MICHELS TEVREDEN Magere score en matig spel eicLeCou/icmt IJskrabber want ert Jacobs aar AZ? AVRO EN NOS KIBBELEN OM VAN KEMPEN IJshockey- trainers naar VS fie nten C Van der Gijp: Die verdediger draaide als een vrachtwagen V MAANDAG 22 DECEMBER 1986 PAGINA 17 PARD Bert Jacobs is (AZ gepolst om na de win- in dienst te treden bij fkmaarse club. De voet- liner zal dan Han Berger »n gaan vervangen, die week de laan werd uit ird. Berger is inmiddels weer onder dè pannen, hij is het komende half j trainer bij Fortuna Sit- De Limburgse club zond zaterdag heen, omdat innenkort een kaak-ope- moet ondergaan en der- niet kan garanderen op |t te zijn. Het bestuur van ina Sittard was niet te- over de prestaties, die in de eerste seizoen- [met zijn team boekte. Na itien wedstrijden bezet de dse formatie met vijftien >n de veertiende plaats, is sukkelt al geruime tijd zijn gezondheid. Enige iclen geleden moest hij een kaakoperatie verstek gang, binnenkort moet •nieuw onder het mes. De ïr-coach was wegens va- Bert Jacobs. Han Berger. kantie niet voor commentaar bereikbaar. Met Fortuna Sit tard was Jacobs al overeenge komen zijn aan het einde van dit seizoen aflopende contract niet te verlengen. „We hebben in de eerste competitiehelft nogal wat punten laten liggen. Na de winterstop moeten we er met zijn allen flink tegen aan. Dat kan niet met een trai ner, die dan wellicht nog niet geheel fit is", aldus Joop Cas- tenmiller, manager van Fortu na. Met ingang van de volgende voetbaljaargang gaat Berger aan de slag bij FC Utrecht. Die onverwachte transfer was voor het bestuur van AZ aan leiding Berger op straat te zet ten. Vandaag beslist de in de- gradatiezorgen verkerende Alkmaarse eredivisieclub over de opvolging. Voorzitter Arie Ligthart: „Jacobs is één van onze kandidaten. Wij willen op 5 januari een nieuwe start maken. Het liefst met een trai ner die langer dan tot het ein de van dit seizoen blijft". JOCKEY BETAALT SUPER-BORGSOM NEWMARKET De roemruchte Engel se jockey Lester Piggott, die vrijdagavond werd gearresteerd op verdenking van be lasting-ontduiking, is na het betalen van drie miljoen gulden vrijgelaten. De waar borgsom is hoogste uit de geschiedenis van de Britse rechtspraak. De 51-jarige Piggott zou een groot deel van zijn vermo gen hebben verzwegen voor de belasting dienst. De fiscus zou daardoor een bedrag van bijna negen miljoen gulden hebben gemist. Om de borgsom te kunnen beta len, verpandde Piggott zijn bezit, waaron der een villa en een manege. Rijproef mislukt MAINZ De 17-. Steffi Graf, zelf nog in het bezit van een r. wijs, heeft zaterdag haar zoveelste auto verdiend door met een overwint van 6-2, 6-3 op Heike Thoms voor de derde maal beslag te leggen Westduitse indoor tel. De eerste rijproef lukte. Met een gangetje van vijf kilometer reed Steffi Graf over de voet van een lijnrechter. Jos Kuyer eindredacteur Studio Sport HILVERSUM Jos Kuyer (32) is met in gang van april '87 be noemd tot eindredac teur bij Studio Sport. Kuyer was sinds '75 werkzaam voor de AVRO, waarvan de laatste acht jaar voor Sportpanorama. Sinds '85 werkte hij daar naast mee aan de NOS-radiorubriek Langs de Lijn. UTRECHT Richard van .Kempen vormde voor de bekermarathon in Utrecht de inzet van een mini-conflict tussen de AVRO en NOS. Beide omroepen wilden een televisie-portret van de smaakmaker in het marathonschaatsen maken en kibbelden over de vraag wie de oud ste rechten had. De NOS had met Van Kempen telefonisch de afspraak gemaakt zaterdagavond voor de wedstrijd enkele opnames te maken. De AVRO wilde het later op de avond doen. Omdat de NOS-ploeg te laat arriveerde, stuitte ze niet op Van Kempen maar op de AVRO. Van Kempen was de hal uitgegaan voor de warming-up. Jack van der Voorn van de A VRO was gepikeerd over het NOS-initiatief. „Wij verslaan vrijwel alle marathons. Met Stu dio Sport bestaat de afspraak dat het een hand jevol wedstrijden doet en wij de rest. De NOS zou zaterdag de race in Utrecht verslaan. Voor behoud van de continuiteit in de verslaggeving hadden wij daarom een portret van Van Kem pen gepland. Horen we van die NOS-jongens dat ze dezelfde opdracht hebben". Het gekibbel werd harmonieus opgelost. De NOS maakte enige sfeerbeelden en de A VRO sprak met Van Kempen af; dat ze heden bij de rijder thuis een opname zal maken. Van Kempen zag er de hu mor wel van in. „Je hoeft maar een paar mara thons te winnen en de omroepen vechten al om je", was zijh reactie. GELEEN De trainers van de Nederlandse ijshockey clubs uit de eerste divisie kunnen rekenen op een uitnodiging voor een opleidingsweek in de Verenigde Staten. Dat vertel de coach Lou Vairo van de na tionale selectie in Geleen, waar Nederland met 5-4 van Frankrijk won. Vairo heeft contact gelegd met de Ameri kaanse bond, die een trai ningscentrum heeft in zijn voormalige woonplaats Colo rado Springs. De coaches kunnen de oplei ding, die in juli wordt gege ven, afsluiten met een exa men, dat bij goed gevolg het op één na hoogste Amerikaan se diploma oplevert. Volgens Vairo is het gebruikelijk, dat de bond van zijn vaderland buitenlandse trainers uitno digt. Alle verblijfs- en studie kosten worden vergoed. De Nederlanders hoeven louter de reiskosten te betalen. msterverlies een Foreholte-speel- had na de twee ver- l wedstrijden in het jurnooi aan een zege (Quintus gedacht, dat de eerste com- iwedstrijd op zo'n 20-5 nederlaag zou en, had zelfs de te pessimist niet ?n voorspellen, ging de in de eredi- 5 debuterende Voor- te formatie wel de- t met die cijfers ten r. Een nederlaag die (enken geeft, zeker tt coach Wim Geer- slechts het gemis stoorspeelster en k-outspecialiste El- Varmerdam als ex- kon aanvoeren... cskémethy igens bestaat de mo eheid dat Foreholte ingang van vandaag dagen (trainingen) Ie week over Jan kémethy, bonds- i van het dames- balteam, zal kunnen tikken. Vanavond it het bestuur van tfHV over verlen- van het contract de bondscoach. deze beslissing ne- uitvallen, dan Kecskemethy naar lout. De contacten Kecskémethy en ^olte verliepen via {team dat zowel Fo- Ite als het Neder- l team sponsort. In {eval dat WVC geen beschikbaar stelt het aanhouden van kémethy en de bond een andere bonds- j kiest, stelt het luterbedrijf geld be- 7l baar om Kecské- 3y als technisch ad- |)r en trainer van het ^twaalftal voor de te behouden. Daar- yerbindt het wel de tvaarde dat Kecské- ly twee maal in de de selectie van Fo- Ite zal trainen. waterpoloërs van benutten het tref- et regerend lands- •ioen VZC zaterdag kloof met datzelf- 'eenendaalse team 'ie punten te vergro- VZC won met 6-7 en zich derhalve een luigende herfstkam- I noemen. De liGB imponeerde niet, maar won wel. verwinning op Zian kon echter niet Inderen dat de Lei- ars na de nu inge- n lange winterstop le degradatiepoule U moeten optreden. tgebekerd ■enige voetbalelftal Leidse regio kwam 'hdagelf van FC Lis- Igelopen weekeinde officieel in actie. Ier veel succes overi- De reserves van het Irdamse Excelsior de Lissese forma- [t de bekerstrijd via 1-3 zege. Jaap Boere van FC Den Remco) was de man bij de oudpa- ^lub. Hij scoorde Stand groep 5 Nederland 3 2 1 0 5 3-0 Griekenland 3 2 0 1 4 7-5 Polen 2 1 H3 2-1 Hongarije 2 0 0 2 0 1-3 Cyprus2 0 0 2 0 2-6 LIMASSOL Rinus Mi- chels heeft op Cyprus niet in de spanning verkeerd van twee jaar geleden, toen Peter Houtman pas in de laatste minuten Ne derlandse winst veilig stelde. De bondscoach was dan ook tevreden. Zijn elftal immers had het kar wei geklaard op de ma nier die hem voor ogen stond. „Ik heb de spelers gezegd van het begin met volle kracht vooruit te voetballen. Dat was nood zakelijk om kansen te krijgen. Er moest ook tot het einde worden doorge vochten om een aantrek kelijke score te bereiken. Het is allebei gebeurd". „Wij zijn ook, nadat wij met 1- 0 waren voorgekomen, niets behoudender geworden", be schouwde "Michels na. „Wij hebben voortdurend met een kleine defensie gespeeld, on danks de gevaren van het Cy priotische opportunisme. De wedstrijd was afgelopen bij de stand 2-0. De tegenstander gaf het op dat moment definitief op. Bij ons is toen echter ook enigszins de gedachte binnen geslopen dat de koers gelopen was. Begrijpelijk, de wedstrijd had kracht gekost. Wanneer je voortdurend het spel moet ma ken en ook nog alle risico's dient te vermijden, dan is dat slopend, zeker op zo'n zwaar veld. Wij hadden bovendien niet allemaal fitte spelers. Spelbos achtte zich sterk ge noeg om te spelen, in zijn posi tie kan hij ook zijn krachten redelijk verdelen. Rijkaard echter was door zijn griepje werkelijk aan het eind van zijn mogelijkheden. Hij vroeg om vervangen te worden, toen ik van plan was iets te veran deren op links, waar het niet goed ging. Ik heb Vanenburg toen voor Rijkaard laten spe len, het ging mij te ver op een stand van 1-0 twee wissels in te zetten". „De keuze van Van der Gijp voor Van 't Schip paste in het beeld van de wedstrijd die ik verwachtte. Van 't Schip heeft meer waarde voor het elftal, Van der Gijp, goed in vorm de laatste tijd, draagt meer bij tot de aanval en hij kan zelf bo vendien ook scoren. Wij Wil den immers aan een grote uit slag werken. Nederland heeft op dit moment weinig vleugel spitsen die zich prettig voelen wanneer er ook met twee aan vallers in het centrum wordt gespeeld en dat was een ande re reden om Van der Gijp te nemen, ook omdat ik de flan ken aan de buitenkant van het veld wilde houden". Vrachtwagen Van der Gijp had een prettige middag gehad. „Die verdedi ger die ik tegenover mij had, draaide als een vrachtwagen. Dan is het niet moeilijk. Ik vond dat het veel beter ging dan twee jaar geleden, ook omdat het veld, vergeleken met toen, redelijk goed was. Stel je voor dat het zo had ge regend als zaterdag, dan was ieder soort voetbal onmogelijk geweest. Je weet dat het moei lijk wordt. Je kunt zo'n inter landwedstrijd vergelijken met een bekerwedstrijd als PSV - TOP. Dan maken wij ook min der doelpunten dan bijvoor beeld tegen Excelsior. Simpel omdat die amateurs alleen maar denken aan het zo klein mogelijk houden van de score. Ik heb het best in de eerste helft gespeeld, in de tweede zijn er misschien wel twintig minuten geweest, waarin ik de bal alleen maar van afstand heb gezien. Op zo'n moment zou ik eigenlijk wel eens op zoek willen gaan. Maar het mocht niet, ik moest buiten blijven. Dat heb ik ook ge daan". „Spelen tegen een elftal dat al leen maar uitgaat van uitschie ters", vond Ruud Gullit, „is verschrikkelijk moeilijk. Ik denk dat wij het goed hebben gedaan. Zeker wanneer je er van uitgaat dat Cyprus een paar weken geleden tegen Griekenland zelf nog twee doelpunten heeft gemaakt. Dit soort wedstrijden is nu een maal erg moeilijk. Je kunt het eigenlijk nooit goed doen. Wanneer je de krachtsverhou dingen bekijkt, zou je mis schien met 5-0 moeten win nen, maar om dat bereiken moet je risico's nemen en dan weet je nooit wat er gebeurt. Je moet er namelijk ook reke ning mee houden dat het een heel slecht veld was, je voet balt slechts op één helft en de tegenstander gaat er erg fel in. Tegen Polen hadden wij het spel meer in handen moeten nemen, nu hebben wij het ge daan en meer mag je niet ver wachten. Vorige keer dat wij hier speelden, maakten wij maar één doelpunt en pas een paar minuten voor tijd. Dan kun je toch alleen maar zeg gen dat wij het goed hebben gedaan. Ik ben tenminste blij dat het zo is afgelopen, zoals ik ook dolgelukkig was dat het veld nog een beetje droog was geworden. Ik had echt niet ge weten wat het geworden zou zijn, als het er net zo had bij gelegen als zaterdagmiddag". Ruud Gullit springt boven iedereen uit en kopt de bal in het doel van Cyprus. LIMASSOL Het Neder lands elftal heeft zichzelf overtroffen. In de uitslag tenminste van de wed strijd tegen Cyprus. De score van 2-0 is een „re cord". De vorige landen- wedstrijden voor wereld- kwalificatie eindigden op 1-0, een nonchalant Ajax werd ooit zelfs door Omo- nia ingepakt. De score blijft desondanks mager na matig voetbal op een slecht veld. Feitelijk al leen door aanvoerder Ruud Gullit zullen Rinus Michels en het nationale voetbal niet al te langdu rig pijnlijke herinneringen overhouden aan de kort ste dag van 1986. Gullit, in alle opzichten de voor man van de ploeg, zorgde er voor dat de score tot stand kwam. De eerste treffer kopte hij zelf schit terend in na een vrije trap van Van Tiggelen, voor de tweede legde hij de bal klaar op het hoofd van Bosman. Die twee doelpunten waren, een paar andere opmerkelijke pogingen van de PSV-er daar gelaten, ook de enige hoogte punten van een wedstrijd die volledig werd bepaald door de Nederlanders. Het elftal heeft zich geen moment los kunnen maken van de druk dat er geen eer te behalen viel. Een andere uitslag dan een over winning zou een ramp zijn, een uitslag met ruim een ver schil was een noodzaak, omdat in groep 5 van de Europese kwalificatieronden de tegen Cyprus gemaakte doelpunten zwaar kunnen wegen. Het kleine gespleten eiland in de Middellandse Zee had wei nig voetbalkwaliteit te bieden. De verdediging was bovendien nog verzwakt door het ontbre ken van Andrelis en record- international Pantzarias, zoals Nederland trouwens Van Bas ten ernstig miste. Michels had daardoor in de buurt van het strafschopgebied van de Cy prioten, waar de wedstrijd zich grotendeels afspeelde, slechts één man (Gullit), die op Euro pees niveau kon voetballen. Zijn clubgenoot René van der Gijp sloot zich redelijk bij hem aan, maar dat kwam voor een niet onbelangrijk deel doordat zijn bewaker, Sotiris Tsikkos, een voetballer met twee linker benen is, die in zijn dertig le vensjaren slechts vier keer eerder voor de nationale ploeg werd uitverkoren. Haperen Er haperde veel bij het Neder lands elftal, maar de belang rijkste oorzaak daarvan was in feite al bekend op het moment dat de groepsindeling met Cy prus bekend werd. In landen- wedstrijden hebben de Cyprio ten slechts één doel: proberen de nederlaag beperkt te hou den. Dat leidt al jaren tot een speelwijze waarbij het aanvals- spel wordt beperkt tot toevals- voetbal, zoals gisteren van Sa- vides, Christofi en Ioannou. Gericht wordt er slechts in de achterhoede gespeeld, die in principe bestaat uit vier echte verdedigers plus vier defensief ingestelde middenvelders. Daar tegen zijn weinig wape nen. Nederland had die trou wens nauwelijks beschikbaar. De angst voor de verrassende, onverwachte, tegenstoot be klemde. Een griepaanval had niet alleen Spelbos gedwongen de laatste training over te slaan, deze was ook langs ge komen bij Rijkaard en Van der Gijp. Het speelveld be stond uit een wonderlijke combinatie van harde droge plekken, kleine moerasjes, merkwaardige bobbels en greppels die de bal vaak een onvoorspelbaar en volledig ei gen leven lieten leiden. Verve lend was daarbij dat Simon Tahamata de vorm van Feye- noord had meegenomen naar het eiland. Knellend Het gevolg was tijdrovend breed te voetbal, voorzichtige pogingen gaatjes in de verde digingsmuur te maken, veel bcdbezit voor Spelbos en nog meer balverlies, wanneer met een pass meer dan een tiental meters moest worden over brugd. Het elftal voelde de knellende banden van ver plichtingen en taken, bezat niet de moed echt initiatief te nemen en voerde een stukje plichtvoetbal op, waar zelfs de Cypriotische toeschouwers, die echt niet veel gewend zijn, verbaasd over waren. Cyprus Nederland 0-2 (0-1): 20. Gullit 0-1, 73. Bosman 0-2. Scheids rechter Igna (Roe). Toeschouwers: 7.200. Cyprus: Charitou; Miamiliotis. Misos, Soucratou, Tsikkos; Marangos (Nico- laou), Sawa, Yangoudakis, Ioannaou (Mavroudis): Savides, Christofi. Nederland: Van Breukelen; Van Tig gelen, Spelbos, Rijkaard (Vanen burg), Silooy; Wouters, Gullit, Müh- ren; Van der Gijp, Bosman, Tahama- Deze met teddy j gevoelde want M met'ingebouwde ijskrabber' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de ijskrabberwant naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). "S VWptlJNZ Ccidbc Qowumt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17