Suriname ontkent bestaan van illegale begraafplaats Fraaie reiswekker acharov vraagt vrijheid voor alle dissidenten Washington speculeert: wordt Reagan te oud? Triomf Angst voor herhaling geweld van Culturele Revolutie PATSTELLING IN SPOORWEGSTAKING JITENLAND CeicbcSouAont WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 PAGINA 7 en gratie Dr Artukovic 3ftADO Het collectieve iidentschap van Joegoslavië ft besloten geen gratie te ver- jn aan de in mei ter dood ver- elde oorlogsmisdadiger An- Artukovic (86). Artukovic schuldig bevonden aan de op honderdduizenden jo- Serven, Kroaten en zigeu- tijdens zijn ministerschap binnenlandse zaken van het t Tweede Wereldoorlog onaf- jkelijke Kroatië. In Zagreb ze- toen een regering die met jer-Duitsland samenwerkte, is niet bekend wanneer het his wordt voltrokken. Najibullah ook president Afghanistan ISLAMABAD De Af- ghaanse partijleider, Najibul lah, is gisteren president van zijn land geworden als op volger van Babrak Karmal, die vorige maand, officieel om gezondheidsredenen, ontslag nam als president. Najibullah, voormalig hoofd van de Afghaanse geheime politie, verving Karmal in mei als secretaris-generaal van de (communistische) Democratische Volkspartij van Afghanistan (PDPA). VS PLAATSEN MX-RAKETTEN WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht heeft de eerste tien MX- kernraketten officieel gestationeerd. Dit is de eerste keer in zestien jaar dat de Verenigde Staten een nieuw soort inter continentale ballistische raket aan hun arsenaal toevoegen. Woordvoerder Ro bert Sims van het Pentagon verklaarde dat de raketten maandagavond plaatse lijke tijd volgens plan officieel inzetbaar waren geworden. Zij staan in de buurt van de luchtmachtbasis Francis E. War ren in de staat Wyoming. Iedere raket heeft tien kernkoppen en staat op scherp in geval van een oorlogssituatie, aldus Sims. De MX is de grootsts land- raket die ooit door de VS is gestatio neerd. Italië eist opheldering over ontvoering Vanunu ROME/JERUZALEM De Itali- aanse regering wil van Israël op heldering over de ontvoering uit Rome van de kerntechnicus Mor- dechai Vanunu, die in Jeruzalem terechtstaat wegens hoogverraad. „Tot nog toe hebben wij geen be vredigend antwoord van Israël ge kregen", zo verklaarde de Itali aanse premier, Bettino Craxi. Van unu slaagde er zondag in via een op zijn hand gekrabbelde bood schap aan journalisten door te sei nen, dat hij op 30 september in Rome was ontvoerd, nadat hij met een vlucht van British Airways uit Londen was aangekomen. CIA-directeur Casey heeft hersentumor WASHINGTON William Casey, de direc teur van de Amerikaanse geheime dienst CIA, zal nog verdere behandeling in het zie kenhuis behoeven, omdat is gebleken dat een hersentumor die vorige week bij hem werd verwijderd, kwaadaardig was. Een woord voerder van het Georgetown Universiteits ziekenhuis verklaarde dat Casey een „B-cel- lymfoom heeft van het grote-celtype". Het ziekenhuis heeft de woorden „kanker" en „kwaadaardig" steeds vermeden in de com- muniqué's over Casey's gezondheidstoestand, maar volgens artsen is het duidelijk dat de tumor kwaadaardig was en dat waarschijnlijk niet alle uitzaaiingen zijn verwijderd. Casey werd in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij een lichte beroerte had gehad. ïetië wordt ngepast voor handicapten 'ETIE De beroemdste ivrije stad ter wereld, Ve- wordt toegankelijker ge kt voor mensen die moei- ter been zijn of zich met rolstoel moeten voortbe- •n. De stad is op het ogen- onbegaanbaar terrein gehandicapten, vanwege 161 kanaaltjes en de 411 pgetjes. „Venetië Voor Ie ren heet het project, ir*|rbij onder meer een kaart p&lt uitgegeven waarop spe- "e routes staan aangegeven toegankelijk zijn voor ge- \dicapten. Bovendien zullen j zes belangrijke plaatsen (alen bruggen worden ge- Wd. De gehandicapte Ve- Iaan of toerist krijgt een aifnetisch pasje, waarmee mechanisme in werking w$dt gesteld dat de persoon rzf de brug transporteert. =3 was niet mogelijk om de 3aanc/e bruggen aan te pas- ËËj voor rolstoelen omdat het ^prische uiterlijk van de dan teveel aangetast zou den. Op de kaart worden i hotels en pensions aange- n?n, waar gehandicapten te- Hf kunnen. Uit de kaart i dit jaar blijkt overigens, er in heel Venetië maar M hotel in een redelijke "tklasse is dat voorzien is 4(een lift. 'tid- Afrika Vrt "ngresleden VS gANNESBURG Zuid- (jfka weigert toegang aan EEj? groepen leden van het lerikaanse Congres, die het 1 in januari willen bezoe- Alleen Congresleden die oktober stemden tegen ;ties tegen Zuid-Afrika zijn kom, aldus minister van jenlandse zaken Botha. I Zuid-Afrika kan niet ver- Iht worden dat het mensen, het land pijnigen, uitnodigt te komen kijken naar de Wden. aldus Botha. Overi- s mogen de congresleden welkom zijn, niet in een - erikaans vliegtuig komen, gezien het luchtvaartver- e tussen beide landen door vS is opgezegd. Zij moeten 6n via een van de landen de luchtverbindingen nog hebben verbroken. Eén de groepen liit het Con- f staat onder aanvoering ■W de Republikein Howard ipe. Botha beschreef hem leen vijand van Zuid-Afri- „Ik kan me geen groter rid van Zuid-Afrika beden- (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO Het feit dat de Surinaamse be volking armer is gewor den en daardoor soms geen geld heeft voor een fatsoenlijke begrafenis, is een van de verklaringen voor het grote aantal ver se graven, dat vorige week is gevonden op een braakliggend stuk land nabij een begraafplaats in Paramaribo. Dit hebben de autoriteiten in Paramaribo meegedeeld. Op het bewuste stuk land werden in voorgaande jaren hooguit tien mensen per jaar begraven. De afgelopen maanden zijn het er echter vele tientallen ge weest. Volgens politie-commandant Botse zijn de inwoners van Pa ramaribo de laatste tijd „min der kapitaalkrachtig" gewor den. „Omdat bovendien het begraven duurder is geworden zeggen veel mensen: laat de overheid het maar doen", al dus Botse. De overheid be graaft de stoffelijke overschot ten dan op de genoemde plaats, die volgens Botse al heel lang in gebruik is als kerkhof voor minder- en on- vermogenden. De toename van de laatste we ken is volgens Botse wellicht ook te verklaren uit het ver schijnsel dat meer bosneger- -vrouwen dan voorheen uit het binnenland naar de stad komen om daar te bevallen. „Als het kind dan dood wordt geboren, nemen ze het lijkje niet mee terug naar het bin nenland, maar wordt het hier begraven". Dat meer bosne ger-vrouwen dan vroeger in de stad bevallen wordt overi gens door bosnegers tegenge sproken. Volgens de politie-comman dant is echter de laatste tijd duidelijk sprake van een toe genomen aantal „ziekenhui s-preparaten", zoals levenloze foetussen, „die soms met vijf tegelijk in een kist worden ge gooid en dan daar worden be graven". Fort Zeelandia De commandant van de in Su riname gevreesde militaire po litie, Lieuw Jen Tai, heeft in Fort Zeelandia (gevangenis en hoofdkwartier van Bouterse) uitleg gegeven over de uitge lekte lijst met daarop de na men van 17 bosnegers die het slachtoffer zouden zijn gewor den van executies. Volgens Lieuw Jen Tai zijn lang niet alle 17 dood, maar zouden sommigen herstellende zijn van verwondingen, opgelopen tijdens arrestaties. Anderen zijn inderdaad doodgeschoten, gaf hij toe, maar dat zou ge beurd zijn toen zij wilden vluchten. Lieuw Jen Tai beschreef en kele gevallen, zoals die van een doofstomme bosneger, die na een kledingdiefstal niet be merkte dat hij gesommeerd werd halt te houden en toen werd neergeschoten. In een ander geval was volgens hem sprake van een bosneger, die brand had gesticht en bij zijn aanhouding „een scherp voor werp" trok en toen door een MP uit zelfverdediging in de buik werd geschoten. Ook noemde hij het geval van een bosneger die 300 meter voorbij de Memre Boekoe-kazerne door een legerpatrouille werd klemgereden en toen op de vlucht sloeg, waarna hij werd neergeschoten. In sommige andere gevallen van de lijst zou volgens Lieuw Jen Tai sprake zijn geweest van zelf moord. De MP-commandant zei dat nu 110 bosnegers in Fort Zee landia gevangen worden ge houden. Van hen zouden er 15 in Paramaribo zijn opgepakt en de overigen elders in Suri name. Hij zei te verwachten dat nog voor de kerstdagen een aantal gevangenen naar huis zal worden gezonden. Triomfantelijk zaten de 49-ja- rige Dick Rutan en de 34-jari- ge Jeana Yeager gistermid dag op de Voyager, het ultra- lichte vliegtuig dat hen in een tijd van negen dagen over een afstand van 41.834 kilo meter non-stop rond de aar de voerde. Yeager en Rutan na al die dagen liggen wat wankel op de benen en door de hevige turbulentie van de afgelopen dagen onder de blauwe plekken begonnen in 1981 aan het Voyager-pro- ject te werken. In luchtvaartkringen wordt de geslaagde vlucht als een be langrijke ontwikkeling op het gebied van de constructie techniek en de economie van het vliegen beschouwd. De Voyagervlucht zal ongetwij feld in de toekomst leiden tot de toepassing van nieuwe, lichtere materialen bij de constructie van vliegtuigen. De betekenis van de vlucht voor de ontwikkeling van de luchtvaart wordt vergeleken met de eerste vlucht van de gebroeders Wright en de eer ste solovlucht van Charles Lindbergh over de Atlanti sche Oceaan. ^SKOU Andrei Sacharov :t gisteren, kort na zijn te- ceer in Moskou, een op gedaan voor de vrijlating alle gevangen dissidenten e Sovjet-Unie. Hij noemde onaanvaardbaar dat in de jet-Unie nog steeds veel isen gevangen zitten van- Nje hun overtuigingen. „Ik al het mogelijke proberen oen, om hier een einde aan laken", zei dë 65-jarige N.o- ïrijswinnaar na zijn terug- uit zeven jaar balling schap in Gorki. Gevraagd naar zijn mening over de oorlog in Afghanistan 'zei hij: „Ik beschouw dit als het meest pijnlijke onderdeel van onze buitenlandse politiek en ik hoop dat er op dat gebied meer beslissende maatregelen genomen zullen worden dan op dit moment het geval is". Verder zei Sacharov nog steeds „diep te zijn getroffen" door het feit dat zijn terugkeer naar Moskou min of meer sa menvalt met „de enorme tra gedie van de dood van Anatoli Martsjenko. Ik vraag mijzelf steeds af:' wie is de volgende, wiè is de volgende die zal ster ven. Het is ontoelaatbaar dat ons land politieke gevangenen kent en mensen die moeten lij den om de overtuiging die zij hebben. Ik zal alles in het werk stellen, alles wat in mijn vermogen is om hieraan een einde te maken". Op de vraag of hij en zijn echt genote Jelena Bonner overwe gen de Sovjet-Unie te verlaten gaf Sacharov een enigszins ontwijkend antwoord. „Ik zou erin toestemmen om te ver trekken, maar deze kwestie is nu niet aan de orde", zei hij, waarbij hij aantekende het zeer onwaarschijnlijk te ach ten dat hij het land zou mogen verlaten omdat hij in de jaren 50 en 60 wapenonderzoek heeft verricht. Over de her vatting van zijn werk wilde Sacharov alleen kwijt dat hij aan ruimte-onderzoek gaat doen. Bij een eerste bezoek aan de Academie voor Wetenschap pen in Moskou werd Sacharov gisteren met applaus begroet. Later op de dag leverde een hoge Russische functionaris tijdens een persconferentie commentaar op Sacharovs bal lingschap en diens opmerkin gen over Afghanistan. Joeri Kasjlev, hoofd van de Russi sche delegatie naar de ver volgconferentie van Helsinki in Wenen, zei: „Ik zie niets kwaads in dit commentaar van Sacharov. Onze leiding heeft ontelbare malen gesteld dat wordt gepoogd zo snel moge lijk een oplossing voor de situ atie in Afghanistan te vinden. Ik denk niet dat Sacharov voor het ventileren van deze opvatting gestraft zal worden", aldus Kasjlev. „Mensen heb ben het recht om een andere mening te hebben en deze an dere opvattingen worden vaak in de Russische pers geventi leerd". De officier - in wie we natuurlijk allemaal luitenant Haverzak hebben herkend - keek .vermeende straatveger scherp aan en zei: bent nóóit een rasechte Barreberiër, kame- d! Echte Barreberiërs hebben allemaal van stompe neusjes. Jouw dikke mops- is véél te groot!" - „Kijk jij maar naar je neus!" antwoordde smidje Verholen bru- „Toen de grote neuzen werden uitgedeeld, nd jij vóór in de rij!" - „Ja, kameraad..., je gelijk." zuchtte Hendrik Haverzak getrof- „Ik ben zelf óók geen rasechte Barreberiër. Brom had ik je zo gauw in de gaten, snap je. fite Barreberiërs zouden bovendien ook niet Brutaal zijn geweest tegen een officier van de clale garde. En als ik je nou verder een raad mag geven, doe dan gauw die klere hanger van je bezem af, want dat staat erg ver dacht. Hier in Humbuksk hebben de straatve gers nooit klerehangers aan hun bezem, snap je? Je loopt dus erg in de gaten. Verder zullen we maar aannemen, dat jij een fatsoenlijke vent bent. Vertel me dus maar eens wat je hier komt zoeken." - Smidje Verholen voelde, dat hij H. Haverzak kon vertrouwen en fluisterde: „Ik wil gelegenheid krijgen Kareltje Knetter te spre ken..., en de rest knap ik dan zélf wel op..." - „AHA! Ja wel, ja wel" antwoordde de luitenant geheimzinnig. Toen haalde hij een kaart uit zijn zak en schreef er iets op. „Asjeblieft," zei hij. „Ga met deze kaart naar het stadion. Daar kun je dan Kareltje Knetter spreken. Maar zeg asje blieft aan niemand van wie je die kaart gekre gen hebt...." (Vervolg van voorpagina) PEKING In Shanghai pro beerden gisteren 2.000 studen ten op te trekken naar het ge meentehuis, maar zij werden door de politie tegengehouden en teruggestuurd. De betoging verliep zonder geweld. De autoriteiten hebben ge waarschuwd dat zij geen ver storing van de openbare orde meer dulden. De overheid was eerder zeer terughoudend op getreden en had verklaard dat de studenten een grondwette lijk recht op demonstreren hebben. Slechts weinig arbeiders heb ben zich bij de studenten aan gesloten. Een fabrieksarbeider zei dat „wij de studenten in gedachten steunen", maar dat velen bang zijn dat op hun sa laris wordt gekort als ze mee- demonstreren. Het Volksdagblad, het orgaan van de Chinese communisti- Explosiegevaar op terrein Lago ORANJESTAD De omgeving van de Lago-raffinaderij op Aruba is dermate verontreinigd, dat gesproken moet worden van een uiterst gevaarlijke situatie. Er dreigt gevaar voor de volksgezondheid in het bij de raffinaderij gelegen stadje San Ni colas. Op sommige plekken bestaat zelfs gevaar voor explosies. Voor het schoonmaken van de bodem van de nu gesloten raffi naderij en de omgeving is een bedrag nodig van ongeveer vier honderd miljoen gulden. Dat blijkt uit een nog niet eerder gepu bliceerd rapport dat de Nederlandse Grondmaatschappij heeft opgesteld. sche partij, pleitte gisteren in het hoofdartikel voor eenheid en stabiliteit als vitale voor waarde voor de modernisering van China. Westerse diploma ten in Peking vatten dit op als een waarschuwing aan het adres van de studentenbewe ging geen demonstraties meer te houden. De partij en de re gering staan open voor kritiek en advies van het publiek maar „extremistisch gedrag" beïnvloedt „eenheid, stabiliteit en modernisering", aldus het Volksdagblad. Een diplomaat zei op grond van het hoofdar tikel dat voor de Chinese lei ders de maat vol is. De zegs man zei dat de Chinese bevol king zeer bevreesd is voor or deverstoringen en nerveus is over wat voor demonstraties dan ook. De herinnering aan de Culturele Repulutie is bij hen nog vers. Studenten speel den toentertijd een grote rol bij gewelddadige acties die aan duizenden het leven kostten. WASHINGTON Waarnemers in Washington, die een verklaring zoeken voor het onhandige opereren van president Reagan in de Iran-Contra-affaire, be ginnen zich openlijk af te vragen of zijn leeftijd en gezondheid zijn vermogen om te regeren ondermij nen. Deze twijfel werd vorige week opnieuw geuit na de bekend making dat Reagan, met 75 jaar de oudste president in de Amerikaanse geschiedenis, volgende maand aan zijn pros taat moet worden geopereerd. Minister van justitie Edwin Meese voedde de speculaties door te suggereren dat Reagan vorig jaar, enige weken na een ingrijpende operatie aan zijn dikke darm, mogelijk belangrijke beleidsbeslissingen heeft genomen terwijl hij kalmeringsmiddelen slikte. Op de vraag of Reagan niet langer is opgewassen tegen de harde eisen die zijn ambt aan hem stelt, antwoordde de Re publikeinse senator William Cohen tijdens een vraaggesprek op de televisie: „Dat is een mogelijkheid". Cohen is een van de leden van de speciale onderzoekscommissie van de Se naat, die zich vanaf januari gaat buigen over het Iraanse wapenschandaal en het doorsluizen van de winsten daarop naar de Nicaraguaanse Contra's. In een onomwonden column met als titel „Reagans leeftijd en geheugen" haalde James Reston, de correspondent van de New York Times die over veel presidenten heeft ge schreven en zelf 77 is, onlangs een dokter aan die zei dat Reagans onhandige optreden „mogelijk het gevolg is van het ouderdomsproces". Lou Cannon van de Washington Post, een Reagan-biograaf die al ruim twintig jaar over de president schrijft, heeft de leeftijdskwestie ook te berde gebracht. Volgens hem hebben medewerkers van het Witte Huis zich in privégesprekken afgevraagd of Reagan „de vitaliteit of het vermogen" heeft om „gedurende een langere periode aan de crisis het hoofd te bieden". Cannon, die zich vaak bewonderend heeft uitgelaten over Reagans politieke scherpzinnigheid, zei dat de president tij dens het Iran-schandaal de aansluiting bij de politieke reali teit heeft verloren. De columns van Reston en Cannon zijn eigenlijk een varia tie op een scherpe grap die al jaren in Washington de ronde doet en neerkomt op de volgende vraag. „Wat is de presi dent vergeten en wanneer vergat hij het Voor Reagan is daar een variant op gemaakt: „Wat wist de president en wanneer vergat hij het Reagan heeft in het verleden vragen over zijn leeftijd altijd afgewimpeld met humor en door zich voor te doen als een veel jongere man. Zijn ontspannen manier van werken en gebrek aan aandacht voor details heeft veel van zijn critici in Washington echter al lange tijd geleden de wenkbrauwen doen fronzen. „Weet u iemand anders op een belangrijke post in deze stad die dat aantal uren werkt", zo vroeg een medewerker van het Congres zich af, daarmee doelend op Reagans opvatting dat een achturige werkdag voldoende moet zijn om als president de Verenigde Staten te besturen. PARIJS Vastgelopen win- tersportgangers in de stations hallen, Tokiose toestanden bij de eveneens stakende Parijse metro en een volslagen chaos op de wegen in en rond de Franse hoofdstad en andere grote steden. Nog maar net be komen van het roerige studen tenprotest, zit de rechtse rege ring van Jacques Chirac op nieuw in grote moeilijkheden. De bonden van het stakende spoorwegpersoneel spelen het spel hard. Na de „cadeautjes" van de regering aan de Franse boeren, de middenstand en de vrije beroepen (een traditio neel rechts electoraat) eisen ook de overwegend linkse ambtenaren een positieverbe tering. „Voor de studenten is de regering door de knieën ge gaan, dus waarom ook niet voor ons", zo luidt de filosofie van menig staker. Maar nu toegeven aan de loon eisen van het spoorwegperso neel is voor Jacques Chirac zo goed als onmogelijk omdat daarmee de deur wordt open gezet voor stakingen in andere overheidssectoren. Bij de PTT in Parijs waren gisteren al eni ge prikacties gaande. Boven dien valt met een nieuw zwichten het ambitieuze anti- -inflatieplan van minister van economische zaken Baladur volledig in duigen. Het overleg tussen de directie van de Franse Spoorwegen (SNCF) en de spoorwegvak bonden werd gisteren afgebro ken. Uitzicht op een snelle op lossing lijkt niet in zicht nu de stakers niet alleen een hoger loon. maar ook gunstiger werktijden en een betere pen sioenregeling eisen. „Als we nu niet doorbijten lukt het nooit", aldus een machinist, die bereid zei te zijn de groei ende ergernis van de publieke opinie in Frankrijk op de koop toe te nemen. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. A'aam Adres Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voor Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). vWqAjnzI CcidócSooicmt i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7