ngst heeft in Suriname vele gezichten Ook minister Meese wist van niets Franse minister Pasqua opnieuw in opspraak aanse identen de rricaden BRIT LEEFT LANGER üjlTENLAND CeidócSouoatit DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 PAGINA 5 oten Voyager en vermoeid 'ANGELES Terwijl vlucht vor- factor ver foeid bij de piloten van xperimentele vliegtuig lyager een steeds groter den. De vluchtleiding name bezorgd over de Dick Rutan, die een malen weigerde te lapen. Het superlichte lig vloog gisteren nabij lipijnen in torenhoge volken; het was de etje maal in een storm, de dag daarvoor pas- het vliegtuig al een tb „Bom oorzaak brand Sandoz" BAZEL De wetenschappelijke dienst van de stadspolitie in Ztlrich zou bij haar onderzoek naar de oor zaak van de brand bij het Zwitserse chemieconcern Sandoz in november sporen van een benzinebom gevonden hebben. Dat schreef gisteren het Franse dagblad France Soir. De Zwit serse autoriteiten zouden daarop alle andere chemieconcerns en kerncen trales gewaarschuwd hebben voor mogelijke verdere aanslagen en ver scherpte veiligheidsmaatregelen gelast hebben. Het openbaar ministerie in het kanton Bazel ontkende het artikel in France Soir met klem. TURKSE UITGEVER „VERVALST" GESCHIEDENIS ISTANBUL De uitgever van een Turkse editie van de „Encyclopedia Britannica" wordt juridisch vervolgd om dat in de encyclopedie staat dat er in de elfde eeuw in het zuiden van Anatolië een Ar meense staat bestond. „Dit klopt niet met de historische feiten", aldus de openbare aanklager bij het Hof voor de staatsveiligheid, Barionu. De uitgever, Hulya Poturoglu wordt beschuldigd van „sepa ratisme en het verzwakken van de Turkse nationale ge voelens". Driedubbele transplantatie in Engeland HUNTINGDON Britse art- sen zijn er gisteren in geslaagd de eerste driedubbele trans plantatie uit te voeren. Een 35- jarige vrouw kreeg een nieuw hart, nieuwe longen en een nieuwe lever ingeplant. De toestand van de vrouw zou na de zeven uur durende operatie bevredigend zijn. De vrouw leed al een aantal maanden aan een ernstige longvaatziek te die inmiddels ook haar hart en lever hadden aangetast. Het operatieteam bestond uit vijf tien mensen. EG -commissie wil 120 km/u rijden BRUSSEL DE EG-commis- sie in Brussel wil dat op de wegen in alle EG-lidstaten de zelfde maximum snelheden gaan gelden. Europees com missaris Stanley Clinton Davis (transport- en milieuzaken) vindt dat er stringente regels voor snelheidsbeperkingen moeten komen „omdat dit le vens kan redden en de milieu vervuiling kan tegengaan". De commissie denkt aan een maximumsnelheid van 120 km/u. op autosnelwegen, maar op stille en heel goede snelwe gen zou eventueel harder ge reden kunnen worden. REAGAN MOET GEOPEREERD WASHINGTON President Reagan zal op 4 januari opgenomen worden voor een operatie in ver band met een vergroting van de prostaat, zo is gisteren bekendge maakt in het Witte Huis. De ver groting veroorzaakt lichte proble men met urineren. Er wordt een deel van de prostaat weggenomen. „Het gaat om een ingreep die heel gewoon is voor mannen van boven de 50 jaar", aldus woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis. Reagan moet drie tot vier dagen in het ziekenhuis blijven. Dat bete kent dat hij ook op zijn verjaardag, op 6 januari, in het ziekenhuis is. Iran executeert hongerstakers PARIJS In de gevangenis van de Iraanse hoofdstad Teheran zijn onlangs veertig gedetineerden die in honger staking waren, geëxecu teerd. Dit hebben leden van de oppositiebeweging moeja- heddien gisteren in Parijs meegedeeld. De hongersta king, die een maand geleden begon, is een protest tegen de executie van vier politie ke gevangenen. Volgens de mensenrechtenbeweging Amnesty International zijn er tot december 1984 6100 mensen in Iran geëxecu teerd. Russische kapitein vergat alarm te slaan MOSKOU De kapitein van een Russisch passa giersschip dat eind augus tus in de Zwarte Zee ver ging na een aanvaring met een vrachtschip heeft ver geten alarm te slaan. „Hij had alleen maar een knop in hoeven drukken," schreef een Moskouse krant gisteren. 166 mensen zijn bij de ramp om het le ven gekomen en 282 men sen staan geregistreerd als vermist. Volgens het week blad was als gevolg van de nalatigheid de bemanning niet in staat de reddingso peratie goed in te zetten. onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) volg van de voorpagina) -AMARIBO Angst vele gezichten in Ijname. Een bosneger Sjs avonds niet op straat te lopen. Een soldaat :egt iedere dag te bid- dat hij niet oog in oog ;omen te staan met de vetsbare Ronnie Jiswijk. Taxichauffeurs geen ritje buiten de durven maken. "moeder die niet weet of (zoon zich bij de opstande- 'i heeft aangesloten, het ingevlucht, gevangen zit irt Zeelandia - of is dood- oten. Nederlandse ambassade, aarschuwt voor afluiste- ij het telefoneren met het land. „En als u hier opgepakt kunnen we g voor u doen". ook bij de machtheb- De bevolking mag niets i. Als ware het een Oost- and worden alle uitzen- n van de Nederlandse ldomroep hier met een rits stoorzenders onver- baar gemaakt, sch is de angst om voor jen mening uit te komen, j tan willekeurige mensen ramaribo gevraagd wordt tij van de situatie in hun vinden, luiden hun ant- den ongeveer als volgt: t u verder. Ik moet aan vrouw en kinderen den ken". „Ik weet niet wie u bent, misschien wel een verrader". „Vraag maar aan een ander, ik wil niet door MP worden op- Sommigen willen wel praten, maar alleen onder voorwaarde dat wat zij zeggen niet wordt gepubliceerd. Een enkeling eist dat zijn identiteit onher kenbaar zal worden veran derd. De angst voor de harde hand van Bouterse zit er diep in, niet alleen bij gewone Surina- mers op straat, maar vooral ook bij ambtenaren, artsen, geestelijken, ondernemers en anderen die vaak uit hoofde van hun functie op de hoogte zijn van wat zich in dit land afspeelt. De meesten komen er eerlijk voor uit dat zij niet van plan zijn hun werk, hun bestaan, of hun leven op het spel te zetten voor zes regels in een Neder landse krant. „Als Nederland er nu nog wat mee deed. Maar jullie staan er gewoon bij en kijken er naar". Geschrokken Een bosneger in Paramaribo, die net opgewonden heeft ver teld hoe een familielid van hem is omgebracht, zegt opeens geschrokken: „U gaat dat toch niet schrijven? Dan weten ze dat ik het heb ver teld. Voor ons is deze stad net een kooi. Er is hier geen bos waar ik in kan vluchten". Een dominee vertelt over een van zijn gemeenteleden. Een zoon moest zich in de woning uitkleden en naakt op de grond gaan liggen. Met drie schoten werd hij afgemaakt. De gaten zitten nog in de vloer, zegt de predikant, maar hij weigert de journalist naar de plaats of de familieleden toe te brengen. „Die mensen hebben al moeilijkheden ge noeg". Dieter Pfaff, uit Genève, afge vaardigde van het Internatio nale Rode Kruis, bevindt zich met zijn collega Ferenc Mayer al twee weken in Paramaribo. Zij stellen onder meer een on derzoek in naar berichten als zouden bosnegers hier zonder vorm van proces zijn, en wor den, geëxecuteerd. De twee willen niets over hun ervarin gen loslaten. „Ons werk is het verbeteren van omstandighe den voor slachtoffers. Publici teit kan dat werk bemoeilij ken". Een geestelijke vertelt over een valstrik die de militairen hebben gezet. Zij maakten be kend dat in het mortuarium van Paramaribo de lijken wa ren aangekomen van in Oost- -Suriname gedode burgers. Fa milie was welkom om de lij ken te identificeren. „Het ging hen alleen om die familiele den. Er waren geen lijken, want die waren al door Bruns- wijk begraven of door het le ger Moengo verbrand". Nee, de geestelijke wil niet met zijn naam in de krant. Hij heft de handen ten hemel. „Wij lopen hier spitsroeden. Hoe kan ik u toestaan mijn naam te noemen? De leiding van dit land is in handen van criminelen". Radiozenders De enigen die zich in Parama ribo luid en duidelijk uiten zijn de aan Bouterse getrou wen. Zij hebben daartoe ook de middelen: de radiozenders, de kranten en het Surinaams Nieuws Agentschap. Via de spreekbuizen laten zij onophoudelijk horen dat niet Bouterse de mensenrechten schendt, maar juist Brunswijk. „Ik luister niet meer naar de radio", zegt een bosneger. „Nu zeggen ze al dat mijn volk zelf schuldig is aan de dood van mijn familieleden in Oost-Su- riname". Inderdaad luidt het deze week bekendgemaakte officiële standpunt van Paramaribo: „Wekenlang hebben de autori teiten de bevolking in het ge bied opgeroepen om deze om geving te verlaten. Dit om zo weinig mogelijk burgers te hebben in de omgeving waar vuurcontact werd verwacht. Vooral omdat bekend is dat de kans groot is dat bij dit soort militaire acties burgerslachtof fers vallen, is er alles aan ge daan om deze kans zo klein mogelijk te maken". De verklaring gaat verden „Het omkomen van burgers moet in het bijzonder worden verklaard door het feit dat de terroristen vanuit dorpen het vuur openden op de patrouil les van het Nationaal Leger. Na het beantwoorden van dit vuur bleek dat de terroristen zich onder de burgers hadden verscholen met alle noodlotti ge gevolgen van dien". Geen woord over de getuigen verklaringen, in de Neder landse kranten en op de tele visie, die een heel andere ver sie van het gebeurde geven die stellen dat het Jungle Commando van Brunswijk niet eens in de buurt was. En over de baby's bijvoorbeeld die volgens de Franse arts Mi chel Bonnot van dichtbij door het hoofd waren gescho ten. Geen woord ook over de kin deren die in eikaars armen la gen en toen werden gedood. Bouterse verkiest te zwijgen over het feit dat de slachtpartij in het gehucht Sabana, bij Mooi Wane en Moengotapoe, aan slechts twee mannen het leven kostte. De anderen wa ren vrouwen en kinderen. Als er een land schuldig is aan dit gebeuren, is het Nederland, aldus Bouterse en zijn minister Herrenberg van buitenlandse zaken: „Niemand heeft Bruns wijk hier uitgenodigd. Hij is gestuurd, gecreëerd vanuit Ne derland. Zonder hem en zijn zetbazen zou Suriname niet zo veel schade hebben geleden, niet zoveel doden hebben ge had en niet zoveel leed hebben ervaren". Nederland is hier de gebeten hond. Ook bij de slachtoffers, de bosnegers. Jarrin Nicolaas Vredenhof Gadden was ooit voorzitter en Statenlid van de toenmalige Progressieve Bos neger Partij. Nu is hij een soort opzichter over een door gangshuis voor bosnegers en indianen in Paramaribo. Over zijn werk over wat zich nu afspeelt in Suriname wil Gadden niet praten. „Ik ben nu ambtenaar, u begrijpt het wel". Maar iets anders wil hij wel kwijt. In 1974 was hij in Nederland voor de onderhan delingen over de Surinaamse onafhankelijkheid. Nu zegt hij: „Ik heb Den Uyl, die toen pre mier was, voor dit soort aan slagen gewaarschuwd. Ik vind hem aansprakelijk Voor wat nu gebeurt". Op de vraag of niet de huidige machthebbers de meeste ver antwoordelijkheid dragen, zegt hij: „In het bos hebben we een spreekwoord: „Niet de plaats waar je valt is van belang, maar de plek waar je je voet hebt gestoten". „Wij waren niet klaar voor de onafhankelijkheid. En dat heb ik Den Uyl toen ook gezegd. Maar Nederland liet zich niets gelegen liggen aan ons bosne gers. Dat heb ik altijd heel erg gevonden, want wij hadden toch een tractaat, een verdrag met Nederland, waarin stond dat het binnenland van de bosnegers is en altijd zal blij ven". n onze correspondent >aul van der Voort) IqELONA Wellicht ge- ïerd door het succes van ansen zijn gisteren in len Spaanse steden hon- lizenden studenten van [baar en universitair on- de straat opgegaan om testeren tegen het beleid socialistische kabinet remier Felipe Gonzalez, udenten vinden de colle- en te hoog en de toela- 11 isen tot de universiteit te '/jraatmanifestaties gingen Jjd met een algemene sta- die een groot deel van Middelbaar en universitai- r derwijs heeft stilgelegd, ^monstraties werden on- und door de twee groot- vikbonden van het land, Mmmunistische CCOO en 'gpialistische UGT. Er de- ich kleine ongeregeldhe- oor in de hoofdstad Ma- eivaar de politie voor de ollvan het ministerie van awijs door een kleine jongeren met stenen be- werd. ,L V V Een Spaanse agent bedreigt een demonstrant met een wapenstok nadat rellen waren uitgebroken in Madrid. Zo'n 200.000 Spaanse studenten protesteerden gisteren tegen de hoge collegegelden. PARIJS Het is opnieuw rumoerig rond Charles Pasqua, de Franse minis ter van binnenlandse za ken, die vorige week felle kritiek kreeg te verwer ken over het politie-optre- den tijdens de Parijse stu dentendemonstraties. Vol gens de krant Le Monde heeft hij persoonlijk de hand gehad in de manipu latie rond het financiële schandaal van Carrefour du Développement (kruis punt van ontwikkeling). Daar verdween tussen 1982 en 1985 een slordige 20 miljoen francs overheidsgeld in de zakken van de voormalige so cialistische minister van ont wikkelingssamenwerking Christian Nucci en diens kabi netschef Yves Chalier. Hoewel gezocht door Interpol kon de laatste met een door de Franse geheime dienst DST uitgege ven paspoort ontsnappen naar Brazilië. Met medeweten van Pasqua, aldus Le Monde deze week in een paginagroot arti kel. Overigens is Chalier in middels naar Frankrijk terug gekeerd, waar hij zich ter be schikking heeft gesteld van onderzoeksrechter Jean-Pierre Michau, belast met de affaire. De vraag is nu of premier Chi rac, die na de studentenonrust in alle rust naar de presidents verkiezingen van 1988 wil werken, een onstuimige minis ter als Charles Pasqua nog wel kan gebruiken. Met zijn altijd sensationele uitspraken heeft de „Fernandel van de Franse politiek" de afgelopen negen maanden voor meer opschud ding gezorgd dan alle andere ministers bij elkaar. Pasqua zelf lijkt daar nauwelijks mee te zitten, getuige zijn recente uitspraak: „Als ik mezelf in de spiegel zie constateer ik met vreugde dat ik geen behoefte heb om over te geven. Ik hoop dat degenen die mij nu bekri tiseren hetzelfde kunnen zeg gen". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Britse mannen worden steeds ouder en het verschil tussen de levensver wachting voor vrouwen en mannen wordt kleiner. Dat zegt het Britse Bureau van Volk stellingen en -onderzoeken. In het jaar 2025 zal de Britse man gemiddeld 75 jaar leven: drie jaar meer dan de tijd die hem vandaag de dag op aarde wordt gegund. De Britse vrouw bereikt tegenwoordig gemiddeld een leeftijd van 77 jaar en tien maanden. Tegen 2025 zal zij het maar twee jaar langer uithou den. Andere Westeuropese landen, waaron der Nederland, vertonen een soortgelijk beeld. Het bureau verwacht dat de bevolking van Engeland en Wales zal toenemen van de huidige 49,9 miljoen tot 52,2 miljoen in 2001 en 53,5 miljoen in 2025. DJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Jk wil met mijn antisport-vloeistof naar Jperië en Humbuksk," antwoordde smidje en. „In dèt rayon mag u zelf geen hek- rk verrichten, zoals u me heeft verteld. Ik r al met de kolf vloeistof heengegaan, het is me niet gelukt dat ellendige land te komen. Bij Lapswansk hebben ze me trein gegooid omdat ik niet alle benodlg- pleren bezat. Daarom is het nu üw beurt. in Barreberië komen, voor mijn part op eksenmanier." „Kom dan maar mee," e Sybila van Sorcieren, en ze bracht Verholen een ruime schuur binnen. „In kapitalistische burgermanspakje loop je na- veel te veel in de gaten," mompelde de en ze hief twee slanke handjes dreigend omhoog. Toen zei ze: „Vuile kiel met Barba Longa! Hocus Pocus Heksencongal" En daar zag de smid hoe zijn koffertje veranderde in een vieze knapzak. Toen veranderden zijn kleren In een raar, lang hemd, en alsof dat nog niet ge noeg was, veranderden zijn keurige schoenen in een paar versleten, afgetrapte laarzen. Vervol gens schoot er onder hevig geprikkel en gekie- tel een indrukwekkende baard met bijpassende knevel uit kin en wangen en groeiden zijn hoofdharen uit tot een lengte, waarop alle pop en beatjongens jaloers zouden wezen.... „Hihi..., een énig gezicht," gichelde Sybila van Sorcieren. „Precies een straatveger uit Hum- bukski" WASHINGTON De Amerikaanse minister van justitie Edwin Meese heeft in het onderzoek naar de Iran-Contra's-affaire ont kend, dat hij al in een vroeg stadium door de CIA was gewaarschuwd over het doorsluizen van de opbrengst van de wa penverkopen aan Iran naar de Contra's. £)e verklaring var. Meese lijkt in tegenspraak met uit latingen van CIA-directeur Casey en de Newyorkse za kenman Roy Furmark. Fur- mark, die vandaag voor een van de onderzoekscommis sies moet verschijnen, heeft gezegd dat hij de CIA-direc teur in oktober en november attent heeft gemaakt op de doorsluizing van fondsen naar de Contra's. Casey, die met een hersen bloeding in het ziekenhuis is opgenomen, heeft gezegd dat hij Furmark alleen op 7 ok tober heeft ontmoet om over de affaire te praten. Maar Furmark zegt dat hij Casey ook op 16 oktober en op 24 november ontmoette. Casey heeft, volgens berich ten in de New York Dailey News, tegenover vrienden verklaard dat hij begin okto ber hierover al een memo naar Meese had gestuurd. Maar dat is door Meese ont kend. Een CIA-woordvoer- der noemde het verhaal „ge logen". Minister Meese verklaarde voor de commissie van on derzoek dat luitenant-kolo nel Oliver North nog steeds de enige sleutelfiguur is in het schandaal. Hij heeft niet kunnen achterhalen welke weg het geld van de wapen - verkoop gevolgd heeft en of de Contra's het geld werke lijk ontvangen hebben. Deze vraag zal uiteindelijk beant- wooord moeten worden door de speciale aanklager die de zaak gaat onderzoeken. Vol gens de New York Times en de Washington Post heeft het Amerikaanse ministerie van justitie de Zwitserse re gering verzocht nog eens ne gen bankrekeningen te blok keren. Al eerder werden twee rekeningen geblok keerd waarvan North ge bruik zou hebben gemaakt voor zijn transacties. Een collega van North weer sprak de bewering van het Witte Huis, dat president Reagan en North elkaar slechts zelden troffen en dan nog uitsluitend in grote ge zelschappen. De collega, die niet met name genoemd wil de worden, zei dat North „op vrij regelmatige basis" rap port had uitgebracht aan Reagan, „vaak na kantoor tijd". „Droomauto fabrikant" DeLorean vrijgesproken DETROIT De vroegere au tofabrikant John Z. DeLorean (61) in de VS is gisteren door een jury in Detroit vrijgespro ken van fraude, afpersing en belastingontduiking. Hij zou dit hebben gedaan in het ka der van een plan om inves teerders in zijn mislukte pro ject voor een droomauto voor 20 miljoen gulden op te lich ten. Volgens de aanklacht be woog hij 140 investeerders onder wie Sammy Davis jr. ertoe geld te steken in het pro ject voor de DMC-12 sportauto van roestvrij staal, maar kwam het geld via „allerlei" financiële manipulaties in zijn zakken terecht

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5