)ntslagen niet uitgesloten ij afslanking rijksoverheid *r Inenland/buitenland Grote kans op ondermijning OPEC-akkoord Textielfabrieken Twente weer vol bedrijvigheid L Protest actie bij centrale Borssele Stijging van defensie-uitgaven worden beperkt MARKTEN Ombudsman: Plaatsing in politiecel is soms onaanvaardbaar CcicLe Souiunt MAANDAG 22 DECEMBER 1986 PAGINA 3 dentenfeest idigt in drama HOVEN Tijdens een feest in Sndhovens studentencentrum is nacht van zaterdag op zondag st-jarige jongen uit die plaats in ,appehuis geduwd. Dat gebeurde de tweede en derde verdieping, igen is in zorgwekkende toe- jpgenomen in een ziekenhuis, litie heeft in verband hiermee -jarige man uit Venlo aange- n. Het feest werd gegeven on teer ter ere van de verdachte, [langs in Eindhoven is afgestu- "S Het slachtoffer drong samen iivee anderen tegen het einde van dest ongenood het studentencen- ijbinnen. Nadat het slachtoffer aldadig had gedragen ontstond '^trappehuis een schermutseling. Prijs Heidemij uit protest naar SBBO WAGENINGEN De Heide- mij handelt tweeslachtig: zij reikt aan de ene kant prijzen uit in het kader van een leefbaar heidswedstrijd en werkt ander zijds mee aan de bouw van de kruisrakettenbasis in Woens- drecht. Dat zegt een groep men sen in Wageningen die volgen de week een prijs van de Heide mij krijgt. Zij hebben aangekon digd het geld van deze prijs (duizend gulden) bij wijze van protest te geven aan een anti- Woensdrecht comité. Dat comi té is SBBO (Stichting Steun fonds Burgerlijke Ongehoor zaamheid). Dit gebeurt onder het motto „bouw een moestuin in Woensdrecht". Worm blust brand BLADEL Plaatsvervan gend brandweercomman dant Th. A. Worm trok zich gisteren in Bladel niets aan van zijn vrije dag en redde de kerk van St. Petrus Ban den van een ramp door een beginnende brand te blus sen. Worm woonde als ge woon kerkganger de ad- ventsdienst bij in de Bladel- se kerk, toen hij opeens zag hoe boven het zingende koor een adventskrans vlam vatte als gevolg van een lekkende kaars. De brandweerman bracht de krans naar beneden en bluste het vuur met enkele emmers water. De dienst kon na het oponthoud nor maal worden voortgezet. JONGEN (16) MISHANDELD ZOETERMEER Een 16-jarige jongen uit Zoetermeer is zater dagmiddag in z'n gezicht ge stompt, nadat hij een gebaar maakte naar een auto die hem bijna van de sokken reed. De jon gen stak de Voorweg in Zoeter meer over en kon nog net op tijd in de berm springen voor een auto die volgens hem met hoge snelheid op hem af kwam. De jongen was kwaad en maakte een gebaar waarna de bestuurder stopte. Zijn 24-jarige passagier stapte uit en stompte de jongen op z'n neus. De 24-jarige man, een dienstplichtig militair, is aan gehouden en overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. Tekort aan blaaspijpjes bij alcoholcontrole UTRECHT De Utrechtse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij een alcohol controle 1200 automobilisten aangehouden. Dertig van hen moesten een bloedproef on dergaan. Volgens de politie viel het resultaat mee in vergelijking met vorige maand. Toen moesten alleen de automobilisten blazen waarvan vermoed werd dat ze te veel gedron ken hadden. Er werden meer automobilisten aangehouden dan verwacht, zodat extra blaas pijpjes aangevoerd moesten worden uit Am sterdam en Den Haag. In de nacht van vrijdag op zaterdag hield de politie in Maassluis 800 automobilisten aan, van wie er 31 een rijver bod kregen opgelegd. Twintig kregen een pro ces-verbaal. In Amsterdam werden in de nacht van vrijdag op zaterdag 1147 automobi listen aangehouden. Vijfenveertig van hen kregen een proces-verbaal en 51 een rijver bod. Tonnen schade door brand ROTTERDAM Bij de raffinaderij van BP in Europoort, in het Rotter damse havengebied, heeft gistermiddag een brand gewoed in een ontzwavelings-unit voor gasolie. Door nog onbe kende oorzaak sloeg een pakking uit een warmte wisselaar in de unit. Uit het lek dat toen ontstond stroomde gasolie en wa terstof. Dat gebeurde on der grote druk waardoor de brand ontstond. Het vuur is bedwongen door de bedrijfsbrandweer van BP, die de unit af sloot. WIR-premie aan banden DEN HAAG Het kabinet heeft besloten de verhuur van bedrijfs middelen aan publieke en niet op winst gerichte instellingen voort aan uit te sluiten van een inves teringstoeslag (WIR). Zo hoopt het kabinet jaarlijks 250 miljoen gulden op de WIR te bezuinigen. Het geld zal worden gebruikt voor het technologiebeleid (195 miljoen gulden) en het voort la ten bestaan, zij het in beperktere mate, van een WIR-toeslag op milieu-investeringen. Het kabi net gaat ook een onderzoek doen naar de plotseling stijgende WIR- uitgaven. Dit jaar is tot nu toe 2,1 miljard gulden meer aan WIR besteed dan verwacht. (j (Van onze elementaire redactie) ;bHAAG Het kabi- al er alles aan doen afslanking van de e|ienst gedwongen 1 igen te voorkomen. uitgesloten zijn ze 'zo is zaterdag door ier Lubbers ver- d na afloop van een e!onvergadering van •kabinet dat alleen Wacht werd onder en. intal ambtenaren bij de ^erheid zal tussen 1988 D met 28.000 worden be- 5,Op de ministeries zelf A aantal ambtenaren met (negen procent) inkrim- °5oor het afstoten van ntnsten verdwijnen nog hi 7500 arbeidsplaatsen, fstandiging van de dienst arbeidsvoorziening bij het ministerie van Sociale Za ken levert nog eens 4000 func ties op. Met de operatie wil het kabi net 1,2 miljard gulden bezuini gen. Daarvan zal 200 miljoen gulden gebruikt worden om de operatie te begeleiden met ex tra maatregelen: scholing en incidenteel hogere beloning voor bepaalde ambtenaren. Het kabinet heeft besloten dat aJle bewindslieden de perso neelsreductie zelf invullen. Daarbij zijn een aantal keuzes mogelijk. Zo kan er meer per soneel afgestoten worden dan nodig. Het geld dat dit ople vert kunnen de ministeries naar eigen inzicht gebruiken. „Afkopen" van de inkrimping kan ook, mits de betrokken bewindslieden op andere pos ten van hun begroting bezuini gen. Geld dat vrijkomt door een betere organisatie van het departement mag worden be steed aan sociale maatregelen die de afslanking moeten be geleiden. Bij de afslankingsoperatie worden zoals gemeld gemeen te- en rijkspolitie ontzien. In het regeerakkoord stond dat de politie met vier procent in gekrompen moest worden over de totale kabinetsperiode. Besloten is nu dat percentage te verlagen tot twee procent. Dit jaar is daarvan al een pro cent tot stand gekomen. „Wij vinden een grotere korting achteraf niet verstandig", al dus de premier. Ook Ontwik kelingssamenwerking is ont- Verkeer Daarentegen zal het aantal ambtenaren op Verkeer en Waterstaat tussen 1988 en 1990 met 25 tót 30 procent worden ingekrompen - vooral door het afstoten van diensten. Daar mee levert minister Smit- Kroes de grootste bijdrage aan de operatie. Nu werken er op het ministerie nog ruim 19.600 ambtenaren. Dit aantal zal volgend jaar al met 521 zak ken. Volgens de cijfers van minister Van Dijk (Binnenlandse Za ken) zal het aantal ambtena ren bij Landbouw en Visserij met 21 procent omlaag gaan, bij Economische Zaken met 20 procent. Ook bij Landbouw zullen vooral diensten worden afgestoten. Het aantal ambte naren op het ministerie zelf gaat maar met zeven procent terug. Bij de afslankingsoperatie zul len volgens premier Lubbers de controlerende organen van de rijksoverheid worden ont zien. Hij wees in dit verband op de algemene inspectiedienst (AID) van Landbouw. Bij Fi nanciën zal de belastingdienst worden ontzien. Per ministëfle zal de perso- neelsreductlfvoor 1988 - 1990 uitkomen op de hieronder ver melde percentages. Tussen haakjes het personeelbestand eind 1987: Hoge colleges van staat 5 pet 1386) Algemene Zaken 13 pet 354) Ned.-Antill. Zaken 5 pet 61) Buitenlandse Zaken 10 pet 2190) Justitie 3 pet (16420) Binnenlandse Zaken 14 pet 3280) Onderwijs 15 pet 3472) Financien 9 pet (34500) Defensie 13 pet (27370) Verkeer en Waterstaat 25-30 pet (19170) Economische Zaken 20 pet 6440) Landbouw 21 pet (12730) Sociale Zaken 7.5pet 7150) WVC 13 pet 7240) VROM 13 pet 7880) ABP 13 pet 3825) Binnen drie maanden moet elke mi nister de plannen rond hebben. De ministers Van Dijk en Ruding (Fi nancien) controleren de uitvoering ervan in de komende jaren. Kritiek Wilton op overheid bij doop van onderzeeër SCHIEDAM Directeur B. Sluis van de Schiedam- se scheepswerf Wilton-Fij- enoord heeft zaterdag bij de doop van de tweede onderzeeër die Wilton bouwt voor Taiwan, felle kritiek geleverd op de Ne derlandse regering. Na de plechtigheid, verricht door mevrouw Ho-Chien Liu, echtgenote van de admiraal van de Taiwanese marine, zei Sluis dat de overheid door „machtsmisbruik Wilton gedu rende meer dan drie jaar in een nadelige positie heeft ge bracht". Sluis doelde op de voormalige minister van eco nomische zaken, Van Aarden- De doopplechtigheid van de Sea Tiger die door Wilton Fijenoord voor Taiwan werd gebouwd. ne, die volgens hem de Neder- de Schelde in Vlissingen wel landse ambassades in den vreemde had opgedragen Wil ton niet de medewerking te verlenen bij het werven van orders die de staatswerven RDM in Rotterdam en KMS krijgen. Volgens Sluis heeft Van Aardennes opvolger De Korte hieraan een einde ge maakt. „Hoewel hij er van daag niet is, danken we hem er toch voor". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. IATIS ELKE WOENSDAG DE IILAGEBII UW KRANT MET rriJRMATIEOVER EILMS.MUZIFK «TER. RECREATIE. EXPOSITIES t IEEN COMPLETE AGENDA HADVERTENTIE. IjROSCOOP 1You're dreaming of a white Christmas, dus u koopt witte bloemen V dit jaar geen jortcn. U stuuri v 1 Voor moeder, die weer k zoii grandioos kerstdi ner op tafel tovcit, tovert u een bloemetje op tafel Bij al die kerstbroden, ipuntjes, kerstkransjes, be- §3 scluutcn, sucadcbrood 3* hoort een bloemetje. cr zal rijzen wan- j een bloemetje IEMEN HOUDEN NMENSEN BORSSELE Een groep van ongeveer dertig men sen, lid van de actiegroep „De geest van Tsjerno- byl", heeft zich gisteren gedurende enkele uren vastgeketend aan de hek ken bij de koelwater in- en uitlaat van de kerncen trale Borssele. In een pamflet eisen de actie voerders onmiddellijke sluiting van de twee cen trales in Nederland en stopzetting van de plan nen van de overheid met betrekking tot kernener gie. De actie is volgens de actievoerders een voor schot op de grote protest demonstratie tegen kern energie, die op 24, 25 en 26 april gehouden zal worden. Op het terrein van de kerncentrale in Borssele hebben de actievoerders een groot spandoek uitgerold, waar op de sluiting van de centrale wordt geëist. DEN HAAG De uitga ven voor defensie zullen de komende jaren niet zo als in het regeerakkoord staat met twee procent per jaar toenemen, maar slechts met 1,75 procent. Het kabinet heeft dit zaterdag in het laatste beraad voor de kerstvakantie besloten. Het besluit betekent een nederlaag voor minister Van Eekelen (Defensie). Deze had zich vrij dagavond in het beraad nog hard gemaakt voor een verde re stijging van de defensie-uit gaven. Het kabinet besloot ook dat Van Eekelen geen extra geld krijgt voor het aankopen van Patriot- luchtverdedigingsraketten. Wel zal de defensiebegroting vanaf 1988 verhoogd worden voor de verbetering van de F16- straaljagers. In 1988 krijgt Van Eekelen daarvoor 20 mil joen gulden extra, in 1989 nog eens 30 miljoen gulden en in 1990 een bedrag van 40 mil joen gulden. Dat desondanks de totale groei in de defensie uitgaven omlaag gaat komt door de afslanking van het personeelsbestand bij Defensie, aldus premier Lubbers. Samenwonende ambtenaar wordt gelijk behandeld DEN HAAG - Alle onge- huwd samenwonende ambtenaren hebben met terugwerkende kracht tot 1 januari 1985 recht op ex traatjes die tot nog toe al leen maar voor hun ge huwde collega's golden. Wie ambtenaar is en met een partner samenwoont kan daar toe bij zijn werkgever aan kloppen als hii een notariële acte kan overleggen, waarin die samenleving is geregeld. Het geslacht van de partner doet daarbij niet ter zake. Een en ander is het gevolg van een uitspraak die de Centrale Raad van Beroep, de hoogste ambte narenrechter ons land, zeer onlangs heeft gedaan. GENÈVE De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) heeft afgelopen zaterdag een akkoord gesloten, maar of dat een lang leven beschoren zal zijn, is nog de vraag. Er bestaat een grote kans dat de disci pline tot produktiebeperking van de OPEC-landen on dermijnd wordt nu Irak heeft geweigerd het akkoord te ondertekenen. Het land wilde een produktieplafond van 2,2 miljoen vaten per dag, evenveel als oorlogsvij and Iran, maar de andere OPEC-landen wilden niet verder gaan dan 1,6 miljoen vaten per dag. Iran wil dat Irak uit de OPEC gestoten wordt wanneer het land niet alsnog binnen een maand het akkoord ondertekent. Het huidige akkoord voorziet in een beperking van de oliepro- duktie in de eerste helft van 1987 tot 15,8 miljoen vaten, 7,25 procent onder het huidige produktieplafond van rond de zeven tien miljoen vaten per dag. Verder keert de OPEC terug naar een systeem van vaste olieprijzen. Per 1 februari moet een vat ruwe olie gemiddeld achtien dollar kosten. Met dit akkoord is de OPEC terug op het oude prijs- en produk- tiebeleid, dat in december 1985 wera verlaten in een poging het geslonken marktaandeel van het oliekartel te vergroten. Die koerswijziging is geen succes gebleken. Het marktaandeel van de OPEC nam nauwelijks toe, terwijl de olieprijzen aan een vrije val begonnen tot een dieptepunt van minder dan tien dollar per vat. De architect van dit mislukte beleid, olieminister Jamani van Saoedi-Arabië, heeft tenslotte het veld moeten ruimen. De terugkeer naar een vaste olieprijs maakt een einde aan het zogenoemde „netbacksysteem", waarbij de prijs van een vat ruwe olie wordt gekoppeld aan de prijs die op de vrije markt voor de geraffineerde produkten wordt betaald. In de afgelopen twee weken is de olieprijs onder invloed van het optimisme over een mogelijk akkoord gestegen van gemiddeld 14,50 dollar per vat tot 16,50 dollar per vat op afgelopen vrijdag. Van de olieproducerende landen die niet tot de OPEC behoren hebben inmiddels Noorwegen, Mexico en Maleisië laten weten het akkoord te zullen steunen. BORNE De herstructu rering van de oude tex tielfabrieken in Twente verloopt veel sneller dan verwacht. Dit is te danken aan de voortvarende wijze waarop overheden en bedrijfsleven deze enorme klus samen aanpakken. Negentig miljoen gulden is er de afgelopen zeven jaar in geïnvesteerd. Deze inspanningen hebben structureel al zo'n duizend arbeidsplaatsen opgele verd. Overijssels gedeputeerde drs. J. Dijkema heeft dit gister avond gezegd bij de herope ning van de Evenementenhal in Borne. Deze accommodatie is ondergebracht in het voor malige complex van de textiel fabriek Spanjaard. De hal is geschikt voor grootschalige manifestaties. Ook zijn er mo gelijkheden voor tv-uitzendin- gen gecreëerd. De textielbedrijven waren in het begin jaren zestig nog het bruisend middelpunt van de meeste Twentse steden. Maar er kwam de klad in de textiel- en kledingindustrie. Terwijl de werkgelegenheid daalde van 40.000 banen in 1963 tot onge veer 6000 anno 1986, kwamen tientallen bedrijfspanden leeg; steenkolossen die snel verpau perden. In eerste instantie hadden de gemeenten nog voldoende geld om de leeggekomen gebouwen op te kopen en te slopen. Maar toen de financiële mogelijkhe den verminderden konden de gemeenten dit soort grootscha lige saneringsoperaties niet al leen meer financieren. Tegelij kertijd ontstond in Twente ook een toenemende vraag naar eenvoudige en goedkope huisvesting. Het concern Nij- verdal ten Cate speelde op die behoefte in en zette de eerste schreden op de weg van herin richting van oude panden. Ook de overheid en de EG bleken bereid aan dit soort projecten een steentje bij te dragen. LEIDEN Groente- en fruitveiling, maandag 22 december: aardappelen: 50; andijvie: 137-190; Kroten: 28; boerenkool: 36-84; witte kool: 35-61; prei: 69-94; spruiten al: 61-71; all: 53- 61; b I: 43-50; bil: 35-41; d: 105-325; uien: 10-61; waspeen: winterpeen: 9- 41; witlof: 125-300; sla: 55-79; peter selie: 53-130; selderij: 41-71; paksoi: 65. VEEMARKT LEIDEN (22-12) - Prijzen in gulden per kg geslacht gewicht en ontvet: dikbillen extra kwal 8,75- 13,00, stieren 1e kwal. 7.30-8,35 en 2e kwal. 6,30-7,30. vaarzen 1e kwal 6,40-7,50 en 2e kwal. 5,25-6.40. koei en 1e kwal. 6.20-7.45. 2e kwal. 5.40- 6,15 en 3e kwal. 4,80-5,40, worstkoei- en 4.75-5.50. Prijzen In gulden per kg geslacht ge wicht: schapen 5,00-6,75, lammeren (rammen) 8.50-9,50. lammeren (ooi en) 8.00-9,50. Prijzen in gulden per stuk: schapen 170-235, lammeren (rammen) 190- 240. lammeren (ooien) 180-200 Aanvoer: totaal 900 stuks, waaron- dern 657 slachtvee. 125 stieren en 118 slachtschapen en lammeren Overzicht (handel en prijzen) slacht vee en stieren traag - lager stieren traag - lager, schapen en lammeren goed - gelijk. EMELS WLHlttlTftfl INoe machine DOEN, HOOR |W60\IS_ A/fff DEN HAAG Rechten van gedetineerden op een bepaalde behandeling en klachtrecht mogen niet in het gedrang komen als justitie door het cellente kort haar toevlucht moet nemen tot politiecellen. van de plaats waar (voorlopi ge) hechtenis wordt uitgeze ten, moet de noodzaak van de gevangenhouding afwegen te gen het belang van de betrok kene. Als de politie niet in staat of bereid is de nadelen van het verblijf in een politie cel te beperken moet het OM iemand daar niet onderbren gen. De Nationale Ombudsman zegt dit in een uitspraak over een klacht die een echtpaar uit Goes had ingediend tegen de burgemeesters van Papen- drecht, Sliedrecht, Dordrecht en Gorinchem over de behan deling door de politie die hen ten deel was gevallen in de zo mer van 1985. Het echtpaar had pannen gekregen tijdens een tietsvakantie en had de politie daarop om informatie gevraagd voor een overnach tingsplaats. Die kreeg de man inderdaad, maar niet waar hij gedacht had. Hij had nog voor zeshonderd gulden bekeurin- ten uitstaan en werd voor de euze „betalen of twaalf dagen zitten" gesteld. Noodgedwon gen Jcoos hij voor het laatste en rriocht toen meteen bliiven. Hij moest zijn vervangende hechtenis naar onder slechte omstandigheden in cellen van drie politiebureaus in Papen- drecht, Dordrecht en Gorin chem uitzitten. De Ombuds man heeft na een inspectie van de betrokken politiebu reaus geconcludeerd dat in dit geval het Openbaar Ministerie niö had mogen kiezen vq^r verhliif in w>n nolitieoel

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3