Ingrij* pende «ace-lilt Volkenkunde ^1 Sjaal met kranten STAD OMGEVING r>r>k vnnr ons is't morgen een bijzondere dag. Minder rijksmiddelen voor probleemwijken Infolijn voor de Kerstdagen Vominenten bij )mroep Rijnland Nieuwe rechters Muzikaal festijn JUBILEREND RIJKSMUSEUM BREIDT OPNIEUW UIT lilfi». "I n L_ ifcJ CeidóöSomcwvt DINSDAG 23 DECEMBER 1986 PAGINA 9 •j IDEN Omroep Rijnland laat tijdens de kerstdagen diverse ionale prominenten aan het woord. De kerstuitzending be- op kerstavond om 20.00 uur. Het programma, dat tot 2.00 duurt, bevat ieder uur een gesprek met een in Nederland nende buitenlander die een vergelijking maakt met de kerst- ring in zijn geboorteland. Ieder uur komt ook een bekende derlander aan het woord. Achtereenvolgens zijn dat Tweede mer-voorzitter D. Dolman, burgemeester C. Goekoop, oud- atssecretaris J. van der Reijden en minister P. Bukman. De rste Kerstdag opent Rijnland tussen 9.00 en 10.00 uur met een ibijtprogramma met oud-schaatscoach Egbert van 't Oever en nister L. Brinkman (9-10 uur), 's Middags wordt vooruitge- kt op sportevenementen op Tweede Kerstdag. De rest van de valt het gebruikelijke programma te beluisteren. Radio Rijn- el is via de kabel te ontvangen op 88.1 Mhz FM. LEIDEN In het Paleis van Justitie van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, waartoe ook Leiden behoort, zijn gisteren als rechter- plaatsvervangers de mrs. D. Jalink en J.J.H. Maschhaupt geïnstalleerd. Mr. Jalink is daarnaast nog directeur/se cretaris van de commissie Schadefonds Geweldsmisdrij ven. Mr. Maschhaupt is admi nistrateur bij de afdeling Me dezeggenschap en Onderne mingsrecht van het ministerie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid. LEIDEN In het Rijksmu seum voor Volkenkunde tre den Tweede Kerstdag de An tilliaanse harpiste Mayra de Haas en de gitarist en zanger Fred de Haas op. Dit tweetal vormt het duo Alma Latina en speelt voornamelijk mu ziek uit Venezuela, Paraguay, Chili, Mexico en de Antillen. Verder treden enkele leden van de Yaravi uit Leiden op. Deze groep heeft voorname lijk muziek uit de Andes op het repertoire. De voorstelling begint om drie uur. CDA: uitlatingen Bordewijk grievend en discriminerend LEIDEN De opmerkingen die door wethou der P. Bordewijk vorige week werden gemaakt in een tijdschrift van de JOVD worden door het CDA als „grievend en discriminerend" er varen. Bordewijk zei onder meer dat het CDA „alleen uit is op een functie voor de mensen die zondag na de kerk samen koffie drinken". CDA-raadslid W. Bleijie heeft de wethouder schriftelijk laten weten zijn uitspraken te be treuren. Ze zouden de verhoudingen in de ge meenteraad alleen maar vertroebelen, omdat ze niets met politieke zaken van doen hebben. Hij wijst hem er bovendien op dat niet alleen CDA- ers maar ook vele PvdA-ers regelmatig in de kerk komen, zodat Bordewijk ook zijn eigen partijgenoten tekort doet. Volgens Bleijie is het de zoveelste uiting binnen de PvdA van „het CDA-tje pesten". Siervoorwerpen gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning in de wijk Waardeiland zijn gistermiddag op klaarlichte dag verschillende sier voorwerpen, au dio- en televisie- apparatuur gesto len. De waarde van de gestolen goederen is nog niet bekend. De inbrekers zijn de woning binnenge komen door de voordeur te force ren. EXPOSITIE OVER VATICAANSE BIBLIOTHEEK LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 wordt van 24 januari tot 9 maart een expositie gehouden van de oudste en be langrijkste boekenverzameling ter wereld, de Vati caanse Bibliotheek. Dankzij een heruitgave van deze uiterst kostbare werken in facsimile vorm, kunnen de handschriften nu aan een breed pu bliek getoond worden en in de hele wereld in hun „originele" vorm verspreid worden. De bisschop van Rotterdam, mgr. Bar zal op vrijdag 23 januari de tentoonsteling officieel openen. De tentoonstel ling was reeds eerder te zien in Berlijn, Parijs, Ma drid, New York en Tokyo. In Nederland is de ten toonstelling uitsluitend in het Rijksmuseum van Oudheden te zien. De expositie in het Leidse mu seum is in samenwerking met de heer F. J. Arke- nau, directeur van boekhandel Kooyker, georgani seerd. Het huidige Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. LEIDEN Een statig herenhuis aan het Ra penburg. Daarin ont stond in 1837 het mu seum voor Volkenkunde, dat in de loop der decen nia zou uitgroeien tot het internationaal vermaar de Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Sinds de stichting van het mu seum is het diverse ma len verbouwd en ver huisd en opnieuw staat een ingrijpende face-lift voor de deur, een karwei dat enkele jaren gaat du ren. De verbouwing zorgt er onder meer voor dat het museum van 1 ja nuari tot 9 april 1987 ge sloten zal zijn. De ver bouwing moet ertoe lei den, dat zowel de tijdelij ke als permanente col lecties beter kunnen worden gepresenteerd en zorgt voor een aanzien lijk uitbreiding. Het mu seum, dat het 150-jarig bestaan in 1987 en 1988 viert, bezit nu zo'n 400.000 voorwerpen, die bijeen zijn gebracht door kooplieden, missionaris sen, ambtenaren, militai ren en reizigers, maar ook door aankopen en het verkrijgen van lega ten. De historie van het museum gaat terug tot 1808. Toen overleed een zekere mr. J.T. Roijer, secretaris van de Hove van Holland, Zeeland en West-Friesland. Roijer had een grote belangstelling voor talen en had zich onder meer in het Chinees ver diept. Hij bezat veel prenten, boeken, tekeningen en porse lein uit China en in zijn tes tament bepaalde hij dat zijn verzameling toe zou komen aan koning Willem I. De ver- Een klein gangetje in een pand aan de Hogewoerd, dat eind 19e eeuw als tentoonstellings ruimte werd gebruikt. Het museum was toen erg slecht ge huisvest. zameling werd onder de naam Koninklijk Kabinet van de Zeldzaamheid op het Buitenhof in Den Haag ge huisvest en later in het Mau- ritshuis. In 1826 kocht de ko ning een fraaie Japanse col lectie van het gewezen op perhoofd van de Nederlandse handel in Japan, J. Cock Blomhoff en voegde dat aan het museum toe. In Leiden was inmiddels in 1837 een museum geopend, dat de Von Siebold-verzame- ling herbergde. Philipp Franz Baltnasar von Siebold werd in 1796 geboren. Hij vertrok in 1822 als arts naar Java. In 1823 belandde hij op het eiland Decima in Japan en in de zeven jaar die Von Siebold daar zou blijven, zou hij een grote verzameling Ja panse voorwerpen bijeen brengen. Ook de botanie had zijn belangstelling. De verza melwoede werd hem echter noodlottig. In 1926 werd hij gearresteerd en na een proces dat ruim een jaar duurde, uitgewezen. De Japanse auto riteiten bleken van mening dat Von Siebold zich materi aal toeeigende dat hem niet toekwam. Zo had hij onder meer zeer zeldzame land kaarten, die geen vreemde ling bezat. Aan Von Siebold is overigens ook de theecultuur op Java te danken. Als eerste slaagde hij erin de levende theestruik uit Japan naar Java over te brengen. Minerva Von Siebold vertrok uit Ja- pan en ging naar Leiden. In een pand aan het Rapenburg vestigde hij zijn Von Siebold- museum, dat in 1862 de naam Rijks Ethnografisch (volken kundig) Museum zou krijgen. Met de financiën van het museum was het zo slecht ge steld, dat een verdieping van het pand aan het Rapenburg werd verhuurd aan de stu dentenvereniging Minerva. In 1860 verhuisde het mu seum naar de Breestraat en daarmee was het eerste op wetenschappelijke grondslag ingerichte museum voor vol kenkunde in Europa een feit. In 1864 ging het museum naar de Hogewoerd. Onder tussen bleef de verzameling toenemen. Zo werd de Indo nesische verzameling van de Rijksinstelling tot Opleiding van ambtenaren uit Delft naar Leiden overgebracht en in 1903 werd een deel van de verzameling van het museum van Oudheden overgenomen. In 1883 werd bereikt, wat Von Siebold al lang wilde: de verzameling van het Ko ninklijk Kabinet van de Zeldzaamheid in Den Haag werd samengevoegd met zijn eigen collectie en overge bracht naar het Rijks Ethno grafisch Museum in Leiden. Ondanks dé groeiende en op veel punten unieke collectie bleef het museum erg slecht gehuisvest. Zo slecht dat het wel smalend het eerste open- De grondlegger van het Rijks museum voor Volkenkunde, Philipp Franz von Siebold, arts in dienst van de VOC. lucht-museum van Europa werd genoemd. Pas in 1919 kwam de overheid te hulp, maar het zou nog tot 1937 du ren voordat de huidige be huizing aan de Steenstraat kon worden betrokken. Dat was tot 1931 de Boerhaavek- liniek. Inmiddels had het museum wel de officiële be naming Rijksmuseum voor Volkenkunde gekregen. Documentatiecen trum De verbouwing die nu voor de deur staat, betreft onder meer een renovatie en een nieuwe indeling van een aantal tentoonstellingsruim ten. Verder komt er een res taurant voor de bezoekers en een bordeslift voor minder validen (in het museum zelf is al een lift). In 1989 wordt een documen tatiecentrum voor het pu bliek opengesteld. Dit cen trum komt in het gebouw dat nu nog door het Rijksmu seum Boerhaave wordt ge bruikt, maar dat verhuist naar het Caeciliacomplex in De Camp. Met de verbou wing van de tentoonstellings ruimte voor visueel gehandi capten wordt eind volgend jaar begonnen. Volkenkunde wordt uitgebreid met een complete vleugel in haar ge bouw, die tot 1982 in gebruik was bij de Leidse universi teit. Begane grond en le eta ge van deze zuidvleugel zul len met de le etage van de noordvleugel onderdak bie den aan de permanente pre sentatie van de openbare col lectie. Deze laatste fase moet in 1990 gereed zijn. Na de tijdelijke sluiting in ja nuari volgend jaar van het museum zal op 8 april de ten toonstelling „De jaargetijden" van de mens worden geo pend. Deze tentoonstelling duurt tot en met 27 septem ber. In de expositie worden vergelijkingen gemaakt tus sen de manier waarop in het westen de hoogtepunten in de levenscyclus van de mens worden beleefd en hoe dat in andere culturen gaat. Op 8 april verschijnt het jubi leumboek 'Masterpieces of the National Museum of Eth nology' dat het 150-jarig jubi leum van het museum bege leidt. In dat kader wordt tij dens de Lakenfeesten vol gend jaar in de Leids binnen stad een etalagewedstrijd ge houden en in augustus staat een jazz-festival op het pro gramma. Dat wordt met de Leidse Schouwburg opgezet. 3 October Ook de jaarlijkse optocht van de 3 October Vereeniging is in 1987 aan Volkenkunde ge wijd. Begin 1988 wordt een expositie gehouden over de verzameling van Von Sie bold. Een selectie uit de be langrijkste stukken van Von Siebold zal in 1988 en 1989 ook in Japan worden geëxpo seerd. Precies 150 jaar na de onder tekening van het Koninklijk Besluit van Koning Willem I, waarin de stichting van het etnografisch museum werd geregeld, zal de tentoonstel ling 'Het oud-Indiaanse bal spel' uit Mexico, Guatemala en HondViras worden geo pend. Dat is in juni 198f (ADVERTENTIE) PTT Post en de Postbank laten u even het volgende weten: Morgen 24 december zijn de postkantoren open tot 15.00 uur, lokale wijzigin gen voorbehouden. Ook voor 0017, het algemene service - telefoon nummervan PTT Post, geldt dat u er morgen tot 15.00 uur gebruik van kunt maken. De afdelingen klanten service van de Postbank zijn tot 16.00 uur bereikbaar. Evenals 06-0400.dat u gratis kunt bellen voor het aan vragen van folderinformatie Tenslotte maken we graag van deze gelegenheid gebruik om u prettige Kerst dagen te wensen. POSTBANK DEN HAAG/LEIDEN Niet zonder morren heb ben elf Nederlandse ge meenten, waaronder Lei den, gisteren op het mi nisterie van binnenlandse zaken een reeks bestuur- safspraken met de Rijks overheid ondertekend, die een meer samenhangende aanpak van probleemwij ken tot gevolg moet heb ben. Het korten op en achterhou den van toegezegde bedragen maakt de gemeenten „wan trouwend", zoals wethouder C. Brekelmans uit Deventer het kabinet in een „Kerstbood schap 1986" namens alle be trokken gemeenten voorhield. Minister C. van Dijk hoorde de kritiek aan, ondertekende de afspraken, maar wees het gevraagde „nader overleg" van de hand. Het „achter- standsgebiedenbeleid" een breder opgezette uitloper van het minderhedenbeleid is gericht op veelal oude wijken, die door een opeenhoping en verstrengeling van verschil lende problemen extra aan dacht behoeven. De rijksmiddelen voor dit be leid komen uit allerlei potjes van verschillende ministeries. Samen met de gemeenten die vorig jaar de bestuursafspra- ken al ondertekenden, krijgen nu zestien gemeenten met in totaal dertig aangewezen pro bleemwijken extra middelen. Het is de bedoeling dat zij daarmee zelfstandig een coör dinerend beleid in gang zetten. Voor 1987, 1988 en 1989 is op de rijksbegroting in totaal 25 miljoen gulden per jaar voor de gemeenten gereserveerd, zo meldt het rijk. Echter, volgens de gemeenten wordt volgend jaar in werkelijkheid maar 11 miljoen uitgekeerd. Dit als ge volg van een toekomstige be zuiniging van 30 procent en het achterhouden door het mi nisterie van onderwijs van 11,4 miljoen gulden voor de basis educatie, nog afgezien van alle andere bezuinigingen op de gemeentegelden. In de door minister Van Dijk aangehoor de kerstboodschap wordt dan ook beweerd dat een „achter- standsgebiedenbeleid waarbij met de ene hand gegeven wordt, maar met de andere hand het veelvoudige wordt weggenomen, niets anders is dan een vlag op een modder schuit". Brievenbussen afgesloten LEIDEN De PTT-brieven- bussen in Leiden en omgeving zullen op oudejaarsdag vanaf drie uur 's middags afgesloten zijn. Een dag later zullen ze 's middags weer geopend wor den. Op nieuwjaarsdag zal er geen post bezorgd worden. Ook de postkantoren zijn dan gesloten. Vrijdag 2 januari is de postbe stelling weer normaal. LEIDEN Wie wil weten welke aktiviteiten er rond de Kerstdagen in Leiden en de regio worden georganiseerd, kan zich wenden tot de Tele fonische Hulpdienst tel. 071- 125202. De THD is precies op de hoogte van plaats en aan vang van Kerst-inns, samen komsten, zangdiensten of an dersoortige aktiviteiten. Daar naast is de THD rond de kerst dagen ook 24 uur per dag be reikbaar. Geen Kerst-Inn bij Augustinus dit jaar, maar zij die de Kerst dagen buitenshuis door willen brengen kunnen elders te recht. Vanavond kan men bij voorbeeld vanaf acht uur in de Leidse Vredeskerk een kerst- samenzang bijwonen. Joop brons zit achter het orgel en de heer A. Westra speelt trom pet. Verder verlenen het kin derkoor van de Vredeskerk onder leiding van Joke Jager en het Emoenakoor onder lei ding van Rob de Vogel hun medewerking. In het micro-theater Impe rium aan de Oude Vest 33e wordt vanavond en morgen avond het stuk „Red Law" van Charles Dickens opge voerd. Aanvang 20.30 uur. Het Breehuys aan de Bree straat 19 viert morgenavond 24 december weer de kerst nacht. Om tien uur begint het programma met een „break dance hour" en om half twaalf begint de Nederlandstalige rockband de Raspers zijn op treden. Vanaf een uur of twee treedt vervolgens de Amster damse rockgroep The Juke Joints op. Entree tot half twaalf 2,50 gulden. Daarna 5 gulden. In het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 is eerste kerstdag een kerst- swingavond die om tien uur begint en 's nachts om twee uur eindigt. In het filmhuis van het LVC draait eerste en tweede kerstdag om kwart over negen de film „Carmen". De negende Kerststads-wan- deltocht heeft plaats op 26, 27 en 28 december. Vertrokken kan worden van 9 tot 15 uur. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden. Op tweede kerstdag is er nog een recreatietocht wandelen en hardlopen over tien kilo meter. Inschrijven kan vanaf tien uur 's ochtends in de kan tine van Hans Menken aan de Boshuizerkade. Start van de tocht is om elf uur. In de Herensingelkerk wordt de traditie van het „Kindje wiegen" in ere hersteld. „Kindje wiegen" is het bezich tigen van de kerststal en daar is op donderdag 25 december van twaalf tot twee uur gele genheid voor. In de kerk staat een kerstgroep met bijna le vensgrote beelden. Tenslotte kan men de kerstda gen ook terecht in het Rijks museum voor Volkenkunde, waar een tentoonstelling over kerststalletjes is te bezichtigen. Het museum is beide kerstda gen van een tot vijf uur geo pend. Augustinus Augustinus zegt de Kerst-Inn noodgedwongen te hebben af geschaft: „We hebben er lang over gesproken, maar de le denvergadering heeft uitein delijk besloten er vanaf te zien", aldus voorzitter Siewert Lindenbergh van de jongeren vereniging. „Belangrijk punt was dat er steeds meer jeugd en steeds minder ouderen kwamen. Het werd onrustiger en de ouden van dagen von den dat kennelijk niet prettig, gezien het feit dat er steeds minder kwamen. We hadden drie doelgroepen: jeugd, oude ren en mensen die nauwelijks ergens anders terecht konden, zoals buitenlanders en eenza men. De laatste keer kwamen de groepen niet meer evenre dig aan hun trekken. En de Kerst-Inn is uiteindelijk toch voor iedereen bestemd' De organisatoren hadden geen zin om een soort selectiebeleid te voeren. „We hadden drie verschillende ruimten. Bene den was meer voor de oude ren, de eerste etage was voor verschillende groepen en bo ven was bestemd voor de jeugd. Die onderverdeling bleek niet meer te voldoen. De jeugd vond het bij wijze van spreken ook leuk om beneden rond de kerstboom te spelen. We hebben echter geen zin om tegen mensen te zeggen dat ze er niet in mogen", aldus Lin denbergh. Ook was de organisatie van de Kerst-Inn ieder jaar een zware belasting van de leden vaa Augustinus. „We hebben veel studerenden onder de leden. Die waren heel veel tijd kwijt met de hele organisatie. Plus het feit dat met Kerst zo'n 1200 bezoekers komen. Dat kost natuurlijk heel veel ener gie", aldus Lindenbergh. Het schrappen van de Kerst-Inn bij Augustinus, ruim tien jaar lang een jaarlijks druk bezocht evenement, betreurt hij zeer. „Het is jammer. Het voorzag kennelijk in een behoefte". Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). yyv~ ,er I JNZ|

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9