Oosthout krijgt al in 1987 openbare school Informatie-avond over bouwplan Dorpsstraat katwi jkse VLOK f Toekomst Vereniging Oude Raadhuis onzeker geworden De Schelft één grote volière hoten zet vraagtekens bestaansrecht Lindehoeve !rede steun voor Is Jaap Kooy's Kerstdorp werkelijkheid of sprookje? (j_ De gemeente van Katwijk heeft giste- i| in grote meerderheid n licht gegeven voor de "viteiten van de lokale om- Ij Katwijk (VLOK). Door JLOK een subsidie te ver- nkken voor de eerstkonien- 1Ürie jaar lijkt een goede van de lokale radio en te- igSie mogelijk. Alhoewel di ve raadsleden de verdeling ra de anderhalve ton subsi- liever anders verdeeld za- j kon het voorstel van het ïge rekenen op een grote Alleen de SGP stemde In en het RPF raadslid E. eman. De tegenstemmers risten wel accoord te gaan radio-uitzendingen van de 1 jugustus van dit jaar startte [jjfLOK met haar uitzendin- Péop de televisie en radio. lUewel de VLOK een zend- htiging verkregen had, ge- hd door de raad, was het Jtrekken van een subsidie officieel door de raad Een van de rede- dat men politiek de n goed op een rijtje wilde n om zo zo breed mogelijk er het voorstel te kunnen Binnen de raad wordt lelijk sterk gehecht aan representatief karakter •jde VLOK. Brede politieke ijvjn onderschrijft dat, was ei van mening. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Kerstdorp te Lisse tijdens de koopavonden feeëriek ver licht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes. Toch werd er wel kritiek ge spuid op de voorstellen van wethouder W. van der Plas (CDA). Zijn naamgenote van de VVD wenste haar eerder gedane voorstel om de subsidie van 1,5 ton te verspreiden over vijf jaar te herhalen en zo nodig als tegenvoorstel lance ren. Het gaat volgens haar om een wat langere zekerheid die de VLOK gegeven wordt met eenzelfde bedrag. De heer J. ten Hove (RPF), ook voorstan der van subsidiëring, pleitte echter sterk voor en gediffe rentieerde subsidie. Om goed te starten is in het begin meer geld nodig, betoogde hij. Van daar dat hij het voorstel om het eerste jaar 75 duizend gul den toe te kennen, gevolgd door respectievelijk 50 en 25 duizend gulden in 1988 en enthousiast ondersteunde. Het CDA was van mening dat men de VLOK het voordeel van de twijfel moet geven. Zonder een goede start kan de VLOK plaatselijk niet aanslaan en derhalve na drie jaar ook niet selfsupporting zijn, aldus frac tievoorzitter A. C. Berkehey. Voorwaarde voor voortzetting van de subsidie na de startpe riode is namelijk dat men min stens vierhonderd betalende leden heeft verkregen. Dit wordt gecontroleerd op 1 juli VOORHOUT In de wijk Oosthout zal met in gang van het schooljaar 1987-1988 worden gestart met een openbare school met één of meer klassen. Dat besliste gisteravond de gemeenteraad naar aanleidng van een motie die werd ingediend door W. de Wit (PvdA) en on dersteund door zeven raadsleden van de Ge meentebelangen, VVD en PPR. Het CDA stem de tegen. Voorafgaande aan de verga dering sprak mevrouw L. de Graaf-Wijsman als afgevaar digde van de vereniging voor openbaar onderwijs. Zij bracht de cijfers naar voren van een enquête gehouden in de wijk Oosthout. Daarin kiest ruim 54 procent voor openbaar onderwijs. „Ook al voelt u zich betrokken bij het bijzonder onderwijs, probeer dan toch uw gevoelens opzij te zetten en laat de feiten de doorslag geven bij uw beslis sing", zo vroeg mevrouw De Graaf de raadsleden. Wethouder B. Joon (onder wijs) deed uit de doeken dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op 1 augustus 1987 al geld beschikbaar wil len stellen voor een openbare school. Het college van B en W wilde echter aanvankelijk het oude voorstel handhaven. Dit houdt in dat met ingang van het schooljaar 1988-1989 wordt begonnen met een school voor drie richtngen: katholiek, protestants-chris telijk en openbaar. Dit voorstel werd echter al leen gesteund door het CDA. PvdA'er De Wit evenwel vond dat men maar één keer een dergelijke kans kreeg. Daar moet onmiddellijk ge bruik van worden gemaakt, zo zei hij. „Zeker de helft van de bewoners van Oosthout kiest voor openbaar onder wijs, dat heeft een enquête uitgemaakt", aldus De Wit. Ook het nieuwe raadslid voor de PPR, mevrouw A. Lap, steunde het voorstel van De Wit. „De openbare school barst uit zijn jasje en ik vind dat deze school goed moet functioneren". Dat bleek ook de mening van Gemeentebe langen en VVD, alleen het CDA bleef pleiten voor gelij ke kansen voor iedereen. Daarbij zei de heer E. van der Laar (CDA) het zeer te betreuren als de motie van De Wit zou worden aangeno men. .EIDEN OMGEVING QeidócOowumt VRIJDAG 19 DECEMBER 1986PAG1NA 15 .ompromis over «ouwplan i (TWIJK Door tijdens de laatste ge- ■enteraadsvergadering van dit jaar een npromisvoorstel te aanvaarden, wist thouder J. Bergman het woningbouw- f jgramma voor 1987 gisteren veilig te llen. Het gaat hier om een bouwplan i de wijk Rijnsoever-Oost. Eerder dit r had de raad geen goedkeuring wil- i geven, omdat een gedeelte van het )A de bezwaren tegen de verkeers- Ihnische aspecten rondom het bouw- n nader wenste te bekijken. Door i h toe te geven aan de wens van zijn ctie dat een oostelijke ontsluiting van nieuw te bouwen wijk tot de moge- ;heden behoort, accepteerden de tien het voorstel van wet- ;ider Bergman. Subsidie voor bloemencorso NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout geeft het bloemencorso een subsidie van 16.000 gulden. De gemeente raad ging gisteravond met dit voorstel akkoord. PvdA en D66 stemden tegen. Zij vinden dit bedrag te hoog. De subsidie geldt voorlopig voor een jaar. De pauze van de binnenuit verlichte wagens van het bloemen corso bij De Schelft zal een geweldig stuk promotie voor Noor- wijkerhout zijn, zo vond de VVD gisteravond. Wethouder P.C. Heemskerk zei te hopen dat de televisie aanwezig zal zijn bij het unieke experiment van een verlicht corso. Volgens D66 neemt het corso maar een heel klein deel van een buitenwijk van het dorp mee: Maandagsewetering, Wildlaan en Kerkstraat. In de winkel van Van Nes in de Kerkstraat komt een sport school. De voormalige speelgoedzaak zou daarvoor een verbou wing moeten ondergaan. Gisteravond bleek dat de gmeenteraad geen bezwaar heeft tegen de verbouwing. Hoewel daar wel een bestemmingswijziging voor nodig zal zijn. Dit omdat de betref fende grond eigenlijk alleen bedoeld is voor winkels en wonin gen. Zonneweide in Poelmeerbad OEGSTGEEST Na aanvankelijk wat aar zeling tijdens de gemeentelijke commissie vergadering ging de Oegstgeester gemeente raad gisteravond onverwacht snel akkoord met het voorstel van B en W tot het installe ren van een „zonneweide" in het overdekte zwembad Poelmeer. De „weide" zal waar schijnlijk bestaan uit kunstgras- en palmbo men en het „zonnelicht" wordt uitgestraald door spots die aan het plafond worden opge hangen. In het contract met een particulie ren firma ligt vast dat de gemeente de ver bintenis kan beëndigen als zij dat wenst. De ken werd echter door onder meer de radi caal Van Eisen in twijfel getrokken. Renovatie afgerond WASSENAAR Het feestelijk versierd Jerusalem, een woonwijkje in Wassenaar, zette gisteren een punt achter de renova tiewerkzaamheden. De bewoonster van het huis dat het langst had moeten wach ten op de renovatie, mevrouw Peverelli van de Van Duyn van Maasdamstraat, kreeg uit handen van de glunderende voorzitter van de bewonerscommissie, dhr. J. van Tol de sleutel uitgereikt. We gens de slechte weersomstandigheden werden de dankwoorden in de bouwkeet op de van Hogendorpstraat uitgesproken. Zowel dhr. H. van Dijk, de rayondirek- teur van bouwbedrijf Heijmans, alsook dhr. J. van Tol wezen in hun toespraken op de goede samenwerking met de wo ningbouwvereniging st. Willibrordus. ELEKTRICITEIT IN KATWIJK DUURDER KATWIJK De elektriciteitsprijzen worden in Katwijk per 1 januari verhoogd. Alhoewel het hier om een kleine verhoging van ongeveer een cent gaat, meent het CDA raadslid A. van der Plas, dat de motivering om tot een prijs verhoging te komen feitelijk ontbreekt. Hij verweet wethou der J. van der Plas een aantal procedure fouten te hebben gemaakt door te laat te komen met de voorstellen en daarbij spaarzaam informatie te verstrekken. De prijsstijging in Katwijk levert ongeveer v7 ton op. De prijsstijging komt voornamelijk door afspraken die gemaakt zijn door het Energiebedrijf Rijnland en de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN). De verho ging geldt derhalve voor geheel Nederland, aldus wethouder Van der Plas, die zelf ook enigszins verrast is door de hoogte van de stijging. De prijs per kilowatt stijgt namelijk met zes tig gulden. Twintig meer dan de wethouder had vermoed. Dat hij echter de informatie te laat verstrekt bestreed hij, want in september had wethouder Van der Plas de commis sieleden al gewezen op een vermoedelijke prijsstijging. Diefstal uit Noordzeepassage KATWIJK Voor de tweede maal in korte tijd is ingebro ken in winkels in de Katwijk- se overdekte Noordzeepassage. In de nacht van woensdag op donderdag werd een lichtkoe pel op het dak opengebroken om de passage in te komen, vervolgens werd een winkel ruit vernield. De dieven had den het dit keer gemunt op een winkel met dameskleding. Voor vijftien mille werd gesto len. OEGSTGEEST De ge meente houdt op 26 janua ri een informatie-avond over het omstreden bouw plan voor de Dorpsstraat. Dat zei wethouder A. Kohlbeck gisteravond tij dens de raadsvergadering toe naar aanleiding van opmerkingen van de CDA'er Hellinga. Deze herinnerde er aan, dat kort geleden een bouwplan werd gepresenteerd aan ge noemde bewoners. Het betreft een soort serviceflat, dat pro jectontwikkelaar De Raad op de hoek van de oude Dorps straat en de Kennedylaan wil neerzetten. Dit plan ontmoette zeer veel tegenstand. Reden waarom Hellinga de wethou der vroeg hoe men tot zoiets kon komen. „Het plan op zich is mooi, maar het past niet in de oude omgeving van de Dorpsstraat. Deze staat het niet toe", aldus het raadslid. Wethouder Kohlbeck deelde mede dat de bijeenkomst niet van de gemeente was uitge gaan. „Op 26 januari zullen wij een info-avond houden waar de bewoners hun hart kunnen luchten over de verkeerssitua tie in hun straat en uiteraard het bouwplan. Wij kunnen op dit moment niet al te expliciet „ja" of „neen" tegen de plan nen zeggen" Op de vraag of het bouwplan dat zoveel verzet oproept bin nen de randvoorwaarden van de gemeente pas kreeg Hellin ga ten antwoord dat er „Intern wel een aantal overwegingen waren waarin het paste". Ook de werkgroep „Oud-Oegst- geest" maakt zich intussen zor-, gen over de aantasting van het oude Oegstgeester en minder ambitieuze plannen, waaruit eerbied voor de omgeving spreekt, kan verdragen. WARMOND De Vereniging het Oude Raadhuis in Warmond gaat zich bezinnen op de toekomst. Dit naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad gisteravond om het linker gedeelte van het oude raadhuis aan de Dorpsstraat 36 niet aan de vereni ging te verhuren, maar aan mevrouw Van Tuyl van Seroosker- ken. Deze zal er een public relations-bureau in openen. De vere niging beschikt momenteel over het rechter gedeelte van het oude raadhuis. Daar worden culturele activiteiten zoals exposi ties georganiseerd. Deze ruimte is echter te klein om veel mee te kunnen doen, en daarom wilde de vereniging het volledige oude raadhuis van de gemeente huren. De vereniging stelde vooraf wel dat er een exploitatie-tekort zou ontstaan van tegen de 4000 gulden in 1987, en wilde subsidie hebben ter hoogte van dat bedrag. Het Warmondse college wilde echter niet verder gaan dan 1000 gulden subsidie. „De Vereni ging het Oude Raadhuis heeft haar beurt voorbij laten gaan", stelde burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar gister avond. „We hebben de vereniging alle gelegenheid te geven om tot huur over te gaan. Dat heeft ons al een half jaar huur gekost. De vereniging kan ons niet voldoende garantie geven dat er geen tekorten zullen onstaan". De burgemeester wees ook op de korting van het Rijk op de subsidies van sociaal-cultureel werk. „We krijgen al 12.000 gulden minder, en dat gaat straks nog meer worden", aldus mevrouw Hendrickx. De VVD-fractie en het raadslid Th. Duijnhoven van Progressief Warmond hielden nog een pleidooi voor de vereniging. „De ver eniging heeft tot nu toe nooit om subsidie gevraagd, en is bereid garant te staan voor dat begrote tekort van 4000 gulden in 1987. Als het financieel niet rond te krijgen is gaan ze er uit na 1987. Dat kost de gemeente alleen het geld voor een nieuwe adverten tie", stelde mevrouw C. Saris (VVD). De heer G. Vielvoije (VVD) wees op het belang van de vereniging voor het culturele leven in Warmond. Ook de heer Duijnhoven (PW) wilde de ver eniging een jaar lang de kans geven en ging daarmee tegen de rest van zijn fractie in. De gemeenteraad besloot niettemin met negen tegen vier stemmen om het raadhuis aan een particulier te gunnen. Boos Het gemeentebestuur van Warmond is boos op de gemeente Al kemade, dat bleek gisteravond op de raadsvergadering. Dit naar aanleiding van de gemeentelijke herindeling, waarbij Warmond volgens de provincie gebied aan Alkemade moet afstaan. „Alke made wil kennelijk de grens tussen de gemeenten in de Zijl leg gen. Dat zou betekenen dat het Lage Land naar Alkemade zou gaan", aldus burgemeester Hendrickx, die deze houding van de gemeentelijke buurman hekelde. „Dat is niet de manier waarop je met je buren omgaat. Wij vinden dat de provincie onlogisch bezig bij de herindeling, en we zijn ook niet van plan om het spel landjeveroveren te gaan spelen. Alkemade is daar kennelijk wel toe bereid, en daar zijn wij bijzonder ontstemd over". De burgemeester kreeg algemene instemming van de gemeente raad. „Alkemade speelt een Batavierenspel. Dat zouden wij ook kunnen doen door te stellen dat 100 procent van de Kagerplas- sen naar Warmond moet. Wij zijn immers een recreatiegemeen te, Alkemade is een agrarische gemeente. Aan een dergelijk spel doen we echter niet mee", aldus mevrouw G. den Ouden (CDA). Uit een recent onderzoek is verder gebleken dat de bewoners van het Lage Land bij Warmond willen blijven. Warmond is wel bereid een strook water langs de oever van het Kaageiland aan Alkemade af te staan. Het voornemen van de provincie om een stuk Leidseweg na reconstructie van deze weg naar Alkemade te doen overgaan wordt onlogisch gevonden en van de hand gewezen. De gemeente zal dat kenbaar maken op de provinciale hoorzitting over de herindeling op 8 januari 1987, en-daar tevens de houding van Alkemade aan de kaak stellen. Voorhout wil markt behouden Burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout heeft gister avond in De Schelft de fraaie vogeltentoonstelling van De Ko- libri geopend. In het Noordwijkerhoutse sport- en cultureel centrum zijn tot en met zondag 2.200 vogels van 90 vereni gingen te zien. Het gaat om een districtstentoonstelling van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, die tevens mag worden beschouwd als het kampioenschap van Zuid-Holland. Het is voor het eerst dat de plaatselijke, bijna 30 jaar oude vereniging De Kolibri deze tentoonstelling organiseert. Nog nooit zijn er op de expositie van^-dit district zoveel vogels te zien geweest als nu. Er zijn drie soorten kanaries: kleur-, zang- en postuur-. Verder zijn er tropische vogels en parkie- tachtigen te zien. De 2.200 vogeltjes zijn dinsdag gekeurd door 35 keurmeesters. C. Wolvers uit Sassenheim werd club kampioen van De Kolibri. J. Haneveld uit Den Haag werd met zijn vijf vogels de beste van het district. Belangstellenden kunnen vanavond tot tien uur in het met veel bloemen ver sierde De Schelft terecht, zaterdag is de tentoonstelling van tien tot tien uur geopend en zondag van tien tot vijf uur. De toegang is gratis. Sfeervolle kerstmarkt Het initiatief van „De Oude Dorpskern" om in de eeu wenoude Noordwijkse Grote Kerk een kerstmarkt te organiseren, blijkt een groot succes te zijn gewor den. Aan een dertigtal stands werd een rijke ver scheidenheid artikelen uit gestald. Kunst, vaak op kerst gericht, nam daarbij een belangrijke plaats in. De heel speciale sfeer, om lijst door orgel- en andere muziek, onderscheidde deze markt van een brade rie, zoals men die in de zo mer pleegt te houden. „Er is de gehele middag een leuke opkomst geweest", vertelde mevrouw Alders- Verhoeven, een van de be stuursleden van „De Oude Dorpskern". 4 (ADVERTENTIE) VOORHOUT Het gemeentebe stuur van Voorhout zal zijn best doen om de plaatselijke markt te behouden. Dat zei wethouder B. Joon gisteravond tijdens de raads vergadering in antwoord op een vraag van de VVD over de toe komst van de kleine vrijdagmarkt die gehouden wordt op het terrein van een winkel aan de Heren straat. Tot voor kort was in dit pand een fotozaak gevestigd. De onderne mer verhuurde op vrijdagmiddag stukjes van het parkeerterrein aan marktkooplieden, waardoor er een kleine wekelijkse markt ontstond. Inmiddels is de fotozaak failliet en dreigt het voortbestaan van de markt op losse schroeven komen te staan. De marktkooplie den hebben evenwel de koppen bij elkaar gestoken en huren nu hun standplaats voorlopig van de eigenaar van het pand. Daarbij zijn zij een handtekeningenactie begonnen onder hun klanten. De petitie willen zij aan het gemeen tebestuur aanbieden. De markt kan zo nog twee maanden voort bestaan, maar dan moet er een op lossing gevonden zijn. Een aantal van de Voorhoutse on dernemers wil dat de markt meer richting spoorlijn komt, bijvoor beeld in de Prins Bernhardstraat of de Beatrixstraat. Maar de win keliers rond de huidige markt- Elaats willen graag dat de markt ij hun gedeelte van de Heren straat blijft. De De Lindehoeve 1 september 1987 van bijna een dat is bestemd voor in dienst houden van en onder van het ge- terwijl voor activi- een bedrag beschik- is van ruim 13.000 De gemeenteraad dat gisteravond, tegelijkertijd wer- er vraagtekens gezet het bestaanrecht van raad ging akkoord i deze subsidietoekenning. %'er J. Ligthart meende De Lindehoeve hiermee eerlijke kans krijgt om g waar te maken als jerencentrum. G. Both (PvdA) was het daar niet hele maal mee eens: „De Lindèhoe- ve krijgt nauwelijks voldoende geld om door te draaien en te weinig om iets nieuws te on dernemen". H. van Gogh (VVD) constateerde: „De Lin dehoeve heeft niet voldaan aan de eisen waardoor er recht is .op subsidie. De overheid heeft het recht te tqetsen of de subsidie gebruikt wordt voor de doeleinden waarvoor het gegeven wordt". J. Aikens (D66): „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de Lindehoeve met dit subsidiebedrag de schuld van 70.000.- gaat aflossen. Die schuld is ontstaan door commerciële aktiviteiten, die de mist in gingen en dat mag niet betaald worden met over heidsgeld". Er ontstond een principiële discussie over het eventuele ingrijpen van de overheid in dien blijkt dat de Lindehoeve toch weer niet zo functioneert als wordt verwacht. Uiteinde lijk was iedereen het eens, dat binnen 8 maanden zekerheid kan bestaan of de Lindehoeve een functie heeft. Daarover werd door verschillende raadsleden in grote twijfels over gesproken. Op de publie ke tribune was het voltallige bestuur van De Lindehoeve en enige oud-medewerkers. De jeugd liet het ook dit keer af weten. Al heel snel zal blijken of de jeugd interesse heeft voor de Lindehoeve, want het bestuur is verplicht door mid del van openbare kennisge ving een verkiezing uit te schrijven om te komen tot een jongerenraad, welke gekozen dient te worden uit alle jonge ren van Voorschoten. De hui dige jongerenraad heeft zich zelf benoemd bij gebrek aan interesse bij de jeugd. Die jon gerenraad zal een beleidsplan moeten opstellen. De overige voorstellen werden zonder dis cussie aanvaard.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15