Meer ruimte nodig voor bloembollenteelt EG JOUR IMAAL QtidóaQowuvnt KRO's Country Time grandioze happening Veel belangstelling voor Sint Jans Fanfare DE HAFAKKER KRIJGT 17 MILLE Eén afvaller bij kinderstoel- zitters Voorhoutse te gast bij Smit-Kroes .EIDEN OMGEVING MAANDAG 22 DECEMBER 1986 PAGINA 11 yekschnitzel, bietjes et appel en (rdappelen - kamemelkvla Is u met tweeën bent dan ieft u het volgende nodig: 2 |eklapjes a 125 g, losge spt ei, paneermeel, zout, l g margarine, mespunt oem, kerrie, aroma, ket- F kg bietjes, laurierblad, 1 ruidnagel, zout, 1 appel, hjn, suiker; g custard, 0,5 liter karne- tlk, 35 g suiker, jam. ïal de speklapjes door het geklopte ei en het met zout \engde paneermeel. Bak vlees in hete margarine \in, houd daarbij het deksel veel mogelijk schuin op de j want het vet kan gemeen tten. Bak de bruin gebak- i lapjes op een kleinere pit zodat ze gaar kunnen wor- Reken een totale baktijd twintig minuten. Houd vlees op een bord warm en in het overblijvende bak- de bloem lichtbruin. Maak jus verder af met weinig iter, kerrie, aroma en ketjap. \il de bietjes en rasp ze grof snijd ze in blokjes. Kook iwe bieten een half uur in >inig water met een laurier- d, met daarin gestoken een \idnagel en met zout. Stoof groente nog vijf minuten 't blokjes appel en maak ir op smaak af met azijn, iker en zout Stoof gaar ge- thte bieten tien minuten it weinig water, kruiden, ut en blokjes appel en maak dan op smaak af met azijn, lieer en zout. tng in de pan de custard met helft van de karnemelk, leng het mengsel onder brtdurend roeren aan de tok en laat de vla een mi- pf zacht koken. (U zult zien de karnemelk bij het rm worden gaat schiften, irik daar niet van, roer ste- door en de brokjes ver- lijnen weer.) Zet de pan van vuur in een bak met koud roer eerst de suiker tr de vla en vervolgens de [f van de karnemelk. Roer igeld in de afkoelende vla. de koude kamemelkvla de schaal(tjes) en garneer br met jam. JEANNE GTHEKEN De avond- en nacht- insten van de apotheken in de re- I Leiden worden waargenomen op rste Kerstdag door Apotheek Ha- in Leiden en Apotheek Hofland in prschoten en op Tweede Kerstdag )r Apotheek Doeza in Leiden en Dtheek Beker in Oegstgeest. TSEN Leiden: Groep 1: Eer- Kerstdag dr. Meyer, tel. 215510, Bede Kerstdag dr. Van Haastert, 146305. Groep 2: Eerste Kerst- dr. Rus, tel. 132500, Tweede [stdag dr. Vrijlandt, tel. 897577. pep 3: Eerste Kerstdag dr. Smit, 1130177, Tweede Kerstdag dr. W. [Bruyne. tel. 134345 Groep 4: kte Kerstdag dr. Van Rijn. tel. >400, Tweede Kerstdag dr. Bénit, i 765400 Groep 5: Eerste Kerst- 3 dr. Crul, tel. 142888, Tweede rstdag dr. Jasperse, tel. 124961. gstgeest: Eerste Kerstdag dr. De an. tel. 170605, Tweede Kerstdag Roelants, tel. 153747. Patiënten l dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: len naar 176867. Kaag - Abbe- I - Nieuw Vennep: tel. 02526- |50 Leiderdorp: Eerste Kerstdag (Van "t Woud. tel. 410070, Tweede rstdag dr. Van Velzen, tel. 891100. reekuur van 12.30 tot 13.00. orschoten: Eerste Kerstdag dr. Iyer, tel. 2493, Tweede Kerstdag Meiman. tel. 2493.» Warmond - orhout: Eersle Kerstdag dr. Hoorn- g en dr. Sleeboom, tel. 02522- 593. Tweede Kerstdag dr. Walen- fnp. tel. 01711-10030. Noordwijk: Depspraktijk tel. 19300. Katwijk ft Zee: Eerste en Tweede Kerstdag, Van Duyn. tel. 15805 Katwijk Mburg - Valkenburg: Eerste en eeije Kerstdag dr. Van Delft, tel. &66 Sassenheim: Eerste en leede Kerstdag dr. Moerman, tel. lUISWOORDRAADSEL 5.103 rizontaal: 1. bepaaldelijk bij een ik behorend; 8. blad papier, 9. ge le; 11. niets; 14. laagtij; 6. soort i; 17. walkant; 18. belemmering I); 20. schaakterm; 21. gekruld ir; 22. vordering; 23. Zwitsers kan- I; 24. voegwoord; 25. naaldboom; tegenover (afk.); 28. getal waar- or men een ander deelt; 30. vra- 31. weefsel v.e. spin; 33. ticaal: 2. proces-verbaal (afk.); 3. rd; 4. sierspeld; 5. fout; 6. ma- 7. en dergelijke (afk.); 10. om- li 12. beterschap; 13. vaderlands- li 15. vrouwelijk dier; 17. soort langsbewijs; 19. sporeplant; 20. in Frankrijk; 25. mengsel om te ;ken; 26. wreedaard (fig.); 28. aan- end vnw.; 29. plantaardig afval; persoonlijk vnw.; 32. persoonlijk LOSSING eB ZZ '08 'dBJ "62 :©!P '82 »u 92 :6aap gz :ned '02 'sow 61 Ben ii ;u|jeq gi Uomed ei :i©is W 21 :jee>iiBA oi p o L =1»! '9 ^l»®# WP P :u99 e t'A'd '2 jad ifoai ee ;6bj te :eiM oe '••»bi©p 82 [l LZ luöp '82 :ue PZ '-Mfl '82 'si© l :JBegsaoJ>| iz Ued 02 ;waj '81 N 'U I|ad 91 :qa pi :iniu u :pee Kerstviering Zonnebloem Alkemade loopt uit voor volkskerstzang SASSENHEIM In Huize St. Bemardus werd gisteren voor de bewoners en ouderen de traditionle kerstviering gehouden door de plaatselijke afdeling van de Zonne bloem. 's Morgens was er eerst een oecu menische viering met als voorgangers ds. R.J. Bakker uit Amsterdam en pater J. Sas- se van IJsselt uit Woubrugge. Na afloop was er een gezellig samenzijn, waarbij bur gemeester J. Kret de beste wensen uitsprak voor de komende feestdagen en het nieuwe jaar. 's Middags traden de kleuters van de Springplank-school op met een kerstspel, waarbij meerdere kleuters waren verkleed als engeltjes, herders en drie koningen. Daarna was er een optreden door het duo Barbara en Bas uit de Bommelerwaard, die populaire liedjes en maar ook kerstliederen brachten. ALKEMADE Naar de gisteravond gehouden Volkskerstzang, die in sportcomplex De Tweesprong werd gehouden, waren de in woners van Roelofarendsveen en Oude Wetering massaal geko men om te luisteren en mee te zingen. De organiserende werk groep „Volkskerstzang Alkemade Oost" had in totaal 420 zingende en musicerende inwoners van Oude Wetering en Roelofarends veen enthousiast gekregen voor een gezamenlijke kerstuitvoering. De repetities daarvoor waren al in september gestart. Het decor voor de kerstsamenzang bestond uit veel bloemen van de Veense veling ENM en een karakteristieke miniatuur watertoren-met- tulp-erop, het logo van Roelofarendsveen. De samenwerking tus sen de koren enerzijds en de orkesten anderzijds verliep prima. Vooral muziekvereniging Liefde voor Harmonie kwam bijzonder sterk voor de dag. Heel jammer was dat de diversen gesproken teksten door een verkeerde afstelling van de geluidsinstallatie haast niet te verstaan waren op het balkon. De initiatiefnemers Willem Renée en Ab Mastenbroek lieten gisteravond weten het kerstconcert te willen prolongeren. „Dan gaan we ook de diversen kinderen uitnodigen om mee te doen". KERSTVEILING BRENGT IETS MINDER OP NOORDWIJKERHOUT De kerstveiling van VVSB heeft zaterdagavond 57.000 gul den opgebracht. Daar is de 13.000 gulden op brengst van de loterij bij inbegrepen. Het meest brachten de kaartavonden op bij Ge rard Heemskerk en Cor Zandvliet: respectie velijk 2000 en 1300 gulden. Een ander hoog tepunt van de veilingavond was de komst van carnavalsprins Atlas die voor de boeren bruiloft enkele plaatsen verkocht voor de grote boeren maaltijd in De Schelft en ver volgens ook de eerste fles Atlas-champagne liet veilen. In totaal tweehonderd kopers gingen door tot twee uur in de nacht, voor dat alle 450 nummers aan de man gebracht waren. Toen de veilingmeesters Ton Augus- tinus en Piet Broekhof eindelijk hun hamers neerlegden bleek dat de opbrengst een paar duizend onder die van vorig jaar lag. Aanrijdingen in Voorschoten VOORSCHOTEN Een 25-jarige vrouw uit Voorschoten is vrijdagnacht gewond geraakt bij een ongeluk op de Leidseweg in Voorschoten. Zij reed als passagiere mee in een auto van een 25- jarige Voorschotenaar. Hij verkeerde onder invloed van alcohol. Hij reed te gen een stoeprand op en kwam ten val. Zelf bleef hij ongedeerd. De vrouw liep kneuzingen in het gezicht, een arm uit de kom en een gekneusde knie op. Zij is naar het Elisabeth zie kenhuis in Leiderdorp gebracht. Een 17-jarige bromfietser uit Voorschoten is zondagmiddag met een hersen schudding en een hoofdwond in het ziekenhuis opgenomen na een ongeluk op de Leidseweg. Hij kwam in botsing met een voetganger die over het fiets pad naar zijn auto liep. Auto in de sloot ROELOFARENDS- VEEN Een inzit tende van een auto is zaterdagnacht met twee gebroken benen opgenomen in het ziekenhuis na een aanrijding. Het ongeluk ge beurde op het West einde in Roelofa rendsveen, waar de bestuurder van de auto door onbeken de oorzaak door een brugleuning reed en te water raakte. Hij bleef ongedeerd. LEIDEN Er is meer ruimte nodig voor de bloembollenteelt in ons land. Goede mogelijkhe den daartoe liggen er in het noordelijk zandge bied. Daar is 2400 ha. grond geschikt voor de bollenteelt mits diepere zandlagen omhoog wor den gehaald. Onderzocht wordt ook of er in Ken- nemerland geschikte gronden voor de bollen teelt zijn te vinden. Ook elders zullen systema tisch gronden gezocht moeten worden. Minuster Braks (Landbouw) heeft dit de Kamer meege deeld in een nota over de toekomst van de bollenteelt in ons land. Naar verwach ting zal de behoefte aan grond voor 1990 met zes pro cent toenemen. Pessimistisch toont Braks zich over de mo gelijkheden voor bollenteelt in de Wieringermeerpolder, Zeeland, delen van de Noord Oost Polder en Noord-west Groningen. Daar is onvol doende goed water beschik baar voor bollenteelt. In de nota schildert Braks een rooskleurig beeld over de toekomst van de bollenteelt Er zijn nog mogelijkheden om de export te vergroten al zal die groei niet meer zo sterk zijn als in de laatste ja ren. Om de export te laten toenemen zal wel meer ge daan moeten worden. De af gelopen jaren is de export jaarlijks met ongeveer tien procent gestegen. De waarde beliep in het produktiejaar 1985-1986 ongeveer 950 mil joen gulden. Op dit moment maakt de bloembollensector 3,5 procent uit van de totale agrarische produktie. De tulp is het belangrijkste voor de sector (43 procent van alle gewassen), gevolgd door de lelie (27 procent van alle ge wassen). Sinds 1978 is vooral de afzet via supermarkten sterk gestegen. NOORDWIJK De KRO Country Time Toerneedag die afgelopen zaterdag is gehouden in het Lido Theater aan de Prins Ber- nardstraat, is -een grandio ze happening geworden. Ruim vierhonderd bezoe kers, onder wie ook An neke Grönloh en andere tal van prominenten heb ben genoten van een show die georganiseerd was door de KRO, Tulsa Music en de Noordwijkse Stich ting Country Music Pro motion. De KRO was de eerste omroep die begon met een countrypro- gramma op de radio. Dat was in 1958. Inmiddels is het uitge groeid tot een zeer populair wekelijks programma dat ie dere donderdagavond valt te beluisteren van 19.02-19.55 uur op Radio 1 en 2. Een van de vaste onderdelen is een con cert waarvoor de KRO maan delijks in een andere regio van het land is. Dit keer was de beurt aan Noordwijk. Red Hot Dynamite Band, de winnaars van de Workshop tijdens KRO's Country Time in Noordwijk. De country-wedstrijd ging 's middags van start, een zoge- 'naamde „Workshop". Het pu bliek dat gratis hierbij aanwe zig mocht zijn genoot van de strijd die vier countrygroepen aanbonden om over te mogen gaan naar de landelijke halve finale voor countrygroepen die in mei gehouden wordt. De spits werd afgebeten door de Leidse blue grasformatie „Temporary Coyotes". Daarna was het de beurt aan de groep „Digger" eveneens afkomstig uit de sleutelstad. De Red Hot Dynamite Band, een groep sa mengesteld uit country-musici uit Heerhugowaard Leiden en Den Haag was de derde in op volging, terwijl de Noordwijk se countryzangeres Ginny de rij van optredenden sloot. Het was uiteindelijk de Red Hot Dynamite Band die ging strij ken met de beker. In een uitverkochte Lido barstte 's avonds het country- geweld pas echt los. Allereerst trad de groep Trend voor het voetlicht. Fijne vocaal en goed countrymuziek van deze 7- mansformatie die intussen hun 10-jarig bestaan gevierd heeft „Cool Breeze" was de volgen de formatie. Dit viertal kreeg de lachers volop op hun hand met hun vooral humoristische show. Martin „B" was de vol gende artiest in de rij van country-artiesten. Populaire wijsjes in de stijl van John Denver werden afgewisseld met prachtige ballads en het enorme applaus aan het einde van zijn optreden bewees dat ook zijn kunnen van hoog nivo was. „Busted" verzorgde het volgende onderdeel van het programma. Zanger Jo Oostrom lijkt qua stemgeluid op Waylor Jennings, in coun- try-kringen bekend als een van de grootste artiesten van de wereld. Het repertoire van Busted geeft voornamelijk ste vige country-rock te horen wat vooral door de jongere be zoekers erg gewaardeerd werd. Vervolgens werd het „Silent Night, Holy Night" ge speeld en gezongen door de op het toneel verzamelde groepen gevolgd door het slotnummer „Will the circle be unbroken". Ook één van de weinige echte Amerikaanse country-legen- des was in Noordwijk: Wanda Jackson. Zes jaar geleden was zij ook al eens in Nederland en maakte toen furore in de Rot terdamse Ahoy. De zaal stond op gisteren z'n kop en de Amerikaanse besloot haar op treden met een prachtige gos pel. De KRO zal de in Noordwijk gemaakte opnamen op donder dag 29 januari tijdens KRO's Country Time uitzenden. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Sint Jans fanfare kan terugzien op een bijzonder geslaagd kerstconcert. De muzikan ten konden gisteren de concurrentie met de voet balwedstrijd Cyprus-Ne- derland glansrijk door staan want het Muziek centrum was (traditiege trouw) volledig bezet. Maast het sfeervolle op treden van de fanfare zorgde het Eigentijds zangkoor, onder leiding van John Roeleven, voor een passende kerstkombi- natie. Als klap op de vuurpijl had de kerstman nog een flinke ver rassing in petto. De kerstman kwam met de mededeling dat de Sint Jans fanfare een be drag van 7.095 gulden tege moet kan zien van het Anjer fonds. In bepaalde gevallen draagt het Anjerfonds tot 25 procent bij in de kosten van bijvoorbeeld instrumenten. Voor vervanging én uitbrei ding van het instrumentarium heeft de Sint Jans fanfare op korter termijn een bedrag van iets meer dan 28.000 gulden nodig. Door allerlei acties - waaronder de geslaagde certi- ficatenverkoop - ziet het er naar uit dat dat streefbedrag wordt gehaald. evenwel het kerstconcert. De fanfare en het zogenaamde „Studie-orkest" (bestaande uit leerlingen die bijna rijp zijn voor het grote werk) brachten passende werken ten gehore. Dirigent Paul Olischldger durfde het zelfs aan het con coursnummer „The land of the long white cloud" van Philip Sparke te laten spelen. Na twee maanden van repeteren ging het nog niet vlekkeloos maar de goede richting was toch al duidelijk waarneem baar. Overigens is dat con cours pas in Mei 1987 dus rest noig de nodige voorbereidings tijd. Veel waardering oogstte het gezamenlijke optreden van fanfare en zangkoor waarbij het werk „Judex" er erg goed uitsprong. Een aantal swingen de nummers zorgden er voor dat de stemming er uitstekend inzat. Dat werd aan het slot nog eens bewezen toen ook de aanwezigen zich nadrukkelijk lieten horen bij de samenzang. Opvallend bij de vele tiental len bezoekers was de belang stelling van de jeugd. Postduiven De jaarlijkse tentoonstelling van Postduivenvereniging De Witkop, die dit weekend werd gehouden in het Clubgebouw aan de Schoolbaan in Oude Wetering, werd druk bezocht. Vooral de bingowed strijd op zaterdagavond en de bonnenverkoop van jonge duiven van 1987 trok meer dan honderd liefhebbers uit de hele regio. Volgens de bekende keurmeester H. Handgraaf uit Santpoort was de postduif van J. Pecht uit Roelofarendsveen „de schoonste" van de 220 duiven op de tentoonstel ling. De winnende viertallen in de verenigingsklasse waren van 1. Wil Hogenboom, 2. John van Klink, 3. Combinatie van der Poel, 4. Combiantie G.P. en 5. Combinatie van der Poel. In de aparte klasse voor duivenliefhebbers uit de regio wonnen 1. Theo Witteman uit Sassenheim en 2. R. van der Zwet uit Lisse. Discozwemm en „Discozwemmen onder de kerstboom" wordt vanavond van half acht tot tien uur ge houden in sportcomplex De Tweesprong in Roelofa rendsveen. Muziek en lich teffecten worden verzorgd door discotheek Dance In jection. Inlichtingen: tele foon 01713-3222. Concert Het koor van het Fioretticol- lege geeft, begeleid door een klein instrumementaal en semble, morgenavond een kerstconcert in de kerk van H. Engelbewaarders aan de Heerweg in Lisse. De uit voering begint om acht uur, de toegang is gratis. Klaverjas In de kantine van voetbal vereniging Foreholte in Voorhout wordt morgen avond een grote klaverjas- drive gehouden. Ook zal de carnavalsvereniging De Bokken aanwezig zijn met een grote tombola. Het in schrijfgeld bedraagt een rijksdaalder. Inschrijven kan tussen acht uur en kwart over acht. Oliebol De Sint Jans Fanfare uit Zoeterwoude houdt dit jaar voor de vijfde keer de olie bollenactie. Vorige week zijn de bestelformulieren ver spreid. Leden van de fanfare halen de formulieren weer op en zorgen dat de oliebol len op de juiste plek terecht komen. Mede door de op brengst van dit soort acties kan de Sint Jans fanfare al lerlei evenementen organi seren die gratis toegankelijk zijn. Missiewerk Niet-afgeweekte postzegels, oude en nieuwe kerstkaar ten met postzegels, oude ro zenkransen en munten kun nen worden ingeleverd bij de heer J. Stouten, Dorps straat 28 in Nieuwveen. Hij zamelt deze in voor het mis siewerk van Father Ted Bandsma die al meer dan 35 jaar als missionaris op de Fi lippijnen werkt. Financiële steun voor Bandsma kan ge stort worden op Rabo-reke- ning 300390319 of postgiro 5031908 ten name van Ted Bandsma. Expositie De kunstenares Cora van Doorn exposeert tot en met 11 januari met zijdebloemen en sieraden in Huize Driehof aan de Dorpsstraat 27 in Ha- zerswoude. De tentoonstel ling staat in het teken van Kerstmis. Huize Driehof is dagelijks van tien tot tien uur geopend. Zelfverdediging Jongerencentrum Remina aan de Weeresteinstraat in Hillegom geeft weer een cursus zelfverdediging voor meisjes van 16 tot en met 25 jaar oud. De kosten bedra gen 45 gulden. De lessen starten op maandag 12 janu ari. Wie wil meedoen kan zich aanmelden in het cen trum, telefoon 02520-22118. Markt De Alkemadese weekmarkt zal deze week in plaats van op vrijdag, op woensdag 24 december van negen tot één uur worden gehouden op de gebruikelijke marktplaats, de Schoolbaan op de grens van Roelofarendsveen en Oude Wetering. Van Kooten Kees van Kooten. onder meer bekend van het duo Koot en Bie, houdt woens dag een literaire lezing in het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat 56 in Noordwijk. Behalve uit zijn eigen boeken, leest hij ook voor uit andermans „ko misch werk". De entree be draagt twaalf gulden vijftig, SKAN-begunstigers en 65- plussers moeten zeven gul den vijftig betalen. NOORDWIJKERHOUT De bomen hebben het bedrag van door kan het totale „buiten- door Jaap Kooy's Tuincen- maar liefst 17.000 gulden opge- projekt" van de Hafakker trum in Lisse georganiseerde bracht en dat bedrag wordt worden uitgevoerd en is er Kerstbomenaktie is een succes overgedragen aan de Hafak- wellicht nog geld over voor geworden. De door acht minis- ker te Noordwijkerhout. Hier- andere aktiviteiten. tersvrouwen opgesierde kerst- Maarten Ouwehand uit Kat wijk is als eerste uit de kin derstoel gestapt. Hij is tot nu toe de enige die tijdens het wereldkampioenschap kin- derstoelzitten in Katwijk er mee opgehouden is. Gister middag om kwart over zeven 's ochtends stapte hij af. „Hij raakte geestelijk enigszins in de war", aldus de organisa toren. „Hij had het nog nooit eerder gedaan en had het meer als een grapje opge vat". De rest van de kandida ten zitten allemaal nog in hun kinderstoel. En'zijn volgens Üe organisatoren „in een crhannoliika rrtnHiliA" VOORHOUT/DEN HAAG De Voorhoutse Ivanka Jirka (12), één van de duizenden verkeersbri- gadiertjes die Nederland telt, was vrijdag te gast bij de afsluiting van het Eu ropees Jaar voor Ver keersveiligheid in Den Haag. Samen met een straatagente uit Eindho ven en een „oversteek- moeder" elders uit het land, beleefde zij de dag van haar leven toen zij ook nog mocht lunchen met minister N. Smit- Kroes, Pieter van Vollen hoven, de Engelse ambas sadeur in Nederland, Mar- getson en een aantal gede puteerden en verkeersdes- kundigen. Ruim een week geleden werd de familie Jirka opgeschrikt door een telefoontje van me vrouw Smit-Kroes zelf, die vroeg of Ivanka van de partij mocht zijn tijdens deze happe ning in Den Haag. Er was maar één van de Nederlandse verkeersbrigadiertjes uit het bestand gelicht en het lot was op Ivanka gevallen, kreeg de familie Jirka te horen. Tijdens de bijeenkomst wees mevrouw Smit-Kroes er nog eens op dat iedereen in Nederland, over heden zowel als burgers, er de schouders onder moeten zetten om de nationale taakstelling in het jaar 2000 -25 procent minder verkeersslachtoffers te halen „We kunnen", aldus de minsiter „wel allerlei mooie maatregelen treffen en fraaie oplossingen bedenken voor de verkeersveiligheid maar het allerbelangrijkste is dat de *snensen op straat zich tx-wust

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11