cties voor meer bewegen lelpen helemaal niets amer :t unt chter aak Pijn niet alleen gevolg lichamelijke aandoening PvdA verzet zich tegen levering 8 onderzeeboten mtfNENLAND CeidóaQowumt DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 PAGINA 3 n terrorisme 1 rdachte Duitsers _^er op vrije voeten (STRICHT De twee Westduitse ;nten die in Maastricht vastzaten op enking van terrorisme zijn gister- d vrijgelaten. Volgens de rechtbank n onvoldoende gronden aanwezig om e)r< »g langer in voorarrest te houden. Het rzoek wordt wel voortgezet. Maandag j iot de rechter-commissaris nog het tal voor zes dagen gevangen te zetten, jfficier van justitie had aangevoerd ie twee Westduitsers ervan verdacht Jen lid te zijn van een verboden cri- le organisatie en dat zij springstoffen in auto hadden vervoerd. De advoca- e nielden echter vol dat hun cliënten uit kjwsgierigheid wat springstof wilden oberen in een steengroeve in België. Conflict banken-verzekeraars loopt met een sisser af DEN HAAG Een conflict tussen de Tweede Ka mer en minister Ruding van financiën over de libe ralisering van commerciële samenwerking van ban ken en verzekeringsmaatschappijen per 1 januari 1987 is met een sisser afgelopen. Dat bleek gisteren na afloop van een debatje waarin PvdA- Kamerlid Kombrink een motie indiende van „afkeuring op termijn". De VVD zal die motie niet steunen, zo liet VVD- woordvoerder Van Rey weten. De Kamer heeft al eerder met algemene stemmen een motie aangenomen van Kombrink en Van Rey waarin op uitstel van de liberalisering wordt aange drongen. De minister van financiën weigert die motie uit te voeren. De minister heeft de indruk dat de banken en verze keraars willen doorgaan met de liberalisering. Uitstel zou vol gens hem verwarring zaaien. Toestand Nederlandse bossen weer slechter EINDHOVEN De gezondheid van de Nederlandse bossen is dit jaar weer verslechterd. Ruim 21 procent van het bosbestand is er zeer slecht aan toe of is al afgeschreven. Vorig jaar was dat nog 15 procent. Bijna 47 procent van de bos sen is gezond. De rest is op een of ande re manier aangetast. Dat bleek bij het jaarlijkse onderzoek dat Staatsbosbe heer sinds 1984 instelt in de Nederland se bossen. De slechte staat wordt ver oorzaakt door weersomstandigheden, insekten- en schimmelaantastingen en door de verzuring van het milieu. Hoe belangrijk die laatste factor is wordt nog onderzocht. Aangetaste bossen zijn er vooral in Friesland, Drente, Overijs sel, Noord-Brabant het Noord-Limburg. Bezorgde maaltijden zijn vaak te koud DEN HAAG Thuisbezorgde maaltijden voor ouderen zijn vaak te koud. Ook zijn ze vaak aan de prijzige kant. Dat concludeert de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt na een onderzoek in elf plaatsen in Nederland, onder meer in Den Haag. Het eten is over het algemeen wel lekker en ruikt ook goed. Volgens het voorlichtings bureau voor de voeding is 65 graden celsius een goede temperatuur. De gemiddelde tem peratuur van de onderzochte maaltijden lag op 58 graden celsius. Soms lag de tempera tuur lager dan de warenwetgrens van 55 graden, aldus KK. Verder merkt KK op dat het warme eten iemand die alleen van aow leeft, in sommige plaatsen 20 procent van zijn inkomen kan kosten. Op dit moment zijn zo'n 100.000 thuiswonende ouderen aan gewezen op een maaltijdvoorziening. jOF. KEMPER OP SYMPOSIUM OVER SPORT EN GEZONDHEID: ITERDAM Zodra leren van school af gaat hun conditie n eruit. Ze bewegen ier, de bloeddruk nt toe en het vet ei >t zich op. Wat hebben leraren lichamelijke leding dan al die tijd s ispookt? Niet veel, prof. Han Kemper, [leraar gezondheid- ie aan de twee Am- lamse universiteiten, zijn er in elk geval in geslaagd leerlingen 'n,iten zien hoe belang- rai bewegen is. Maar zij c alleen, alle acties en k lichting in het kader v „meer bewegen" heb- br helemaal niets gehol- )te'. Met zo'n prikkelend 1 iment kon het sympo- „Sport, gezondheid voorlichting", waarop anïper vandaag in :orjcht sprak, niet meer jandelijk Centrum dienst- '[ning gezondheidsvoor lichting en -opvoeding vierde er zijn eerste lustrum mee. Deze instelling gaat nogal ano niem door het leven, want op gezet en gesubsidieerd door WVC, richt het Centrum zich niet op het publiek, maar maar op diverse organisaties. Deze worden geholpen bij voorlich ting en specifieke campagnes, zoals bijvoorbeeld de Hart stichting. Daarom is het on doenlijk te zeggen wat het centrum in die vijf jaar precies heeft gedaan en wat de tastba re resultaten zijn. In elk geval heeft het zich nu op de sport gestort, of beter: op de relatie tussen bewegen en gezondheid in casu blessures. Want die rij zen onderhand de pan uit, zegt drs. Liebeth Wieberdink, hoofd van de afdeling metho diekontwikkeling. Ze vertelt over een basketbal team van vrouwen, waarvan de speelsters om de haverklap geblesseerd waren. Tot trainer en arts ontdekten dat de speel sters allerlei vaardigheden misten. Zij zijn nauwkeurig gaan kijken welke vaardighe den dat waren en waarom ze die niet beheersten. Vervol gens zijn ze op die vaardighe den gaan trainen en kregen de speelsters allerlei informatie mee naar huis om het allemaal nog eens rustig te bestuderen. Uiteindelijk liep het aantal blessures gigantisch terugliep. Gedrag Liesbeth Wieberdink: „Je moet je altijd afvragen: met welk probleem heb je te ma ken, welk gedrag ligt daaraan ten grondslag en waarom blij ven mensen doen wat ze doen? Als je dat weet, kun je gaan kijken wat je eraan moet doen, maar die analyse ontbreekt dus vrijwel altijd". Terwijl het toch zo leuk is, zegt ze, om je benen niet te breken. „Je ziet hele merkwaardige dingen. Iedereen weet onder hand toch hoe ontzettend ge vaarlijk roken is, maar waar om blijven er dan nog zo veel mensen roken? Dan zijn we er met z'n allen blijkbaar niet in geslaagd de zaken goed aan te pakken. Met louter angst aan jagen en van alles verbieden red je het niet. Zo is het ook met bewegen. Ik weet heel goed dat ik lichamelijke op voeding vroeger vreselijk vond, het ging alleen maar om prestaties, prestaties en nog eens prestaties. Wat het voor mijn eigen lichaam betekende, daar kwam ik niet achter. Daarom heb ik ook nooit iets gedaan toen ik van school af was. Ja, nu je op een leeftijd komt dat de schrik je soms om het hart slaat, ga je trimmen, maar zo hoort het toch niet, dacht ik". De „makke in het onderwijs" is volgens haar dat er niet wordt gekeken naar wat kin deren interessant vinden. Die mening wordt gestaafd door het langdurige onderzoek van prof. Han Kemper. Zijn werk groep, waarin naaste mede werker Robert Verschoor een vooraanstaande rol heeft ge speeld, bekeek herhaaldelijk de gezondheid van tweehon derd leerlingen. Een tamelijk selectieve keuze overigens; ze zaten allen op Amsterdamse vwo-scholen. Vandaar dat Kemper ook niet schroomt om aan de hand van de uitkom sten te zeggen, dat gezondheid en de interesse voor bewegen veel te maken hebben met het sociale milieu waarin mensen opgroeien. De kinderen werden getest en gehoord vanaf ruwweg hun 12e tot 22e jaar; het onderzoek heet niet voor niets „Van tie ner tot volwassene". Er werd gekeken naar zaken als voe ding, roken, lenigheid, spier kracht, uithoudingsvermogen, lidmaatschap van sportclubs en diverse manieren van be weging zoals fietsen en trap pen lopen. Tot hun zeventien de, achttiende jaar, bleek de gezondheid van de kinderen goed en goed te blijven, al aten ze erg veel modern westers voedsel. Na die periode, waarin ze van school afgingen en volwassen werden, gingen ze veel minder bewegen. Wel bleven ze lid van hun sportclub, maar meer ook niet. Ze deden verder praktisch niets meer aan be weging, al is dat vergeleken met leeftijdgenoten in het bui tenland nog altijd erg veel. Opvallend is wel dat er met het stijgen der jaren geen enorm verschil in conditie ont staat tussen de zeer actieve kinderen en degenen die prak tisch niets doen. Wel hielden jongens gedurende die tien jaar een betere conditie dan meisjes, die veel meer te kam pen hadden met vet. Na hun schooltijd stappen kinderen niet zo vaak meer op de fiets, een ideale manier van bewegen. Leuk Kemper concludeert onder meer dat sporten en bewegen veelal een kwestie van zelfse lectie is: wie een goede condi tie had en hield vond sport en bewegen altijd al leuk. „Al krijg je er over tien jaar gere kend dus niet een dienover eenkomstig bétere conditie van", merkt hij op. „De condi tie ging alleen niet achteruit. Als je het totale onderzoek be kijkt, houd ik dan ook mijn hart vast voor als de kinderen van nu straks 45 jaar zijn. Als ze nu al zo weinig bewegen, wat doen ze dan straks nog?". Een aantal van zijn medewer kers weet misschien het ant woord. Zij vinden, dat in het gangbare onderwijs lessen bio logie en lichamelijke opvoe ding veel te weinig met elkaar te maken hebben. Met de do centen van beide vakken op een school in Zaandam stelden ze bij wijze van experiment tien lessen samen waarin voor leerlingen van de vijfde klas vwo de samenhang tussen die twee vakken wel werd gelegd. Liesbeth Wieberdink: „Wordt er bij biologie over het hart gesproken, dan wordt bij gym les duidelijk gemaakt dat het om jóuw hart gaat, om jóuw li chaam. Er wordt getraind op uithoudingsvermogen, om te laten voelen wat die abstracte zaken voor iedereen indivi dueel betekenen. Met als ge volg dat de betrokken kinde ren meer dan gemiddeld blij ven fietsen en geen brommer willen. Ze gaan ineens héél be wust met die dingen om". DICK HOFLAND IjSTERDAMSE RAAD UNT VAN THIJN r ^OK Een aantal politiemensen verwijdert de demonstranten uit de raadszaal. HAAG De Twee- Carrier heeft een punt ;t achter de zaak Hans Unaniem sloot de lercommissie voor jus- zich gisteren aan bij conclusie van minister thals Altes, dat er i grond is om wie dan strafrechtelijk te ver- [en wegens de dood de kraker Kok, vorig oktober, in een Am- damse politiecel. iractiewoordvoerders spra- er echter hun teleurstel- over uit dat het justitiële onderzoek niet alle aspecten van de zaak duidelijk aan het licht heeft gebracht. Zo is tot nu toe steeds onduidelijk ge bleven waarom Kok geen ma tras en dekens heeft gekregen en waarom de bewaarders hem 's morgens niet hebben gezien bij de uitdeling van het ontbijt aan de arrestanten. Korthals Altes (Justitie) zei de gevoelens van frustratie met de commissie te delen. Minister Van Dijk (Binnen landse Zaken) kondigde aan, dat hij samen met Korthals Altes nieuwe richtlijnen zal opstellen voor de behandeling van arrestanten in politiebu reaus. Daarin zal duidelijker dan nu komen te staan dat ar restanten die dronken zijn of onder invloed van drugs vér- keren regelmatig gecontro leerd moeten worden. Van Dijk beklemtoonde dat er wel iswaar al sinds 1979 een derge lijke richtlijn bestaat, maar dat deze regel bij een groot aantal politiekorpsen niet of nauwe lijks wordt nageleefd. Uit on derzoek is gebleken dat ook dit ook voor het Amsterdamse korps geldt. In de hoofstad vergaderde gis teren de commissie politieza ken van de gemeenteraad met burgemeester Van Thijn even eens over de zaak Kok. Tij dens dit acht uur durende de bat, herhaaldelijk verstoord door krakers die uiteindelijk werden verwijderd, bleek een meerderheid van de raadsfrac ties het eens met Van Thijns opvatting dat afgezien moet worden van disciplinaire straf fen tegen politiefunctionaris sen of arrestantenbewaarders. Alleen de VVD en het Links Akkoord vinden disciplinaire maatregelen gerechtvaardigd. Wel was er van alle kanten kritiek te horen op de organi satorische fouten die vorig jaar oktober in het cellenblok van het hoofdbureau van politie zijn gemaakt. De gemeente raad zal in januari nog een keer voltallig over de zaak de batteren en daarbij zal het Links Akkoord vermoedelijk een motie van wantrouwen in dienen tegen hoofdcommissa ris Valken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is de ex portvergunning aan RDM voor levering van acht on derzeeboten aan Saoedi- Arabië op onverwachte tegenstand gestuit. Het PvdA-Kamerlid Van den Bergh, die had gevraagd om een brief van het ka binet over deze affaire, betitelde het stuk gister avond als „een vodje". De PvdA wilde proberen daarover vandaag een de bat te houden. Een meer derheid van de fractie is van mening dat Saoedi- Arabië wel degelijk moet worden beschouwd als een land dat als „politiek gevoelig" moet worden beschouwd. De VVD heeft zich al uitge sproken voor de order die 3,5 miljard en 15.000 manjaren werk moet opleveren, het CDA zou vandaag zijn stand punt bepalen. Volgens het kabinet zal de eventuele levering de veilig heid van Israël niet „in onaan vaardbare mate" aantasten. Maar Israël is het hiermee niet eens. Volgens het kabinet moet worden overwogen dat Saoedi-Arabië - hoewel for meel in oorlog met Israël - nooit actief aan gevechtshan delingen tegen Israël heeft deelgenomen. Er is geen aan leiding te veronderstellen dat dit in de toekomst wel het ge val zal zijn. In zijn brief aan de Kamer deelt minister Van den Broek mee dat het kabinet bereid is om financiële risico's verbon den aan de order te herverze keren, mist de onderhandelin gen zo verlopen dat het resul taat voor de Nederlandse rege ring aanvaardbaar is. De regio waarin Saoedi-Arabië ligt kent twee conflicten: het conflict tussen Israël en de Arabische lai^len en de oorlog Irak-Iran. Saoedi-Arabië zal met de onderzeeboten van RDM beter in staat zijn de zeeroutes in het gebied veilig te stellen. Dat is ook in het be lang van het westen, aldus Van den Broek. iemels Toespraak koningin DEN HAAG Koningin Beatrix zal op Eerste Kerstdag, 25 december, voor de NOS-radio haar kersttoespraak houden. Die wordt om 13.00 uur uitgezonden via Radio 1, 2, 3, 4 en 5 en in de Neder landstalige uitzendingen van Radio Nederland We reldomroep. (ADVERTENTIE) „DARWIN OP DE GALAPAGOS" Dag.: 14. 16. 20 uur. za/zo/vak. 12. 14. 16 en 20 uur „MAGIC EGG/PICTURE HOLLAND" Dag.: 15. 19. 21 uur. za/zo/vak. 13. 15.17,19 en 21 u „REIS DOOR DE MELKWEG" Ie vol-dlgitale planetariumshow Oag. 19 uur za/zo/vak. 11.00 uur-19.00 uur. 2§g^=|OMNIVERSUM DEN HAAG Pres Kennedylaan 5 (bij Gem. Museum/Congresgeb./Museon) Gratis reserveren: ma/vr. 9-12 uur 070 - 54 54.54 BEIDE kerstdagen open van 11.00-21.00 uur. VAN ANGST KRUG JE BUIKPIJN" UTRECHT Per jaar klagen zo'n 600.000 mensen over pijn, zonder dat de huisarts er een medische verklaring voor kan geven. Een lichamelijke aan leiding ontbreekt en toch doet „het" zeer. Dr. W. Oosterhuis kijkt daar niet van op. Na 25 jaar huisarts te zijn geweest komt hij tot de conclu sie dat de nek zich roert bij nijd, de rug bij rouw en de buik bij bangheid. Niet voor niets bieden we „koppig" verzet, gaan we „gebukt" onder zorgen en doen we het in de „broek" van angst, aldus Oosterhuis. Dat taalgebruik komt overeen met dat van andere volken (Japans, Spaans, Swahili) en „moet haast wel op een algemeen menselijke ei genschap berusten", zei de huisarts gisteren in Utrecht op het congres „Achter de pijn". Het begon allemaal met meneer K. Die kwam bij Ooster huis op spreekuur wegens rugpijn, nekpijn, buikpijn en vervolgens nog eens met rugpijn en nekpijn. Lastig, vooral omdat Oosterhuis geen oorzaak kon vinden. Athans geen lichamelijke. Maar toen hoorde hij dat meneer K., die kas sier was, na een gewapende overval op de bank werd gede gradeerd tot de postkamer. Rugpijn was het gevolg. K. ging daarna, bijgestaan door de vakbond, strijden om eerherstel en kreeg het prompt in zijn nek. In afwachting van een beslissing over zijn lot schoot de pijn zijn buik in. Om ver volgens weer op te duiken in zijn nek, toen hij ruzie kreeg op de postkamer. Uiteindelijk werd hij afgekeurd en zie daar: in vijftien jaar zag Oosterhuis hem niet meer terug met klachten over welke pijn dan ook. Dr. Oosterhuis: „ledereen krijgt buikpijn, als je hem of haar maar bang genoeg maakt, dat is heel natuurlijk". Het bleef niet bij meneer K. Oosterhuis kreeg „de één na de ander" op bezoek met klachten zonder duidelijke oor zaak. „Ik begon me af te vragen of er misschien een ver band bestond tussen buikpijn en angst, nekpijn en ergenis, rugpijn en machteloosheid". Hij besloot zijn archief door te worstelen, op zoek naar meer „K"-gevallen. En inderdaad, bij de 1300 gevallen van „onbegrepen pijn" bleken ergenis, angst en machteloosheid een grote rol te spelen. Zoogdieren Nogal logisch, vindt Oosterhuis achteraf. „Dat juist erger nis zich boven de schouders manifesteert, angst meer in de buik en dat uitzichtloze toestanden de rug lijken te belas ten, hoeft eigenlijk niemand te verbazen". Hij wijst erop dat bij alle zoogdieren dit verband bestaat. „Ik heb dit zelf kunnen constateren toen ik, bij toeval en onopgemerkt, tij dens een wandeling in een rustende kudde herten terecht kwam. In paniek sprongen alle herten op, waarbij ze tege lijkertijd een straal urine uitspoten en zich ontlastten. Zelf kon ik van schrik ook nauwelijks mijn drang in toom hou den". Oosterhuis, die zijn bevindingen in een proefschrift heeft neergelegd, adviseert zijn collega's extra alert te zijn op de psychische achtergrond van pijn. „Natuurlijk begin je met een goed lichamelijk onderzoek. Maar als je op grond daar van geen goede diagnose kunt stellen en de patiënt komt een week later met dezelfde klachten terug, moet je gaan kijken naar de achtergronden. Je mag daar niet langer mee wachten, omdat de pijn op een gegeven moment op eigen houtje doorgaat, onafhankelijk van de achterliggende problemen. Dan kun je nog zoveel doen aan het bestrijden van ergenis, angst en machteloosheid, de pijn blijft". „Dat wil niet zeggen dat het gemakkelijk is het verband tussen conflicten en pijn aan de mensen duidelijk te ma ken. Helemaal niet. Patiënten zien het vaak als een aantas ting van hun privé-leven en voelen zich in de hoek van gekken en neuroten gezet Daarom wil ik laten zien dat het heel normaal is: iedereen krijgt buikpijn als je hem of haar maar bang genoeg maakt, dat is heel natuurlijk. Daar om zou het ook volstrekt normaal moeten zijn in de behan deling aandacht aan deze achtergrond van pijn te schen ken. Ik heb de ervaring dat dat juist in de beginfase vaak lukt en dan ook succes heeft". Chronische pijn Ook de revalidatie-arts dr. G. Lankhorst en de psycholoog drs. J. Zant breken een lans voor herkenning van de „psy chogene" pijn, zoals zij dat noemen. Niet-lichamelijke om standigheden blijken een belangrijke rol te spelen bij de ontwikkeling van rugpijn. Lankhorst: „In Zoetermeer is een onderzoek uitgevoerd waarbij een groep mensen werd geselecteerd zonder rugklachten. Na anderhalf jaar bleken de mensen met een problematische karakterstructuur veel meer klachten te hebben dan de stabiele persoonlijkhe den". Volgens Lankhorst spelen „psycho-sociale proble men" nog niet zo'n grote rol bij acute rugpijn („die komt bij allerlei soorten mensen voor"), maar wel bij de overgang van acute naar chronische pijn. Mensen met problemen blijken eerder aan chronische pijn te lijden dan anderen. Omdat de ene pijn de andere niet is en een „lichamelijke" benadering van pijn weinig zin heeft als er een psychische oorzaak is, heeft Zant een methode ontworpen die huisart sen in staat stelt snel te bepalen welke achtergrond de klachten hebben. Hij heeft een „Nederlandse Pijnwoorden- lijst" opgesteld, waarin de 168 meest voorkomende benoe mingen van pijn staan vermeld. Als patiënten gevraagd wordt welke woorden van die lijst voor hen van toepassing zijn, blijken „normale" patiënten een andere keus te ma ken dan „psychologische". De eersten geven gedetailleerde beschrijvingen van de pijn, terwijl de anderen niet zozeer de pijn zelf onder loep nemen, maar „uitdrukking geven aan nun leed en hulpe loosheid". „Zii doen daarmee een beroep op hun omgeving hen te helpen aldus Zant. „Voor deze groep heeft pijn een functie. Iemand die bijvoorbeeld liefde te kort komt, kan noodgedwongen op zijn pijn moeten terugvallen om toch de aandacht te krijgen die hij of zij nodig heeft".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3