<ÜI Landelijk Pastoraal Overleg staat op springen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Ds. Roos hekelt eenzijdige voorzichtigheid kerken Is de confessionale school dan niet belangrijk? Schoolwijzer brieven 'ft I lezers £eidóc Zilveren medaille De onduidelijkheid van Kofé weer '4 1 CeidócSoutmit VRIJDAG 19 DECEMBER 1986PAGIN Nieuwjaarsbijeenkomst Taizé in Londen TAIZÉ De traditioneel geworden bijeenkomst van jongeren van de oecumenische broedergemeenschap van Taizé zal dit maal van 29 december tot 2 januari in Londen worden gehou den. De grondvester en prior van de gemeenschap, Roger Schutz, zal op Nieuwjaarsdag bekend maken wie de winnaar is van de Ghandi-prijs. De prijs wordt uitgeloofd voor mensen of groepen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het nastreven van verzoening en het wereldwijd delen van goederen. De Ghandiprijs van de oecumenische gemeenschap is echt een ereprijs, een geldsom is er niet aan verbonden. De nieuwjaarsbijeenkomsten trekken gemiddeld 25.000 jongeren van heinde en ver. In Londen worden jongeren uit zowel West- als Oost-Europa verwacht. Glastra v. Loon kandidaat-voorzitter Humanistisch Verbond UTRECHT Het hoofdbestuur van het Humanistisch Ver bond heeft prof.mr. J.F. Glastra van Loon voorgedragen als kandidaat-voorzitter van het verbond. Als het congres op 24 mei 1987 de voordracht van het hoofdbestuur volgt zal Glastra van Loon op die datum de voorzittershamer overnemen van dr. R.A.P. Tielman, die dan tien jaar lang voorzitter van het Humanistisch Verbond is geweest. Tielman is dit jaar benoemd tot voorzitter van de Internationale Humanistische Unie welke functie hij na mei 1987 blijft vervullen. Prof.mr. J.F. Glastra van Loon is onder andere voorzitter van de Eerste Kamerfrac tie van D66. De wet der vrijheid is de wet der liefde. Heb lief en doe wat gij wilt. HILVERSUM De agendacommissie van het Landelijk Pastoraal Over leg komt maandag buiten aanwezigheid van voor zitter karinaal A. Simonis in spoedzitting bijeen om te besluiten over de vraag o£ het LPO van 30 januari tot en met 1 februari in Noordwijkerhout nog doorgang moet vinden. Dat verklaarde voorzitter H. Luttikholt van de LPO-afvaardiging van het aartsbisdom Utrecht gisteren in de radioru briek „Kruispunt" van de KRO. Capitool over uitspraken mgr. Simonis In de NOS-discussierubriek „Capitool" (zondag, Ned. II om 12.00 uur) wordt onder leiding van H. Brugsma gediscussieerd de uitspraken van kardinaal Simonis over de feministi sche theologie. Deelnemers aan het gesprek zijn: mevrouw dr. Catharina Halkes, feministisch theologe te Nijmegen, dr. H. v.d. Meer, rector van het seminarie Rolduc in Roermond, prof. dr. L. Leertouwer, hoogleraar vergelijkende godsdiens twetenschappen te Leiden en H. Luttikholt, voorzitter van de Haarlemse delegatie naar het Landelijk Pastoraal Overleg. Aanleiding tot dit spoedbe raad vormen de uitlatingen van kardinaal A.J. Simonis in het internationale rooms-ka- tholieke tijdschrift „Commu- nio" aangaande totale afwij zing van de feministische the ologie en zijn zienswijze op de rol van de vrouw in de Rooms-Katholieke Kerk. Het artikel van de kardinaal heeft in rooms-katholieke kring veel ongenoegen ge wekt. Het Katholiek Vrou wengilde met 33.000 leden heeft boos gereageerd en meent dat de kardinaal een zware verantwoordelijkheid op zich laadt doordat door zijn uitspraken „vele integere en waardevolle vrouwen" de kerk zullen verlaten. Het artikel van de kardinaal komt nog bovenop de omstan digheid, dat van de zeven bis dommen er één (Roermond) helemaal niet zal zijn verte genwoordigd op het LPO, aangezien bisschop Gijsen dat hele overleg „niet opportuun" acht, terwijl zijn collega Ter Schure uit Den Bosch bij ge brek aan een Diocesane Pas torale Raad alleen maar een tijdelijke afvaardiging zou kunnen zenden. Ook het gepubliceerde ant woord van de bisschoppen op het intern circulerende slot document over de laatste zit ting van het LPO over de li turgie, dat de kerkprovincie niet voor publicatie heeft wil len vrijgeven, heeft tot onge noegen geleid bij sommige deelnemers. Daarin wordt niet ingegaan op de verzoe ken die op de zitting in febru ari tot de bisschoppen werden gericht. Luttikholt gaf als zijn per soonlijke mening dat het Lan delijk Pastoraal Overleg geen zin meer heeft. Hij weet dat verscheidene leden van de agendacommissie die mening delen, zodat zijn verwachting is dat maandag wordt besloten het LPO niet te laten door gaan. De opvattingen van de WEL STEUN AAN ECONOMISCH SYSTEEM, MOEITE MET PUBLIEKE ACTIE DEN HAAG De kerken in eerst te willen bestuderen, zo- Nederland hebben geen moei- dat het principle van hoor en te met steun aan de sociaal- wederhoor toegepast kan .-economische machten van worden. De brief is gisteren onze tijd, maar ze hebben wel afgegeven aan een functiona- last van voorzichtigheid bij ris. -het participeren in publieke De steungroep van predikan- acties zoals die voor Zuid- ten is ontstaan na het ver- Afrika schijnen van een pagina grote Dat zei ds. C.B. Roos, her- advertentie in enkele dagbla- vormd predikant in Amster- den vorig jaar, waarin Neder- dam en oud-voorzitter van de landers steun betuigden aan hervormde synode tijdens een gevangenen in Zuid-Afrika, anti-apartheidsdemonstratie De eigenlijke steungroep om- voor de Zuidafrikaanse am- vat acht predikanten uit de bassade en het Shell-gebouw Nederlandse Hervormde in Den Haag. Kerk en Gereformeerde Ker ken in Nederland. Al naar ge- De steungroep ..Predikanten voor predikanten in Zuid- Afrika" heeft de president- commissaris van Shell ge- Kruisjes voor slachtoffers abortus presic Shell Vraagd, of het voor Shell geen tijd is zich uit Zuid-Afrika te rug te trekken. De steungroep stelde deze vraag in een brief die zij wilde overhandigen tij dens de demonstratie. Shell was echter niet bereid de brief tijdens de demonstratie in ontvangst te nemen. In een telegram aan de steungroep verklaarde Shell de vragen van een bepaalde achterban, in dit geval enkele Zuidafri kaanse predikanten. De Stichting Schreeuw om Leven in Nijkerk liet uit pro test tegen het feit dat giste ren precies zes jaar geleden de euthanasiewet door de Tweede Kamer werd aan vaard zestigduizend houten kruisjes op het Haagse Bin nenhof plaatsen. Veertigdui zend kruisjes kwamen voor rekening van kinderen die niet werden geboren, twintig duizend voor ouderen die door euthanasie om het leven kwamen. De organisatoren en hun aanhangers trokken later op de dag naar de Bloemen- hove-kliniek in Heemstede om protest aan te tekenen te gen de abortuspraktijken al daar. kardinaal en die van het kerkvolk over de rol van de vrouw acht hij zo ver uiteen te lopen, dat overleg geen zin meer heeft. Naar Luttikholt meedeelde voelt hij veel voor overleg, „maar dat moet dan wel waarachtig zijn". De conclusie dient zijns inziens te luiden, dat de Katharenkerk bezig is terug te keren. De Katharen vormden een middeleeuwse sekte waarvan de aanhangers voornamelijk in Zuid-Frank rijk en Noord-Italië te vinden waren. Zij hielden er een ui terst strenge levensopvatting die tot uiting kwam in we reldverzaking en wereldmij- ding. Naderhand werden zij bloedig vervolgd. Zilveren kruis Karei de Grote weer in St. Pieter VATICAANSTAD In de Sint-Pietersbasiliek van Vati caanstad hangt na 436 jaar weer het grote zilveren kruis dat Karei de Grote naar aan leiding van zijn kroning tot keizer aan de paus schonk. Het 2.90 meter hoge karolin- gische kruisbeeld, dat de ko ning der Franken met Kerst mis van het jaar 800 overhan digde aan paus Leo de Derde, is nu gegeven aan diens op volger, Johannes Paulus II. Het is afkomstig van het rooms-germaans Centraal Museum in Mainz, dat een ge trouwe kopie van het sinds 1550 verdwenen origineel heeft laten maken. Het karo- lingische origineel werd in het midden van de zestiende eeuw omgesmolten, toen Rome na de plunderingen van de "Sacco di Roma", een te kort aan gewijde vaten, al- taarkruisen en kandelabers was ontstaan. Kort voordat het kruis van Karei de Grote werd omgesmolten, hadden de kanunniken van de Sint Pieter voor het nageslacht een kopie uit zacht materiaal la ten maken. Deze kopie was jarenlang zoek, maar werd in het begin van deze eeuw in een crypte van de basiliek te ruggevonden en naar kerkfabriek van Sint Pieter gebracht. Jongerendriedaagse De Werkgroep Katholieke Jongeren organiseert van 28 tot en met 30 december in Eindhoven een driedaagse "voor jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 25 jaar. Het thema van deze driedaagse is Licht in de wereld. Bisschop J. Ter Schure van 's-Herto- ^genbosch zal een inleiding houden, daarnaast zijn er ge spreksgroepen. Ook is er tijd ingeruimd voor gezelligheid, 'wandelen en volksdansen. -Kosten maximaal 40,-. In lichtingen bij Kees Koopman Hel. 072 - 619.695. beroepingen Gereformeerde Kerken Beroepen te Oen Ooider (samen op weg) als directeur van het Neder lands Bijbelinstituut te Bosch en "Duin, drs. H. Hortensius te Bosch en "Duin die dit beroep heeft aangeno men. Beroepbaarstelling: Ors.H.Hor tensius, directeur Nederlands Bijbel instituut. kandidaat te Bosch en Duin. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Zuidwolde (Drenthe) in combinatie met Ruinerwold-Koekan- ge. J.Holtland kandidaat te Kampen. Het heeft ook in de krant ge staan: de school is niet zo be langrijk voor de kerkelijke betrokkenheid van studenten. Vrienden hebben daar in te gendeel wel een grote invloed op. Toch komt dan natuurlijk opnieuw de vraag op ons af: en de confessionele school dan? Het ging om een onderzoek ingesteld onder 622 studenten van de VU, uitgevoerd in op dracht van de Vereniging voor Christelijk Wetenschap pelijk Onderwijs waar de VU van uitgaat en van de Unie „School en Evangelie". Uiteraard komt dan de vraag naar voren: wat zou het chris telijk onderwijs moeten doen met de resultaten van dit (weliswaar beperkte) onder zoek? Veel van wat er uit kwam was ook mij niet onbe kend. Er is veel kerkverlating onder jonge mensen, wat ze ker niet betekent dat ze ook het geloof in de steek hebben gelaten. De belangstelling voor godsdienst, geloof is er zeker wel, wordt zelfs weer wat groter. We weten ook al len dat de godsdienstdocenten in het confessioneel voortge zet onderwijs het in het alge meen niet gemakkelijk heb ben. En nu blijkt dan hun in vloed op hun leerlingen, wat hun betrokkenheid bij kerk en geloof betreft, zeer gering te zijn geweest. De andere le- Het confessioneel onderwijs heeft een breder doel dan het bevorderen van de betrok kenheid van de leerlingen bij geloof en kerk. Maar deze zaak neemt natuurlijk binnen dat christelijk onderwijs wel een heel belangrijke plaats in. Dat betekent, dat er veel werk aan de winkel is om te onderzoeken hoe een in deze tijd passende godsdienstige opvoeding te geven. Dat vergt in de eerste plaats een veel nauwer samenwerken van kerk en christelijk onderwijs. Want ook de kerk blijkt zeer weinig invloed uit te oefenen op de betrokkenheid van jon geren bij kerk en geloof. Ge constateerd wordt regelmatig dat jongeren wel blijven gelo ven, maar zich vaak niet kun nen vinden in de huidige vorm van kerk-zijn. Wat doet de kerk hier eigenlijk aan? Plaatselijk zijn er best heel wat activiteiten, maar lande lijk gezien is er bij mijn weten nog betrekkelijk weinig ont wikkeld. Verheugend zijn wel de activiteiten van de Taak groep Kerk en Onderwijs van de Gereformeerde Kerken. Zij probeert het oprichten van plaatselijke werkgroepen kerk-school-gezin te bevorde ren. Daarvan zijn er nu 35 in ons land. Maar dat zijn er nog veel te weinig. Zien de ker ken eigenlijk wel, dat de con- w fessionele scholen hun bond- raitn hadden wat dat betreft genoten zijn en beseffen ze eigenlijk nog meer invloed wel hoeveel steun ze elkaar wanneer zij zaken van geloof plaatselijk en landelijk kun- en kerk ter sprake brachten, nen geven? Zouden een aantal andere landelijke activiteiten van de kerk hiervoor niet moeten wijken? Godsdienstige opvoeding, ge loofsoverdracht heeft in de eerste plaats met de Bijbel te maken. Zou de godsdienstpe- dagogiek zich niet vooral moeten richten op de vraag: hoe verschaf ik functionele bijbelkennis? Ik weet, dat men daar hier en daar heel druk meé bezig is. Het bevor deren van die godsdienstpeda- gogiek moet in het christelijk onderwijs, èn landelijk èn op scholen een zeer hoge priori teit hebben. Ook bij de school besturen. Stellen zij zich er wel eens van op de hoogte welke methode hun gods dienstdocenten gebruiken? Overdracht Een belangrijk punt is hierbij ook de vraag: hoe dragen we essentiële punten van de christelijke traditie over op volgende generaties? Het lijkt er momenteel wel eens op dat elke nieuwe generatie op al lerlei terreinen voor zichzelf weer het wiel meent te moe ten uitvinden. Men vergeet de grote waarde van de traditie van eeuwen. Het is met name in het christelijk onderwijs van groot belang na te gaan hoe er meer bruggen kunnen worden geslagen naar de tra ditie van het christendom. Waarschijnlijk zal het moeten beginnen met het aankweken van meer historisch besef. De kerkgeschiedenis mag daarbij niet worden vergeten. In het algemeen zal van het confes sioneel voortgezet onderwijs ook het offer moeten worden gevraagd meer uren aan gods dienstige vorming van de leerlingen te besteden. Mijn antwoord op de resulta ten van genoemd onderzoek is dus: christelijk onderwijs (dat die naam verdient) is meer nodig dan ooit. Men ge looft toch niet dat z.g. neu traal onderwijs in dezen posi tiever zal werken? Daarbij moet men eerlijk con stateren dat het christelijk on derwijs in deze cultuur de wind sterk tegen heeft. Die cultuur seculariseert steeds verder. Men constateert een enorme „cultuuromslag" Dat betekent dat het mens- en maatschappijbeeld dat het confessioneel onderwijs voor ogen staat, steeds sterker gaat verschillen van wat met name door middel van de media van de huidige cultuur tot ons komt. En daarom is dat con fessioneel onderwijs meer no- door drs. K. de Jong Ozn. een cultuur aan het einde van z'n krachten gekomen. Gaar ne eindig ik deze keer met het slot van dat boek: „We moeten ons verre houden van ieder nostalgisch verlangen naar „een christelijke wereld" of een pre-technologische on- dig dan ooit omdat het in fei- wetendheid. Naar mijn over- te, m.n. samen met de kerk, tot taak heeft om mee te wer ken aan het ontstaan van een „tegencultuur". Dat zijn heel grote woorden. Dat weet ik. Ze worden ook in alle bescheidenheid neer geschreven. De bekende Brit se zendeling Lesslie Newbigin heeft in zijn boek „Verder dan 1984" frappante overeen komsten geconstateerd tussen onze tijd en die waarin Au- gustinus leefde. Ook toen was tuiging kunnen we in het spoor van Augustinus treden en vrijmoedig en zonder enige verlegenheid het kader van verstaan, dat gebaseerd is op het werk van Jezus, aanbie den aan onze stervende cul tuur. We mogen onze tijdge noten uitnodigen om zich sa men met ons in te zetten voor een nieuw verstaan van en omgaan met onze ervaringen, in het licht en in de kracht van die Naam." Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Kerstmenu Ik vraag me af waar degene die het kerstmenu verzorgde samengesteld door studenten van Hotelschool Haaglanden, zijn inkopen heeft gedaan. Garnalen, grapefruit, verse zalm. kip, hazerug, tongfilet, ananas, ijs enz. Per persoon vijftien gulden; is dat een drukfout? Hondervijftig gul den lijkt me dichter in de buurt te komen. B. 't Hart, DEN HAAG. (Naschrift: Wie het menu van de Haaglanders voor een niet te klein aantal gasten verzorgt en handig inkoopt, komt zonder de wijn een heel eind, zo is ons verzekerd. Bij een zo uitgebreid menu dienen de porties uiteraard aan de kleine kant te zijn. Redactie.) Loopjongens Eens te meer is gebleken dat op het ministerie van binnen landse zaken een bewindvoer der moet worden aangesteld, die in elk geval soepeler op treedt dan minister Van Dijk doet. Het lijkt er op dat hij overleg voert met de bonden, maar in werkelijkheid hebben ze niets in te brengen. Overleg is in dit geval zinloos. Nu wordt Van Dijk natuurlijk ge stuurd namens Ruding en Lubbers, evenals dat met mi nister Deetman is gebeurd toen hij de bezuinigingen op onderwijs moest verdedigen. Lubbers en Ruding vinden het wel best zo. Loopjongens als Van Dijk en Deetman passen prima in hun straatje. Maar ie mand die zich niet als loopjon gen laat gebruiken, zoals mi nister De Korte wordt onmid dellijk op zijn vingers getikt. Het had voor de ambtenaren in elk geval beter geweest als De Korte op binnenlandse za ken was blijven zitten. Aantal werklozen Het wordt tijd dat er eens dui delijkheid komt over het juiste aantal werklozen. Nu heeft het CBS weer berekend dat er in feite een kwart miljoen men sen minder zonder werk zitten dan steeds wordt opgegeven. Alle partijen kunnen dan ook met de cijfers uit de voeten. De oppositie zal zich vasthou den aan het "officiële" cijfer van rond de zevenhonderddui zend. De regeringspartijen zul len naar aanleiding van de be rekening van het CBS zeggen dat het de goede kant op gaat. De werkloze schiet in ieder geval niet veel op met al die berekeningen. Rechtsstaat? Een bewoner van een huis er gert zich 's nachts om half één aan een auto die op ongeveer twee meter van z'n huis met draaiende motor stil staat. Als hij eens buiten gaat kijken, blijkt de auto onderdak te ver schaffen aan een jong stelletje dat zit te vrijen. De huisbewo ner tikt op de auto en vraagt of zij dat misschien niet ergens anders kunnen doen. Daarop stapt de autobewoner uit en slaat de huisbewoner drie tan den door z'n lip. Na dit voor val wordt de politie gebeld. Die komt, praat met de ene partij en met de andere en komt dan met het advies: „Als ik u een goede raad mag ge ven, dien dan geen aanklacht in, want wij kennen de per soon. En als hij met een stuk of tien gasten terugkomt en ze gooien met trottoirtegels je ruiten in, bewijs dan maar eens dat hij dat gedaan heeft". Nederland rechtsstaat? C. Bouwmeester, ROELOFARENDSVEEN. Woonwagenbewoners (3) Met verbijstering heb ik gele zen dat woonwagenbewoners in Den Haag al jaren gratis licht en water krijgen. Wat is daarvoor de reden? Misschien wel omdat het GE zich wel een paar-maal bedenkt om de gaskraan bij een wanbetaler in een woonwagenkamp af te gaan sluiten. Dat doen ze lie ver bij een bijstandsmoeder of bij een bejaarde. Is een stuk veiliger. P. van Dalen, VOORSCHOTEN. Nu minister Ruding van financiën niet is benoemd tot (re sident van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), wde hier en daar de conclusie getrokken dat hij in ons land gtfe heeft verloren. Die gevolgtrekking is echter te eenvoudig^ te snel. jat j° Het presidentschap van het IMF is een bijzonder hogeT ternationale functie. Het is voor de minister zeker schande die functie uiteindelijk niet te krijgen, zeker nietje' een zo groot aantal landen zijn kandidatuur heeft gesteij a Het is op zich al een hele prestatie als een reële kandida; kunnen gelden. Jammer als het uiteindelijk niet lukt, dan is om in sporttermen te spreken niet de goi maar de zilveren medaille gewonnen. In de nationale politiek is Ruding zeker niet te beschouw)! als aangeschoten wild. Hij kan op zijn minst nog net zo fi[ tioneren als vóór de race naar de IMF-functie. Echte schj* heeft hij persoonlijk niet geleden. Het is evenwel de vraaj datzelfde geldt voor het kabinet-Lubbers als geheel. y INDERTIJD heeft het kabinet immers de verkeerde schatting gemaakt dat Ruding voldoende kans maakte»! functie voor Nederland te veroveren. Het kan niet anden in internationaal verband beschadigt die onjuiste inschatfl enigszins het kabinet als geheel. De IMF-zaak kan woi toegevoegd aan de reeks van kleine tegenslagen, die het binet de afgelopen herfst zichzelf heeft berokkend. fe' rp ft 1OT de ruime kamermeerderheid die heeft ingestemd |n het kabinetsbesluit de RDM-werf eventueel onderzeeën laten bouwen voor Saoedi-Arabië, behoorden naast Cl VVD, D'66 en GPV ook tien leden van de PvdA-fractie. Ik verdeelde stemgedrag van de grootste oppositiepartij wasg( teren het meest opmerkelijke feit van het kamerdebat, id OVER de mogelijke levering aan Saoedi-Arabië is de afg!r pen maanden diepgaand vooroverleg gevoerd achter!1' schermen, niet alleen in het regeringskamp, maar ook P' de grootste oppositie-partij, de PvdA. Zowel CDA als V hadden uit het overleg met oppositieleider Wim Kok de r lige indruk gekregen, dat de PvdA zich niet tegen de |p stemming zou gaan verzetten. Kok heeft tijdens dat v«z overleg nog wel het voorbehoud gemaakt dat hij natuur niet op voorhand zijn hele fractioe kon vastpinnen, maafl heeft zich persoonlijk akkoord verklaard met de goedig ring van de eventuele leverantie. F GlSTEREN ontstond danook terecht grote verbazing f' Kok zelf tegen de leverantie stemde. Hij volgde weliswaai meerderheid van zijn fractie, maar dat was niet in over«e stemming met de indruk die hij in het vooroverleg had»t wekt. Enkele weken geleden deed zich iets dergelijks voert de kwestie Rost van Tonningen. Toen had fraetiespecil Alders van de PvdA aanvankelijk de stellige indruk dat rj hem zou steunen in het standpunt dat het pensioen var^ weduwe ongemoeid moest blijven. Maar later sloot Kok F aan bij de meerderheid van zijn fractie, die er anders cij dacht. 'r n KOK wordt aan de hand van de jaarlijkse enquête van_ weekblad De Tijd volgende week door een groep parlenh taire redacteuren gekozen tot politicus van het jaar. De pi tijk van de laatste weken toont echter aan dat Kok vant politieke handwerk nog wel het een en ander moet lere Winterse buien DE BILT (KNMI) Om een depressie in het Oostzeegebied stroomt koude lucht uit Scan dinavië naar ons land. Een la gedrukgebied op de Noordzee verplaatst zich tegelijkertijd van Zuid-Scandinavië naar het Waddengebied en zal bij ons sneeuwbuien brengen, sneeuw die bij de lagere tem peraturen kan blijven liggen. Door de nadering van de laat ste depressie blijft de wind waaien uit west tot noordwest en is boven land vrij krachtig, langs de kusten later mogelijk stormachtig. In de komende nacht ligt de temperatuur om het vriespunt, morgenmiddag wordt het ongeveer 3 graden. In het weekeinde moet gere kend worden op verdere da ling van temperatuur met in de nacht lichte tot zelfs matige vorst en jniddagtemperatuur om het vriespunt. Sneeuwbericht ■■PHK.dit iMÊÊ wintersport veel te weinig. In de Harz, het Sauerland en het Zwarte Woud ligt in de hogere delen zo'n 10 tot 20 centimeter sneeuw van slechte kwaliteit. Wintersport is daar niet of nauwelijks mogelijk. Weersverwach ting tot en met morgenavond: in het Zwarte Woud sneeuwbuien. Nulgra- dengrens dalend van 800 meter tot aan de grond. Overige gebieden: sneeuwbuien. Nulgradengrens dalend tot 200 a 600 meter. Alpengebied: in het algemeen zijn de wintersportmogelijkheden goed. Zelfs uit de Franse Alpen, die de af gelopen dagen wat achterbleven, ko men nu positieve geluiden. Voor veel wintersportplaatsen geldt echter, dat de skiliften op 19 of 20 dec opend worden. van betekenis. Nulgradengren# lend van 1.000 meter tot aa( grond. Frankrijk/Zwitserland/Italië: Alpen-noordzijde sneeuw. N dengrens dalend van 1000 met# aan de grond. Alpen-zuidzijdft Zwitserland, Frankrijk en I vandaag enige sneeuw, daarna d Nulgradengrens eerst 1200 tot* meter, later verder dalend met# Voor meer gedetailleerde infoi uit de genoemde landen ANWB/KNMI sneeuwlijnen (41 per minuut): Ardennen/Eifel/Sauerland/Hai - 910 910 20; Zwarte Woud/O rijk: 06 - 910 910 30; Zwitsei /Frankrijk/Noord-Italië: 06 40 WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Mm Min l_ Amsterdam regenbui 9 De Bilt regenbui 9 Eelde regen 8 Eindhoven regenbui 9 Den Helder hagelbui 8 Rotterdam zw.bew. 9 Twente sneeuw 9 Vlissingen h.bew. 1 i december ge- Mallorca Malta Moskou Münehen Zurich Casablanca regenbui 20 11 Een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten in centimeters (het eerste cijfer geldt voor de dalen, het tweede voor de hoge pistes): Oostenrijk. Vorarlberg: 30 - 50; Tirol: 20 - 45; Salzburgerland: 35 - 65; Ka- rinthië: 30 - 40; Zwitserland: Berner Oberland: 25 - 45; Graubuenden: 25 - 45; Wallis: 20 - 60; Noord-Italië: Zuid Tirol: 20 - 40; Frankrijk. Savoie/Haute Savoie: 30 - 60; Alpes du Sud:20-55 Weersverwachting Alpengebied tot en met morgenavond: Oostenrijk: aan de Alpen-noordzijde sneeuwbuien tot in het laagland. Nul gradengrens dalend tot aan de grond. Aan de Alpen-zuidzijde vandaag re gen of sneeuw, daarna geen sneeuw GRATIS ELKE WOENSDAG Dl BIJLAGE BIJ UW KRANT MF INFORMATIE OVER FILMS, MUl THEATER, RECREATIE.EXPOSfl EN EEN COMPLETE AGENDI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2