Twee doden door gladheid Glad fi Politietroepen naar Shanghai na massabetoging Belasting- en premiedruk gaat toch iets omhoog Twee doden bij aanrijding Buit drie ton bij overval Leidse bank een einverkeer leer met rankrijk Voyager jliegt mor op chema WEINIG KANS OP WITTE KERST ^eidenaar gewond a steekpartij BERICHT ADVERTEERDERS An ti- vrieswijn superon tdooier Oostenrijkse wegen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthod Pers, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm. kleintjes f0,44 per mm. Wisselend bewolkt. Vooral aan de kust sneeuwbuien. In de nacht en ochtend lichte en landinwaarts matige vorst. Middagtemperatuur van 3 gra den bij zee tot -1 graad in het oosten. Matige wind uit het noorden, aan de kust soms hard. Zon op: 08.47; onder: 16.30; Scheveningen hoog wa ter: o7.20 en 19.38; laag water: 02.46 en 15.27. Maandag 22 december 78e jaargang no. 23688 i hten, wachten, urenlang iten. De vrouw op deze is een van de velen, die de Franse treinstaking [getroffen. *'jlECHT Het treinver- _T naar en uit Frankrijk is daag geheel tot stilstand -omen als gevolg van de ie staking van spoorweg- oneel in Frankrijk. De ■Jen uit Amsterdam naar HFranse hoofdstad rijden 1 J verder dan Brussel en ke- iwdaar. Belangrijke interna- l|Vle treinen naar Zuid-Eu- worden omgeleid via and. Het is niet bekend Franse machinisten hun Sacharov morgen terug in Moskou MOSKOU De Russische dissident Andrei Sacharov en zijn vrouw Jele- na Bonner keren morgen terug in Moskou, na een jarenlange periode van interne ballingschap in de afge legen stad Gorki. Volgens Sacharov zijn aan zijn vrijlating geen voor waarden verbonden. Verder wilde hij geen commentaar geven. De schoon moeder van de Russische dissident Andrei Sacharov gaat na een verblijf van bijna zeven jaar in de Verenigde Staten terug naar de Sovjet-Unie. De 86-jarige Ruth Bonner wil bij haar dochter, Jelena Bonner, en schoon zoon in Moskou gaan wonen. Pag. 5: Sovjet-Unie zal meer emi gratie toestaan. Aarde telt in 2.000 6,2 miljard bewoners WASHINGTON De wereldbe- volking zal omstreeks het jaar 2.000 uit circa 6,2 miljard mensen bestaan. Op dit moment zijn er 4,9 miljard aardbewoners. Dat heeft het Amerikaanse bu reau voor de statistiek (ABS) be rekend. Thans leeft 21 procent van de wereldbevolking in Noord-Amerika, Europa en de Sovjet-Unie. Nigeria, waar nu on geveer 103 miljoen mensen wo nen, zal in 2035 meer dan 400 mil joen inwoners hebben. Het zal dan het dichtstbevolkte land zijn na de Volksrepubliek China en India. Gasprijs tuinders omhoog DEN HAAG De gasprijs voor tuin ders zal op 1 januari met 1,3 cent per ku bieke meter stijgen tot zeventien cent. Daarmee komt een einde aan de bijna voortdurende da ling van de gasprijs dit jaar. Oorzaak van de stijging is het duurder worden van stookolie op de internationale markt. ïng morgen voortzetten. OJAVE Het Ameri- lanse ultra-lichte vlieg- aiig .Voyager nadert het nde van zijn reis. Met de ind in de staart vliegt _it momenteel boven het '"aribische gebied in een ™»ging een nieuw lucht- jartrecord te vestigen >or zonder bijtanken ind de wereld te vliegen, et toestel werd zaterdag »ven de oceaan gecon- bnteerd met twee crises. erst waren er, als gevolg »n een nalatigheid, pro- lemen met de oliedruk -an de achterste motor, -titer kreeg het toestel te jaken met onverwachte Jlrbulentie en werd het liegtuig ruw heen en eer geslingerd. De lan- „jng zal, als alles goed lat, morgen plaatsvinden "1 Californië: een dag eer- ^r dan gepland. bod staan bij inken duurder Sterdam Het rood jn bij de banken wordt ir duurder. Als eerste bank (t de nmb aangekondigd, zij met ingang van morgen Jpslagrente op debetsaldi in' ^ning-courant zal verhogen een half tot een vol pro- t. Ook andere banken heb- arl een verhoging in beraad verwacht mag worden, dat 7;spoedig de stap van de IB zullen volgen. mi LEIDEN De winter heeft gisteren exact op de openings dag van zijn regeerperiode in Nederland de herfst met heuse sneeuwbuien naar de koelkast verbannen. De sneeuw leidde op een groot aantal plaatsen tot slip- en schuifpartijen in het verkeer. In Maarssen ver dronken twee mensen na een slippertje. Ook in de Leidse regio leidde de gladheid tot enkele ernstige onge lukken. Een 50-jarige Katwijker raakte vanochtend ernstig gewond bij een slippartij, gisterochtend overkwam dat een 22-jarige in woonster van Boskoop. Volgens de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen was er op de betrekkelijk rustige autowegen voornamelijk materiële schade. Op verscheidene wegen is pekel ge strooid. In de Randstad is nog niet echt sprake van sneeuw van beteke nis geweest, maar in het oosten van het land is op vele plaatsen al der tien centimeter sneeuw gevallen. Doordat de temperatuur in de loop van de week weer geleidelijk toe neemt, is in het westen de kans op een witte Kerst niet groot. Dat is anders in bijvoorbeeld Oos tenrijk, waar sommige wintersport plaatsen al sneeuwhoogten melden van 1.20 meter. Velen van de tien tallen duizenden Nederlanders die de afgelopen dagen met winter sportvakantie zijn gegaan hebben die enorme sneeuwlagen zes tot elf uur later dan verwacht met eigen ogen kunnen aanschouwen. Als ge volg van een ongeluk met een Bel gische bus op de Autobahn tussen Neurenberg en Mtlnchen, waarbij 29 mensen min of meer ernstig ge wond raakten, ontstonden grote fi les in de richting Oostenrijk. Tussen Mtlnchen en Salzburg was zelfs sprake van in totaal 130 kilometer file. De Oostenrijkse douane kon de vele gelijktijdig arriverende bussen niet aan, zodat ook bij de grens veel oponthoud ontstond. Het ontbreken van sneeuwkettingen bracht veel automobilisten en buschauffeurs in de problemen. Twee buschauffeurs van De Jong Intra Vakanties raak ten op de plaats van bestemming ge wond toen zij bij het aanleggen van de sneeuwkettingen werden gegre pen door een wegslippende auto. Ook in en op weg naar andere va kantielanden hebben de ski-enthou siastelingen veel hinder ondervon den van sneeuwval en gladheid. Pag. 7: Zwaar gewonden in Leid se regio Tienduizenden studen ten in de Chinese ha venstad Sjanghai eisten dit weekeinde meer de mocratische rechten. SHANGHAI In Shang hai zijn vanmorgen poli- tieversterkingen aangeko men om een einde te ma ken aan de onlusten en demonstraties. Oproerpo litie ontruimde vanmor gen de hallen van het centraal station, ofschoon zich daar geen betogers bevonden, maar alleen wachtende mensen, zo meldden westelijke ver slaggevers. De Chinese havenstad is de af gelopen dagen het toneel ge weest van massale studenten en arbeidersbetogingen. De demonstranten willen grotere democratie, meer vrijheden en komen op voor de mensen rechten. Uit Kanton werd vandaag gemeld dat ook daar duizenden studenten de straat zijn opgegaan, zodat de bewe ging zich steeds verder lijkt uit te breiden over de grote steden in China. Gisteren togen tienduizenden studenten en arbeiders naar het centrum van Shanghai waar zich onder meer het kan toor van de communistische partij bevindt. Zaterdag waren volgens ooggetuigen tientallen studenten afgeranseld bij beto gingen. Het officiële persbu reau Nieuw-China, dat giste ren voor het eerst iets meldde over de betogingen, meldde dat zaterdag meer dan dertig politie-agenten waren ver wond door studenten die zich weigerden te verspreiden. Nieuw-China liet zich afkeu rend uit over de betogingen. De autoriteiten hadden eerder verklaard dat de acties legaal zijn, maar dat het er ook om gaat dat bij betogingen geen wetten mochten worden over treden, zoals het blokkeren van het verkeer. Pagina. 5: Chinese studenten eisen hervormingen IDEN Een 20-jarige Leidenaar heeft vrijdagavond een sla- erlijke bloeding opgelopen na een steekpartij op de Narm- iat. De toedracht is niet bekend. Het slachtoffer strompelde ir de Steenstraat, waar de bloeding aanvankelijk door een jrbijgangster werd gestelpt, waarna de-man werd afgevoerd ir het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. (ADVERTENTIE) voor onze In verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor let aannemen van advertentie-opdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor de I EDITIE VAN ZATERDAG 27 DECEMBER kunnen advertenties worden aangeboden tot woensdag 24 december 11.00 uur. .9? WENEN In Oostenrijk gaat men de onverkoopbare wijn, die is aangezoet met een soort anti-vries, gebruiken als su- per-ontdooier op de wegen. De glycolwijn, zoals de met diët- hyleenglycol aangelengde wijn wordt genoemd, blijkt name lijk een goedkoop en milieuvriendelijk alternatief voor strooizout. Bovendien is het een goedkope manier om af te komen van de miljoenen liters wijn die liggen opgeslagen sinds in mei vorig jaar werd onthuld dat sommige wijnhan delaren anti-vries toevoegden. De Oostenrijkse wijn kreeg een bijzonder slechte naam in de wereld en vele wijnprodu centen gingen bankroet. De glycolwijn, die sindsdien in magazijnen ligt opgeslagen, wordt vermengd met strooizout en dat blijkt ijs en sneeuw bij veel lagere temperaturen dan het gewone strooizout, te ontdooien. Omdat in de „Super-ontdooier KF 28" veel min der calcium zit dan in zuiver strooizout is het lang niet zo schadelijk voor het milieu. De in de wijn aanwezige alcohol wordt zeer snel afgebroken en is onschadelijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De druk van belastingen en pre mies op de lonen zal de komende jaren met 0,3 procent toenemen. Dit is in strijd met de doelstel ling in het regeerakkoord de lastendruk om zijn minst gelijk te houden en zo mogelijk omlaag te brengen, aldus premier Lubbers zaterdag na af loop van het kabinetsbe raad. Hij baseert zich hier bij op berekeningen van het Centraal Planbureau en het ministerie van fi nanciën. De premier ontkende dat de lasten omhoog gaan doordat het aantal werklozen minder is gedaald dan werd aangeno men. Volgens Lubbers zijn de doelstellingen van het kabinet het aantal werklozen in 1990 terug te brengen naar 500.000 en het financieringstekort te beperken tot 5,25 procent „binnen handbereik", ondanks de wat tegenvallende gasba ten. Het kabinet rondde zaterdag de beraadslagingen over de be grotingen af. Alle bezuinigin gen zijn nu verwerkt in de meerjarenramingen van de di verse ministeries tot 1991. Te vens maakte het kabinet de staat op van de bezuinigingen die tot nu toe in de begrotin gen voor 1987 zijn doorge voerd. Het kabinet werd het ook eens over het aanpakken van fraude bij belastingen en premies. Daardoor moet twee miljard gulden extra binnen komen. Pag. 3: Ontslagen niet uitge sloten bij afslanking rijles- dienst Compact discs gestolen LEIDEN Dieven hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 1500 compact discs ge stolen uit een winkel in ge luidsapparatuur aan de Bree- straat. Ook werd een compact disc-speler gestolen en werd er een greep in de kassa gedaan. De waarde van het gestolene bedraagt omstreeks 60.000 gul den. De inbrekers kwamen binnen door een lichtkoepel op het dak. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Op woensdag 24 en 31 december zijn onze kantoren 's middags om 16.00 uur GESLOTEN Direktie Sijthoff Pers NOORDWIJKERHOUT De 21-jarige H.M. Kerkvliet uit Noordwijkerhout is in de nacht van zaterdag op zondag door een verkeersongeval in haar woonplaats om het leven gekomen. De bestuurder van de auto, de 21-jarige A.W. de Kooker uit Lisse, overleed zondagmiddag in het Academisch ziekenhuis in Lei den. Hij was in eerste instantie met zware verwondingen naar het AZL gebracht. Volgens de politie raakte de auto van de bei de slachtoffers door nog onbekende oorzaak van de weg en reed tegen een boom. Oranje maakt geen indruk LIMASOL Hoewel bondscoach Rinus Michels zich tevreden toonde na de winst van Nederland op Cy prus kon het Nederlands elf tal met twee doelpunten geen echte indruk maken.' Op een knollig veld was Oranje wel constant in bal bezit, maar de vele aanval len gingen niet gepaard met de nodige inventiviteit. Ne derland verdeelde de doel punten over beide speelhelf- ten toen eerst Ruud Gullit (een schitterende kopbal) en later John Bosman (na een fraaie aanval) de doelman van Cyprus konden kloppen. Laatste keer In Amsterdam maakte Betti- ne Vriesekoop bekend dat ze nimmer meer aan een natio naal kampioenschap zal deelnemen. De tafeltennis speelster uit Hazerswoude veroverde voor de tiende maal de enkelspeltitel. Om dat haar laatste seizoen in het teken staat van de voor bereiding op de Olympische Spelen van Seoel, zal ze de volgende Nederlandse titel strijd overslaan. Overleden De voorzitter van de Engelse amateurvoetbalclub Scarbo rough is in het weekeinde overleden, nadat een sup porter hem een kopstoot in de borststreek had toege diend. De 47-jarige, 127 kilo gram wegende Barry Adam- son trachtte tijdens een be kerduel een ruzie te sussen tussen rivaliserende suppor ters. Temidden van de relle tjes stormde één van de vechtenden op Adamson af, waarna hij hem met het hoofd vol tegen de borst trof. Adamson zakte daarop in el kaar. Volgens de te hulp ge roepen arts is Adamson een kwartier na de kopstoot overleden. Behalve de winstpremie van 3000 gulden hield Ruud Gullit nog een beker over aan de gewonnen interland op Cyprus. Van de Cypriotische voetbalbond kreeg de aanvoerder van Oranje spontaan een bekertje uitgereikt. LEIDEN De overvallers van de geldloper van de Nutsspaar- bank op het Bevrijdingsplein hebben vrijdag 300.000 gulden buitgemaakt en niet, zoals aanvankelijk werd aangenomen, 100.000 gulden. Vast staat inmiddels dat één van de overvallers ongeveer 25 jaar was en tamelijk gezet. De Leidse politie zoekt nog steeds getuigen van deze overval, deze omstreeks 10.00 uur plaatsvond. Het gaat dan met name om het moment kort na de overval, toen de overvallers op de Jacob van Campenlaan een witte Volkswagen Golf achterlieten en in een andere vluchtauto moeten zijn weggereden. Verder worden nog getuigen gezocht van de overval op de Kortimarkt in winkelcentrum De Koper molen, die eveneens op vrijdagmorgen heeft plaatsgevonden. Dalende temperaturen, radioberichten over gladde wegen, weersvoorspellers die praten over een Witte Kerst, bevroren autosloten en ruitenkrabbende au tomobilisten. We kunnen er niet omheen: de winter heeft het offensief ingezet. De verwarming moet een paar graadjes hoger en de krant komt mis schien een paar minuutjes later. Want reken maar dat onder zulke omstandigheden de expeditieafde ling van een krant het niet gemakkelijk heeft. En dan niet te vergeten het gesjouw van al die bezor gers. Vraag dus niet hoe, maar De Leidse Courant komt bij u thuis. En mocht dat. (nog) niet zo zijn dan komt dat natuurlijk omdat u onderstaande bon nog niet hebt ingevuld. Dat is nogal glad. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ficidócSouAont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1