Visserszoon Arie van der Zwan: van activist tot top- ondernemer ECONOMIE 7 Beurs uan Amsterdan MARKTEN £e«dóc6(HMant DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 PAGINi Peek en Cloppenburg rekent op forse winststijging AMSTERDAM Het kledingconcern P C verwacht 1986 te kunnen afsluiten met een nettowinst van 17 miljoen. In 1985 verdien de de onderneming 9,5 miljoen. Het bedrijfsresultaat is positief beïnvloed door gebruik van de resterende fiscale ver liescompensatie van voorgaande jaren. Er zijn geen eenmalige baten en lasten (vorig jaar was er daaruit een bijdrage aan het resultaat van 1,6 miljoen). Uiteindelijk zal het resul taat uit gewone bedrijfsuitoefening na belas ting in dezelfde orde van grootte liggen als de nettowinst, dus op 17 miljoen. Vorig jaar lag het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening op 7,9 miljoen. De winst is gestegen dank zij vergroting van de omzet. De kostenstijging is daarbij achtergebleven. Scheepjeswol vraagt uitstel van betaling VEENENDAAL Breiwolfabriek NV Koninklijke D.S.van Schuppen in Veenendaal (Scheepjeswol, 400 werknemers,) heeft gisteren uitstel van betaling aange vraagd. Huisbankier Amro heeft het krediet opgezegd. Het samenwerkingsverband met de eveneens in Veenen daal gevestigde Leidsche Wolspinnerij (Neveda), waarvan de laatste dagen sprake was, is daarmee van de baan. Dit heeft bestuurder J.Dekker van de Industrie- en voedings bond CNV meegedeeld na een gesprek met de directie van Van Schuppen. De surséance-aanvraag komt voor de vakbonden nogal onverwacht. Afgelopen vrijdag werd de notering van beide fondsen op de Amsterdamse beurs nog opgeschort vanwege besprekingen over samenwerking. Beide fabrieken hebben te maken met een grote overca paciteit. Van Schuppen leed vorig jaar bij een omzet van 104 miljoen gulden een verlies van 13,7 miljoen. Bij de Leidsche Wolspinnerij bedroeg het verlies 7,5 miljoen gulden bij een omzet van 50 miljoen. „Bloody shame" als boüw HAL-schepen Nederland voorbij gaat DEN HAAG Het zou „een bloody shame" zijn als de order voor twee nieuwe cruiseschepen voor de Hol land Amerika Lijn de Nederlandse neus voorbij gaat. Het is wel degelijk mogelijk om de order binnen te ha len, maar dan zal de rijksoverheid wel financieel moeten meehelpen om de concurrentie met buitenlandse werven mogelijk te maken. Dit zei voorzitter Ter Hart van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters (Ce- bosine) gisteren in Den Haag bij het presenteren van plannen voor een grotere samenwerking van de Neder landse werven. Lagere belasting op effectenhandel, maar niet voor kleine belegger DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met vermindering van de beursbe- lasting op grote effecten-transacties. PvdA en CDA spraken zich ervoor uit dat wat hun betreft de beursbelasting wel helemaal afgeschaft mag wor den. Op voorstel van minister Ruding (Financiën) wordt echter alleen voor grote transacties het ta rief verlaagd. Dat scheelt de schatkist 23 miljoen gulden per jaar aan inkomsten. Ruding wees erop dat de maatregel nodig is omdat de Amsterdamse beurs concurrentie ondervindt van met name de Londense beurs. Als de grote effecten-transacties via het buitenland plaatshebben, loopt de Neder landse overheid ook inkomsten mis, aldus Ruding. Afschaffing van de beursbelasting. ook voor de kleine belegger, vond Ruding op zich „wel wense lijk". Maar volgens de minister zou dat de schatkist 1Ö0 miljoen gulden kosten. Export daalt in waarde maar stijgt in volume DEN HAAG De Nederland se export daalt dit jaar met cir ca 35 miljard gulden in waarde en zal .uitkomen op ongeveer 200 miljard. In volume stijgt de uitvoer, exclusief energie, echter met 3,5 procent. Een vooruitgang met 1 procent in vergelijking met vorig jaar. De forse daling in waarde hangt vooral samen met de daling van de olieprijzen en van de dollar. Deze ramingen maakte staatssecretaris mevrouw mr. Y.M.C.T. van Rooy van econo mische zaken gisteren bekend in een toelichting op het actie programma voor volgend jaar van de Export Voorlichtings Dienst (EVD). Zij verwacht dat volgend jaar de volume groei zal doorzetten. Het CBS taxeert die voor 1987 op 5 pro cent, hoger dan die van de we reldhandel. Russen willen eigen terminal in Rotterdam ROTTERDAM De Rotter damse scheepsagent Trans- world Marine Agency, een handelsonderneming van de Sovjet-Unie in West-Europa, is met het Pakhoed-concern in onderhandeling over de aan koop van de containerterminal van Unitcentre (een dochter van Pakhoed) op de Rotter damse Heijplaat. Volgens J. van Zonneveld, directeur van Transworld, is het de bedoe ling alle overlaadactiviteiten van containers, die door de Russische staatsrederijen wor den verscheept, in eigen hand te nemen. Op de terminal zou den jaarlijks 50.000 containers moeten worden behandeld. Economie Duitsland groeit rimpelloos FRANKFORT De langste periode van economische ople ving in West-Duitsland van na WO II verloopt met een jaar lijkse groei van drie procent vrijwel zonder spanningen. De lage energieprijzen zorgen voor een groei zonder inflatie, zo schrijft de Bundesbank in haar jongste maandelijkse pu blicatie. Alleen al in de laatste twaalf maanden zijn er 280.000 banen bijgekomen, vooral bij de kre dietinstellingen, de adviesbu reaus en in de gezondheids zorg. De industrie daarentegen nam nauwelijks extra mensen aan. De brutolonen waren in het derde kwartaal 5,5 procent hoger dan een jaar ervoor. De bank verwacht dat de con sumptieve bestedingen voorlo pig op een hoog peil zullen blijven. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Groente- en fruitveiling, 1/ december: aardappelen: 10-19; andij vie: 90-1.35; boerenkool: 56-85; spite- .kool: 67-73; prei: 30-65; spruiten al: 36-46; all: 38-49; uien: 37-59; winter peen: 10-15; witlof: 1.00-1.80; knol selderij: 45-78; sla: 30-50; bospeen: 1.90-1.95; peterselie: 77-1.01; radijs: 70-83; selderij: 42-59. Sanering Belgische mijnen kost 8000 banen BRUSSEL Het saneren van de steenkolenmijnen in de Belgische Kempen gaat min stens 8000 banen kosten. Drie mijnen moeten in de loop van de komende twee tot drie jaar gesloten worden: die te Eisden, Winterslag, en Waterschei. De twee overblijvende mijnen, te Zolder en Beringen, moeten worden samengevoegd. Dat is de essentie van een door Thyl Gheyselinck bekendgemaakt saneringsplan. Hij is de man die op verzoek van de Belgi sche regering de leiding op zich heeft genomen van de mijnen. DEN HAAG Wedden dat Anton Dreesmann zijn neef Tonnie, even eens lid van de Vendex- hoofddirectie, nauwelijks heeft gekend in zijn be slissing om Van der Zwan tot opvolger in spé te be noemen? Buitenstaan der en linkse econoom Arie van der Zwan rich ting voorzitterstoel van Vendex International loodsen het is typisch iets voor Anton Drees mann om met een laatste solo zijn carrière af te sluiten. Vanuit het besef dat Anton Dreesmann niet het eeuwige leven heeft, hebben lieden in de hogere regionen van het concern er in de afgelopen ja ren meermalen bij hun eerste man op aangedrongen eens naar een opvolger uit te kij ken. In kleine kring heerste bezorgdheid over zijn gezond heid; men wist van zijn hart aanval en van de plaatselijke verlammingen die hem enke le malen hadden getroffen. Volgens een leidinggevende hoge functionaris binnen het concern namen kunnen we niet noemen; men heeft de zeer strikte opdracht niet uit de school te klappen heeft dat alles zich in het duister voltrokken. „Daarvan is vrijwel niets uit gelekt, omdat hij dat nu een maal niet wil. Op die verzoe ken om een opvolger klaar te zetten, reageerde Dreesmann overigens altijd heel rustig. Maar ook typisch op zijn ma nier. We hoefden ons geen zorgen te maken, hij zou het wel regelen. Hij is er ook de man niet naar om dat door anderen te laten doen". Anton „We wisten op een gegeven moment dat Dreesmann in derdaad iemand op het oog had, maar de kandidaat is steeds angstvallig geheim ge houden, zelfs voor ons. Tot het laatste moment, om pre cies te zijo gistermorgen elf uur, zijn we in het ongewisse gelaten. Maar we mogen wel zeggen: het is een blijde ver rassing. De eerste reacties binnen het bedrijf zijn beslist positief. We menen dat Van der Zwan formidabele capaci teiten heeft, dat hij op finan cieel terrein over grote talen ten beschikt". Volgens onze zegsman heeft het niemand verbaasd dat Dreesmann heeft gekozen voor Arie van der Zwan, die toch bekend staat als een linkse econoom. „Onderschat Anton niet. Hij is linkser dan je denkt. Hij is dan wel geen socialist, maar Op de foto links Arie van der Zwan, een jaar of vijf geleden. Het non-conformistische uit de tijd van Nieuw Links valt nog enigszins van zijn uiterlijk af te lezen. Rechts, prof. dr. A. van der Zwan op een foto van eind vorig jaar als bankier bij de NIB en duidelijk in goede doen. echt rechts is hij zeker niet. Het speelt bovendien een rol dat beide heren ongeveer de zelfde achtergronden hebben. Van der Zwan is ook prof en was studiegenoot van Drees mann". Dat Dreesmanns opvolger niet uit de familie komt, is niet zo verwonderlijk. Hoewel neef Tonnie Dreesmann een geacht lid is van de hoofdirec- tie, is algemeen bekend dat zijn familie en anderen hem niet de capaciteiten toedich ten waarover de grote inspira tor van een dergelijk concern moet beschikken. Bovendien staat de familie Dreesmann op het punt zich uit het con cern terug te trekken. Vol gend jaar wil het dienstverle ning- en detailhandelsconcern Vendex notering aanvragen op de effectenbeurs. De fami lie kan een haar aandelen té gelde maken en de onderne ming kan haar expansiedrift van de afgelopen jaren tien iaar voortzetten buiten de landsgrenzen. Kleurrijk Dat Anton een niet-katholiek binnenhaalt, is misschien wel net moeilijkste te verklaren. Vroeger kwam zelfs een niet- katholieke schoonmaakster het bedrijf niet binnen en tot op de dag van gisteren be stond die stelregel nog voor de top van de onderneming. Blijkbaar oefent Arie een on miskenbare aantrekkings kracht uit op Anton. Wellicht heeft het er veel mee te ma ken dat de persoonlijkheden van beide heren hier en daar sterk overeen komen. Ze zijn beiden hoogleraar en eigenge reid. Of al was het alleen maar dat Dreesmann in Van der Zwan een opvolger in spé heeft gevonden, die al bijna even kleurrijk is als hij zelf. In 1935 werd Arie van der Zwan, zijn naam zegt het al, geboren in Scheveningen. En hoe kan het haast anders, als zoon van een visser. Opgevoed in het geloof van Calvijn, behaalde hij op 25-ja- rige leeftijd (1960), zijn docto raal economie in Rotterdam. Hij was destijds één van de initiators van de Socialistische Jeugd (waar hij zich de „Com mandant" liet noemen), een club van radicaal socialisti sche jongeren. Hij zat in de stuurgroep van Nieuw Links, deed even mee met de oprich ters van D66, stapte uit Nieuw Links en meteen ook uit de PvdA omdat hij in die partij en de verstarring zag aanko men. Van '62 tot '63 werkte hij op het Landbouw Economisch Instituut en van 1964 tot 1972 leerde hij het bedrijfsleven van binnen uit kennen met zijn succesvolle Centrum Groep, een aantal bureaus voor markt- en industrieel onderzoek- en organisatiead viezen. Intussen (1968) pro moveerde hij tot doctor in de economische wetenschappen. Van 1972 tot 1983 was hij in Rotterdam hoogleraar com merciële economie, marktana lyse en bed rijf sstatistiek. NIB In 1983 werd Ruding minister van financiën. Th. Meys, pre sident van de Nationale In vesteringsbank (NIB), volgde Ruding op bij de Amro Bank en prof. dr. Arie van der Zwan kreeg de stoel van Meys. Ook die benoeming was een verrassing, voor sommi gen zelfs schrik. Prof. dr. Arie van der Zwan, eertijds links- radicaal, scherp criticus van het overheidsbeleid, oud-on dernemer en nu aan het hoofd van de NIB, een nauw aan de overheid gelieerde in stelling? Arie Van der Zwan voelde zich prima thuis bij de NIB, welk kantoor is gesitueerd aan de rand van de Scheve- ningse Bosjes en uitkijkt op het Vredespaleis. De activist in de rol van bankier had geen andere ambities dan krachtig en gedegen zaken doen. Onder zijn leiding ont wikkelde de NIB zich van een herstelbank tot een bank die gespecialiseerde diensten aan biedt aan het bedrijfsleven. Overigens, alle eer aan prof. dr. van der Zwan, die in de jaren voordat hij bij de NIB kwam, zijn sporen had ver diend met putyicaties op het gebied van algemene econo mie, economisch beleid, marktbeleid en de rol van modellen bij beleidsvoorberei ding. In 1981 was hij lid ge worden van de adviescommis sie industriebeleid (de zoge noemde commissie Wagner) en als lid van de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid was hij van 1978 tot 1983 voorzitter van de werkgroep die het rapport „Plaats en Toekomst van de Nederlandse Industrie" voor bereidde. Met name in dat rapport heeft Van der Zwan zijn de moderniserings-filoso- fie gelanceerd: tégen de apa thie en de verstarring die des tijds (1980) in Nederland heer ste. De essentie luidde, dat werkgelegenheid alleen zou onstaan door het modernise ren en stimuleren van de in dustrie en niet zozeer de niet- commerciële diensten. Na Wagner is het Van der Zwan die wordt geïdentificeerd met het nieuwe élan dat na enkele jaren in het bedrijfsleven op leefde. Schaamteloos Vorig jaar april was er een in cident. In Garderen tijdens een bij eenkomst van politici, onder nemers en wetenschappers betoogde Van der Zwan dat het forceren van een opgaan de lijn in een dode economie door middel van gerichte maatregelen, ondersteund kan worden door het charisma van sterke leider. Hij wees daarbij op Wisse Dekker van Philips en de belastingverla gingen samen met de persoon van Reagan in de VS. Ook noemde hij het Derde Rijk waar de economie volgens hem in korte tijd zeer gunstig beïnvloed werd door het cha risma van Hitier. Van der Zwan bedoelde cha risma als ondersteuning van gerichte economische maatre gelen, maar door zijn onge lukkige laatste voorbeeld in terpreteerden zijn toehoorders het als een pleidooi voor lou ter propaganda en manipula tie. De dag daarop kreeg Van.der Zwan er met name in de Volkskrant flink van langs. Hem werd als vroegere Nieuw-linkser, „schaamteloos opportunisme" verweten en dat hij door de jaren heen al maar rechtser was geworden. Het weekblad Intermediair toonde later aan hoezeer de dagbladen de uitspraak van Van der Zwan uit zijn ver band hadden gerukt. Prof. dr. A. van der Zwan treedt af als president-direc teur van de Nationale Inves teringsbank. Per 1 januari 1988 wordt hij vice-voorzitter van de hooffddirectie van Vendex International, een concern met een omzet van 15 miljard gulden, een winst van 265 miljoen en ruim 71.000 werknemers. Het ligt in de bedoeling dat hij in 1990 prof. dr. A. Dreesmann opvolgt als voorzitter van de hoofddirec tie. Dus, onvoorziene zaken voor behouden, krijgt hij dat lei derschap. Of het charisma tisch wordt en of dat Vendex ten goede zal komen, mag Arie van der Zwan zelf bewij zen. HENK ENGELENBURG Nieuwe Eureka-projecten Lachen gisteren na afloop van de tweedaagse ministersconferentie voor Eureka in Stockholm. Mi nister De Korte, in licht kostuum in het midden, deed hard mee. Daar was dan ook alle reden voor. De ministers hebben gisteren hun goedkeuring verleend aan 37 nieuwe projecten. Eureka is het Europese samenwerkingsverband voor de ontwikkeling van hoogwaardige technologie voor een homogene Europese thuismarkt. Het totaal aantal projecten bedraagt nu 109, met een gezamenlij ke waarde van 3,6 miljard dollar. Nog 44 nieuwe projecten staan op stapel. De nieuwe projecten betreffen onder meer de ontwikkeling van geautomatiseerde boorapparatuur voor de olie-industrie; nieuwe druktechnieken; computervertalingen en de produktie van kunstmati ge tomatenzaadjes. OPEC-vergadering lijkt te mislukken GENÈVE De onderhandelingen van de OPEC om de olieprijs op peil te brengen lijken te mislukken. Gisteren namen de span ningen tussen met name Iran en Irak toe. Het Iraanse persbu reau IRNA liet weten dat de regering in Teheran er bij de OPEC op aan zal dringen Irak uit de organisatie te zetten, omdat het land weigert mee te gaan in de voorstellen tot een gezamen lijke produktiebeperking. Een plenaire zitting van de dertien olieministers werd dinsdag afgezegd en ook gisteren is niet vergaderd. De onderhandelin gen zijn vastgelopen door de Iraakse weigering zich te houden aan de voorgestelde produktiebeperkingen, waarover de andere leden een akkoord hadden bereikt. EG-ministers verhogen visvangsten voor 1987 BRUSSEL Het Europese gesprek over de visvangsten voor volgend jaar heeft besluiten opgeleverd die voor Nederlandse vissers een stuk gunstiger uitkomen dan wat de EG-commissie in Brussel oorspronkelijk had voorgesteld. De vangsthoeveelhe- den voor verschillende soorten vis zijn opgetrokken. Nederland mag nu ook 34.720 ton makreel vangen in plaats van 27.440 ton. Bovendien mogen alle EG-vissers jacht maken op horsmakreel tot de totale hoeveelheid is gevangen. De Nederlandse vissers mogen nu 10.530 ton tong vangen in plaats van de oorspronke lijk vastgestelde ruim 7,5 ton. Over het vaststellen van de totale vangsten voor volgend jaar hebben de ministers afgelopen nacht vergaderd. Het EG-visserijgesprek in Brussel is nog niet afgelo pen. Er moet nog een besluit vallen over de toekomst van de boomkorvisserij die ook voor Nederland van groot belang is. De Koning instemmend over „bureau positieve actie,, AMSTERDAM Minister De Koning (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) staat instemmend tegenover de oprichting van een bureau positieve actie, een initiatief van de FNV, voor de verbe tering van de positie van de vrouw in het arbeidsproces. Dit ver klaarde de bewindsman gisteren op een studiedag over positieve actie van Intermediair in Amsterdam. Onderzoek heeft volgens de minister uitgewezen dat vrouwen op het punt van doorstroming in bedrijven en andere instellin gen nog veel belemmeringen ondervinden. De Koning zei op dracht te hebben gegeven om onderzoek te laten verrichten naar maatregelen die in de arbeidsorganisaties (bedrijven en an dere instellingen) hebben geleid tot verbetering van de positie van vrouwen. burg heytf 2800.00+ 2900.00H caM 715.00 710.00 calvè c 715.00 710.00 cafvé pr 3600.00 3620.00 cahfé pr c 3610.00 3620.00 csm 64.50 64.20 csmc 65.10 65.10 cetaco 234.00 233.00 celeco c 231.00 23250 chamotle 10.40 10.50 chamotle pr 2400.00 - ckk 79.00 78.00 claimindo c 412.00 411.50 78.80 78.00 57.50 56.70 des»au* 178.00 176.20 dofdt» pr 191.80 191.70 dorp groep 315.00 310.00 econosto 118.50 116.50 emba 77000 770.00 enral-non c 48.00 47.00 enks c 255.00 255,00 (umesj 3020 29.50 gamma hold 346.00 gamma h pr 25.20 gel deifl c 223.00 220.00 geroc 110.00K 107.00K geveke etec 120.00 118.50 kbb c.pr. c 123.60 123.60 kbbpr kbb pre koppeipoort 342.00 335.00 138.50 138.50 tadrè gkn 668.00 670.00 86.00 HV «bankiers 47.30 telegraaf c 325.50 text twnthe 128.50 thorn dr c 39.30 tutip comp 55.50 twkabelhc maorrtosh 86.50 85.00 ed 489.50 489.50 medicopfi. c 69.80 68.00 unileve» 7.60 7.65 moeara 925.00 915.00 raopr 119000. 118000. ra cop 11650.0 11*"* ra «b 12850.0 12950.0 ra cwb 2550.00 2600.00 mulder bosk 58.00 97.00 516.00S 1175 00F 117.50 108.20 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 28580 - 29080 28730 - 29230; onbewerkt 360 430:365 - bewerkt 30680 30830 bewerkt Opgave: Orijlhout, A'dam chrysler Citicorp cons edison Gedrukte stemming AMSTERDAM De Amster- damse effectenbeurs was giste ren in een gedrukte stemming. De algemene stemmingsindex zakte 2 punten tot 138. De meeste hoofdfondsen werden lager geprijsd, vooral Bols, die na een rustige ochtend in de loop van de middag plotseling sterk aangeboden kwam te lig gen. Het slot lag 7,70 lager op 167,50. De internationale sector liet een fors verlies zien van 1,30 voor KLM. Philips verloor wederom, nu 1. Voor Hoogo vens en Akzo waren de verlie zen net iets minder en Unile ver moest 0,50 prijsgeven. Kon. Olie schoot er zeven dub beltjes bij in. De financiële aandelen I er evenmin florissant bij. min 3,50, NMB verlod het forse verlies van dij 2. Bührmann-Tetterodej voor het eerst gesplitst handeld. De slotkoers va betekende een gering vJ De ongunstieg resultate van Berkel nabeurs m waren nog niet af te lezfl het koersverloop, uat ee scheiden vooruitgang tij van twee kwartjes op Brink/Molyn klauterde j op tot ƒ3. Voor Begeman er een plotselinge belanl ling die zich uitte in ee hogere biedkoers van 41 Groei VS 2,8 procent WASHINGTON Het bruto nationaal produkt van de VS het derde kwartaal van dit jaar gegroeid met 2,8 procent, eerste negen maanden van dit jaar is de Amerikaanse ecoJ gegroeid met 2,4 procent op jaarbasis tegen 2,7 procent jaar. De economische adviesraad van de regering-Reagan voor dit jaar een groei van 3,2 procent geraamd, maar veel nomen houden het nu op 2,8 procent. Henry Kaufman, de roe" van Wall Street, voorziet een groei van slechts 2 pr< Verder verwacht Kaufman dat de centrale banken van d| Japan en West-Duitsland volgend jaar hun disconto veria)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6