„Arabische volgelingen van Jezus zijn tweederangs burgers in Israël CekUe Soman Hulpverlening in Oost-Suriname verbetert GEESTELIIK LEVEN/OPINIE kerk wereld >ui/eer Leek adviseert inzake benoemingen bisdom Rotterdam £eidóc6otvumt DINSDAG 30 DECEMBER 1986 PAGII Rooms-Katholieke Kerk van Laos eeuw oud VIENTIANE Dit jaar heeft de Rooms-Katholieke Kerk van Laos kunnen terugzien op een bestaansgeschiedenis van hon derd jaar, doch enige reden voor feestviering was er niet. Sinds in 1975 de communistische Pathet-Lao de macht in het land overnam, worden zowel het inheemse buddhisme als vreemde godsdiensten stelselmatig onderdrukt. Een eeuw geleden brachten missionarissen vanuit Bangkok het christelijk geloof naar Laos. In de jaren vijftig woonden rond 35.000 rooms-ka- tholieke gelovigen in Laos, wier aantal thans naar schatting tot ongeveer 25.000 is ingekrompen. De kerkgebouwen werden onteigend en alle scholen in kerke-, lijke hand gesloten. Drie priesters zitten in een heropvoedings kamp. Bisschoppen en priesters mogen het land niet verlaten om contact met het Vaticaan te onderhouden. Mission 87 wordt in 1990 in Utrecht herhaald UTRECHT Van 27 december 1989 tot 1 januari 1990 zal Mis sion '90, het vijfde zendingscongres voor Europese jongeren, worden gehouden. Ook die bijeenkomst wordt georganiseerd door de Europese Zendingsassociatie Thema. Silvano Perotti, voorzitter van Thema, zei desgevraagd dat Mission '90 weer in het Utrechtse Jaarsbeurscomplex zal worden gehouden. Vol gens de laatste computergegevens wonen momenteel in Utrecht 10.401 jongeren Mission '87 bij. De conferentie zal in 1990 op dezelfde schaal worden gehouden als dit jaar, aldus Pe rotti. Alleen in Duitsland zou een grotere bijeenkomst mogelijk zijn, maar in Nederland is het geestelijke klimaat beter, zo zei de voorzitter van de Evangelische Zendingsalliantie, Hans J.L. Keijzer. Ik heb nooit een groter monster of een groter wonder gezien dan mijzelf. Montaigne CHRISTEN-PALESTIJNSE PASTOR IN GALILEA: „Joden en christenen moeten in Israël samen kunnen leven". Dat vindt de Arabische pastor van Kfar Yassif en Shefar Amr, Shehadeh Sheha- deh. Hij noemt zichzelf de pastor van beide Gali- lese dorpen, waar zowel moslims als christenen wonen. „Er moet een ver zoening komen tussen de twee volken, die beide al zolang in het land wo nen", meent hij. „Nu wordt de Arabieren een eigen land ontzegd en in Is raël zelf zijn wij tweederangs burgers. Ik ben bereid te lij den als ik maar zie dat het er gens toe leidt. En dat zie ik nu nog niet. In mijn dorp sterven er dagelijks mensen, niet aan honger, een physieke dood is „gemakkelijk". Maar zij lijden en sterven aan vernedering en miskenning. Wij moeten als christenen in Israël wel heel hard vechten voor inner lijke vrede. Ik ben geboren in lijden, tijdens de tweede we reldoorlog en ik heb nooit an ders gekend". Voor pastor Shehadeh is Is raël, is Galilea zijn land. „Ik zou nergens anders willen wonen, al vind ik wel dat er een Palestijnse staat moet ko men. De joden, die zoveel eeuwen zijn vervolgd hebben recht op een eigen staat, de Palestijnen die altijd in Pales tina gewoond hebben, hebben daar ook recht op. Daarom moet die staat niet in Jorda nië liggen, maar op de West- bank van de Jordaan. Daar heeft mijn volk altijd ge woond, daar moet het weer kunnen wonen. Niet als een aan Israël vijandige staat, maar met open grenzen en gelijke rechten voor iedereen. Die gelijke rechten zijn er nu niet". Studie Shehadeh vertelt dan van zijn twee neven. Ze hebben de middelbare school afgemaakt. De ene haalde bij het eind examen gemiddeld een negen, de ander achteneenhalf. Maar de jongste wacht al twee jaar om toegelaten te worden bij de rechtenstudie, de oudste al vijf jaar bij de studie voor ar chitect. De Arabische samen leving in Israël heeft hen hard nodig. En het is moeilijk voor deze jongens als ze zien dat hun joodse vrienden met lagere cijfers wel worden toe gelaten. „Wat moet ik met ze beginnen?", vraagt de pastor zich af. „Ze willen geen hand arbeider meer worden, ze wil len studeren. Maar veel joodse Israëli kennen Arabieren al leen als stoffige boeren of ar beiders. Ze weten vaak niet eens dat er in Galilea 110.000 christenen leven, die niet uit Europa of Amerika komen, maar die al generaties lang wonen in het land waar Jezus heeft geleefd". Er zijn in Israël zeventig Ara bische artsen en de meeste zijn ook nog buiten Israël op geleid. Velen gaan voor hun studie naar Oosteuropese lan den en komen volgens Sheha deh als communisten terug. „Misschien zou men vanuit Europa of Amerika leningen kunnen verstrekken voor een studiebeurs", zo suggereert hij, „we willen geen bedelaars zijn, we hoeven geen giften, maar onze jongeren moeten wel een begin hebben". In dat verband beschuldigt Shehadeh kerken en christe nen in Europa. Vooral Neder land ziet eigenlijk alleen de joodse kant van het probleem, meent hij. De pro-Palestijnse beweging in Nederland is klein en naar zijn mening bo- Palestijnen: .jtweederangs burgers" vendien te eenzijdig en te ex treem. Shehadeh wil helemaal geen oorlog tussen Israël en Pales tijnen, hij wil een vreedzaam naast elkaar leven, twee sta ten als goede buren, met han delsverdragen en normaal grensverkeer. „Allemaal sa men in een groot Israël zou wel mooi zijn, maar de joden willen hun eigen land. En dat kan ik begrijpen na al die ja ren dat zij een minderheid ge weest zijn. Maar juist omdat joden weten wat lijden is, moeten ze ons toch kunnen begrijpen, en zien dat nu de palestijnen lijden". Dialoog Er wonen door de Israëlische nederzettingenpolitiek al veel joden op de Westbank. Van Shehadeh mogen ze er blijven wonen, zoals hijzelf in Israël wil blijven. De pastor van Kfar Yassif, zoals hij zichzelf noemt kijkt ook wat verwij tend over de velden naar het internationale christelijke buurdorp Nes Ammim. „Daar wil men alleen de dialoog met de joden. Maar juist voor dit internationale dorp ligt er naar mijn mening een taak op het gebied van de verzoening tussen joden en Arabische christenén. Door alleen te kij ken naar de Europese kerken en het jodendom plaatsen zij zichzelf in Israël en speciaal in Galilea op een eiland en dat is jammer". De situatie in Israël ten aan zien van de Arabieren wordt er niet beter op, ondanks di verse individuele projekten van arabisch-joodse samen werking. Zelf heeft pastor Shehadeh vorig jaar twee jeugdgroepen, een Arabische en een joodse, drie dagen sa men een programma geboden. „Het was verbazingwekkend wat er in drie dagen groêit", vertelt hij enthousiast. „Eerst waren het twee gescheiden groepen, die wat onwennig naar elkaar zaten te kijken. Maar na programma's van zang, dans, lezingen, rollen spelen, vielen er de laatste avond bij het afscheid tranen en werden er adressen uitge wisseld en uitnodigingen ge daan om bij elkaar op bezoek te komen. Zie je, het kan wel, aan de basis". Pastor Shehadeh is er blij mee, maar zijn probleem is dat het bij projecten blijft. „Het wordt geen politiek van het hele land" zegt hij. Voor Shehadeh zou het allemaal wat sneller moeten gaan, al blijft ook hij optimistisch on danks de toenemende invloed van mensen als de ultra rechtse Kahane. Bij de vol gende verkiezingen zou deze zelfs wel eens elf zetels in het parlement, de Knesseth, kun nen krijgen. Toch is hij maar een kleine jongen, meent de Galilese pastor en juist door zijn extremisme niet echt ge vaarlijk. „Veel gevaarlijker is, dat hij een exponent is van mensen als Shamir en Peres. Zij zijn diplomatieker en zeg gen het niet zo hardop, maar ze denken eigenlijk hetzelfde: Israël voor de joden en de Arabieren er uit of tweede rangsburgers. Yassir Arafat is op dit moment de meest libe-' rale en milde Palestijnse lei der. Hij vertegenwoordigt nog steeds tachtig procent van de Palestijnen. De extremistische groepen die gesteund worden door Syrië zijn maar klein. Droom Shehadeh is pastor van het 6000 zielen tellende Kfar Yas sif en van Shefr Amr, waar 25.000 mensen wonen, mos lims, Druzen en christenen, zowel Melkieten als episcopa ten waartoe Shehadeh be hoort. Hij wordt „kassis" ge noemd, wat letterlijk „schaap herder" betekent, een goed gekozen woord voor deze man, die op alle manieren probeert zijn schaapjes bij el kaar te houden. Hij wil het hele volk dienen. Niet alleen voor christenen, maar ook voor moslims is hij een vraag baak en praatpaal. Shehadehs droom over twee vreedzame staten naast elkaar is voorlopig nog slechts een droom. Slechts enkele politie ke partijen delen die met hem: de MAPAM partij, Sha lom Achshaf, de progressieve beweging voor vrede, Neve Shalom en de Alternatieven, kleine groepen in het parle ment. Shahadeh zelf is niet politiek betrokken, hij wil lie ver boven de partijen staan. JANTINE J. DE BOER Halkes distantieert zich van kort geding tegen mgr. Simonis NIJMEGEN Prof. dr. Catharina J.M. Halkes „wil niets te maken heb ben" met eventuele juri dische stappen tegen kar dinaal Simonis naar aan leiding van zijn artikel over feministische theolo gie. Het Vrouwen advocaten col lectief Nijmegen onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar E. Mukder heeft namens het voor deze gelegenheid opge richte Landelijk Interdiscipli nair Overleg Feminisme en Theologie en uitgeverij Ten Have met een kort geding ge dreigd als mgr. Simonis wei gert het artikel te herschrij ven, in die zin dat hij de cita ten en de geciteerde auteurs correct weergeeft. Mevrouw Halkes vindt verder dat uitge verij Ten Have, die als rechts persoon kan dienen in een eventueel kort geding, zich uit deze zaak moet terugtrek ken. De woordvoerder van kardinaal Simonis heeft in middels laten weten dat deze voorlopig niet zal reageren. ZEIST In de voortdurend verslech terende medische situatie van Oost- Suriname sinds het uitbreken van het militaire conflict tussen Bouterse en Brunswijk is volgens het Zeister Zen dingsgenootschap een belangrijke ver betering opgetreden. Net voor kerst kon de streekpolikliniek van de medi sche zending op Stoelmanseiland haar deuren weer openen omdat deze cen trale medische post via Frans Guyana weer van medicijnen wordt voorzien. Binnenkort zullen een 'zendingsarts en een verpleegkundige er gaan wer ken. Dat hebben twee zendingsartsen ge meld bij hun terugkeer na een tien daagse inspectiereis door Oost-Surina- me. Zij hebben een inventarisatie ge maakt van het gebrek aan medica menten en voedsel in dit gebied. Zij deden dit in opdracht van het Zeister Zendingsgenootschap, dat binnen de Stichting vluchteling samenwerkt met het Rode Kruis en de Stichting Oecu menische Hulp, Artsen zonder gren zen en Mensen in nood. De hulpgoederen worden in Frans- Guyana gekocht. Per korjaal gaan de medicijnen naar Stoelmanseiland en vandaar verder het bosland in. Via de infrastructuur van de zendingsposten komt nu ook steeds meer voedsel Oost-Suriname binnen. Het Zeister Zendingsgenootschap heeft de be schikking over 12 korjalen die elk 3 ton voedsel kunnen vervoeren. Veel noodzakelijke levensmiddelen gaan momenteel naar het Cotticage- bied in het Noordoosten van Surina me. Daar leven in het bos enkele dui zenden mensen die uit hun dorpen zijn verdreven. Het Zeister Zendingsgenootschap heeft in Frans-Guyana inmiddels drie personen aangesteld, die de distributie van voedsel en medicamenten organi seren. Ook in Frans-Guyana wordt aanvullende hulp aan de Surinaamse vluchtelingen verstrekt, met name aan de honderden mensen die zich niet melden voor de vluchtelingen kampen, maar zich in het bos langs de Marowijne-rivier schuilhouden. Nieuwe IKON-serie bijbelverhalen voor de jeugd HILVERSUM In samenwerking met KRO/RKK begint IKON-televisie zaterdag 3 januari met de uitzending van „Het Verhaal", een nieuwe serie bijvelvertellingen voor de jeugd van 10 tot 15 jaar. De serie is een voortzetting van de verha len uit het Oude Testament die in de seizoenen 1983-84 en 1984-85 werden uitgezonden. De opzet van het programma heeft echter grondige wijzigingen ondergaan. In de eerste plaats wordt het programma langer, 15 in plaats van 5 minuten. Tussen de overige programma's viel zo'n kort programma te weinig op. Verder wordt het programma voortaan op zaterdagmiddag na de Baby Muppets uitgezon den. De verhalen worden verteld door de acteur Lex Gout smit. Hij speelt een oude wijze man, die vertelt over zijn jeugd of over de dingen van alledag die hem opvielen. Ervaringen die de achtergronden vormen van de bijbelse verhalen die hij vertelt. IKON hoopt dat op deze manier het bijbels verhaal niet „be vriest" in een verre geschiedenis, maar dat de zin en bedoe ling juist voor deze tijd naar voren komen. Goudsmit vertell niet alleen vanuit zijn huiskamer (in de studio), maar ook op zijn volkstuin of vanuit een museum. Het bijbels verhaal staat midden in de wereld. Het programma wordt wekelijks op za terdagmiddag van 15.25 tot 15.40 uur op Nederland I uitge zonden. ROTTERDAM Bis schop R.Ph. Bar van Rot terdam zal begin volgend jaar drs. A.J. Hertogh (51) uit Vianen aanstellen als benoemingenad viseur. Het is de eerste maal voor het bisdom Rotterdam dat een leek deze functie bekleedt. De benoemin genadviseur bereidt de benoemingen voor en ad viseert de bisschop inzake het pastorale werk. Het bisdom heeft het afgelo pen jaar vergeefs geprobeerd èen priester voor deze functie te vinden. Een aantal kandi daten zag om uiteenlopende redenen van deze functie af. In juni maakte het bisdom be kend dat deken J.G. Straathof van de Bollenstreek bereid was benoemingenadviseur te worden. Deze trok zich echter in augustus terug. Drs. Hertogh volgt drs. S.H. van der Meer op, die deze functie ruim tien jaar heeft vervuld en binnenkort met emeritaat gaat. Zowel de Priesterraad als de Dekens vergadering hadden geen be zwaren tegen een leek in deze functie. Sinds 1977 is drs. Hertogh stu dieadviseur aan de Katholie ke Theologische Hogeschool in Utrecht, waardoor hij nauw contact heeft met de pastoraal. Met het bisdom en vele daarin werkzame perso nen is hij in het bijzonder be kend omdat hij studeerde aan het kleinseminarie in Hage- veld en enkele jaren in War mond de filosofische opleiding hij een aantal jaren les in de klassie- volgde. Verder gaf 'ke talen aan het kleinsemina rie Leeuwenhorst te Noord- wijkerhout. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Af en toe regen DE BILT (KNMI) Een frontale zone die de koude lucht van de Noorzee scheidt van de warme oceaanlucht, ligt nu over het land. Lang zaam verplaatst deze grens zich weer naar het noorden, zodat vannacht het gehele land zich weer in de warme vochtige lucht bevindt. Over-' dag stroomt met westelijke wind wat koelere lucht bin nen. Er blijft echter veel be wolking en er valt af en toe regen. Ook een enkele opkla ring is mogelijk. De tempera turen liggen rond 8 graden. De wind is vrij krachtig, aan de kust enige tijd hard tot storm achtig. De komende dagen krijgen we te maken met iets dalende temperaturen, waarbij het tijdens het weekeinde in de nacht plaatselijk licht kan Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en af en toe sneeuw. In het algemeen lichte tot matige vorst Britse Eilanden, Ierland: wis selend bewolkt, ook perioden met regen of buien. Middag- temperatuur van 7 graden in het noorden tot 10 graden het zuidwesten. Denemarken: veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. In de nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, middagtemperatuur 1 tot 5 graden. Noord-Duitsland, Benelux: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 5 tot 9 graden. Midden en Zuid-Duitsland: veel bewolking en af en toe regen, ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur rond 7 graden. Frankrijk: in het noorden en midden wolkenvelden en plaatselijk regen. In het zuiden zon, maar hier en daar ook mist. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 12 in het zuiden, langs de Mid dellandse Zee nog iets hoger. Alpengebied: enkele opklarin gen, ook af en toe sneeuw, be neden 1300 meter regen. Nul- gradengrens stijgend van 1500 naar 2000 meter, in de oost Al pen tot 1000 meter. Middag temperatuur in de dalen van 8 graden in de west Alpen tot 2 in de oost Alpen. Spanje en Portugal: overwe gend zonnig en droog. Middag temperatuur van 15 graden in het noorden, 11 in het binnen land en 18 plaatselijk in het zuiden. Italië en de Joegoslavische kust: wisselennd bewolkt en droog. In de Povlakte plaatse lijk mist en in de nacht tempe ratuur om het vriespunt. Mid dagtemperatuur in het noor den 5 tot 10, elders 10 tot 16 graden. Sneeuwbericht België/Duitsland (zogenaamde skigebieden dich t-bij-h uis): Ardennen: geen wintersport mogelijkheden; Ei fel: nauwe lijks wintersportmogelijkhe den; Sauerland: 30 tot 75 cm sneeuw in de hogere delen (re delijke wintersportmogelijkhe den); Harz: 20 tot 70 cm in de hogere delen, redelijke winter sportmogelijkheden; Zwarte Woud: tot 70 cm, goede win tersportmogelijkheden. Weersverwachting geldig tot en met morgenavond: Arden nen /Eifel: af en toe regen. Nulgradengrens stijgend van Verloren leiderschap Het blijft de vraag wat schokkender is: een president de volksvertegenwoordiging om de tuin leidt of een p dent die moet bekennen dat hij niet op de hoogte is van zijn medewerkers doen. Bijna anderhalve maand nada eerste berichten over de Amerikaanse wapenleveranties Iran in de pers opdoken, lijkt het dat de Amerikaanse p dent Reagan van beide beschuldigd kan worden. Hij 1 uitdrukkelijk opdracht gegeven de Iraanse contacten - in strijd waren met een Amerikaanse wet geheim te den voor het Congres. Maar hij wist niet dat in de ke van het Witte Huis door zijn naaste medewerkers s plannen werden gesmeed om een deel van de opbrengst die wapen verkopen door te geven aan de Contra's in Nic gua. WANNEER volgende week het Amerikaanse Congres bijeenkomt, zullen twee commissies de onderzoeken naa wapenverkopen aan Iran en het doorsluizen van gelden de Contra's bundelen. Zij zijn niet de enige instantie trachten te achterhalen wat zich precies heeft afgespeel de schemerwereld van wapenhandelaars, veiligheidsdien en geheime diplomatie. Een rechtbank in Washington 1 een speciale onderzoeker benoemd; de FBI, het minis van defensie en de CIA voeren hun eigen onderzoek ui er zijn nog meer functionarissen en instellingen die zich de affaire bezighouden. Bovendien heeft president Re; een speciale coördinator aangetrokken die moet advis hoe de regering moet reageren op de verschillende ondei ken. Belangrijk is dat deze adviseur rechtstreeks aan de sident rapport uitbrengt, waarbij de medewerkers die Re; tot dusverre zo slecht van advies hebben gediend demon tief worden gepasseerd. De uitkomst van al die onderzoeken is interessant, name voor het antwoord op de vraag wat de precieze rol de president is geweest. De gevolgen ervan zullen evei vooral van belang zijn voor de interne politieke machte houdingen in de VS. De schade die het aanzien van de nigde Staten in het buitenland heeft opgelopen is naml niet meer te repareren in de twee jaar die Reagan nog iii Witte Huis moet doorbrengen. Het morele leiderschap val westerse wereld hadden de VS al vóór de komst van Rej in het Witte Huis verspeeld. Maar juist op het moment een Amerikaanse president kansen had de krachten vai westerse wereld op belangrijke terreinen te bundelen, 1 ook het_ Amerikaanse politieke leiderschap een eno dreun gekregen. Voeg daarbij het feit dat Reagan te ma krijgt met een in meerderheid Democratisch Congres ei conclusie lijkt gerechtvaardigd dat vanuit Washington d« mende twee jaar weinig spraakmakende politieke initii ven hoeven te worden verwacht. Nog meer verwarring Al geruime tijd bestaat er gerechtvaardigde twijfel aa juistheid van de officiële cijfers over de werkloosheid in land, zoals die maandelijks worden gepubliceerd door hel nisterie van sociale zaken. De cijfers zijn gebaseerd op d gistratie van werklozen en werkzoekenden door de Gew lijke Arbeidsbureaus. Steekproeven hebben bij herh; aangetoond dat die registratie niet in alle opzichten n; keurig is en zeker geen betrouwbaar beeld geeft van de kelijke situatie op de arbeidsmarkt. Op zich is het daarom zeker geen slecht idee van het i traal Bureau voor de Statistiek zich te gaan bezighouden de becijfering van de werkloosheid. Het CBS heeft zie zijn lange bestaan een reputatie verworven van betri baarheid en degelijkheid in het verwerven en verwe van statistische gegevens. Zijn objectiviteit is boven twijfel verheven. Links en rechts, werkgevers en wer mers, alle betrokkenen zullen voldoende vertrouwen i door het CBS geproduceerde cijfermateriaal op grond een maandelijks te houden enquête onder 10.000 huishou s over de actuele situatie op de arbeidsmarkt kunnen ben om dat voortaan als representatief voor de situatie ii land te beschouwen. DAAROM is het te betreuren dat er blijkbaar t< toe geen enkele afstemming is geweest met het minis van sociale zaken. Dat heeft inmiddels laten weten da CBS-plan voor haar geen aanleiding is om de publikatic de cijfers „oude stijl' te stoppen. Zodat we straks elke m zullen worden geconfronteerd met twee „graadmeters" de werkloosheid in ons land: de tot nu toe niet betrouv gebleken officiële van het ministerie en die van het Een hoogst ongelukkige situatie, die weliswaar goed is de werkgelegenheid van een paar betrokken ambten maar voor het overige de al bestaande verwarring a maar zal vergroten. Zodat we, ondanks alle goede bed< gen van het CBS, ook in de toekomst te maken zullen ben met onzalige welles-nietes discussies over het gelijk de cijferaars. Met het risico dat de aandacht, nu missi zelfs maandelijks, wordt afgeleid van het werkelijke bleem. Het ontbreken van coördinatie is daarom een a misser, waarvan het te wensen is dat die alsnog wordt g rigeerd. 1.250 naar 2.000 meter; Sauer land/Harz: af en toe regen. Nulgradengrens geleidelijk stijgend naar 1.750 meter; Zwarte Woud: regen of sneeuw overgaand in regen. Nulgradengrens oplopend van 1.000 naar 1.750 meter. Alpen gebied: Oostenrijk: Aan de Al pen-noordzijde van tijd tot tijd sneeuw. Beneden 1200 meter regen. Vorstgrens geleidelijk oplopend van 750 naar 1500 meter. Aan de Alpen-zuidzijde geen sneeuw van betekenis. Vorstgrens oplopend van 1000 naar 2000 meter. Zwitserland- Noord-Italiëvooral in de Noord-Alpen af en toe regen of, boven 1000 meter sneeuw. Nulgradengrens stijgend van 1000 naar 1750 meter. Frank rijk: af en toe regen. Morgen boven 1500 meter sneeuw. Vandaag was het overwegend droog. Vorstgrens geleidelijk oplopend van 1000 naar 20Ö0 meter. Een overzicht van de gemid delde sneeuwhoogten in centi meters (Het eerste cijfer geldt voor de dalen, het tweede voor de hogere pistes): Oostenrijk: zd Limburg regen Vorarlberg 95 en 155; Tirol: 70 !X« en 125; Salzburgerland: 80 enBarcelona onbew 170; Karinthië: 35 en 55; Zwit- ™£n seriand: Berner Oberland: 70 en 120; Graubünden: 70 en 105; Wallis: 70 en 120. Noord- Italië: Alpen: 25 en 50; Frank rijk: Alpen: 100 en 170. Voor meer gedetailleerde in formatie uit de genoemde lan den de ANWB/KNMI sneeuwlijnen (40 cent per mi nuut): Ardennen/Eifel/Sauer- land/Harz /Zwarte Woud: 06 - 910 910 20; Oostenrijk. 06 - 910 910 30; Zwitserland/Frankrijk- /Noord-Italië: 06 - 910 910 40. Eindhoven Den Helder Rotterdam Dublin Frankfort Genève Helsinki Mallorca Malta Moskou

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2