Het leven van een 24-jarige in een Siberisch werkkamp Een staartje wijn voor de feestdagen Sovjet-Unie zal meer emigratie toestaan ilitie ndom irinaams mp Frans lyana hinese studenten isen hervormingen >4 Rellen in Si Hamburg KANNIBALEN Tsjaad slaat aanval Libische troepen af ITENLAND EcidócSomant MAANDAG 22 DECEMBER 1986 PAGINA 5 'nke jongeren :n op zwarten YORK Burgemeester rd Koch van New York een beloning van 10.000 uitgeloofd voor tips, die i tot de aanhouding van roep blanke jongeren. De ns hadden zaterdagoch- gewapend met stokken onkbalknuppels op drie en gejaagd. Eén van de slachtoffers kwam tijdens rlucht onder een auto en Koch zei op een Dnferentie dat het voor- slechts vergeleken kon en met de lynchpartijen vroeger in de zuidelijke van de VS. Turkse minister waarschuwt EG ANKARA Turkije zal in be roep gaan bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag als langs diplomatieke weg geen op lossing wordt gevonden voor de kwestie van het vrije personen verkeer met de Europese Ge meenschap. Dit heeft de Turkse minister van staat belast met de betrekkingen met de EG, Ali Bo zer, gezegd. Op grond van een uit 1963 stammend verdrag hebben Turken sinds 1 december jl. het recht om zonder belemmeringen overal in de EG te werken, maar door verzet van de EG-landen komt in de praktijk daar tot nog toe niets van terecht. China: aids-test voor buitenlandse studenten PEKING Alle buitenlandse studenten die aan Chinese universiteiten willen gaan studeren, zullen vanaf 1 januari hun bloed moeten laten onderzoeken op het aids-virus, voordat zij tn China wor den toegelaten. Volgens de autoriteiten wil China op deze wijze voorkomen dat het aids-virus zich ook in dat land ver spreid. Tot nu toe is in China slechts één geval van aids bekend, en wel dat van een Argentijn die tijdens een rondreis door het land aan de ziekte overleed. Bo vendien zouden vier Chinese hemofilie- patiënten (bloederziekte) anti-stoffen van het virus in hun bloed hebben ge kregen, nadat zij een bloedtransfusie hadden ondergaan met bloed dat afkom stig was uit de VS. „Duitsers leveren Libië raketten" HAMBURG De Westduitse justitie onderzoekt de juistheid van berichten, dat bedrijven in de Bondsrepubliek ra ketten voor Libië bouwen en daarmee een verbod op de uitvoer van wapens naar dit land negeren. Het weekblad Stern meldde dat Westduitse elektroni- ca-deskundigen en ingenieurs voor de regering van Libië raketten vervaardi gen en er in de Libische woestijn proe ven mee doen. Het weekblad noemt een voormalige rakettenspecialist van Siemens, Helmut Lang, als het brein achter deze zaak en schrijft over be wijsmateriaal te beschikken dat talrijke ondernemingen in de elektronica-sec- tor bij het Libische rakettenprogramma betrokken zijn. Amerikaan in Nicaragua lid „Phoenix - bataljon" NEW YORK De Amerikaan Sam Hall, die sinds een week in Nicaragua wordt vastgehouden op beschuldiging van spionage, is naar eigen zeggen het laatst overgebleven lid van een Ameri kaanse vreemdelingenlegioen. Hall verklaarde in een interview vanuit zijn cel dat hij twee jaar geleden is gere- cruteerd door een particuliere organisa tie in Washington. De groep, het „Phoe- nix-Bataljon", was bedoeld als een Ame rikaanse vreemdelingenlegioen, in te zetten tegen onder meer terroristen. Hij ontkende dat het bataljon een regerings instantie was. !NNE De gouverneur r'rans Guyana, Jacques heeft verklaard dat iposten zijn geplaatst de stad St. Laurent, om aamse vluchtelingen in lordwestelijke hoek van - >nd te beletten het bin- ïd van Frans Guyana in kken. Dewatre verklaar- it er momenteel 5200 telingen langs de grens - ans Guyana verblijven. I irijk wenst dat zij in het >ebied blijven en wil omen dat zij richting ine reizen. Men wil de ^telingen namelijk zo mogelijk terug over de zetten, zodra de situatie it-Suriname dat toelaat, dag is opnieuw melding akt van verrasingsaan- i van het Jungle Com- 0 van Ronnie Brunswijk m vijandelijkheden tus- e rebellen en eenheden et Surinaamse leger. Het aamse persbureau meld- it de aanvallen van het e Commando plaatsvon- 1 het noordoostelijke dis- Marowijne. Brunswijks an zouden verschillende burgers hebben aange- en een brug op de weg Albina hebben opgebla- nmencampagne l tegen hotels 'AST Het Ierse Repu- nse Leger IRA heeft de twoordelijkheid opgeëist een reeks bomaanslagen iterdag werden gepleegd ie hotels in Noord-Ier- Volgens de politie zijn bij inslagen geen gewonden len. De politie had on- voor een Kerst-bommen- agne van het IRA ge- ichuwd, nadat de afgelo- weken aan beide zijden e Ierse grens aanzienlijke lelheden explosieven wa- evonden. MOSKOU In het werk kamp met streng regime van Labytnangi, pal aan de Poolcirkel in West-Si- berië, is de 24-jarige Sera- fim Jevsjoekov de enige „politieke" gevangene. De gewetensbezwaarde deelt zijn barak met 25 „gewo ne" criminelen, allen ver oordeeld tot langdurige straffen. Naast het isolement lijdt Sera- fim in Labytnangi het meeste van koude en honger, zegt zijn zus Ljoedmila, die hem on langs heeft bezocht. Het kostte Ljoedmila en haar moeder 56 uur om vanuit Moskou bij het met prikkeldraad en wachtto rens omgeven houten kamp te komen. De Jevsjoekovs proberen al negen jaar vergeefs de Sovjet- Unie te verlaten. Zij betalen een hard gelag voor hun stre ven. De 54-jarige vader, Sera- fim Jevsjoekov, wordt al vijf maanden vastgehouden in een psychiatrisch hospitaal zonder dat de artsen de familie willen inlichten over hun diagnose of de hem voorgeschreven be handeling. Serafim junior heeft geen beter lot getroffen. In 1980 werd hij wegens dienstweigering veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar werk kamp. In april van dit jaar werd hij opnieuw gearresteerd en voor hetzelfde delict nog maals veroordeeld, nu tot drie jaar kamp met streng regime. Ijzig koud In deze tijd van het jaar daalt de temperatuur in Labytnangi tot 35 graden onder nul, en er waait onophoudelijk een ijzige wind. Iedere ochtend om zes uur staan de gevangenen op. Na het appèl en het ontbijt gerstepap volgt een werkdag van acht uur 's mor gens tot vijf uur 's middags. De dag wordt onderbroken voor een middagmaal van opnieuw gerstepap en soms een stuk ge zouten vis. Na het werk volgt het avond eten: thee met brood, nooit fruit of vlees, en gemiddeld eens per maand een ui. Daar na kunnen de gevangenen zich wassen, televisie kijken of kranten lezen. Boeken zijn verboden en krante-abonne- menten moeten door de fami lie van de gevangenen worden betaald. Eens per week gaan de mannen in bad. Tijdens de eerste zes maanden van zijn gevangenschap heeft Serafim al twee keer in de iso leercel gezeten. In die cel krijgt een gevangene maar om de dag eten, aldus Ljoedmila. En het is daar zo koud dat ie mand alleen maar kan overle ven door zijn lichaam dag en nacht tegen een pijp te persen die langs de vloer loopt en waardoor lauw-warme lucht stroomt. Bezoeken Het is moeilijk bezoeken af te leggen aan een kamp dat zo ver weg ligt. Gevangenen heb ben per jaar theoretisch recht op twee bezoeken van enkele uren, en een bezoek van één drie dagen. Op het terrein van het kamp is een speciale barak voor bezoekers. In dat gebouw bevinden zich vijf kamers, toi letten en een keuken. Bezoe kende familieleden delen een kamer waarin twee bedden, een tafel en twee stoelen staan. Het eten moeten zij zelf meebrengen. Tijdens de be zoekdagen woont de gevange ne bij zijn familie in de barak. Wanneer Serafim wordt vrij gelaten is niet bekend. De on derdirecteur van het kamp, luitenant-kolonel Borodin, liet weten dat de gevangene niet eerder op vrije voeten komt „voordat zijn instelling is ver anderd". De zoon en dochter van Jelena Bonner, Tatiana Yankelevich en Alexei Semyonov, voerden gisteren een telefoon gesprek met de dissidente natuur kundige. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Wan neer zij eenmaal weer in Moskou gevestigd zijn, zullen de Russische dissi dent Andrei Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner zich in blijven zetten voor de mensenrechten. Dat heeft de 65-jarige natuur kundige verklaard tegen over de New York Times. Sacharov zei onder meer dat zijn gezondheid en die van zijn vrouw, Jelena Bonner, „min of meer" goed is. Zijn vrouw is naar zijn zeggen „erg ziek, of schoon haar toestand niet is verslechterd". Volgens de rechtse Westduitse krant Bild is de Russische emi- gratiedienst opgedragen vol gend jaar de meeste verzoeken om een uitreisvisum in te wil ligen. De krant, die zich ba seert op niet met name ge noemde bronnen in Moskou, meldt vandaag dat Gorbatsjov persoonlijk opdracht heeft ge geven om „royaal en recht vaardig" in te gaan op de emi gratieverzoeken. Duizenden mensen zouden daardoor in 1987 het land kunnen verla ten. Het hoofd van de Sovjet staatscommissie voor de uitga ve van boeken, Michail Ne- natsjev, heeft te kennen gege ven dat in de toekomst de le zers in zijn land meer invloed zullen krijgen op hetgeen er wordt gepubliceerd. Nenatsjev doet suggesties in deze richting in een interview met het Westduitse weekblad Der Spiegel. De 57-jarige Nenatsjev ver klaarde dat zijn commissie mo menteel bezig is de werken van schrijvers te onderzoeken die lange tijd genegeerd of verboden zijn door Sovjet-re- geringen. Der Spiegel citeert Nenatsjev met de woorden: „Wij zijn vandaag de dag op weg naar democratisering". Hij verklaart dat het nieuwe beleid in overeenstemming is met het streven van Sovjet-lei- der Gorbatsjov naar „openheid in de Sovjet-gemeenschap". (Vervolg van de voorpagina) iGHAI De demonstraties in de Chinese havenstad »hai begonnen vrijdag toen ongeveer vijfduizend studenten bet stadhuis marcheerden. De mars verliep wanordelijk en le honderden studenten drongen het stadhuis binnep. Toen emeester Jiang Zhemin vervolgens opriep tot kalmte gin- ne meeste studenten weg. Sommigen bleven achter en wei- in de volgende morgen voor de ochtendspits op te breken, de politie er bij hen op aandrong zich te verspreiden, wer- 31 agenten in elkaar geslagen. gemeentelijke woordvoerdvoerder zei dat de politie niet te- oeg en geen enkele arrestatie verrichtte. Volgens de organi- en van de protestmars van gisteren zouden evenwel circa honderd studenten zijn gearresteerd en tientallen afgeran- Het persbureau Nieuw-China beschuldigde de studenten n dat zij de maatschappelijke orde verstoorden, voor extra eersopstoppingen zorgden en mensen van hun werk afhiel- De regering spreekt al jaren over „politieke hervormin- maar wordt nu voor het eerst geconfronteerd met een pe radicalisering van de eisen van de studenten, die explo- leuzen hanteren, zoals „wij bestaan door strijd", „leve de Jcratie" en „geef ons vrijheid". Politiemannen voeren een charge uit op studenten die za terdag in het Westduitse Ham burg een protestmars tegen de sloop van kraakpanden hiel den. Meer dan 10.000 mensen trokken door de stad om te protesteren tegen de voorge nomen stadsvernieuwing in de wijk St. Pauli in het havenge bied. Na de mars raakten on geveer duizend jongeren slaags met de politie. In totaal werden acht winkels in brand gestoken, waardoor een mil- joenschade ontstond. Zeker 124 mensen raakten gewond, onder wie 93 politiemannen. Het was een leuke Belgische televisieshow, die zich bezig hield met enkele voorname aspecten van de haute cuisine, het dure, bijna wellustige eetgebeuren. Het getuigt van goe de smaak in dit jaargetijde de wijn te beschouwen die soepel over de huig rolt of welhaast talmend neerdaalt uit de kruis booggewelven van het verhemelte, het klankbord van de smaak. In sommige gevallen openbaart het nobele aroma zich als vanuit een hinderlaag; in andere fladdert het boeket breed op als een achteloos weggeworpen kimono. De Belgische show behandelde ook de vraag of de in roes van gewetensvreugde gevangen fijnproever in een elegant restaurant zijn bord mag aflikken, als zich daarop nog be langrijke sporen van een kostbare saus bevinden. Het wordt zelden waargenomen, maar volgens mij mag het mits het discreet gebeurt, het bord met twee handen wordt vastge houden en de procedure vrijwel geluidloos verloopt. Er mag in het moderne eten veel meer dan ze u thuis hebben ver teld. Met een kip bijvoorbeeld mag je alles, zolang je het kar kas maar niet over de schouder wegwerpt. De Belgen hadden het ook over de eetgewoonten van de kleine man en over kannibalisme. Twee kannibalogen, die terwille van de privacy in een donkere nevel zaten, gaven toe mensenvlees te hebben gegeten. Antwerpen, zo beweer de het kannibalistische stel, was het centrum van een afgrij selijke internationale sluikhandel in lapjes, rollades en rib- stukjes van zeer twijfelachtige herkomst. Aan de vraagkant van deze ongure handel stonden decadente rijkaards van ex treme morele verdorring en als ik me niet vergis werden voor de beste kwaliteit prijzen van 30.000 (dertigduizend) gulden per kilo betaald. Voordat zich diepe twijfels van me meester maakten en een blik in de gids onthulde dat het om een dwarse, in disinfor matie gespecialiseerde show ging, had ik me al laten wijsma ken dat oorlelletjes, snel aangebraden met roomboter, tot de kostbaarste gerechten behoren en dat vrouwen beter sma ken dan mannen, hoewel het smaakverschil niet zo duide lijk is als tussen konijn en kat. In het grijze verleden heeft menig schipbreukeling, na weken of maanden zwalken in een open sloep, aangezeten aan het maal der verschrikking. Zij aten de kost naturel, wegens ontstentenis van koekepan, roomboter en een bestendig vuur. Hedendaagse kannibalen - in 1970 werd er nog eentje, Dean Baker genaamd, betrapt bij het verlaten van het Yellowsto ne Park - handelen uit waanzin gecombineerd met elemen ten als moordlust en nooddruft. Uit „The Directory of Infa my", een Engels naslagwerk waarin schanddaden staan ge catalogiseerd (de ondertitel van het door Jonathan Green sa mengestelde en door Mills Boon uitgegeven werk is „Het beste van het slechtste") krijg ik de indruk dat met name Duitse kannibalen rond de jaren twintig van deze eeuw tij dens een periode van bittere armoede en schaarste buitenge woon fijne vleeswaren wisten te verkrijgen. Frank Grosman dreef een frankfurterkraam bij het centraal station te Ber lijn. Hij ving daar ook jonge meisjes op, die van het platte land naar de grote stad waren uitgeweken en van wie se dertdien niets meer werd vernomen. In diezelfde periode specialiseerde zich in Hannover Fritz Haarmann in de ver werking van bedelaars en landlopers, wellicht ruim vijftig in totaal, tot stoofvlees en krachtige soepen. Gelukkig, de kannibaal is vrijwel uitgestorven. De kalkoen, in zijn macht en majesteit van 35 kilogram veredeld karton, absorbeert de laatste kannibalistische driften. BERT VAN VELZEN Na 21 jaar vrij i De 51-jarige Span- jaard lloi Gutierrez i Menoyo is na 21 jaar door Cuba vrijgelaten en naar Spanje gestuurd.' Gutierrez Menoyo vocht in 1959 zij aan zij met Fidel Castro, maar de twee kregen na de overwinning van de guerrillastrij ders ernstige poli tieke meningsver schillen. Gutierrez werd in 1965 ge vangen genomen en opgesloten. Op de foto Gutierrez Menoyo bij aan komst in Madrid. Rechts zijn doch ter Elena, links zijn zus Sara. N'DJAMENA De rege ring in Tsjaad heeft giste ren gemeld dat haar nieu we bondgenoten onder leiding van de voormalige rebellenleider Goukouni Weddei, Libische troepen in het ruige Tibesti-ge- bergte van noord-Tsjaad „een catastrofale neder laag" hebben bezorgd. Er zouden vierhonderd Li- biërs zijn gedood, tegen een Tsjadische soldaat. De Libiërs lanceerden zater dag een aanval op drie punten, Bardai, Wour en Zouar, alle drie bolwerken van Goukouni Weddei. Zij kregen daarbij de steun van artillerie, tanks en vliegtuigen. De aanval op Bar dai, het bestuurlijke centrum van het gebied en ooit de hoofdstad van Goukouni's op standige regering, zou inmid dels zijn afgeslagen; de aanval len op Wour en Zouar duren nog voort. In een regerings communiqué viel tussen de re gels te lezen dat de Tsjadische troepen het daar zwaar te ver duren hadden tegen een over machtige vijand. Aangenomen wordt dat de Li biërs in het gebied beschikken over een strijdmacht van 8.000 manschappen, met bovendien nog eens 5.000 leden van het „Islamitisch Legioen", solda ten die gerekruteerd zijn in zwart Afrikaanse landen. De gevechten braken uit nadat Libische troepen en rebellen onder leiding van sjeik Ibn Omar zaterdagochtend een op mars begonnen in de noorde lijke bergstreek Tibesti, die sinds 1983 onder Libische con trole is. Tsiaad wordt militair gesteund door Frankrijk en kreeg dit weekinde ook vijf tien miljoen dollar steun van de VS. IDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL En meteen vloog er iets met een gierende snel heid langs zijn raampje. Dnjepr's geoefende vliegersoog herkende het voorwerp meteen. Het was een straatveger uit Humbuksk..., en de man vloog op zijn bezem. „Een bijzonder ijverige ka meraad," dacht Dnjepr. „Nu vegen ze de lucht ook al aan...." Maar plotseling drong de af schuwelijke waarheid tot hem door. Een bezem, die SNELLER vloog dan een Barreberische straaljager...!? Dat kón niet! Uit dit verdachte verschijnsel kon dus maar één conclusie getrok ken worden: die vent op. die bezem was een westerse geheime a9«jnt. En volgens de voor schriften moesten die" onmiddellijk doodgescho- Voor wie de keuze van de wijn bij het kerstdiner omstreden is, kan altijd te rade gaan bij bij de onafzienbare reeks wijn- boeken die in de loop der ja ren is verschenen. Mocht de definitieve selectie dan nog een raadsel zijn, enkele on langs verschenen exemplaren kunnen in de ultieme fase als nog uitkomst bieden. Uiteraard heeft Hubrecht Duijker zijn jaarlijkse boek vervaardigd, zij het ditmaal niet een uitgebreide, rijk geil- lustreerde beschrijving van een bepaalde regio met alle mogelijke toeristische en culi naire tips. Na zijn gids van de Bordeauxstreek heeft Duijker nu zowat alle bezittingen van de Bourgogne onder de loep genomen. „Wijnwijzer Bour gogne" heet het werkje, dat zoal§ altijd bij deze auteur bol staat van alle mogelijke wijn- gens wel een boek voor ken ners, wij kunnen ons in elk geval niet voorstellen dat een groot publiek eens een avondje de tijd neemt om de veelal technische gegevens door te worstelen. Waarbij het ontbre ken van enigerlei versiering of foto, afgezien van de afbeel ding van honderden etiketten, misschien wel de meest door slaggevende factor is. De wijnen van het Iberisch schiereiland mogen zich de laatste jaren verheugen in een bijzondere belangstelling. Mo dieus gesproken heet zoiets „mondiale ontsluiting". Met zijn boek over de fameuze Rio- ja kwam voornoemde Duijker vorig jaar al tegemoet aan heel wat liefhebbers, die wel eens wat meer wilden weten dan de (achterhaalde) stof die de alge- men<£, wijnboeken tot dan bo den. In „Spaanse wijnen", uit overgezet, worden de voort brengselen van de Vitis Vini- fera uit alle mogelijke Spaanse streken aan een uitgebreide beschouwing onderworpen. Dit boek mag gerust be schouwd worden als een aan winst voor de wiinbibliotheek, al is de typografische verzor ging soms wat wonderlijk of zelfs schamel. De zonnige keuken Het is al eens eerder gezegd, maar evengoed: met de toege nomen reislust en ook onder invloed van onze multi-raciale samenleving is de brave va derlander op het punt van cu linaire zaken beslist bewuster geworden. Er zal dan ook wel een markt zijn voor de vele tientallen boeken, die jaarlijks over ons worden uitgestort. Zeker rond de nakende feest- spijzen de met een stemmig kleed bedekte tafel bevolken, zal menig boek worden aange schaft en geraadpleegd. Voor de smulpapen onder ons, die niet behept zijn met Fran se eenkennigheid, kan „De zonnige keuken van Spanje en Portugal" zeker aanbevolen worden. Buiten de obligate paella en tortilla vindt men in dit boek een keur aan heerlij ke gerechten, die zonder de begaafdheid van Bocuse ook door de gemiddelde huisman en vrouw bereid kunnen wor den. Wat dacht u van kalfs- niertjes in een saus van sher ry7 Mede vanwege ons koloniale verleden is de Chinese keuken behoorlijk ingeburgerd in ons land. Al kunnen wij ons voor stellen dat de bereiding van de gerechten van de „afhaalchi- neees^ ver verwijderd zijn van Chineese maaltijd thuis kan de aanschaf van „Het grote boek met de heerlijkste Chinese re cepten" dienen. Middels vele recepten, verlucht met fraaie foto's, moet het mogelijk zijn thuis de sfeer van het verre oosten op te roepen. CHARLES BELS „Wijnwijzer Bourgogne". Hubrecht Duijker. Uitgeve rij Het Spectrum Utrecht Prijs ƒ49,50. „Spaanse wijnen". A.Larrea. Uitgeverij het Spectrum. 4 Prijs 49,90. •„De zonnige keuken van Spanje en Portugal". Joost Schipper en José Orlando Paz. Uitgeverij Kosmos Utrecht. Prijs ƒ24,90. „Het grote boek met de heer lijkste Chinese recepten". Cecilia en Wilson Au-yeung, Uitgeverij Zomer en Keu-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5