Was ik maar naar Amerika vertrokken PCB-gehalte aan kust hoogste ter wereld r»r» Kamer gaat akkoord met levering onderzeeërs BEKROONDE PROF. BLOEMENDAL TELEURGESTELD OVER NEDERLAND: V>. Hulp voor papoea's „broze" Filipijnen t BINNENLAND CcidócSouoant VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 PAGE De Graaf irriteert eigen adviesorgaan ZOETERMEER De Sociale Verzeke ringsraad (SVR) is geïrriteert omdat door staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) een onderdeel van de stelselherziening dit jaar niet rond kan komen. De stelselher ziening zou op 1 januari in gaan. Het gaat om een onlangs verschenen rapport van het GAK waaruit blijkt dat volge nieuwe Werkloosheidswet (nWW) twee keer zoveel seizoenwerkers geen recht hebben op een uitkering als volgens de oude wet. De Graaf meldde de SVR kort geleden dat hij vond het GAK verkeerde vergelijkingen maakte en dat het wel mee valt voor de seizoenwerkers. De SVR wil niet dat De Graaf zijn eigen mening tot maatregel verheft en de mening van SVR en GAK naast zich neerlegt. Dankert voorzitter Atlantische Commissie DEN HAAG P. Dankert volgt per 1 ja nuari 1987 mevrouw H. van Leeuwen op als voorzitter van de stichting Atlantische Commissie. Het algemeen bestuur van de Atlantishe Commissie heeft dat meegedeeld. Dankert was van 1972 tot 1975 reeds lid van het al gemeen bestuur van de commissie en van 1975 tot 1977 vice-voorzitter. Hij is thans lid van de socialistische fractie in het Eu ropees Parlement, waarvan hij tot 1984 voorzitter was. Samen met drie andere af getreden bestuursleden zal mevrouw Van Leeuwen worden benoemd tot ere-lid van de Atlantische Commissie. Mr. drs. F. Bol- kestein is inmiddels benoemd tot eerste vice-voorzitter van de Atlantische Com- Veel werknemers zonder aanvullende pensioenregeling DEN HAAG Van de 3,6 miljoen werknemers tussen de 25 en de 65 jaar hebben 650.000 ofwel 17,8 procent geen aanvullende pensioenvoorziening. Dat is aanzien lijk meer dan eerst werd gedacht. Dit heeft de Pensioen kamer, adviesorgaan voor het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid, gisteren bekend gemaakt. De Pensioenkamer noemt het opvallend dat vrouwen, 30 procent van het totale werknemersbestand, meer dan de helft (60 procent) van de zogenoemde witte vlekken uit maken. Vrouwen werken verhoudingsgewijs meer bij bedrijven waar een collectieve pensioenregeling ont breekt. Zij worden in veel regelingen ook van deelname uitgesloten. Veel regelingen kennen namelijk uitslui tingsbepalingen voor bijvoorbeeld gehuwde vrouwen, op- en afroepkrachten en deeltijdwerkers of hanteren een minimum-loongrens (vaak van 28.000 gulden). Meer garanties bij aankoop woning DEN HAAG Minister Nijpels en zijn staatssecretaris Heerma (volkshuisves ting) moeten aan de slag om te bekij ken of een sterkere positie nodig/mo- gelijk is voor kopers van gesubsidieerde nieuwe koopwoningen. De Tweede Ka mer schaarde zich gisteren unaniem achter een motie van deze strekking van de PvdA-kamerleden Schaefer en De Pree. De Kamer denkt daarbij on der meer aan uitbreding van de huidige garantieregeling tot alle nieuw gebouw de gesubsidieerde woningen; het mede aansprakelijk stellen van de aannemer voor juiste opgave van de stichtingskos- ten; de invoering van het recht om een deel van de koopsom in depot te storten totdat de deugdelijkheid van de opleve ring is vastgesteld. Vergoeding overwerk militairen geregeld DEN HAAG Staatssecretaris van Houwelingen (Defensie) heeft over eenstemming bereikt met de belangen organisaties van militairen over de vergoeding voor de zogenaamde extra beslaglegging (overwerk, onregelmatig werk, bereikbaarheid en beschikbaar heid). De nieuwe regeling brengt de vergoedingen voor de militaire ambte naar en burgerambtenaar van defensie op een gelijkwaardig peil. De regeling wordt per 1 maart 1987 ingevoerd. De totale kosten bedragen voor dit jaar 125 miljoen gulden en vanaf 1988 140 miljoen per jaar. Ook zijn er richtlij nen vastgesteld voor de tijdelijke be vordering van officieren en onderoffi cieren. NIJMEGEN Prof. dr. H. Bloemendal durft niet te beamen dat hij tot de absolute we reldtop op bio-chemisch gebied behoort. „Ach, misschien ben ik koning Éénoog in het land der blinden", zegt hij. Maar zijn onderzoek naar pro cessen in de ooglens le verde hem wel de „Award of Excellence" op van het Amerikaanse onderzoeksinstituut Al- con. De bekroonde pro fessor kan niet ontken nen dat dit de hoogste prijs is die te behalen valt in zijn vak. Twee jaar ge leden al kreeg hij de En- dre Balazs-prijs uit Ame rikaanse handen. Hij do ceert aan de Katholieke Universiteit van Nijme gen en op sabbath is hij voorzanger in de Neder lands Israëlitische Syna goge in Amsterdam, al is dat „een heel ander baan tje". Op zijn werkkamer in de universiteit prijkt Rembrants Joods Bruidje en waar vroeger een kruis hing, schijnt nu de Davidsster. Achteraf was hij liever in 1975 naar de Verenigde Staten ver trokken. „Maar ja, toen wist ik nog niet hoe ver velend het hier zou wor den". „Het is niet de bedoeling dat ik er een Mercedes voor koop, maar verder ben ik vrij die prijs van 35.000 dollar te be steden waaraan ik wil, ik kan er iemand van aanstellen of een apparaat van kopen, dat moet ik zelf weten", zegt Bloemendal over de tweede wetenschappelijke prijs die hij heeft ontvangen. Ter illustra tie van die vrijheid voegt hij er aan toe: „Ik ben niet eens gebonden aan de lens!". Voor hem is dat inderdaad bevrij dend, want de afgelopen jaren is hij met niet veel anders dan dit lichaamsdeel bezig ge weest. „We hebben eens uit gerekend hoeveel lenzen van kalveren onze afdeling tussen 1966 en 1977 heeft verwerkt. Dat waren er een miljoen. Kun je nagaan hoeveel vlees we wel niet eten, want we krijgen onze kalfsogen van de slachthuizen". De bio-chemi- sche afdeling van de Nijmeeg se universiteit onderzoekt lenzen omdat die ideaal zijn voor de bestudering van „le vensprocessen". Staar Afgezien van dit theoretisch belane (welke processen vin den er in het lichaam plaats?) dient het onderzoek van Bloe mendal de medische praktijk. Hij acht de kans „heel groot" dat er via de bio-chemie een middel wordt gevonden tegen staar. „Staar, troebelingen in de lens, is nog steeds één van de meest voorkomende oorza ken van blindheid in de Der de Wereld. Dat zouden we graag willen voorkomen, ook omdat operatief ingrijpen in die landen vaak niet mogelijk is. Nu is het zo dat dezelfde eiwitten die het materiaal van de lens vormen ook de troebe lingen teweegbrengen. We moeten dus middelen vinden om dat te verhelpen". Bloe- mendals „allergrootste utopie" is de erfelijke staar, die al bij kinderen voorkomt, aan te pakken door in te grijpen in de genen. „Als we weten welk gen verantwoordelijk is voor het ontstaan van de troe belingen moeten we die „eruit knippen". Nu weten we dat nog niet, maar er begint licht in het onderzoek te komen". Bloemendal is kien genoeg eventuele resultaten van dat onderzoek onmiddellijk door te geven aan de internationale vakpers. Op die manier raak je bekend en dat stuwt je om hoog in de rij gegadigden voor prijzen als de „Alcon Adward of Excellence". Behalve van dergelijke publicaties is Bloe mendal ook bekend van het standaardwerk dat hij over de Prof. Bloemendal: „Ik mag van het prijzengeld geen Mercedes kopen". lens heeft geschreven. „Ik zal het even laten zien, uh, waar staat dat ding? Ik heb het hier niet, misschien bij één van de collega's. Het is een loeiduur boék hoor, zoals alle boeken in Amerika. Nee, er is geen Nederlandse vertaling van, maar er komt binnenkort wel een Japanse versie op de markt". Bloemendal heeft ongeveer een jaar in het Weizman-in- stituut in Israël gewerkt en evenlang in het Rockefeller- instituut in de Verenigde Sta ten, bij een Nobelprijswin naar. Beide keren ging het om een verlofperiode. Helaas, vindt hij achteraf, want hij had best voorgoed in de Vere nigde Staten willen blijven. „Het beleid en het klimaat in Nederland is zo slecht. Nee, ik vind het hier niet zo leuk op dit moment. Maar jammer ge noeg wist ik dat in 1975 nog niet, toen ik een aanbod had om in Amerika te komen werken. Daar worden niet je beste medewerkers wegge kocht door de industrie, zoals hier". „En daar hoef je ook niet met pensioen als je 65 bent. In Ne derland mocht je vroeger ook tot je zeventigste doorgaan, maar het contract waarin dat was vastgelegd hebben ze met een nieuwe wet gewoon bui ten werking gezet. Het bedrog van de democratie, noem ik dat. Daar ben ik mooi inge stonken. Natuurlijk, veel mensen boven de vijftig wor den seniel, die moet je er uit gooien, maar wie het nog kan moet kunnen blijven werken. Ons staatshoofd gaat toch ook niet weg als ze 65 is? Maar de professoren hebben zich in la ten pakken. Ik heb nog ge probeerd een vakbond op te richten van hoogleraren, maar ik kreeg veel te weinig respons. Ik denk dat ze het niet netjes vonden. Terwijl zelfs delinquenten en prosti tuees vakbonden hebben!". Kerst Aanstaande zondag is een „vreselijke dag" voor Bloe mendal. Hij is dan niet alleen op televisie te bewonderen als voorzanger in Amsterdam, maar treedt bovendien op in Maastricht en Nijmegen, in een kerstdienst. Kerstdienst? „Ja, het is tegenwoordig toch de grote dag van de oecume ne, het gesprek tussen joden en christenen? Ik zing trou wens ook geen kerstliederen. En ik ga geen kerk binnen waar beelden staan. Ik sta ook niet om die optredens te trap pelen, maar als we gevraagd worden moeten we geen nee zeggen". Bloemendal is ortho dox joods, zij het niet „ultra". Daarmee vormt hij een keten in de historische joodse ket ting, die eeuwenlang, sabbath op sabbath, heeft standgehou den. Hitier heeft dat willen doorbreken; Bloemendals ou ders verloren daarbij het le ven. Maar het nazisme is uit eindelijk toch te pletter gelo pen, getuige de Onafhanke lijkheids-verklaring van de staat Israël die Bloemendal op zijn werkkamer heeft hangen. Het Joods Bruidje van Rem brandt en een Davidsster doen de rest. „Vroeger hing daar een kruis. Dat wil niet zeggen dat ik moeite heb met de kleur van de universiteit. Hij heet wel katholiek, maar ik merk daar verder niets van". STEVO AKKERMAN Steun gevraagl6 voor studentei uit Oost-Time DEN HAAG De Britse! Avebury heeft gisterei vraagd of minister Vai Broek (Buitenlandse wil zorgen dat de vier morese studenten die op tober de Nederlandse ami de in Jakarta om hulp gen, uit Indonesië naar gal mogen vertrekken. Hi een regeling was getrj zijn zij nog steeds in Indi Nederland behartigt de gen van Portugal daar, dat land in 1976 de b: met Jakarta verbrak. In£_ sië annexeerde toen de i malige Portugese kd Oost-Timor. De studentei lid van een groep die sf naar een onafhankelijk I Timor. Volgens Lord Avef voorzitter van de mensen! tencommissie van het 1 Hogerhuis, verkeren zij in te onzekerheid. Zakgeld C bewoners gehandicapten dorpen hoger 'a' (ol DEN HAAG De Tm Kamer heeft gisteren M. ten dat bewoners van cjt handicaptendorpen w Dorp, Nieuw Unicum, stelrade en het Zeehosp| en ook bewoners van gü, vervangende tehuizen minder hoeven af te |.v van hun zakgeld. De W van hun verblijf worderp goed uit bijdragen van AWBZ-pot, een verzek] waarvoor alle Nederlai via premies betalen. Vaj vergoeding per inwonerie den Het Dorp en de ai instanties het leeuwedep" De Kamer heeft al jarefa protesteerd tegen vei kortingen op het zakgef1' de gehandicapten oveh- den, vooral omdat mi die zich met rolstoel kunnen verplaatsen l» geldgebrek toch nauw kunnen reizen om st contacten te kunnen oM houden. Geen krant ontvangen tussen 18.00 en 19.00 zaterdags tussen 14.0 15.00 uur, telefoonnu 122248 en uw krant fJ nog dezelfde avond zorgd. 4£ Smit-Kroes: miljarden nodig om gif te ruimen ROTTERDAM „We hebben in het verleden miljoenen uitgespaard door de gemakkelijkste weg voor het verwijderen van afvalstoffen te kiezen. In de nabije toekomst moeten we mijarden op tafel leggen om het op te ruimen". Dat zei minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat in het stad huis van Rotterdam, voor afgaande aan de conferen tie van de Rijnoeverstaten, Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg, West-Duits- land en Nederland, die vandaag is gehouden- Smit-Kroes ging uitvoerig in op de afzetting van zwaar verontreinigd slib in de be nedenloop van de Rijn, waar met name het Rotterdamse havengebied last van heeft. Zo is het uiterst giftige en kankerverwekkende PCB- gehalte in de Nederlandse kustwateren het hoogste ter wereld. Uit een onderzoek van Rijkswaterstaat is geble ken dat in het slib 500 ton kwik is opgeslagen, 1000 ton cadmium, 12.000 ton koper, 22.000 ton lood, 16.000 ton chroom en 68.000 ton zink. Aderlating vergelijkbaar met „een le vensdelict". Het vervuilde slib, dat jaar lijks uit het havengebied wordt gebaggerd mag niet langer in de Noordzee wor den gestort. Daarom wordt voor de kust van Rotterdam (Maasvlakte) momenteel de bergingslokatie de Slufter aangelegd, afgeschermd van de zee, waar zo'n 150 miljoen kuub havenslib in kan. Dat betekent dat de berging rond de eeuwwisseling vol is. Bo vendien wordt een aparte berging gebouwd, waar het zeer giftige materiaal in plas tic verpakt wordt opgebor gen. De totale kosten van de Slufter bedragen tweehon derd miljoen gulden. Maar volgens Rijkswaterstaat is voor de gehele schoon maak van de verontreinigde rivierbodems in Nederland tussen de één en vier miljard gulden nodig. Dat geld is er vooralsnog niet terwijl de si tuatie door een woordvoer der Rijkswaterstaat als „rampzalig" werd betiteld, Smit-Kroes: „Maar we blij ven geen bergingen bouwen! Zo'n finanieële aderlating kunnen we ons niet weer ge troosten. We zijn het beu: het kan zo niet langer: we reke nen erop dat in 2000 de Rijn schoon is. Alle Rijnoeversta ten hebben bijgedragen aan het slibprobleem. Nederland moet het dus niet alleen op lossen: het is de verantwoor ding van alle Rijnstaten". Minister Smit zei gisteren te hopen dat de Rijnconferentie wordt bekroond met het aan vaarden van maatregelen. Wanneer die plannen leiden tot schone rivieren, zo be loofde Smit-Kroes trakteert zij op champagne en zalm uit de Rijn. Zalm is het teken dat sprake is van schoon (zuurstofrijk en onver warmd) rivierwater. De be windsvrouw wil voorschrif ten voor de produktie, opslag en verwerking van stoffen in bedrijven en een tijdige na- Op de Maasvlakte wordt gewerkt aan een berging voor het zwaar giftige havenslib. tionale en internationaal voor „een onafhankelijke in- kijken" uitgesproken. Een alarmering bij ongelukken. ternationale inspectie van teleurstelling dus voor minis- Over de controle op die pro- chemische bedrijven", ter Smit, die de vervuiling duktievoorschriften sprak de Frankrijk en Zwitserland van de Rijn, de (illegale) lo- minister zich niet uit, hoewel hebben zich echter al bij zingen en de ongelukken „bij zij eerder deze week ver- voorbaat vierkant tegen een de wilde spinnen af" noem- klaarde zich hard te maken dergelijke vorm van „potten- de. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer legt de even tuele levering van acht duikboten aan Saoedi- Arabië niets in de weg. Moties van de PSP om de exportvergunning aan RSV af te wijzen en van de PvdA dat de levering niet gewenst is, kregen geen meerderheid. De laatste motie werd door de PvdA zelfs niet una niem gesteund: tien frac tieleden stemden tegen. Fractieleider Wim Kok had geen harde poging gedaan de fractie op een lijn te krijgen. Wel verklaarde hij dat van het begin af duidelijk was dat de meerderheid van de fractie grote moeite had met de exportvergunning. De houding van een Kamer meerderheid werd voor een groot deel bepaald door de toezegging van minister De Korte (Economische Zaken) dat het kabinet niet zal aan vaarden dat Saoedi-Arabië niet-joodverklaringen zal vragen bij de uitvoering van een order. Het afgeven van dergelijke verklaringen is in de wet verboden. De Korte verklaarde dat het kabinet Saoedi-Arabië maan dag al schrifteliik heeft laten weten de order "niet te zullen belemmeren. Het kabinet heeft alteen een financiële voorwaarde gesteld: de risi co's voor de Staat, die de or der moet herverzekeren, moeten draagbaar zijn. Van Es (PSP), Beckers (PPR) en Van Mierlo (D66) verweten het kabinet dat de brief was verstuurd voordat met de Kamer was overlegd. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) verze kerde de Kamer dat bij de kabinetsbeslissing de veilig heid van Israël zwaar heeft gewogen. De bewindsman ontkende dat de veiligheid van Israël in gevaar komt met de levering van de on derzeeboten. k (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland zal de papoea's op het In* donesische Irian Jaya (het voormalige Nederlands Nieuw Guinea) in hun streven naar het behoud van de eigen identiteit fi nancieel steunen. Die steun is hard nodig omdat door de grootscheepse, verplichte verhuizing van uit het overbevolkte Java naar dit gebied, de papoe a's als oorspronkelijke be volkingsgroep verdreven dreigen te worden. Minis ter Bukman van Ontwik kelingssamenwerking zei dit gisteren tijdens de af ronding van het debat over zijn begroting. Voorts zal Nederland met in gang van 1 januari 1988 ciële hulp verlenen aan (1 lipijnen, waar de demfli een nog „broze" start geig heeft. Bukman beloofd Kamer in totaal zes nadeia tities te zullen sturen hij zijn beleid nader z^n lichten. Dat betreft zo\«i steun aan de Filipijnen, steun aan ontwikkeling den in Midden-Ameril het bijzonder aan Nica waartegen Aarts (CDAi i vooralsnog vruchteloos vj te. Bukman hield de Kame! der voor niet te zullen tof dat Ruding na 1990 hetf uitgangspunt om ancË procent van het netto i" naai inkomen te bestedö ontwikkelingssamenwer) ter discussie te willen sir Zowel de oppositie v£ PvdA als de op dit puir; ontruste regeringspa* CDA en VVD waren m^l toezegging tevreden. ADVERTENTIE Pentax spiegelreflex Complete set bestaan de uit P30-body met zoomobjectief (Takumar Bajonet A-3.5-28-80 macro) en Pentax AF 240 zoom-programma- flitser. Automatische spie gelreflexcamera met o.a. program, hand bediening, zelfont spanner en scherp te-diepte controle- knop.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4