Leiden wil tien miljoen bezuinigen fieUiaeGoufta/fit Bejaardentehuizen weigeren /aak homosexuelen Succesvolle actie streekmuziekschool voor Poolse kinderen Sociale controle in Leiden neemt toe STAD OMQEVIN Jniversiteit erft cht miljoen gulden Leidenaar mishandeld COLLEGE VERDEELD OVER VOORSTELLEN Zwaar gewonden in Leidse regio ieidse Cantorij brengt stijlvol adventsconcert MAANDAG 22 DECEMBER 1986 PAGINA 7 JDEN De medische faculteit van de Leidse universiteit ft van een vrouw uit Aken een bedrag van acht miljoen gul- e geerfd. Het geld moet volgens de overledene besteed wor- aan onderzoek naar kinderziekten. De familie van de op 74- 1 ge leeftijd overleden vrouw, erft niets, aldus het dagblad De egraaf. De familie heeft het testament zonder resultaat aan kochten. Vorige week werd door de rechter een conflict be- tht waarbij de universiteit het geld definitief kreeg toegewe- I. Ter gelegenheid daarvan legde de voorzitter van het college bestuur, K. Cath, een krans bij het graf van de weldoenster, vankelijk werd na de dood van de Duitse geen testament ■nden en ging men op zoek naar verwanten die voor het in aanmerking zouden kunnen komen. Later werd het tes- jent gevonden bij een notaris in het Belgische Eupen waar de luw een tweede woning had. Acht rijverboden bij alcoholcontrole WASSEN AAR/LEIDSEN- DAM Bij een regionale al coholcontrole in Leidschen- dam en Wassenaar heeft de politie van Leidschendam in de nacht van vrijdag op zater dag tussen 21.00 en 04.00 uur acht rijverboden opgelegd en twee processen verbaal opge maakt. De politie heeft in to taal 350 personenauto's aange houden. Veértig bestuurders ondergingen de blaastest. De politie controleerde in Leid schendam op de Heuvelweg en de Veursestraatweg en in Wassenaar aan de Katwijkse- weg en de Buurtweg. Comtnissaris: alcoholverbod kantines oncontroleerbaar LEIDEN „Het voorstel van staats secretaris Dees om de verkoop van alcohol in buurthuizen en sportkanti nes te verbieden is een idee dat kant noch wal raakt. Ik zie dat als betutte ling en het is niet te controleren. Ik vind dat je kantinebeheerders moet aanspreken op verantwoordelijk heidsgevoel. Het moet een kwestie van mentaliteit worden, dat er niet zoveel gedronken wordt". Dit stelde commissaris H. Mostert van de Leid se politie gistermiddag tijdens een praatshow bij de Leidse Werkgroep Homosexualiteit. Hij zei verder dat het Leidse politiekorps alcohol in het verkeer zeer kwalijk vindt en dat er daarom met de feestdagen extra ge controleerd zal gaan worden. PAK SLAAG NA MISHANDELING LEIDEN Een 25-jarige Lei- denaar heeft zondagavond een gebroken arm en een gebro ken neus opgelopen na een af straffing door een 27-jarige plaatsgenoot. De twee mannen' keerden thuis van een feestje. De 25-jarige Leidenaar was dronken en begon, aangeko men in zijn woning aan de Dillenburgerstraat, amok te maken. Hij vernielde een ruit en sloeg zijn vrouw. Zijn ken nis greep hardhandig in, waar op het slachtoffer moest wor den afgevoerd naar het Acade misch Ziekenhuis Leiderdorp. Er is proces-verbaal opge maakt. LEIDEN Een 43-jarige in woner van Leiden is in de nacht van zaterdag op zon dag mishandeld op de le Binnenvestgracht. De man werd door twee dronken Leidenaars van 25 en 33 jaar oud zonder reden aangevallen. Hij liep een hoofdwond en blauwe plek ken op en moest voor behan deling naar het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp. Het tweetal is door de politie aangehouden. Toegangsweg en parkeerplaats Dc Bult klaar LEIDEN Automobilisten die naar het park De Bult op de voormalige vuilstort Roomburg willen, hoeven sinds ruim een week niet meer door de woonwijk Meerburg-Ri vierenwijk te rijden. Zij kunnen nu via de Willem van der Madeweg de parkeerplaats naast het clubhuis van wieler vereniging Swift bereiken. Deze weg is een afslag van de oprit van Rijksweg A4 (Amsterdam-Den Haag), die begint aan de Hoge Rijndijk. Het heeft lange tijd geduurd voordat de ontsluitingsweg en het parkeerterrein konden worden aangelegd. Met name de bewoners van de woonwijk naast het park en de wielrenners drongen lange tijd tevergeefs aan op een snel le aanleg. Deze werd gestremd door slecht weer, maar vooral door de prostesten die bij de gemeente werden in gediend naar aanleiding van het plan nabij het park een gifstort aan te leggen. Toen de aanleg eenmaal kon begin nen, waren de geasfalteerde weg en parkeerterrein bin nen korte tijd klaar. De weg eindigt op dit moment bij het parkeerterrein, maar het ligt in de bedoeling dat hij wordt doorgetrokken naar de bedrijven, die zich in Roomburg moeten gaan vestigen. LEIDEN De gemeen- 'te Leiden wil de komen de jaren circa tien mil- ^joen gulden bezuinigen. Wethouder P. Bordewijk (financiën) heeft bij zijn collega-wethouders voorstellen hiervoor op tafel gelegd. Het is de bedoeling dat het colle ge van B en W begin volgend jaar een beslis sing hierover neemt waarna het definitieve voorstel aan de gemeen teraad wordt voorge legd. De preciese omvang van het te bezuinigen bedrag is nog niet bekend. Dat is onder meer afhankelijk van hoe veel geld er voor nieuw be leid wordt uitgetrokken. Ie dere cent die extra uitgege ven wordt, moet elders wor den bezuinigd. Bij de colle gevorming kwamen PvdA, VVD en Links Leiden over een jaarlijks een miljoen gul den voor nieuwe zaken uit te trekken. De VVD heeft inmiddels te kennen gege ven in verband met de be zuinigingen te twijfelen aan de haalbaarheid van een dergelijke uitgave. Voor de bezuinigingsopera tie zijn verschillende scena rio's ontworpen. Het ge meentebestuur wil voorals nog geen inzicht geven hoe die voorstellen er precies uit zien. Het college moet zich hierover nog beraden en naar verluidt zijn de voor stellen zelfs nog niet bij de fracties van de collegepartij en bekend. Duidelijk is dat Bordewijk kan rekenen op enige tegen stand bij zijn collega-wet houders. Zo is er nu al een meningsverschil ontstaan over het feit dat de wethou ders van VVD en Links Lei den een relatief groot deel van de bezuinigingen op hun bord geschoven krijgen. Wethouder H. de la Mar (Links Leiden) deelde giste ren mee dat hij voor een kwart van het totaalbedrag op moet draaien. De la Mar zei dat kennelijk getracht werd „de bezuinigingen zo veel mogelijk mogelijk in onze schoenen te schuiven". De tekorten bij de gemeente zijn voornamelijk ontstaan door kortingen van het rijk op diverse subsidies aan de gemeente. In de meerjaren raming van de gemeente werd er van uitgegaan dat het tekort bij ongewijzigd beleid aan het eind van deze raadsperiode ruim 15 mil joen gulden zou bedragen. [RECTEUR RIJN EN VLIET F. VAN OOSTEN: EIDEN „De directies n bejaardenhuizen zul- ,i niet snel een homose- leel echtpaar in hun te- jis opnemen. Reden Ervoor is vooral dat zo'n htpaar niet geaccep- erd zal worden door de edebewoners van het te- fis". Dit stelde de direc- Ur van het Leidse be- irdentehuis Rijn en Vliet, de heer F. van Oos ten, gistermiddag in een praatshow bij de Leidse Werkgroep Homosexuali teit (LWH). „De bejaardentehuizen zullen nooit hardop zeggen, dat zij homosexuele bejaarden weige ren, maar ik vrees, dat dit wel gebeurt. Er heeft zich nog nooit een homosexueel paar aangemeld bij Rijn en Vliet, maar als dat mocht gebeuren, dan zal ik zeggen dat zo'n stel het niet makkelijk zal krijgen. De bewoners in bejaardente huizen zijn meestal boven de 84 jaar en zij hebben sterk de neiging alles af te keuren wat nieuw of anders is. De sociale controle is erg groot. Daarom zullen homosexuele bejaarden, die in een verzorgings- of be jaardentehuis zitten, niet snel voor hun geaardheid uitko- F. van Oosten. men. Hoe een homosexueel paar eventueel kan worden opgevangen zal heel sterk af hangen van de leiding van het tehuis", aldus van Oosten. Het oud-raadslid voor de PPR en directeur van Rijn en Vliet, verwacht wel dat deze situatie in de toekomst zal veranderen. „Er wordt nu ook al heel an ders tegen ongetrouwde be jaarde stellen aangekeken, vergeleken met enkele jaren geleden". (Vervolg van voorpagina) LEIDEN/REGIO De slippartijen, die zich dit weekend voordeden in de regio hebben, een aantal gewonden tot gevolg ge had. Een 50-jarige Katwij- ker is vanochtend vroeg ernstig gewond geraakt. De man reed op de pro vinciale weg richting Haarlem. Even voorbij het viaduct raakte hij tijdens een inhaalmanoeuvre in een slip en reed met volle vaart over de parallelweg in de berm. Hij is met zwaar letsel overgebracht naar het Academisch zie kenhuis in Leiden. Een 22-jarige inwoonster van Boskoop is zondagochtend vroeg ernstig gewond geraakt bij een ongeval. Zij reed op de provinciale weg 22 bij Hazers- woude, toen de auto tijdens een zware hagelbui in een slip raakte en tegen een boom bot ste. De brandweer is veertig minuten bezig geweest met het uitzagen van het slachtoffer. Het slachtoffer is met ernstig letsel naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. Een 19-jarige automobilist uit Hazerswoude is zondagochtend op het nippertje gered door een voorbijganger. De automo bilist reed op de Voorweg richting Boskoop toen hij in een bocht door de gladheid rechtdoor de sloot in reed. Hij raakt op zijn kop in het water. Een voorbijganger hoorde ge klop vanuit de auto komen en heeft de automobilist uit de auto getrokken. Het slachtof fer raakte niet gewond. Een 16-jarige bromfietser uit Sassenheim heeft zaterdag middag zijn been gebroken. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Haarlemmer- straatweg en de Leidsevaart. De bromfietser raakte in een bocht in een slip en kwam ten val. midden van de muzikale p die ons in de dagen rond •st (ook) wordt voorgezet, vees de Leidse Cantorij gis- avond in de Hooglandse k dat een concert in kerst er ook heel goed stijlvol kan i. De vele mensen die wa komen luisteren moesten wel anderhalf uur lang de voor trotseren, want on- fiks de zichtbaar gloeiende •warmingselementen wilde in het grootste gedeelte de kerk niet warm wor- I. Maar men kreeg daar wel :1 goeds voor terug. inleidend orgelspel door Joop Brons, tevens de dirigent van de Leidse Cantorij, kwam het koor in processie naar vo ren onder het zingen van „Once in Royal David's City". Heel ijl en ver weg begonnen de damesstemmen in het koor met het eerste couplet, in het tweede couplet kwamen er meer stemmen bij en begon men te lopen; nog later voegde het orgel zich hierbij, steeds sterker wordend naarmate het koor dichterbij kwam. Het is heel knap hoe koor en orgel bij zo'n grote afstand gelijke tred wisten te houden. De Leidse Cantorij is min of meer gespecialiseerd in Angli caanse kerkmuziek. Ook bij dit adventsconcert waren de carols, hymns en dergelijke rijkelijk vertegenwoordigd, hoewel er ook ruimte was voor muziek van andere dan Engelse herkomst. In het alge meen sluit de manier van zin gen van de Cantorij goed aan bij het karakter van de Engel se muziek: een pure en zuivere koorklank doet de zangrijke en sereen aandoende melo dieën uitstekend tot hun recht komen. Maar ook in werken met een ander karakter blijft men dezelfde zangwijze vol houden. Het Kyrie uit de Mis in G van F. Schubert bijvoor beeld bleef hierdoor teveel in de Anglicaanse sfeer; hoewel mooi gezongen, had dit toch wel een beetje voller, zo men wil iets romantischer gemo gen. Ook „Alleluja, Freuet euch, Ihr Christen alle" had nog wat uitbundiger gebracht kunnen worden. Maar in „A child is born in Bethlehem" van S. Scheidt pakte het koof wel uit, en het klonk, vooral in de sopraanpartij, stralend en juichend. Enkele instrumentale inter mezzi zorgden voor de nodige afwisseling. Joop Brons bracht een Noël van Balbastre: afwis selend geregistreerd, en helder gespeeld met een pittige arti culatie, klonk dit stuk zeer plezierig. De hoboïst Han Ka- paan speelde op een gulle, rondborstige manier stukken van Stanley, Handel en Brahms. ANNETTE JASPERSE LEIDEN De Leidse streekmuziekschool heeft afgelopen zaterdag zo'n 4.000 gulden bijeenge bracht voor het streekkin- derziekenhuis en twee weeshuizen in het Poolse Torun. Dat gebeurde tij dens een grote muziekma nifestatie in het kerkelijk centrum De Regenboog in de Meren wijk. Minister L.C. Brinkman ver richtte zaterdagmorgen de opening van de manifestatie. De minister woont in de Me- renwijk en één van zijn kinde ren zit op de streekmuziek school. De bewindsman deed dat door het bijwonen van de première van een nieuw stuk van de componist/organist Al- bert de Klerk, een suite over Ierse melodieën. De componist was daarbij ook zelf aanwezig. Het Praetorius Blokfluiten semble onder leiding van Piet Kunst voerde het werk, samen met nog een aantal andere werken, uit. Daarna volgde een uitgebreid muzikaal pro gramma met bijdragen van do centen en leerlingen van de streekmuziekschool. Ook wa ren er optredens van een Pool se volksdansgroep en verder werden lesdemonstraties gege ven. Zaterdagavond volgde nog een kerstconcert met me dewerking van het Renaissan- cekoor en -ensembles en een dansavond met de Art-Bird Big Band. In totaal bezochten 1.500 mensen de manfifestatie. Kerstsamenzang Het Emoenakoor houdt van avond in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade 21 een kerstsamenzang. Aan vang 20.00 uur. Medewer king zal worden verleend door Joop Brons op het orgel en Gerard Löhe op dwars fluit. Het Emoenakoor staat onder leiding van Rob de Vogel. Orgelbespeling De Wassenaarse organist Dick van Sinderen bespeelt op eerste en tweede kerstdag het beroemde Hagerbeer-or- gel van de Pieterskerk. Er worden werken gespeeld in de kerstsfeer. De bespeling begint om 14 uur, de kerk is geopend vanaf 13.30 uur. Toegang volwassenen f 1,50, kinderen f 0,75 en P65/CJP/Museumjaarkaart gratis. Vrijwilligerscen trale De Vrijwilligerscen trale is van dinsdag 23 december tot en met 6 januari gesloten. Vanaf woensdag 7 januari is de centrale aan de Oude Rijn 44c weer dagelijks geo pend van 11 tot 16 uur (tel. 071-149064). Hortus De Hortus Botanicus van de Rijksuniversiteit Leiden zal vanwege de feestdagen van 24 december tot en met 4 ja nuari gesloten zijn. Daarna is de bijzondere tuin weer geopend: op doordeweekse dagen van negen tot vijf en op zondag van tien tot vijf. USKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN LEIDEN „De sociale controle in Leiden neemt toe. We constateren dat het goed gaat met de bur gerzin. Als we dagelijks het rapportenboek door bladeren, dat zie je heel duidelijk dat steeds meer mensen ons helpen bij het uitvoeren van onze taak. Weldenkende mensen bellen nu als ze personen verdacht zien rondhangen bij een bedrijf, schoolge bouw of geparkeerde au to's. Dat is een uitsteken de en gezonde ontwikke ling". Aldus woordvoerder D. Gra- veland van de Leidse politie die met klem de nieuwe me thodiek van de Zoetermeerse politie afwijst om beloningen uit te loven voor tipgevers. Wie in die gemeente wil „sa menwerken" met de politie en inlichtingen verstrekt, die tot oplossing van een ernstig de lict leiden, krijgt daarvoor sinds enige tijd een attentie. Degene die extra inspannin gen pleegt of uitgaven doet, kan van de politie een „ver goeding" krijgen. De sociale controle in Leiden neemt toe, aldus de Leidse politie. De politie hoopt dat dat dit jaar ook blijkt uit een vermindering van de overlast door kerstboomverbrandingen. De Zoetermeerse politie heeft tot deze aanpak besloten om de sterke groei van het aantal inbraken in woningen „Het introduceren van belo- diefstallen van portemonees jningen laat zien, dat men daar onder het winkelend publiek geen vertrouwen in de burge een halt toe te roepen. rij meer heeft. In Leiden is dat gelukkig anders. Wij herken- De leiding van het Leidse poli- nen hier juist een gezonde ont wikkeling van de burgerzin. En daarbij: hoe wordt in Zoe- termeer dan de hoogte van de ■beloning bepaald. Wie stelt 'vast en welke normen worden gehanteerd. Stel je eens voor dat het aangeven van een win keldiefstal wordt beloond met vijftig gulden. Het ligt dan voor de hand, dat zoiets juist de kleine criminaliteit in de hand werkt. Van twee knapen pikt er één een chocoladereep en de tweede geeft hem aan. Die eerste heeft de reep al op gegeten voordat hij in de kraag wordt gepakt en de tweede incasseert de beloning. De dader komt met een schrobbering vrij en samen hebben ze voldoende verdiend .om nog heel wat repen te kun nen kopen". De Leidse politie is overigens niet geheel onbekend met het syteem van beloningen. Lan delijk worden geregeld bij zeer ernstige delicten beloningen uitgeloofd. Soms ook bemid delt de politie bij verzeke ringsaangelegenheden. Maar verder mag het in Leiden niet gaan. De gemeentepolitie in Leiden staat overigens niet alleen in de kritiek op de nieuwe me thodiek van de Zoetermeerse collega's. Deken mr. P.A.S. Wackie Eijsten van de Neder landse Orde van advocaten spreekt van een „griezelige ontwikkeling". „Opgepast moet worden dat dit niet ont aardt in een ongezonde najage- rij van vermoedelijke delicten. Je moet uitkijken dat het niet ontaardt in een soort Bijltjes dag".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7