Wintersporters vast in sneeuw LAATSTE NIEUWS Zuid-Af rika wil ternproefgebied [>p Zuidpool RAMPEN TREFFEN ALPEN LANDEN 3rotest tegen bezetting Afghanistan Alle koffie, vanafvandaag bij Albert Heijn, in prijs verlaagd. cn Sneeuw £eidóc(SoiiAcwit Maandag 29 december 1986 78e jaargang no. 23692 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-31X77. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Minimumtempera tuur van vijf graden in het noordoosten tot omstreeks acht elders. Middagtemperatuur on geveer tien graden. Zuidweste lijke wind, matig tot vrij krachtig. Zon op: 08.48; onder: 16.36; Scheveningen hoog water: 01.54 en 14.16; laag water: 10.05 en 22.32. .ONDEN Zuid-Afrika wil op het Antarctische eiland 4arion een grote landingsstrip bouwen waarmee het eiland en testgebied kan worden voor kernwapens. )ie plannen worden ver- Aquino „vrouw van het jaar" Het Amerikaanse tijdschrift Time heeft de Filipijnse president me vrouw Corazon Aquino gekozen tot. „vrouw van het jaar". Haar vrijwel zonder boedvergieten verlopen fe- bruari-revolutie tegen het bewind van president Marcos is zeker ook een overwinning voor vrouwen op de hele wereld, aldus Time. Me vrouw Aquino is pas de derde vrouw, sinds de verkiezing in 1927 werd ingesteld, die alleen op het ti telblad staat afgebeeld. Haar ver kiezing door Time heeft op de Fili- pijnen aanleiding gegeven tot rel len. Verscheidene honderden aan hangers van ex-president Marcos verbrandden in Manila stapels van het weekblad. Onregelmatig trein verkeer naar Frankrijk UTRECHT Het treinverkeer met Frankrijk ver loopt nog steeds moeizaam. Gisteravond arriveerde een trein uit Parijs in Amsterdam, die vanmiddag rond vier uur weer is vertrokken. Vanavond om 22.15 uur gaat weer een trein naar Parijs. „We kun nen echter geen enkele garantie bieden dat die trein ook aankomt", aldus een woordvoerder van de NS. Vandaag heeft de directie van de Franse spoorwegen met alle bonden onderhandeld. De stakende spoorwe garbeiders eisen loonsverhoging en betere arbeidsom standigheden. Dit weekeinde blokkeerden de stakers op verschillende punten in het land de spoorlijnen om te voorkomen dat werkwilligen de al elf dagen durende staking zouden ondermijnen. Gisteren ver trok ongeveer een kwart van de treinen. De staking bezorgt de busmaatschappijen hoogtijdagen. Vooral de wegen naar de wintersportgebieden waren de afgelo pen dagen overbelast met bussen en auto's. redelijk ontwikkeld in amenwerking met Israël, heeft het Britse blad he Observer gisteren ge- neld. larion eiland krijgt een lan- ingsstrip van een mijl (1,6 ilometer) waarop Hercules ansportvliegtuigen kunnen anden, aldus The Observer, uidafrikaanse autoriteiten eiden dat die strip nodig is m het station te kunnen be- oorraden, een uitleg die strategische experts chter in ernstige twijfel rordt getrokken. Frank Bar- laby, ex-directeur van het in tockholm gevestigde Inter- ationale Instituut voor Vre- esonderzoek (SIPRI), zei iat „Zuid-Afrika in dit ge- ied in 1979 vermoedelijk n kernexplosie heeft uitge- oerd en dat de landingsbaan eer waarschijnlijk voor mi- taire doeleinden wordt ge- ruikt". Barnaby zei verder at de Zuidafrikaanse rege- ing de Verenigde Staten 'aarschijnlijk op de hoogte ad gehouden over de lan- ingsbaan en dat Washing- >n „er mogelijk op rekent rategische munt te slaan" it het project. 7at de militaire voortvloei- ils uit de plannen ook mo- :n zijn, ze zullen in ieder ;val veel kwaad bloed zet- bij milieuactivisten. De ivliegroute voor de lan- ingsbaan op Marion eiland gt dicht bij belangrijke zee- ogel-kolonies, waaronder uizenden pinguïns. De ha- en van Trypot Beach, die jdens de bouw van de lan- ingsstrip wordt gebruikt, irordt zeer frequent aange- aan door orca's en zeeoli- anten. Zuid-Afrika zegt ove- igens geen kernwapens in ijn arsenalen te hebben, ïaar heeft het Non-Prolife- itie verdrag niet onderte- nd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG/INNSBRUCK Duizenden toeristen in de Oos tenrijkse skiprovincie Vorarl- berg, onder wie talrijke Neder landers, zijn de afgelopen da gen geheel van de buitenwe reld afgesneden geweest als gevolg van extreem zware sneeuwval. Dorpen als Ztirs, Lech, Warth, Schröcken, Steg en St. Christophen aan de Arl- bergpas waren over de weg volkomen onbereikbaar. Van daag zou geprobeerd worden de wegen schoon te krijgen. Maar doordat gisteren tot on geveer 1.000 meter hoogte de dooi is ingetreden, bestaat als gevolg van de enorme hoevel- heden sneeuw groot lawine gevaar. De overmaat aan sneeuw was overi gens niet de enige, noch de ernstig ste rampspoed die de wintersporters de afgelopen dagen trof. Bij een explosie in hotel Riessersee in het Zuidduitse wintersportoord Garmisch-Partenkirchen kwamen zeven mensen om het leven, allen Duitsers. Vier mensen, die zware brandwonden opliepen, verkeren nog in levensgevaar. In de Franse wintersportplaats Les Orres raakten bij een ongeluk met een kabelbaan 36 mensen gewond. Onder hen is een 26-jarige Neder landse, de uit Vlaardingen afkom stige Trudie Vering-Meijer. Twaalf van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde toen bij zware windstoten het bovenste ge deelte van een pijler van de kabel baan afbrak, waardoor twee gondels een opgaande met 30 passagiers en een neergaande met zes passa giers een tiental meters naar be neden vielen. Elders in de Franse Alpen kwam een skiër bij een lawi ne om het leven. Ongemak was het belangrijkste ge volg van de zware sneeuw, die het afgelopen weekeinde vooral in het Oostenrijkse Voralberg viel. Ernsti ge persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Volgens een politiewoordvoerder in Zürs was het sneeuwdek op de weg in de plaats gisteren meer dan anderhalve me ter hoog. Volgens het hoofd van het ANWB- steunpunt in Innsbruck, José Noordman, zijn er geen telefoontjes binnengekomen van Nederlanders die als gevolg van de vele sneeuw niet naar huis konden en hun va kantie noodgedwongen moesten verlengen. De telefoontjes die het steunpunt vandaag bereikten waren vooral van Nederlanders, die bij het skiën gewqnd waren geraakt. Maar niet alleen in de Alpen had men te kampen met sneeuw-over- last. In het Noordafrikaanse Alge rije kwam het openbare leven stil te liggen, nadat daar in enkele uren tijd vele decimeters sneeuw waren gevallen. Pag. 5: Gasexplosie winterspor thotel eist zeven levens. )EN HAAG/WASHING- XDN Ongeveer duizend Ifghanen en sympathi- anten hebben zaterdag- niddag voor het gebouw an de Russische ambassa- le in Den Haag gedemon- treerd tegen de inval loor de Sovjet-Unie in Af ghanistan, nu zeven jaar geleden. Jan ter Laak van de katholie ke vredesbeweging Pax Chris- ti zei zaterdagavond tijdens een korte bijeenkomst met fakkels voor de Russische han delsmissie aan het Museum plein in Amsterdam dat „de eerste opdracht voor de vre desbeweging ten aanzien van het door de Russen bezette Af ghanistan is ervoor te zorgen dat het Internationale Rode Kruis wordt toegelaten tot de gevangenissen in de hoofdstad Kaboel. Op die manier kan een einde worden gemaakt aan de martelingen daar". Over de hele wereld is gepro testeerd tegen de bezetting door de Sovjet-Unie van Af ghanistan. Leiders en parle mentsleden van onder meer de Europese Gemeenschap, de VS, China, Japan, India en Pakistan herhaalden in felle bewoordingen de eis tot terug trekken van de Russische troe pen. Pagina 5: Sacharov fel over kwestie Afghanistan 'oor de lussische inbassade de Andries lickerweg rerd een pop - Gorbatsjov oorstellende In brand stoken. ADVERTENTIE 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Pastoor meldt vondst van oude Vlaamse meester BRUSSEL Een Brusselse pastoor heeft zijn gemeente een schilderij uit de 17de eeuw getoond dat volgens hem is geschil derd door de Vlaamse meester Antoon van Dyck. Het twee bij drie meter metende doek werd door hem vorig jaar gevonden op de zolder van zijn pastorie in St. Agatha-Berchem, een deelge meente van Brussel. Het ongedateerde en ongesigneerde schilde rij toont Jozef, Maria en Jezus, die vanonder een boom kijken naar een kind dat wordt omgeven door zeven spelende engelen. Volgens de pastoor is het een door Van Dyck gemaakte kopie van het werk dat in de Hermitage in Leningrad hangt. Woensdag 31 december zijn onze kantoren 's middags om 16.00 uur gesloten. Direktie Sijthoff Pers. Afgang voor volleybaldames APELDOORN De volley baldames, die vorig jaar nog goed waren voor een bron zen plak tijdens het Euro pees kampioenschap, beleef den gisteren een afgang tij dens het Dynamo-toernooi. De nederlaag tegen een uni versiteitsteam uit Japan was nog minder schokkend dan het verlies tegen PZ Dyna- rtio, dat in de Nederlandse competitie met een negende plaats op de ranglijst een be scheiden positie inneemt. De herenploeg van coach Arie Selinger deed het een stuk beter. Vandaag kan via winst op Zweden een finale plaats worden bereikt Affaire De tafeltenniswereld is weer eens opgeschrikt door een incident Middelpunt vormt Mirjam Kloppenburg, die niet is opgenomen in de Ne derlandse ploeg. Zij mist daarom het WK in New Delhi en lijkt het slachtoffer te zijn van een prestigestrijd tussen enerzijds haar vader en aan de andere kant bondscoach Gerard Bakker. Hilbert van der Duim fun geerde als smaakmaker op de Uithof, waar hij de KNSB- marathon won. Maleisië. Van 16 tot en met 27 januari zal de formatie van Pim van de Meent mini maal drie wedstrijden af werken. De technisch direc teur van de Haagse club: „Het is een welkome onder breking van twee maanden winterstop. Je weet immers niet hoe de veldomstandig- heden dan in Nederland Maleisië De voetballers van FC Den Op de Haagse Uithof deed Hilbert van der Duim van zich spreken. De schaats- crack won een marathon tel lend voor het KNSB-klasse- ment en maakte van de toch af naar wedstrijd een fraaie show. Hand kwijt door vuurwerkbom ZOETERMEER Een vijftienjarige jongen uit Bent huizen is zaterdagavond zijn rechterhand kwijt geraakt door een zelfgemaakte vuurwerkbom. Dit gebeurde op het perron van het sprinterstation „Stadhuis" in Zoe- termeer. Omstanders troffen de jongen met een hevig bloedende arm aan. Het slachtoffer is naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rot terdam gebracht. De politie vond later nog enkele vingers tussen de rails en heeft die alsnog naar het ziekenhuis ge bracht. De vingers konden echter niet meer worden aange zet, de verwonding was daarvoor te groot. De jongen bleek de bom samen met een vriendje te hebben gemaakt van enkele strijkers. De zogenaamde strijkers, die langs een luciferdoosje moeten worden aangestoken en vrij wel direct tot ontploffing komen, vallen onder het verboden vuurwerk. Door de veel te zware kruitlading en de ondeug delijke constructie is dit spul uiterst gevaarlijk. Inwoners van Zoetermeer die in het bezit zijn van dergelijk vuurwerk wordt aangeraden dit, zonder risico van een boete, in te leve ren op het plaatselijk politiebureau. Voor 1 Vï ton sieraden weg VOORHOUT Dieven hebben de afgelopen nacht voor VA ton aan sieraden en geld gestolen uit een woning aan het Schoon oord. Zij waren de woning door de voordeur binnen gekomen. VIER HAGENAARS MET HUISARREST DEN HAAG De rechter-commissaris heeft vanmorgen vier Hagenaars met de jaarwisseling huisarrest opgelegd. Huisarrest geldt als één van de preventieve maatregelen, die tijdens Oud en Nieuw in Den Haag van kracht zijn. Zondag werd een 29-jarige Hagenaar aangehouden, die zich in de Van Goghstraat tegen de politie hevig verzette, nadat hij te horen had gekregen dat zijn auto verkeerd geparkeerd stond. De man was ook vorig jaar met de jaarwisseling één van de raddraaiers. In de nacht van zater dag op zondag werden drie Hagenaars van 15, 17 en 20 jaar gear resteerd, die bezig waren de straat van het Cromvlietplein open te breken. De Hagenaars mogen zich van 31 december vanaf acht uur 's avonds tot 1 januari negen uur 's morgens niet op straat begeven. Doen zij dit wel of zijn zij betrokken bij activitei ten die de openbare orde verstoren, dan wacht hen minimaal vijf dagen gevangenisstraf. Overal sneeuwt het: in Oostenrijk en Noord-Afri- ka. Behalve hier, natuurlijk. Stel je voor, dat het allemaal sneeuw was dat vannacht en vandaag bij ons gevallen is. Maar nee, Moeder Natuur heeft anders beschikt. In een tijd waarin anders de ther mometers een dieptepunt bereiken, staan ze nu ho ger dan we ons kunnen heugen. Aangevuurd als ze worden door een tropisch verwarmde storm, die in elk geval tot voordeel heeft, dat de gasmeter er wat door getemperd wordt. Maar sneeuw zit er in onze contreien niet in. U vindt dit nieuws allemaal van daag in de Leidse Courant, keurig geselecteerd en gerubiceerd. Zoals altijd ervoor zorgend, dat u niet door het nieuws wordt ondergesneeuwd. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1