Seid^cSomcwit GS laten collega Hekkelman vallen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Drempels en 30 km op deel Morsweg STORM RICHT WEINIG SCHADE AAN Autodief gegrepen Kritiek Leids raadslid is volstrekt misplaatst ;jnwonenden eisen betaalbare parkeerplaatsen in Sanders Gesprek Faculteit en huisartsen Gemeente wil sport bejaarden stimuleren Ccidóc Goma/ni VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 PAGINA 11 storische lomboot Galgewater )EN Het Galgewater wordt morgen- ag aangedaan door een vele tientallen oude stoomboot. De stoomboot „De is eigendom van de uit Den Haag af- stige heer De Leeuw. De Leeuw is lid de Stichting Historische Haven. Deze ting houdt zich bezig met de oude sche- die vooral in de zomer in het Galgewa- ggen. De stoomboot „De Hugo" is een sleepboot, die volledig is opgeknapt, mboten weer in oude staat herstellen, is; eer kostbare zaak. Een dergelijke schip n ook bijzonder zeldzaam. De bedoeling it het schip 's middags om drie uur het ewater binnenvaart. JD richt afdeling Midden-Holland op LEIDEN De Jonge Democraten, een zelfstandige jongerenorganisatie die wat ideeën betreft aansluit bij D66, heeft de afdeling Midden-Hol land opgericht, waaronder ook de Leidse regio ressorteert. De JD wil onder meer een enquête houden over de vraag of er in Nederland een refe rendum moet worden ingevoerd. De uitslag daarvan zal bekend worden gemaakt op het landelijk congres van de JD op 7 maart. Verder staan er een excursie naar het Binnenhof en enige themadagen op het programma. Leidenaar Han Weber is voorzitter van de jongerenorganisatie. Voor in formatie lean men bij hem terecht: 071-131954. Vredesplatform: raad solt met kernwapenvrij-besluit LEIDEN De gemeenteraad solt met het besluit om Leiden kernwapenvrij te verkla ren. Deze beschuldiging heeft het Leidse vredesplatform deze week geuit in een brief aan de gemeenteraad. De vredesaktivisten zijn boos dat de gemeenteraad tot twee keer toe het besluit Leiden kernwapenvrij te ver klaren, heeft uitgesteld. Beide keren ge beurde dit omdat de agenda van de gemeen teraad overvol bleek en het kernwapenvrij- besluit een lage prioriteit toegekend had ge kregen. „Een dergelijk besluit steekt een hart onder de riem van die tienduizenden Leidenaren die serieus bij willen dragen aan een vredige toekomst", aldus het vredesplat form. Het eist dat het besluit in de eerstvol gende vergadering van de gemeenteraad wordt genomen. LEIDEN/REGIO De storm die vannacht over Nederland raasde, heeft in Leiden en om geving weinig schade aange richt. Het bleef bij losgewaaide dakpannen, takken en ver nielde ruiten. De grootste „klap" viel in Oude Wetering te noteren. Daar stortte van nacht de muur van een in aan bouw zijnde woning aan de Watergang in. In Leiden waaiden door de storm twee bomen om, één aan de IJselmeerlaan en één aan de Hofdijk. Een hek aan het Noordeinde bleek ook niet tegen de wind opgewassen te zijn en waaide in zijn geheel om. Deuren bleken soms ook niet bestand tegen het storm geweld. Aan de Van der Waal straat klapperde bij een hard horende vrouw een uur lang haar opengewaaide balkon deur. De buren waarschuwden uiteindelijk de politie. Een auto aan de Johan de Win straat liep een deuk in het dak en een gebroken achterruit op toen een plaat zink van een dak waaide en op de auto te recht kwam. Nabij een tankstation aan de Voorschoterweg in Voorscho ten waaide gisteravond een lantaarnpaal om. Bij een flat aan de Kievietstraat in Leider dorp viel een glasplaat van een galerij omlaag. In Katwijk waaiden veel dakpannen van de daken, stortte een lichtbak omlaag en waaiden twee palen aan de Boulevard krom. Ook ondervond men er veel over last van het zand van het strand, dat over de bouwle- vard waaide. Op het wegdek van de Leidsevaart in Voor hout (bij de KTS) kwam een dikke tak terecht. Het obstakel werd snel verwijderd. LEIDEN Een 25-jarige Lei denaar is vanochtend om half zeven op heterdaad betrapt toen hij een auto wilde stelen. De man brak aan de Jan van Houtkade een auto open, maar werd door een bezoeker van. een koffiehuis opgemerkt. Toen de eigenaar, die ook in het koffiehuis was, met enige anderen ging kijken bleek de dief al in de auto te zitten. De dief werd uit de auto gehaald en aan de politie overgedra gen. sico s van sitieve criminatie )EN Juist in bedrijven weinig vrouwen werken positieve discriminatie /rouwen nauwelijks voor. joncludeert B.P. Sloot in iroefschrift over positieve minatie, waarop hij sdag aan de Leidse Uni- teit is gepromoveerd tot r in de rechtsgeleerdheid, eeft zich gericht op posi- discriminatie van vrou- en van allochtone etni- groepen in Nederland, zo- .urken, Marokkanen en tamers. ieve discriminatie van heeft snel ingang ge- n. Volgens Sloot heeft jcussie over positieve dis- inatie er toe geleid dat het ilfsprekend wordt gevon- lat mannen én vrouwen taalde baan hebben. In izicht zou er de laatste ja- eel veranderd zijn. toont verder aan dat po le discriminatie aansluit Nederlandse traditie van verzorgingsstaat. Daarin leren de verschillende be- |ngsgroepen evenredig voorzieningen en de las- worden naar evenredig- door de verschillende )en gedragen. Positieve iminatie is volgens Sloot •rdedigen als daarmee ge werd wordt de gelijkheid kansen te verbeteren. In roefschrift wordt met na gewezen op een aantal nte gevolgen van positie- jscrimi'natie. Sloot noemt geven van een 'stempel' aositief gedicrimineerden, pgding van allochtonen 'Nederlanders en een toe- 7 van conflicten tussen rlanders en hier wonende ilanders. Hoe groot en rmijdelijk die risico's zijn, ij echter niet aangeven. geres Zonder Naam ijlt op in Leiden lEN De populaire Zan- Zonder Naam treedt za- g 7 februari op in het An- s Clubhuis. Dit optreden plaats nog voordat deze zangeres aan haar lan- tournee begint. Op ivond van het levenslied ook.de Leidse zangeres 'ave op en de als Leidse Hazes bekend staande Verder verleent de top ind The Tornado's zijn werking. De kaarten deze avond zijn vanaf januari verkrijgbaar bij fntonius Clubhuis en de jizaak Gé Hovenk. (rant ontvangen Bel tussen In 19.00 uur, zaterdags tussen fen 15.00 uur, telefoonnr.071- P en uw krant wordt nog dezelf- hd nabezorgd. J. Hekkelman. DEN HAAG/LEIDEN De positie van milieu gedeputeerde J.W. Hek kelman is onhoudbaar geworden. De kansen van de CDA'er om na de verkiezingen als gede puteerde terug te keren lijken nihil te zijn. Een brede meerderheid van Provinciale Staten had gisteren zware kritiek op het milieubeleid van de CDA-gedeputeerde. Zelfs zijn eigen college leden bleken tijdens de algemene beschouwin gen over de begroting voor 1987 niet bereid om de forse kritiek, die over het milieubeleid van Hekkelman werd uitge stort te helpen schonen. Slechts politieke steun< van zijn eigen CDA, van' D66 en klein rechts hiel den de gedeputeerde nog enigszins overeind. Een PSP/CPN/PPR-motie, waarin het beleid van Hek kelman als volstrekt onvol doende werd gekwalificeerd, werd met - ruime meerder heid aanvaard. In de motie staat' dat in de afgelopen ja ren geen samenhangende FELLE KRITIEK OP MILIEUBELEID CDA- GEDEPUTEERDE beleidsvisie op het milieu gebied is gepresenteerd, dat voor het milieu onvoldoende draagvlak dreigt en dat het milieubeleid dringend beter gestalte moet krijgen. Deze harde uitspraken werden door het college van Gede puteerde Staten niet ontra den. Integendeel, voordat de motie in stemming kwam, zeiden GS dat een meerder heid van hen akkoord ging* met de inhoud. En daarmee met het neersabelen van Hekkelman. Slechts CDA- gedeputeerde Aalbers (en natuurlijk Hekkelman zelf),? was tegen. De fractievoorzitter van D66, E.H. Schuyer, zei dat Hekkelman binnen het col lege te weinig met de vuist op tafel slaat, te zacht is en zijn portefeuille niet goed verdedigd. Hij vond echter de PSP/CPN/PPR-motie te ver gaan. „Dan wordt de kritiek op het beleid teveel op de schouders van één man gelegd. Het hele collége is verantwoordelijk". Dit was voor hem reden om te gen te stemmen. VVD, PvdA en klein links dienden naast deze, nog vier andere moties in, waar eveneens kritiek op het milieubeleid werd uitgesproken. Zo wil len zij het beleid ten aanzien van het zuiveringsslib ver beteren, moet er een duide lijk overzicht komen van de middelen en de mensen die zich in de provincie met het mileubeleid bezig houden en bepleiten zij ruimere toepas sing van milieutechnologie. Ook deze moties werden aangenomen, soms met alge mene stemmen. Overwegend waren de be zwaren echter gericht tegen het gebrek aan resultaten van het milieubeleid. „Er is geen milieubeleids plan, terwijl een eerste in ventarisatie al in 1981 klaar was. Er is geen autowrak- kenplan, hoewel de datum waarop deze door de staten had moet worden goedge keurd al ruimschoots gepas seerd is, er is gejen plan voor de verwijdering van huis houdelijke afvalstoffen. Ter wijl dit uiterlijk in april vastgesteld had moeten zijn. Het bouw- en sloopafvalplan is onwerkbaar. Er is geen overzicht, hoewel lang gele den toegezegd, van de labo ratoriumfaciliteiten in de provincie die ten dienste van het milieu kunnen wor den gebruikt", somde PvdA- er mevrouw L.E. Stolker op. Hekkelman bleef uiterlijk onberoerd en liet de beant woording over aan zijn col- lega-gedpeuteerde mevrouw I. Günther. „Een regel die binnen GS is afgesproken. Tijdens de algemene be schouwingen treedt er één woordvoerder op", zei hij na afloop van de vergadering. Hekkelman begrijpt de kri tiek wel. „De genoemde plannen zijn er inderdaad niet en van een samenhan gend beleid is nog geen spra ke. Maar dit alles is ver klaarbaar. Het rijk bleef soms achterwege, we moes ten het milieubeleidsplan van Rijnmond en dat van ons integreren. Ik had dit de statenleden in de commissie al meegedeeld. Maar men had kennelijk behoefte om dit ook nog eens in de ple naire statenvergadering aan de orde te stellen. Ik betreur dat. Er wordt nu wel een. heel zwaar accent gelegd op het verzoek om snel met plannen te komen. De on vrede van de statenleden groeide, we kwamen niet vooruit met de plannen, het ging niet snel genoeg. Met name de reorganisatie van het provinciaal bestuur is ingrijpend geweest. Uit vijf mileu-afdelingen moest éh nieuw apparaat gevormd worden. Dat is een geweldi ge opgave geweest. Uit de kritiek van de statenleden is enig begrip voor deze pro blemen niet te halen. Daar om begrijp ik niet waarom ze nu zo hard moesten aan vallen". GEDEPUTEERDE HEKKELMAN: DEN HAAG/LEIDEN Naast alle kritiek vanuit de staten kreeg gedepu teerde Hekkelman deze maand ook een felle uit en inactiviteit. Volgens Kranenburg is het aan Hekkelman te wijten dat momenteel vervuilde grond ligt opgeslagen in haal te verduren van zijn Roomburg. Hekkelman partijgenoot, het Leidse wijst de kritiek van de raadslid P. Kranenburg, hand en zegt dat deze vol strekt misplaatst is. „De provincie staat volkomen buiten deze Leidse proble matiek. Wij hebben op grond van het meerjaren programma bodemsane- i Deze CDA'er zei onlangs dat het beleid van Hekkel man slecht is. Hij verweet de CDA-gedeputeerde ge brek aan doortastendheid ring onze taakstelling. De Leidse lokaties zijn nog niet aan de beurt Leiden wilde echter de nog te sa neren grond hebben voor bouwlocaties. Toen is met de gemeente afgesproken dat zij de sanering zou voorfinancieren. Zo is ook het gegaan. Maar er was ook geen plek om de ver vuilde grond te bergen. In juli 1987 krijgt de provin cie pas opslagplaatsen. Heel Roomburg komt in onze planning niet voor. Dat is een Leidse keuze ge weest. Ik denk dat de heer Kranenburg zich op deze manier heeft willen we ren. Bewoners hadden hem tijdens een inspraak avond nogal kwalijk geno men dat hij een voorstan der is van die tijdelijke opslagplaats in Room burg", aldus Hekkelman. EN De werkgroep Ho- >érd heeft het gemeente er gevraagd bij projec- ikkelaar Noorlander te %en dat het parkeren in de Sanders- goedkoper wordt. Mo- !el kost een 24 uur p/d Plerplaats 1500 gulden per werkgroep noemt dit duur". ook mogelijk een par- jaats te huren buiten de ae openingsuren. Deze avariant ('s ochtends met rieken van de dag het om je auto uit de gara- halen) kost 300 gulden ar maar dit vindt de oninteressant, laat je dan je auto bui ten de openingsuren? Op straat waar je van de gemeente een belanghebbendenkaart voor moet kopen die 180 gulden per jaar kost", aldus de werkgroep. Deze voelt zich voor de gek gehouden omdat het bewoner- sparkeren destijds bij de tot standkoming van de garage heel wat rooskleuriger werd voorgesteld. De werkgroep verwijst naar het contract dat de gemeente met projectontwikkelaar Erica heeft afgesloten over het be- wonersparkeren in de toekom stige Marca-garage op het Ir. Driessenplein. De pyamavari- ant is hier weliswaar duurder (480 gulden op jaarbasis) maar een parkeerplaats voor 24 uur per dag kost bij Erica per jaar slechts 750 gulden. De helft van wat Noorlander hiervoor rekent. Dit komt, zo legt een woordvoerder van de gemeen te uit, omdat de gemeente Eri ca 75.000 gulden gaat betalen voor het treffen van voorzie ningen voor bewonersparke- ren. Dit bedrag werd destijds door C&A op tafel gelegd als bijdrage in een te stichten par keergarage toen het winkel concern tot nieuwbouw op de' Haarlemmerstraat besloot. „De enige manier om de prijs in de Sandersgarage te druk ken, is wanneer de gemeente er wat geld bijlegt", zegt M. Kuzee van de gemeentelijke directie verkeer: „Maar het is op dit moment niet waar schijnlijk dat dat gebeurt om dat het beleid van de gemeen te is dat parkeren geen ge meenschapsgeld mag kosten". Kuzee geeft overigens toe dat met de prijzen die Noorlander rekent er weinig interesse bij bewoners zal bestaan om een parkeerplaats te huren. Hij zegt bovendien niet de indruk te hebben dat Noorlander van plan is uit eigen beweging het tarief te verlagen. Noorlander en de gemeente zijn Jiet inmiddels nog niet eens geworden over het par keren op de Garenmarkt. Mo gelijke exploitanten voor de Sandersgarage hebben geëist dat de Garenmarkt als concur rerende parkeerplaats wordt uitgeschakeld. Hiervoor zou de exploitant het beheer over de Garenmarkt willen hebben wat de gemeente niet van plan is toe te staan dan wel maatregelen genomen willen zien die gratis parkeren op de Garenmarkt volledig onmoge lijk maken. Tijdens het laatste gesprek in september is de mogelijkheid geopperd om op kosten van Noorlander een slagboom bij de ingang van de Garenmarkt aan te brengen die slechts na betaling omhoog gaat. De gemeente kan zich hier in vinden, omdat dit de opbrengst van de Garenmarkt voor de gemeente verhoogt. Het deel Morsweg waar het doorgaand verkeer geweerd zal worden door het aanleggen van drem pels. LEIDEN Op het ge deelte Morsweg tussen Rijnzichtbrug en Lage Morsweg worden drem pels aangebracht om het doorgaande verkeer te weren. Bovendien wordt een maximum-snelheid van 30 km. per uur inge steld. Na een jaar zal wor den bekeken of deze maatregelen ertoe leiden dat het aantal auto's van 2500 tot 1500 per dag ver minderd. Zoniet, dan wor den aanvullende maatre gelen genomen in de vorm van eenzijdige af sluiting dan wel het in stellen van éénrichting- verkeer. Hiertoe besloot de commissie ruimtelijke ordening en ver keer gisteravond. Alleen Links Leiden en D66 stemden tegen. Beide partijen hadden geen vertrouwen in drempels en vroegen onmiddellijke af sluiting van dit gedeelte van de Morsweg. Wethouder J. Pe ters wilde het liever eerst met „minder drastische" maatrege len proberen en kreeg hier voor steun van een meerder heid van de commissie. De bewoners van de Morsweg zijn het onderling niet eens kunnen worden over de te ne men maatregelen. De onder nemers en een deel van de be woners wilden de Morsweg houden zoals die is terwijl een minderheid van de bewoners pleitte voor afsluiting. De commissie besloot gister avond ook het gedeelte Mors weg tussen Lage Morsweg en Dr. Lelylaan aan de zijde van de laatstgenoemde straat af te sluiten voor auto's. De krui sing wordt wel toegankelijk gehouden voor overstekend langzaam verkeer. Ten behoe ve van deze categorie ver keersdeelnemers zullen er verkeerslichten worden ge plaatst. Hier stemde het CDA tegen. Deze fractie wilde' rechts-af bewegingen van en naar de Morsweg toestaan. Door deskundigen werd echter betwijfeld of de verkeersvei ligheid hiermee wel gediend zou zijn. „ENTHOUSIASTE ONTVANGST BOYCOT-ACTIE" LEIDEN Het bestuur van de Faculteit geneeskunde van de Leidse universiteit heeft het bestuur van de vereniging van huisartsen in Leiden en omgeving uitgenodigd voor een gesprek. Centraal daarbij staat de boycot van het Acade misch Ziekenhuis door de huisartsen, omdat daar de stu dierichting huisartsengenees- kunde zal worden opgeheven. Woorvoerder van de huisart sen, dr. R. van Velzen uit Lei derdorp, laat weten dat de ac tie vooralsnog zeer positief is ontvangen. „We hebben voor onze acties een enthousiaste ontvangst gehad bij het lande lijke bestuur van onze vereni ging en uit telefonische reac ties van onze leden in Leiden en omgeving blijkt eenzelfde reactie' De actie van de huisartsen im pliceert, dat patiënten niet meer naar het AZL worden doorverwezen tenzij daar een medische noodzaak toe is of de patiënten dat graag zelf willen. Men verwijst de patiënten dus naar het Elisabeth ziekenhuis of het Diaconessenhuis. Het Academisch Ziekenhuis heeft nog niet officieel gereageerd op de boycot-actie. Wel is er informeel contact geweest tus sen het AZL de voorzitter van de vereniging van Leidse huis artsen. „We gaèn in elk geval praten met het Faculteitsbe stuur en wellicht ook met het AZL. Die gesprekken zullen echter niet voor het nieuwe jaar plaatsvinden", aldus de heer Van Velzen. Het Tweede Kamerlid me vrouw Muller-Van Ast (PvdA) heeft staatssecretaris Dees (volksgezondheid) schriftelijk gevraagd naar zijn opvatting over de boycot die Leidse huisartsen hebben afgekon digd tegen het (AZL) omdat daar de opleiding huisartsen- geneeskunde zal worden opge heven. Mevrouw Muller ver wijst naar de geldende ge dragsregels voor huisartsen. Zij wil weten of Dees bereid is de inspectie te vragen of er aanleiding is voor een tucht-! rechtelijke vervolging. De vakcentrales die zijn verte genwoordigd in de overlegor ganen van AZL en RUL heb-, ben een brief gestuurd naar prof. dr. P. de Wied die minis-; ter Deetman adviseert over de inkrimpingen bij Geneeskun- - de. De vakcentrales zijn in het overleg gepasseerd en het be-; trokken personeel is niet in; het advies van de faculteiten- gekend. De vakcentrales ver-', langen nadrukkelijk te wor-; den betrokken bij de verdere; plannen en procedures om hun onderhandelings- en overlegbevoegdheden naar be-! horen te kunnen uitoefenen. LEIDEN Meer bejaar den zouden zich sportief moeten uiten en zij heb-' ben daarvoor tal van mo gelijkheden in Leiden. Dat vindt de gemeente Leiden en om duidelijk te maken welke sportieve mogelijkheden er voor ou deren in Leiden zijn, heeft de gemeentelijke directie Sport en Recreatie en de Stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk (DGB) een brochure uitgegeven. Tesselaar was één van de prominenten die aan het Deze brochure „55+ en spor tief bewegen" werd gisteren in het bowlingcentrum aan de Boshuizerkade officieel uitge reikt aan het ex-raadslid voor de PvdA, mevrouw T. Fallaux. Voorafgaand aan deze uitrei king werd vanaf één uur een bowlingtournooi gespeeld door Leidse prominenten, zoals de wethouders D. Tesselaar en M. van Dongen, de raadsleden L. Driessen en M. van der Molen, hoofd van de directie Sport en Recreatie J. Duivesteijn en sportambtenaar en sport schoolhouder A. van der Luit, brandweercommandant B. Mark, trainer van de Neder landse Rugbybond P. Scholten en nog tal van sportieve ande ren. Nadat mevrouw Fallaux de brochure in ontvangst had genomen, werd er een bow lingtournooi voor ouderen ge houden. In de brochyre, die in tal van instellingen waar ouderen ko men, verspreid zal worden, wordt uiteengezet welke spor tieve mogelijkheden Leiden biedt voor de ouderen. Tevens wordt duidelijk gemaakt dat meer beweging ouderen langer fit houdt, waardoor zij ook langer lichamelijk, geestelijk en sociaal goed blijven functio neren. Behalve een gidsfunctie van de verschillende sportieve mogelijkheden voor ouderen, moet het boekje ook een voor beeld zijn voor sportverenigin gen, die meer voor ouderen zouden moeten doen. Om het zwemmen voor oude ren aantrekkelijker te maken wordt bijvoorbeeld al geruime tijd in zwembad De Zijl een speciaal zwemuurtje voor ou deren ingelast waarbij het wa ter tot 31 graden wordt ver warmd. Door de dienstencen tra wordt vooral veel aan be jaarden gymnastiek en volks dansen gedaan. In de Drie Oc- toberhal aan de Smaragdlaan kunnen de bejaarden verder op bepaalde tijden aan aerobic dancing, fitness maar ook spel len als badminton, tennis, vol leybal enz. doen. Bowlen kun nen ouderen in het bowling centrum aan de Boshuizerlaan en verder worden er in de brochure suggesties gedaan voor spelen die de ouderen buiten zouden kunnen doen zoals jeu de boules. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter, De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorgingj_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per D maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar? Naam:Voort Adres: Postcode/plaats: Stuur deze, bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 99R -2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ner I iJNZj

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11