staat en de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. Misbruik Dit jaar werd de Wet Effec tenbescherming van kracht, die Nederland van zijn naam als het financiële riool van Europa moest afhelpen. Vol gens het ministerie van fi nanciën was deze wet direct een succes en verdwenen malafide effectenbemidde laars met bosjes uit Neder land. Bovendien geeft de wet justitie een beter handvat om kwaadwillenden aan te pak ken. Verder werd een wet te gen misbruik van voorweten schap aangekondigd. Voor uitlopend daarop kwam de effectenbeurs al met regels op dit gebied. De beurs toon de zich bovendien steeds ac tiever op het gebied van de bestrijding van dit soort mis bruik en steeds meer vond onderzoek plaats naar plotse linge koersbewegingen voor afgaande aan publikaties van beursfondsen. Misbruik werd vastgesteld bij werknemers van Tulip Computers, die daarvoor ter verantwoording werden geroepen. Brink/Molyn Het was ook het jaar van za ken die stof deden opwaaien. Zo ontstond er veel publici teit rond verf- en drukink tfabrikant Brink/Molyn, die roemloos ten onder ging. Daarna begonnen commissa rissen directeur Brink in het openbaar ervan te beschuldi gen dat hij eigenlijk de enig schuldige aan het debSele was, hetgeen de heer Brink niet over zijn kant liet gaan. De Stichting SOBI van de heer Lakeman bleef via de Ondernemingskamer bedrij ven over de juistheid van hun jaarrekingen onder schot nemen, terwijl Akzo met de Amerikaanse Dupont de Ne mours in een taaie strijd ge wikkeld bleef over de rech ten op de supervezel Twaron. Hoilandia Kloos stapte naar de rechter omdat zij ernstige bezwaren had tegen uitlatin- gen over haar betrokkenheid ij militaire projecten in Saoedi-Arabië door twee vroegere journalisten van Vrij Nederland in het boek De Elite Zwijgt. Tenslotte sprak een actie van de heer Heijnen uit Oudenbosch te gen verzekeraar Aegon sterk tot de verbeelding. Heijnen meent, dat oud-leden/polis- houders van AGO Onderlin ge nog recht hebben op zo'n anderhalf miljard gulden. Het zou gaan om vermogens bestanddelen, die AGO (later opgegaan in Aegon) door ju ridische kunstgrepen in 1978 heeft laten verdwijnen. Hoewel er tegen het eind van het toch wel turbulente jaar in de economie wat kente ring leek op te treden, bleven de optimistische geluiden over 1987 overheersen. Dat bleek ook uit het steeds meer toekennen van rechten op het verwerven van aandelen door personeelsleden door steeds meer bedrijven. Hoe wel echter het in de hand houden van de staatsuitgaven moeilijker lijkt dan verwacht en de rente licht aantrekt, kijkt het grootste deel van het toch herstelde Neder landse bedrijfsleven met ver trouwen naar de toekomst. Optiebeurs De optiebeurs heeft in 1986 een sterke omzetstijging te zien gegeven. Er werden bijna 10 miljoen contracten omgezet tegen 7 miljoen in 1985, wat een stijging betekent van ruim 41 procent. De gemid delde dagomzet, die in 1985 bijna 28.000 contracten be droeg, kwam in 1986 uit op meer dan 39.000 opties, zo blijkt uit het jaaroverzicht van de optiebeurs. Ook in 1986 werd het leeuwedeel van de omzet bereikt in de aande- lenopties. Deze namen 8 mil joen contracten of ruim 83 procent van de totale omzet voor hun rekening. Drie fondsen behaalden een omzet van meer dan een miljoen op ties: Koninklijke Olie, Philips en Akzo. Strafmaatregelen VS verwacht in graanconflict met EG PALM SPRINGS De Amerikaanse handelsgezant Yeutter zal naar verwachting morgen namens president Reagan maatrege len bekend maken tegen de invoer van bepaalde landbouwpro- dukten uit de Europese Gemeenschap. In het geschil met de EG moet Reagan voor 31 december een beslissing bekend maken. Het conflict is een voortvloeisel van de uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal. De twee lan den vormden een belangrijke afzetmarkt voor Amerikaanse maïs en gierst, produkten die nu met een forse invoerheffing van de EG worden belast. Amerikaanse functionarissen schatten het verlies voor de Amerikaanse landbouwexport tussen de 400 en 500 miljoen dollar per jaar. De Amerikanen erkennen dat de EG in haar recht staat, maar stellen dat de VS op grond van de Algemene Overeenkomst in zake Handel en Tarieven (GATT) recht heeft op compensatie. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN Vat vil je Kinderarbeid, slavenarbeid, niet genoeg te eten en dan jaarm jaar uit verhen in de titi rooh van de or ens [n nü die sihurh die one lonen hee\t jeitolen el ier ouder oe mom van vm ie heef7 heesehrrift, sinonnii Sioomn URM Heli TERWIJL SUSKE EK urn or oe smnmKER'i 6RRK VERKEK (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. BONN In maart of april wordt koningin Beatrix in het ziekenhuis opgenomen met een ern stige ziekte. Prins Claus gaat dit jaar om gezond heidsredenen voor lange tijd naar het buitenland. -Die voorspellingen doet ae Hamburgse helder ziende Elisabeth Haen- lein in het boulevard blad Express. Deze tijd van het jaar is de meest geschikte voor helder zienden of mensen die zich als zodanig voor doen, hun zin en onzin aan het grote publiek te spuien. Zo voorspelt een Ameri kaanse helderziende dat na een grote aardbeving het verloren continent Atlantis uit het noorden van de At lantische Oceaan op zal rij zen; de maan botst met een enorme meteoor en wordt de helft kleiner en uit de bergenvan Tibet meldt zich een „lang uit het oog verloren ras van super-in telligente wezens, dat de mensheid ter hulp snelt". De geest van wijlen de Brit se acteur Richard Burton zal op het toneel opduiken tijdens een opvoering in New York van Shakespea re's „Hamlet", en een spre kende verschijning van Je zus zal te zien zijn op het te levisiescherm tijdens een uitzending van een football- wedstrijd. De verschijning zal bij de naties aandringen op vrede. Onder de prettige of min der prettige dingen die de Amerikanen en de rest van de wereld in 1987 te wach ten staan, zo voorspellen waarzeggers, zijn voorts de botsing boven New York van twee passagiersvliegtui gen van het Jumbo-type en een „briljante" Ameri kaans-Israëlische comman do-actie ter bevrijding van Amerikaanse gegijzelden in Libanon. Er zullen opzienbarende ge neesmethoden worden ont wikkeld voor aids en ande re fatale ziekten. Waarzeg ger James Starr voorspelt dat Westduitse medici een geneesmiddel zullen vinden voor reumatiek, waar een eenvoudige injectie aan te pas komt. Frances Cannon voorspelt dat men verbor gen geheime formules van Albert Einstein vindt en dat zij zullen worden ont wikkeld tot een nieuw de fensief wapensysteem. De Iraanse geestelijke lei der ayatollah Khomeiny overlijdt in 1987 en pro- Amerikaanse leiders zullen gamma hold 346.00 345.00 gamma h pr 25.20 25.20 gel detft c 220.00 220.00 gero c 105.00L 100.00 geveke etec 117.80 116.001 gevekefglh) 41.30 41.30 17,2-0 Oost .schil Spaanse pes 1,75 Griekse dr 1,66 Finse mark Joeg. dinar Iers pond Vorig* ZILVER 27750 - 28250 27970 - 28470; onbewerkt 340 - 410;350 - 420 29850 30070 bewerkt 450; hem opvolgen, aldus de voorspellingen. Na de afzet ting en/of dood van de Cu baanse leider Fidel Castro storten de linkse regimes in Havana en in Nicaragua in een. Aan de honger in Afri ka komt een einde door nieuwe graanzaden die enorme oogsten voortbren gen. In de Verenigde Staten staat een „politieke messi- as" op en hij zal het land als president van zowel de de mocraten als de republikei nen in 1988 binnenleiden in een nieuw tijdperk van vre de en voorspoed. Reagan is dan afgetreden naar aanlei ding van het Iraanse wa penschandaal en opgevolgd door vice-president George Bush. De Duits Indiase helder ziende Rajinder Sando voorziet in het royalty-we reldje de nodige opzienba rende gebeurtenissen: pro blemen tussen de Britóe kroonprins Charles en prin ses Diana en in het huwe lijk van prinses Caroline van Monaco. Veel rampzali ger verlopen de aardbevin- §en die hij ziet gebeuren in an Francisco en de omge ving van Nagasaki en grote overstromingen die hij voorspelt voor Noord- -Duitsland. Italië en Spanje Bladstil AMSTERDAM Bladstüte was het enige woord dat giste ren op de Amsterdamse beurs van toepassing kon zijn. De handel bleef minimaal en de totale omzet kwam niet verder dan ƒ292 miljoen. De meeste fondsen hielden het op ver schuivingen van slechts een paar dubbeltjes tot hooguit een gulden. Daarbij kwam in de loop van de dag de nadruk te liggen op lichte dalingen. De obligatiemarkt kwam ook nau- welijk van zijn plaats. Van de internationals verloor Akzo een gulden en Unilever ƒ2. Hoogovens daalde ƒ1,70. Elsevier moest 1,50 terug en VNU ƒ2. Stad Rotterdam was beleggers 3,40 meer wj Océ-van der Grinten zakt weg; Fokker klom geleid naar een winst van een den. Btihrmann-Tettc raakte 1,20 kwijt. Ook H ken raakte later op de daj in de verdrukking. Nijve ten Cate was op een zekei ment ƒ2 lager niet mei slijten. Op de lokale markt deec der meer Hoilandia Kloa goed. Een groot ochteni kwam met een optimistisc tikel over het bedrijf e: koers kon ƒ7 stijgen tot j Landré en Glinderman vt 17 aan de koers toe op en ook fondsen als Volkei vin, Batenburg, Pont, S tersveld en De Telegraaf vrij goed in de markt. 1 zwak gedroegen zich Ti sche Kabel, Holec en Rai Op de parallelmarkt gir koers van Van Melle een daalder omhoog. Effectei toor Kooijman zakte 2,8 jtfKOkJ a 1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4