,Een kraan gaat niet per ongeluk open" HP Campagne tegen drank is weggegooid geld Vertrouwen in minister Bukman niet van harte „Ik heb De Korte juist in bescherming genomen uitdeweekbladc £eicbe6otucmt J GREENPEACE IN ACTIE TEGEN GIFLOZINGEN V) Miljoenen tonnen gif Nieuwe voorzitter Pv(L heeft weinig op met Cl IXSEVIERS DE TIJ1 Vrij Nederland wil geen magazine worde BINNENLAND DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 PAGE Nijpels tegen voorstel goedkope gevangenissen DEN HAAG Minister Nijpels (VROM) is tegen het VVD-voorstel om door een projektontwikkelaar goedkope gevange nissen te laten bouwen. Het gaat om een ontwikkelaar die volgens de VVD in staat is voor zeven miljoen gulden minder dan nu begroot, nieuwe gebruiksklare gevan genissen te bouwen. Voor de nog aan te besteden gevangenissen in Hoogeveen, Sittard, Rotterdam en Hoorn zou dat in to taal 30 miljoen gulden besparen. Voor de nieuwbouw in Leeuwarden is vorige week al de eerste paal geslagen. Nijpels meent dat er bij VROM en Justitie sprake is geweest van een „optimale planvoorbe reiding" en vindt het niet verstandig alles in handen te leggen van een enkele pro jektontwikkelaar. Kamer: handen a£ van huursubsidie DEN HAAG Het kabinet mag niet bezuinigen op de individuele huursubsidie (IHS). Dat verklaarde een kamermeerderheid van CDA en PvdA gisteren tij dens de begroting van volks huisvesting. De fracties ver zetten zich daarmee tegen de ideeën van minister Ruding en de VVD-fracties over een geleidelijke afschaffing van de subsidies in de huursec tor. Het CDA vindt wel dat handhaving van de IHS sa men moet gaan met een doorstromingsregeling, zodat meer goedkope huurwonin gen vrijkomen voor de lage re inkomens. Ruim 5.000 klachten over dalkonschildje DEN HAAG De 1.450 Nederlandse vrouwen die schadeclaims hebben in gediend over het Dalkonschildje, had den daar meer dan 5.000 klachten over. Van die klachten waren er 1.550 zo ernstig dat baarmoeder, eierstokken of eileider moest worden verwijderd. Bij na 200 vrouwen konden na gebruik van het schildje geen kinderen meer krijgen. De Consumentenbond heeft de schadeclaims verzameld en ingediend bij de fabrikant, het Amerikaanse be drijf Robins Company in Richmond. Twee juristen van de bond lichten daar nu de claims toe. De rechter in Rich mond moet over de schadeclaims oor delen. Het Dalkonschildje is ruim tien Sir geleden uit de handel genomen na achten over infecties. Amerikaanse prijs voor prof. Bloemendal NIJMEGEN Prof. dr. H. Bloemen- dal, hoogleraar biochemie aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen, heeft voor de tweede maal een Amerikaanse prijs ontvangen voor zijn onderzoek op moleculair biologisch terrein. Ditmaal komt de onderscheiding, de „Award of Excellence", van het Alcon Research Institute. Prof. Bloemendal is de eerste Nederlander die deze prijs ontvangt. Er is een bedrag van 35.000 dollar aan ver bonden. Dat geld zal worden gebruikt voor onderzoek op dit vakgebied. Prof. Bloemendal en zijn team werken onder andere aan structuuraspecten, eiwitbio- synthese en genetische manipulatie. Het onderzoek kan leiden tot een nieu we aanpak van de oorzaken van staar. Verblijf De Jonge kost half miljoen gulden DEN HAAG Het verblijf van Klaas de Jonge in een dependance van de Nederlandse ambassade in Pretoria heeft de schatkist tot 1 de cember 1986 bijna een half miljoen gulden gekost. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken ant woordt dat op schriftelijke vragen van de Eerste Kamerleden Van Bo ven en Struick van Bemmelen (VVD). Het overleg tussen Nederland en Zuid-Afrika over een oplossing voor het verblijf van De Jonge, die op 19 juli 1985 werd teruggebracht in het ambassadegebouw, duurt voort, aldus de minister. De regering is evenwel niet bereid inlichtingen te geven over de voortgang van het overleg. TTERDAM In razende vaart snellen de °p papier een goed beleid na- I"-"FTSSfWI H tu iistreeft, maar in de Draktiik 11 r;jZ&tdwÊMm ROTTERDAM In razende vaart snellen de rubberboten over het koude water naar hou ten meerpalen, die het einde van een smeer pijp markeren. Balancerend in de dansende dinkey, wordt een groot bord geplaatst: „Cya- namid BV: 20 ton gif". Zwemmen in de Rijn zal ook in de toekomst wel onverantwoord blijven. Maar het moet mogelijk zijn de indus trie te dwingen niet langer ongelimiteerd ver gif in het water te lozen. Dat is kort gezegd de boodschap die Greenpeace uitdraagt tijdens een dagje actievoeren in de Rotterdamse ha ven. Vanaf een winderig haven hoofd in Maassluis koerst het actieschip de Sirius over de Nieuwe Waterweg langs een aantal fikse vervuilers: de bo vengenoemde Cyanamid BV (kunststoffen en harsen); Tio- fine, goed voor negen miljoen ton verdund zwavelzuur met daarin metalen als ijzer, chroom, kwik en cadmium; de fosfaatbedrijven UKF en Windmill, die jaarlijks geza- melijk 12,5 ton cadmium lozen; Pennwalt Holland, die per jaar aan de Nieuwe Waterweg een bijdrage levert van 56 ton landbouwgif. De Sirius, een voormalig drij vend loodsstation uit '51, ploegt verder door het grauwe sop in de richting van de eer ste petroleumhaven in Pernis. Daar bevinden zich de com plexen van Shell Chemie, dat jaarlijks zo'n tachtig ton zeer giftige koolwaterstoffen (zoals PCB's en PVC's) aan het be dorven nat toevoegt. De bekende rubberboten wor den ingezet om de ingang van de haven met behulp van knalroze af te sluiten. Na een telefoontje met burgemeester Peper van Rotterdam wil de gemeentepolitie te water de blokkade voor een kort uur gedogen, dan moet Greenpea ce de boeien weer op het dek hijsen. Het afsluiten van de haven zou immers gevaarlijk kunnen zijn, wanneer zich ca lamiteiten zouden voordoen. Greenpeace stemt hier mee in. Intussen legt campagneleider Henk Kersten uit, waarom Greenpeace de actie in de Rot terdamse haven op touw heeft gezet. Vergunningen „Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) kijkt niet in haar eigen achtertuin. In Genève (waar na de brand bij het Zwitserse Sandoz een spoedberaad plaatsvond, red) wist zij haar collegaministers zo goed te vertellen, waarom de Rijn niet langer gebruikt mag worden voor het dumpen van kankerverwekkende en nauwelijks afbreekbare stof fen. Het is waar dat Nederland op papier een goed beleid na streeft, maar in de praktijk komt er niets van terecht". Volgens Greenpeace onder graaft de overheid haar eigen beleid door de lozingsvergun ningen af te laten hangen van de technische en financiële mogelijkheden van een be drijf, in plaats dat het bedrijf zich moet aanpassen aan de milieurichtlijnen. Kersten: „Door de vergunning aan te passen, kunnen onder nemingen nog steeds enorme hoeveelheden puur vergif op legale wiize lozen, mede tot ge volg hebbend dat Noordzeevis tot aan de Doggersbank toe aan kanker lijdt. Bovendien schromen bedrijven niet de kraan open te draaien en dan achteraf te verklaren dat het een ongelukje was. Nog afge zien van de werkelijke calami teiten die zich voordoen". Aanpakken Terwijl de Sirius een aanleg plaats zoekt aan de Parkha ven, nabij de Euromast, ver volgt de campagneleider van Greenpeace: „De overheid zou het beperken van lozingen veel stringenter moeten aan pakken. Leg bedrijven die ja renlang blijven weigeren hun afvalwater te schonen (sane ren) sancties op. Zorg dat de lozingen gecontroleerd worden en last but not least laat je als overheid niet altijd chanteren met het argument dat een be drijf dicht moet of banen op het spel zet, omdat afvalzuive- ring veel geld kost. Wij zeggen ook helemaal niet dat alle in dustrieën dicht of weg moeten, maar de huidige wetenschap moet in staat zijn schonere In het stadhuis van Rot terdam komen morgen de ministers bijeen van de Rijnoeverstaten, Zwitser land, Frankrijk, Duitsland en Nederland. Belangrijk ste gespreksonderwerp zal zijn de schaderegeling na de brand bij het chemie concern Sandoz, die een biologische ramp in de Rijn veroorzaakte. Volgens de milieubeweging Green peace vormt de zaak-San- doz slechts het topje van de ijsberg. Hieronder en kele hoeveelheden schade lijke stoffen die volgens Greenpeace jaarlijks bij Lobith ons land binnen stromen: elf miljoen ton zout; zeven acht ton cad mium; vijf ton kwik; 240 ton lood; 350 ton koper; 2800 ton zink; 400 ton chroom; 100 ton arseen en 250 ton nikkel. Geschat wordt dat er tussen de 70.000 en 140.000 chemi sche verbindingen in de Rijn zitten. Voorts zijn er de organische verbindin gen zoals 200 ton gechloor- eerde koolwaterstoffen, 195 ton fenol, 370 kilo hexachloorbenzeen en 730 kilo HCH-verbindingen. produktiemethoden te vinden en een betere afvalverwer king". Leden van de milieubeweging Greenpeace hangen een bord bo ven het uiteinde van een smeerpijp in de Rotterdamse haven als JOOS PERSOON Pr01es< tegen giflozingen. PROF. G. KOK CONTRA WVC: UTRECHT De bekende voorlichtingscampagne „Drank maakt meer kapot dan je lief is" is in de ogen van prof. dr. G.J. Kok waarschijnlijk weggegooid geld. De hoogleraar Gezondheids voorlichting en Opvoeding aan de Rijksuniversiteit Limburg heeft grote bezwaren tegen de campagne, omdat volgens hem niet goed duidelijk is op wie deze is gericht. Ook blijft het volgens hem onduidelijk wat de campagne precies wil berei ken. Kok zei dat gisteren op een symposium in Utrecht, waar de actie door deskundi gen uitgebreid onder de loep werd genomen. De campagne bedient zich on der meer van teksten als „Wat hebben we nou nog samen?", „Wil je werkelijk weten wat er tussen ons is gekomen? Die rottige borrelfles!" en „Ga jij lekker op jezelf wonen, 't Is hier geen café!". Het project moet drie jaar duren en er is 4,5 miljoen gulden overheids geld voor uitgetrokken. In te genstelling tot prof. Kok vindt drs. M.J. van Iwaarden van het ministerie van wvc dat geen weggegooid geld. Hij zegt: „Onder het publiek is in middels veel losgekomen over drank, dat merken we aan de respons. De alcoholproblema- tiek is sterk geklommen op de sociale agenda van de samen leving". Volgens een enquete van NSS Marktonderzoek heeft inmid dels 84 procent van de Neder landse bevolking wel eens iets heeft gehoord, gezien of gele zen over de actie. Een kwart van alle ondervraagden wist direkt de slagzin te noemen, zestig procent kon dat met eni ge hulp van de interviewer. Prof. Kok vindt de campagne evenwel „een heel mooi ver pakte minachting van voor lichting als beleidsinstru ment". Volgens hem had voor af in kaart had moeten wor den gebracht op welke gebie den het drankgebruik te beïn vloeden is. Dan had zonodig ook gekozen kunnen worden voor alternatieven zoals wette lijke maatregelen. Kok meent dat een zorgvuldiger opzet in de komende twee jaar nodig is. „Het gaat er nou net om waar om mensen alcohol drinken en daarna toch achter het stuur gaan zitten. Dat moet je toch weten als je iemand wil aan spreken op z'n gedrag? Zolang we het exacte gedrag van een drinker niet begrijpen, hoe kunnen we dan van zo'n grote en dure campagne enig effect verwachten?". Van Iwaarden zei daarop dat er nu daden moeten worden gesteld, „dus kunnen we niet eerst weer een paar jaar onderzoek gaan doen. De politiek eist meer". Nieuwe alcoholwet Het kabinet zal volgend jaar een ontwerp voor een nieuwe Alcoholwet bij de Tweede Ka mer indienen. Deze wet zal de bestaande Drank- en Horeca- wet moeten vervangen. In het wetsontwerp zal onder meer de verkoop \^n alcohol in Prof. G. Kok. voetbalstadions en benzinesta tions worden verboden. Ook zal een eind moeten worden gemaakt aan het uitzenden van alcoholreclame via radio en televisie. Veilig Verkeer Nederland (VVN) wil dat de politie in aansluiting op de campagne „Alcohol in het verkeer dat kun je niet maken" nog inten siever gaat controlen op het gebruik ervan in het verkeer. De volgens VVN schokkende resultaten van recente alcohol controles wijzen erop dat alco hol in het verkeer een maat schappelijk probleem van de eerste orde is. Elk weekeinde zitten er zo'n honderduizend automobilisten met een slok op achter het stuur. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard uitgeverij, Antwerpen-Weesp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —'Het ver trouwen dat de meerder heid van de Tweede Ka mer gisteren uitsprak in minister Bukman van Ontwikkelingssamenwer king, ging niet overal van harte. Niet alleen me vrouw Herfkens (PvdA) spuide nogal wat kritiek, maar ook bij D66 en het CDA bleken nogal wat vragen te leven over de aanpak die de minister voor het hongerprobleem in de wereld voor ogen staat. Mevrouw Terpstra (VVD) was het meest in genomen met Bukman. Kritiek was er met name bij de PvdA op minister Ruding van financiën, die dwars tegen het regeerakkoord in, toch wil tornen aan het budget voor Ontwikkelingssamenwerking door het na 1990 te bevriezen op vijf miljard. Daarmee zou het uitgangspunt om anderhalf procent van het nationaal in komen te besteden aan hulp voor arme landen, verlaten worden. De aanpak van Bukman komt in grote lijnen neer op een aanzienlijk grotere rol voor het bedrijfsleven en het voor zichtig terugdringen van de zogenaamde sectorhulppro gramma's met als doel de kwa liteit van de hulp te verbete ren („zijn stokpaardje"). De hulpprogramma's hebben be trekking op projecten in be- fiaalde sectoren in bepaalde anden. Een grotere invloed van het bedrijfsleven brengt het gevaar met zich mee dat het westen zich paternalistisch gaat opstellen, aldus een waar schuwing van de PvdA. Voor alsnog kreeg de minister het voordeel van de twijfel. PREMIER LUBBERS OVER KWESTIE-HIROHITO: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers vindt niet dat hij vice-premier De Korte in de Tweede Kamer heeft laten vallen, toen hij af stand nam van diens uit spraken over een mogelijk staatsbezoek aan Japan. Integendeel: „Dat was om erger te voorkomen", al dus Lubbers in een inter view met de CDA-krant. Het heeft de minister-presi dent „verdriet dat de VVD dat niet begrepen heeft, zoals ook uit latere verwijten van Voor hoeve en Zoutendijk bleek". De vragen van de oppositie zouden buitengewoon moeilijk te beantwoorden zijn geweest en op sommige momenten moest de premier „bliksems nel" beslissen wat hij zou zeg gen. Als hij bijvoorbeeld echt op de staatsrechtelijke verwij ten van D66-leider Van Mierlo was ingegaan, „was dat veel pijnlijker geweest dan de iro nische en in de ogen van de VVD wat sarcastische manier waarop ik nu reageerde". (Lubbers zei in de Tweede Ka mer dat De Korte alle staats rechtelijke gevolgen van zijn uitspraken „niet zo goed voor ogen heeft gehad") De premier legde het accent in de Kamer op de procedurele kanten van de zaak, „waarin procedures juist ontzettend be langrijk zijn en waarin ook het staatshoofd aan de orde was". Hij erkende, in antwoord op vragen van PvdA-leider Kok, dat De Korte procedurele fou ten had gemaakt. „Als Zouten dijk (VVD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer) mij vervol gens verwijt dat ik ook wei eens een procedure-fout maak, heeft hij het spijt mehet niet begrepen. Door het op de procedure tè gooien kon ik de buitengewoon pijnlijke vragen van Van Mierlo onbeantwoord laten. Toen het debatje over De Korte was afgelopen, dacht ik: Nou, daar zijn we als kabi net goed vanaf gekomen". Alle weekbladen hebben dubbeldikke nummers voor de feestdagen en zullen bijge volg pas weer de eerste week van januari verschijnen. In Vrij Nederland een ver haal over „de blauwe maf fia", hoge militairen die na hun pensioen in zaken gaan, bij voorkeur met het ministe rie van defensie. Kamerlid Couprie: „Ik werd uitgeno digd voor een lunch. Hij was benieuwd wat ik wist van een bepaalde helicopteroffer- te. Toen ik zei dat ik van niets wist, was de lunch snel afgelopen. Jammer, ik had nog wel een toetje gelust". Een groot interview ook met topman bij Shell, G. Wagner, bekend van de naar hem ge noemde regeringscommissie. „Stoppen met de groei, dat heeft Den Uyl ook gezegd. Volstrekte onzin. Wat doe je met een wereld waarin alles ;roeit, in de eerste plaats de ievolking, en niet de econo mie? Stop de verkwisting, dat kan. Er wordt nu 25 procent olie per auto minder ge bruikt, niet door gepreek, maar vanwege het geld". Voorts wordt gepraat met de vroegere topman bij RSV ir. A. Stikker. „Van de RSV-af- faire kun je leren dat ieder die deelnemer is aan een ge sloten systeem, ongeschikt is om het systeem te vernieu- Defensieminister Van Eekelen zegt in een inter view: „Amsterdam heeft ook bij sommigen in de NAVO en de EG de naam van een vieze drugsstad waar je bestolen wordt. Het is niet toevallig dat het zo'n moeite kost om iemand als Onno Ruding op een internationale topfunctie te krijgen. Vroe ger zei men: die vent willen we hebben. Nu wordt er ge zegd: het is maar een Neder lander". Omdat V&D binnenkort honderd jaar bestaat, praat Elsevier met prof. Anton Dreesmann. „Vroeger be trokken wij ons personeel uit middenstandskringen waar men generaties lang met de winkelbel was opgegroeid. Ha, d'r is weer een klant. De generatie van nu zegt wel eens: verdorie, daar komt een klant. Het is een vraagstuk van de sociale vaardighe den". Voorts een kritisch ar tikel over de kwaliteit van Nederlandse restaurants. De bekende meesterkok Cas Spijkers: „Omdat veel Neder landse koks de beginselen van het vak niet kennen en beheersen, vluchten ze weg in een wild smakenballet. Daar komt gegarandeerd el lende van. Ik ken collega's die nu ook al bloemen, een soort witte margrietjes, kwe ken om te eten". Gesprek ook met „de absolute ster in de nieuwe Nederlandse film Flodder", Nelly Frijda. „Er zit het grote gevaar in die rol dat ze me mijn verdere leven alleen nog maar voor dat soort types blijven vragen. Als ik niet oppas, krijg ik eeuwig alle gekken, wilde beesten en stoere manwijven aangeboden". Elders zegt de nieuwe president-directeur van Philips, C. van der Klugt: „We zijn van plan om al wat niet rendeert of ver lies maakt, op korte termijn te verwijderen. Winstmaken of wegwezen". is geen lafbek. Kijk, Dern was wel slim en standvj maar kon ook draaien. Kok durft, als het moetjj] verantwoordelijkheid men". Het blad portretje de luxe tribune van |d waar chique Amsterdan^ box kan huren. „Het ji. erom dat je samen me mand met wie je al jare^- kelijk opschiet, naar een^ de pot zit te kijken, en in. achterovervalt en schreil wat een mooi doelpunS leert elkaar eens van eei 1 dere kant kennen. J werkt". In de gevan werd door de kier va deur gekeken naar de van Breda. „De grijs zijn na 41 jaar cellulair i< wilskracht en weep c kwijt. Omgeprogramnj tot holbewoners". Tijd interviewt de toeki ge voorzitter van de Marianne Sint: „Ik moei weinig hebben van het De partijtop gaat mist nog wel, maar aan de F- maak je soms de raarste'd gen mee". Elders zegt ju Kniesmeyer van de (y Frank Stichting: „VoetlL stuurders mogen het schreeuw tegen joden ni(e doen met: dat komt do»< jeugdwerkloosheid, moeten hun supporter leggen hoe die kreten komen en dat ze het ni( ken. Dat zal invloed h< Dat is een begin". Ook gepraat met voetballer f man van Ajax. „Ik k; bal zelfs beter met hoofd richten dan met[^ voeten. Strafschoppen h?t liefst koppend willi men. Ik heb mijn pla<*£ Ajax voornamelijk te dat* aan mijn hoofd. Al die i re kwaliteiten die ik moet ik compenseren^ zwoegen". Voorts eerc sprek met de Rottera, dominee Hans Visser drj mikpunt is van rechtse, slagen. „De linkse elitel een haast benauwende^ nier solidair geweest P minderheden. Deze elir reken mezelf er ook heeft een heel grote foif, maakt. In ons enthousf. hebben we de man L straat die niets begreep, onze bewogenheid mt verworpenen van de s^ leving, eenvoudig overj. gen". Ajacied John Bosman i Tijd: „Strafschoppen zl het liefst koppend wille?] men". e In de Haagse Post maakt hoogleraar staatsrecht prof. Jan Vis zich zorgen over ons bestel. „De legitimatie ervan is vooral gebaseerd op een re delijke welvaart en een niet al te hoge werkloosheid. De vraag is of de democratie een omslag van de conjunctuur nog kan overleven". Voorts een gesprek met de vroegere nieuw-linkser Hans van den Doel die na twee hersenbloe dingen aan het opkrabbelen is. „Wim Kok durft te kiezen voor afgedwongen loonmati ging, dat geloof ik zeker. Hij De Groene Amsterdaj heeft een themanuj, over de media met als, mer: „Is het geschi, woord tot de ondergarij doemd? Welnee!". Hoi dacteur Van Amero „De situatie wordt Pf dreigend als het tel^ aanbod exclusief in hl, van het blad-populismlj geraken. Dat is voorj, niet het geval, niet in a reld van het beeld en n, de wereld van het \j, Nederland is, ook ondg, conservatieve regering fijnmazig ingerichte schappij". In het kade), het thema een gesprei, Tom van der Voort, hod. cent Kind en Media ia ai Leidse Universiteit, loof er niets van da visie een bedreiging is het gedrukte woord.» verschillende ouders 1 gehoord dat hun kii pas zin kregen om te lezen toen ze ontdekti ze de films op televisi pas beter konden begri AMSTERDAM Vrij Nederland voelt er niets voo een magazine te worden. Het weekblad wil een nie krant zijn en blijven, concurrerend met de „misschien goede dagbladen die er zijn". Dat schrijven hoofdredai Rinus Ferdinandusse en tweede man Joop van Thijn week in hun eigen blad. De redactionele leiding geeft in voor het eerst enige opening van zaken over het mo ke jaar 1986: de oplage is gezakt tot 92.500 exemplare de advertentie-inkomsten daalden de laatste jaren s Vooral de kleuren-advertenties bleven weg. Op de red moest zeven ton worden bezuinigd. Zes van de dertig nalisten werden het „slachtoffer" van deze operatie, wie er volgens de leiding drie zelf ontslag hebben g men. Vrij Nederland wil zijn positie het komende jaa houden door middel van een aantal redactionele vera ringen: kortere stukken over een grotere verscheiden aan actuele onderwerpen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4