Looft Hem met de stereo voluit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE fiekbeSotvuMit kerk wereld AMSTERDAMSE „CHRUNKS": BIDDEN EN ZINGEN Janssen van Raay en Faber op zakelijke toer Verwarring onder katholieken maakt „Geloofsbelijdenis" noodzakelijk OJEC: apartheid is godslastering beroepingen CcidócSouAan Goed nieuws weer 2 DONDERDAG 18 DECEMBER 1986PAGIN Oproep tot voorbede voor Surinaams volk ZEIST De lidkerken van de Raad van Kerken in Nederland zijn door de Evangelische Broedergemeente dringend opgeroe pen tot voorbeden voor het Surinaamse volk. In een brief aan de diverse kerkgenootschappen in Nederland wijst de Broeder gemeente op de escalatie van het conflict in Suriname, de daar mede gepaard gaande moordpartijen en ontheemding en op de ontreddering van de samenleving in al zijn geledingen die daarvan het gevolg is. De Evangelische Broedergemeente heeft via het Zeister Zendingsgenootschap intensieve relaties met Suriname, waar de Evangelische Broedergemeente tot de grootste christelijke kerken behoort. Via het Genootschap in Zeist is een omvangrijke kerkelijke hulpactie op gang gebracht. Missionaire organisaties steunen acties tegen Shell OEGSTGEEST Vijf rooms-katholieke missionaire organisa ties hebben zich geschaard achter de eis dat Shell zich dient terug te trekken uit Zuid-Afrika en Namibië en de banden met deze landen dient te verbreken. Het Centraal Missie Commisa- riaat (CMC) heeft dit namens de Nederlandse Missieraad, het Centraal Missionair Beraad Religieuzen, de Pauselijke Missie werken en de Bisschoppelijke Vastenaktie in een brief geant woord op het verzoek van Pax Christi Nederland steun uit te spreken voor de campagne „Shell smeer 'm uit Zuid-Afrika". Het CMC-bestuur schrijft gevoelig te zijn voor de opvatting dat juist de zwaksten en met name de zwarte bevolkingsgroep in Zuid-Afrika de nadelige gevolgen zullen ondervinden van eco nomische sancties en terugtrekking van investeringen, maar volgens getuigen daar is er geen alternatief, aldus het CMC. Het kind is de vader I van de man AMSTERDAM Ze ge loven in God en de bijbel. Christen-punks worden ze genoemd: chrunks. Op een boot achter het Am sterdamse Centraal Sta tion houden ze elke woensdagavond een bij belstudie, die steeds drukker wordt bezocht. Met punkmuziek en ge bed proberen ze ongelo vigen nader tot God te brengen. Een opmerke lijk gezelschap. De boot gaat heen en weer. Buiten regent het. Binnen heeft niemand dat in de ga ten. Met gesloten ogen zitten zo'n honderd, voornamelijk jonge mensen in stilte te bid den. Die stilte wordt plotse ling verscheurd door keiharde punkmuziek. De teksten wek ken verbazing op: „God's not dead, no! He is alive. God's not dead, he is alive. Hosanna, Hosanna. De ruimte op de boot van het Nite Club Team (NCT) zo langzamerhand te klein ge worden voor alle jongeren die elke woensdagavond een va riant op een mis of dienst wil len vieren. Bijbelstudie heet het. De bijeenkomsten worden ge organiseerd door het Nite Club Team. een groep van on geveer twintig mensen die door middel van straatwerk, toneelspel, muziek en ge sprekken leeftijdgenoten pro beren te overtuigen van de noodzaak om God lief te heb ben, „want zonder deze liefde kan een mens niet gelukkig zijn". Het Nite Club Team is een onderdeel van Youth With A Mission (YWAM), een uit de Verenigde Staten afkomstige organisatie, die over de hele wereld vierduizend medewer kers heeft. In 1972 kwam een delegatie van YWAM naar Nederland. Volgens de leider van het NCT, David Pierce, is hier toen meteen een Neder landse afdeling opgezet, om dat de Amerikanen schrok ken van alle zonden van de hoofdstedelijke bevolking. Ze begonnen met een boot op het IJ achter het Centraal Sta tion. Nu bezit Jeugd met een Opdracht, zoals de organisatie in het Nederlands heet, twee grote panden in het centrum van Amsterdam. De boot wordt momenteel alleen ge bruikt door de leden van het Nite Club Team. Ze houden daar bijbelstudies, eten elke week gezamenlijk en oefenen met hun band No Longer Music. De Amerikaan Bryan Hayes en de Noor Olaus Tveit wonen op de boot. Disco's en kroegen zijn hun werkveld. Zij trekken de stad in om ongelovigen te berei ken. Volgens eigen zeggen richten ze zich op punkers, trendsetters, werklozen en anarchisten. Als iemand inte resse toont, wordt hij of zij uitgenodigd voor de bijbelstu die op woensdag. „Het gaat steeds beter", zegt Bryan. Eeit half jaar geleden hadden we 's avonds gemiddeld twintig mensen op bezoek. En kijk nu eens rond. We zitten hier soms met honderd mensen te bidden. Fantastisch!" Bevrijd „Het gaat om God. Hij is be langrijk Veel belangrijker dan Lubbers of Reagan. Bo vendien is Hij machtiger en geeft ook nog om jouw pro blemen. Hij wil je helpen. Hij wil een relatie met je heb ben". David drukt zijn wijs vinger op de opengeslagen bij bel. De mensen luisteren ademloos. „Alstublieft God. laat iedereen zien dat wat ik zeg, de waarheid is. Het is niet zo maar een leuk ver haaltje wat ik vertel. Het is echt waar". Met hetzelfde vuur en enthousiasme waar mee hij bijbelteksten leest en uitlegt, vertaalt een meisje zijn woorden. „En als er van avond soms mensen zijn die dat niet geloven vanavond kun je bevrijd worden. Ga naar iemand van ons en praat met ze". Bryan staat lachend achter de microfoon als hij de bijbelstu die inleidt. De avond begint met een op treden van No Longer Music. David Pierce schreeuwt het letterlijk uit: „Holy holy holy Lord, God of power and might". Als de oren nog na- suizen van de punkachtige schreeuwerige muziek, speelt de band plots een zacht melo dieus liedje. Het effect op het publiek is groot. Met de hoof den omhoog en ogen dicht zingen ze de tekst bijna fluis terend mee: Looft Hem met de stereo vol uit Looft Hem met de stereo uit De muziek gaat als vanzelf over in gebed. Uit de bijbel leest David verschillende ver zen voor, die hij daarna in een soort preek met eigen woor den navertelt. Iedereen luis tert aandachtig. Waar het in het gebed steeds op neerkomt, is het houden van God, de re latie die je met Hem hebt en de noodzaak dat iedereen er van doordrongen moet wor den dat een gelukkig leven slechts mogelijk is als God in je hart zit. Volgens de NCT-leden be paalt God het hele leven. Al les wat je Hem vraagt, zul je hoe dan ook krijgen, is hun stellige overtuiging. „En het gaat dan echt niet altijd om belangrijke dingen". Dat blijkt als David z'n toehoor ders een wel erg frappant verhaal vertelt: „Op een dag was ik in Amsterdam. En ik had ontzettend veel zin in een stukje cake. Maar ik had geen geld. En ik liep door de straat en zei: Oh God, ik zou zo graag een stukje cake lusten. Het was echt een heel krach tig gebed. Ik liep naar huis en daar in mijn kamer op een ta feltje naast mijn bed lag een heerlijk stuk cake. En er lag een briefje bij: David, dit is voor jou". Wasmachine Voor Chrunks gelden bepaal de regels: geen sex voor het huwelijk, geen drugs en geen homofilie want dat zou een ziekte zijn. Olaus heeft geen moeite met de regels: „Het is eigenlijk vrij simpel", zegt hij. „Het is hetzelfde als een was machine. Je krijgt de instruc ties voor dat apparaat om het beste resultaat eruit te halen. Zo werkt dat ook bij ons. God gaf ons de tien geboden. Hij deed dat omdat Hij wil dat wij van het leven genieten. En ik óvertreed wel eens een van die regels. Dat is logisch; ieder mens begaat wel eens een zonde". „Zo is dat," beaamt Bryan. „Maar het verschil is dat wij voor onze zonden ver geving kunnen vragen". Het uiterlijk van de christen- -punks is op het eerste gezicht tegenstrijdig. Haren omhoog, ringetjes in oren en neus. Bry an: „En toch voel ik me een echte christen, ik draag ge woon kleren waarin ik me thuis voel. Echte punk staat voor anarchie en een anar chist ben ik niet. Gód bepaalt alles in het leven, door Hem word ik geleid. Dus ik ben een echte christen die gewoon van ruige muziek houdt". David Pierce: „Ik geloof dat ieder mens moet zien dat er een Vader is die om hem geeft. En voor degene die niet gelooft, zal het erg moeilijk worden. Misschien hebben ze God nu niet nodig maar als ze op hun doodsbed liggen en zich afvragen waar dit leven nou allemaal voor heeft ge diend, dan zullen ze God no dig hebben. Iedereen komt de Heer op een dag tegen". SASKIA MINKMAN CLAUDINE EVERAERT LEIDEN De beide kerkelijke vredesbewegingen, het In terkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening (ICTO) en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) staan niet langer als kemphanen tegenover elkaar. Dat viel althans gisteravond af te leiden uit een discussie bij de CDA-jongeren in het Leid- se stadhuis tussen de beide voormannen van deze bewegin gen, de CDA-politicus Jim Janssen van Raay (ICTO) en Mient-Jan Faber (IKV). Beide heren bepleitten een nuchtere aanpak van de veilig heidsproblemen voor Europa. Daarin kwam voornamelijk een verschil van taxatie van de daarmee samenhangende proble men naar voren. Janssen van Raay zei terugblikkend dat het ICTO was opgericht om een halt toe te ^roepen aan de ver menging tussen kerken en partijpolitieke standpunten, nadat het IKV met zijn campagne tegen de kernwapens vooral weerklank had gevonden bij politici van linkse signatuur en daarmee het CDA in toenemende mate van zich had ver vreemd. Janssen van Raay meende dat deze polarisatie als gevolg van de kruisrakettenkwestie nu was afgesloten en bepleit te samenwerking tussen de diverse vredesbewegingen in het zogenaamde platform voor vrede en heiligheid. In twee opzichten constateerde hij een kloof met het IKV: de analyse van de bedreiging vanuit het oostblok verschilt, ter wijl hij zich sceptisch toonde over de zogenaamde détente. In de tweede plaats denkt het ICTO anders over de ethische verwerping van de kernwapens, zoals die in het IKV opgeld doet. Het ICTO denkt eerder in de lijn van de paus die deze wapens toelaatbaar acht, mits men maar onderhandelt en an dere wegen zoekt. Zo'n weg is volgen de ICTO-voorman een Europese variant van het Amerikaanse SDI-systeem, waarbij het gebruik van kernraketten overbodig wordt. Faber meende dat het ICTO nog steeds gedraagt alsof we in het tijdperk van de koude oorlog leven. In het tijdperk van de ontspanning hoort een andere niet-vijand gerichte benade ring van Oost-Europa. Het IKV wil de contacten op allerlei niveau met het oostblok intensiveren. Hij meende dat de winst van de vredesdiscussie van de afgelopen tien jaar is ge weest dat we in Europa dichter bij elkaar gekomen zijn, daar bij Erasmusprijswinnaar Havel citerend. Een nieuw Westeu ropees veiligheidsbeleid zou gedragen moeten worden door Frankrijk, dat als enige over een eigen kernmacht beschikt. Nog meer ziet hij in het idee van de Westduitse sociaal-demo cratische SPD die pleit voor Gemeinsame Sicherheit: een ge heel van afspraken tussen de diverse landen waarbij ieders veiligheid toeneemt zonder dat op balansen wordt gelet. Zijn opponent zag weinig heil in een Westeuropees veiligheidsbe leid. aangezien er geen politieke eenheid bestaat en de bevol kingen van deze landen niet bereid zijn te betalen voor hun veiligheid, zodat men wel moet terugvallen op de Amerikaan se atoomparaplu. Resteerde de vraag wat de toekomst is van de kerkelijke vre desbeweging nu angst en polarisatie niet langer voor een gro te aanhang zorgen. Faber meende dat de interesse voor dit soort vraagstukken zeer sterk blijft en geloofde niet dat IKV tot een klein clubje zal vervallen. PAUL VAN VELTHOVEN KARDINAAL SIMONIS OVER VERTALING DUITSE KATECHISMUS: HILVERSUM De „Ge loofsbelijdenis van de Kerk", de Nederlandse vertaling van de Duitse Katechismus voor volwassenen, was nodig om dat sinds het Tweede Vati caanse Concilie vele mensen het spoor bijster zijn geraakt. Er werden daarin bepaalde zaken overbelicht. Aan de openheid naar de wereld heb ben veel mensen overgehou den dat je vriend met de we reld moest worden. Dit zei kardinaal Simonis voor de IKON-radio. De ver warring bij de mensen doet zich onder meer voor betref fende het mysterie van de Kerk, de sacramenten, de persoon van Christus en het wezen van God. De „Geloofsbelijdenis" komt volgens mgr. Simonis niet in de plaats van „De Nieuwe Katechismus". Veel mensen zullen daar nog voeding aan hebben en dat is uitstekend, zo zei de Utrechtse aartsbis schop, die er op wees dat een katechismus elke 20, 30 jaar wordt vernieuwd. Bevestiging Prof. dr. H.A.M. Fiolet, oud secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, is van mening dat de in opdracht van de Nederlandse bisschop penconferentie uitgegeven vertaling van de Duitse kate chismus zich heel duidelijk distantieert van het tijdperk- Alfrink, toen de bisschoppen in 1966 „De Nieuwe Katechis mus" uitgaven. Die stond open voor de mensen, het mo derne levensgevoel, de andere kerken en de wereld. „Ge loofsbelijdenis van de Kerk" is echter één permanente mo noloog, die vanuit de hoogte het volk daar beneden toe spreekt. Deze katechismus be vestigt de rooms-katholieke identiteit en wil de gelovigen zekerheid bieden. „Het boek aarzelt nooit. De mensen krij gen echter zekerheid over iets waar ze geen zekerheid over willen. Zij willen zekerheid over vragen die in het boek niet eens worden vermoed," aldus Fiolet. De Nederlandse vertaling be vat een woord vooraf van de kardinalen Simonis en Dan- neels. „Katholischer Erwach- senen-Katechismus. Das Glaubenskenntnis der Kir- che", die vorig jaar is uitgeko men, is geschreven door de theologen Walter Kasper, Ar nold Deissler, Karl Lehmann, Rudolf Schnackenberg en Leo Scheffczyk. AMSTERDAM Het Over legorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) heeft zich gemengd in het koor van kerken en (reli gieuze) organisaties die uit spraken doen tegen de apart heid in Zuid-Afrika. In een gisteren uitgegeven verkla ring van het OJEC aan joden en christenen in Nederland en Zuid-Afrika staat dat apartheid godslastering is. Het onrecht van de apartheid in Zuid-Afrika is zo schrij nend, aldus de verklaring, dat joden en christenen er niet voor mogen terugdeinzen om op basis van hun religieuze le vensovertuiging kleur te be kennen. Joden en christenen mogen niet zwijgen, temeer daar in Zuid-Afrika en elders meer dan eens getracht is het rassenonderscheid bijbels te funderen en te legitimeren. Apartheid gaat echter dwars tegen de bijbelse overtuiging in dat de mens zonder onder scheid naar ras of uiterlijk door de Enige God naar Zijn beeld en gelijkenis is gescha pen. Daarom moet apartheid als godslastering worden afge wezen. „Wij zijn ervan op de hoogte dat reeds in 1985 de joodse raad van afgevaardigden in Zuid-Afrika de apartheid heeft veroordeeld," zo schrijft het OJEC, dat verder verwijst naar het standpunt van de rk bisschoppenconferentie en de discussie binnen de Neder duitse Gereformeerde Kerk. De joodse gemeenschap in Zuid-Afrika telt ongeveer 110.000 joden, die deel uitma ken van de blanke minder heid. Het OJEC wil ook attenderen op onmtwikkelingen die te vergelijken zijn met die in de jaren 30 in Europa. „Juist waar het racisme zich voor doet binnen kerken en ge loofsgemeenschappen, moet alarm worden geslagen. Wan neer racistische gedachten theologisch en ideologisch on derbouwd worden, moet op scherpe wijze protest worden aangetekend," aldus de ver klaring. De Joodse Raad van Afge vaardigden in Zuid-Afrika heeft zich in augustus van dit jaar unaniem tegen economi sche sancties gekeerd. Sanc ties zijn geen oplossing voor het vraagstuk van de apart heid, maar vernietigen het economische leven, aldus voorzitter dr. I. Abramovitz in een toelichting op het be sluit van de Raad. In een re actie heeft rabbijn Ben Isaac son van Johannesburg in sep tember laten weten dat Zuid- afrikaanse joden minder kri tisch tegenover de apartheid staan dan welke andere ge loofsgemeenschap ook. „Ik zou willen dat de leden van mijn synagoge achter de ver klaring staan dat alle mensen naar Gods beeld zijn gescha pen." Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Katwijk aan Zee, A.Ch- rist te Eek en Wiel. Benoemd tot bij stand in het pastoraat te Klaziena- veen, W.de Weerd, emeritus predi kant te Emmen, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen: naar Arkel, T.T.van Leeuwen kandi daat te Rotterdam; naar Nijkerk M. Baan te Putten. Beroepen: te Stolwijk, D.C.Floor te Rouveen; te Aalsum-Wetzens, T.C.Veninga kandidaat te Nijeveen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Diepenheim, J.van de Wal, eervol ontheven pre dikant te Ten Boer. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Zwijndrecht drs. S.T. van der Hauw te Colijnsplaat. Geers- dijk en Wissenkerke. Beroepen: te Papendrecht, drs.D.C.Coppoolse te Meliskerke. Beroepbaarstelling: Mevrouw J.S.van Rijn. 2e Atjehstraat 8, 1094 LE Amsterdam. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen: te Lelystad. K.Harmanny te Ulrum; te Lisse in combinatie met Oegstgeest, J.van Benthem kandi daat te Kampen; te Spakenburg zuid, H.J.Boiten te Enschede-zuid. Bedankt voor Mariënberg, P.F.La- merus te Vollenhove-Kadoelen. Beroepen te Urk, A.de Ruiter te Garrelsweer-Ten Post. AaN de vooravond van de laatste verkiezingen wen vraag actueel hoeveel werklozen ons land nu eigenlijk Van het officiële werkloosheidscijfer, dat de laatste j rond de 700.000 schommelde, diende volgens het CDA- pel Lubbers/De Koning zeker 100.000 te worden afget ken, aangezien rekening moest worden gehouden met er ge „bestandsvervuiling" in de kaartenbakken van de beidsbureaus. Namens de oppositie stelde drs. J. den daarentegen, dat er juist ten minste 100.000 dienden te den bijgeteld, aangezien ook de niet-geregistreerde werkl heid erbij moest worden betrokken. De voornaamste en nogal onthutsende conclusie die uil gegoochel met cijfers getrokken kon worden was, dat mand de juiste omvang kende van het grootste probleem deze tijd: de werkloosheid. Over de „bestandsvervuiling" deze week echter gezaghebbende cijfers bekend gewor afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek (C Vorig jaar waren er in werkelijkheid ruim 250.000 werkl minder dan op grond van de administratie van de arbeid reaus werd aangenomen. Talloze mannen en vrouwen, vast werk hebben gevonden, blijven ten onrechte als w zoekenden ingeschreven staan. GOED nieuws natuurlijk en reden tot vreugde, maar tj lijkertijd geen aanleiding tot uitbundigheid. Ook met eei ficieel werkloosheidscijfer van 450.000 kan ons land nog niet voldaan achterover leunen en de zaak er verder r bij laten zitten. Zeker niet nu over de keerzijde van de daille - de verborgen werkloosheid waar Den Uyl op do - nog de informatie ontbreekt om de totale situatie zuivi kaart te brengen. Overigens blijft de registratie van werkloosheid a een kwestie van definiëren. Wat wordt bijvoorbeeld vers onder „vast werk"? Meer mensen dan tot nu toe werd ve dersteld zijn aan de slag, maar dat zegt nog niets over de en de omvang van de arbeid die zij verrichten, noch ovei betaling. Het zou nuttig zijn als ook daarover gegeven tafel zouden komen. Interessant is in dat verband het rapport „Arbeid maat" dat minister De Koning van sociale zaken de Twi Kamer deze week heeft toegezonden. Flexibele arbeids tracten, zo wordt daarin geconstateerd, zullen de kom( jaren een steeds'normaler verschijnsel worden. Minder v dienstverbanden, maar meer afroep-, oproep-, mantel nulurencontracten en andere vormen van losse relaties sen werkgevers en werknemers. MeT de deeltijdbanen zouden die flexibele arbeidscontl ten wel eens het antwoord kunnen zijn op de vraag wad die ten onrechte als werkloos geregistreerden uit de Cl steekproef zijn gebleven. In het hele bedrijfsleven, ook ten seizoengebonden sectoren als de horeca, neemt de v| naar los-vaste werknemers toe. Ze geven bedrijven de br nodige ruimte om soepel te kunnen inspringen op grote ders en extra klussen. Ook voor veel werkzoekenden ij flexibele arbeidsovereenkomst een uitkomst. Dat neemt niet weg dat er ook gevaarlijke kanten aan! ten. Gaten die vallen als gevolg van arbeidstijdverkoij worden hier en daar kennelijk opgevuld met flexibele; beidscontracten. Minister De Koning heeft deze zome vastgesteld, dat er hoognodig iets gedaan moet worden de nauwelijks aanwezige rechtspositie van de „flexibele tractant" en de vakbeweging is hem daarin hartgrondig gevallen. Nu de cijfers er op wijzen dat het daarbij om groeiende bevolkingsgroep gaat, dienen werkgevers werknemers onder het toeziend oog van het kabinet op k termijn aanvaardbare regelingen te treffen. Buien en kouder DE BILT (KNMI) In een westelijke stroming passeren vandaag en morgen enkele storingen. Deze brengen re gen-, hagel-, en sneeuwbuien. De temperatuur wordt morgen ongeveer 5 graden. Er staat veel wind. Aan de kust is een westerstorm niet uitgesloten. In het Oostzeegebied gaat de luchtdruk verder dalen, waar door de koude lucht in Scandi navië in de richting van ons land wordt gestuurd. Het ef fect ervan zal zaterdag al te merken zijn. Het wordt kou der. De neerslag zal dan hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw vallen. Na het week einde komen ook de middag- temperaturen rond het vries punt te liggen, terwijl in de nacht en ochtend lichte vorst optreedt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen^geldig voor morgen en zaterdag: Sneeuwbericht DEN HAAG Eindelijk sneeuw in de Alpen. Waar menig wintersporter op hoopte, lijkt nu toch uit te komen. De ANWB afdeling actuele informa tie ontvangt de laatste dagen uit Oos tenrijk, Zwitserland en Noord-Italië talrijke positieve berichten over de wintersportmogelijkheden. Winter sport in de Franse Alpen en dichter bij huis is echter nog nauwelijks mo gelijk. Toch reden genoeg voor de ANWB en het KNMI om de "Sneeuwlijn" weer volledig in ge bruik te nemen. De Sneeuwlijn zal dag en nacht de actuele sneeuwsitua- tie voor skiërs en langlaufers vermel den, aangevuld met een speciale weersverwachting voor de eerstko mende 36 uur. Net als het afgelopen seizoen wordt via automatische tele- foonbeantwoorders informatie gege ven over de populairste wintersport plaatsen in Oostenrijk, Zwitserland, Noord-Italië, de Franse Alpen, de Belgische Ardennen en de Duitse Harz, Sauerland en Eifel. Nieuw is de informatie over het Zwarte Woud in Duitsland. Afgelo pen winter bleek dat de belangstel ling voor dit gebied stijgt. Behalve de sneeuwlijn voor het bui tenland geven ANWB en KNMI (zo dra daartoe aanleiding is) via de win- tersportlijn Nederland informatie over de langlaufmogelijkheden en de door de KNSB goedgekeurde schaat- stoertochten op natuurijs in eigen De sneeuwlijnen van ANWB/KNMI: Nederland: 070 - 26 46 46; België- Duitsland: 06 - 910 910 20 (40 cent per minuut); Oostenrijk: 06 - 910 910 30 (40 cent per minuut); Zwitser! /Frankrijk/Noord-Italié: 06 - 9lj 40 (40 cent per minuut). Vorig winterseizoen hebben 910000 mensen deze telefoon mers gebeld. ANWB en KNMI wachten deze winter in totaa miljoen gesprekken. Dat de informatie over de w sport erg populair is. blijkt w het aantal Nederlanders dat winter de lange latten onder De komende maanden zullen schatting tussen de negenhondi zend en een miljoen Nederla zich richting sneeuw begeven Het overgrote deel reist af naj Alpenlanden. Vakantieland nud één is nog altijd Oostenrijk. Verl achter komen respectievelijk I seriand. West-Duitsland, B Noord-Italië en Frankrijk. Den Helder l.bei •genbui bew. igenbui Zd. Limburg zw.bew Brussel Dublin Frankfort Luxemburg Madrid Malaga GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET f INFORMATIE OVER FILMS, MUZIB THEATER, RECREATIE. EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2